LEIDSCH DAGBLAD Twee miljoen tv-bezitters Dr. in Pauls aangekomen grimmig Tel Aviv Drukte is wel leuk Sterke verbetering Britse handelsbalans 150 GASFLESSEN EXPLODEREN CAMPING RAKKUM Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1963 No. 31639 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 C. Bouterse uit Schagen vanavond middelpunt van speciaal programma (Van onze tv-medewerkster De tweemiljoenste televisiebezitter is gevonden. De P.T.T. heeft hekend gemaakt dat het de heer C. Bouterse in Schagen (N.-H.) fs. Hij zal vanavond de centrale figuur zijn in het ruim een uur durende programma, dat de N.T.S. rond de tweemiljoenste kijker wit zendt. ,De telefoon siaat al een uur lang roodgloeiend. Ik heb geen tijd gehad lom te ontbijten. Ik ben wel een beetje bang dat mijn klanten me niet kunnen bereiken, maar ik vind die drukte toch wel leuk". Dat zei van- oohtend de heer C. Bouterse, die in ISchagen zijn eigen assurantiekantoor drijft. De heer en mevrouw Bouterse hebben drie zoons. Op 26 juli heeft de heer Bouterse het tv-toestel gekocht. Min of meer [tot zijn verbazing heeft de heer Bou terse gemerkt dat hij sindsdien meer thuis is dan anders, omdat hij zelf ook veel plezier heeft in het kijken de tv-programma's. Gisteren |ajn functionarissen van de PTT en jde NTS de heer Bouterse komen polsen of hij eventueel vanavond naar Hilversum zou willen komen om aanwezig te zijn bij een feestpro- Jj gramma voor de tweemiljoenste kij- ker. De heer en mevrouw Bouterse f stemden volledig toe en gisteravond laat hoorden ze dat zij inderdaad de gelukkigen waren. Vanavond zijn ze dus in Hilversum, aar zij het centrum zullen vormen ui het speciale programma dat de NTS van 20.20 uur tot 21.35 uur op Nederland 1 uitzendt. In verband met deze uitzending is het program ma omgegooid en de televisiekijkers I lullen van het oorspronkelijke pro gramma alleen Sophia Loren terug vinden. Cals eerste De eerste Nederlander die bij de .Dienst luister- en kijkgelden" van de PTT inschreef was. mr. J. M. d L. Th. Cals, die daarmee hij was toen nog minister van O. K. en W. ;en zeer goed voorbeeld gaf. Dit gebeurde in januari 1956. Uiteraard waren er mensen dit al eerder dan de minister naar de televisie keken, want tenslotte waren er in 1951 uit studio „Irene" in Bussum al uitzen dingen, maar deze mensen hadden z.g. bedrijfsvergunningen. Op 24 juli 1959 werd een mijlpaal bereikt: de PTT boekte de 500.000 ste betalende kijker, de heer B. Oomen in Vught. De man die op 15 novem ber 1961 als de éénmiljoenste tv- kijker werd geregistreerd was de heer Milius uit Deventer. Hij had zijn toestel oorspronkelijk op proef geno men voor de wedstrijd Hongarije— Nederland en het daarna toch maar gehouden, hetgeen' hem een feest avond opleverde, want hij werd in zijn huis gefeliciteerd door een aan- Adenauer acht De Gaulle van „vitaal belang" Het is voor Duitsland van vitaal belang dat de Gaulle in Frank rijk aan de macht blijft. Dit zei de voorzitter van de Westduitse chr. democratische partij, oud-bondskan selier Adenauer, gisteren op een ver kiezingsbijeenkomst in de Westduit se plaats Montabaur. Adenauer zei dat de communisten sinds 1946 de sterkste party in Frank- ryk zijn. Hij vroeg zich af wat er zou gebeuren als de bondsrepubliek zich op zekere dag tussen de Sow jet-Unie en een door Moskou gedi rigeerd Frankryk zou bevinden. tal bekende tv-figuren, o.a. Pierre i 31 december 1956 99.466; 16 oktober Jansen en Pipo de clown. 1957 200.000 24 juli 1959 500.000; 14. Hoe snel het twintigste eeuwse ge- november 1961 1.000.000; 31 december bruik van tv-kijken zich verbreidt, 1963 1.574395; 11 augustus 1965 kan men zien in dit staatje: 31 de- 2.000.000. cember 1951 ca 500; 31 december 1952 In Leiden waren op 1 januari 1965 ca. 1.100; 31 december 1954 ca. 16.000; I I8.OI3 geregistreerde televisiekijkers. Maar de slag om het pond niet is nou lang geivonnen (Van onze Londense correspondent) De Engelse handelscijfers zijn na maanden van diepe neergang die het pond sterling in levensgevaar hebben gebracht tegen alle verwachting in voor juli, meestal een slechte