Overstapje blijft in Nederland voorlopig verboden AZC blijft ongeslagen Van Gorkum wint Gouden Helm Krantenbezorger litspraak van de spelregelcommissie Internationaal niet Chefarine .4 Strijd spitst zich nog verder toe in de Holland-week I Judith de Nijs wint marathon Davis Cup LELDSCH DAGBLAD DINSDAG 3 AUGUSTA'S 1965 (Van onze correspondent) De spelregelconiniissie van de KNVB heeft, blijkens een uitvoerige uit eenzetting van haar voorzitter, de heer R. W. Piek, beslist, dat de over stap het doen alsof een speler een vrije schop neemt en het dan over de bal heen stappen of er voorbij lopen, waarna onverwacht een an dere speler de bal trapt tot nader order in Nederland, bij wedstrijden, gespeeld onder auspiciën van de KNVB, verboden blijft. De scheids rechters, die aangewezen zullen wor den A'oor het leiden van internatio nale wedstrijden, zullen echter de opdracht ontvangen hij het over stapje niet bestraffend op te treden. ..Hoewel het verbod, om een tegenstander op bovenvermelde wijze te misleiden, hier te lande al geldt sinds december 1963, zo schrijft de heer Piek in zijn toelichting, is deze Nederlandse op vatting eerst kortgeleden in het nieuws gekomen, nadat via de tele visie was gezien, dat deze methode bij het nemen van een vrije schop ongestraft kon plaatsvinden. Wereldnieuws Wereldnieuws werd onze opvatting, toen btf de wedstrUd Tsjecho-Slowa- kyeEngeland (jeugdgroepen) de daarvoor aangestelde Nederlandse scheidsrechter de gepleegde hande ling van de overstap bestrafte, maar daarby helaas een fout maakte. In plaats van de vrye schop te laten overnemen, kende hy aan de tegen- party een vrye schop toe, daarby vergetend, dat wanneer het spel dood is een gedurende die tyd ge pleegde overtreding niet kan worden bestraft met het toekennen van een vnje schop aan de tegenpartij. Het maken van deze fout deed de aanwezige officials, speciaal de En gelse, naar de pen grijpen en spreken van een onjuiste uitleg van duide- lUke voorschriften". Strafschop Nader werd gecorrespondeerd en o.a. de vraag gesteld, of deze tactiek dan ook mocht worden toegepast by de zwaarste vrye schop tijdens een wedstrijd, nl. de strafschop. Ontstaan Wat het ontstaan van de Neder landse opvatting betreft deelt de heer Piek mede, dat officiële beslis sing nr. 3 by spelregel no. 13 vóór de vergadering van de International Board van Juni 1963 als volgt luidde: „indien de tegenstanders by het ne men van een vrye schop, hoewel zy op de vereiste afstand staand, rond springen of gebaren maken om de aandacht van de speler, die de schop neemt, af te leiden, levert dit wan gedrag op, waarvoor de overtreder (s) moet (en) worden gewaarschuwd". Na de wyzigïng, aangebracht door de International Board in 1963, luid de de beslissing: „indien by het ne men van een vrye schop een of meer spelers rondspringen of gebaren ma ken om de tegenstanders af te lei den levert dit wangedrag op, waar voor de overtreder(s) een waarschu wing moet worden gegeven. „Het verschil is dus", zo vervolgt de heer Piek, „dat oorspronkelyk al leen de party tegen wie de schop is gegeven wangedrag kan plegen, maar thans ook de party, die de schop gaat nemen. Een nadere toe lichting werd nie.t gegeven, waarom door de KNVB zowel aan Sir Stanley Rous als aan de FIFA een toelichting werd gevraagd o.a. in de vorm van enkele voorbeelden, waaronder de overstap. De heer Rous antwoordde spoedig, dat hy het eens was met de vragensteller en de FIFA deelde mee, dat een en ander besproken zou wor den in een vergadering, die enige maanden later zou worden gehou den". Wangedrag? De KNVB is tenslotte, nadat in september 1963 was gebleken, dat de Duitse voetbalbond, de Nederlandse zienswyze deelde, na langdurig over leg in december 1963 overgegaan tot publikatie. Eerst in 1964 kwam er bericht van de FIFA, dat de