j Een kijkje in Koudekerks bejaardencentrum nieuwe Geen „bliksemafleider in rede van Soekarno Ditmaal accent op nationale eenheid -SCHOORSTEEN GEVEED .LEïDSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 TWEEDE BLAD Het bejaardencentrum „Nieuw-Poelgeest" in Koude kerk is dezer dagen gereed gekomen. De bewoners heb ben zich na enkele dagen in hun nieuwe omgeving te hebben vertoeft, al aardig aangepast. Het wil ook wel wat zeggen, als je niet meer behoeft te stoken, omdat er centrale vewarming is, dat er warm en koud stromend wa ter is, dat er onmiddellijk mensen klaar staaii als je je ziek voelt en dat je 's nachts van een centraal alarmsys teem gebruik kunt maken. Bijgaande foto's geven een 5 indruk van het moderne be- j aar dencentrumLinks: het J exterieur van het gebouw. Rechts onder: mevrouu Geerlof, één van de bewoon sters, voelt zich in haar ge zellige keukentje best thuis. BEWUSTELOOS IN ZWEMBAD In het tu&senbad van de zwem inrichting „De Vliet" aan de Voor- schoterweg werd gisterochtend om streeks elf uur de 5-jarige Nico Hen- nekij in bewusteloze toestand aange troffen. Bij een direct toegepaste mond-op-mond-beademing keerde het bewustzijn terug, waarna de jon gen voor verder onderzoek naar het Diaconessenhuis werd overgebracht. Het is niet bekend op welke wijze Nico in het bad was terechtgekomen. Goedkope jenever De politie heeft een 65-ja colporteur aangehouden, die knecht van een drankhandel er aanzette flessen jenever Geen voorrang verleend Een 69-jarige wielrijder uit Leiden, die gisteren op het kruispunt bij molen „De Valk" geen voorrang aan een auto verleende, werd gegrepen en tegen de grond gesüngerd. De EHD heeft de man. die een sleutel- béenfractuur en een hoofdwond op liep, naar het Diaconessenhuis over gebracht. Jeugdcentrum Rehoboth Gedurende de afgelopen weken hebben de leden van het Jeugdont- moetingscentrum „Rehoboth" alles op alles gezet om de benedenzaal rige I van „Rehoboth" aan het Rapenburg een j keurig te restaureren. Het resultaat, toe j dat gezien mag worden, hoopt het te I bestuur op zaterdag 28 augustus ontmoetingsavond te (Advertentie) fles te verkopen. f. 5 per I tijdens ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 beeft bem. Ook ln briljant. ALTIJD VOORDELIG. 99 Voorzichtige sympathie voor Singapore DR. R. 0. VAN DER HEUL LECTOR By K.b. is dr. R. O. van der Heul, wetenschappelijk hoofdambtenaar A bij het pathologisch laboratorium der Leidse Universiteit benoemd tot lec tor iii de faculteit der geneeskunde om onderwijs te geven in de bijzon dere ziektekunde. Dr. R. O. van der Heul, die in 1925 te Amsterdam is geboren, volgde het gymnasiaal onderwijs in zijn geboor testad waar hij ook medicijnen stu deerde. Op 26-jarige leeftijd legde hij het artsexamen af. Aanvankelijk te Amsterdam werk zaam, werd de nieuwbenoemde lec tor in 1954 verbonden aan het pa thologisch laboratorium te Leiden. In 1956 volgde zijn inschrijving in het specialistenregister. Sedert 1962 dr. Van der Heul, die in dat jaar met lof promoveerde op een proef- schrrlt getiteld „Het periostale ossi- ficerende fibrosarcoom en de grade ring van osteosarcomen". weten- 1 schappelijk hoofdambtenaar A met onderwijs- en examenopdracht, belast met de leiding van de afde ling histologische diagnostiek. Dr. Van der Heul is tevens lid van de Commissie voor Beentumoren en van de Commissie voor Longkanker. Voor zyn wetenschappelijk werk op het gebied van kankeronderzoek werd I hem ter gelegenheid van het