Slechts weinig getuigen van „moordmachine" in Treblinka Amsterdam loopt warm voor een expo in 1975 FANTA Q Raddraaiers draaien vier weken de cel in Dreigbrief ontvangen nit Los Angeles voor 6 zegels en slechts 1 gulden 6 limonadeglazen met vrolijke clowns! ORANGE LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 DERDE BLAD ZEVENTIG OVERLEVENDEN OVERDE GEHELE WERELD VERSPREID (Va ze correspondent in Bonn) Twee processen tegen Duitse oorlogsmisdadigers lopen deze maand ten einde. Het Frankforter Auschwitz-proces heeft van het begin af aan in de belangstelling van de wereldpers gestaan. Het verloop van het Treblinka-proces in Dusseldorf heeft in het bui tenland echter nauwelijks de aandacht getrokken. Weinig oud-gevangenen van Tre blinka ten oosten van Warschau hebben ook hun ervaringen (anders dan. verhoudingsbewijs, in het kamp Auschwitz) kunnen navertellen: van de 700.000 slachtoffers die in de veertien maanden van het bestaan van Treblinka door zijn poorten bin nengingen, kwamen er niet meer dan 70 levend uit. Ze leven verstrooid over de gehele wereld. Het terugvin den van deze schaarse getuigen van de moordmachine in Treblinka be tekende voor de openbare aanklager in Dusseldorf een bijzonder probleem. Drie maal vlogen proces-ambtena ren naar de Verenigde Staten, een maal naar Israël. Met de berechting van de oorlog- misdadigers in dit Treblinkaproces is de beruchte „Aktion Reinhard" aan de orde, genoemd naar de beruchte ss-obergruppenfuhrer Reinhard Hey- drich. De aktie „Reinhard" was de schuil naam voor wat het nazi-regime „de eindoplossing van het Jodendom" noemde. Treblinka was dan ook, an ders dan Auschwitz, uitsluitend als vernietigingskamp gebouwd, hoewel in Auschwitz 2 Vs miljoen mensen het leven lieten. Maar opdat in 'tre blinka geen logiesprobleem voor de zg. „arbeidskrachten" bestond, kon veel kleiner dan Auschwits zijn. De oppervlakte van Treblinka bedroeg niet meer dan 400 bij 600 meter. De vernietigingsmachinerie werkte zó perfect, dat per d r ie uur in de gaskamers 6000 mensen konden worden gedood. Veertig tot vijftig SS-mannen vormden de „staf" van het kamp. Van deze 50 SS-ers staan er nu elf in Dusseldorf terecht. Een van hen werd ziek en toen van de groep afgescheiden. Voor hem zal een twee de Treblinka-proces volgen. De an dere tien verwachten nog deze maand I Bij Suchomehl liepen de tranen van zelfmedelijden over de wangen, toen hij hoorde getuigen, hoe hij sommige gevangenen sigaretten en brood had gegeven. De openbare aanklager herinnerde er toen maar even aan, dat Suchomehl ook een moeder en haar kind doodgescho ten had. omdat het kind haar pop niet wilde loslaten. Suchomehl had ook de gewoonte de transporten met zwepen de gaskamers in te ja gen. Berucht was ook de beklaagde Nentz, bijgenaamd „Frankenstein", die in witte kiel in de ziekenhuis barak duizenden gevangenen met een nekschot om het leven bracht. Een getuige verklaarde dat Nentz het toonbeeld van de geperf eet eerde „Untertan" was: beleefd en tot het wetenszaak uiterste gehoorzaam. Zo vroeg hij. worden is. wanneer hele families door hem j moesten worden vermoord beleefd, j hij als eerste van het gezin dood schieten. einde", aldus de openbare aankla ger. De gezworenen in het Treblin kaproces zullen wellicht rustigee en koeler tot hun veroordeling komen dan hun collega's in Frankfort waar het Auschwits- proces door de gro- publiciteit veel meer tot een ge- de hele wereld ge- Verzet van jonge Hongaren Een rechtbank in Boedapest heeft gisten drie jonge Hongaren tot ge vangenisstraffen veroordeeld wegens de vorming van een anti-communis tische verzetsgroep en een poging om daarvoor soldaten te werven. De groep, welker sterkte niet bekend is, noemde zich volgens radio-Boeda- pest „verzetsbeweging der ontwa kende Hongaren". De drie werden in april aangehou den bij een poging om door het ijze ren gordijn naar Oosterijk te vluch ten, vanwaar zij naar de Verenigde Staten wilden emigreren. De 19-jarige Jasef Ligeti kreeg vier jaar en zes maanden. De 22-ja- rige Antal Hopp twee jaar en tien maanden en de minderjarige Imre P. twee jaar en vier maanden. 