OMYL OMYL Nog geen cent binnen voor derde radionet TIJD DRINGT IN HILVERSUM Conny van den Bos terug uit Polen Artiesten krijgen hun sociëteit SOMBERE FRUITOOGST Belgische arbeider negen uur onder laag zand bedolven en cfióteren LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 10 AUGUSTUS 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Ton Smits tweede cartoonwedstrijd Dc Nederlander Ton Smits is gis teren tot winnaar uitgeroepen van de tweede internationale cartoonwed- stryd in de Belgische plaats Heist. Aan de wedstrijd namen 70 teke naars uit 25 landen deel. (Van onze Hilversumse correspondent) De omroeporganisaties hebben nog geen cent uit Den Haag ont vangen, die gebruikt kan worden om omstreeks 1 oktober met het derde radio-net te beginnen. Het wordt de radiomensen wel moei lijk gemaakt om zich te houden aan de streefdatum. In de afge lopen maanden zijn er technische voorzieningen gedaan, maar de programmadienst is nog geen stap verder gekomen. Normaal duurt een programmavoorbereiding negen maanden. Het is een kwestie van een paar dagen gewerden, dat het geld bin- r.en moet komen. Daar valt of staat de hele zaak mee. „Alleen met een gevulde portemonnee kan men naar de kruidenier gaan", zei een radio- functionaris. Hoewel er nog geen sprake van is, dat Hilversum 3 niet in oktober in de luoht zal komen, is de tyd wel zeer krap geworden. Minimaal bedrag Tydens de kamerdebatten over het omroepvraagstuk heeft minister Vro lijk meegedeeld, dat er voldoende geld aanwezig is voor de tijdelijke voorzieningen binnen het overgans- bestel. Daarmee worden de drie laat ste maanden van dit jaar bedoeld, wanneer nog geen reclamebood schappen via Hilversum 3 zul len worden uitgezonden. De omroe pen hebben een, naar hun mening, minimaal bedrag aan de regering ge vraagd om te kunnen beginnen, mede op verzoek van de regeringscommis saris voor het radiowezen. In ieder geval moeten in de aan- vang van het derde net eenvoudige j programma's worden verwacht. (Advertentie) f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT De vakanties hebben, wat betreft de financiële voorbereidingen van het d'Tde net, roet in het eten gegoeid. I Van de zijde van de omroepbestu- ren is pa* een week geleden by de regeringscommissaris de begroting j ingediend, waarover donderdag de eerste besprekingen zyn, gevoerd. Deze week zal de minister voor ver- dere onderhandelingen worden inge- I schakeld. Weinig punten, veel uitnodigingen BELONING VOOR DODELIJK SCHOT De Oostduitse grenswacht die een Westberlyner doodschoot omdat bij I in een motorboot dc Oostduitse grens in een kanaal overschreed, is officieel voor zijn daad beloond, aldus deelt het particuliere Westberlynse inlich tingenagentschap IWE mee. De grenswacht kreeg een gouden horloge, 200 oostmarken en een extra verlof van 14 dagen. De 42-jarige Hermann Döbler werd enige tyd geleden door een Oost duitse soldaat doodgeschoten toen hij en zyn verloofde een boottochtje maakten op het Teltowkanaal. De w. Elke Martens, kreeg een kogel door he>t hoofd en moest een hersen operatie ondergaan. Zij werd na enige weken uit een Westberlyns ziekenhuis ontslagen. ,MEER JENEVER DAN WIJWATER" Nieuw vredesplan van OAS voor Dom. Republiek De organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) heeft gisteren een vredesplan voor de Dominicaanse republiek voorgesteld, waarin dr. Garcia Godoy aan het hoofd van