LEIDSCH DAGBLAD NEDERLANDSE BUS STORT IN MOEZEL Verijdelde republikein een plan van Johnson? AUTO BIERMAN N.U Alle 32 inzittenden gered EINDELIJK STRANDWEER ONDANKS VEEL WIND j Bosbrand verdrijft vakantiegangers (9uc/ ^Iteuwa Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 2 AUGUSTUS 1963 No. 31631 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Bonn) Een autobus met 31 Nederlandse passagiers en één Zwitser, afkomstig uit Utrecht, is zaterdagochtend bij Saint Aldegond, in buurt van Kochum (Reinland-Pfalz) van een tien meter hoge helling in de Moezel gestort. De bus was na een botsing met een tankauto over de borstwering van de weg geschoten, naar be neden gegleden, gekanteld en half onder water blijven liggen. Snelle hulp Buiten evensgevaar Hulp werd onmiddellijk verleend. De chauffeur van de Duitse tank auto, Joseph Sürth, sprong het wa ter in, sloeg enkele ruiten van de bus in en wist met andere zwemmers enige passagiers die zich tamelijk kalm gedroegen op het droge te helpen. Vissers in de buurt alarmeer den ambulances en politie. Toeristen die langs de weg kwamen, hebben de verongelukte Nederlanders snel naar het ziekenhuis van Zeil vervoerd. Daar pakte men de zaak grondig aan. Een aantal Duitse patiënten werd meteen naar huis gestuurd om ruimte te maken. In de loop van de zaterdag konden verscheidene Nederlanders het zie- kenhuis alweer verlaten en zich voor bereiden op de thuisreis. De helft van het aantal inzittenden verblijft nog in het hospitaal, maar bijna al lemaal zullen ze waarschijnlijk in de loop van deze week naar huis kun nen. Sommige patiënten hebben een shock en velen kneuzingen, doordat zij in de bus bekneld zijn geraakt. Alle 32 inzittenden hadden ver wondingen, maar nu is iedereen bui ten levensgevaar en slechts drie da mes moesten nog enkele weken in het ziekenhuis in Zeil blijven. Dat I zijn mevrouw A. F. Versteeg-Van I"» kust van Middellandse Zee recte omgeving van Dordrecht. Acht passagiers zijn zaterdag per trein j naar huis teruggekeerd. Hoe alles precies is gebeurd, wist de Duitse politie gisteravond nog j niet. De Duitse tankauto en de bus van de Edad raakten elkaar in een flauwe bocht op de weg door de Moe- j zelvallei. De Nederlandse chauffeur i Zanten, die na een achtdaagse reis naar Oostenrijk, bezig de laatste etappe naar de thuishaven, herinnert zich, dat de tankauto op het door regen gladde wegdek in een flauwe bocht op zijn helft kwam. Tweemaal botsten de wagens tegen elkaar. Daarna is de zware bus om gevallen^ gekanteld en naar beneden gegleden! het water in. Vrouw veertig meter door ant meegesleurd (Van c tot Verdacht van poging mishandeling is een 24-jarige auto monteur uit Hilversum aangehouden, die vrijdagavond de vrouw van een parkeerwachter ongeveer 40 meter met zü" auto meesleurde en daarna doorreed. De vrouw (45) uit Apel doorn, die tezamen met haar man werkzaam is bü de uitspanning de „Julianatoren" aan de Amersfoortse weg, liep ernstige verwondingen op aan gezicht, handen en knieën. De vrouw had de van het parkeer terrein wegrijdende automobilist om een kleine vergoeding gevraagd, maar de bestuurder gaf gas en reed door, ondanks het roepen van zijn inzit tenden om te stoppen, omdat de vrouw zich waarschijnlijk uit angst vastklampte aan de auto. Na onge veer 40 meter over de verkeersweg te zijn meegesleurd, viel de vrouw op de weg, Twee naderende auto's uit de richting Apeldoorn konden de vrouw nog maar juist ontwijken. Een daar van moest noodgedwongen de berm inrijden. Na op aanwijzing van een achter hem komende automobilist even te zijn teruggekeerd, reed de automonteur weer door. De volgende ochtend meldde hij zich echter bij de Apeldoornse politie, waarna hij in verzekering werd gesteld. WEERBERICHT Aanhoudend koel Verwachting van maandagavond tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met aan vankelijk enige regen en later enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en west. Koel weer. Opgemaakt te 11.15 uur. 3 AUGUSTUS Zon op: 05.04 uur; onder: 20.27 uur. Maan