maand, tamelijk be vredigend. De export steeg tot een absolute record-hoogte van 417 miljoen pond, 41 miljoen pond meer dan in juni. Daartegenover staat echter de toeneming van de invoer met 12 miljoen pond tot een totaal van 484 miljoen pond. Met een her-export van 17 mil joen pond meegerekend bedraagt het tekort op de handelsbalans 50 miljoen pond. Het zuivere handelsdeficit over juli was slechts 1 miljoen pond vergeleken met 33 miljoen pond in juni en 56 mil- joen pond in mei. De invoer, hoewel aanzienlek min- invoer. Hoewel de handelsbalans met der dan in juni, toen het alarmeren- voorzichtigheid moet worden beoor- deeld, zijn de bemoedigende cijfers in elk geval voor de benarde Britten een hart onder de riem. „Het leek wel een bombardement" (Va Alkmaarse correspondent) If Op het kampeerterrein van de P.W.N. aan de Veeweg in Bakkum waar per dag zo'h 7.000 mensen verblijven in caravans, tenten en 1350 zomerhuisjes, konden de kampeerders gistermiddag van geluk spreken. Want toen omstreeks half vijf een kampwinkel met olie en gasflessen in brand vloog, vertoefde de meeste gasten aan het strand. Maar degenen, die achtergebleven waren, moesten rennen voor hun leven, om te ontkomen aan de 150 flessen met gas, die stuk voor stuk door de grote hitte explodeer- den en links en rechts honderden meters verder over de camping werden geslingerd. Gedupeerde kampeerders 01 in hotels asjwHet leek wel of we gebombardeerd ïfj werden", verzuchtte men, toen de WEERBERICHT verwegend zonnig Het KNMI verwacht van heden- ]tot morgenavond: droog en overwe- [Jïjgend zonnig weer met een zwakke epjtot matige oostelijke wind en hogere [temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 12 AUGUSTUS TZon op: 05.19 uur; onder: 20.10 uur. op: 20.49 uur; onder: 04.51 uur. HHoogwater in Katwijk te 03.23 en ^15.49 uur. Laagwater te 11.33 en 23.54 sti uur. STRANDVERWACHTING Hogedrukgebied boven West-Europa stabiel. Het brengt de tot nu langste periode met fraai strand- Jweer. Ook morgen zonnig. Zwakke oostelijke wind. In de middag 20 tot :cj23 graden, zeewater 17 graden. J Vooruitzichten: Het fraaie en zon- 'etl^ige strandweer kan nog enkele da gen aanhouden. Bit nummer bestaat uit 14 pagina's Castricumse brandweer het vuur met een dertigtal stralen na enkele uren onder de knie had. De 15- jarige D. L. Bodewes, hulpje uit de totaal platgebrande kampwinkel, was het enige slachtoffer. Met brandwonden aan beide armen moest hy naar een Alkmaars zie kenhuis worden overgebracht. Grote schade Pas in de late avonduren kon de schade, die op anderhalve ton wordt geschat, worden opgemaakt. Van het olie- en gaswinkeltje restte slechts de zwartgeblakerde stenen fundering. Van een 50 meter lange loods, die door een gloeiende gas fles op het rieten dak in brand vloog en waaruit bijtijds allerlei kampeeruitrustingen konden wor den gered, stonden alleen nog de muren overeind. Van vier tenten en een zomerhuisje wa$ ook een verschroeide en gekraakte massa overgebleven. De schade aan het viswinkeltje, dat vlakbij de vuurhaard door het bombardement van gasflessen het het hardst te verduren kreeg, viel mee. De muur vertoonde scheuren, het dak was iets omlaag gezakt, terwyi ook hier evenals bij de andere 15 kampwinkels 11e rui ten waren gesprongen. De gedu peerde kampeerders kregen onder dak in Castricumse hotels. De brand is ontstaan toen bij het vullen van enkele flessen gas, een vonk is overgesprongen. De kamp winkel en de loods, die eigendom zyn van het P.W.N., waren ver zekerd. de bedrag van 501 miljoen pond werd bereikt, is nog te hoog. Maar het is te vroeg om te zeggen of het met de Britse economie definitief de goede kant opgaat, al beginnen de afrem mende maatregelen van de regering langzaam door te werken. De hoge export, zowel als de hoge import zijn waarschyniyk beide aan speciale factoren toe te schrijven. De gunstige exportcijfers werden nl. beïnvloed door het samenvallen van afleveringen van schepen en vlieg tuigen met name het „Busstop"- straaltoestel Bac-III, terwijl de in- voercijfers zijn beinvloed door extra aankopen in het buitenland uit