een voorlopige regering zou worden gesteld. Binnen een half jaar of ne gen maanden zouden vrye verkie zingen moeten worden gehouden. Het voorstel bevat tevens een ont werp voor een voorlopige grondwet met strikte garanties voor de men senrechten. Het is in Washington en San Domingo gepubliceerd na aan de elkaar bekampeode partyen op het eiland te zijn voorgelegd. Zij zouden het nog niet hebben aanvaard. De voorlopige regering zou bestaan uit een president, een vice-presi dent en van acht tot elf ministers, en alle normale uitvoerende en wet gevende macht van een soevereine j dominicaanse regering uitoefenen. Voorgesteld wordt tot drie maanden voor de verkiezingen een politie ke wapenstilstand te houden. Alle partijen die te verenigingen zyn met een representatieve democratie moe ten aan de verkiezingen kunnen deelnemen. Op de dag waarop de voorlopige regering het ambt aan vaardt zou deze algemene amnestie i voor politieke gevangenen moeten afkondigen. Burgers moeten dan hun wapens inleveren en de strydkrachten moe ten naar de kazernes terugkeren en zich onder het opperbevel van de voorlopige president plaatsen. De O.A.S. heeft het Dominicaanse volk opgeroepen het voorstel te aanvaarden. De Dominicaanse eco nomie „staat op instorten", aldus de oproep. Op maandag 6 september zal kardinaal Alfrink aan de Spie- ghellaan in Hilversum de ..Na tionale artiestensociëteit" ope nen. Tijdens een gisteren gehou den persconferentie zette de ar tiestenaalmoezenier Theo Kloeg de aanleiding tot de oprichting en de bedoeling van dit centrum uiteen. Aalmoezenier Kloeg kreeg in 1958 van de kerkelyke overheid de op dracht zich in de artiestenwereld te gaan oriënteren, met daarby de uit drukkelijke richtlijn zich niet alleen tct de rooms-katholieke artiesten te beperken. Beginnend bij de radio- cnircepen is hy zich een beeld gaan vormen van het werk en leefmilieu van de Nederlandse artiest en kwam weldra tot de conclusie, dat er op so ciaal-maatschappelijk terrein weinig voor de artiesten is gedaan. Vele kustenaars blijken behoefte te heb ben aan gesprekken met mensen, die hun vak verstaan en begrip hebben voor hun problemen. Met een bosje bloemen in haar hand rende de kleine Karin, het 6- jarig dochtertje van de Nederlandse zangeres Conny van den Bos, de vliegtuigtrap op om haar moeder te verwelkomen. Conny was een week geleden naar Polen vertrokken om Nederland op het vijfde internatio nale festival Poolse badplaats Sopot te vertegen' CONNY VAN DEN BOS met haar dochtertje op Schiphol Vooral Frankrijk had belangstelling voor haar zangkunst nadat zij het Franse liedje „Trop bard" ten gehore had gebracht. Morgen vertrekt Conny naar de Belgische badplaats Ostende, waar lichte muziek in de I het ..International festival of light music songs", dat in Sopot is begon nen, onder de naam „Charme van Artiestenaalmoezenier Theo Kloeg, die zich bijzonder heeft ingespannen voor de Nationale Artiestensociëteit" ning aangevraagd. „Want dit werk kost meer jenever dan wijwater", I lichtte de aalmoezenier toe. Onder elkaar Noodfonds Het ligt tevens in de bedoeling een sociaal noodfonds te stichten om de artiesten in geval van landurige ziekte of invaliditeit in de kosten tegemoet te kunnen komen. De con- iributie bedraagt f. 25 per jaar. Tot „Er moet een gelegenheid gescha pen worden, waar deze mensen on der elkaar kunnen zijn en iemand kunnen ontmoeten die hun proble