LEIDSCH DAGBLAD Ergste wanorde s voorbij in Los Angeles Politie houdt smijtende nozems in bedwang Bankoverval op klaarlichte dag Na vier dagen strijd: gefotografeerd Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 16 AUGUSTUS 1965 No. 31643 Ijlrecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Teleloon Duectie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 32 doden 700 gewonden 600 miljoen schade Valse verklaring Onbekende zijde van de maan door Russen over Zuidafrikaanse gevangenissen 1 I m I I I I Een gevangenisbewaker. wiens B _H_ JL I M.M. verklaringen over mishandelingen in I Zuidafrikaanse gevangenissen mede j oorzaak geweest zijn van opschud ding hiervover, heeft vandaag voor de rechter verklaard onder ede een valse verklaring in Zuidafrikaanse gevangenissen hebben afgelegd. Het is de 22-jarige Gijsbert van Schalkwijk, een van de regering had zich verplicht. Itwee bewakere van wie de verk,a" deze'fotoVhad hij, de grondwettelijke rech- ringen door het oppositieblad Rand or iedereen te realiseren, maar Daily Mail onlangs gebruikt werden echten kunnen niet met ge- in een artikel over de behandeling gevangenen in de Cinderella- Dat men de rust in Los Angeles I gevangenis te Boksburg bij Johan- iet helemaal vertrouwt blijkt wel nesburg. it het feit, dat honderden blanken weid worden Voor de tweede maal heeft een Russisch ruimtevoertuig foto*# gemaakt van de van de aarde afgekeerde zijde van de maan, en deze foto's naar de aarde doorgeseind. De opnamen werden op 20 juli j.I. gemaakt door de apparatuur van de ,,Zond III die op 18 juli was gelanceerd. Indertijd werd niets over de taak van de e toes an en ^ond III medegedeeld. Verwacht wordt, dat de foto's aanzienlijk beter in kwaliteit zijn dan de eerste foto's van de ..achterzijde" van de maan, die op 7 oktober 1959 door de Loenik III op een af stand van 64.000 km werden gemaakt. Met de interpretatie van indertijd door de slechte kwaliteit zeer veel moeite. Rusland heeft bekend gemaakt, dat de foto's spoedig zullen worden gepubliceerd. Men mag derhalve aannemen dat althans een deel van de opnamen is geslaagd. in de stad zich op het ogenblik van wapens voorzien. Een eigenaar van een wapenhandel, die dit alles met verbazing gadesloeg zei: ..Ze weten niet eens over welke schouder ze het moeten hangen, maar ze w?illen be slist een geweer." Vervolg op pag. 2 Van Schalkwijk heeft voor zijn verklaringen, die op elk punt vals zijn volgens een vice-procureur. 150 rand (f750) ontvangen. Vorige week moest hij voor de rechter in Johan nesburg verschijnen wegens meineed, subsidiair een valse verklaring onder ede. De vice-procureur, dr. Percy Yutar, zei dat een bezwarende om standigheid wordt gevormd door het feit dat Van Schalkwijk wist dat zijn verklaring zou worden gepubliceerd. °P namen in ruim een uur Toen de foto-apparatuur van de Zond III werd ingeschakeld, aldus de officiële bekendmaking in Mos kou, was de maan van het ruimte vaartuig uit gezien vrijwel vol, aan het eind van de opnamen was de maan van de camera's uit gezien bijna half. De eerste opnamen toon- Charges in Amsterdam ergste wanorde in Los Angeles schijnt nu voorbij tc zijn, al erd gisteravond, in de wijk Long Beach, nog een politieman door legers doodgeschoten en een andere zwaar gewond. De negers ladden hun activiteit naar deze wijk verlegd, omdat in het berucht jeworden „negergetto" Watts een uitgaansverbod is ingesteld. In tVatts wonen 65.000 personen. Onder paraplu parasol en (Van onze weerkundige medewerker) Een deel van Nederland na- lijk het noorden en het oosten hele dag en Zeeland alleen de middag heeft de zondag on- de parasol doorgebracht. Het idere deel, het westen, midden tot de middag ook het zuiden t bij veel koeler weer onder de \raplu. Een restant van een sto- ig uit Frankrijk, die zaterdag- iond in West-Brabant onweer iet 15 mm. regen bracht, kwam Isteren boven ons land tot staan, ngeveer langs de lijn Zaanstreek \r echt-Oost-Brabant. Plaatse- k vielen daarbij flinke buien. In iskoop 13 mm. Om 2 uur gister - iddag meldden De Bilt en 'hiphol 15 graden met regen en ioente ruim 80 km. oostelijker, erweer met 24 graden. Een peratuur, die ook in noord- ederland iverd gemeten. De sto- 'ng kon niet weg, omdat zij knel t tussen een hogedrukgébied )ven Scandinavië en een boven rankrijk. De buienkans en de ewolking verdwijnt langzaam, idat ook een groot deel van deze eek weer gunstig en later zo mers en vrij warm weer gaat rengen. WEERBERICHT RUSTIG WEER De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavond In de nacht en vroege ochtend ïaatselijk mist, overdag zonnige lerioden, enkele lokale regen of on- reersbuien. Overwegend zwakke tod. Weinig verandering in tempe ltuin*. (Opgemaakt om 11.15 uur). 