Henk Zon Santana en Arilla dubbelspel winnen S PII IS T van vandaag 1 Universiade in Boedapest gigantische manifestatie Üh Krantenbezorger „Angst is bij de meeste clubs nog een slechte raadgeefster Emberiza S klopte in 1.26.3 Eronica W Baan- en wegrenners voor San Sebastian Zeventig Nederlandse deelnemers Sneekweek LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 VIERDE BLAD' Een nieuw gezicht in het Oosten, het hadden er meer moeten zijn studiecommissie betaald voetbal AUTOSPORT DAF-raceauto Aan de door de Nederlandse Auto- rensport Vereniging georganiseerde formule 3 race om de Zandvoort Trophy op 29 augustus, zal op het circuit van Zandvoort door DAF voor de eerste maal worden deelgenomen met de nieuwe Brabham-DAF race wagen met variomatic transmissie. De wagen zal worden gereden door Rob Slotemaker. GEVRAAGD. Leeftijd 16—50 jaar. (Van onze correspondent) De nieuwe voetbalcompetitie staat voor de deur. Met één nieuw gezicht in het oosten: FC Twente. Het hadden er meer moeten zijn oudere gezichten hadden moeten verdwijnen, maar Henk Zon. de voorzitter van de studiecommissie betaald voetbal, zegt: angst is bij de meeste clubs nog een slechte raadgeefster. HET WOORD ALLEEN AL Als je in Nederland over fusie spreekt, denkt men altijd nog aan het verleden, toen clubs als VOC (Volharding Olympia Combina tie) of VUC ontstonden. Wat wij nu onder fusie verstaan is alleen maar een afstoten van de betaal- en< de top, terioijl de clubs zelfstan dig als amateurs blijven voortbe- staan. Dit vertelde ons de heer Henk Zon, die vele, vele bespre- >7l[ kingen heeft gevoerd om ons be- taald voetbal wat noodzakelijk is te saneren. Sanering. Het woord alleen al P werkt op vele clubbestuurders als een rode lap op een stier. Het is het af gelopen voetbaljaar alleen maar goed ontvangen in Enschede, waar Sport club Enschede en Enschedese Boys oep tot een huwelijk besloten om als FC Twente samen verder door het leven te gaan. De Sportclub en de Boys keerden terug naar de amateurs. 1 Niet als rechteloze, verarmde wees- ng. kinderen, maar verrijkt door het in- brengen van spelers, van speelmo- 11 gelijkheid. Met deze clubs behoeft I men waarlijk geen medeleden te l hebben. En hoewel de sectie ama- i) teurvoetbal geen voorstander is van blijvende binding, zegt Henk Zon, blijft deze natuurlijk toch bestaan. UHet beste bewijs hiervoor is het recht om in de nieuwe clubs verte genwoordigd te zijn. Weliswaar mag zo iemand dan geen bestuurder meer zijn van de oude club, doch dat zal in de loop der jaren ook wel veran deren. Boezem De heer Henk Zon durft ook de hand in eigen boezem te steken, want zijn club Excelsior is voor stander van een fusie met Xerxes, dat zich maandagavond j.l. hiervoor heeft uitgesproken. Deze fusie zal dus het komende voetbaljaar wel tot stand komen. Maar Henk Zon wil nog verder gaan. Hij zou graag zien, dat ook Sparta erby komt om aan de rechter Maasoever van Rotterdam onder de naam van FC Rotterdam een zo sterk mogelijke tegenhanger to krijgen van Feyenoord. En voor Schiedam en Vlaardingen ziet hy grote mogelijkheden voor een FC Rijnmond. De sanering schrijdt dus gewild of ongewild voort. Be zwaren dikwijls van persoonlijke aard zullen steeds meer moeten wyken voor wat men ziet als het al gemeen belang. HENK ZON sanering Betaling Er is uit de boezem van Feije- noord enige kritiek gekomen op de nieuwe betaling van voetballers, die aan het transferbedrag zijn