INDONESIË NU TWINTIG JAAR K. en O. heeft weer veel voor groene kaarthouders in petto kunst kAleiöoscQQp Elk genre krijgt grote aandacht Chefarine .4 Tweede orgelconcours voor 28 amateurs LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 17 AUGUSTUS 1965 lu komend seizoen (Van onze kunstredactie) K. en O. heeft in het komende seizoen voor de z.g. groene kaart houders, dat zijn zij, die via een bedrijf, kantoor, instelling of vak bond. lid zijn en in verband daarmee van vele reducties kunnen profiteren, weer veel in petto. geven kunnen worden, reserveert K. en O. voor haar leden plaatsen tegen sterk verlaagde prijzen in de voor stellingen in Den Haag. Deze voor stellingen worden gegeven door het Ned, Dans Theater en Het Nationale Ballet. Het ligt verder in het voornemen om in april nog twee grote evene menten in het lichtere genre te brengen, namelijk het bekende Tin- gel-Tangel-Cabaret van Sleto Hoving en de reeds lang met spanning ver beide musical van Annie M. G. Schmidt: „Heerlijk, heerlik duurt het langst", met in de hoofdrollen Conny Stuart en André van den Heuvel. Varia werk- en talencursussen, studie- en werkgroepen. Jan Strijbos zal spre ken over IJsland. De werkcursusseo betreffen o.a. die over „Spreken in het openbaar", „Woninginrichting", „Boetseren", „Stofontwerpen", „Doe het zelf-onderwerpen" enz. De ont wikkelingscursussen behandelen o.a. „Kunstgeschiedenis", „Automatise ring" enz. Enthousiaste jongeren kunnen lid worden van de pas opgerichte 16 mm. filmclub of een jeugdabonnement nemen op de voornoemde concerten en toneelvoorstellingen. Men ziet: K. en O. staat weer paraat om de Leidenaars in de komende winter aangenaam dan wel leerzaam bezig te houden! Over het volledige K. en O. programma hopen wij binnen kort nadere gegevens te publiceren. 4 beroemde middelen doen wonderen Vier middelen In één tablet helpen elkaar en....„doen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hffcben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nèg beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Concerten Wij wijzen allereerst op de serie van drie orkest-concerten in de Stadsgehoorzaal, met drie solisten van internationale faam. Op vrijdag 17 september concerteert het Rott. Philh. Orkest onder leiding van Franz-Paul Decker, met als solist de jeugdige Israëlische violist en winnaar van het vermaarde con cours Reine Elisabeth Yossef Zivoni. Deze zal het vioolconcert van Tsjaikowsky spelen. Voorts wordt die avond o.m. uitgevoerd „Sheherazade" van Rimsky-Korsakof. Het Residentie-Orkest speelt onder directie van Willem van Otterloo op vrijdag 16 december. Soliste is dan de pianiste Martha Argerich, een jonge Braziliaanse, die kortgeleden de eerste prijs veroverde op het Warschau Concours. Zij laat zich horen in het pianoconcert van Chopin. Van Otterloo dirigeert ver der o.a. de Tweede Symphonie van Beethoven. David Zinman dirigeert het Rott. Philh. Orkest op donderdag 17 maart. De in onze stad door veelvul dig optreden bekende pianist Stefan Askenase brengt die avond het pianoconcert van Franz Liszt en Zinman dirigeert o.m. de Derde Symfonie van Brahms. Toneel Drie toneelgezelschappen zullen in de Leidse Schouwburg „topstuk ken" uit het komende repertoire introduceren, n.l. op 9 en 16 oktober de toneelgroep Theater met ais voornaamste spelers Josephine van Gasteren, Margriet de Groot, Elise Geen officieel afscheid van het Bols j oi-ballet Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft thans aan de Sowjetambassade officieel laten we ten, dat het Bolsjoi-ballet geen toe stemming zal krijgen om een af- scheidsvoorstelling te geven ten ba te van de