matiek verstaat", vertelde aalmoeze nier Kloeg. Dit heeft geresulteerd in de oprichting van de „Nationa le artiestensociëteit", "die zich van alle andere reeds bestaande arties- I gens aalmoezenier Kloeg tensocièteiten onderscheidt door het er echter nog velen volgen, feit dat er naast gezelligheid ook aan dacht besteed zal worden aan het sociaal-maatschappelyke. Het centrum zal gevestigd worden in de woning van de aalmoezenier, die aarvoor verbouwd is. Uidrukke- lyk wees aalmoezenier Kloeg er op, dat de sociëteit niet op rooms-katho lieke leest, geschoeid is, doch slechts is voorgekomen uit een initatief uit de rooms-katholieke wereld. Met uit zondering van zaterdag en zondag is Ut. soos dagelyks de gehele dag geopend. woordigen. Gistermiddag keerde zy op Schiphol terug. Met haar in het Nederlands ver taalde Poolse liedje „Taxi naar het station" behaalde Conny tijdens de tweede avond van het festival negen punten en kwam daarmee op de tiende plaats terecht. Een nieuw liedje in de eigen taal „Speel toch open kaart" bracht geen punten op. „Heel erg jammer, want het had be paald muzikale waarde", aldus het commentaar van Conny van den Bos. Leverde dit festival niet veel pun ten op, wèl oogstte de zangeres tal rijke uitnodigingen, zowel van achter het yzeren gordijn als van enkele mededingende Westerse landen. het chanson" en tevens als onderdeel van het Noordzeefestival zal worden voortgezet en besloten. De matige tot slechte fruitoogst als gevolg van het sleohte weer heeft zich nu ook uitgebreid tot de bos bessen. Na de achtergebleven op brengst aan aardbeien en het fiasco met de kersen en frambozen blijkt nu ook de pluk van bosbessen volkomen stil te liggen, omdat de vruchten van te slechte kwaliteit zijn. Uit de rap porten. die het Staatsbosbeheer uit de houtvesterijen heeft ontvangen, tekent zich een somber beeld af: door overvloedige nachtvorst en het gebrek aan zon is de vrucht niet ont wikkeld. De speciale plukkaarten, die voor de beschermde bosgebieden pie- gen te worden uitgereikt, zijn dit jaar niet of nauwelijks verstrekt omdat slechts weinigen belangstelling heb ben voor de pluk. Overigens loopt de animo om bessen te plukken voor particulier of industrieel gebruik sterk terug, conservenindustrie betrekt de bessen vrywel geheel uit het buitenland, De slechte fruitoogst heeft reeds tot resultaat gehad dat de prijzen jam van 3 tot 5 cent zijn geste gen. Deze prijsverhoging, zo verklaar de het ministerie van Economische Zaken, is nog niet aangemeld goedkeuring. Mocht de aanmelding niet binnenkort worden ingediend, dan zal de afdeling prijzen van het departement bij de conservenindus trie gaan aankloppen voor een na dere toelichting op de verhogingen. kV. Oud fort gevonden in Jordanië Een groep Amerikaanse oudheid- dusver hebben zich 200 Nederland- kundigen onder leiding van dr. Prit- artiesten als lid aangemeld. Vol- chard, hoogleraar in de geschiede- zuilen I nis aan de universiteit van Penssyl- j vania, heeft de overblijfselen opge graven van een oud fort, dat da teert uit de tweede Chris- ^SjorsklantevT gearresteerd B en W. van Hilversum zullen het sluitingsuur nog nader vaststel len Ook is een volledige vergun- LISSENAAR in België omgekomen Een 43-jarige Nederlandse arbei der uit Lisse is gisteren in de Bel gische plaats Oudenaarde overleden na door een neerstortende ijzeren balk te zyn getroffen. Het slacht offer. II. de