.sgsf „De plaatsvervanger' alleen in Bratislava kunst kaleiöoscoQp JEUGDFESTIVAL IN VELP: VELE HOOGTEPUNTEN „JONGEREN EN KUNST" PLAATS VAN DE KUNSTENAAR IN ONZE SAMENLEVINC" Ei Oostenrijk bemiddelt tussen Oost en West Onderscheiding voor auteur F. Bordewijk postuum uitgereikt jjj] vlieg y^er uit ro©t een boek Herv. kerk in Erika door brand verwoest Nieuwe echtelijke moeilijkheden voor mevr. Oswald LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 (Van onze corespondent) Velp is bezeten van de kunst, of liever, de kunst heeft Velp in (aar ban. Naast de opening van het nieuwe kunstcentrum ,,Epok" p het ..kunstkijken op straat'' is er immers nog een Festival van ^ndelijke vermaardheid. Het Velpse Jeugdfestival dat ditmaal joor de zesde keer in dit Gelderse dorp wordt gehouden. Van 23 officiële opening worden verricht door de Commissaris van de Ko ningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers. Bont programma Daarna zal Godfried Romans spreken over het motto van het Fes tival namelijk „De plaats van de kunstenaar in onze samenleving". In het openluchttheater, bij slecht weer in de Stadsschouwburg in Arnhem, savonds het Danstheater In- Im 28 augustus zullen ruim 350 jongeren, voornamelijk middelbare ternationaal optreden. -polieren, vele gesprekken 1 met de 38 kunstenaar, dit Dit danstheater kon nog op het Festival komen. Bovendien zullen zij kunnen kijken en luisteren J s^°ntracteerd r een concert van het Gelders Orkest, toneelvoorstellingen van 1n~ eater en het Nieuw Rotterdams Toneel en een opera-uitvoering >or het gezelschap Forum. Daarnaast zijn er tentoonstellingen, n cabaretvoorstelling en zo kan men wel even doorgaan. i de streek V.V.V.-Oost Velu- Aad Kroon, die als directeur v, am in Velp de administratie .Het is opvallend hoe graag de kunstenaar medewerking en ook is de sfeer bijzonder leuk De kunstenaar is altijd he 'd naar de reactie van de jeugd en de jeugd vindt het op haar weer interessant met de kunstenaar te spreken den. nadat het Joegoslavisch Dans theater had laten weten dat het de aangegane verplichtingen niet na In de volgende dagen volgt dan een bont programma. Op zaterdag zal het Haagse „Pepijn" het laatste L-f. i. woord voeren. Tot dit cabaret be- het test wal regeltvertelt er hoort 0-a< Pau, van Vliet die jn mei an dit jaar winnaar werd van het C.C.-cabaretconcours. Geestdrift intianks de „duizend-en-één pro- •nipjes" waar Aad Kroon aan d< ravond van het Festival nog met worstelen heeft, raakt hij vo stdrift als hij over de komende meeting „kunstenaar- Jeugd' at. Hy laat grote lijsten zien irop staat hoelaat er precies 1 bus moet worden ingezet, alles do minuut af berekend, om de tivalgangers te vervoeren. Hy it programmaschema's en on- n vertelt hy hoe de deel- by elkaar getrommeld wer- laanden van tevoren gingen fol- naar de scholen en aan de be ars van vroegere festivals. Dit zyn er 350 deelnemers. Een e spy tig voegt Aad Kr oen daar toe: „We kunnen er zeker nog derd plaatsen". teruggang van het deelnemers- lal wUt de V.V.V.-directeur aan grote aantal Festivals dat de sle tijd in ons land wordt gehou- Het voorbeeld van Velp heeft navolging gekregen en het ge- is dat het Festival zijn 400 deel- dit jaar niet haalt. ik het slechte weer kan wel van oed zyn op de deelnemersaantal, it Aad Kroon. Maanden van voorbereiding e onderbrenging van de deelne- s heeft weinig moeilykheden op- verd. De Jongens slapen in de ■thai in Ellecom en de meisjes leugdland in Ellecom en op Beek- len by Velp. fcnkzy de subsidiering van de rinciale overheden, het rijk en tie gemeenten kan het inschrijf- rag betrekkeiyk laag worden ge ien, nameiyk op f 65. ereldkampioenschap mondharmonica f spe elnemers uit 14 landen zullen kort gemeld wedijveren op wereldkampioenschappen mond- Delft van 24 tot 26 iher. Met 40 solisten, 12 