17 AUGUSTUS Zon op: 5.27 uur; onder: 20.00 u. Maan op: 22.05 u.; onder: 10.46 u. ileri Hoogwater in Katwijk te 6.08 en en£S 18.29 uur. Laagwater te 2.05 en 14.17 uur. STRAND VERWACHTING ty/ Ook morgen zonnig en zomers met en zwakke landwind. In de middag ft tot 24 graden. Temperatuur zee- fater 1P graden, ntC Vooruitzichten: de zwakke sto- togsgebieden lossen op zodat de pste helft van deze week mooi sM irandweer blijft brengen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Trieste cijfers De cijfers na vier dagen van ge welddaden doen aan oorlogsrappor ten herinneren: tot nu toe zijn in Los Angeles 32 doden gevallen (27 negers en vijf blanken), bijna 700 mensen raakten gewond, meer dan 230U zijn aangehouden. Er zijn hon derden branden gesticht (737 zaken zijn in as gelegd) en men schat de materiële schade op tenminste 600 miljoen gulden. Gouveneur Brown, teruggekeerd van vakantie in Grieke land. heeft 20.000 man van de Natio nale garde ingeschakeld. Branden Het uitgaansverbod dat geldt voor etn gebied van 47 vierkante kilome ter, wero zaterdagavond ingesteld toen de hevige onlusten zich dreig den uit te breiden tot andere dis tricten. Op een gegeven ogenblik moest de brandweer gekleed in ko gelvrije pakken) op twintig plaat sen uiterst gevaarlijke branden be strijden. Hoelang het verbod zal worden ge- nandhaafd is niet bekend. Het voed seltekort in de wijk Watts begint nu nijpend te worden. In dit gedeelte van de stad, waar donderdag de on geregeldheden begonnen toen politie een ondei invloed van sterke drank rijdende neger arresteerde, patrouil leren 5000 leden van de Nationale garde met bajonet op het geweer. In Watts wordt thans een zuive ringsactie ondernomen, waarbij mili tairen op de daken van huizen pos ten innemen, terwijl straat na straat wordt afgewerkt. De politie onder zoekt de indentiteit van de daarvoor in aanmerking komende personen. „Wij hebben de slag gewonnen" zo werd op het hoofdbureau van politie in Los Angeles gezegd. Verwoestingen In de negerwijk zijn grote ver woestingen aangericht. Vier gro te huizenblokken zijn door de razen de negers in een puinhoop veran derd. Overal ziet men zwartgeblaker de gevels. De huizen die niet in brand zyn gestoken, zijn geplunderd en vernield. Een piloot, die in het weekeinde met zijn toestel over Watts vloog, vertelde dat het leek alsof er een tornado over de wijk was ge raasd „Ik zag geen enkel dak meer" zo zei hij Een negerverslaggever, goed op ae hoogte met de plaatse lijke toestand, zei midden in het tu mult: „Er zijn geen leiders in deze nachtmerrie. In hart en geest van Watts rust de schuld op één man: de blanke Onder de jongeren doet zich", aldus de verslaggever, „een vreemdsoortige, carnavaleske vrolijk heid voor". Een triest beeld van de neger- wijk Watts in Los Angeles. Een politie jeep trekt door een totaal vernielde straat op zoek naar achtergebleven sluipschutters. moeder in een grasperk voor het huis zat uit te blazen van de verstikken de hitte. President Johnson noemde de ge beurtenissen van de afgelopen dagen „tragisch en schokkend". De Ameri- President Nasser naar Arabië President Nasser heeft voorgesteld naar Saoedi-Arablë te gaan om met Koning Feisal over het geschil tus- I sen de twee landen over Jemen te snreken, zo meldt het Egyptische blad Ai Ahram. Nasser wil liever ge.cn bijeenkomst in volle zee, aldus het blad, omdat het Egyptische staatshoofd Koning Feisal „niet als vijand of als vreemdeling" wil be handelen Al Ahram schrijft dat het niet de bedoeling is over de toekomst van Jemen te beslissen. Daartoe heeft al leen dit land zelf het recht. Men wil het alleen het volk van Jemen mogelijk maken zich vrfj uit te spre ken. zonder druk van