SARRASANI 4 Hevige strijd in het Vietnamese bergland Crisis ernstiger dan ooit in Griekenland Onrust neemt toe in India's Kasjmier Afdeling opgericht van apartheidsfonds DrLieftinck acht rechtzetting nodig Dodencijfer in verkeer maakt weinig indruk C1«C«V FABRIEKSCOMPLEX „Hef Haagsdie Schouw" a. meisjes voor de bediening b. buffetbediende of Autom.bedrijl den Hollander nv POMPBEDIENDE leerling-bulletbediende c. koffiejuffrouw N.Y. A BEX Betonwarenindustrie telefoniste-typiste Veiling Katwijk en Omstreken KANTOORBEDIENDE (mnl. of vrl.) Tentoonstelling UNIVISIE 65 winkelinventaris ervaren UITVOERDER N.V. BOUWBUREAU BRANDWIJK LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 10 AUGUSTUS 1965 Worsteling om sleutelpositie Doec Co By Doec Co, een belangryke sleu telpositie In de stryd om het Midden- Vietnamese bergland, is vannacht een hevige stryd ontbrandt. Volgens een Amerikaanse woordvoerder sneuvel den hlerby 70 Vietcong-strijders, ter- wyl de verliezen aan regeringszijde matig waren. Bemanningsleden van Amerikaanse helikopters zeiden veel rebellen te hebben uitgeschakeld langs hoofdweg 19. welke Pleikoe met de grens van Cambodja verbindt en waarlangs de aanval op Doec Co ge schiedde. Doec Co ligt elf kilometer van de Cambodjaanse grens. Het kamp is de laatste weken onafgebro ken belegerd en vorige week werd het door de lucht versterkt met twee ba taljons Zuidvietnamese parachutis ten. Ten zuiden van Da Nang, op 10 km van de basis, heeft een groep regeringsmilitie bij een treffen zeven leden van de Vietcong gedood bij een kleine operatie. Er zijn geen verliezen gemeld aan regeringszijde. In de afgelopen 24 uur zijn 126 aan- valsvluchten uitgevoerd door Ameri kaanse toestellen tegen Vietcong- concentraties en -stellingen. Zuid vietnamese vliegtuigen voerden 72 aanvalsvluchten uit. Drie torpedo boot jagers van de Amerikaanse ze vende vloot hebben met hun geschut plaatsen bestookt waar Vietcong- stellingen worden vermoed. Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen hebben zondag 1.800.000 pamfletten afgeworpen boven vier Noordvietnamese steden. De pamflet ten bevatten een uittreksel van de toespraak van president Johnson van 28 juli j.l., waarin hij verklaarde dat de Verenigde Staten geen vierkante meter Vietnamees gebied begeren, doch dat zij erop staan dat het Zuid vietnamese volk ziln eigen lot kan bepalen. „Wij zijn er om er te blijven" President Johnson heeft gisteren verklaard geen merkbare verdeeld heid te bespeuren in Amerika of in het congres met betrekking tot de Amerikaanse politiek in Vietnam. Johnson verklaarde tegenover de pers: „Wy zjjn daar om er te blijven. I Wij gaan doen wat wij moeten doen om het hoofd te bieden aan agressie. Als de agressie ophoudt, houdt het verzet op". Deze hernieuwde verklaring over het Amerikaanse standpunt kwam tussen conferenties met de helft van de Senaat gisterochtend en de an dere helft gisteravond om de senato ren op de hoogte te stellen van de toestand. Soortgelijke bijeenkomsten zullen nog gehouden worden met de leden van het Huis. En op 17 augus tus, aldus president Johnson, zullen afgevaardigden uit het zakenleven de vakbonden en anderen naar het Wit te Huis komen voor een dergelijke gedach ten wisseling. De president zei niet te willen spe culeren over vermindering van de Vietcong-activiteiten, want alles wat hij zegt wordt door de communisten gelezen. Wel zei hij dat de Vietcong „enige aanmerkelijke nederlagen hebben geleden". „Ik denk dat daar heel wat dingen gebeuren waar u trots op zou zijn". De V.S. trachten een zeer uitge breid programma voor Vietnam te ontwikkelen „en op de