op: 12.45 uur: onder: 23.16 uur. Hoogwater in Katwijk te 07.29 en 19.56 uur. Laagwater te 03.25 en 15.40 STRANDVER WACHTING Augustus brengt nog geen verbete ring. De depressie bij Ierland bereikt morgen de Noordzee. Tijdelijk weer enige regen en morgen wisselend be wolkt. Krachtige zuid-westen wind. Overdag 16 tot 18 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Door de sterke westelijke luchtstroom in de hogere luchtlagen kunnen de depressies nog te gemakkelijk West-Europa berei ken. Dit nummer bcstaut uit 14 pagina's (Van onze Parijse correspondent) Zeker 15.000 kampeerders en badgasten zullen zich de nacht van zondag op maandag aan de kust van de Middellandse Zee bij le Lavandou nog lang herin neren. Door bosbranden zijn 12.000 hectare bosgrond in de as gelegd. Kampeerders en villa bewoners hebben de wijk naar zee moeten nemen om aan het vuur te ontsnappen. Door snel ingrijpen van de reddingsploe gen zijn er geen slachtoffers te betreuren. De brandweer vermoedt, dat on voorzichtigheid of zelfs kwaadwillig heid in het spel is. Men heeft op de plek, waar de brand het eerst uit brak, een auto, snel zien wegrijden. De inzittenden van deze kleine wa gen probeert men alsnog te achter halen. Nauwelijks was het vuur gesigna leerd of de vlammenzee had al een hoogte bereikt van 20 -neter en werd aangewakkerd door de mistral, die een snelheid had van 80 km per uur. Het vuur verspreidde zich naar twee richtingen: naar het binnenland en naar zee. Toen gisteravond bleek dat plaatsen door het vuur was afgesne den, bleef nog maar een middel over: alle vakantiegangers evacueren naar zee. De brandweer nam als hoofd kwartier het stadhuis van Le Lavan dou. Alle vissers van deze stad, eige naars van motorboten en zelfs mij nenvegers van de marine, werden per luidspreker gemobiliseerd. Feestzaal De eerste vluchtelingen werden in de grote feestzaal van het stadhuis in veiligheid gebracht. Honderden vakantiegangers kregen 'n veilig ver bluf toegewezen in de vakantiekam pen van La Londe, waar zij de nacht van zondag op maandag heb ben door gebracht. Tot de geëvacu- eerden behoren o.m. oud-president Auriol en de minister voor Sport, Hei-zog, wier villa's door 't vuur wer den bedreigd. De toestand is het ergst geweest in het dorp Bormes, waar gisteravond om negen uur de eerste huizen begonnen te branden. Door krachtig ingrijpen van de gehele be volking. geassisteerd door de brand weer. kon de schade tot enkele vil la's worden beperkt. Met zakdoeken voor het gezicht tegen de hitte en tegen de rook konden de bewoners de vlammen met takken neerslaan. Een vleugel van een hotel <38 kamers) met 10 villa's in de buurt zfjn een prooi van de vlammen geworden. Vanochtend om negen uur was het vuur bedwongen. Maar men vreest voor nieuwe bosbranden zodra de mistral weer opsteekt. Het gevaar is daarom zo groot, omdat de streek door het uitblijven van regen buiten gewoon droog is en tienduizenden bomen door ziekten dood zijn. Het merendeel van de bosbranden waardoor Corsica sinds het begin van de vorige maand wordt geteisterd, schijnt een gevolg van brandstich ting te zijn. De gendarmerie heeft daarvoor bewijzen gevonden. De branden hebben tot dusver 50.000 ha. bos en struikgewas vernield. -j^Op een terrasje in Porto Stefano ontving de koninklijke familie dezer dagen Amerikaan se vrienden, de familie Forbes. De foto toont verder Prinses Ire ne. Prins Bernhard en de Ko- HAAGSE POST GAAT OP IN ELSEVIER President Johnson heeft gisteren een vooraanstaand republikeins senaatslid er van beschuldigd zijn vertrouwen te hebben geschon den inzake de kwestie-Vietnam en inlichtingen te hebben verstrekt die ..onwaar en wellicht kwaadaardig" zijn. Johnson, voor het weekeinde op zijn boerderij, in Texas .deelde de verslaggevers tot wie hij sprak niet de naam van de betrokken politicus mee. Alge meen wordt echter verondersteld dat hij zinspeelde op een van de politici met wie hij vorige week woensdag een bijeenkomst had al vorens zijn grote verklaring over Vietnam af te leggen. I gisteren voor