1 NEDERLAND 1 7.06 uur 8.00 uur 8.45 uur 9.20 uur VARA: Nieuws in het kort NTS Barend de Beer, voor de kleuters De verrekijker, internationaal jeugdjournaal Van gewest tot gewest, regionaal programma De Lucy show NTS-journaal Achter het nieuws, actualiteiten Le petit théatre Sextet, amusementsprogramma Bacchusfeest, tv-spel NTS-journaal Sluiting. NEDERLAND 2 NCRV: Eisen Voor Franz werd levenslang tucht- I huis gevraagd, evenals voor Nent, j Niete en Suchomehl. De eisen voor de andere beklaagden luiden van levenslang tot 3*2 jaar tuchthuis. „Een groot proces, waardoor de adem van de historie gaat. loopt ten Snelle berechting na de relletjes bij Lieverdje „Fikse regen bu i helpt beter. hun (Van onze Amsterdamse correspondent) Nog sneller dan verwacht hebben vier van de raddraaiers, die zater dagnacht na de rel rond het Am sterdamse „Lieverdje" door de politie werden aangehouden, gistermiddag wegens belediging van het openbaar gezag voor de Amsterdamse politie rechter, mr, G. H. Nomes, terecht gestaan. Zy werden allen veroor deeld tot acht weken hechtenis, vier weken voorwaardelijk, proeftijd van drie jaar. De j)oj) De beruchtste van het illustere ge- zelschap (in het naoorlogse Duits- land vredig als kok, kleermaker, meubelmaker, metselaar, of zieken- 1 verpleger) is de nu 51-jarige Kurt Franz. ■W Om zijn goede uiterlijk en zijn on- berispelijke uniformen noemden de joden hem in Treblinka „lalka" wat „pop" betekend. Franz was aan vankelijk plaatsvervangend kamp commandant, en later de onbetwis- te chef. In 1943 brak er in Treblin ka brand uit en werd het kamp op geheven. De weinige overlevenden herinneren zich Franz als een sadist, die ransel- 4| de, sloeg en in het wilde weg op de gevangenen schoot, of ze door zijn hond liet by ten. Eens wedde Franz .21 erom. dat hij van een bepaalde af stand precies in het hart van een mens kon schieten. Zes joden lieten door deze weddenschap het leven. En andere keer kregen gevangenen op dracht de spoorwagons schoon te 49 maken, waarin duizenden verhonger de, gestikte of vertrapte Joden in Treblinka waren aangekomen. Toen het werk gedaan was, nam Franz zijn machinepistool en schoot de he- le arbeidscommando, 250 man, neer. Als Franz met deze daden in Düs- i èeldorf wordt geconfronteerd, zet hij een arrogant gezicht en verklaard .2? kriegelig dat het „allemaal leugens" Bovendien gelastte mr. Nomes hun onmiddellyke gevangenneming. De officier van Justitie, mr. H. W. P. de Vries, had tien weken, waar van vier voorwaardelijk, geëist. „Het is nodig, dat deze knapen merken, dat zij te ver zijn gegaan en het is ook nodig, dat er een eind komt aan deze uit de hand gelopen happe nings". „Meegesleept" De vier verdachten scholieren en kantoorbedienden tussen de 18 en de 25 jaar hadden „fascist" tegen de politie geroepen. „Wij heb ben dit gedaan om uiting te geven aan ons gemoed, toen wij de politie met blanke sabels te keer zagen gaan", zo luidde hun verklaring. „We werden meegesleept door de massa". Geen van hen stond in verbinding met de anarchistische beweging „Provo". Slechts een enkele kon enige sympathie opbrengen voor dit groepje jongelui. Op dit laatste gre pen de verdedigers in, die fel pro testeerden tegen het feit, dat zij pas een half uur voor de zitting aan de verdachten waren toegewezen. „Boemerang" „Een zware straf zal als een boe merang werken", zo redeneerde een van hen. „Licht kan de indruk gevestigd worden, dat bij gebrek aan werkelijke aanstichters, zij die toe vallig ter plaatse aanwezig waren, het loodje moeten leggen. Dit zou kunnen leiden tot extra-provoca tie". Hun scepticisme over het effect van de traf werd overigens gedeeld door de officier van Juisttie: „Ik hoop. dat het zal helpen. Ik heb echter meer vertrouwen ln een flinke