scheidsrechterscom missie dezer organisatie het over stapje een geoorloofde tactiek vond, die behoorde by het spel. „Hoe het met elkaar te rymen viel, dat wat dansen of gebaren maken bij een vrye schop wel wangedrag opleverde, DUIVENSPORT De Blauwkras Wedvlucht af Tergnier. In concours 185 vogels. Eerste vogel 9.44.45 uur. 1. W. Gys- man; 2. A. Kop; 3. C. v. Kampen; 4, 5. M. Zonneveld; 6. H. Moenen; 7. G. Tang; 8. F. Franken; 9. C. Han sen; 10. P. Hansen. STANLEY ROUS ook tegen speler maar het doen, alsof een vrye schop genomen zou worden, maar deze on verwacht door een andere speler, dan verwacht mocht worden, laten nemen niet. Het ene geval bleef wangedrag, het andere geoorloofde tactiek", al dus de heer Piek. Oefenprogramma's Het oefenprogramma van UVS ziet er als volgt uit: zondag 15 augustus: UVSAlkmaarse Boys; zondag 22 augustus: Roodenburg UVS; zaterdag 28 augustus: UVS Zwart Wit "28; zondag 5 september: LaakkwartierUVS. Voor LFC staan er de volgende duels op het programma: donderdag 5 augustus: Rynsb. BoysLFC (in het kader van de bloemenweek) zondag 15 augustus: Zilveren Molen- toernooi van RCH; zondag 22 augus tus: Toernooi Zeis; zondag 29 augus tus: Toernooi Zeist; zondag 29 aug.: Toernooi De Meteoor (Amsterdam); zondag 5 september: Toernooi De Meteoor. Cooremans wint laatste etappe in Joego-Slavië Voor Piet Cooremans is de Ronde van Joego-Slavië gunstig geëindigd. Hy won gisteren de laatste etappe, een 38 km lange tydrit van Kuma- novo naar Skoplje in 49 minuten en 3 seconden. In deze rit greep de 21-jarige Joegoslavische sleutelmaker Cvetko Bilic de eindoverwinning door een snellere tyd te maken dan zyn land genoot Andrej Boltezar. Deze werd nu tweede in de eindrangschikking met een achterstand van drie secon den. In de morgenuren had de Deen Nilsen de voorlaatste etappe, een 165 km lange rit in lijn van Nich naar Kumanovo, gewonnen in 4 uur 29 min. en 48 seconden, zyn land genoot Iversen werd tweede in 4.29.57. Cooremans <6de in 4.30.23) was ook in deze rit de beste Neder lander geweest. Eindklassement: 1. Billic (Joego slavië) 45.07.24: 2. Boltezar (Joego slavië) 45.07.27; 3. Bonassina (It.) 45.08.48. Europese beker voor amateurs De UEFA (Europese Voetbalunie) organiseert dit jaar voor de eerste maal een toernooi voor nationale amateursteams met als inzet een Europese beker. Twaalf landen heb ben voor het toernooi ingeschreven n.l.: Nederland, West-Duitsland, En geland, Oostenrijk, Schotland, Span je, Frankrijk, Wales, Ierland, Italië, Turkye en Joego-Slavië. De loting voor de eerste ronde is op 24 augustus in Zlirich. de correspondentie FIFA, te houden ln oktober 1965 in was de mededeling, dat Indien dig de zaak besproken zou worden op de by eenkomst van de Internatio nal Board, te houden op 19 juni 1965. Na een referte op 9 Juli werd geant woord, dat het punt op de vergade ring van de International Board niet was besproken, maar dat de verte genwoordiging van de FIFA, op de vergadering van de International Board de kwestie ter sprake zou brengen in de vergadering scheidsrechterscommissie de „Dus afwachten? Een beslissende uitslag van de International Board is er niet, van de FIFA moet die nog komen! Wel werd in diezelfde brief geschreven, dat by het nemen van een strafschop geen misleiding mag plaatsvinden, zodat de speler die de strafschop neemt, zyn aanloop niet mag onderbreken. Waar dit is be paald, vermeldt de geschiedenis niet", zo besluit de heer Piek. WERELDBEKER De Europese Voetbalbond heeft vandaag bekendgemaakt, dat de twee wedstrijden tussen Inter (Mi laan) en Independiente (Buenos Aires) om te beslissen wie wereld kampioen zal worden op 8 september in Milaan en op 15 september in Buenos Aires gespeeld zullen worden. Als de twee clubs geldspelen zal een derde wedstrijd op 18 september in een Zuid-Amerikaanse