Eerste paal voor bakkerij nieuwe Voor schouwburgplan nog geen rijksgoedkeuring Geen vernietiging van besluit door Kroon Nieuwe exploitatie Stadsgelioo rzaa l V^3 B. EN W. AAN LEIDSE RAAD: GOLDEN FICTION FILTER LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 17 AUGUSTUS 1965 TWEEDE BLAD Zoals bekend heeft het raadslid, de heer M. G. J. Ham (KVP), zich onlangs met enkele vragen inzake de bouw van een nieuwe schouwburg tot het College van B. en W. van Leiden gewend. De heer Ham zette in deze vragen uiteen, dat hij op 9 juli j.l. van de minister van Binnenlandse Zaken een schrijven ontving, waaruit bleek dat de Ged. Staten van Zuid-Holland zich welis waar op 24 maart 1965 in principe hebben verenigd met de stich ting van een stadsschouwburg, maar dat aan de betreffende be grotingswijzigingen nog geen goedkeuring kon worden verleend in verband met het ontbreken van vaste financieringsmiddelen. Eenvoudiger plan Iln dit schryven deed de Minister uitkomen, dat de dekking: van het te verwachten exploitatietekort van de nieuwe schouwburg hem met zorg vervult. Mecic naar aanleiding van dit «clirijven stelde de heer Ham aan d het College de volgende vragen: 23 Heeft uw College een afschrift van dit schrijven ontvangen? b. Acht 2^3 uw C< llege de in de raadsvergadering van 12 april 1965 gedane mededeling dol» betreffende de goedkeuring voor Ged. 8l Staten van het raadsbesluit van 4 mei 1964 in overeenstemming met \oormelde mededeling van de minis- lC]{3 ter van Binnenlandse Zaken? c. Deeit uw College de in voormeld ken schreven door de minister uitgedruk- te zorg betreffende de dekking van aJlej het te verwachten exploitatietekort ijj van de nieuwe schouwburg? d. Deelt £23 uw College mijn mening, dat het raadsbesluit van 4 mei in feite nog rt$ niet door Ged. Staten is goedgekeurd. 1, H en dat het nog vele jaren kan duren, i voordat zulks gebeurt? e. Acht uw College bij de huidige financierings- Tj mogelijkheden een eenvoudiger Jj bouwplan dus bijvoorbeeld met een eenvoudige restauratie en zon- fr der tweede zaal spoediger te rea- A liseren, en is uw College bereid een desbetreffend voorstel aan de raad a?.x: te bieden? ivl8j In hun antwoord delen B. en W. mede, dat zij, na een_ daartoe ge- j daan verzoek, van de zijde van het ivii m*Risterie van Binnenlandse Zaken een afschrift van het door de heer Ham bedoelde schrijven hebben ont- vangen. De in de raadsvergadering van 12 Lufl opril 1965 gedane mededeling met het daarbij gevoegde schrijven van Ged. Staten van 24 maart 1965 achten 3. en W. inderdaad in overeenstem ming met de inhoud van het schrij ven van de minister van Binnen- i landse Zakén van 9 juli 1965. j De dekking van het te verwachten a exploitatietekort van de nieuwe Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- of f 300.- en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze ln alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG. schouwburg vervult ook B. en W. met zorg, zoals dit overigens met alle voorstellen, welke financieel van in grijpende aard zijn, het geval is. B. en W. delen de mening, dat het raadsbesluit van 4 mei 1964 de for mele goedkeuring van Ged. Staten van Zuid-Holland nog niet heeft ver- De fraaie hal van de nieuwe schouwburg zoals deze in de plannen is opgenomen. kregen. Zoals genoemd College in zijn brief van 24 maart j.l. mede deelde, zal deze goedkeuring eerst kunnen worden verleend, wanneer B. en W. hebben aangetoond, dat de vaste financiering van de uit bedoelde kapitaaluitgave voortvloeiende beta lingen verzekerd zal zijn. Dit laatste achten B. en W. eerst opportuun, wanneer de rijksgoedkeuring voor de bouw is verkregen. Hoewel B. en W. in deze diligent zyn. nemen zij aan, dat bedoelde rijksgoedkeuring nog wel enige tijd op zich zelf laten wachten. Zodra deze zal zijn ontvangen, zul len B. en W. de raad en Ged. Staten een plan voor de financiering van de kosten van de nieuwe schouw burg doen toekomen. Indien de raad dit plan heeft aanvaard, kar. een spoedige goedkeu ring van het genoemde raadsbesluit Ged. Staten, op grond van hun schrijven van 24 maart. 