LEIDSCH DAGBLAD INTERESSE VERONICA DAALT TOSTI V.S. zeer bezorgd over situatie in Guatemala HOFNAR iMinder advertenties k Surveyor-model naar „denkbeeldige" maan Premier Lee wil met Soekarno praten Tories nu vóór op Labour -^Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1965 No. 31640 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 m (Van onze Hilversumse correspondent) ■Pe strijd 0111 het bestaan van Radio Veronica wordt jgpnoeilijker. Dat kan men opmaken uit de zojuist ge- bubliceerde cijfers in „Revue der reclame" over Wiet afgelopen half jaar. Er is in deze periode aanzienlijk Binder geadverteerd dan in het jaar laarvoor, evenals bij de Nederlands- Uiige uitzendingen van Radio Luxemburg. Bij de adverteerders rhijnt een tendens te zijn naar het rserveren van hun voor dit doel be- rhikbare geld voor de aanstaande le reclame-uitzendingen via Hil- um 1. 2 en 3 en de beide t.v.-net- Een voorbeeld van de teruglopende eclameboodschappen vindt men in iet aantal korte reclame boodschap- J |en via het zendschip. Was dit het ierste half jaar van 1963 nog 25.436. D 1964 kwam men over deze periode liet hoger dan 21.500 en dit jaar |aalde Veronica zelfs de 20.000 niet Beer. n.l. 19.602 boodschappen. '"i Ook het aantal programma's die adverteerders zelf worden I ferzorgd, liep sterk terug. In het Daling 50 procent Oppositie in Zuid-Korea biedt haar ontslag aan Alle leden van de oppositie in he luidkoreaanse parlement hebben lun ontslag als zodanig aangeboden, lit gebeurde tijdens een rumoerige Itting van een speciale comm an de assemblee in de nacht (isteren op vandaag. De leden wil len protesteren tegen de volgens hen jllegale" afsluiting van een vriend- thapsverdrag met Japan door de fegering. Van de 63 oppositieleden ledankte één lid niet, omdat hij bui fnslands is. eerste half jaar van 1964 wa ren er nog meer dan duizend, doch dit jaar kwam men t.e.m. juni niet hoger dan 505: een daling van meer dan 50'De hoeveelheid reclame zendtijd via Veronica bedroeg in het eerste halfjaar van 1965 slechts 63 procent van dat van twee jaar gele den. Ook Radio Luxemburg laat een da ling aan advertenties zien, hoewel het aantal reclameboodschappen toe neemt. Hier ziet men alleen een ver mindering van de interesse voor de door de adverteerders verzorgde pro gramma's. Opmerkelijk is in dit verband, dat ondanks de gesignaleerde daling in advertenties via de radio, de hoeveel heid advertenties in de dagbladen zich nog steeds in stijgende lijn be weegt. Tweede Dominicaanse Republiek dreigt (Van onze correspondent in Washington) De laatste tijd neemt de bezorgdheid in Washington over de situatie in Guatemala snel toe. Verschillende prominente Ameri kaanse kranten hebben artikelen gepubliceerd waarin vrees voor een linkse revolutie in Guatemala wordt geuit. overigens wettig gekozen) werd gere geerd. Het anti-Amerikanisme de gedurende die tien jaren in Gue- temala hoogtij. Dit sentiment Is vermoedelijk ook thans nog sterk is. als men bedenkt dat Arbenz Guzman in 1954 om geworpen werd door rebellen, die met steun van de Amerikaanse geheime dienst uit de rechtse, dictatoraal ge- reg°eroe landen Honduras en Nicara gua opereerden. Het daarna door AmeriKancr gesteunde regime van Castillo Armas (overigens in 1957 vermoord en opgevolgd door de nauw met Spanje samenwerkende Ydago- ras Fuentes) vestigde daarop niet alleen een dictatuur, maar gaf uit gestrekte landerijen, die onder Ar benz Guzman onteigend waren, aan Amerikaanse maatschappijen zoals United Fruit-company en Internati onaal Railway Central America te- Jonge officieren Waarnemers achten het verre van denkbeeldig