ge koppeld. Feyenoords directeur- sportif Guus Brox sprak zich uit voor een maximum, ongeacht het trans ferbedrag dat men betaalde of vroeg. Criterium der tweejarigen Een en ander naar aanleiding van onaangename ervaringen met de ver koop van Bergholz en Groot. Henk Zon, als vader van het nieuwe reg lement, zegt: „We kunnen niet alles reglementeren. Bovendien werkt een maximum misschien weer ongerech tigheden als betalingen onder de ta fel in de hand". Behalve de onple zierige ervaringen by Feyenoord hebben zich, volgens de heer Zon. geen excessen voorgedaan. WIELRENNEN Zege van Karstens De Leiden aar Gerben Karstens ls winnaar geworden van een in het Belgische Essen gehouden nacht- criterium over een afstand van 71.5 km, die hy aflegde in 1 uur 39 min. Roger de Breucker eindigde op één lengte als tweede, terwijl Frans Brans als derde finishte. August Verhaegen bezette de vierde plaats, waarna als vijfde en zesde binnen kwamen de Nederlanders Ab Gelder mans en Bas Maliepaard. Het Neder landse drietal Karstens. Geldermans, Maliepaard zegevierde eveneens in Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden Waterpolotoernooi In De Zijl wordt zondag 22 augus tus een nationaal waterpolo-toernooi voor jeugdspelers tot en met 18 jaar gehouden. Aan dit toernooi, dat om 1 uur begint, nemen naast het orga niserende De Zijl de ploegen van RZC (Rotterdam), Nereus (Zaan dijk), SVH (Rotterdam), Wilskracht (Utrecht), ZIAN (Den Haag) en De Sleutelstad (Leiden) deel. Nederlandse n voorafgaande ploegentijdrit over I Heracles heeft in de tijd van 15 min. 10 sec. roi met 53 v eredivisieclub Charle- Sporting verloren. Amerikaanse Davis Cup-ploeg moet hoofd buigen voor Spanje Spanje heeft zich woensdag geplaatst voor de tweede interzone i op. waar zij Santana finale van het toernooi om de Dai>is Cup. waarin het zal uitkomen tegen Japan of India, de winnaar van de Aziatische zone, door een beslissende voorsprong van 3-0 te nemen in de wedstrijd tegen Amerika te Barcelona. De Spanjaarden Arilla en Santana versloe- J gen in het dubelspel de Amerikanen Ralston en Graebner met 4-6, 4 3-6, 6-3, 6-4, 11-9. Arilla op hen in het clubhuis droegen. Chauvinisme Garantie Gemeentebesturen, de plaatselijke Industrieën stellen de oprichting 1 de nieuwe clubs als garantie financiële steun. Zij wen: igji een vinger in de pap, wat in de oude f| clubs niet mogelyk was. ri Deze drang naar zelfstandigheid N heeft al bij vele clubs in Nederland geleid tot „splitsing" van semiprofs en amateurs. We doen maar een greep: de Zaanstreek, GVAV, SHS, GZwartemeer, Blauw Wit, BW, Go Ahead, 't Gooi. Hier en daar is dat al de voorloper van een fusie. Sane ring, die dringend noodzakelijk is om tot drie divisies van achttien clubs te komen .Er zijn er nu 61, er moe ten er dus nog zeven verdwijnen. Tussen haakjes: die drie divisies ko- J0 men er toch. Eén eredivisie van 18, één eerste divisie van 20 en als het moet één tweede divisie van ,1» 23. Maar de heer Zon heeft goede hoop. dat er voor die tyd nog wel het een en ander zal gebeuren. Knelpunten Knelpunten, waar fusies misluk ten het afgelopen voetbaljaar, zijn byvoorbeeld Haarlem en Hilversum. In Haarlem heerst een typische si tuatie. Daar heeft men een goed ge leid EDO, zonder schuld, een RCH, dat een daad heeft gesteld door een honderd guldenactie onder de leden en een Haarlem met eigen grond bezit. Hier wil de een niet wyken voor de ander. In Hilversum