1965, wor den tegemoetgezien. Eind van deze maand eindigt de door de gemeente met de N.V. Ver. Ned. Brouwerijen d'Oranjeboom gesloten overeenkomst in zake de exploitatie van de Stadsgehoorzaal. De N.V. heeft de ge meente laten weten, dat zij de bestaande overeenkomst niet wil voortzetten. I. MILIKAN VOLGT P. B. K. VERSTEEG OP Ook tot het sluiten van een nieu we gewijzigde overeenkomst is de Oranjeboom niet bereid. Aangezien voorts een gevoerd overleg met de huidige exploitant, de heer P. B. K. Versteeg, geen resultaat heeft opge leverd, hebben B. en W. in de af gelopen weken de gelegenheid open gesteld om in te schrijven voor de exploitatie van de Stadsgehoorzaal per 1 september a.s. Burgemeesters hebben het ook ioei eens warm. Zeker op een dag als gisteren en daarom had men het slaan van de eerste paal voor Co-op Rijnland's nieuwe broodfabriek in Leiden Zuid- West gemakkelijk gemaakt; bur gemeester mr. G. C. van der Wil- ligen hoefde slechts de laatste meter van de eerste paal de grond in te drijven. Dat deed hij ge huld in gele jas en met een vei ligheidshelm op het hoofd met veel overtuiginggetuige deze fo to. Aan het officiële startsein voor de bouiv van dit 3.5 miljoen gulden kostende project, ging een korte bijeenkomst vooraf in het gebouw van het Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen aan de Rooseveltstraat. Daar zei de voorzitter van Co-op Rijnland, de heer A. Avan der Vlis, o.m., dat deze Leidse broodfabriek de derde is in een serie van acht, die in heel Nederland de regionale broodvoorziening zal gaan ver zorgen. De directeur van Co-op Rijnland, de heer J. Riezenkamp, ging een aantal oorzaken na van de noodzaak tot het concentreren van de broodproduktie in grote bakkerijen, waarna de chef van de bakkerij, de heer W. de Bont een technische uiteenzetting gaf over de inrichting van de nieuwe bakkerij. Deze staat borg voor een uurproduktie van 3.200 bro den van 800 gram. Architect van het project is de Rotterdammer ir. W. Zonneveld, die uiteenzette met welke problemen hij zoal te kaynpen had voor met de daad- icerkelijke bouiv van de brood fabriek kon worden begonnen. (Foto L.D./Holvaat) Uit de binnengekomen Inschryf- biljetten blijkt thans, dat de heer I. Milikan, gerant van het Erasmus- huis te Utrecht, de hoogste inschrijf - som heeft geboden voor het verkrij gen van het recht tot het exploite ren van de koffiekamers en de ves tiaire ca., nl. een bedrag van f27.500 per jaar. Deze inschrijver heeft tevens verklaring overgelegd, dat de Amstel Brouwerij NV bereid is zich borg te stollen als garantie voor de stipte nakoming van alle voorwaarden, i plichtingen en bepalingen van exploitatie-overeenkomst. Uit door het college ingesteld onderzoek is verder gebleken, dat de heer Mi likan alleszins betrouwbaar en vak bekwaam is. B. en W. zijn dan ook van mening, dat de exploitatie het gebouw aan hem kan worden toevertrouwd. Gemeente houdt gebouw schoon Het is de bedoeling met de heer Milikan nagenoeg eenzelfde contract aan te gaan als met d'Oranjeboom NV is gesloten. Alleen zijn het da gelijks schoonhouden van alle ru ten in het gebouw en het voor bruik gereed maken van de zalen, waarvan de kosten onder de werking van het aflopende contract uit de opbrengst van de exploitatie van koffiekamers en vestiaire c.a. nu ten worden bestreden, in de nie overeenkomst onder het verrichten van werkzaamheden voor de gemeen te gebracht. Dit is geschied, omdat een en a der in feite niet meer onder het ploiteren van de koffiekamers thuishoort. Aan de hand van de door d'Oran jeboom NV overgelegde jaarstukken is komen vast te staan, dat het in verband hiermee nodig is de jaar lijkse vergoeding aan de exploitant, welke tijdens het aflopende contract f 50.000 bedroeg, tot f 76.500, te ver hogen. Daartegenover staat, dat de jaarlijkse door de exploitant aan de gemeente te betalen som voor het recht tot exploitatie van de koffieka mers ca., in vergelijking met die, welke d'Oranjeboom NV heeft be taald. van f 10.000 tot f27.500 zal stijgen. In aanmerking genomen, dat het loon- en prijspeil gedurende dit jaar wederom is gestegen en de nieuwe exploitant een zekere at loopperiode nodig heeft om een hoog mogelijk rendement uit de i ploitatie te