Zoeterwoudseweg breder overleden Den Haas ÖMÏÏ1 Automobilisten meer rekening moeten houden met spelende kinderen Dr. Dozy 'Va ka n ti e ver sc hij nsel Leidenacir gevlucht in één kwartier Over het straatje Noord-Viëtnam bereid tot een lange oorlog Starfighter raakt staart lesvliegtuig LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 3 AUGUSTUS 1965 TWEEDE BLAD Onderdeel van groot reconstructieproject Voor het leven van een kind Dr. J. D. Dozy, emeritus predikant 1 €11 tCrtlg) I van de Alremene Doonseezinde So- De tuuiders, die dagelyks met hun scheepjes groenten naar de Leidse groenteveiling varen, zullen binnen kort onder de laatste van de vele bruggetjes, die zy op hun weg pas seren, wat langer in het donker zit ten dan tot nu toe. Die laatste brug de Veiüngbrug over de Veilingha ven bU de Zoeterwoudseweg wordt namelijk aanzienlijk verbreed: van ongeveer 10 tot ruim 14 meter. Dat is noodzakelyk in het kader van de verbreding van de gehele Zoe terwoudseweg, waaraan op het ogen blik herd wordt gewerkt. De Zoeter woudseweg zal in de toekomst (over „enkele maanden", naar een ruwe schatting van de fa. Schouls) een belangrijke en brede verkeersader vormen tussen de splitsing Heren straat Vijf Meilaan en de Lam- menschansweg. Kort na Pasen werd begonnen met de reconstructie van de Tomatenstraat. De reconstructie van de Zoeterwoudseweg was hier op een logische voortzetting. Van ge meentezijde verwacht men, dat het gehele project, dat ook de Lammen- schansweg omvat, tegen het einde van dit jaar gereed zal zijn. mm De Leidse politie heeft het druk gehad met het opsporen van kleine kinderen. Er werden namelijk in de loop van gisteren in de Sleutelstad niet minder dan zeven peuters vermist. Mede dank zij de speurzin van enkele agenten zijn alle kinderen dezelfde dag nog veilig thuis gekomen. Het waren tn vrijwel alle gevallen kleuters, die te ver van huis zijn gedwaald. De politie noemt het zelf een typisch vakantieverschijnsel". Een loto van de huidige Veilingbrug (Foto LD /Kolvaet) M.O.-DIPLOMA Mej. J. A. G. Saveur te Leiden slaagde in Den Haag voor het exa men Duits M.O. (Advertentie) Zoekt U een gouden armband of collier voor f70.- en f 100.- of f300.- en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags de gehele dag GESLOTEN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN i Johannes Jacobus. Kortekaas l Rebecca Josina, dr van H. de Roode C. Uiterdijk; Sablne Martien, dr va J. H. Mulder en A. M. Uhlenbeok; P. ter, zn van F. J. P. Schraage en J. Mandema; Wilhelmina Hendrika, G. L. J. Meyer Loos Carolina Maria, di^ va Heugten der Vlugt; Willem Frederlk C. A. Tierie; Chrlstlaan Cornells. J. Koetsier; Marco Alexander, Barende i sen; Allard, zn var C. M. Brugman. i A. J. BerkhuiJ- rruyers en J. Olivh OVERLE L. Ras. 68 Jr. r J. i den Wijngaard, man; c. M. vis. 85 Jr. w.v. Tooien; A. Torman, 57 Jr, n (Advertentie) Leids paar in het goud I Negentig cent per dag is niet veel voor een gezin bestaande uit man, I vrouw en een kind. In het begin van i de eerste wereldoorlog moest het I echtpaar Mieremet het er mee doen en het waren dan ook barre tijden. I Op 4 augustus 1915 traden de heer G. Mieremet en mejuffrouw J. Ver mond beiden geboren en getogen in Leiden in het huwelijk en daar om is het dezer dagen feest in het kleine huisje in de Bankastraat. De heer Mieremet (70) heeft een veelbewogen leven achter de rug. Van alles en nog wat heeft hij ge daan en zwaar werk heeft hij nooit geschuwd. Op dertienjarige leeftijd begon hij op een binnenvaartschip, Later was hij onder meer werkzaam als grondwerker, nachtwaker en por tier. Zijn gezondheid laat wel wat t wensen over en daarom werkte de heer Mieremet van zijn 62ste tot zijn 65ste jaar in de Leidse Gemeentelijke Sociale Werkplaats. Mevrouw Mie remet-Vermond (69) praat evenals haar man nog veel over de z die zij in de tweede wereldoorlog loren. Hij speelde een belangrijke rol in het verzet en was een