economische en politieke fasen daarvan wordt de nadruk gelegd. Ze worden vergroot op elke mogelijke manier". In dit verband zei hij dat Cabot Lodge als opvolger van generaal Taylor zal deelnemen aan de komende bijeen komsten van Congresleden en leiders uit de zakenwereld en andere ge meenschappen. V.S. bereid oorlog jaren voort te zetten „De Amerikanen zijn bereid de oorlog in Vietnam gedurende vijf, tien of twintig jaar te voeren, net zolang tot Noord-Vietnam zich be wust wordt dat het niet kan over winnen en dat er geen andere op lossing bestaat dan het voeren van overleg". Aldus een der uitspraken, d>e de Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie, resp. Rusk en McNamara gisteren voor de Amerikaanse televisie deden in een speciaal aan Vietnam gewyd programma. Minister Rusk zei dat Hanoi drie illusies koestert welke door de fei ten zullen worden weerlegd, want 1. kan de Vietcong in Zuid-Viet- nam geen militaire overwinning boe ken en 2. zal de internationale opinie zich ten aanzien van Zuid-Vietnam niet tegen de Verenigde Stoten keren, terwijl 3. er geen binnenlandse verdeeld heid in de Verenigde Staten heerst welke tot een wijziging van de Ame rikaanse politiek kan leiden. De leiders in Hanoi moeten er re kening mee houden dat hun hoop geen werkelijkheid zal worden en dat zy op zekere dag aan een vreed zame oplossing zullen moeten den ken", aldus Rusk. Malraux in India landse Zaken, Swaran Singh, voor afzonderlyke besprekingen die elk meer dan een uur duurden. Malraux deelde de pers later mee, dat „hy verschillende onderwerpen op inter nationaal gebied besproken had", maar weigerde in bijzonderheden af te dalen. Vandaag zou hij president Radjakrisjnan ontmoeten. Hy wei gerde opnieuw mee te delen of hy een brief van president De Gaulle voor communistisch China bij zich had toen hy daar heen ging. De woordvoerder van het secreta riaat van de VN heeft gisteren geen commentaar willen geven op berich ten in sommige kranten, dat Ho Tsji-minh in september door tussen komt van een Aziatische diplomaat bij de BN om een geheim onderhoud met Amerikaanse vertegenwoordigers zou hebben verzocht. Evenmin ont kende hij dat. Hij zei dat in het verleden dergelyke geruchten reeds meermalen de ronde hebben gedaan. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tegenge sproken dat Hanoi vorige herst een dergelijk Initiatief zou hebben ge nomen. Niet ontkend werd dat er „peilingen" zijn verricht. De politie in Washington heeft gisteren meer dan 200 personen gearresteerd, die behoorden tot een grote groep de monstranten tegen de oorlog in Viet nam en op het grondgebied van het Capitool in Washington waren door gedrongen. Zy trachtten op de trap pen een byeenkomst te houden, maar vonden de politie tegenover zich. Vier demonstranten die door het politiekordon probeerden te bre- De Franse minister van Cultuur, ken werden meteen gearresteerd. De André Malraux, is gisteren bijeen- anderen gingen op straat zitten en geweest met de Indiase premier werden weggevoerd toen zy weiger - Sjastrie en de minister van Buiten- den door te lopen. AARDGAS Graag wil ik nog even antwoorden op het artikel dat een van uw lezers j over aardgas schreef, naar aanlei ding van myn stukje. Uw lezer gaat boutweg van de veronderstelling uit dat in plaats van 500 m3 gas, maar 250 m3 aardgas verbruikt wordt. Ik heb myn licht eens opgestoken by huisvrouwen in het Gooi, die al één jaar aardgas hebben. De een zegt pertinent duurder uit te zyn, een an der vindt haar verbruik iets minder, maar niemand gebruikt de helft van vroeger. Dat zou zo kunnen zyn als de druk lager was, maar nu is