LEIDSCH DAGBLAD INDONESIË BOUWT 100 FRIENDSHIPS TE DUUR HAUFJAAR Brand in opslagplaats van raketten: 47 doden ]erste toestellen in 1968 gereed (e)ets hogere imperatoren ramp bij little rock vier jongens gewond door ontploffing STOP 'NTIJGER IN UW TANK! (gericht 1 maart 1860 DINSDAG 10 AUGUSTUS 1963 No. 31631 cteur: E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Haagse correspondent) Indonesië zal tóch de beschikking krijgen over kker-Friendships, maar het land zal ze zelf bou- n. Met medewerking van de fabrieken op Schip- I zal een eigen prodnktielijn worden opgezet, die eerste veertig toestellen met bouwsets uit tlerland zal assembleren en de volgende (gedacht rdt aan nog eens zestig), geheel in eigen beheer produceren. 'tvoerverbod m Engeland nu officieel at is de kern van een mede- ,g die gisteravond laat door irectie van de N.V. Neder- se Vliegtuigenfabriek Fok- werd verspreid, nadat de etreffende contracten in de :swoning van de Indonesi- ambassadeur in Wassenaar ai geparafeerd. Deze trans- staat los van de directe le- ig door Fokker aan Indone- an twintig vliegklare Friend i welke levering is getrof- J J door een uitvoer-embargo |de Britse regering. Zes jaar rdikari" is de naam van de lesische onderneming, die de uigen zal gaan bouwen. Met de ing en inrichting van de fa- en met de opleiding van het leel moet nog worden be- in. maar men neemt aan dat irste Indonesische Friendships 68 zullen vliegen. Met de vol- g van het totale programma Viet produktieve ah Consumenten" n weer populair Russische communisme schijnt en en meer van dieren te gaan m. In de tijd van Stalin ai huisdieren en lievelingsdie- let minachting bejegend en be- wd als nutteloos, itsjernaya Moskva", heeft gis- meegedeeld, dat de stadspar- m de groenstroken op de bou ts voorzien zullen worden van orns en herten, geen jaren heeft men daar de- liet produktieve consumenten" gezien In hetzelfde artikel Ihet recht verdedigd een hond, of ander dier te houden. Er zelfs op aangedrongen er een men voor de kinderen, de tijd van Stalin heerste de ting: „Waarom mankracht ver- 0 aan hondevoedsel die ge- zou kunnen worden om meer a Mi te maken? :LEFEERBERTCHT 3 OOSt KNMI verwacht van heden- ïorgenavond es. de meeste plaatsen droog weer tijdelijk wolkenvelden, voorna- ■V in het zuiden en westen van and. Zwakke tot matige wind p oost en zuid. Iets hogere ituren. 11.15 uur). 11 AUGUSTUS 11 op: 05.17 uur; onder: 20.12 u. pn op: 20.27 u.; onder: 03.43 u. >gwater in Katwijk te 02.46 en 12 uur. igwater te 10.53 en 23.14 uur. STRAND VERWACHTING I m ïe druk brengt ook morgen g en fraai strandweer. Tijdelijk hoge bewolking. Zwakke tot fte zuidoostelijke wind In de tg 22 tot 23 graden, zeewater iruitzichtenWellicht nog iets «er met na woensdageen iets re onweerkans. Jiummer bestaut uit pagina's van honderd voor het interne lijnen- net van de Garoeda te gebruiken ver- keerstoestellen zal naar schatting zes jaar gemoeid zijn, zodat de laatste in 1974 zullen worden afgeleverd. Fokker en de vijftien man sterke Indonesische delegatie die in op dracht van president Soekarno sedert 10 juli in ons land onderhandelt, rea- Juli: stijging arbeidsreserve In juli is de geregistreerde arbeids reserve van mannen gestegen van 20199 tot 25330. De bezetting op aan vullende werkgelegenheidsobjecten daalde met 250 tot 1442. Het aantal werklozen nam toe van 18490 tot 23888. Het aantal openstaande aan vragen om mannelijk personeel gaf in de verslagmaand een stijging te zien van 100.446 tot 101.400. De stijging van de geregistreerde arbeidsreserve van mannen is een jaarlijks in deze tijd van het jaar te rugkerend verschijnsel, als gevolg van het grote aantal inschrijvingen bij ai beidsbureaus van jongeren die de sc hool hebben verlaten. De toeneming van het aantal ingeschrevenen met rond 5100 had namelijk