Bertrand-Russell-Vredes- stichting. Een woordvoerder zeide: Het is altijd de opvatting van de regering geweest, dat zij bij het stre ven naar betere culturele betrekkin gen tussen Engeland en de Sow- jet-Unie niet aan Sow jetkunstenaars kan toestaan, zich in dit land op het terrein van de binnenlandse politie te begeven. „Het zou ongepast zijn. als Sow- jetartisten zouden optreden ten be hoeve van bewegingen met een poli tiek karakter of zodanige, die be trokken zijn bij omstreden binnen landse vraagstukken". De Bertrand-Russell Stichting is opgericht ter bevordering van de denkbeelden van Lord Russell, de 93-jarige filosoof, die hartstochtelijk strijdt voor zaken als kernontwape ning en verzet tegen de Amerikaan se politiek in Vietnam. Ralph Shoenman, de Amerikaanse secretaris van lord Russell, noemde de beslissing van het Ministerie van Buitenlandse Zaken „een schandaal dat te verwachten was en in over eenstemming met de overige aspec ten van het optreden en de politiek van deze regering". „Of dit invloed zal hebben op ons doorzetten van de uitvoering wordt overwogen. Het zal worden bespro ken met de directeur van het ballet. Willem van Otterloo komt weer voor de groene kaart houders dirigeren. Homans, Annie Langenaken, Jules Cfoiset, Hans Croiset, Bernard Droog, Otto Sterman en Hans Tie- meijer. Op 10 en 11 november speelt het Nieuw Rotterdams Toneel. De be langrijkste acteurs en actrices van dit gezelschap zijn Caro van Efjck. Rie Gilhuys, Enny Meunier, Annet Nieuwenhuyzen, Ko van Dijk, Richard Flink, Steye van Branden burg, Eric Schneider en Röb de Vries. De Toneelgroep Centrum komt op 16 en 17 februari. In deze groep be vinden zich o.a. Elisabeth Anderen, Ann Hasekamp, Henry Orri, Els van Rooden, Ton van Duinhoven, Guus Hermus, Carol Linssen, Peter Oost hoek en Piet Römer. De titels der stukken worden nader bekend gemaakt. Cabaret en ballet Wat het cabaret betreft, niet min der dan Wim Kan zal men kunnen bewonderen in zijn „Wat een land, wat een land". Daarin werken voorts mee Corry Vonk, Sylvia de Luer en Frans Halsema (bekend van het Lurelei Cabaret) en de jeugdige kleinkunstenaars Rene Frank, Carry Tefden en Celia Nufaar. De voorstel lingen zullen plaatsvinden In januari in de Leidse Schouwburg. De beroemde Spaanse zigeuner dansgroep „Fiesta Gitana", dat in 1966 voor de tiende maal in ons land optreedt, zal te zien zijn op 1 en 2 februari in de Stadsgehoorzaal. Dit is de enige grote Flamenco-roep in Europa. In het nieuwe programma wordt o.m. een volledige zigeuner bruiloft, de Boda Gitana gespeeld, gezongen en gedanst, zulks met speciale toestemming der zigeuner stamhoofden. Daar in de Leidse Schouwburg in verband met het kleine toneel geen balletvoorstellingen van klasse ge- DIET KRAMER OVERLEDEN Bekend schrijfster van kinderboeken De bekende schrijfster van meis jes- en jeugdboeken, Diet Kramer, Is in Den Haag overleden. Zij is ge boren in 1908 en was gehuwd met mr. dr. W. A. Muller. Diet Kramer begon reeds op jeug dige leeftijd te schrijven. Een van haar eerste boeken was „Stans van de 5-jarige". Aanvankelijk behoorde zij tot de groep rond het pro testantse tijdschrift „Opwaartse we gen". In de jaren dertig schreef zij en kele zeer bekend geworden boeken: „Begin" (1931), „De Bikkel" (1935) en „Onrustig is ons hart" (1939). Daarin gaf zij een scherpe tekening van de niet-kerkse jeugd van die jaren. Een van haar meest bekende werken werd „Razende Roeit je". Na de oorlog verscheen van haar „Thuisvaart", dat sterk is beïnvloed door haar ervaringen in een Japans interneringskamp, in het voormalige Nederlands-Indië. In die tijd verloor zij ook haar echtgenoot, die direc teur was