trio's speelgroepen bereiken de dit houden wereldkampioen- jppen georganiseerd door de (ration Internationale de l'har- jiia. een recorddeelname. I kandidaten hebben meestal de fenale titel behaald en meten nu Iclft hun muzikale prestaties op tnationaal niveau. het programma staan hoofdza- werken van moderne compo- Een aparte afdeling by de i vormen de „Harmonetta"- i. De harmonetta is een Iflharmonica met toetsen. Op dit foment kunnen ook akkoorden (dere toonsoort en in iedere om- worden gespeeld. De trio's be- 3 meestal uit een solospeler, een Bharmonlca-bassist en een rit- r.e begeleider. I de speelgroepen is de bezetting foieerd gehouden: wel moet ech- ne mondharmonica domineren. Naast het het administratieve ge deelte dat door de streek-V.V.V. Oost Veluwezoom is behartigd, is de programmacommissie, onder leiding van voorzitter J. H. Bresser uit Den Haag. maanden bezig geweest om kunstenaars naar het Festival te trekken Hy is daar uitstekend in als men he; lystje van deelnemen de kunstenaars bekykt. Zo komt men onder het hoofd literatuur de namen tegen van Gabriël Smit, Ad den Besten en Godfried Romans. Hans Croiset Bernard Droog (Openbare toneel les) Henk van l/lsen. Hans Tie- meyer komt men o.a. tegen onder toneel en zo zyn er deskundigen op het gebied van de architect- tuur. het ballet, de film, de mime en de muziek. „Kunst kijken' De deelnemers van het Festival zullen in de Velpse Hoofdstraat kunst gaan kyken, want ter gelegen heid van het Jeugdfestival hebben 50 winkeliers kunstwerken in hun étalages uitgesteld. Verder wordt er dan nog een be zoek gebracht aan de tentoonstel ling „De nieuwe figuratie" in het kunstcentrum „Epok" in Velp en gaat men ook naar het Kröller Mül- ler museum om daar de expositie van reliefs te bewonderen. Het is een druk programma, maar Iedere deelnemer kan eerst een keus doen wat hy allemaal wil gaan ho ren en gaan zien. Maandag 23 au gustus zal dan het Festival officeel worden geopend in het Huis der Provincie. Na een welkomstwoord van burgemeester, mr. P. J. Drost van de gemeente Rheden, zal de Decadente ma ziek ACHTER HET IJZEREN GORDIJN (Van onze corespondent) Verschillende landen achter het ..IJzeren Gordijn" hebben in het afgelopen jaar pogingen in het werk gesteld om het opzienbarende drama van Hochhuth ,,De plaatsvervanger" te mogen opvoeren. In Hongarije had zich zelfs de bekende letterkundige Georg Lu- kacs (tijdens de Hongaarse revolutie minister van O., K. en W. onder Imre Nagy) ingeschakeld om van de Duitse schrijver verlof te krijgen. Ook het Slowaakse Nationale Theater in Bratislava had om toestemming gevraagd, maar Hochhuth weigerde, omdat hij bang was dat men zijn drama achter het „IJzeren Gordijn" door in kortingen en door een te sterk accentueren van onderdelen tot een anti-katholieke demonstratie zou maken. Na. deze weigering legden de Hon garen zich by dit besluit neer, n niet de Slowaken en tenslotte kregen zy en zy alléén de verwachte toestemming. Dit resultaat is eigen lijk toe te schrijven aan de bekende Slowaakse schryver Ladislav Mnacko die met zyn opzienbarend Door Haagse burgemeester (Advertentie) Cermanistencongres in Amsterdam folster Diepenhorst (Onderwys feienschappen) opent maandag- in het congrescen- RAI in Amsterdam het tot tus durende derde interna- germanistencongres, waar- 400 taal- en letterkundigen landen zullen deelnemen, is „Tradition und Ursprting- ln Sprache und Literatur". ering en het gemeentebestuur Amsterdam zullen de congres maandagavond in het Ryics- tum ontvangen. De zilveren penning van byzon- dere verdienste van de gemeente Den Haag is gistermiddag door bur gemeester mr. H. A. M. T. Kolfscho ten uitgereikt aan de weduwe van de schrijver mr. F. Bordewyk, mevr. J. S. H. Bordewijk-Roepman. De onderscheiding werd de auteur, die na Couperus de belangrykste