voor circa 3500 betrekking op personen jonger dan 19 jaar. Deze laatste toeneming is iets minder groot dan die van vo rig jaar. Het aantal werkloze vrou wen nam toe met rond 900 tot 4292, welke toeneming ook moet worden toegeschreven aan het grote aantal inschrijvingen van meisjes, die de school hebben verlaten. De daling van de vraag om vrouwelijke arbeids krachten is veroorzaakt door de ver mindering van de vraag naar horeca- personeel. Teken des tijds: in Saigon, de Zuidvietnamese hoofdstad, spelen kinderen in imitatie-schuilkelders liseren zich dat het gisteren einde lijk officieel bevestigde Britse uit voerverbod van de Engelse regering met betrekking tot de motoren, de onderstellen en andere f 27-onderde- len. de uitvoering van dit program ma bemoeilijkt. Maar beide partij en zijn er vast van overtuigd dat alle problemen zullen worden opge lost Er wordt al naar andere leve ranciers omgezien in Frankrijk, Duitsland en de Verenigde Staten. Zwolsman concern De leveringen van Fokker aan In donesië zullen worden betaald met Indonesische produkten, die via de Nederlandse vennootschap „Die West Haghe" (een onderdeel van het Zwolsmanconcern) op de wereld markt zullen worden gebracht. Verwacht wordt dat de onderte kening van deze miljoenen-overeen komst. die niet alleen voor de Neder landse industrie maar ook voor Ne derlands positie- op de wereld-han delsmarkt verstrekkende consequen ties heeft, zal geschieden op 17 augustus, ter gelegenheid van de 20 ste verjaardag van de Indonesische onafhankelijkheidsdag. President Soe karno zal zelf de handtekeningen voor 2ijn land zetten, een uitgebrei de I okkerdelegatie zal uit Neder land naar Djakarta reizen. Engels veto Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken liet gisteravond weten, dat de Nederland se ambassadeur in Londen, dr. J. H. van Royen, bevestiging heeft ont vangen van het Britse besluit om geen vergunning te verlenen voor de uitvoer van onderdelen en motoren voor rechtstreeks aan Indonesië te leveren Friendship-vliegtulgen. Lord Walston, staatssecretaris aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft de heer Van Roijen de ze beslissing van zijn regering per soonlijk medegedeeld. Overigens is over deze leverantie tussen Fokker en de Indonesische staatsluchtvaart maatschappij Garoeda nog steeds geen overeenstemming bereikt. Het contract hiervoor is nog niet afge sloten. Nozemrel na emotionele toneeltjes (Van onze Hilversumse correspondent Het is gisteren een onrustige dag geweest in het park rondom de vij ver bij het viaduct in Bussum. Nadat In een ondergrondse opslagplaats van raketten op de Ameri kaanse luchtmachtbasis bij Little Rock (Arkansas) is gistermiddag brand uitgebroken, nadat een dieselmotor was ontploft. Hoewel Tien het vuur spoedig meester was, zijn zeker 47 personen om het leven gekomen. Twee mensen zijn met vergiftigingsverschijnselen in een ziekenhuis opgenomen. Voor onderhoud Er waren vijftig burgers in de bijna 50 meter diepe kelder bezig met onderhoudswerkzaamheden, toen de dieselmotor die voor de elektriciteits voorziening zorgde, explodeerde. Vol gens de luchtmacht bestaat er by brand geen gevaar voor een kern explosie. Bovendien waren de atoom koppen van de raketten van het type Titan-II verwijderd in ver band met de werkzaamheden. De vier militairen die in de bun kei- waren gestationeerd, konden onge deerd naar boven komen. Van cle vijftig burgers werden er twee gered, die ernstig van de rookontwikkeling Geen veroordeling r van dwangarbeid door Portugezen Tijdens de in juni gehouden 49ste internationale arbeidsconferentie in Amsterdam hebben de twee gedele geerden van de Nederlandse regering tegen een aanbeveling, waarin van de regering van Portugal o.m. wordt gevraagd dwangarbeid in de overzee se gebieden van Portugal te voorko men. Dit