LEIDSCH DAGBLAD Ik zal Soekarno zelf uitnodigen** Nationale garde in het geweer in Los Angeles Cornelis Verolme f Stroom (loodt jongen Warm Toeristen vermist IEMCONI leuwo Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1965 No. 31642 Directeur: E. A. E. van Dishoeck -'Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Amsterdamse correspondent) ..Het wordt hoog tijd dat de regering en het Koninklijk Huis president Soekarno uitnodigen voor een officieel bezoek aan Ne derland. Wij kunnen er niet aan ontkomen. Soekarno bezoekt wel andere landen, maar hij komt niet hier en dat terwijl Nederland het enige land is waarin Indonesië vertrouwen heeft en wij er dus een enorme kans hebben. Zelf zal ik de president zeker uitnodigen voor een bezoek aan mijn werven hier". Vijfdaagse voor winkelpersoneel iet winkelpersoneel krijgt maan- zijn vijfdaagse werkweek. Dit is .aid in een verordening van het xifd bedrijfschap detailhandel, die e goedkeuring van de minister van Zaken verkreeg. Iedereen in de detailhandel, die et onder een met de vakbonden rereengekomen afwijkende regeling kyiiüt, heelt dan recht op een vijf- Haagse werkweek van maximum 45 De vakbonden taxeren dat de irordering van kracht zal zijn voor 140.000 werknemers en hun ierkgevers. Tot 1 november 1965 is *01 et anders bepaald dan dat er een tfPl jfdaagse werkweek van maximaal is. Daarna moet deze werk- eek voldoen aan zekere regels. De ornaamste zijn: Vijftig vrije dagen per jaar bui ten de vakantie en zon- en feest dagen, waarvan zeven op zaterdag, dertien op maandag. De overige iri dertig zoveel mogelijk als hele da- gen in de rest van het jaar. De vrije dagen moeten in een ooster zijn vastgelegd. )e tot nu toe bekende afwijkende lelingen zijn die van: het kruide- ersbedrijf, de aardappel, groente fruithandel, het kappersbedrijf, et slagersbedrijf en het woningin- Üihtersbedrijf. Met de middenstand de textieldetailhandel vinden nog derhandelingen plaats. I ;cf D 66 Hoogspanning rond appelboomgaard 'WEERBERICHT [Volgens het weerbericht van het tNMI van 10 uur blijft het voorlo- tamelijk warm. Weliswaar dringt ie oceaan afkomstig sto- ebied over Frankrijk in •doostelijke ricthing op, maar wordt gevolgd door een nieuwe hoge luchtdruk, waardoor bewolking aan oplossing onder- Ig is en de kans op buien voor land gering blijft. In het noor van het land zal het overwe- ig zijn, in het zuiden kim de winden tijdelijk zwak ver- hderlijk worden. In het tempera- lurverloop komt weinig veran- 15 AUGUSTUS pn op: 05.23 ur; onder: 20.04 uur. {aan op: 21.37 uur; onder: 08.23 uur. bogwater in Katwijk te 05.02 uur en 128 uur; laagwater te 01.03 uur en 16 AUGUSTUS bn op: 05.25 fcogwi onder: 20.02 uu: op: 21.51 uur; onder: 09.34 i 'ater in Katwijk te 05.36 laagwater te 01.34 STRANDVERW ACHTING Dciali Weekeinde met kleine onweerkans, aar overigens zonnig en zomers atige wind tussen oost en zuid. lur, fc 'erdag 21 tot 24 graden, zeewatei 1IAA graden. Vooruitzichten: kleine 1769. 