regenbui". Tijdens de zitting moest een jonge fotograaf door parketwachters uit de zaal verwij derd worden. De Rotterdamse politierechter veroordeelde gisteren een deelnemer aan de recente nozemrelletjes in het zuiden van de Maasstad tot acht weken hechtenis onvoorwaardelijk wegens verzet tegen de politie. De officier van Justitie mr. P. A. H. Bos had tegen deze man. een 20-jarige accumonteur tien weken hechtenis onvoorwaardelijk geëist. In de late avonduren van 4 augus tus heeft de accumonteur zich heftig verzet tegen het optreden van de politie tijdens relletjes aan de Beijerlandselaan. Een politieman kreeg van deze jongeman enige stompen in het gezicht. 8.00 uur 9.25 uur Nieuws in bet kort NTS Detectivebureau Lynx Let's sing it out Europese vorsten in ballingschap Blind paard, tv-film Kerkelijk programma Sluiting. De Franse filmactrice Ca- therina Deneuve is in de Britse hoofdstad in de echt verbonden met de Londen se modefotograaf David Bailey. De bruid was ge kleed in een zwarte japon en had het haar opgemaakt in een paar- destaart. De bruidegom droeg een lichtblauwe sweater met groene pantalon. Rhenense ouders noemden kind Martin Luther King UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1: HILVERSUM Interview niet Henk UIrici Henk UIrici was voor AVRO's Televizier dusdanig interessant, dat men gisteren in Doorwerth alweer bij hem voor de deur stond voor het laatste nieuws over de Nederlandse Vietnam- gangers. Pim Elfferich maakte er zelfs een pittig interview van, dat de persoonlijkheid van de aspirant-commandant karak teristiek naar voren bracht. Dit gesprek was heel leer zaam. Voor ons stond een man, die zijn hevigste emoties in het verzet en de militaire strijd van na de oorlog heeft beleefd. Ongenuanceerd als hij zijn gevoelens de vrije loop laat („gebruik maar atoombommen voor Vietnam, liever nu dan over 10 jaar"), maar soms ver standelijk de krasse uitspraken weer wat bijschavend. Wie UIrici uit de uitvoerige weekbladreportages gedacht nad te leren kennen („een Aziaat is als een biefstuk: hoe meer je erop slaat hoe malser hij wordt") zullen allicht een sym pathiekere indruk van zijn ver schijning op het scherm heb ben gekregen, maar een ferm buitenbeentje bleef hij deson danks. Pim Elfferich maakte deze Televizier-reportage markanter dan men doorgaans in deze AVRO-rubriek tegenkomt. Voor het laatst: „De verdedigers" Gerton van Wageningen ver schafte als gewoonlijk een ge degen en bevattelijk idee van de ruimtevaart in zijn jongste ontwikkeling. Nederland I nam gisteravond afscheid van „De verdedigers", vader en zoon, die zo aandoen lijk opkwamen voor het recht en die gisteren op de valreep nog eens een ten onrechte voor aanranding veroordeelde jonge ling konden vrij krijgen na 12 jaar gevangenis. Het was een kundig gemaakte serie. In de laatste aflevering bleek weer eens dat de felle dramatiek der rechtpleging allereerst aanlei ding was en dat de intrige daar op afgestemd, meer dan de psy chologie der personen. Zo was met name gisteren de werking van 12 jaar op verdachte en andere betrokkenen niet bijster waarschijnlijk. Maar de preten tieloze spanning bleek aanwezig en dat is al heel wat voor een mooie zomeravond. (Van onze Arnhemse correspond.) ..Top-communist" en ..op roerkraaier", zo wordt dominee Ji Stille man Gemeenteraad studeert op lijvig rapport Een weinig minder groot misdadi- I I „r Is Arthur Niete vroeger leider l,<>SCII(lt teh'Ofl >.5! Raiffeisen-bank. nature zwijgzame Niet (bijgenaamd „Engel des doods" was er berucht •9c om dat hij stil door het kamp ging en voorbijgaande gevangenen aan- j sprak met „je ziet er slecht uit" en hen dan zonder meer doodschoot. Bij het begin van het proces werd Niete gevraagd of er, toen het kamp pas in werking was, nog stof- -ifelijke resten op het veld bleven lig- '•91 gen. Niete antwoordde koel: „nee, in het kamp heerste orde en netheid". De Oostenrijkse beklaagde Sucho- .mehl vulde deze getuigenis aan