Hardnekkige vooroordelen tegen de werkende vrouw Koffers met vakantiekleding HARING BIJ DE WARME MA ALTIJD Zaterdag 3! j. Weke. ij Groot is de verdeeldheid, ja zelfs de vijandigheid onder de huisvrouwen wanneer de kwestie ..werken of niet werken" ter sprake komt. Waarom lopen de meningen op dit punt zo uiteen en waarom veroordelen we elkaar in deze zonder enige genade? In onze maatschappij maakt iedere vrouw min of meer bewust, min of meer beinvloed door haar omstandigheden de keuze tussen werken of niet werken. Soms denk ik dat de vrouwen bij deze discus sies zo geëmotioneerd raken omdat ze door dik en dun hun eigen be sluit willen rechtvaardigen. En dat terwijl er niets te rechtvaardigen valt, we zijn niemand behalve ons zelf. onze mannen en onze kinde ren een verantwoording schuldig voor ons al of niet werken. Er staat nergens geschreven dat werken voor huisvrouwen verkeerd of nadelig zou zyn. Integendeel. Er bestaat echter wel een hardnek kig vooroordeel, meestal gevoed door traditie en zelfrechtvaardi ging. soms ook door jaloezie. Het merkwaardige is dat men het de vrouwen die om financiële redenen moeten werken, nooit aanrekent dat ze het doen. Men oefent even min kritiek uit als de vrouw van de bakker de hele dag in de winkel staat of als de boerin de hele dag op het land werkt. Dit komt waarschijnlijk door dat deze vrouwen al vanouds de hele dag hebben gewerkt en men verdiept er zich verder ook niet in of het voor deze vrouwen financieel noodzakelijk is om te werken of dat ze misschien hun kinderen te veel alleen laten en hen te veel huishoudelijke kar- Voor de een is vakantie een stralende zon en blinkend wa ter. Voor de ander bergen of groen, edelweiss of boterbloe men. Of de grote stad. Voor een derde is het de boerderij, het hotel, de caravan, kampeer- tent, boot of de touringcar. Voor honderdduizenden bete kent vakantie een koffervol met de juiste kleren, geknipt om mee te nemen. Voor miljoenen is het een kastvol (nou ja) kle ren om in thuis te blijven. Of een aantal tenues voor week eind-uitjes. Voor sommigen is het een rugzak met een extra truitje, een tandenborstel en een opgerolde pantalon. Er zijn 101 manleren om een va kantie te spenderen en er zijn 1001 manieren waarop een vakantiegar derobe kan worden samengesteld. Wat de één veel noemt, vindt de ander weinig. Waar de één in broek gaat, daar verschijnt de an der in rok en waar de één een zon nebril van het grootste gewicht vindt daar zweert de ander bij het reisstrijkijzer. Wie het verst reist om de zekere zon op te zoeken reist het lichtst: hoogzomergoed is licht en, in deze mode, weinig omvangrijk bovendien. Wie dichter by huis blijft, op onze breedtegraden, heeft een veel gevarieerder en by gevolg zwaardere uitzet nodig: iets voor warme dagen, iets voor koele da gen en iets voor natte dagen. Ank. die in één oord al haar vakantiedagen opmaakt hoeft in principe minder kleren mee te ne men dan zy die gaat toeren (van daag hier, morgen daar en tussen beide geen tyd om een broekje of een bloes uit te wassen). Maar Ank wil variatie in kleding omdat ze op dezelfde hectare paradeert en herparadeert en door dezelfde men sen gezien wordt. Terwyi de toer- ster, die van de bus in bed duikelt en van het bed weer in de bus, niet elke avond een volgepropte kof fer wil uitpakken op zoek naar een haarspeld, en niet 's ochtends, slaap dronken, wil worstelen met een va lies dat niet dicht kan omdat er een haarspeld teveel in zit. Voor Ank is het een kwestie van coör dineren, combineren met zo min mogeiyk stukken zoveel mogehjk verschillende (èn harmonische èn aparte) tenues te fabrieken, zodat ze elke keer anders voor de dag kan komen met hetzelfde. Voor Lys in de touringcar gaat het er om in