hebben de ministers Cals (Buitenlandse Zaken, a.i.) Biesheu vel (Vice-minister-president) en Veldkamp (Sociale Zaken en Volks gezondheid) 0eantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Ploeg (PvdA). In de resolutie, die werd aange nomen met 214 stemmen voor. 11 tegen de 79 onthoudingen, wordt Portugal o.m. veroordeeld op grote schaal toepassen dwangarbeid in onder Portugees be stuur staande gebieden. De ministers verklaren thans dat een tegenstem van de Nederlandse regeringsgedele- geerden noodzakelijk werd geacht. omdat de beschuldiging aan het j adres van Portugal, als zou het eco- nomische leven in Portugese over zeese gebiedsdelen in hoge mate ge baseerd zijn op gedwongen arbeid, niet is bewezen, noch door het on derzoek van de genoemde commissie, noch op de a'-beidersconferentie zelf. De ministers zeggen dat een derge lijke ernstige, niet bewezen beschul diging. geen basis kan zijn voor een resolutie. Bovendien is bij het tot standko- men van de resolutie voorbijgegaan aan de bepalingen van de IAO, die voorschrijven, dat in geval van klachten een onpartijdige commissie moet worden ingesteld, te onderzoeken. te lijden hadden gehad. Volgens hen ontstond er door de explosie paniek onder de vijftig arbeiders, die naar de trap renden. Raket De Titan-II is een 33 meter lange raket met vloeibare brandstof, die een afstand van ongeveer 10.000 km kan afleggen met een snelheid van 28.000 km per uur. Hij staat opge steld in lanceerschachten van 46 meter diep. De Titan-raket kost ruim acht miljoen gulden. Met de bouw inrichting van de lanceerinstal- latie was een kleine dertig miljoen gulden gemoeid. De Amerikaanse luchtmacht beschouwt het project als vrijwel onkwetsbaar. De raket ten liggen niet alleen diep onder de grond, zij worden ook nog be schermd door een 750 meter ton wegende deur van staal en beton die op wielen en rails open en dicht schuift. De opslagplaats, waar het ongeluk zich voordeed, is een van de achttien dergelijke bunkers m midden-Arkansas. Ook bij Tucson1 (Arizona) en in Wichita (Kansas) zyn Titan-raketten opgesteld. Tientallen familieleden verzamel den zich in de omgeving van de plaats van de ontploffing om nieuws af te wachten over de reddingsactie De politie houdt iedereen op een afstand van twee kilometer van de 's morgens vroeg de heer P. Bouw mans, vader van het zaterdagmiddag verdronken jongetje, zijn protest tegen het naar zijn mening lakse ge meentebestuur, kracht had bijgezet door de plaatsing van drie houten kruizen en een dramatisch opschrift ..Is dit voldoende???" (doelend op de drie in de vijver verdronken kinde ren), hebben de omwonenden het plantsoen, min of meer bewogen toneeltjes aanschouwd, die 's avonds veranderde in een ordinaire reL Boompjes werden uit de grond getrokken en nozems leverde spiegel gevechten met de politie. Daarmee was men wel ver verwij derd geraakt van de bedoeling de heer Bouwmans en van het in haast gevormd actiecomi té, die met de kruizen geen rel wil den ontketenen, maar aandacht wil den vragen voor een naar hun me ning dringende kwestie: het plaat sen van een hek of afrastering rond om de vijver, waardoor voortaan zou worden voorkomen dat kinderen te water zouden raken. Het gaat er overigens naar uitzien, dat binnen afzienbare tijd aan de onveiligheid van de beruchte vijver een eind zal komen. Burgemeester J. C. Haspels deelde gistermiddag mee, dat B. en W. twee maanden geleden al hadden beslotèn dat er een afrastering zou komen, maar dat gemeentewerken nog niet aan de opdracht van het college was toege komen, omdat het materiaal (gaas van 1 meter hoog) nog niet was af geleverd. Het actiecomité belegde gister avond een vergadering, die door een kleine 150 mensen werd by gewoond waarin een aantal besluiten wer den genomen. Zo wordt een rooster opgesteld van vrijwilligers