buiten. Egypte is bereid binnen zes maanden zijn troepen uit Jemen terug te trekken. Het blad zegt dat de Arabieren een eind moeten maken aan de schermut selingen onder elkaar, teneinde ge zamenlijk front te kunnen maken tegen de gemeenschappelijke vijan den iVan onze A'damse correspondent) Ondanks een spervuur van fietsbellen, lege blikjes en een enkele baksteen, waar zij af en toe aan bloot stonden, hebben 34 mannen van de Amsterdamse po litie in de nacht van zaterdag op zondag bij het „Lieverdje" op het Spui een menigte van tegen de 2.000 op een rel beluste jonge hoofdstedelingen in bedwang zoe ten te houden. Vier charges en de arrestatie van 13 raddraaiers wa ren voldoende om de rust te her stellen. Vijt var. de aangehoudenen zü" in verband met belediging van het openbaar gezag en geweldpleging in verzekerde bewaring gesteld. Binnen enkele dagen zullen zij voor de offi- eier van Justitie, mr. W. O. Tockens worden geïeid. Daarna zullen zij met het nog op mogelijke verdere rellen snel worden berecht. Deze methode werd onlangs in Rotterdam al met succes toegepast tegen agressieve nozems. Voor zover bekend raakte slechts één man licht gewond. Aanleiding tot de rel waren de activiteiten van het ongeveer 40 man sierke. maar zeer weinig samen hangende groepje semi-intellectuele jongeren, dat zich met de 20-jarige van overheidsgelden studerende Roel van Duyn als voorman, uitgeeft voor anarchist en zich provo noemt. Deze provo s hebben sinds kort een vinger in de pap bij „happenings", die al ruim een jaar iedere zaterdagavond bij het door een sigarettenfabriek aan de hoofdstad geschonken en daarom als „beeld van de verslaaf- In Utrecht Negerjongetje Een van de laatste doden was een neger jongetje van vijf jaar. dat door een negersluipschutter werd neerge schoten toen hij samen met zijn Buit bedroeg f 10.000.- (Van onze Utrechtse correspondent) Een gewapende jongeman heeft vanmorgen om half tien een overval gepleegd in het bij kantoor van de Raiffeissenbank Willem van Noortplein in Utrecht. De buit bedroeg 10.000 gulden. Een man. gewapend met een pistool, kwam het gebouw binnen en bedreigde de 30-jarige boekhouder, de heer J. G. van Baal, die achter een getralied loket stond. Met de woorden: „Hier het geld of ik schiet", beval hij hem de bankbil jetten, waarmee deze bezig was te overhandigen. De boekhouder pro beerde hem nog even aan de praat te houden in de hoop, dat iemand zou binnenstappen. Dat gebeurde niet en hij moest het geld afgeven. De overvaller is verdwenen in een groen gekeurde Volkswagen met het kenteken GK. Het nummer is on bekend. Het signalement van de man luidt: lang 1,80. tenger postuur, glad achterover gekamd blond haar, dun snorretje. De man was blootshoofd en droeg een knakikleurige regenjas. De politic, die snel ter plaatse was. is bezig met het onderzoek en heeft het signalement van de Volkswagen verspreid. de consument van morgen" be schouwde beeldje van het lieverdje gehouden door anti-rookmagier Ro bert Jasper Grootveld (33). UIT DE HAND Tot vorige week heeft de politie de happenings die een vry tot zeer onschuldig karakter hadden onge stoord laten plaatshebben. Toen liep de zaak onder invloed van de pro vocatie predikende provo's echter uit de hand. Er werd met brandende fakkels gegooid, agenten werden met provo-knuppels" belaagd en er werd een emmer verf over het beeldje uit gestort. Een fors. maar door de slachtoffers waarvan de meesten aankwamen met het oude smoesje van ..Ik kwam toevallig voorbij" overdreven voorgesteld optreden van c'.e politie kon toen niet uitblijven. Zaterdagmiddag werd een delegatie van de provo's bestaande uit Roel ven Duyn en Robert Stolk (19, zon der beroep) en vergezeld door Groot veld ontvangen door de hoofdcom missaris van de Amsterdamse poli tie H. J. v.d. Molen, De provo's had den om een onderhoud verzocht, omdat zij geloofden met de politie beter tot een vergelijk te kunnen komen in een redelijk gesprek dan door straatgevechten. Bij hun ver zoek stelden zij de eis, dat de „hap penings". die volgens hen het ka rakter van een para-religieuze cere monie hebben zonder politie onge stoord zouden kunnen verlopen. In net gesprek, dat ruim een uur duurde kregen de provo's, zoals com missaris