dat de Verenigde Staten weldra in Guatemala voor een nog groter probleem zullen staan dan in c*e Dominicaanse Republiek, als het gehate militaire regime van ko lonel Pcralta zou worden omverge worpen. Het valt namelijk te ver wachten dat een dergelijke revolutie door jonge officieren ontketend wordt. Zij zouden hierbij samenwer ken met de reeds binnen Guatemala operende communistische guerril la- striiders onder leiding van de uit de VS afkomstige half-chinese organisatie „Yoe Sosa". Daardoor zou Washington opnieuw voor de situatie komen te staan dat een staat op het Westelijk half rond communistisch zou kunnen wor den. I rug. Linkse presidenten Achterlijk TOP WEEKEINDE? Een week lang stabiel en zonnig teer ivas tot nu toe in deze zo lot? niet voorgekomen. Voor een jofirere barometerstand, dan die pans ivordt waargenomen, moe- in wij teruggaan tot 1 april van lif jaar. Hieruit blijkt wel de ge- inge activiteit van de hogedruk- Iebieden in de laatste maanden, ipvallend is het, dat de koele kcht in dit hogedrukgebied zo- bel tijd nodig heeft om echt \arm te worden. Het kwik bereik- fe gisteren 19 tot 22 graden in ons ind hetgeen niet meer dan nor mal is voor augustus. iTegen het weekeinde is war- ere lucht te verwachten tot on- veer 25 graden Celcius. Met een etje geluk is er goede kans op fcn top weekeinde, wat het zo- 4eriveer betreft. - ^WEERBERICHT I IETS WARMER Het KNMI verwacht van heden morgenavond: droog en zonnig met een overwegend matige ielijke tot zuidoostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 AUGUSTUS i op: 05.20 uur; onder: 20.08 uur. i op: 21.08 uur; onder: 06.02 uur. igwater in Katwijk te 03.58 en ir. Laagwater te 12.11 uur. STRANDVERWACHTING Hogedrukgebied blijft stabiel met morgen overwegend zonnig ndweer. Zwakke oostelijke wind. :0 tot 22 graden, zeewater graden. IVooruitzichten: Goed strandweer t tegen het weekeinde een verdere mperatuurstijging. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Eind van dit jaar zachte landing Een metalen model van een Surveyor ruimtevoertuig is gisteren van Kaap Kennedy gelanceerd naar een ..denkbeeldige" maan. Het was een proefproject voor de later dit jaar te lanceren ruimtecabine zonder bemanning naar de maan. Om 15.31 uur Nederlandse tijd steeg de Atlas-Centaurraket op van de lanceerbasis om het model van het ruimtevoertuig omhoog te brengen voor de vlucht van 63 uur naar een lege plek in de ruimte op 386.250 km van de aarde. Als symbool van de na-oor- logse wederopbouw in Keulen staat dit monument op een plein tje in de stad. De ontwerper, Heribert Calleen, noemde het Steen op steen maar de Keul se bevolking geeft de voorkeur aan de naam Koebellen op een stokkie'' Het doelgebied ligt op de weg die de maan volgt in haar baan om de aarde, maar op het moment van deze baan staat de maan ongeveer 50.000 km. van het ontmoetingspunt. Het doelgebied is gekozen om gegevens te krijgen voor de baan die de eind dit jaar te lanceren onbemande cabine moet volgen om een zachte lan ding op de maan te kunnen maken. De bedoeling van de „echte" vlucht is vast te stellen of het maanop pervlak sterk genoeg is om te zij ner tyd een bemande capsule te kunnen dragen, en om metingen ter plaatsen van allerlei aard te ver richten. Het was de vijfde lancering van een Atlas-Centaur. De proef was voor een deel bedoeld om de stuur systemen van de raket te kunnen beproeven. Een ander doel is het be proeven van het model van de Sur vey >i, een spinvormig apparaat met een gewicht van 952 kg. Het Surveyor-model zal gegevens over trilling, temperatuur, geluid en misvormingen tijdens de lancering naar de