stad ge houden worden, die later aangewezen zal worden. Inter is de huidige wereldkam pioen. Advertentie Het Argentynse voetbalelftal j heeft gisteren met. 3-0 gewonnen van Paraguay. Het was een wedstrijd in de voorronden van het wereld kam- pioenschap voetbal. Ook de laatste promotiewedstrijd tegen Sedna levert winst op4-2 (Van onze waterpolomedewerker) Het Alphense AZC is dit seizoen ongeslagen gebleven De Alphenaren door overwinningen op Brandenburg en ZCG in de promotie-competitie reeds zeker van een plaatsje in de tweede klasse bonden ook gisteravond in „De Hoorn" het Amersfoortse Sedna in de laatste promotie-wedstrijd aan de (zwaarbeladen) zegekar: 4-2. 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderenl De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nóg beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. De Amerikaanse golfcrack Jack Nicklaus heeft op de Westchester Country club in Harison de „Thun- derbird Classic" met een totaal van 270 voor 72 holes waarmee hij 18 sla gen onder Par bleef, gewonnen. De zege leverde hem een bedrag van 20.000 dollar (ca. f 72.000) op. De zevende party tussen de Deen Benkt Larsen en de Rus Mi chael Tal is gisteren na 43 zetten afgebroken met winstkansen voor heeft in byna alle klassen de strijd zich verder toegespitst. Gesteund door een stevige wind slaagden de meeste favorieten er in om ook nu weer in de voorste gelederen te fi nishen. Door dit spannende verloop valt in byna alle klassen de beslis sing voor de hoofdprijs pas op de laatste dag. Een uitzondering maken de Flying Juniors en de Olympia-jollen, waarin resp. Dudok van Heel en Van der Voort met drie eerste plaatsen bijna zeker zijn van de eerste plaats in het algemeen klassement. In de Internationale Flying Dutch- manklasse heeft Fred Imhoff zyn po sitie aan de kop aanmerkelijk verbe terd. Gisteren startte hy uitstekend. Beter dan zijn grote concurrent Hei- ke Blok, die een halve meter te vroeg over de iyn ging en terug moest ke ren. Blok lag bij de eerste boei al finishlijn. Imhoff was niet mee te halen. Op de tweede plaats eindig de Jan Sahooneveldit. Heike Blok is door zyn vierde plaats een stuk ge zakt. In de VaJiken klasse eindigde De Wilde op de zesde plaats, maar bleef voor Rolf van den Baumen, die vende werd. De Wilde staat nog steeds nog steeds eerste in het alge meen klassement. De dagprijs ging naar Scherpel, die hiermee een flinke sprong in de rangschikking maakte In de Finnjollen heeft Hans Slees- wijk in de Belg Rogge een geduchte concurrent. Gisteren ging Rogge als eerste over de iyn en Sleeswijk pas als vierde. Met een score van 2, staat Rogge op dit moment eerste, gevolgd door Otto met 5, 1, 2 en dan pas komt Sleeswijk met 1, 4, 4. Uitslagen I De uitslagen luiden: Flying Dutch- manklasse: 1. F. Imhoff, 2. J. Schoo- neveld. Valkenklasse: 1. K. Scherpel, 2. J. Stenhuis. 12 m2 klasse: 1. B. v. d. Glas, 2. H. in der Maur. VrU- heidsklasse: 1. R. van Hemmen, 2. J. van Doornewaard. Finnjollenklas- se: 1. J. Rogge (B.)2. A. Otto. Flying Juniorklasse: 1. D. Dudok van Heel, 2. A. Vunderink. 16 m2 streepklasse 1. J. de Ruyter, 2. J. Visser. Pampus- klasse: 1. O. Besseling, 2. L. de Wit. GEVRAAGD. I .Sternklasse: 1. L. Kruijer, 2 R. Vro- lyk. 12 voetsjollenklasse: 1. J. ten 1 Berg, 2. G. Kroon. Vaurienklasse: 1 1 S. de Jong, 2. R. Signer. Soloklasse: I 1. F. Beek, 2. D. Seret. Olympia jol- I lenklasse: 1. W. v. d. Voort, 2. T. Aanmelden; Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden i Waster val. Leeftijd IS50 jaar. Sneller dan alle mannen... De 23-jarige Nederlandse zwemster Judith de Nys heeft gisteren ln Joe go-Slavië het „wereldkampioenschap marathonzwemmen in zoet water" gewonnen. Ze legde de afstand van 34 kilometer af in twaalf uur, acht minuten, vyf seconden. De Egypte naar Mahmoud Hanafi werd tweede. Dlki Bojadzi van Joego-Slavië derde. Van de 21 deelnemers waren er slechts zes die binnen de gestelde tyd het einddoel bereikten. Er waren drie deelneemsters, maar de andere twee, de Canadese Hedy Leonora Schmidt en de Joegoslavische Atina Bojadzi, moesten opgeven. Judith de Nys, die de wedstrijd ook 'an de mannen won, verklaarde: „Ik ben dolgelukkig, dat lk by zulk slecht weer zulke prominente zwemmers als Travagllo, Hanafi, Bojadzi en Hrealsh heb kunnen verslaan". 