met de mededeling dat elk joden-tran sport binnen 45 minuten na aan komst in de gaskamers moest zyn, omdat anders de organisatie in de war liep. IT' „Martelaars voor de persvrijheid'" De Zuidafrikaanse minister van i Voorlichting, Frank Waring, heeft gisteravond op een politieke byeen- 1 komst in Pretoria de waarschuwing §euit dat de regering overweegt maatregelen te nemen tegen „onver antwoordelijke journalisten", die misbruik maken van de traditionele persvryheid. j' Hij zei dat er journalisten zijn in Zuid-Afrika, die niet schromen het I nieuws verdraaid naar het buiten land te zenden, alleen maar voor de I dollars die dit hen o: levert. Velen da' van hen hopen dat er maatregelen i tegen hen worden genomen, zodat ze zich kunnen uitgeven als martelaars voor de persvrijheid, aldus Waring. I Hy omschreef niet nader welke 1 maatregelen de regering over- weegt. 165 miljoen (Van onze Amsterdamse correspondent) De plannen om in 1975 een wereldtentoonstelling in Amster dam te organiseren, beginnen een vaste vorm aan te nemen. B. en W. van de hoofdstad hebben gemeend, dat nu de tijd is ge komen om de raadsleden inzage te geven van een vertrouwelijk rapport van de afdeling econo mische zaken van de gemeente, dat 2 jaar geleden gereed is ge komen en dat de voor- en na delen van het houden van een dergelijk evenement opsomt. Het rapport bleef aanvankelijk in de kast, omdat de tyd nog niet rijp werd geacht zich bezig te hou den met zaken, die zich in een be trekkelijk verre toekomst pas afspe len. Omdat Amsterdam echter in 1968 zal moeten beslissen of het in 1975 prijs stelt op een wereldten toonstelling menen B. en W., die ken- neljik positief tegenover de plannen staan .dat de gemeenteraad zich Aspecten Het plan voor het organiseren van een wereldtentoonstelling ls voor eerst ter sprake gebracht door het KVP-raadslid Geurt Brinkgreve. In de raadsvergadering van 6 december 1962 vroeg hij het college van B. en W. de gemeenteraad een pre-ad- vies te doen toekomen over de moge lijkheden van een dergelijk project. B. en W. vroegen de afdeling eco nomische zaken van het stadhuis de diverse aspecten te bestuderen. Op 31 mei 1963 kwam een lyvig rap port gereed, wat nu aan de raads leden is toegezonden. Hierin wordt de wereldtentoonstelling een aantrekke lijk project genoemd, dat Amster damse prestige in de wereld kan doen stijgen en een stedebouwkun- dige verrijking van de stad kan be tekenen. De grote inspanning, die nog nodig op het gebied van de woning bouw en grote openbare werken ma ken het echter onmogelijk, dat zo'n tentoonstelling vóór 1975 kan plaats hebben. Offer De wereldten toonstelling vraagt 'n terreinoppervlakte van circa 400 hec taren. Dit gebied is gevonden aan de rechteroever van de Amstel, dat reikt tot ver in de gemeente Oudekerk. Dit weilandengebied is in de ver re toekomst bestemd voor het aan leggen van een tweede Amsterdams Bos. De investering is geraamd op ruim een miljard gulden, waarvan 480. miljoen gulden door de gemeente Amsterdam zal moeten worden op gebracht. De helft van dit bedrag is nodig voor de aanleg van wegen, bruggen en openbaar vervoer, welke projecten toch zouden moeten wor den uitgevoerd. In het rapport gaat men uit van 'n bezoekerstal, dat ligt tussen de 30 j en 50 miljoen. Zelfs by deze enorme aantallen moet rekening gehouden worden met een exploitatietekort van ongeveer 165 miljoen gulden. Onzekerheden Hoe interessant het rapport ook mag zijn, er blijven nog tal van on- zekerheden bestaan. Niemand kan I zeggen hoe Nederland er over en- j kele jaren voor zal staan, wat be- j treft investeringsplafonds, woning- bouw, bouwvergunningen enz. Het organiseren van een expo is uiteraard een nationale zaak, waar- in de regering een duidelijk woord zal meespreken. Het is bekend dat de minister van Economische Zaken, de vroegere Amsterdamse wethouder drs. J.M. den Uyl zeer positief staat tegenover een wereldtentoonstelling. Tenslotte zal