van de h.ba. in Djokjakar ta. Toneelmeester Cor Ridderhof overleden In Amsterdam is op 72-jarige leeftfjd overleden de heer Cor Rid derhof, in de toneelwereld beter be kend als „Ome Cor", die bijna 40 jaar toneelmeester is geweest bij het Theater Carré in Amsterdam. De overledene is vanmorgen op de Nieu we Oostergebraafplaats ter aarde besteld. Om half elf trok de stoet langs het Theater Carré, waar na mens directie en personeel van het theater een krans aan de baar werd gehecht. Drumbandconcouis in Delft Op zaterdag 28 augustus wordt op de markt te Delft een nationaal con cours voor drumbands gehouden, ge organiseerd door de „Drumgards Delft". Voorafgaand aan dit cours zullen de deelnemende bands, die uit alle delen van ons land ko men, een rondgang door de stad ma ken. De opbrengst van dit muziek festijn komt ten goede aan het An jerfonds. Organist-pianist Bernard Drukker had weer heimwee (Van onze correspondent) De bekende organist/pianist Ber nard Drukker, die gedreven door heimwee - een maand geleden „voor goed" naar Amsterdam terugkeerde is op het ogenblik weer in het land dat hfj vier jaar geleden met zijn vrouw en drie kinderen tot tweede vaderland verkoos, Australië. Op nieuw vervuld van heimwee, nu naar zjjn gezin dat in het najaar ook Nederland zou komen, heeft hij de directie van het Doelenhotel waar hfj een engagement had gevonden, plotseling vaarwel gezegd en Is hfj teruggevlogen. De kans bestaat dat hij in oktober met de hele familie opnieuw terugkomt. V ocalistenconcours Den Bosch trekt grote belangstelling Voor het twaalfde Internationaal Vocalisten Concours, dat van 6 tot met 11 september a.s. In 's- Her togenbosch wordt gehouden, hebben 90 zangers en zangeressen ingeschro- :n, t.w. 28 sopranen, 14 alten/mez- i-sopranen, 28 bassen-baritons en 20 tenoren. De navolgende nationaliteiten zijn vertegenwoordigd: Amerika 10, Ar gentinië 2, Australië 1, België 2, Bul garije 1, China 2, Cuba 1, Duitsland 16, Engeland 11, Frankrijk 2, Hon garije 3, Israël 1, Italië 1. Joego slavië 2, Luxemburg 1, Nederland 20, Polen 5, Portugal 1, Roemenië 3, Schotland 1, Zwitserland 4. De Jury op <üt concours wordt ge vormd door: Manus Willemsen (voorzitter) Nederland; Eva Bome- mann, Duitsland: Tom Brand, Ne derland; Lode Devos, België; Roy Henderson. Engeland; Johannes den Hertog, Nederland; Irma Kolassi, Frankrijk; Felix de Nobel, Neder land; Heinz Rehfuss. Zwitserland; Lawrence Winters, Amerika. De prijswinnaars van het concours zullen op 15 september a.s. met Het Brabants Orkest onder leiding Hein Jordans optreden in de Casino- Schouwburg in Den Bosch. Improvisatie interpretatie (Van onze Haagse correspondent) Het tweede nationaal orgel concours voor amateurs wordt van 25 t/m 28 augustus in de Goede Vrijdagkerk aan de Be- zuidenhoutseweg in Den Haag gehouden. Voor de improvisatie- wedstrijd hebben 9 deelnemers ingeschreven, voor de afdeling interpretatie 19. De jongste deel nemer is de 15-jarige A. J. Jan- son uit Eindhoven. De winnaar van de interpreta tiewedstrijd krijgt een jaar lang de wisselprijs mee naar huis, een door de Voorburgse beeldhou wer Aarts van den IJssel ont worpen plastiek in koper. Het orgelfestein begint 25 augustus met een concert door de winnaars van de orgelconcoursen in Haarlem Dichter Jan van Niilen - 80 - overleden Op 80-jarige leeftüd Ls in een zie kenhuis aan de gevolgen van een operatie in Brussel overleden de be kende Vlaamse dichter Jan ~.n Nij- len. Met hem is een der grootste ver tegenwoordigers van de oudere dich tersgeneratie heengegaan. Jan van Nijlen, geboren op 10 no vember 1884 in Antwerpen, was eerst werkzaam op het effectenkantoor van