centrale figuur in de Leidse illegale pers. Bij een bombardement op het station kwam hij om het leven. Het echtpaar Mieremet heeft drie kinderen gehad. Er zijn op het ogenblik 8 kleinkin deren. Op 24 juli heeft het echtpaar Mieremet een heel gezellig en intiem feest gevierd en nu is de rust weer gekeerd in de gezellige huiskamer, waar alleen de papieren slingers nog herinneren aan de feestelijkheden. „Fietsen, dat doe ik veel", vertelt de heer Mieremet. „Als het te slecht weer is fietst hij zelfs op zolder", lacht mevrouw Mieremet-Vermond. Dat fietsen is niet alleen ontspan ning: de heer Mieremet heeft het nodig om zijn spieren in goede staat te houden. Het echtpaar Mieremet is al ruim vijftig jaar op het Leidsch Dagblad geabonneerd. Inbraak in ulo-school In de afgelopen week is ingebroken in de gemeentelijke Ulo-school aan de Sumatrastraat. De daders de politie vermoedt dat het hier kwajongenswerk be treft zijn binnengekomen door aan de achterzijde van het gebouw een raamsluiting te forceren. Enkele kasten werden opengebro ken, maar het is in verband met de uitstedigheid van het onderwijzend personeel nog niet bekend wat er ontvreemd werd. Vliegen? Zo breed wordt straks de Veilingbrug Uit België i (Van Bredase correspondent) Een 37-jarige Invalide Leidenaar die in een dorpje bij Antwerpen een 79-jarige weduwnaar ernstig had mishandeld en bang was door de Belgische politie te worden vervolgd, is naar Bergen op Zoom gevlucht. Daar woont hy met zijn echtgenote in een onbewoonbaar verklaarde woning. Tussen de Belgische weduw naar en het echtpaar was een ge schil ontstaan, tengevolge van een huurschuld, die het echtpaar had. De Belgische Justitie heeft het in cident niet hoog aangeslagen en zodoende «al ook de officier van Justitie in Breda, die aanvankelijk op een verzoek van de Belgische procureur des konings wachtte tot aanhouding van de Leidenaar, geen verdere maatregelen nemen. Verkeerde naam In ons blad van gisteren vermeld den wij ondier die burgerlijk» stand dat Adrianus Johannes Antonlus een zoon zou zijn van hst echtpaar J. L. F. van der Meijden—van der Walle. Dit moet zijn: Nick. Adrianus Johan nes 'Antondus Is de zoon van het echtpaar H. W. Weetgeest—Van Abswoude. de Algemene Doopsgezinde So-1 ciëteit en wonende in Barchem in Gelderland, is op 73-jarige leeftijd overleden. Hij zal morgenmiddag om twee uur worden bijgezet op de Al-1 gemene Begraafplaats in Bloemen-1 daal. Vooraf zal 's morgens om tien i uur in de gereformeerde kerk in Bar chem een korte rouwdienst worden gehouden. Dr. Jan Dionys Dozy werd op 25 april 1892 in Leiden, waar zijn vader toen nog werkzaam was als archiva ris, geboren. Hy bezocht eerst het stedelijk gymnasium in Haarlem en studeerde daarna nog aan de Leidse universiteit, waar hy in 1920 zyn kandidaatsexamen theologie aflegde aan het doopsgezind seminarium in Amsterdam. Naderhand studeerde hij nog aan de rijksuniversiteit in Gro ningen, waar hij in 1930 zijn docto raal examen theologie aflegde en on geveer drie jaar later ook nog bij wijlen prof dr. W. J. Aalders, op een proefschrift „Het feminisme als ze delijk vraagstuk", promoveerde tot doctor in de faculteit van de god geleerdheid. Nadat dr. Dozy in 1922 was aangesteld tot proponent bij de Algemene Doopsgezinde Sociëteit werd hij op 17 september van dat zelfde Jaar (1922) ingeleid (bevestigd) als predikant van de doopsgezinde gemeente van West-Terschelling. Op 28 februari 1926 verwisselde de thans overledene deze gemeente met die van Leeuwarden, vanwaar hü op 28 mei 1933 naar die van Amsterdam vertrok. Deze laatste gemeente diende dr. Dozy tot 1 mei 1966, toen hem op 64-jarige leeftijd om gezondheidsre den vervroegd emeritaat werd ver leend. Na zijn emeritaat vestigde hij zich metterwoon in Barchem in de provincie Gelderland en heeft hij nog zeer veel preekbeurten in doopsgezin de gemeenten vervuld. Dr. Dozy heeft in de loop der Ja ren vele bestuursfuncties vervuld