is 't Gooi al gesplitst, als nu de club Hilversum volgt wordt een gesprek gemakkelijker. In Tilburg is Longa eigener beweging naar de amateurs teruggekeerd, het wachten is nu op een samengaan van Willem 2 en Noad, omdat de commissie van ad vies één semiprofclub voldoende vindt. (Van onze medewerker) Bij de start in het Criterium der tweejarigen op Duindigt ver loor de favoriet Eronica W vrij veel terrein. Extase legde aan de kop een straf tempo voor, gevolgd door Eemsboy M. Toen de laatste een niet te herstellen fout kreeg nam Koppejan met Emberiza S de leiding. Wagenaar sr. had in tussen met Eronica W zijn ach terstand bijna geheel ingelopen. Wel sprintte hij fel, doch moest toch met klein verschil capitule ren voor Emberiza, die in een snelle 1.26.3 km tijd triomfeerde. Extase werd verrassend derde (pl. f9.-). Guus Knijnenburg won met Char lie Mills van kop af de openingsdra verij vóór Dixy en een verrassende Avidia Axworthy (pl. f 14.90). In de Tarweprijs had zijn oom, Flip Knij nenburg. met Benjamin spoedig de leiding en ging naar een onbedreigde 1.24.1 zege. Brilliante Z ontnam Chrisante even voor de streep de tweede plaats. Haarselhorst boekte in de Braam- prijs een even fraaie als verrassende 1.25.5 triomf (w. f 15.40). Mede door de tweede en derde plaatsen van Boy Scotch en Corinna Hollandia gaf het trio f 1321.20. Zus Hanover (Hartman) klopte in de Framboosprijs kort voor de streep de steeds leidende Brasilia in 1.23.7. Oliver B had in de internationale draverij niet veel te vertellen. De im port maakte meerdere foutjes en ein digde in de achterhoede. Wagenaar jr stuurde de snelle Auerhen S naar fraaie 1.23.1 zege en liet Zippora, een veel verbeterde vorm toonde. ?en verrassende William Z ("pl. j f 8.-) achter zich. Xuthus T faalde door galoppades evenals Zilvervos. De favoriet Coby Kinley (De Vis- •r) won in 1.24.8 de slotdraverij vóór Albert P. De tweede favoriet Arizona moest met de derde plaats genoegen De met een eerste prijs van f 4000 gedoteerde Clingendaalren, betwist door slechts vier paarden werd over tuigend gewonnen door Andries van Dijk met Lady be Good S. Ook de Taliconprys werd een prooi voor Van Dijk, die met de favoriet Evian wei nig moeite had om Cambronne te kloppen. In de ren voor amatrices zegevierde mevr. Dekkers-Coebergh met Divisio. Zij hield Paladijn Flokarin gedecideerd achter zich. Uitslagen Knijnenburg) tl.30.9); 2. Dixy; 3. dia Axworthy. Tot. w. f 5,50, pl. 3.20. 14,90, gek. 9,90, cov. 14,40. Braamprijs: 1. Barones Julia H Haarselhorst jr.) (1.25.5)2. Boy Scotch; 3. Oorinna Hollandia. Tot.: 15,40, pl. 4,90. 2, 3. gek. 15,50, cov. 4, trio 1321.20. Tarweprijs: 1. Benjamin (Ph. Knij nenburg) (1.24.1); 2. Brilliante Z; 3. gek. 17,60, cov. 15,90. Framboosprijs: 1. Zus Hanover Hartman) (1.28.7); 2. Brasilia; 3." Axel Hollandia. Tot.: w. 4,60, p' 3,70, gek. 12,10 cov. 10,50, Criterium der 2-jarigen: 1. Emberiza S (P. R. R. Kopp>eJan) (1.26.3); 2. Ero nica W; 3. Extase. Tot.: w. 9,80, pl. 2,50, 1,60, 9. gek. 4,70, cov. 5.30. Haverprijs: 1. Auerhen S (J. Wage- llam Zippora; 3. Wil- Tot.: w. 4,10, pl. 2.50, 4,10, 8. Gerstprijs: 1. Coby Kinley (E. de Visseri (1.24.8); 2. Albert P; 3. Ari zona. Tot.: w. 2,20, pl. 1,40, 1,70. 