aarde zenden. De zender daarna nog ongeveer twintig Nadat zaterdag de plaats van de denkbeeldige maan is gepasseerd zal het model van de Surveyor om de aarde blijven cirkelen in een baan die uiteindelijk tot 800.000 km van de aarde zal reiken. De lancering verliep perfect. De echte Syrveyors zullen worden uitgerust met remraketten die een zachte landing op de maan mogelijk zullen maken. Winkelvijfdaagse gaat maandag in (Van onze Haagse correspondent) Maandag gaat de werktijdsverkor- tmg voor het winkelpersoneel offi- cieel In: 45-urige werkweken, en be halve de feestdagen 50 vrije dagen per jaar (van mei tot mei). Van die vrije dagen moeten er ten minste 7 op zaterdag en 13 op maandag vallen. Deze regel te realiseren door een rouleringssysteem wordt echter pas per 1 november van kracht. Het rode gevaar in Guetemala is Dat de situatie nu rijp is voor bovendien groter dan in de Domini- een explosie komt niet in de laat- caanse Republiek, aangezien het land i ste plaats door het rechtse bewind reeds van 1944 tot 1964 door uiterst I dat de belangen van de Amerikaanse linkse presidenten, namelijk dr. Are- j zaken behartigt. In de afgelopen valo en Arbenz Guzman, (beiden tien jaren is er niets gedaan aan „Zodra Singapore is erkend" Premier Lee van Singapore heeft verklaard dat hy' bereid is naar Dja karta te gaan voor besprekingen met de Indonesische president Soekarno, zodra Indonesië Singapore als on afhankelijke staat erkent. Lee verklaarde voorts te hopen Soekarno ervan te kunnen overtui gen dat het in het beste belang van beide landen is handel met elkaar te drijven en vriendschappelijke be trekkingen te onderhouden. Twee zusters van Koning Constantijn. de prinsessen So phie (links) en Irene, zijn in Londen aangekomen. Het be zoek blijv te Tas met f 10.000 vergeten (Van onze Arnhemse correspondent Bijna 24 uur lang heeft on der de tapkast van een café in Halle een tas met onge veer 10.000 gulden gestaan. De tas teas er achtergeble ven. nadat iemand uit Doe- tinchem met zijn vrouw, twee kinderen en een klein kind, een bezoek had ge bracht aan dit café. De vrouw van de kastelein ontdekte de tas. nadat de be zoekers waren vertrokken. Zotider acht te slaan op de inhoud zette zij de tas onder dc tapkast. De volgende mor gen miste het Doetinchemse echtpaar de tas met het geld. De politie werd van de ver missing in kennis gesteld en deze ontdekte al spoedig dat er oen snrake was van dief stal .maar dat de Dnetinche- mers de tas gewoonweg ver geten hadden mee te nemen. (Van onze correspondent in Londen) Voor de eerste maal sinds de algemene verkiezingen in Enge land in oktober vorig jaar zijn. volgens het jongste opinie onderzoek. de conservatieven onder hun nieuwe leider Edward Heath erin geslaagd een voor sprong van 3.7 procent op de Labourregering te veroveren. De politieke stand is volgens de opiniepeihng. welke op grote nauwkeurigheid mag bogen, als volgt: conservatieven 45.5 procent Labour 41.8 procent liberalen 9.2 procent De opmeikf lijke factor Is de om mezwaai van Labourklezers naar de conservatieven, alsmede het feit dat de liberalen weinig hebben geleden Algemeen werd aangenomen dat vele kiezers, die destijds uit wanhoop over het beleid van de conservatieven, li beraal stemden, thans terug zouden vluchten naar de Tories als reactie op de blunders van Labour, dat in het Lagerhuis nagenoeg van de libe rale steun afharkelijk is. Het gevaar bestond daarom dat de liberalen in een eventuele Labournederlaag zou den worden meegesleurd. Dit heeft reeds tot spanningen in de liberale fractie geleid, maar omdat deze slechts tien man groot is (op een