H. Molenkamp later op een persconferentie verklaarde, hierop te horen: „Jullie kunnen happenen veel ie wilt, als jullie de openbare orde maar niet verstoren". Toen bleek, dat de provo's 's avonds stille omgang om het Lieverdje den houden en aan de voet van beeld bluemen wilden leggen zonder te kunnen zeggen met hoeveel n sen zij zouden komen en zonder de toestemming aan te willen vragen bij dc burgemeester nam de politie het besluit de zaak tijdig af te zetten, zodat niemand bij het „Lieverdje" zou kunnen komen. Tegen twaalf verscneen zij 34 man sterk en met voor alle zekerheid 6 politiehonden in de nabijheid geparkeerde auto achter de hand. Op het Spui. De honden behoefden echter niet inge schakeld te worden. De menigte no zems en oudere belangstellenden wij signaleerden o.m. tekenaar Op land, schrijver Harry Mulisch en ka rate-specialist John Bluming die zich daar aangelokt door de gebeur- tenisser van vorige week had ver zameld, werd vriendelijk verzocht op de trottoirs te blijven en de rijweg vrij te houden. De cafhouders sloé ten nun deuren. Terecht. De nozems werden steeds agressiever. Na de ar restatie van de eerste twee rad draaiers begonnen zij met blikken, fietsbellen en stenen te gooien. Maar de politie bleef kalm. Zij voerde drie kleine charges uit op de opdringende en tierende jongeren, waarbij fikse klappen vielen, maar waarbij er niet in het wilde weg op los geslagen werd Om vyf minuten over een bleek een vastberaden maar met de zelfde rust uitgevoerde charge in de richting van de Spuistraat voldoen de om het grootste deel van de op standige jongelui waarvan een deel zijn vernielzucht op geparkeerde auto's botvierde de benen te doen nemen. Hierby sneuvelden enkele ruiten en een deel van het terras van een aan het Spui gelegen café. Na nog enkele arrestaties, waarbij een 25-jarige grafisch ontwerper die zich zeer aanstelde en een lichte snee aan zyn linkeronderarm opliep, was een uur later de rust geheel her steld I den een groot deel van de bekende maanzyde, de latere hadden alleen op het onbekende deel betrekking. De foto's werden naar de aarde gezonden in 1100 beeldlijnen, dat la een groter aantal dan het Neder landse televisienet hanteert (625) en ook groter dan het aantal beeldlijnen van de Mariner-opnamen die de Amerikanen van Mars maakten (200), en het aantal beeldlijnen van van de bekende maanzijde. Volgens de Russische deskundigen zijn de foto's scherp genoeg om tal rijke wetenschappelijk belangrijke details over het onbekende maanop pervlak te onthullen. De Loenik- foto's waren daarvoor indertijd niet scherp genoeg, zodat zy de indruk gaven, dat het maanoppervlak aan j de onbekende zijde veel minder ge- accidenteerd en getekend was dan de bekende helft. De deskundigen zyn het tot dusver niet eens of dit slechts een schijnbaar foto-effect is, of een wezenlijk verschijnsel. Wel licht kunnen de nieuwe foto's daar over uitsluitsel geven. De Zond heeft de maan gefoto grafeerd op ongeveer 12.000 km af stand gedurende een uur en acht mi nuten. De eerste foto werd op 29 juli naar de aarde geseind, toen de Zond op een afstand van 2.200.000 kilome ter van de aarde was. ruim vyf keer de afstand aarde-man; het ruimte voertuig is op weg naar een baan om de zon, en zendt voodlopig nog verdere fotogegevens naar de aarde. In totaal werd vyf miljoen vierkant® kilometer van het maan-oppervlak gefotografeerd. Opstandelingen in Zuid-Borneo geven zicli over Het officiële Indonesische pers bureau „Antara" meldt dat een groep van zeventien opstandelingen zich kortgeleden in Zuid-Borneo aan In donesische militairen heeft overge geven. In dit gebied zwerft nog een groep van 150 rebellen rond. doch ook z(j zouden bereid zyn hun verzet op te geven. (§ud ^ÏUeuwo f Uit het Leidsch Dagblad van V 1 17 Aug. 1865: J t De arrond.-rechtbank te 's-Hage heeft een kleerma ker, die het laken, waarvan hij een jas en pantalon moest maken, in de Bank v. Lee ning heeft gebragt, wegens misbruik van vertrouwen ver oordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf. Z.K.H. de Prins van Oran je heeft in de vorige week in het kamp van Milligen met de troepen een nacht in de stallen doorgebragt. i

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1