de spaarbrander te hoog om te „sudde ren" waardoor iedereen tegenwoordig een sudderplaatje nodig heeft Onno dige calorieën dus. Ook de Consumentenbond laat zich verschillende keren over het te hoge tarief uit. Dit alles geldt dus alleen voor ko ken en eventueel geiser. Het wordt wel goedkoper als we ook verwarmen met aardgas, maar wie doet dat al? Ik had gehoopt meer reacties te zullen krygen, maar een echte Ne derlander wacht blykbaar eerst even af. Stephanopoelos afgewezen (Van onze correspondent in Athene) De politie in Athene heeft gister avond met grote moeite de orde kun nen handhaven by nieuwe grote be togingen ten gunste van oud-pre mier Papandrcoe. Speciaal het Ko ninklijk paleis was afgezet om te voorkomen, dat het volk de vreugde over de laatste overwinning van Pa- pandreoe zou gaan botvieren. Met 120 tegen 28 stemmen was de parlementsfractie van de Unie van het Centrum Party van oordeel, dat de oud-vice-premier Stephanopoelos de opdracht van de Koning een nieu we regering te vormen niet diende te aanvaarden. Stephanopoelos had aanvaarding van de opdracht laten afhangen van goedkeuring van zyn party, waartoe ook Papandreoe be hoort. De crisis is nu ernstiger dan ooit, al ziet men van rechtse zyde met ge noegen, dat Koning Constantyn er in is geslaagd weer een mootje van de Unie van het Centrum van Papan- dreoe los te weken. Naast de 24 aan hangers van Novas, door Papandreoe voor „verraders" uitgemaakt, zyn er Pakistan spreekt van „opstand" „VERDUBBEL DE TON VAN LUNS" (Van onze A'damse correspondent) Een gisteren in Amsterdam opgerichte Nederlandse afdeling van het „International defence and aid fund for Southern-Afri ca" gaat een actie beginnen om de ..Ton van Luns" uit particu liere bronnen te verdubbelen. Het bestuur is van mening dat in Zuid-Afrika in ernstige mate wordt getornd aan de rechtszekerheid, die een recht is voor iedereen, ongeacht ras, geloof of politieke overtuiging. Steun aan het „International defen ce and aid fund", dat gelden ter be schikking stelt voor de verdediging van slachtoffers van de Zuidafri- kaanse rassenpolitiek is, volgens de afdeling uit menselijke overwegingen noodzakelyk. Het bestuur Is als volgt samen gesteld: prof. dr. Gesina H. J. v. d. Molen (voorzitter), drs. P. A. Gille (secretaris-penningmeester), C. H. R. van Draanen, prof. dr. J. de Graaf, pater J. van Kilsdonk S.J. en mr. M. H. W. de Leeuw. Steun Men heeft intussen erkenning aangevraagd by het internationale „DRS. DEN UYL TE G0EDERTR0UW" (Van onze correspondent in Washington) Onze oud-minister dr. Lieftinck gelooft ook na lezing van de handelingen van de Eerste Kamer, dat er een rechtzetting nodig is in een gesprek tussen hem en de minister van Economische Zaken-. Den Uyl. Volgens dr. Lieftinck hebben ongelukkige uit latingen van de minister tijdens het Eerste Kamerdebat van eind juli onjuist de indruk gewekt, dat dr. Lieftinck zich vorig jaar bij de taxatie van het Breedbandbedrijf in opdracht van de regering door andere motieven zou hebben laten leiden dan strikt zakelijke. bestuur, waarin men dan een zetel zal krygen. By de actie „verdubbel de ton" verwacht men de steun van hen die by de debatten over de „ton van Luns in de Eerste Kamer een pleidooi hielden voor hulpverlening op particuliere basis. Verder hoopt men door de actie de regering te kunnen steunen met adhesiebetui gingen uit het Nederlandse volk, wanneer de „ton van Luns" dit na jaar by de begrotingsbehandelingen ter sprake komt. De gelden die by een gebracht zyn door het „Comité hulp slachtoffers apartheidspolitiek" zullen aan het „Defence and aid fund Nederland" worden