zijn vader, daarna als journalist en later kunstcriticus verbonden aan het dagblad La Métropole. Later werkte hij bij de vertaaldienst van het Ministerie van Justitie. Hij door liep daar verschillende rangen en sloot zijn carrière af als directeur van voornoemde dienst. Aanvankelijk schreef hij onder het pseudoniem Jan van Leeren. Zjjn eerste bundel „Verzen" verscheen in 1906. Hij schreef in talrijke tijd schriften en volgde in 1932 Cyriel Buysse op als redacteur van „Groot Nederland". Van Jan van Lijnen zijn een groot aantal verzenbundels ver schenen, alsmede talrijke bloemlezin gen uit zijn werk, o.a. van Du Perron en Greshoff, die uitvoerig zijn werk becommentarieerd hebben. Vele prijzen zijn hem voor literaire arbeid toegekend, alsmede een aantal decoraties, welke hij echter nooit droeg. Ons land heeft hem twee jaar geleden geëerd met de Constawtijn Huygensprijs. Met dichters als A. Roland Holst en Jacques Bloem behoort Jan van Nij len ongetwijfeld tot de belangrijkste dichters, die de Nederlandse litera tuur in de eerste helft van deze eeuw heeft voortgebracht. Zjjn verzen worden ook door de jongere generatie veel gelezen en dat zal vermoedelijk wel zo blijven, want veel van zijn uitgebreid oeuvre bezit eeuwigheidswaarde. Proclamatie werd pas maand later bekend parlementaire redacteur) Het tien 17 augustus 1945, s ochtends. In een tuin van een villa in Djakarta wordt een toespraak gehouden. ,,Nu is werkelijk het moment gekomen om het lot van ons volk en het lot van ons land in eigen hand te nemen", zegt de spre ker. .Slechts een natie, die stoutmoedig genoeg is om zijn lot in eigen hand te nemen zal in staat zijn zich te handhaven". „Wij, het volk van Indonesië, kondigen hierbij de onafhanke lijkheid van Indonesië af. Zaken, die betrekking hebben op het overnemen van de macht en an dere soortgelijke handelingen zullen zorgvuldig, grondig en op de kortst mogelijke termijn wor den geregeld. Djakarta, 17 augustus 1945, Namens het volk van Indonesië Soekarno, Hatta. De man, die de proclamatie voorlas wordt toegejuichd. Het is ir. Achmed Soekarno (44). Daar na gaat de roodwitte vlag om hoog. Zo begon de onafhankelijkheid van Indonesië, nu twintig jaar ge leden. Een gebeurtenis, die op de dag zelf helemaal niet het zware accent kreeg, dat latere historici en schrijvers van terugblikken er aan hebben gegeven. Belangrijk is de dag alleen geworden door wat er op volg de: de geslaagde onafhankelijkheids strijd van de piepjonge republiek. Chaotisch Op 17 augustus had de wereld wel andere zorgen aan het hoofd dan de proclamatie van een republiek met op het oog geringe levenskansen. Europa lag ln puin. In Japan was de fa)l-out van de atoombommen op Hirosjima en Nagasaki nog aan het neerdalen. De Japanse capitula tie was nog maar twee dagen oud en overal in het nog door Japan be- Ab brief ie verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee ingerold aan ons toezendt HUISADRES: wanneer U deze bon Woonplaats:. (de Zweed Anders Bondeman), Bols- ward (Jacques van den Dool), Am- hem (Rene Rakier) en de „huisorga nist" van de Goede Vrijdagkerk, Nico van den Hooven. De volgende dag zullen vier amateurs overblijven uit de halve finale interpretatie. Vrijdag 27 augustus spelen zes improvosatie- deelnemers een koraalpartita en zaterdag zullen de vier interpretatie- en drie improvisatiedeelnemers de eindstrijd aanbinden. Tot de voorselectie zijn toegelaten: Interpretatie: mej. H. van Ber- chum, Alblasserdam; mej. A. M. Kamphuls, Zutphen; en de heren Chr. van Bruggen, Groningen; A. Eikelboom, Rotterdam; H. P. van Gent, Den Haag; A. J. Janson, Eind hoven; T. Plomp, Zoetermeer en