zitting gehad in tal van colleges oommissies. Zo was hij o.a. twintig Jaar bestuurder van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Dr. Dozy had ook veel contact met Amerikaanse doopsgezinden en in 1951 bracht hij een bezoek aan de doopsgezinden in Kansas in de Verenigde Staten Noord Amerika. „Ongelofelijk". Dit was het commentaar, dat gisteravond een arts van het Juliana-kin- derziekenhuis in Den Haag had op het werk van politiemannen in Den Haag, Wassenaar en Leiden. In een kwartiertje was de arts tydens het spitsuur naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden geweest om bloed op te halen voor een patiëntje in het kinderziekenhuis. 's Middags waren vier donors uit Den Haag naar het Leidse ziekenhuis ge gaan om bloed af te staan, dat in het laboratorium een bepaal de behandeling moest krijgen. Daarna was er haast by om het bloed in Den Haag af te leveren, aangezien bij lang wachten het bloed zyn waarde zou verliezen. De politie werd ingeschakeld en in elke gemeente stonden agenten klaar om met hun auto's met zwaailichten en twee- tonige hoorns de dokter tydens het spitsuur door het verkeer naar Leiden te loodsen en terug naar het kinderziekenhuis in Den Haag. Nog juist binnen bet kwartier kon het patiëntje, een urgent geval, worden geholpen. Neem het de straatmaker uit Lei den eens kwalyk dat hy kwaad werd, toen een autobestuurder zo over zyn ndeuwe straatje reed. Daar vielen eerst een paar woorden over en toen sloeg de chauffeur er op los. De of ficier van Justitie by de Haagse po litierechter vond dat geen manier van doen, eerst vernielde verdachte de straat en toen ging hij de straat maker mishandelen. Verdachte had intussen wel inge zien dat hij fout was geweest en daarom wilde de officier volstaan met f 100 boete. Anders zou er nog een voorwaardelijke gevangenisstraf bij gekomen zyn De rechter veroordeelde tot f 75 boete. Desnoods twintig jaar of langer" Noord-Vietnam heeft gisteren mee- ganisatie van de Vietcong opgerold gedeeld dat het bereid is tot 'n lange oorlog, die desnoods twintig jaar of langer mag duren. Het land wees In terventie van de Verenigde Naties van de hand. Deze mededeling werd gedaan door de Noordvietnamese mi nister van Buitenlandse Zaken, die tevens vice-premier is, In een uit zending van Radio-Hanoi. LEIDSE KANTONRECHTER ..Als automobilisten wat meer rekening hielden met de arge loosheid van spelende kinderen, zou het aantal ongevallen, waar bij kinderen betrokken zijn, een zeer grote daling te zien geven". Aldus de pl.v. kantonrechter, mr. P. J. de Ruyter de Wildt, in de zaak tegen een 21-jarige embal- leur uit Katwijk, die terecht stond omdat hij in de Tramstraat ter plaatse een kind met zijn be stelauto had aangereden Het knaapje stak al spelend de straat over en werd door verdachtes auto geschept. De gevolgen bleven ditmaal slechts beperkt tot enkele Geen voorrang Een 22-jarige metselaar uit Lisse moest zich verantwoorden voor het feit, dat hy met zyn auto op de Warmonderdam naby Rijksweg 4 geen voorrang had verleend aan een bromfietser, die op het voorrangs rijwielpad reed. Hoewel de brom fietser door de auto werd geschept liep het ongeluk nog betrekkelyk gced af. „Ik ben wel gestopt, doch iets te laat, zodat m'n auto een klein stukje op dat rywielpad stond", probeerde verdachte zyn overtreding goed te praten „Volgens de getuigen bent u niet gestopt en versperde u die bromfiet- onverwacht de vrye doorgang' lichte verwondingen. „Hy stak on- j diende de plv. kantonrechter hem, verwacht over en daar was ik niet i na raadpleging van het proces-ver- op verdacht", voerde verdachte tot J baal, van repliek. „Ik ben wel ge- zijn verdediging aan. *„U zag die spelende kinderen tij dig genoeg en had toen rekening moeten houden met een onverwach te oversteek van een of meer kin deren", repliceerde de pvl. kanton rechter vrij scherp. „Ik dacht dat zij my wei hadden zien aankomen en dus zouden opletten", voerde