8 strandwe r bestaat uit 16 pagina's een bijvoegsel Zes Nederlanders drie dagen zoek j Sinds donderdag worden zes Nederlandse toeristen vermist, die een bergtocht maakten ten westen van Innsbriick. j Gendarmes en reddingsploegen zijn I het zoeken en kammen het gebergte uit. zijn vier mannen en i Zij verlieten hun ho- tel in de stad Imst en waren van plan donderdagavond terug te keren. De zomer is in het land. eindelijk en het land loopt leeg en het strand vol. Zo druk was het gisteren vrijwel overal aan de Neder landse kust. Naar verwach ting zou dit weekeinde de vlucht uit de Randstad naar de badplaatsen nog groter worden, ook al was het weer bericht van vanochtend niet meer zo stralend als dat van de laatste dagen. Deze uitspraak deed Cornelis Ver olme gistermiddag op Schiphol voor hij voor 'n bezoek van 12 dagen aan Indonesië vertrok. De heet Verolme merkte verder op: „We hebben on langs een mooi voorbeeld gehad met een Duitse jongeman die zich verloofde met onze Kroonprinses. Wij moeten leren vergeven en ver geten". Het bezoek \an de heer Verolme aan Indonesië staat in verband met de technische steun die hij biedt bij het van de grond helpen van de Indonesische scheeps- en machine bouw. Dit voorjaar is men met 17,5 jmiljoer van het krediet van honderd miljoen dat de Nederlandse regering Indonesië heeft gegeven, begonnen met de bouw van een scheepswerf in Tandjong Priok. Dit wordt een f waar de grootste schepen kun- worden gebouwd en gerepareerd. „Zoiets als mijn werf op Rozenburg", aldus Verolme. Verder staan er zes kleinere wer en en machinefabrieken in de ge hele Indonesische archipel op het programma, o.a. op Ambon. De to tale kosten zullen 400 a 500 miljoen gulden bedragen. De realisering van de projecten zal ongeveer tien jaar De heer Verolme zal in Djakarta met name een drie weken geleden in Parijs begonnen gesprek met Soe karno voortzetten over mogelijkheden de ontwikkeling van de Indonesische scheepsbouw te versnellen. Vast staat al dat dit voor een deel zal gebeuren met de opbrengst van In donesische goederen die in Neder land door een nieuw op te richten n.v. zullen worden verkocht. Een- 7»»Jfde regeling is, zoals bekend, ge- treffen voor de levering van Friend ships e»i technische hulp bij de op bouw van een Indonesische vlieg tuigindustrie door Fokker. De heer Verolme zei met nadruk dat deze n.v. geen banden zal hebben met zijn concern. „Wij leveren al leen technische hulp en onze „know how" Wij participiëren niet in de op te bouwen industrieën, daarom heeft men ons niet gevraagd. Dat komt ons wel goed uit, want wij heb ben al zoveel geinvesteerd. Wel ver wacht ik, dat men ons in de toekomst zal vragen mee te doen in het mana- gemtnt van de bedrijven". Tijdens het overleg van de heer I Verolme in Indonesië zal ook een plan voor de opleiding van 300 jonge ingenieurs en technici in Nederland verder afgerond worden. De heer Verolme wordt deze keer op zijn reis niet vergezeld door zijn echtgenote. ...Deze keer mocht ik alleen, want we gaan 20 september weer weg voor ten lange reis naar Zuid-Amerika, Mexico en de Verenigde Staten". Eerder oand et Indonesi Indonesische produkten. dit Fokker i delegatie gevlogen De net-r Zwolsman zei voor hij in het vliegtuig stapte veel te ver wachter. van een mogelijk herstel van de betrekkingen. De wil tot een hechtere samenwerking is er zeker in Indonesië Hier ziet men die zaak nog wat onwennig, zei hij. De heer Zwols man zal ik elk geval één week in Indonesië blijven. Zwolsman Met hetzelfde vliegtuig als de heer Verolme vlogen ook de manipulator in onroerend goed Reindert- Zwols man en de goochelaar Fred Kaps naar Djakarta. De heer Zwolsman leidt een delegatie van Die West- Haglie n.v, die Indonesië gaat bezoe- rken in verband met de onderteke ning van contracten die met de on derneming „Berdikari" zijn aange gaan voo' de stichting van een na tionale vliegtuigindustrie met de le- Nozems sloegen u en staken herten Meer dan