verkrijgen, is dit bedrag volgens B. en W. aanvaardbaar. Het is in dit geval voor de gemeente echter van belang een kortlopend contract voor een periode van drie jaren aan te gaan Tot 30 september oude exploitatie Bij het nader tussen de betrokken partijen gevoerde overleg is echter ge bleken, dat het om organisatorische redenen bezwaarlijk is de exploitatie overeenkomst met de heer Milikan reeds op 1 september a.s. te doen in gaan. In verband hiermee hebben B. en W. d'Oranjeboom NV verzocht, of zij bereid is het exploitatie-» tract, dat op 31 augustus a.s. e digt, met één maand te verlengen. Genoemde NV heeft hierop bevesti gend gereageerd. BENOEMINGEN Privê-bezoek EN ONTSLAG In de zitting van de Leidse raad komen a.s. maandagmiddag ook weer vele benoemingen aan de orde. Rembrandt-lyceum: Aan dit ly- :eum stellen B. en W„ op voorstel ran de rector, voor om met ingang ■an 1 september 1965, tot wederop- zeggens, doch uiterlijk tot het ein- ran de cursus 1965—1966, te be noemen: de heer H. Bartels, tot le- in het handtekenen, mr. S. L.o- pes Cardozo, tot leraar in de ge schiedenis; drs. D. G. Magé, tot le- in de geschiedenis; de heer J. Meljs. tot leraar in de Duitse taal letterkunde; drs. H. J. H. Moo- i, tot leraar in de klassieke talen; drs. H. P. Nooteboom, tot leraar in de biologie; de heer J. Remmers, tot leraar in de Duitse taal en letter- kune; mej. A. J. Stolk, tot lerares in de Franse taal en letterkunde; mej. A. A. Voorma, tot lerares in de Ne derlandse taal en letterkunde; mevr. I. M. G. van Putte-de Windt, tot lerares in de Spaanse taal en letter kunde; mevr. drs A. M. Jacobs-Sche pers, tot lerares in de biologie in niet-volledige betrekking; de heer M. Mengelberg tot 1 Januari 1966 tot tydeiyk leraar in de muziek. Louise de Coligny-h.ba.: drs. H. Sattler, met ingang van 1 september 1965, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cur- 19651966, tot leraar in de wis kunde. In de vacature van hoofdleidster ran de onlangs gestichte openbare kleuterschool Hummelhof aan de Ja cob van Campenlaan, zouden B. en W. willen voorzien door overplaat sing van mej. R. M. van der Weele, hoofdleidster van de openbare kleu terschool De Boterbloem aan de Ry nsburgersingel. In de vacature van hoofdleidster an de openbare kleuterschool De Boterbloem, welke door bovenge noemde mutatie zal ontstaan, wen- B. en W. te voorzien door over plaatsing van mej. E. H. M. de Vo gel, hoofdleidster van de openbare kleuterschool Parkiet aan de Zuid singel. Tenslotte zouden zij in de vrijko mende betrekking van hoofdleidster de openbare kleuterschool Par kiet willen voorzien door benoeming mevr. A. Kooreman-Vodegel, thans leidster aan deze school. Het college van curatoren van het gymnasium heeft B. en W. verzocht het ontslag van dr. A. J. Kos- l uit zijn betrekking van leraar in de klassieke talen aan het Gymna sium op te schorten tot 1 januari .966. Op grond van zijn leeftijd behoort tan dr. Koster met ingang van 1 ok tober 1965 ontslag te worden ver leend. Aangezien hy bereid is een aantal lessen aan het Gymnasium te blijven geven, kan, met toepassing artikel 59, lid 2, van het Regle ment rechtstoestand onderwijzend personeel, het verzoek van het Colle- ran Curatoren van het Gymna- worden ingewilligd, zodat aan dr. Koster eerst met ingang van 1 januari a.s. eervol ontslag zal wor den verleend. Tenslotte stellen B. en voor om aan mevr. O. F. G. P. Prins-Clarion, te Oegstgeest, met in gang van 1 september 1965, op haar verzoek, eervol ontslag te verlenen uit haar functie van ambtenaar van de burgerlijke stand der gemeente Leiden. Officiële publikatie Lelden brengen ter openbare kennis, dat door de Flnancierings Maatschappij ..De Sleutels" N.V. overeenkonwstlg de Geldschleterswet een aanvraag ls In gediend om toelating tot het houden van een particuliere geldschietersbank ln de parterre van het perceel Plan tage no. 1. te Lelden. Er bestaat voor een leder gelegen heid binnen 14 dagen na de dagteke ning van deze kennisgeving tegen In williging van het onderhavige verzoek bezwaar bij hun College ln te dienen. LEIDEN, 17 augustus 1965. Legermuseum nu mos: Tengevolge van recent getroffen