jubi- lsum van het Antoni van Leeuwen hoekhuis in 1963 de Rotgans medail le toegekend. Behalve zijn proefschrift heeft dr. Van der Heul veel gepubliceerd in vakbladen. D. VIJLBRIEF OVERLEDEN Onderzoek in zaak Bekende figuur in speeltuinwerk De heer D. Vylbrief, een zeer be kend figuur in het Leidse vereni- fcinsleven, die op 66-jarige leeftyd is overleden, is gistermiddag op de be graafplaats Rhijnhof ter aarde be steld. Tijdens een korte plechtigheid in de aula voerden vier sprekers het woord. Er bestond grote belangstel ling voor deze plechtigheid. Vele kransen dekten de baar. De heer A. H. C. Arends voerde het woord namens de Leidse Bond Speeltuinverenigingen. Hij noemde de heer Vylbrief één van de grootste pioniers in het speeltuin verenigingswerk. Hij was oprichter de speeltuinvereniging Ooster kwartier en heeft vrijwel alle Leidse speeltuinverenigingen helpen oprich- Ock het korfbalspel en het ama teurtoneel hadden zyn belangstelling. De heer Vijlbrief heeft ook hierin lei dende functies bekleed. Voorts was hij landelijk geen onbekende, mede door ae vele spreekbeurten, die hij vervulde. Namens de toneelverenigingen DOB en DOS. die onlangs een fusie hebben aangegaan, sprak de heer I. Coster. Hij bracht in herinnering dat de heer Vijlbrief 35 jaar lid van DOS is geweest en bij DOB jaren lang heeft geregisseerd. „Al moest er twee of drie keer per weel: worden De heer H. de Ruiter, waarnemend voorzitter van de NUSO, zei dat de heer Vijlbrief in 1940 lid van het dagelijks bestuur van de NUSO werd Het was een moeilijke tijd, maar de heer Vijlbrief heeft het NUSO-werk op trouwe en enthou siaste manier gediend. Namens de Leidse Schoolkorfbal- commissie sprak de heer F. A. Schilt- huizen. die er aan herinnerde, dat de chans overledene in 1932 de Leid se Korfbalbond heeft helpen oprich ten. De heer Schilthuizen heeft de heer Vijlbrief indertijd als bestuurs lid opgevolgd, maar zag zich gedwon gen in 1947 zijn functie weer neer te leggen. De heer Vijlbrief verklaar de zich toen onmiddellijk bereid, het voorzitterschap weer op zich te men. hoewel hij reeds in 1946 voorzitter van de bond was gewor den Vele verenigingsvertegenwoordi- gers onder meer van Roodenburg, Ficus Oriëntis, DOB en DOS, toon- hun belangstelling. Conring afgesloten Het bureau van de Duitse Bonds president Lübke heeft het onder zoek dat tegen de afgevaardigde van de Christen-Democratische Party Hermann Conring was ingesteld, af gesloten. Lübke had het onderzoek doen in stellen, nadat de Nederlandse rege ring had verklaard het te betreuren dat aan Conring een onderscheiding was uitgereikt. Conring wordt ervan beschuldigd in het bezette Nederland een rol te hebben gespeeld bij de jo denvervolging. Hij heeft deze be schuldiging van de hand gewezen. (Van onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) De rede. die president Soe karno dinsdag hield ter gelegen heid van de 20ste verjaardag van Indonesië's onafhankelijk heid, levert bij nauwkeurige ana lyse twee opvallende aspecten op. In tegenstelling tot vorige toespraken op de 17de augustus ontbrak in deze rede de bijna traditioneel geworden bliksem afleider. die in voorgaande jaren de aandacht vestigde op zulke doelwitten als West-Irian en Maleisië. Daarnaast valt het op. dat het accent nu geplaatst schijnt te worden op de nood zaak van nationale eenheid. Maleisië kwam er ditmaal vanaf zonder dat het begrip „konfrontasie" maar één keer werd genoemd. De president refereerde aan de Ma leisische