die wacht diensten bij de vijver gaan lopen. Verder wil men zelf de afrastering plaatsen, indien B. en W. het ma teriaal verschaffen. INBRAAK: TIENMILLE Inbrekers hebben in de winkel in de 35-jarige Utrechtse goudsmid D. Braster sieraden gestolen ter waarde van ongeveer tienduizend ulden. De inbraak werd gisteren ontdekt door Iemand die voor de met vakan tie afwezige familie Braster de plan- verzorgde. De dieven zijn langs regenpijp omhoog geklommen ae eerste etage, waar zij via raam het pand binnendrongen. (Van onze Haagse correspondent) In de eerste helft van dit jaar is de duurte in ons land met eg ens "het" L4 procent toegenomen in vergelijking met vorig jaar. Dit ter wijl het Centraal Planbureau had gerekend op een stijging van 4,5 procent. Over geheel 1965 een cijfer dat o.m. heeft meegeteld bij de loonbesprekingen. Er zou voor de overige twaalf maanden van dit jaar dus nog slechts ruimte zijn voor één tiende procent prijsverhoging op het totale pakket van het levensonderhoud. Een meisje legt bloemen hij de drie houten kruizen, bij da beruchte vijver in Bussum. Kruit aangestoken (Van correspondent) Vier Eindhovense Jongens van veertien, elf en negen jaar zyn gis teravond gewond door glasscherven, veroorzaakt door het exploderen van een potje met kruit. Drie van hun konden na behandeling het zieken huis verlaten, maar een van hen, Theo, moest met zware buikwonden in net ziekenhuis worden opgenomen. Zijn toestand is redelijk. De knapen hadden 's middags op de Oirschotse heide een niet ont ploft projectiel gevonden en gede monteerd. De springstof werd 's avonds in een glazen potje ge stopt, dat door Theo werd vastge houden, terwijl één van de andere jongens er een lucifer bijhield. De gevolgen waren ontzettend. Met een eDorme knal die tot op vele kilo meters te horen was, sprong de zaak uit eikaar. De met snij- en brand wonden overdekte jongens strompel den bloedend naar huis, waar één tn hen in elkaar zakte. De Eindhovense recherche onder zoekt nu de herkomst van het pro jectiel en de gebruikte springstof. Vermoedelijk betreft het hier een achtergebleven granaat van een le- geroefening. Advertentie TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA (3uc/ Q'lte, teuiüo Het departement van Economische Zaken verwacht geen moment dat het nog zal lukken binnen de voor spelde duurte te blijven. Het is alleen maar de vraag hoever de prijsstijgii gen er overheen zullen gaan. Om te voorkomen dat 1965 na het geslaagde prijsbeleid van vorig jaar een kwa lijke uitschieter wordt, zal minister Den Uyl de touwtjes strak moeten aantrekken. Versomberd Inmiddels is het duurte-beeld ver somberd. Het C.B.S.-cijfer over half mei-half juni liet opnieuw een stij- de feiten ging zien. De gemiddelde prijsindex van het eerste halfjaar kwam op 120; de gemiddelde index over 1964 115 <1959/'60 100). omgerekend betekent dit een duurtetoeneming met circa 4.4 procent in een half jaar tijd. Om dit goed te maken zou de rest van het jaar abnormaal goed koop moeten zijn. Dat is onmogelijk. Integendeel, margarine en brood zyn intussen duurder geworden; schaarste aan groenten en fruit maakt conserven en jam duur. Het is niet te verwach ten dat het juni-juli-indexcyfer, dat de minister omsteeks zijn thuiskomst op zijn bureau zal vinden, hem erg veel reden tot onbezorgdheid zal gevn 9 Slot pag. 2 i Uit het Leidsch Dagblad van l 11 Aug. 1865: van Italië bestaat van ouds her een kattenasyl Het is J een klooster en wil men een y kat kwijt, dan behoeft men y haar niet in het water te y smijten of aan den poelier te 1 verkoopen. Ds. J. Fichler van Leiden, J sinds 1837 alhier, werd J Dingsdag op de stoomboot J tusschen Dordrecht en R'dam J door een hevige beroerte ge- i J troffen en is spoedig over- t f leden. f t

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1