maatregelen is het nu mogelijk om in het Leidse Legermuseum aan de Pesthuislaan zelfstandig de collecties te bezichtigen ,dus zonder deel uit te maken van een groep, die wordt rondgeleid. Rondleidingen blijven plaats vinden, maar uitsluitend op verzoek. Dat verzoek moet van te vo ren worden ingediend. Het streven van de directie van het museum blijft er op gericht het museum ook zaterdags voor het publiek open te stellen, terwijl ook het probleem van een „verpozingsruimte" het volgend jaar zal zijn opgelost. Het bezoek van kinderen onder de 14 jaar zonder ge leide moest worden beperkt, dit in tegenstelling tot het bericht in hel Leidsch Dagblad van zaterdag. Van steiger gevallen Tijdens werkzaamheden op het terrein van Werninks Aannemings maatschappij aan de Hoge Morsweg is gisterochtend de 62-jarige voor man, de heer C. Bügel uit Leiden, van een 2% meter hoge steiger ge vallen. Vermoedelijk is de ladder, waarop de heer Bügel stond, uitge gleden. Het slachtoffer dat een wond aan het achterhoofd opliep en klaagde over pijn aan de linkerzijde, is door de EALD. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Nodigt Veroline Soekarno uit 1 In verband met het in Uw blad ge publiceerde voornemen van de heer C. Verolme om president Soekarno voor een privé-bezoek uit te nodigen, weet ik zeker te spreken namens vele Nederlanders wanneer ik de oprechte hoop uit, dat dit bezoek GEEN door gang zal vinden. Met dank voor de plaatsing W. R. Renzenbrink, Hedastraat 1. Alphen aan den Rijn Laat <le oorwatjes maar thuis, meneer! Sommige verhalen zijn bijzonder hardnekkig. Een van die verhalen is: een dieselmotor maakt een hoop la waai. Natuurlijk, toen Karl Benz in 1923 zyn eerste dieselmotor constru eerde maakte dat ding enorm veel herrie. Maar nu is het 1965. Merce des-Benz heeft 42 jaar aan de per fectionering van de dieselmotor ge werkt. Alleen al sinds 1949 heeft Mercedes-Benz meer dan 500.000 diesel-personenwagens afgeleverd een wereldrecord. Dacht U dat al die dieselautomobilisten met oorwat- jes rijden? Vergeet het maar! Wie vóór een draaiende Mercedes-Benz Diesel staat kan nog horen dat er een dieselmotor huist onder de mach tige motorkap. Maar wie IN de wa gen zit moet werkelijk zijn oren spitsen om er iets van te horen. Daarom is er nu geen enkele reden meer om geen diesel te nemen. Want de voordelen kent U, nemen wtf aan. De Mercedes-Benz Diesel, de grote, de representatieve, de luxueuze, heeft een km-prys die. bij 30.000 km of meer per jaar gelijk is aan die van een bescheiden ben zineauto uit de 7 a 8.000 gulden klas se. Bel de Mercedes-Benz dealer Rooyakkers. Oegstgeest 'tel. 01710— 518551 voor een proefrit - en laat Uw oorwatjes thuis! Voor filterrokers met een eigen stijl Het ontwerpen van een eenvou diger plan alsmede de beoordeling van een zodanig plan door de ver schillende instanties zou zoveel tijd vergen, dat de bouw van een nieuwe schouwburg aanzienlijk zou worden vertraagd. Afgezien hiervan menen B. en W. op besluiten van de raad slechts te moeten terugkomen in dien B. en W. zou blijken, dat deze hesluiten onjuist zouden zijn. Ten aanzien van bedoeld besluit is het tegendeel het geval. B. en W. vermelden in dit ver band nog. dat de Minister van Bin nenlandse Zaken in zijn brief van 9 juli J965 heeft medegedeeld, dat hy teneinde alle twyfel omtrent zijn standpunt weg te nemen heeft overwogen of de beginselverklaring van Ged. Staten met toepassing van artikel 165 der Provinciewet voor ver nietiging in aanmerking komt. Deze overwegingen hebben niet tot het door de heer Ham en anderen (zyn fractiegenoten. Red.) gewenste re sultaat kunnen leiden. De minister voegt daaraan nog toe, dat stryd met de wet of met het algemeen be lang in casu niet gecontrueerd kan wurden. De inhoud van het schrijven van de minister voert B. en W. dan ook tot de conclusie, dat het raadsbesluit van 4 mei 1964, ook na verkregen for mele goedkeuring van Ged. Staten, door de minister niet ter vernietiging zal worden voorgedragen bü de Met het puur-witte mondstuk Exclusieve melange Vol smaak en toch zacht 20 stuks f 1.25 GOLDEN v FICTION

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3