H., werd ernstig gewond aan het hoofd en de wervelkolom en overleed kort na overbrenging naar het ziekenhuis. Gedurende het weekeinde heeft de Utrechtse politie vier jongelieden uit de Domstad gearresteerd, die er van worden verdacht eind juli en begin augustus een vrij omvangrijke serie inbraken te hebben gepleegd in Utrecht. Breukelen, IJsselstein, Zeist. Amsterdam en Zandvoort. Drie van de vier hebben reeds bekend. De knapen, (twee van 18 jaar en twee van 21) trokken de aandacht van de politie, omdat zij ondanks het feit, dat zy geen beroep uitoefenden, veel geld uitgaven. Drie jongens staan bekend als „Sjorsklanten" een Utrechtse benaming voor enigs zins artistiek doende jongelui. Het kwartet logeerde in het ouderlijk huis van éen van de jongens: pa en ma v/aren met vakantie. De jongens maakten in totaal eni ge duizenden guldens buit. Een spec taculaire buit ontging hen in Zeist, waar zy in het gebouw van de Nulsspaarbank inbraken. Zy poog den daar vergeefs de safe, die meer dan f 100.000 bevatte, open te bre ken. De knaap die nog niet heeft be kend, deelde de politie wel mee, dat hy „principieel tegen bekennen De vondst is gedaan in Telsaidiya, ongeveer 200 meter beneden de zee spiegel in het dal van de Jordaan en 110 km ten noord-oosten van Je ruzalem. Het fort is een uiting van een be schaving met een vorm van bouw kunde, die zyn weerga in de geschie denis van Palestina niet heeft. In het fort zijn woonvertrekken gevon den. Aan de vorm daarvan te oor delen zouden zij door een architect ontworpen kunnen zijn. zy waren ge bouwd van een steensoort, die ook in de moderne gebouwen van Lon den en New York wordt gebracht. De expeditie was door de universi teit van Pennsylvania uitgezonden om een bepaalde bybelse stad Za- raphan op te sporen. De expedi tie stuitte echter op een begraaf plaats met 28 graven en 14 geraam ten van kinderen. Uit een analyse bleek, dat chemi caliën uit Egypte en Cyprus waren gebruikt om de stoffeiyke resten te NEDERLAND 1 AVRO: 7.00 uur 8.20 i 8.30 i 9.25 i 10.15 i 10.20 i Nieuws in het kort NTS Barend de Beer, voor de kleuters NTS-journaal voor gehoorgestoorden Eva's herinneringen, film NTS-journaal AVRO's Televlzler, actualiteiten Theater „Domino", Jacques Brei The Saint, film NTS-journaal Sluiting. NEDERLAND 2 KRO: 8.01 uur Nieuws in het kort NTS De Bill Dana show Reis door China, documentaire 9.10 uur Film '65 Onze man in Washington Lezen met de hand Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 7.30 uur 9.25 uur HILVERSUM 2: 7.05 uur Allegri kwartet i in Loosdrecht. Voorbeeldige documentaire Atoombom Het geeft moeite te beseffen welke een vernietigende kracht er in de verschillende kampen van de koude-oorlog-partijen klaar ligt om gebruikt te worden. In magazijnen, onderzeeboten en in voortdurende in de luchfc- zynde vliegtuigen worden atoom-explosieven paraat ge houden, die met elkaar vele duizenden malen overtreffen wat er 20 jaar geleden aan dood en verderf zaaiende bommen op Nagasaki en Hirosjima is ge gooid. Het was daarom geens zins een sentimenteel beeld, dat het eind van de Italiaanse docu mentaire over de geschiedenis van de atoombom gisteravond vertoonde, namelyk van kinde ren, waarby de woorden van de commentator waren: „Geef hen hoop". Met deze „Geschiedenis van de atoombom" bewezen de Ita lianen meesters te zyn in het maken van een documentaire (dat zagen we overigens ook al in