overgedragen. Giften kun nen worden overgemaakt op giro nummer 60.99.00 ten name van de secretaris-penningmeester van het „Defenoe and aid fund Nederland". Een woordvoerder van de regering aanval deden op van Pakistaans Kasjemier heeft gis teravond in Moezaffarabad gezegd, dat in het Indiase deel van de staat een openlijke opstand is uitgebro ken. Volgens hem heeft India in al- leryl troepen naar het gebied gezon den. Ook radio-Pakistan meldde dat vol gens „belichten van de andere kant van de bestandshjn" een opstand in het Indiase Kasjmier was uitge broken en dat de Indiase autoritei ten het nieuws onder censuur had den gesteld. Een in het Indiase Kasjmier ge vormde „revolutionaire raad" heeft de bevolking van de staat gewaar schuwd dat „alle collaborateurs met de Indiase autoriteiten zullen worden doodgeschoten". „Geen genade voor verraders", aldus heeft de raad laten weten via het klandestiene radiosta tion „De stem van Kasjmier". Aan „vrijheidsstrijders in bezet Kasjmier" werden richtlijnen verstrekt, volgens welke onder meer geen belasting en andere gelden meer zouden moeten worden betaald aan het „marionet tenbewind". In Srinagar, de hoofdstad van het Indiase Kasjmier, heeft een of ficiële woordvoerder meegedeeld dat Indiase militairen en politiemannen by een dorp op enkele kilometers van de stad in gevecht zyn gewik keld met Pakistaanse infiltranten. Laatstgenoemde die volgens de woordvoerder enkele burgers hadden vermoord, zouden zware verliezen hebben gelden. Een persbureau uit India meldt uit het zuidelyker ge legen Jammoe dat ongeveer duizend Pakistaanse militairen zondag een Indiase post onder dekking van machinegeweer- en raketvuur. De Pakistani zouden zich met grote verliezen hebben te ruggetrokken. „Saboteurs" Leidsclie Spaarbank In de maand juli werd bij de Leidsclie Spaarbank ingelegd 4.029.308,79 gulden en terugbetaald 3.458.574.20 gulden. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 507 en het aantal afbetaalde boekjes 312. Op 6.057 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd f. 183.368 bygeschreven. Er werden 1.278 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een ge- zamenlyke inhoud van f. 50.261,20. Het tegoed der 59.522 inleggers bedroeg aan het einde der maand f. 71.041.997,39. STEPHANOPOELOS nu de 28 fractieleden, die Stephano poelos een kans wilden geven. De Koning zal nu vermoedeiyk zyn heil zoeken in een opdracht aan buiten-parlementaire persoon- Britse nazi voor Duitse rechter In Karlsruhe is de Britse neo-nazi Mike Henry Passmore (22) veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest sinds 29 mart. Hy werd beschuldigd van het in gevaar brengen van de Westduitse staat. Passmore heeft in de bonds republiek nationaal-socialistische in signes, plakplaatjes en strijdliederen lykheid, die moet proberen de steun j verspreid „om te laten zien dat het van 160 van de 300 parlementsleden nationaal-socialisme in Engeland te vinden (99 ERE-leden, 8 Markezi- nisten, 24 aanhangers van Novas en 28 van Stephanopoelos) voor een des noods tydelyk kabinet. Dat zou dan vooral niet te vroeg verkiezingen or ganiseren volgens een voor Papan dreoe vooral niet te gunstig systeem. Intussen hebben enkele dagbladen, die tot voor kort aan de zyde van de oud-premier streden, zich enigszins van hem gedistantieerd. Het gebouw van het blad „Ta Nea" moest door de politie worden beschermd. Beto gers verscheurden exemplaren van de editie van gisteren en schreeuw den woedend dat het blad verkocht was aan het hof. wordt voortgezet". Hij is bestuurslid van de be weging „Groot-Engeland", een groep die zich van de Britse nazi-party