moderne auteur was, toegekend ter gelegenheid van zyn tachtigste ver jaardag op 10 oktober 1964. Hy stel de de onderscheiding zeer op prijs, maar kon de penning wegens ziekte niet op zyn verjaardag of daarna ln ontvangst nemen. Mevr. Bordewijk vernam van bur gemeester Kolfschoten ln diens kamer in het Haagse Stadhuis, dat haar man voor Den Haag byzondere verdiensten had voor het culturele leven. Dat mr. F. Bordewijk een groot letterkundige was, meende burgemeester Kolfschoten te mogen afleiden uit de eer, die hem tydens zyn leven te beurt te gevallen: in 1964 werd hem de P. C. Hooft-staats- prijs toegekend, in 1957 verwierf hy voor zyn gehele werk de Huygen- PriJs. Bordewijk heeft zeer veel over zyn woonplaats Den Haag geschreven, waarvan hij eens heeft gezegd, dat zy mooier is dan Amsterdam. Bur gemeester Kolfschoten herinnerde er aan, dat Den Haag nog steeds profi teert van de belangstelling, die Bordewyk voor de residentie had, en die b.v. nog wordt teruggevonden in de door hem gesuggereerde straat namen, die eindigen op dreef of horst. Mr. Kolfschoten vond. dat Bordewyk in zyn litteraire werk met meesterhand de sfeer van de negen tiende eeuw schetste. Mevr. Bordewyk, ii van haar kinderen, vertelde, dat haar man het schrijven als een letterkundige liefhebbery beschouw de naast zijn werk als advocaat in Schiedam. Zes dagen voor zyn over- ïyden in april van dit jaar had Bor dewyk nog drie schetsen opgezet: „Alsjeblieft geen verzamelde wer ken", „Uiterwaarden" en „Notities". Aan uitwerking van de laatste twee is de auteur, naar mevr. Bordewyk meedeelde, niet meer toegekomen. Studiebijeenkomsten in Huize Queekhoven De op 16 november vyf jaar be staande Eduard van Beinum Stich ting houdt in haar centrum Huize Queekhoven in Breukelen van 5 tot 13 november een Internationale stu- diebyeenkomst voor fluit en ensem- blespel blazers. De leiders van deze bijeenkomst zyn: A. Boudreau (Pittsburgh), Ensemblespel, Hubert Barwasher (Amsterdam), fluit en Aurele Nicolet (Beriyn), fluit. Van 29 november tot 11 december houdt de Stichting met steun van de Fondation Europeenne de la cul ture eveneens in Queekhoven, een internationale studiebyeenkomst voor de interpretatie van Franse vo cale muziek. Deze byeenkomst staat onder leiding van Pierre Bernac, (Farys). boek „Vertraagde reportages" vooral in het Westen de aandacht op zich had gevestigd. Dit werk was echter zonder toestemming van Mnacko door een Duitse uitgever in Suttgart vertaald en onder de titel „Verspa - tete Reportagen" uitgegeven. Na de weigering van Hochhuth schreef Mnacko hem een brief waarin hy zich over dit onrecht beklaagde en eer. beroep op Hochhuth deed om de gevraagde toestemming te geven. Op deze manier zouden zy quitte staan: opvoering van „De plaatsver vanger'' m Bratislava tegenover de publikatie van de „reportages" in de Duitse Bondsrepubliek. Brieven over en weer Hochhut publiceerde hierop in een Duits weekblad de brief van Mnacko waarop hy van zyn kant een open brief aan de Slowaakse schryver liet volgen. Daarin veroordeelde Hoch huth van de ene kant de handel wijze van de Duitse uitgever, maar de andere kant deed hy een boekje open over de gebeurtenissen in Tsjechoslowakye taboe waren: de raadselachtige sprong uit het a van dc vroegere minister van Buitenlandse Zaken Jan Masaryk in 1943 alsmede de terechtstelling van generaal Pika in 1943 waarby de te genwoordige Russische gezant Zorin rol zou hebben gespeeld. Ten slotte en hierop kwam het eigen- aan deed Hochhuth het voor stel dat zy beiden eikaars brieven zonder enige inkorting in een Duits Slowaaks blad zouden publiceren. Wanneer Mnacko dit bereikte, zou Hochhuth verlof geven tot de op- oering van zijn drama door het Nationale Theater in Bratislava. Na dit voorstel waren er intussen drie maanden verlopen en Hochhuth kreeg