ook het in Parijs ge vestigde internationale bureau voor wereldtentoonstellingen een uitspraak moeten doen. In 1970 zal er een ten- tooiistelling in Japan plaats hebben en er Ls een streven de periode tussen twee tentoonstellingen in, op min stens zes jaar te stellen. Martin Luther King genoemd in een anonieme brief, die het echtpaar Bouwman uit Rhenen ontvangen heeft uit Los Ange les. De heer en mevrouw Bouwman noemden hun jongste kind, dat op 27 juli j.l. geboren werd naar de be roemde negerleider. Het kostte bij de burgerlijke stand nogal wat moeite, maar tenslotte ging het toch door. De onbekende uit Amerika is het hier allemaal niet mee eens. „Noem uw baby niet naar Martin Luther King", zo schrijft hij en hij ver klaart, dat de negerleider betrokken is bij on-Amerikaanse activiteiten en geregeld contact heeft met de Amerikaanse communistische party. De brief wordt vergezeld door ar tikelen tegen dominee King uit en kele Amerikaanse kranten. „The Augusta Courier" en „Freedom Press". De heer Bouwman, die hulpprediker is, was aanvankelyk nogal kwaad, omdat het een ano- miene brief betreft, zodat hy niet kan terug schrijven. Hoe het nieuws in Amerika bekend is geworden bhjft voor de Bouwmans een raadsel. programma DONDERDAG 19 AUGUSTUS Hilversum I, 401 ni NCRV: 17.50 Sportrubriek. 18.10 Licht instrumen taal trio. 18.40 Voor de twintigers, h).00 Nieuws en weerpraatje, 19.10 Geestelijke 1 iz.. 20.00 I 22.00 Orgelconcert: Volksliedjes, 22.30 kamerorkest: mod. en klass. muz.. 23.45 Mod. plonanmuzlek. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum 2. 298 m AVRO: 18.00 Nieuws, 18.15 Actualiteiten. 18.25 Man- roken Brief. nenwerk, licht 18.45 en 19.00 sportactualiteiten en reportage West- europese kampioenschappen waterpolo te Londen). 19.40 Nieuws. 19.45 Der Rosenkavaller, opera .21.05 Voordracht, 21.15 Der Rosenkavaller (2e acte), 22f20 Nieuws. 22.30 Actualiteiten, 32.45 Der Rosenkavaller (3e acte), 23.55-24.00 Nieuws. VRIJDAG 20 AUGUSTUS lokrant, 7.55 Lichte f Lichte 9.35 Wal 1030 Morgendienst, M.OO Klass. gram- ten, 9.40 Klass. gr.muz., mof oonmuziekli 115 Voor luisteraars, 12.00 Lichte gr.muz., 12 27 Med. t.b.v. land- tuinbouw. 12.30 Nws.. 12.40 Grammofoonpl., event, actuali teiten, 12.50 Orgelspel, populaire muz., 13.10 Klass. gr muz.. 13.40 Licht orkest en zangsoliste, 14.00 Vrijdag-weekeind tips, H.20 Ammuz.. 14.45 Voordracht. 15.05 Tenor en gitaar, 15.30 Voor de vrouw, 16.00 Musiclana: muzikale her inneringen. 16.30 Duizendschoon, praatje. 16.45 Stereoi Vocaal ensemble. Klass. gr muz. Hilversum 2, 298 m VARA: 7 00 Nws., ochtendgym. en soc strijdlied. 7.20 Lichte gram. 7.25 Van de voorpag praatje. 7.30 Lichte gram. 8.00 Nws! 8.10 Lichte gram. 9.00 Te land en te water: Informatief progr. voor weg- en waterweggebruikers. VPRO: 9.40 Ko ning van de weg, overdenking over het verkeer. VARA: 10.00 Llohte gr. 11.00 Nws. 11.02 V. d. kleuters 11.15 Vrij entree, cabaret. 11.40 Lichte gram. 12.00 Licht orgelspel 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Licht ork. en licht trio. 13.00 Nws. 13.10 Beursber. 13f' manifestaties 14.30 Tenor en plano: klass. "liederen. 15.00 Lichte gram. VPRO: 16.00 Nws. Aansl Heersen over de toekomst. praatje. 16.15 Klank en geluld en akoestiek, to muz. illustraties. 16.45 voor nieuwsgierige kinderen. 16.49 V. d. Jeugd. 17.30 Jazz-rondo. 17.50 Kioski artikelen i besproken. (IV): weekbladen worden TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NTS: 19.00 Nieuws ln het kort. 19.01 V. d. kleuters. VPRO: '".06 Patrouilewagen 54, TV-film. trio met zangsollsten. 20.36 Franse chansons. 21.05 Randfiguren, 22.40 Toeristische tips 22.43 Journaal. SOC: 22.48-23.03 Uit zending Socutera. Nederland II: NTS: 20.00 Nws. ln film. 22.10 Einde. GEZINSFIES FANTA ORANGE vruchtenlimonade bereid met zuiver sinaasappelsap „Fanta" an „Coca-Cola": Bottelo N.V. - Schiedam - 's-Gravanhaga

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5