1,30, (A. W. v. Dijk); 2. Delferina; 3. Thun derstorm. Tot.: w. 1,50, pl. 1,10, 1,20, gek. 1,40, cov. 1,90. Gouden Speld: 1. Divisio (mevr. F. A. C. Dekkers-Coebergh); 2. Paladijn; 3. Flokarin. Tot.: w. 2,30, pl. 1,50, 2,50, gek. 8,50, cov. 5,30. Taliconprijs: 1. Evlan (A. W. v. Dijk); 2. Cambronne; 3. Magmaspic. Tot.: w. 1,50, pl. 1,20, 1,50, 7,30, gek. 3,20, cov. WEINIG HOOP Op de volgepakte tribunes hadden de Spanjaarden in het eerste uur van de party weinig hoop, dat hun fa vorieten reeds op de tweede dag van de wedstrijd de beslissing zouden forceren. Weliswaar namen de 27- jarige Santana en de 22-jarige Aril la, wiens vader als groundsman werkt bij de Real-tennisclub te Bar celona. in de eerste set met 42 de leiding door verlies van Ra Is tons ser vice in de eerste game, maar daar na gingen de Amerikanen overheer sen, wonnen acht games achtereen en kwamen op 40 in de tweede set. De tweede set schreven Ralston en Graeoner met 63 op hun naam. Vorm Ronde van Alphen Op het parkoers rond de Van Stuy- vesantlaan wordt zaterdag 21 augus tus de derde Ronde van Alphen aan den Rijn gehouden. De nieuwelingen, die 40 km moeten afleggen, gaan om 2 uur van start. De amateurs moeten 100 km rijden en vertrekken om kwart over drie. Met de dreigende nederlaag voor ogen groeiden de Spanjaarden in de derde set naar him beste vorm, ter- wyl de Amerikanen zich juist iets schenen te ontspannen, waardoor zy echter uit hun ritme raakten. San tana en Arilla wonnen deze belang rijke set met 63 en gingen daar na door om de vierde set met 64 in hun voordeel te beslissen. De stand was weer gelyk:22. De kansen, die de Amerikanen in de vyfde set kregen, wisten zij niet uit te buiten. Toen zij uit hun voor sprong van 52 de winst konden grijpen, kwamen zij in een verloren positie. Het werd een dramatisch ge vecht, waarin Ralston en Graebner lang stand hielden, maar tenslotte het. hoofa moesten buigen. Met 11 9 wonnen Santana en Arilla de set. de partij en de wedstrijd tegen het machtige Amerika, dat alleen nog in de twee resterende enkelspelen de eer kan trachten te redden. De 7000 toeschouwers rond de baan waren door 't dolle heen, toen de beslissende slag werd gemaakt. De spanning ontlaadde zich in ent housiaste toejuichingen en tiental len Spanjaarden stroomden de baan 4 (Van onze correspondent) 4 Het succes van de Spaanse ploeg is een zekere prestige- f J winst voor Spanje. De regering f v van generaal Franco steunt zeer f zeer intensief de sport en de f J Spaanse atleten krijgen een f steeds betere naam in de wereld, f Na de overwinning op Amerika f f heeft de nationale sportcommis- f saris in een telegram namens de spelers deze overwinning opge- f r dragen aan de caudillo, generaal f r Franco. f Dat was het toppunt van het f chauvinisme en de soms erger- f f lijke partijdigheid, die ook al f r door het publiek tijdens de wed- f r strijden werd getoond. f De Amerikaanse ploeg was na f afloop van deze double zeer on- f f gelukkig over het verloop van de f wedstrijd. Maar de Spanjaarden f f niet. Die hebben de dag van t hun leven beleefd. Zij hebben geen enkele interesse meer in de f twee singles, die vandaag nog f worden gespeeld omdat deze geen invloed meer uit kunnen f oefenen op de eindstand. Het gemeentebestuur van Barcelona f heeft op de bekende rambla's f van de stad, de brede wandel- f gangen in het centrum, grote i f foto's van de Spaanse tennisspe- f Iers laten plaatsen. „Morgen zetten ze er bloeme- 4 tjes voor en branden ut wie- i w rook", zei mij een buitenlandse f collega. Inderdaad heeft de sport soms iets van een afgodendienst. 