M. J. Slagboom, VIaardingen. Improvisatie: R. Cannemeijer, Den Haag; H. van Dijk, Hilversum; H. B. Langenkamp, Hengelo; W. Roos, Rotterdam M. J. Slagboom, Vlaar- dingen en G. Stulp, Goutum/Leeu- warden. Kwartaal abonnee Maand Week doorbeten wet niet ven toepassing is. VAKANTIEADRES: Eerste dag ran toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen. zette gebied was de toestand volsla gen chaotisch. Nederland hoorde voorlopig nog niets van de uitroe ping van de republiek. Dfc krantjes van augustus 1945 stonden vol met verslagen over de atoombommen en de verschrikkingen in de interne ringskampen. Pas medio september kwam via een Amerikaans persbu reau het bericht, dat een maand te voren de „Republiek Indonesia" was uitgeroepen. Het was de eerste ken nismaking met een feit, dat bijna een hele generatie Nederlanders diep heeft beziggehouden, van onmeetba re invloed is geweest op onze naoor logse ontwikkelen en dat nu pas twintig jaar later, na veel politieke en militaire strijd, door ons wik als een voldongen feit wordt aanvaard. De gebeurtenissen van de zeven tiende augustus waren geen climax na een heldhaftig voorspel. Alles, wat er voor die datum gebeurde, wordt meer getekend door voorzich tigheid en opportunisme dan door de heldhaftigheid, die men zo vaak aan unafhankeljjkheidsprocessen toe dicht. Speculatie 7'oen het de Japanse legerleiding duidelijk was geworden, dat de oor logskansen slecht stonden, ging zij zich realiseren dat er wellicht poli tieke en militaire winst zou zitten in een onafhankelijk Indonesië. Als de Japanse troepen zouden moeten terugtrekken tot in de archipel zou men veel baat kunnen hebben van een pro-Japanse bevolking. Het is de vraag of die speculatie ooit wer kelijkheid had kunnen worden, want na 1943 trok ook in het leven van het Indonesische volk de Japanse bezet ting diepe sporen. Zelfs pro-Japan se militaire groeperingen en jeugd verenigingen toonden zich opstandig en de bloedige represailles van de Japanse militaire autoriteiten deden de stemming grondig omslaan. In september 1944 deed Japan een for mele belofte inzake onafhankelijk heid. Eind april 1945 toen de Eu ropese fase van de tweede wereldoor log vrijwel was afgelopen werd de eerste werkgroep ingesteld, die de anafhankelijkheid zou moeten voor bereiden. Het was een commissie, waarin Japanners grote invloed hadden. Pas een maand later kwam de werkgroep voor het eerst bijeen wel een bewijs dat Japan zo weinig mogelijk haast maakt met de uitvoering van de beloften en de im puls van Indonesische zijde onmoge lijk erg groot geweest kan zijn. Maar op de bijeenkomst van eind mei werden dan ook spijkers met kop pen geslagen. Tijdens deze vergade ring hield Soekarno zijn bekende re- revoeving over de grondslagen van de nieuw te vormen staat, de Pant- ja Sila. Toen deze werkgroep op 17 juli haar werkzaamheden had af gesloten met het opstellen van een preambule voor een grondwet wer den de resultaten aan de Japanse militaire autoriteiten overhandigd. Op 9 aug. de dag van de atoom bom op Nagasaki en drie dagen na de bom op Hirosjima werden de voornaamste leden van de werk groep Soekarno, Hatta en Radjiman naar het Japanse militaire hoofd kwartier in Saigon ontboden. De In donesiërs waren toen waarschijnlijk nog niet op de hoogte van de atoom bomaanvallen en de wanhopige si tuatie van Japan. De Japanse auto riteiten in Saigon zullen er ongetwij feld van geweten hebben. De drie Indonesiërs kregen in Saigon te ho- dat de Japanse keizer Indone- :>p 29 augustus onafhankelijkheid verlenen. Heethoofden Op 14 augustus, een dag voor de Japanse capitulatie kwam het drie tal terug, nog steeds in het vertrou wen, dat