premier tenkoe Abdoel Rachman als een vertegenwoordiger het soort onafhankelijkheid, dat door de imperialisten gewenst wordt, noemde de afsplitsing van Singa- pere „een van de dit jaar door Indonesia behaalde overwinningen". Ten aanzien van Singapore bleef de redevoering opmerkelijk vaag. Er terd alleen gesproken over het feit dat Maleisië „was gecreëerd tenein de de Chinezen te overstemmen", uitlating die uitgelegd kan wor den als een voorzichtige sympathi serende geste tegenover Singapore. Hoogheemraadschap Rijnland DR. P. J. DONKER BENOEMD TOT BUITENGEWOON HOOGLERAAR Bij K.B. is dr. P. J. Donker, aan de Leidse universiteit buitengewoon lec tor in de urologie, benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde met dezelfde leer opdracht. Dr. P. J. Donker, die in 1914 te Schellinkhout (N.-H.) is geboren, doorliep de h.b.s. te Hoorn en stu deerde vervolgens geneeskunde aan de universiteit van Amsterdam, al waar hy op 24-jarige leeftyd het artsexamen aflegde. Vervolgens ver vulde hij enkele assistentschappen te Haarlem. Van 1942 tot 1945 was hij hoofdassistent en chef de clinique op de chirurgische afdeling van het St.- Franciscus Gasthuis te Rotterdam, alwaar hij zijn opleiding tot chirurg voltooide. Als oorlogsvrijwilliger by de Ko ninklijke Marine was hy verbonden aan de chirurgische afdeling van het Marine Hospitaal te Soerabaja. Na zijn terugkeer in Nederland speciali seerde de nieuwbenoemde hoogleraar zich in de urologie. Als uroloog ves tigde hij zich te Rotterdam, waar hy sedert 1955 hoofd van de urologische afdeling van het Sint-Franciscus Gasthuis is. Dr. P. J. Donker, die in 1951 te werd tot buitengewoon lector Amsterdam promoveerde op een I Leidse Universiteit om onderwijs te proefschrift getiteld „Over de be- j geven in de urologie, heeft veel ge handeling van de perforerende buik- publiceerd in binnen- en buitenland verwondingen", en in 1962 benoemd I se vakbladen. \an In de gehouden vergadering van vertegenwoordigers van de daarbij betrokken colleges van burgemeester en wethouders ter benoeming van een hoofdingeland-plaatsvervanger in het Hoogheemraadschap van Ryn- land voor het gebouwd eigendom in de gemeenten Aalsmeer en Haarlem mermeer is benoemd mr. F Th. Dijckmeester, burgemeester van Haarlemmermeer. Mr. Dijckmeester is gekozen in de vacature van mr. G. C van der Willigen, thans burge meester van Leiden Advertentie Wilt U 'goedkoop' rijden in een 'dure' auto Dat kan; leest U maar Neem een Mercedes-Benz Diesel. Bij een kilometeraantal van ca. 30.000 per jaar, rydt U daarin net zo goed- koop als in een benzinewagen van 7 a 8000 gulden. Maar dat is dan ook de enige overeenkomst tussen een middenklasser en een Mercedes-Benz Diesel. De Mercedes-Benz Diesel geeft U alle ruimte, comfort en repre sentativiteit die nu eenmaal by dit beroemde merk horen. Wie veel rydt en goed rekent, koopt een Mercedes- Benz Diesel. Rijdt U meer dan 30.000 km per jaar, dan wordt hy steeds goedkoper. Voor de hogere aanschaffingsprijs heeft de dealer nu ook een oplossing via de gespreide betaling. Bel de dealer Rooyakkers, Oegstgeest (telef. 