4 H Gisteren is in het Olympisch Stadion bekendgemaakt welke «f wielrenners ons land zullen gaan vertegenwoordigen op de wereldkampioenschappen, die begin september in San Se bastian zullen worden gehou- i/5 den. De samenstelling van de ploeg is als volgt: Weg: profs: Jo de Roo, Jan Jans sen, Peter Post, Arie den Hartog, Gerben barstens, Cees Lute, Kees Haast en Jos van der Vleuten. Eerste reserve is Henk Nijdam, tweede re serve is Bart Zoet. Amateurs: voor de ploegentijdrit over 100 kilometer en voor de indivi duele wedstrijd zijn zeven renners aangewezen die in ieder geval in één van de twee onderdelen zullen star ten. Daarnaast zullen drie reserves de reis naar Spanje meemaken, die mogelijk eveneens aan de start zul len komen. „Vast" aangewezen zijn: Eddy Beulgels, Wim du Bois, Daam Holst, Harry van Pierre, Wim Sche pers, Harry S te evens en Riny Wagt- mans. Reserves: Piet Braspenninkx, Henny Schouten en André van Mid delkoop. Baan: Amateurs: sprint: Jan Jansen en Charles Ruikers. Individuele achtervolging: Tiemen Groen en Gerry Bruin. Ploegenachtervolgingde renners worden nog aangewezen. Stayers: Edward Kroon achter gangmaker Gerry Pelser. Profs: sprint: Joop Captein. Achtervolging: Henk Nijdam en Gerben Karstens. Stayers: Jaap Oudkerk achter Norbert Koch en Piet van der Lans achter Walravens. De traditionele hardzeildag van do Sneekweek, dit jaar de 150ste in de lange reeks, is één groot feest ge worden. Begunstigd door het aller mooiste weer, dat de deelnemers aan dit waterfestijn konden wen sen. begon de dag met een Hol land-Frieslandwedstrijd in de Re genbogen. De Hollandse zeilers, die dinsdag al aantoonden het succes van vorig jaar te willen prolonge ren, hadden in Bouw van Wijk opnieuw hun grote kopman. De Woubrugse botenbouwer startte uitstekend en had na het eerste korte rak na de finish al de lei ding. Achter zyn spiegel ontwik kelde zich een interessante strijd tussen ir. G. Bakker, zjjn teamge nood A. Bakker en Jack de Wilde. De Wilde zonder twijfel op dit mo ment de sterkste Friese regenboog zeiler, slaagde erin A. Bakker nog voorbij te komen, maar bracht het toch niet verder dan de 3de plaat9 waarmee hij opnieuw de eer van Friesland redde. Het middagprogramma van deze voorlaatste dag werd bijna volledig gevuld met admiraaizeilen. Tussen het enorme feestgedruis op het af geladen Snekermeer ging de in dividuele regenboogwedstrijd, die overigens niet meetelt voor het algemeen klassement, byna ver loren. Ook in deze wedstrijd toonde Van Wjjk zich ongenaakba&r. AZC verslaat Sleutelstad (Van waterpolomedewerkert Ook de nieuwe Leidse eersteklasser De Sleutelstad heeft de kracht van het naar de tweede klasse gepromo veerde AZC ondervonden. In het Alphense zwembad De Hoorn werd de volledige Leidse ploeg gisteravond naar een 5-2 nederlaag gespeeld. Het dit seizoen nog ongeslagen AZC kwam tegen De Sleutelstad bij zonder goed voor de dag. Niet alleen was het plaatsen en schieten voor treffelijk verzorgd, maar ook op de onderdelen tempo en slagvaardigheid gaven de Alphenaren de toon aan. AZC nam direct na het beginsig- naal van scheidsrechter Schippers de leiding toen Kaltenecker een van de lat terugspringende bal (na een schot van Verhagen) achter Sleutel» stad-doelman Van Rooijen plaatste (1-0). Wel zorgde Van Hooidonk daarna voor de Leidse gelijk maker, maar toen AZC in de tweede speeltijd het tempo nog wat opvoer de, tekende de nederlaag van De Sleutelstad zich al enigszins af. Wim Verhagen en Gerard de Leeuw gaven de Alphense ploeg opnieuw een voor sprong (3-1). Toen de schotvaardige De Leeuw in het derde gedeelte de stand tot 4-1 opvoerde was de strijd beslist. In de laatste periode bepaal den Verhagen (AZC) en Van Hooi donk (Sleutelstad) de eindstand op 5-2 Drie Nederlandse troeven 4 I f voor de Universiade, v.l.n.r. Erica Terpstra. Fred van 4 U t herpen en Evert Schneider. 