de Amerikaanse tele visie gezegd dat een nieuwe onder breking van de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam, zo als reeds eerder is voorgekomen, niet tot de onmogelijkheden behoort in de hoop dat dan vredesonderhande- ingen op gang komen. (Van onze Amsterdamse correspondent) Deze herfst gaat het onafhankelijk nieuwsweekblad de Haagse Post ver dwijnen. Het blad zal opgaan in El- seviers Weekblad, dat enige tijd ge leden heeft aangekondigd voortaan als nieuwsweekblad te willen uitko men. Het blad zal dan verschijnen op het formaat van buitenlandse week bladen als Der Spiegel Time en l'Ex- press. De staf van de Haagse Post zal waarschijnlijk in de gelegenheid wor den gesteld naar Elseviers Weekblad over te gaan, temeer omdat de jour nalisten van de Haagse Post ruim schoots ervaring hebben in het ver vaardigen van een nieuwsweekblad. Het ligt verder ln de bedoeling dat de hoofdredacteur van de Haagse Post, mr. G. B. J. Hiltermann het hoofdredacteurschap van Elseviers Weekblad gaat vervullen naast de heer W. K. N. de Keijzer. Deze laat ste is voor korte tijd hoofdredacteur van Elseviers Weekblad ge vorden, nadat de heer Lunshof zijn ontslag had genomen na een conflict met de directie van Elseviers Weekblad. Voor mr. Hiltermann betekent dit dat hij voor de tweede keer hoofd redacteur van Elseviers Weekblad wordt. Voordat hij de leiding kreeg van de Haagse Post., was hij al hoofdredacteur van Elseviers Week blad. Reservisten Men vroeg de president of een memorandum van de democratische senafoi Mansfield hem er toe had gebracht geen reservisten voor de 1 dienst in Vietnam op te roepen. Een 'dergelijke oproep had men algemeen I verwacht, maar .deze was niet geko- De president deelde mee dat in het memorandum-Mansfield niet over re servisten wordt gesproken. Maar, zo I zei hij, de republikein die hier wordt bedoeld, had inlichtingen over het I vraagstuk van de reserve verstrekt j hoewel hij niet als bron genoemd wenste te worden. Verscheidene Amerikaanse kranten hebben laten doodschemeren. dat Ford, de leider I van de republikeinse fractie in het j Amerikaanse Huis van Afgevaardig- I den, de man was over wie Johnson sprak. Ford en het republikeinse senaats lid Mille hebben gisteren voorts aan gedrongen op het zenden van na- tionalistisch-Chinese troepen naar Vietnam voor de strijd tegen de Vietcong. Het standpunt van Tsjang Kai-tsjeks regering hierover is„ dat zij bereid is troepen te zenden als daarom wordt gevraagd. Het wordt onwaarschijnlijk geacht dat de VS nationalistisch China hierom zal ver zoeken. Washington zou Peking lie ver geen voorwensel willen schenken om openlijk in de Vietnamese oor log tussenbeide te komen. Totnutoe heeft Tsjang Kai-tsjek Zuid-Vietnam economische bijstand verstrekt. Boinl>ar<l«'iiiciiten Hij voegde hier echter aan toe dat het gebied tussen Hanoi en Hai phong. dat totnutoe niet door de Amerikaanse vliegtuigen werd aan gevallen. „een heiligdom is dat wij niet erkennen". Over de verklaring van de Chinese chef-staf, generaal Lo Joei-tsjing, dat de bombardementen op Noord- Vietnam aantonen dat er een grote I oorlog op handen is zei Ball: „wij I beschouwen deze verklaring niet als j bijzonder belangrijk". Ghanese missie I)e Ghanese missie onder leiding j van Kwaze Armah, die in Hanoi be sprekingen heeft gevoerd en vrijdag- i avond in Peking aankwam, is uit de Chinese hoofdstad vertrokken zonder contact te hebben gehad met Chine- j se functionarissen, aldus is door een woordvoerder van de Ghanese am- j bassade in Peking meegedeeld. De Zuidvietnamese regering is een massaproces begonnen tegen 21 per- j sonen die ervan worden beschuldigd de oorlog te ondermijnen door ver- schillende vredespetities te onder- tekenen. Het tribunaal heeft de macht de beklaagden de doodstraf op te leg gen. Zij worden ervan beschuldigd „de militairen en volksgeest te ver nietigen en van het onwettig stich ten van organisaties". le': 01710 - 40447 tel: 01718 - 4299 Eindelijk heeft de zon zich dan toch nog laten zien in de bouwva- kantie, zij