vrees voo" invoerquota, waarmee inder daad nog altijd rekening dient te worden gehouden, speciaal wat be treft machines en huishoudelijke ar- tiekelen die bijna geheel aansprake lijk zijn voor de toeneming van de Met een lijnvliegtuig van de Indonesische luchtvaartmaat- schappij Garoeda vertrok van ochtend van Schiphol een dele gatie van Fokker naar Djakarta ter ondertekening van het ver koopcontract van een aantal Friedships. Van links naar rechts: verkoopleider F. J. L. Diepen, financieel directeur H. During, mevr. During, mevr. Diepen, directiesecretaris mr. J. R. Carp, een vertegenwoordiger van de Garoeda en de heer H. n Doorn. Het brandende pand V. en D. in Tilburg. „Ver. Ned. Gemeenten"! SNELLERE ONTEIGENING BOUWGROND De „Vereniging van Nederlandscha Gemeenten" bepleit in een brief aan minister Bogaers wyziging van da onteigeningswet. Wil men de woning nood zo snel mogeiyk lenigen, dan zullen de gemeenten sneller bouw gronden moeten kunnen onteigenen. Radicaal ingrypen is noodzakelijk om een ernstige situatie te voorko- De vereniging wijst op het stygen- de prijspeil tijdens de trage gerech telijke gang, die soms een kwestie van jaren is. Verschuivingen van het tijdstip voor de waardebepaling naar tenminste het tijdstip van de feite lijke inbezitneming van de grond, biedt een voor alle partijen lucht waardig uitgangspunt, aldus da V.N.G. De onteigeningen kunnen worden versneld, wanneer minder vaak be slissingen worden verdaagd. Ook vinden de gemeenten het onjuist, dat de Kroon by de beoordeling van onrtelgeningsplannen zo diep op details ingaat, dat de kleinste ver schillen tussen uitbreidingsplan en ontelgenlngsplan, al aanleiding geven tot weigering van de goedkeuring. De brief wordt thans op het ministerie bestudeerd. Hogere export j Ook het algemene handelsbeeld over de afgelopen zeven maanden is niet al te ontmoedigend. De export was 5% hoger dan het gemiddelde voor 1964. Het betekent dat de han delsbalans over het volle jaar bere kend een verbetering van 275 miljoen pond te zien geeft. In de afgelopen drie maanden was er een opmerke- lüke toeneming in de export naar de Ver. Staten, hoewel er weinig ver andering kwam in de uitvoer naar West-Europa. Het wegwerken van het nog steeds bestaande nadelige saldo zal niet ge makkelijk zijn omdat men moet op tornen tegen een inzinking in de we reldhandel. Het gevoel heerst thans dat de Britse regering misschien te pessimistisch is geweest in de bood- deling van de situatie en dat het best mogelijk is dat er gesproken zal kun- worden van een langzaam op gaande lijn in Engeland zelf. Pas wanneer blijkt dat ook de export cijfers voor augustus gunstig zijn is misschien reden tot juichen. Maar de slag om het pond is nog lang niet gewonnen. Van volgend af heeft Engeland een gunstige handelsbalans nodig om in staat te zyn een begin te maken met de af lossing van de 1,1 miljard pond ster ling die de afgelopen maanden als noodmaatregel van het buitenland werd geleend. Zonder deze leningen zouden de reserves vrywel weg gesmolten zijn. Voorlopig kunnen de Engelsen echter blijven rekenen op verdere Amerikaanse hulp omdat het 'an het pond sterling nauw ver bonden is met dat van de dollar en beide valuta's de pyiers vormen van het internationale handelsverkeer. Borden en spandoeken langs de route (Van onze correspondent in Jeruzalem) De eerste Westduitse ambassadeur, dr. Rolf Pauls is vandaag in Israël aangekomen. Een groot deel van het Israëlische volk wordt heen en weer geslingerd door gevoelens van grote smart en bran dende schaamteIn de afgelopen dagen hebben vele duizenden zwijgende demonstraties gehouden tegen het aanknopen van di plomatieke betrekkingen met Bonn en tegen de benoeming van Pauls, een vroegere hoge officier van de Duitse Wehrmacht, die nog maar twintig jaar geleden een voorname rol speelde bij de vernietiging van de Europese joden. Ster op de borst Vele Israëliërs stonden vandaag langs de 15 kilometer lange weg tus sen het vliegveld en het hotel Sjera- ton in Tel Aviv waar de Duitse di plomaten voorlopig zetelen. Met grimmige gezichten hielden zy bor