geen antwoord. Mnacko ech- arn contact op met politieke en letterkundige instanties in zyn land. Er volgden gesprekken „op hoog veau" tussen Bratislava en Praag i er werd maandenlang in alle mo gelijke kringen gediscussieerd waar bij de oude rivaliteit tussen Tsjechen Slowaken zeker een rol speelde.De regering in Praag was tenslotte van mening dat men dit geval beter op de lange baan kon schuiven, maar de zelfbewuste en nationalistische Slowaken hadden een andere op- ttlng van bombardeerden de rege ring in Praag. Hun voornaamste ar gument was dat land, regering en systeem „hun gezicht zouden verlie- wanneer zy niet op dit faire aanbod zouden ingaan. Langdurig overleg PP P Wat niemand in Duitsland en Ts;echoslowakije voor mogeiyk hield gebeurde tenslotte. Na een overleg drie maanden publiceerde Mnacko in het Slowaakse tydschrift „Kultury Zivot" de explosieve brief van Hochhut. ofschoon hy er een voorwoord by schreef en er boven dien een politieke brief op liet vol gen. Maar de brief van Hochhuth werd in alle geval gepubliceerd en maakte zoveel indruk dat letterkun dige kringen in Bratislava him hart vasthielden en zich afvroegen of Mnacko als hoofdredacteur van het tydschrift geen repressailles zou ondervinden. Maar er gebeurde niets. Daarom zal in de a.s. herfst „De plaatsvervanger" van Hochhuth in Bratislava worden opgevoerd en daar alléén. Daarop zal dan een publieke discussie volgen waaraan ook Weense publicisten zullen deelnemen. Het is zelfs mogelyk dat deze dialoog door de T.V. zal worden uitgezonden. Daaruit blijkt opnieuw dat Oosten rijk een verbindende en bemiddelen de functie vervult tussen Oost en West. Het geluksgetal van de Zweed se families Nermark uit Gothen burg en Kleberg uit Lund blijkt dertien te zijn. Suzanne Kleberg en Sture Nermark zijn op vrij dag 13 augustus j.l. in de echt verbonden, nadat zij zich op 13 maart van het vorig jaar hadden verloofd. De bruid zelf is ge boren op vrijdag de dertiende. Haar moeder zag het levens licht in 1913. De moeder van de bruidegom werd op 13 juni ge boren. de vader op 13 februari. Het behoeft geen verbazing te wekken, dat er ook dertien per sonen aangezeten bij het huwe lijksdiner. HANDZETTER THANS PREDIKANT Ds. Joh. Richter uit Doorwerth heeft het beroep naar de Betuwse gemeente Zoelen aangenomen. Het is zyn eerste gemeente, want dominee Richter, 38 jaar oud, is jarenlang als handzetter in een Arnhemse drukkerij werkzaam geweest. Daarna 6tudeerde hy aan het avond-lyceum en theologie aan de universiteit te Utrecht. De. Richter ls getrouwd en heeft vier kinderen. (Van onze Groningse correspondent) In nog geen drie kwartier ls gis termiddag de uit 1905 daterende her vormde kerk van Erika (Drente) to taal uitgebrand. Met man en macht bestreed de brandweer van Emmen ar hoeveel water men de vlammen spoot, er was geen houden aan. Toen tegen kwart over n „brand meester" werd gegeven, stonden alleen nog de mu- het kerkgebouw overeind. De schade wordt geschat op twee ton. Het gebouw was verzekerd. Schilders die het kerkgebouw van Erika aan de buitenkant aan het opknappen waren, zagen tydens hun lunchpauze dikke rookwolken uit het gebouw komen. Ze sloegen direct alarm. Een geweldipe rookontwikke ling werd al gauw gevolgd door me ters hoge vlammen. Toen de brand- Emmen met een motor- spuit en een ladderwagen arriveerde het gebouw een vlammenzee. De brandweerlieden deden wat ze konden. De consistoriekamer, die van de rest van de kerk door een miir gescheiden is. werd flink nat gehou den, evenals de door dominee C. de Jong met zyn gezin bewoonde pas torie. Het gelukte zowel de consis torie als de pastorie te behouden. Wel ontstond hier enige waterschade. Het dak van de kerk stortte al na korte tyd met loeiend geweld ln. Van het interieur bleef niets over, ook het orgel ging verloren. De kerk, die