parlement van 630 leden) kan deze zich nauwelijks onenigheid veroor loven. „Ik zal president Soekarno waar dan ook willen ontmoeten. Ik zou naar het einde van de wereld willen reizen om vrede in zuidoost-Azië te stichten". Singapore zal trachten om Indo nesië ervan te overtuigen dat zijn agressie tegen Maleisië ongerecht vaardigd is. Er is echter geen sprake van dat Singapore de rol van de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken van Singapore, Rajaratnam, bekendgemaakt. Ongewijzigd De houding van Indonesië met betrekking tot Maleisië blijft onge wijzigd. Dit heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, aan de ambassadeur van Australië in Djakarta meegedeeld. Volgens Soebandrio zou de Indone sische erkenning van Singapore afhangen van de gestalte die de on afhankelijkheid van de nieuwe staat gaat krijgen. President Soekarno is van mening dat het conflict met Maleisië blijft bestaan tot de „neo-kolonialistische" federatie zal zijn vernietigd, aldus Soebandrio. Sabah (voormalig Brits Noord- Borneo) heeft meegedeeld, dat het in de Federatie van Maleisië zal blijven. Eerder had Serawak al te kennen gegeven het voorbeeld van Singapore niet te zullen volgen. De Verenigde Staten, Nationalis tisch China en België hebben giste ren besloten de stad-staat Singapore officieel te erkennen. DUITSE JONGEN OVERLEDEN NA MISHANDELING (Van onze Roermondse correspondent) De 18-jarige jongen Willy Grleff uit Aken is in een ziekenhuis in Aken overleden aan de gevolgen van een noodlottige ruzie met de vader van zijn meisje, een 36-jarige textielar beider uit Kerkrade. Tien lagen ge leden zocht Willy Grieff de woning var zijn meisje voor de laatste maal op. Hij wilde de verkering uitma ken -n eiste daarbij de spulletjes te rug. die hU de 16-jarige Kitty ca deau had gedaan. Aan de textiel arbeiders vroeg hij om vergoe ding voor 12 liter benzine die hij onlangs had betaald. Daarover ont stak de vader van het meisje in woe de en sloeg de Duitse Jongen enige malen hard met een troffel op het hoofd. Een uur daarna raakte de Jongen bewusteloos en werd in een ziekenhuis in Aken opgenomen. HU is daarna niet meer bij kennis ge- geweest. De textielarbeider heeft tegenover de politie van Kerkrade bekend de jongen in een vlaag van woede te hebben mishandeld. de nog altijd achterlijke sociale struc tuur van het land. Zeventig pro cent van de bevolking is van Indi aanse afstamming en speelt 'n twee- derangsrol. De economische structuur is eveneens achterlijk gebleven. Dairdoor is zeventig procent van het land in handen van twee procent van de bevolking. Dc Amerikanen zullen echter, als links of communistische groepen bU een revolutie toonaangevend zouden blijken te zijn, niet veel anders kun nen doen dan hun interventiepoli- tiek van de Dominicaanse Republiek herhalen. Daarbij valt evenwel te verwachten dat zij alle mogelijke moeite zullen doen een dergelijke actie ditmaal van het begin af bin nen het kader van de Organisatie van Amerikaanse Staten te laten verlopen. VERLOVINGSRINGEN modern en klassiek PIERROT JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden tel 20778 dEEF MIJ MAAR Hg diccoladedmnJc (9uc/ leuwo Uit het Leidsch Dagblad van 14 Aug. 1865: De Beijersche politie heeft een vervolging ingesteld te gen den logementsbediende Joh. Brucker, 23 jaar oud De geslepen bedrieger geeft zich uit voor een Poolsche gravin en gaatx met zeer veel smaak gekleed. fAdvertentieSteendruk kerij, plaatkleurinrigting, boek- en papierhandel. Lan- gebrug over de Wolsteeg is heden geopend Aanbevelend J. J. Sleyser.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1