ver dachte nog aan. De officier, mr. R. B. M. Berger, was van mening, dat alle volwasse nen die van een motorvoertuig ge bruik maken de plicht hebben extra aandacht aan spelende kinderen te besteden. Hij nam het verdachte bU- zonder kwalijk, dat deze met on verminderde snelheid op de be treffende kinderen was afgereden en dus weinig verantwoordelijkheidsge voel had getoond. Hy eiste een boete van f75 subs. 15 dagen. Daar de plv. kantonrech ter geen termen zag om verdachtes verzoek om clementie in te willigen luidde zyn vonnis conform. stopt, maar iets te laat" hield dachte desondanks vol. De officier zag geen reden om aan de getuigen-verklaringen te twyfelen en eiste gezien de ernst van het feit f 60 subs 12 dagen. „Zoveel kan ik niet betalen", merkte verdachte nog op. Het vonnis werd f 50 subs. 10 da- linkerweggedeelte onverwacht voor die andere auto was komen opdoe men". wees de plv. kantonrech ter verdachte terecht. Toen deze hierna nog opmerkte: „Hy had toch wel tydig kunnen stoppen," schud den de magistraten veelbetekenend het hoofd. De officier besloot zyn requisitoir mee de verzuchting: „U ziet biyk- baar niet in, dat u volkomen fout heeft gereden". Hy eiste vervolgens f40 boete subs. 8 dagen. Het vonnis luidde conform. Te hard gereden „U verleende die auto niet alleen geen voorrang, maar reed bovendien op dat kruispunt veel te hard, het geen overigens een kwaal is van te veel bromfietsers, die hierdoor het verkeer steeds weer in ernstig gevaar brengen". Aldus richtte de plv. kantonrech ter zich tot een 19-jarige bromfiet ser uit Oegstgeest. Uit dit onderzoek kwam naar voren, dat verdachte met zijn snelbrommer op het kruispunt Javastraal-Borneostraat ter plaatse geen voorrang had verleend aan een van rechts komende auto. „Mijn uitzicht werd beperkt door enkele naby de hoek geparkeerde le veel links auU>s zei de verdachte „Ik had er geen erg in, dat ik te veel links reed. Volgens my had ik voorrang omdat ik - van rechts kwam", aldus de laconieke verdedi ging von een 44-jarige automobiliste uit Leiderdorp, die een proces-ver- baal kreeg omdat zy van de Kas tanjelaan komende de linkerbocht naar de Hoogmadenseweg had afge sneden en daardoor in botsing met een tegenligger was gekomen. „U zou voorrang hebben gehad als u nor maal had gereden en niet op het „Als daar auto's geparkeerd ston den had u extra voorzichtig moeten zyn en niet met onverminderde snel heid die hoek om moeten gaan", al dus de officier in zyn requisitoir. Hy eiste een boete van f50 subs. 10 dagen. De plv. kantonrechter kwam hem tegemoet en vonniste met f 40 subs. 8 j dagen. in het gebied van Da Nang. Een aantal belangrijke figuren is gear resteerd, aldus een betrouwbare zegs man In Saigon. Vyf hoge officieren van het Noordvietnamese leger zou den de leiding van de splonage-ope- ratie hebben gehad. De Vietcong behoudt zyn greep op talrijke wegen in Zuid-Vietnam. De uiterst belangryke verkeersweg die de kuststad Qui Nhon verbindt met de strategische bergstad Pleikoe ls op nieuw door de Vietcong afgesneden. Vorige week hadden de regerings troepen de weg heropend na een gro te operatie, waarby duizenden mili tairen betrokken waren. Amerikaanse mariniers en Zuldvletnamese troepen hebben gisteren hun eerste gezame- ïyke operatie ter sterkte van een re giment uitgevoerd. De actie had plaats naby Da Nang. Twintig guer- rilta-strijdenrs werden daarbij ge dood. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren een groep van tien deskundigen ge vormd die het zenden van manschap pen en materiaal naar Zuid-Vietnam zoveel mogeiyk moeten bespoedigen. In Honkong komen nieuwe berich ten binnen over toenemende oorlogs voorbereidingen in Kanton, in het zuiden van communistisch China. Chinezen, die uit Kanton komen, zeggen dat op de daken veel afweer geschut ls geplaatst en dat in de stad loopgraven en schuilkelders wor den aangelegd. „INDONESIË BESCHULDIGT" President Soekarno heeft goedge keurd dat het gerechtsgebouw In Bandoeng, waar hy 30 jaar geleden door de Nederlanders tot vier jaar gevangenisstraf wegens opruiing werd veroordeeld, als onderdeel van een nationaal monument met de naam „Indonesië beschuldigt" wordt Ingericht. De naam „Indonesië be schuldigt" werd gegeven aan het pleidooi, dat Soekarno toen hield en dat onder deze titel In Nederland werd gepubliceerd. De president heeft de plannen onlangs by een bezoek aan Bandoeng bekeken. Het voorstel was gedaan door de burgemeester van die stad. Het nationaal monument krijgt twee grote kolommen, die in het midden van een kunstmatige vyver worden opgesteld. Ten noorden van deze vyver wordt een bibliotheek gebouwd voor de geschriften van de president. Daarachter zal een klein meer wor den aangelegd. dat op de rivier TJi- kapoendoeng uitmondt. Ten noorden van dit meer komt een grote zaal, voor verscheidene doeleinden ge schikt. Bibliotheek en zaal zullen door een brug over het meer worden verbonden. Voor de aanleg moeten veel hulzen worden afgebroken, aldus Amtora. .Potsdam herdacht' De grondbeginselen van de over eenkomst van Potsdam van 1945 zyn volgens de Oostdultse minister van Buitenlandse Zaken, Wmzer, tot dusver alleen in Oost-Duitsland toe gepast. De minister zei dit In een toespraak in Potsdam ter gelegen heid van de twintigste verjaardag van de ondertekening van de over eenkomst, waarin de hoofdiynen van de na-oorlogse politiek van de 8ow- Jet-Unie, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië Jegens Duitsland werden vastgelegd en Duitsland in vier bezettingszones werd verdeeld. In dezelfde zaal, waar StaHn, Tru man en Attlee de overeenkomst twin tig jaar geleden ondertekenden ver klaarde Wmzer, dat Oost-Duitaland het volste recht heeft te eisen, dat ook de Westeiyke mogendheden hun verplichtingen nakomen en in West- Duitsland het militarisme en nazis me uitroeien. Verder zou elke discri minatie jegens Oost-Duitsland moe ten worden gestaakt en zouden beide Duitse staten „moeten afzien van de produktie. de verwerving en het ge bruik van kernwapens, benevens de toegang daartoe in welke vorm dan ook". Ook moest de herbewapening in beide delen van Duitsland worden stopgezet. (Van onze Groningse correspondent) Een les toestel ran de rijkslucht vaartschool, de PH-RLB, Is gister middag om kwart voor drie in de buurt van Zoutkamp in botsing geko men met een Starfighter van de Bel gische vliegbasis Kleln-Breugel. Het toestel, een Saab-Safir, werd aan de staart geraakt. De Safir bleef wonder boven won der in de lucht en bleek by controle nog volledig bestuurbaar te zijn. Het vliegtuig, bestuurd door instructeur P. van Varic (42) ls om vijf voor drie veilig op Eelde geland. Ook de Star- lighter is vrijwel onbeschadigd op zijn basis teruggekeerd. Behalve in structeur Van Varic bevonden zich aan boord van de Safir de leerlingen J. W. Schreuders (18) uit Den Haag, die op het moment van de botsing het toestel bestuurde en D. Nleboer (20) uit Bedum die achterin zat. Het incident gebeurde ongeveer 5 kilome ter ten zuidwesten van Zoutkamp op een hoogte van 300 meter. beginnen werd het toestel van achter aangevlogen door de straaljager. In structeur Van Varic zag de Star fighter plotseling linksachter zijn vliegtuig opdoemen. Hy gaf nog een ruk aan de stuurlmuppel. De inzit tenden van de Safir voelden een ge weldige klap. Maar toen ze van de schrik bekomen waren ontdekten ze tot hun eigen verbazing dat het toe stel zich nog steeds in de lucht be vond. Er wordt een onderzoek Ingesteld nasr de oorzaak van de botsing. Het zicht was uitstekend Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK Aangenomen naar Sexblerum (toee.) Tijsma te Twyzelerheide. die be- r Boekoop. Ermelo. Mus- Geweldige klap Nleuw.v TóSS. Op het moment dat de leerling kerk a d Amatei. Ridderkerk, vussin- ichreuders aan een style klim zoü 1Mydr^t"""" J' V

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3