de Italiaanse serie over China die op het ogenblik door de NTS wordt uitgezonden). In de flit sende beelden, heldere, korte commentaren en vlymscherpe interviews met belanghebbenden werd ons in een uur tijds de wedloop vertoond om de ver vaardiging van de eerste atoom bom. een wedloop die uiteinde lijk een solo bleek te zyn. want de voornaamste reden waarom de Amerikanen een atoombom wilden maken was Hitier voor te zyn, maar nazi-Duitsland had ondanks alle berichten daarover niet eens plannen daartoe. De Italianen hadden o.a. de Amerikaanse journalist Lauren ce opgespoord, een man die er door zyn berichtgeving in 1939 mede de oorzaak van was. dat iedereen in Amerika en speciaal de kernfycici gingen denken dat de nazi's aan een atoombom bezig waren. Laurence's veron derstellingen bleken op betrek- kelyk vage vermoedens te be rusten. Dezelfde Laurence zei over het rapport dat enkele atoom geleerden in 1945 aan president Truman zonden en waarin het gebruik van atoombommen ter beëindiging van de oorlog met Japan op morele gronden sterk werd afgewezen: de president zou het niet begrepen hebben. De interviewer: „bedoelt U dat hy geen wys kon worden uit de tekst?" Laurence: „Nee, dat natuurlyk wel, maar het was gezien de situatie van dat mo ment gewoon onbegrijpelijk dat we zo'n wapen niet zouden ge bruiken". Behalve de mensen die aan de Amerikaanse atoombom werk ten, onder wie J. Robert Oppen- heimer, zagen we In deze docu mentaire ook de geleerden, waarvan men dacht, dat ze tij dens de oorlog in Duitsland Hitier aan dit verschrikkelijke wapen hielpen, te weten C. F. von Weiszacker, Fritz Houter mans en Werner Heisenberg. Zij werden op scherpe doch correcte wyze ondervraagd. Al met al was dit Italiaanse werkstuk over de geschiedenis van de atoombom een voorbeeld van excellente, zo objectief mo gelijke televisie-journalistiek, dat wij om z'n vorm gaarne aanbe velen aan alle Nederlandse t.v- makers en dat wij om z'n inhoud een snelle wedervertoning op een vroeger uur waard achten (zodat byv. de jeugd het kan zien, want zó goed kan men dit stuk belangrijke moderne ge schiedenis op school nooit voor geschoteld krijgen). Verder weinig belaneriiks Het overige gedeelte van deze televisie-avond was behalve een korte reportage in ..Achter het nieuws" over de Mafia op Sicl- lië weinig belangwekkend. Het is vreemd maar de hoofd film op de maandagavond lijkt altijd wat belegen. Het was nu ook weer een kennelijk al be jaarde Western („De trein «an tien over drie"), want alles ver liep zeer traag. Dit genre ver halen zien we beter op de televi sie in een serie als bijv. Rawhide. Voorts waren er nog twee typische stukjes opvultelevisie: een korte, saaie de grote schrij ver volstrekt onwaardige docu mentaire over Shakespeare, een onderwerp waar véél meer mee te doen is. al laat men alleen de Nederlandse Shakespeare-ken ner. prof. Bachrach. maar een half u"r praten en een Mmple over byen. landse Antillen!Hü nert. 18.20 Voor de kinderen. 18.30 De Springplank: Jonge artiesten wagen de 12 30 Nws. 12.40 De ondergki£ van de Rijzende Zon. documentaire. 12.50 Licht ork. 13.10 Klas. kamermuz. 13.40 Lichte —"i 14.00 Klas, en mod. kamermuz. buffa. 15.15 Klas. 14.45 Mavra. grmuz. 15.50 jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. iljbelvertellln >r de Jeugd. 17.00 Licht 15 Eurojazz. 17.50 Over- philharm. ork. .30 Promenade orkest Dperamuz. 