55 Met goed opgezette en soms ver rassend snel uitgevoerde aanvallen heeft AZC de promotie-wedstrijd te gen Sedna in haar voordeel beslist. De Alphenaren, die niet alleen qua techniek en snelheid hun tegenstan ders de baas waren, maar vooral als ploeg veel meer tempo en slagvaar digheid wisten op te brengen, namen in de eerste speeltyd een verdiende 2-0 voorsprong. Midvoor Buisert opende spoedig na het beginsignaal van scheidsrechter Van Oosterom de score en even later voerde de schot- vaardige De Leeuw de Alphense voor sprong tot 2-0 op. Wel verkleinde Willems de Amersfoortse achterstand tot 2-1 't Hart (AZC) was uit het water gestuurd maar toen de vry liggende Buisert in het tweede ge deelte er 3-1 van maakte was de Het kampioenszevental van de Alphense Zwemclub. dat ook in de promomtie-competitie naar de tweede klasse ongeslagen bleef. Zittend v.l.n.rCoen van der Bijl, Wim Verhagen en Geeza Kaltenecker. Gehurkt: Hans 't Hart, Fred Pieters en Nico Buisert. Staande: Gerard de Leeuw, coach Wim Kamper. Bobby Fischer mag niet naar Cuba Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft aan de 22-jarlge Amerikaanse schaakkam pioen Bobby Fischer toestemming ge weigerd om deel te nemen aan een Internationaal schaaktoernooi dat deze maand ln Cuba wordt gehouden. In 1961 voerden de V.S. een reisbe- perkingswet in. TENNIS GALEA BEKER JUDITH DE NIJS te snel voor mannen In de finale van het toernooi om de Galea-beker, die in Vichy (Fr.) Kaltenecker en wordt gespeeld, heeft Tsjecho-Slowa kije verrassend een 2—1 voorsprong genomen tegen Cuphouder Rusland. De TsJechenKodes en Stoces wonnen het dubbelspel tegen de Russen Ivanov en Korotkov met 62, 63, I 01. stryd beslist. In de laatste periode Italië nam ln de strijd om de derde bepaalden Verhagen (AZC) en De plaats een 21 voorsprong tegen Bruin (Sedna) de eindstand op 4-2. Hongarye. De Amerikaanse ploeg ls winnaar geworden van de Amerikaanse zone van het Davis Cup-toernooL Arthur Ashe, op de eerste dag reeds over winnaar van Rafael Osuna, bezorgde ln Dallas ztfn land gisteren in het derde enkelspel een beslissende 3I voorsprong. Hy zegevierde moeite loos met 61, 64, 64 over de tegenvallende Anrtonlo Palafox. Ook het laatste enkelspel eindigde ln een overwinning voor de Ameri kanen. Dennis Ralston versloeg Ra fael Osuna in straight sets: 60. 62, 64, waarmee de stand op —1 voor de Amerikanen kwam. Eind augustus komt Amerika in Barcelona uit tegen Spanje ln de halve finale van de Interzones. De winnaar zal dan de stryd moeten aanbinden tegen de winnaar van de Aziatische zone, Japan of India. Spannende speed way strijd in Amsterdam Ruim dertigduizend toe schouwers hebben gister avond in de kuip van het Olympisch Stadion in Am sterdam, waar de regen vr{ spel had, een bijzonder span nende en enerverende final gezien van de Acht-landen wedstrijd speedway om d Qouden Helm. Uit het sterk, veld van zestien renners ze gevierde Nico van Gorkum die in de beslisende manch de Duitser Manfred Por schenrieder en de Zweec Gunner Malmquist voor wis te blijven. Van Gorkum hac daarvoor reeds zijn eerst drie manches met groot ver schil gewonnen. De sterk Fin Timo Laine, die oj slechts één punt van Nice van Gorkum op de tweede plaats stond, kwam in de laatste manche ten val.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4