aan 300 personen plaats bood. kan niet worden herbouwd. Er zal, zo werd van de zyde van de kerkvoogdy mee gedeeld, een nieuw kerkgebouw voor de Nederlands hervormde gemeente van Erika moeten komen. De foto toont de in brand staande toren. De schade wordt geschat op een half miljoen gul den. De Indonesische regering heeft in samenwerking met culturele organisaties en de negen politie ke partijen een officiële lijst op gesteld van muziek, die „destruc tief. decadent en in strijd met de Indonesische cultuurwordt ge acht. Zaterdaa werden gelijk gemeld in Djakarta enkele honderden arammofoonplaten van de Beatles en „andere Weste lijke decadente artiesten" ver brand. Album Studiosorum Akademie Franeker De Nederlandse Organisatie voor zuiver- wetenschappelijk onder zoek heeft het Tries Genootschap voer geschied- oudheid- en taalkun de in Leeuwarden een subsidie toe gekend voor de bewerking in een uitgave van het Album Studiosorum van de vroegere Akademie (later Athenaeum) in Franeker. Deze werd in 1585 opgericht en in 1811 docr Napoleon opgeheven. Na de Napoleontische tyd verrees deze I instelling in 1815 in de vorm van een Ryks-Athenaeum. Aan dit be staan kwam in 1843 voor goed een einde, voornamelyk door het ge ringe aantal studenten, die o.m. ln het niet zo ver weg gelegen Gro ningen wel te volgen was Over de Akademie in Franeker is in de tweede helft van de vorige eeuw een publikatie verschenen van de hand van mr. W. B. S. Boeles getiteld: „Frieslands Hogeschool en het Ryks-Atheneaum te Franeker" <1878- 1889". Een gedrukte uitgave van een Album Studiosorum zo als niet alleen de Nederlandse, maar ook de meeste buitenlandse univer siteiten deze kennen bestond tot dusverre niet, als was een dergeiyke editie een lang gekoesterde wens van het Fries Genootschap voor geschied- oudheid- en taalkunde. Een twee tal jaren geleden zette de secreta ris van genoemd genootschap mr J. Fockema Andreae, rijksarchova- ris in Leeuwarden een nieuw plan op, dat hij ook geheel voorbereidde. Wegens geeondsheidsredenen van mr. Fockema Andreae wordt de uit voering van dit plan nu geleld door drs. J. Visser, chartermeester van het Ryksarchief in de Friese hoofdstad- S Troon van Karei 2 de Grote gevonden Na een onderzoek van vele jaren is in de kathe- 2 draal van Paderborn in 2 Noord Rijn-Westfalen een f troon gevonden, waarvan af Karei de Grote, volgens archeologen, in 799 zijn 2 Rijk heeft geregeerd. Kerkelijk Leven Ransdorp (toez.) C. Santpoort, pred. vbw "fpast. enhufs) (toez K. J. F. Keu- prov. ziekerxhi Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Monte Alegre (Brazilië) i. D. v. Herksen te Hilversum. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Rotterdam-Z. M. de Boer gaard t te Zelf d. Ent te Middel- De weduwe van de moordenaar van president John F. Kennedy heeft een politierechter gisteren verzocht de man, met wie zy drie maanden geleden in het huweiyk trad, wegens poging tot geweldpleging ln hechte nis te doen nemen. Marina Porter Oswald verklaarde voor rechter W E. Richburg onder ede. dat Kenneth Jess Porter haar ln het gelaat sloeg en dreigde te vermoorden. De uit Rusland afkomstige vrouw, die met haar kinderen voor rechter Richburg verscheen, zei te vrezen, dat Porter I haar lichamelyk letsel zou berokke nen. Rechter Richburg reikte de po litie een arrestatiebevel uit, waarop Porter korte tyd later werd aange houden. In de gevangenis verklaarde Por ter tegenover Journalisten zyn vrouw nimmer met een revolver bedreigd te hebben en zelfs nimmer een vuur wapen op zak te hebben. Hy zei van mening te zyn. dat zy de gehele zaak om publiciteitsdoeleinden begonnen was. Hij ging niet verder in op deze opmerking. Op de vraag of hy naar haar zou terugkeren zei hy, dat dat helemaal van haar afhing.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13