de gebeurtenissen volgens plan zouden verlopen. Andere Indone sische leiders waren echter heel wat beter ingelicht over de situatie. Zij voorzagen de Japanse nederlaag en beraamden het plan zonder Japan- nulp de republiek uit te roepen. Hun probleem was echter, dat een proclamatie zonder steun van de voornaamste leiders Soekarno en. Hatta weinig indruk zou maken. Op de avond van 15 augustus gre pen deze groeperingen, waarin de later zo bekende Sjahrir een voor- rol speelde, hun kans. Onder leiding van Chairoel Saleh, nu een de vice-presidenten van Indo- trokken zij op naar het huis Hatta. Toen bereikte de revolu- een merkwaardige fase: Hatta werd gevankelijk weggevoerd naar Soekarno. Samen hoorden zij de eis var. de revolutionairen aan: directe proclamatie van de onafhankelijk heid zonder Japanse inmenging. Zij weigerde echter op de eis in te gaan en werden daarop ontvoerd naar een kazerne, waar Indonesische militairen in opstand waren gekomen tegen de Japanners. Dit verbUjf van de beide leiders in de kazerne moet van beslissende invloed geweest zfjn. De volgende dag draaiden zjj bjj. De heethoofden onder leiding van Saleh, met Sjahrir min of meer op de achtergrond en het duo Soekarno- Hatta werden het eens. Men zou de Japanners, die inmiddels in volsla gen paniek waren geraakt, links la ten liggen en zelf de republiek pro clameren. De volgende dag, 17 augus tus, nas het zover. De roodwitte vlag ging omhoog. Voldongen feit De gebeurtenissen na 17 augustus hebben de doorzetters gelijk gege ven Meer dan een maand lang had den zij de tijd orde op zaken te stel len. Pas eind september 1945 zetten de eerste Britten voet aan wal. Maai de republikeinse regering beschikte inmiddels over een sterke arm, waar mee zfj enigzins de orde kon bewa ren. Het was dan ook uit praktische overwegingen niet onbegrijpelijk, dat de Britse bevelhebber Christison de kersverse regering opdroeg de orde te handhaven. Dit gezag was ten slotte het enige gezag, dat hij op het chautische Java kon ontdekken. For meel staatsrechtelijk was zijn optre den niet in de haak en zijn chef, Lord Mountbatten, was er dan ook als de k,ppen bü om te verklaren, dat het Nederlands-Indische gouver nement (dat ln Australië zat) nog steeds als enig wettelijk bestuur moest worden beschouwd. De facto was het nieuwe gezag toen toch ei genlijk al erkend. Het Nederlands- Indische gouvernement en Den Haag stonden min of meer voor een vol- dcngi feit. Theorie Het is een theoretische vraag of het nieuwe regime in het zadel was gebleven als Nederland, beter: de vooradige Nederlanders, na deze sep tembermaand de zaken anders had den aangepakt en verder waren in tegemoetkomendheid. Politiek en psy chologisch was dat voor Nederland onmogelijk, zodat er Jarenlang in onze Indonesische politiek een half slachtige lijn werd gevolgd, die de zaken slechts verergerde. Het was deze politiek van geven en weer ge deeltelijk terugnemen, met de on vermijdelijke militaire conflicten, die daarep volgden, die de Indonesische onafhankelijkheid bevestigen en Soekarno tot het symbool van deze nieuwe staat maakten. Niet het hij sen van ae vlag op 17 augustus, maar de gevechten tegen de Nederlanders in Tndonesie en later op Nieuw-Gui- nea hebben Indonesië voor een deeï gemaakt tot wat het nu is. Of men daar gelukkig mee is of niet: de schelding is daardoor vollediger ge worden dan die tussen andere Euro- oese landen en hun voormalige kolo- niecn en levert een eerlijk en rea listisch uitgangspunt op voor nieuwe andersoortige betrekkingen, zoals de afgelopen anderhalf jaar verheugend duidelijk is gebleken.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6