den omhoog, met het verzoek Pauls onmiddellijk weer Jjn biezen te pakken gezien zijn oorlogsverleden Velen van deze demonstranten slachtoffers van de Duitse o tratiekampen. Zy hebben de marte lingen van de Gestapo doorstaan droegen deze keer weer de kleine gele ster op de borst, die zij twintig jaar geleden moesten dragen van de Duit sers, opdat ze snel konden worden onderscheiden van de andere bur gers. Pauls, die zijn rechterarm heeft verloren aan het oostelijk front, kon onmogelijk aan de borden voorbijzien die opschriften hadden als: „Wat deed jij toen het Duitse leger in oost- Europa, de Joden vermoordde?" Het vliegveld van Lydda waar Pauls aankwam, was geheel afge grendeld om relletjes te voorkomen. Pantserwagens stonden onopvallend opgesteld. Twijfelachtig Het is nu twijfelachtig of de Israë lische regering zou hebben doorgezet met het aanknopen van de diploma tieke betrekkingen met Bonn, als men van te voren behoorlijk de stemming onder het volk zou hebben gepeild. Want de wonden die de Duitsers in de oorlog hebben open gereten, zijn nog niet genezen. Een van de factoren waarover men hier bijzonder verbitterd is, is het feit dat het Duitse volkslied .Deutsch- land, Deutschland über alles" in Je ruzalem moet worden gespeeld, als Pauls zijn geloofsbrieven overhandigt Normaal speelt bij dit soort gelegen heden het Israëlische legerrauziek- korps, maar dit keer hebben de mi litaire muzikanten geweigerd het Duitse volkslied te spelen, dus werd bepaald dat de politieband het volks lied ten gehore zou brengen. Boot sloeg om MILITAIREN MOESTEN ZWEMMEN (Van onze Zwolse correspondent) Twaalf militairen van de school reserve-officieren infanterie in Er- melo moesten voor een oefening bij Nijkerk met een landingsboot net IJsselmeer op, dat gebeurde om streeks vyf uur gistermiddag. Toen de militairen ongeveer een kilometer uit de kust waren, liep de boot ten gevolge van de hoge golven vol en zonk. Alle militairen raakten te water. Enkelen van hen werden door in de buurt verkerende zeilers opge pikt. De anderen zwommen naar de wal. De landingsboot werd later naar Nykerk gesleept. Men kan rich voorstellen dat do leden van dit orkest riet byzonder verheugd hebben gevoeld, toen hun instrumenten dezer dagen by een toevallige brand totaal werden ver nield. Maar het legermuziekkorpe heeft nu zyn instrumenten aan de politieband uitgeleend en la zelf met verlof gegaan. Publiek zal verre worden gehouden van de residentie van Israëla presi dent als Pauls zijn geloofsbrieven komt overhandigen. Dit zal waar schyniyk morgen gebeuren, of vrij dag. Alleen journalisten en fotogra fen worden toegelaten. Ook dan zul len demonstraties worden gehouden. Nieuwe fase De overhandiging van Pauls' ge loofsbrieven betekent formeel dat er een nieuwe fase begint in de betrek kingen tussen West-Duitsland en Is raël. De Westduitse regering hoopt nu dat het aanknopen van de for mele banden met Israël een eind zal maken aan de beschuldigingen tegen de Duitsers, in verband met de moor den die zy hebben bedreven In een maar al te recent verleden. Maar de meeste Israëli's zeggen nadrukkelijk: „We zullen het onvergeteiyke niet vergeten. En wy zullen het onver- geefiyke niet vergeven". Grote groepen mensen spraken dit op het vliegveld Lydda vanmiddag tegen half drie plaatseiyke tyd in koor uit. Het was hun wyze van be groeting van dr. Pauls, op het mo ment dat hy uit het kantoor van het vliegveld kwam en ln zyn Mercedes stapte voor de vyf tien kilometer lan ge rit naar Tel Aviv. Sikkens autolokken ;V)R>S NIEUWE RUN 49 (Suct ^ÏUeuwo Uit het Leidsch Dagblad van fi f 12 Aug. 1865: Vit Weenen schrijft men dat wind en regen de tempe- f ratuur aldaar sedert 48 uren zoo afgekoeld hebben, dat de l hitte der laatste dagen door Octoberkoude is vervangen. A Bij de 2e kamer der Sta- jI ten Generaal is door den Mi- i! nister van Oorlog een wets- i' ontwerp ingediend tot het f vinden der kosten van de i feestelijke vereeniging der f Oud-Strijders van 1813—1815 l te Leiden op 27 Junij 1865, l geraamd op f40.000. J

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1