01710—51855». De nadruk op de noodzaak van nationale eenheid keerde steeds weer in de toespraak terug, vooral onder verwijzing naar ..nasakom", een be grip dat de synthese is van de na tionalistische, religieuze en commu nistische bestanddelen van de Indo nesische samenleving. Aan zijn opmerking dat de natio nale eenheid steeds sterker was ge worden. voegde Soekarno toe: „La ten wij echter niet tevreden zyn met de graad van eenheid die wij tot nog toe hebben bereikt". Dit. gevoegd bij een elders in de rede voorkomende aanmaning om g-r oeps beginselen overboord te gooien wanneer zij in strijd zijn met de nationale eenheid, wordt door sommige waarnemers ge ïnterpreteerd als een mogelijke eer ste stap naar een één-partystelsel. In dat verband rijst de vraag wie. onder een dergelijk stelsel, het sterk ste touw in handen krijgt. De toe spraak zou wat dat betreft in zover re een tip kunnen geven, dat het leger verscheidene malen wordt ge noemd als een van de belangrijk ste factoren voor het welslagen van de revolutie. Zowel de islamitische als communistische groeperingen kwa men in de rede niet aan hun trek ken. Zij werden nergens als zodanig genoemd. Anti-imperialistisch Een van de opmerkelijkste passa ges betreft die over een „anti-Im perialistische as", die van Djakarta. Pnompenh. Hanoi, Peking en Pjongjang. „Dit", zei president Soekarno. „is de meest natuurlijke as die ooit in de loop van de geschiedenis werd gevormd". Dit impliceert, zoals trou wens ook in de redevoering werd uitgespeld, dat Indonesië geen voor stander is van een conferentie over de kwestie-Viet nam. zolang Ameri ka zich niet uit dat land heeft te ruggetrokken. Een tweede implicatie schijnt te zyn, dat Indonesië zich nu openlijk en duidelyk op Peking heeft georienteerd, en dat Moskou op de achtergrond is geraakt. Amerika kreeg een paar vegen uit de pan. terwijl de onlangs be noemde ambassadeur van de Vere- plaudiseerden vaal; vooral wanneer hun president weef een rotje af liet gaan in de richting van de „impe rialisten". Na afloop van de toe spraak werd met groot ceremonieel de oorspronkelijke vlag van Indo nesië gehesen, een vale en verkleur de roodwitte doek. die voor het eerst gebruikt werd bij de onafhankelijk heidsproclamatie in 1945. Weinigen konden aan de indruk ontkomen dat de president zich in toenemende mate bezighoudt met zyn naderende ouderdom. Voor het eerst maakte hy daar zelf gewag van, toen hy tegen het slot van zyn redevoering zei: „Broeders en zus ters. Soekarno is maar een gewone man, net als jullie, broeders en zus ters, berust myn leeftyd in de han den van god. Maar zolang er leven is in myn lichaam, zal ik alles wat ik heb ten dienste stellen van het land van onze geboorte, ten dienste van het volk. ten dienste van de revolutie. Zo God het wil zal Soe karno altyd temidden van zyn volk zyn". Geen conferentie tussen Pakistan en India India heeft Pakistan voorgesteld het conflict over de vlakte van Koefcsj aan een Internationaal scheidsgerecht voor te leggen en geen voorafgaande conferentie van ministers over deze kwestie te be leggen. Het Indiase parlement heeft het beetandsakkoord inzake de „rann" van Koetsj goedgekeurd met 269 tegen 28 stemmen. De vredesbe sprekingen, die vandaag zouden worden gehouden tussen do Pakistaanse minister van Buiten landse Z&ken, Bhoetto, en premier SJastri zyn afgelast als gevolg van do verslechtering van de toestand in Kasjmier. In het Indiase deel van Kasjmier poogden guerrillastrijders gisteren voor de tweede maal een brug to veroveren, die van groot belang is voor de bevoorrading van Indiase troepen, die aan de grens tegenover Chinese strijdkrachten zyn gelegerd. Volgens een bericht van Indiase zyde werd de aanval afgeslagen, waarbij vele aanvallers sneuvelden. India spreekt ln dit verband van nigde Staten, Green, zich onder het „infiltranten" uit