heeft afgescheiden. Op 28 maart is Passmore aangehouden. Sindsdien is hy in voorlopige hechtenis gehou den. Zyn plakplaatjes dragen een af beelding van Hitler met de woorden „Hy had gelyk". De rechter verklaarde dat een Duitse staatsburger een aanzieniyk hogere straf zou hebben gekregen. Hy had er by de bepaling van de strafmaat rekening mee gehouden, dat het in Engeland ook mogeiyk is extreem-politieke meningen te uiten. Verder waren, volgens het Indiase perbureau, de afgelopen twee dagen zeker twintig groepen gewapende Pakistaanse saboteurs ver op Indi a's gebied door Indiase militaire pa- troulles onderschept. In dezelfde peri ode hadden de Pakistaanse troepen zich aan 55 bestandsschendin gen schuldig gemaakt. De Indiase patrouilles hadden de saboteurs zwa re klappen toegebracht en grote hoe veelheden wapens en munitie buitge maakt. De premier van het Indiase Kasj mier, Sadiq, heeft gisteren voor Ra dio-Kasjmier een beroep gedaan op de bevolking, zich gereed te maken „om Pakistan een beslissend en ver nietigend antwoord te geven". Vol gens hem had Pakistan de afgelo pen dagen een volledige aanval op sommige delen van Kasjmier onder nomen, mensen dodend en terreur sommige delen van Kasjmied onder nomen, mensen dodend en terreur zaaiend. De Stemzeiler E. Cancrinus ze gevierde gisteren op de Westeinder- plassen voor de vierde maal en toon de zich hiermee de beste zeiler van het ogenblik. Hy eindigde met een puntentotaal van 7760 op de eerste plaats voor R. E. Vrolyk met 5254 punt., J. Metzelaar met 5204 pnt., C. van Ham met 4560 pnt. en D. R. de Vries met 4535 pnt. Van de honderd Nederlanders we ten er slechts negen dat het ver keer in het afgelopen jaar meer dan 2000 levens heeft geëist. Dit biykt uit een recent steek- proef-onderzoek dat het bureau In born art („instituut voor toegepast marktonderzoek") heeft verricht voor het „Verbond van Veilig Ver keer". De bromfietser wordt door 67 pet. van de ondervraagden gezien als degene die de meeste ongelukken in het \»erkeer veroorzaakt. Hy ötopt eerder voor een knappe jonge vrouw die een zebra oversteekt, dan voor kinderen en bejaarden, meent 49 van de ondervraagden. Slechts 11 vindt dat bromfietsers zich goed aan de verkeersregels houden, terwyi 70 pet. het noodzakeiyk acht dat val helmen worden gedragen. Ten aanzien van de Ingevoerde maximum snelheid op bepaalde soor ten wegen toont 79 pet. zich voor stander, maar 78 pet. vindt dat daar naast een minimum snelheid op de wegen gewenst is. Gunstig wordt de ingevoerde snelheidsbeperking In de bebouwde kom beoordeeld: 75 pet. Juicht deze maatregel toe en slechts 5 pet. vindt de voorgeschreven ma ximumsnelheid te laag. Opgevallen is aldus het ver bond dat tydens groepsdiscussies, die in het kader van het steekproef- onderzoek werden gehouden, bejaar den en jeugdigen als de voornaamste verkeerszondaars werden genoemd. Alleen maar zand in Russisch schip Het Russische vrachtschip „UJis- Jewsk", dat in Napels is vastgehou den, biykt alleen maar zand in de ruimen te hebben. Dit hebben ven ochtend Italiaanse douanbeambten geconstateerd. Het schip werd al een week ln de haven van Napels vast gehouden, omdat de gezagvoerder weigerde in te stemmen met een in spectie, omdat er uitsluitend zand zou worden vervoerd. Nadat de Ita liaanse autoriteiten de bemiddeling van de Russische ambassade in Ro me hadden ingeroepen, kon de doua ne eindeiyk aan boord gaan. Het schip mag nu vertrekken. Leiden, Schuttersveld, van 13 tot 17 augustus. Galapremière, vrijdag 13 augustus om 20 uur. Verder alle dagen 2 voorstellingen om 15 en 20 u. Verkoop vanaf 6 augustus aan de speciale