4 (Van een medewerker) De Universiade 1965 in Boedapest zal ongetwijfeld een gigan tische sportmanifestatie worden. Van 20—29 augustus zullen 2800 studenten-sportlieden uit 37 landen waaronder de groot machten Amerika en Rusland elkaar bekampen in een sfeer die tijdens de wedstrijden volgens Nederlandse begrippen verre van studentikoos zal zijn. In verhouding tot de Olympische Spelen in Tokio is de omvang natuurlijk klein, maar gezien de inschrijvingen zal het peil van de Spelen dit van de Olympiade niet veel ontlopen. ploeg: de Olympisch kampioen en re cordhouder hoogspringen Valery Brumel. Igor ter Ovanes(jan, Euro pees kampioen verspringen en de ge zusters Press! Vooral Tamara Press blykt, gezien haar verbetering van het wereldrecord discuswerpen af gelopen week, in topvorm te zijn. „STUDENTEN" Vooral in de communistische lan den en Amerika zijn de meeste top atleten al of niet alleen in naam student. Elke opleiding in die lan den, die uitkomt boven het niveau de Nederlandse 3-jarige hbs heeft daar reeds het predicaat uni versitair. terwijl in Nederland zelfs de academie voor lichamelijke op voeding geen hoger onderwijs is. Het hoge niveau van de Univer siade blijkt duidelijk uit de samen stelling van byvoorbeeld de Russische Toch Toch waagt Nederland het met een ploeg van 70 deelnemers en officials naar Boedapest te gaan, en toch is er een goede hoop op een of meer „stukken edelmetaal". De Nederlandse afvaardiging is de grootste in de geschiedenis. Gezien de ervaringen in Turijn 1959, Sofia 1961 en Porte Alegre (Brazilië» 1963 is de NSSS er vanuit gegaan, dat er ondanks het schrijnende tekort aan financiële middelen alleen door in tensieve trainingen de prestaties op internationaal niveau kunnen zyn. Vooral bij de waterpoloers is dit niveau duidelyk gebleken in wed strijden tegen het nationale team, r de verzwakte studentenploeg enigszins onverdiend genoegen moest nemen met een 7—7 spel. Van het militaire zevental werd gemakkelijk 73 gewonnen. 1 roeven Ook in andere strijd ln het water zullen onze landgenoten tot presta ties kunnen komen: Erica Terpstra, Bep Weeteling, Franje Feis en Ankie Hulsebos zullen in de estafette en in de persoonlijke nummers tot de fi nale kunnen doordringen evenals waarschynlyk hun mannelijke col i's Mensonides, Parbrue, Koning zeker de byzonder in vorm zynde Bontekoe. De volleybalploeg. met maar liefst 5 Tokiogangers, zal in sterkte zeker niet onder doen voor de nationale ploeg, al heeft deze ongetwijfeld be langwekkende stryd (nog) niet plaats gehad. Koosje de Jongh en Evert Schnei der (tennis) zullen in dit sterke mi lieu voor verrassingen kunnen zor gen. Veel van hun eindrangschikking zal echter afhangen van de plaat sing of eventueel loting. Hetzelfde geldt voor Anja Lepoutre, indien zy geen nadelige invloeden ondervindt van de lichte griep, die haar ook van de Nederlandse kampioenschap pen weghield. Een van de grote troeven die in Boe dapest op tafel gelegd worden is Fred van Herpen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7