een week speurwerk en nonderden verhoren heeft de Bossche recherche ervoor over gehad om de jongens te pakken te krijgen, die vorige week in het Prins Hendrik- rark m Brabants hoofdstad een hert hebben gedood. Vier Bossche jon gens - 14, 15, 16 en 18 jaar oud hebben inmiddels bekend de dood van het dier op hun geweten te heb ben. De nozems waren 's avonds over het hek van het hertenkamp ge- Klommen met de bedoeling op de herten te gaan rijden. Toen dit niet lakte, dreven ze de dieren in een hoek er. bekogelden ze met stukken hout. waardoor één hert aan een poot werd gewond. Een dag daarna herhaalde het kwartet opnieuw in de avonduren zijn pogingen. Nu takelden ze één van de dieren zo met knuppels en messen toe, dat net dier de volgende dag moest wor den afgemaakt. De jongens zullen zich binnenkort voor de rechter moe ten verantwoorden wegens ernstige mishandeling en wegens het onbe voegd beti eden van verboden terrein. •fr WIM SENGERS Schrikdraad onder hoogspanning, waarmee een fruitkweker zijn boom gaard wilde beschermen, is een zes jarig jongetje noodlottig geworden. Wim Sengers uit Deest (bij Druten) kroop gistermiddag onder 'le twee meter hoge omheining van een boomgaard door. Hij raakte de achler deze omheining los in het gras liggende draad met een spanning van 220 volt en werd geëlektroku- teerd. De fruitkweker een 47-ja- rige inwoner van Deest had de draad aangebracht om te voorkomen, dat zijn boomgaard werd bezocht door kinderen, die appels wegnamen. Politie en arbeidsinspectie hebben het tragische ongeluk in onderzoek Evacuatie van raket-complex De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren „alle overbodige personeel" geëvacueerd van het Titan II raket complex, waar maandag 53 mensen om het leven kwamen bij een ontplof fing. De reden voor de evacuatie is dat „abnormale dampen" zijn waar- ger n. De woordvoerder van de luchtmacht zei niet te kunnen zeggen of er spe ciaal gevaar bestaat, maar dat deze damp in elk geval niet gewoon is. De -°.ak van de ontploffing van maandag is nog niet vastgesteld. Stephanopoelos toch formateur? Het zag er gisteren enigszins somber uit voor Koning Con- stantijn van Griekenland: hij ontving slechts één politieke leider: Kannelopoelos. de aan voerder van de rechtse Natio nale Radicale Unie, op een na de grootste partij van het land. Dat de vorst nog steeds geen nieuwe premier heeft aangewe zen wijst erop. dat hij enerzijds niet wil buigen voor de afge zette premier Papandreoe maar anderzijds geen alternatief heeft kunnen vinden voor diens eisen. Deze houden in, dat hij als premier moet terugkeren of dat er nieuwe verkiezingen moe ten worden uitgeschreven. Kannelopoelos heeft de Koning waarschijnlijk verslag uitgebracht vai. eei. bijeenkomst van 99 afge vaardigden van zijn partij. Zij stem den er mee In steun te verlenen aan drie mogelijke oplossingen voor de crisis: een regering van de Unie van net centrum onder bepaalde voor waarden: een overgangsregering van nictpolitieke persoonlijkheden, geko zen buiten het parlement maar wel niet de steun van de Kamerver kiezingen binnen 45 dagen. Kannelopoelos zou de Koning heb ben gewezen op de gevaren, die het land bedreigen, nu Papandreoe heeft gedreigd, dat hij „met alle middelen zal trachten de democratie te her stellen", nadat Koning Constantijn j zijn e.