20.15 Het uc- ----• vis. hoorspel. 21.35 Radio- "«Ktevoorllchting: De politie 'V oo/v> Ol Hilversum 2. 298 m. VARA: 7.00 Nws., ochtendgymn. loog. 32 45 Haar. hoofd gen om woord en whs. want leven n met een lied. 23.15 Lichte gr.n ROA /V> XT6 strijdlied. 7.20 Lichte i 7.30 Lichte gr it „lchte grmuz Tver I 8 50 V°°r de kinderen. 9.00 Van AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act 1 Orkestenparade: lichte muz. 19.00 ris vous parle, de gesproken brief uit Parhs. 19.05 Strijkkwartet: klas. muz. 19.30 Gamelan, Indonesisch progr. 20.00 Nws. 30.05 L gevar. progr. Licht ensemble en sollet. 32.30 32.40 Act. 23.00 Operamuz. 23.55-24.00, markten thuis, praatje'i I O O* o- "TlUZ. VPRO: 9AÓ" Ant- vragen (in. slot), le- 9.05 Semt-klas! .25 I wcxmd^op eeuwlgt aeaeungen t.b.v. land- en tuin-b. 12 30 wxis a»n_in_ijoosareont. I Voor het platteland. 12 35 Licht tn«;tr H.40 Kunstrubriek. 22.00 «O. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13 15 Me-' °rkest en zangsol is ie. 13.46 Hun Verder is een kleitafeltje met een tekst m het Aramisch gevonden. Het dateert uit de eerste eeuw voor Christus. De hoofden en geraamten honderd krijgers, die vermoe- delyk ln de tweede eeuw voor Chris tus het garnizoen hebben gevormd werden onder de fundamenten van het fort gevonden. tic n Belgische bouwvakar beider heeft gisteren in Brussel een instorting overleefd, waar bij hij onder een laag van bijna 10 meter zand werd bedolven. Het ongeluk gebeurde in het cen trum van Brussel by de construe- van een nieuw gebouw. Red dingsploegen slaagden er al spoedig in het slachtoffer met een buis, waardoor lucht werd aangevoerd, te bereiken. Het duurde echter ruim negen uur voordat de man naar bo- kon worden gebracht. :n arts diende hem in zyn be narde positie een injectie toe om de Met veel moeite werd de 37- jarige bouwvakarbeider Jules Swerts aan de oppervlakte ge holpen na een verblijf van negen uur onder tien meter zand VOOR WOENSDAG 11 AUGl'STt Hilversum 1. 402 m. 8J5 Gew. muz. '8.3Ó Nws. 8.40 Lichte grmuz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Seml-klas. muz. 10.30 Morgendienst. JLS2 Koorzang: geestelijke liederen. 11.30 Lichte grmuz. 11.50 Twaalfuur tje. cabaretprogr. 12.00 Touring-Olub, 7.10 Vier- progr. buitenlandse gasten! pyn te stillen. De arbeider zat be kneld onder een aantal balken, die echter tegeiykertyd zyn redding be tekenden. Hy werd na zyn redding ter observatie naar een ziekenhuis gebracht. Enkele maanden geleden kwam een Belgische bouwvakarbeider onder by nu dezelfde omstandighe den om het leven. wereld ging voorby (I). lezing 14 00 ?snS,0^^rL^art 14 L5 Omroepork 15 00 Voor de kinderen. 16 00 Nws. »«».02 ïi.oo Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen. 17.50 Actualiteiten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: renNCK;,ffi730t Vo°r d® *«*•- Nws- hi het kort. 19.01 ÏK* '9 Ö6 De Mekong, TV- fgm. VARA: 19.35 Top of Plop. NTS: 2000 Journaal. VARA: 20.20 Achter 45 Voorch-acht. 20.50 Ho- 2i Iucht'K muziek- progr. 31.15 Sophia Loren ln Rome fllmdocumentalre over het oude en het nteuwe Rome 22.05 In vertrouwde mS galstenen en hun behande- JornnJST ?r0gT' NTS: 2235"2230 Nederland H: NTS: 20.00 Journaal. NORV: 20.01 Literair kijkschrlft. NTS: 20.25 Tar- buffe (ou l'Impoeteur). toneeletuk (ln het Frans). NCRV22.00 Geloven op maandag, gesprek NTS: 22.10-22.50 At-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5