kassawagen, staande op het parkeerterrein Beestenmarkt t.o.v de Lido bioscoop. Ook voorverkoop by sigarenmagazyn Marcella, Korevaarstraat 3, telefoon (01710) 24156. „Minister Den Uyl, die ik persoon- lyk lang en goed ken, was tydens dat debat volmaakt te goeder trouw", zet dr. Lieftinck gisteren. „Maar doordat de breedbandmaterie be- trekkeiyk nieuw voor hem is. heeft hy zich zo uitgelaten, dat zowel prof. Zyistra. die vragen over de kwestie stelde, als de kameroverzichtschrij ver van de nieuwe Rotterdamsche Courant, een onjuiste indruk kreeg en geloofde dat minister Den Uyl bevestigend had geantwoord op de vraag of ik by de waardebepaling van Breedband rekening had gehou den met de draagkracht van de potentiële koper, nameiyk Hoog ovens" Onjuist Afgezien van wat er precies ge zegd is. acht dr. Lieftinck een recht zetting nodig omdat hy verkeerd in de publiciteit is gekomen. Hieraan veegde hy nog toe dat het onjuist is, zoals tydens het eerste kamerdebat gezegd en alom is geschreven, dat de regering destyds reeds besloten had tot verkoop van Breedband aan Hoogovens en dat Lieftincks taak alleen geweest zou zyn de prijs te bepalen. Veel eerdei hing de verkoop van Breedband af van het advies van dr. Lieftinck, die by de waardebe paling, overigens gebaseerd op de wlnstcapaticiet van het bedryf, slechts één enkele leidraad volgde, nameiyk dat Breedband in haar ge heel zou overgaan naar de koper en niet, byvoorbeeld via introductie van aandelen, op de beurs verhandeld zou worden. De overweging dat één koper de hele Breedband zou overne men, speelde uiteraard een rol by de waardebepaling, aldus dr. Lief tinck. maar de financiële draag kracht van de Hoogovens was nim mer een factor. TE KOOP centrum Leiden bestaande uit werkplaatsen, magazynen en kantoor ter oppervlakte van plm. 2000 m2. Spoedig geheel ontruimd te aanvaarden. Inlichtingen NIET telefonisch MAKELAARSKANTOOR PROPER. Rhijngeesterstraatweg 58 Oegstgeest RESTAURANT j HAAGWEG 4 VOORSCHOTEN vraagt voor direct of later VOORSTRAAT 92 - KATWIJK AAN ZEE TELEFOON 01718—2276 vraagt voor zyn SERVICESTATION aan de Jan Evertsenlaan, een Spoedige indiensttreding gewenst. Aanmeldingen tot 's avonds 8 uur. Telefonisch of per- soonlyk aan bovenstaand adres. d. dameS voor de afwaskeuken. Jaarbetrekkingen. Sollicitaties te richten aan de directie TELEFOON 01710—21896 of 31021 KATWIJKERWEG 33 VALKENBURG Z.-H. vraagt voor spoedige indiensttreding die tevens belast zal worden met administratieve werkzaamheden Mondelinge of schriftelyke sollicitaties aan bovengenoemd adres. vraagt een Sollicitaties met o.a. opleiding, datum van indiensttreding, verlangd salaris te richten: SANDTLAAN 36 - TE KATWIJK AAN DEN RIJN. UNIVERSITEIT EN GEMEENSCHAP RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE STEENSTRAAT 1 - LEIDEN' Geopend van 1017 uur, zaterdags van 1317 uur. Dagelijks filmvoorstelling: AANVANG 15.30 UUR. AANGEBODEN: w.o. 2 wandvitrines. toonbank en zitje. Inlichtingen telefoon 01710—22076 Verstandige mensen vragen hun handelaar niet om' EEN HAARD, maar om de HOEN- SON met Gerichte Warmte. Of het nu een kolen-, olie- of gashaard is, over de Hoenson hoort U immers nooit klachten! Binnenkort hebben wij weer plaats voor een leerling-correctrice Vereiste opleiding: minstens diploma mulo. Sollicitaties mondeling of schriftelijk te richten aan de Personeelsafdeling. A. W. SIJTHOFF Uitgeversmaatschappij N.V. Doezastraat 1 Leiden GEVRAAGD voor woningbouw omgeving Leidschendam Schrifteiyke sollicitaties aan: Van Ruvsdaallaan 2 - Leidschendam Telefoon: 017614460

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4