*f-: nij weer premier of nieuwe verkiezingen, heeft afgewezen. I In diverse delen van Griekenland anti-royalistische betogingen ge- nouden zoals ui Athene (3.000) en I Saljniki '10 000 Volgens geruchten in Athene zou 1 Stepna nopoelos, plaatsvervangend j ifidcr van Papandreoe's Unie van j net centrum, vandaag een nieuwe op- j draent tot vorming van een kabinet accepteren. Hem was maandag al venucht zulks te doen maar de par- lenicn'sfractie van de Unie verbood I hem daarop in te gaan. Papandreoe schijnt het initiatief echter te heb- ben verloren De verdeeldheid in zijn partij zou hoe langer hoe groter wor- I den. Politie niet in staat orde te handhaven Elfhonderd leden van de Californische Nationale garde, bajo- I factoren die tot de haatuitbarsting net op het geweer en traangasgranaten in de gordel, zijn gister- hebben bijgedragen. Ruim een jaar avond het district Watts van Los Angeles binnengetrokken om dijken"van "flew York ''en*andere de plaatselijke politie (Gooman) bij te staan in de strijd tegen de oostelijke steden dergelijke onlusten pluderende, vernielende, molesterende groep inwoners van deze negerwijk. De hulp va de garde is ingeroepen omdat de politie alleen niet in staat is de orde te handhaven. Een medewerker van het hoofd van politie in Los Angeles is tijdens een patrouille gedood. VOL-kUTOMtCTtSCHE Volgens politie-inspecteur J Fisk, die de negerwijk goed ke de voornaamste oorzaak ran a armoede teweeg i I gerleiders noeme harde optreden vc door de al een week dun Ne- De bevelhebber der Nationale gar de, generaal Roderick Hill, zei dat zijn mannen opdracht hebben in dien nodig te schieten. Hij deelde mee dat nog ongeveer duizend mili tairen in reserve worden gehouden voor het geval de toestand verslech tert. De incidenten zijn echter nog niet achter de rug. Tijdens de onlusten van gisteravond kreeg een man een kogelwond aan het hoofd, terwijl een vrouw in haar rug werd getroffen. Revolvers Een groep negers drong een win kel van overtollige legergoederen binnen en haalde daar revolvers, dol en kapmessen uit. Honderden politiemannen poogden de menigte te ■spreiden. Brandweerlieden die branden trachtten te blussen moes ten zich terugtrekken onder een ha- van stenen. Boven het ge schreeuw van de menigte klonken schoten uit. Op het heetst van de strijd poogde de 34-jarige negerko miek Dick Gregory, die al vaak be togingen voor gelijke burgerrechten heeft geleid, de menigte te kalme- Hij werd door een revolverkogel de dij getroffen, maar bleef de negers door een megafoon toe schreeuwen. Aan zijn oproep, naar te gaan, werd tijdelijk gehoor gegeven, maai* in de vroege ochtend laaiden de ongerégelheden weer op. Cijfers In de nacht van donderdag op vrijdag werden 119 mensen, onder wie 19 politieagenten, gewond en 96 gearresteerd. Eenentachtig winkels werden geplunderd en acht door brand verwoest. Vijftien auto's wer den omgeworpen en in brand gesto ken. De politie heeft alle blanken gewaarschuwd, de betrokken buurt te mijden. Politiemannen in Los Angeles slepen een neger weg bij een geplunderde winkel. Telefoon 01720—2491 Advertentie CJit het Leidsch Dagblad van 15 Aug. 1865: J De majoor J. G. J. Olden- J barneveld genaamd Witte J Fullingh, van het reg. veld- art. te Utrecht, is belast ge- worden met het bevel over de 4 komp. van dat regement, te Leiden gestationeerd. Men verneemt, dat a.s woensdag de brievenbestellers f te 's-Hage in een tenue zullen j gekleed zijn bestaande in een t gesloten jas en een pet voor- zien van een koperen plaat, t waarop het Koninklijke wa- f pen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1