Pakistan, terwijl gehoor op eretribune bevond. Toch toonde de president zich niet onge negen mettertyd de deur weer voor Amerika te openen, maar onder de conditie, dat Washington geen steun meer zal verlenen aan Maleisië. De president uitte hierby een zeker dreigement door te zeggen dat In donesië het recht heeft als soeverei ne staat buitenlands kapitaal te na tionaliseren en zelfs in beslag te ne men wanneer het schadelyk ls voor de belangen van Indonesië Vermoeide indruk Soekarno maakte een vermoeide indruk, ondanks het feit dat de 53 pagina's tellende rede staande, zon der onderbreking en met veel ora torische nuances werd uitgesproken. Maar na afloop kostte het hem ken- nelijk moeite de trap van het podium af te dalen, waarbij hij door een aide werd ondersteund. De enige gast op het podium, vyftig meter voor de officiële tribune, was de president van Roemenië. Hij was het enige staatshoofd dat de uitnodiging van president Soekarno om de feestelijk heden by te wonen, had geaccep teerd. Ongeveer een half miljoen Indo nesiërs stonden twee en een half uur in de brandende zon om de redevoering aan te horen. Zy ap- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Hulst en P A. J. M. Heerlngs. Edwin P. Pakistan van oordeel is dat het gaat om een opstandige actie van de be volking van Kasjmier. Een Indiase woordvoerder ver klaarde dat tot op heden ongeveer vierduizend Pakistaanse „infiltran ten" de bestandslijn in Kasjmier hebben overschreden. Zij verloren tot nu toe 230 man aan gesneuvelden en 88 krijgsgevangenen. De Indiase troepen verloren 62 man, onder wie een generaal en vier hoofdofficieren. Pasjeskvvestie aan de orde Het WestdiK-tse kabinet heeft gisteren na een vergadering van verscheidene uren eenstemmig het Oostduitse voorstel verworpen om de pasjesregeling voor het bezoek van Westberlyners aan verwanten in het oosteiyke stadsdeel alleen te ver lengen wat betreft de periode van Kerstmis en de jaarwisseling. In Bonn vindt men dat de vorig Jaar september tot stand gekomen rege ling in haar geheel moet worden gecontinueerd. Dit betekent dat ook begin november en met Pasen en Pinksteren de „muur" open zou moeten gaan. De Westduitse vice-bondskan.se!ier Mende heeft zich intussen in een radiovraaggesprek optimistisch uit gelaten over de vooruitzichten op een nieuwe pasjesregeling. Een 48 meter hoge fabrieksschoorsteen van de oude kool- gasfabriek van de SLF aan de Langegracht in Leiden ging J gisteravond met donderend geraas tegen de vlakte. Het be- J tekende een stap verder in de sloop van deze oude installatie, die al enkele jaren buiten gebruik is. In de middag en de f vroege avond zochten deskundigen uit in welke richting de schoorsteen zou gaan vallen, waarna de zogenaamde „stem- J pels" werden aangebracht. Het werd tien uur voor men het J definitieve vonnis over de schoorsteen kon vellen. J «Foto L.D./Holvast» de Vrind. Anthonius, i F. de Vries. Jacobus P.. de Zeeuw. 78 Jr.. KRUIWAGEN MET STENEN STORT NEER Een ongeluk, dat tal van slacht offers had kunnen eisen, is gisteren wonder goed afgelopen. In het druk ke verkeer op de hoek van de Haar lemmerstraat en Donkersteeg stortte gistermiddag omstreeks half een een kruiwagen met een lading stenen van de nieuwbouw van het bedryfs- pand van Van Haren van negen me ter hoogte. Er passeerde in dit spits uur juist niemand, zodat de schade beperkt bleef tot een ontzette krui wagen en wat gebroken stenen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3