het toen vele „vakantie- genieters" alweer op de thuisreis wa ren, of allang door overvloedig re genwater de tent in de modder had den verruild voor een gerieflijk on derkomen onder eigen droge dak. In elk geval werd het strand dit week einde behoorlijk bezocht, al maakte de harde wind het weer huiten de beschutting van rietmatten en glazen wanden wel tamelijk guur. Onze weerkundige medewerker heeft becijferd dat de bouwvakkers 16 bar slechte vakantiedagen in ons land hebben gehad. Op slechts één zomerdag, 20 juli, steeg het kwik (op de Wadden) tot 25 graden. Normaal valt er in de bouwvakantie 35 tot 40 millimeter regen, maar dit keer werd op tal van plaatsen meer dan 100 mm gemeten. De zon was ook duidelijk met vakantie: De Bilt telde in de bouwvak-vakantieperiode 68 uren zon tegen normaal 102 uren, hetgeen abnormaal weinig is. De thuisreizigers veroorzaakten gistermiddag bü 't befaamde Utrecht se verkeersplein Oudenrijn een flinke drukte. Om 1 uur 's middags waren er files auto's van tien tot twaalf kilometer op de toevoerwegen uit Den Haag en Arnhem. Na vier uur nam de drukte af. Bij de spoorwegen had men behoorlek werk, maar het was niet overmatig druk. VERZETSHELD KEES MULDER OVERLEDEN (Van onze Arnhemse correspondent) De Wagen ingse verzetsstrijder Kees Mulder is gistermorgen overle den. Hij is zeventig jaar geworden. Voor het prachtige werk dat Kees .Mulder in de bezettingstüd heeft verricht, ontving hij de „Medal of freedom" van de president van de Verenigde Staten en de „Kingsmedal of courage" van de Engelse Koning. Vele joodse Nederlanders en vele Amerikaanse en Engelse piloten hebben aan Kees Mulder hun leven te danken In de hongerwinter van 1944 toer. de gehele Wageningse be volking was geëvacueerd, bracht Kees Mulder, tientallen joden, Engelsen en Amerikanen over de Run. In december 1944 leefde hü met zes Amerikaanse piloten in een grafkel der op de Wageningse begraafplaats. Ou'; dezt zes bracht hü dwars door de Duitse linies naar bevrijd gebied. Toer oe Duitsers in mei 1945 in het Wagenmgse hotel „De Wereld" ca pituleerden, was Kees Mulder de eni ge Nederlandse burger die hierbij aanwezig was. WEDUWE WEER IN BEJAARDENTEHUIS (Van onze Roermondse correspondent) De weduwe Van Alphen (69) uit Bocholtz heeft gistermiddag haar rentree gemaakt in het bejaardente huis van het dorpje. Vorige week j dinsdag werd haar de toegang tot de- ze inrichting, waar ze al meer dan een jaar woonde, ontzegd, omdat ze tegen de zin van de overste een ker- kelijke bijeenkomst in haar vroegere woonplaats Simpelveld had bijge woond. De directeur van de „Congregatie van de dochters van liefde" in Ne- derland. pater Van Nistelrooy ln Baak bij Zutphen, heeft de overste van het tehuis in Bocholtz schrifte lijk opgedragen mevrouw Van Alphen weer tot het tehuis toe te laten. Hü droeg de overste daarbü ook op m het vervolg van de burgelüke over heid geen inmenging in het beleid van het tehuis te accepteren. Burge meester J. W. G. Bardoul van Bo choltz had de overste van het tehuis „St. Elisabeth" aangeraden mevrouw Van Alphen de toegang tot het tehuis te ontzeggen. De vrouw bracht naar de mening van de burgemeester de eendracht en de verdraagzaamheid onder de pensiongasten in gevaar. GROTE SORTERING H mom DIRNDLS in MOUSSELINE EN LINNEN a v.a. 4,50 per meter STOFFEN b MADELEINE 4 Uit het Leidsch Dagblad van f 4 3 Augustus 1865: 4 Onlangs bragt een Chinees 4 (I uit zijn geboorteland naar 4 4 Australië zijn vrouw mede, en 4 4 een jonge dienstbode, beide 4 4 van uitstekende schoonheid. 4 4 De Chinees verkocht de meid 4 4 voor 120 pond, terwijl hij ze 4 4 had ingekocht voor 10 pond. t 4 De Chinees maakte direct 4 aanstalten deze handel voort f f te zetten. 4 4 (Advertentie) Maagpijn. 4 4 De ondergeteekende is in het 4 bezit van een zeker genees- 4 4 middel tegen maagpijnen en 4 4 zoogenaamd hartwater, al 4 4 zijn die ook verouderd: de- 4 póthouder G v. Meeteren. 0 4 Apoth. Utrecht. 4 f N. K. Swemer te Leyden. f

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1