neutrale, onopvallende te nues onopgemerkt te biyven en er tezelfdertijd in onbesmetteiyke. niet kreukende kleren opvallend fris en netjes uit te zien. Voor Ank dus separates die zich alle onderling met elkaar verstaan, neutrale jurkfes die zich met verschillende (spor tieve, geklede, simpele of extra vaganteaccessoires laten com pleteren. Voor Lys vooral jurkjes van synthetische stoffen of na tuurzijden jersey: ze kreuken absoluut niet, al zit je er twaalf uur mee in een warme bus of stop je ze meedogenloos in een slappe reiszak. Ze zijn in 'n wip gewassen en weer droog en hoe ven als het moet niet te worden gestreken. Voorts dunne wollen rok, zijden bloesjes, stretchnylon pantalon en na tuurlijk het wollen vestje dat het ene ogenblik niet en een half uur later wel nodig is. De keurig gestreken, frisse katoe nen zomerjurkjes waarvan Ank er een half dozijn meeneemt, kan Lys beter thuislaten. Wie het water opzoekt heeft meer nodig dan een badpak en misschien niet eens een badpak. Varen byvoorbeeld stelt zyn eisen, of je nu vier uur op de ferry van Hoek van Holland de Noordzee oversteekt of vier dagen op een coaster van Antwerpen naar Stock holm stoomt, of je nu veertien da gen in de zeilboot van een vriendje op de plassen doorbrengt of drie weken in het jacht van een rijke vriend tussen de Griekse eilanden rondkoerst. En zelfs als je per ka naalboot half Nederland doortrekt, een pleziertochtje op het bergmeer maakt of per vrachtboot naar Hong Kong en terug reist. Wat je draagt hangt niet alleen af van de duur en de luxe van de tocht, maar vooral van het weer. Een zonnig begonnen dag kan. overal, wel eens als een kille dag eindigen. En kilte op het water is killer dan kou op het vaste land. Wie een weekje „by zyn ouders" gaat doorbrengen, neemt vooral voldoende kleren en verschoningen voor minstens een week mee. „zyn ouders" de goede lieden vin den het mogeUjk niet zo prettig als schoondochter haar wasje boven hun bed te drogen hangt of Jans overhemden op de verkeerde ma nier in hun keuken strijkt. Trou wens. dit geldt niet alleen voor schoonfamilie, maar ook voo vrienden en kennissen die hun lo geerkamer voor korte tyd in bruik leen afstaan: annexeer de wasiyn en de strykplank niet als het niet strikt noodzakeiyk is en neem vol doende kleren mee. Twee weken met de kinderen naar oma wat een feest (en wat een bedoening). Het dilem ma is: een enorme bagage mee nemen voor het hele stel of je beperken en de helft van de vakantie achter de wastobbe en de strijkplank staan. Heeft oma een wasmachine, een zolder waar de was kan drogen als de waslijn in de tuin het zitkamer uitzicht niet bepaald verfraait'! Is oma jong, oud, moeilijk, kleii behuisd? Wil moeder zelf een lekker nietsdoen? Alle mogelijki overwegingen bij elkaar zullei bepalen of je veertien paar sok ken of veertien blouses per kinc meeneemt of daarentegen de zelfde drie paar sokken en de zelfde drie bloesjes in die twee vakantieweken vier maal wast en strijkt. Wie gaat vliegen houdt haar uit zet zo licht mogeiyk van gewicht: overwicht betalen op dingen die niet strikt noodzakeiyk zyn is ver keerde economie. Wie per trein reist doet er wys aan haar bagage te beperken tot een gewicht dat ze zelf dragen kan als er onverhoopt geen kruier in zicht is (en op kleine stations zyn kruiers een welhaast uitgestorven gemak, terwyi ze zelfs op grote stations een rari teit ïyken als je niet per express reist en op het verkeerde perron aankomt. Dat is de diepere re den waarom er wieltjes-voor-kof fers op de markt kwamen.) Wie gaat kamperen heeft het ge- makkeiyk: kampeergerei en EHBO-doos zyn voor haar belang- ryker dan kleren. Wie een cruise op een van 's we relds zeekastelen onderneemt heeft evenmin problemen: haar kleren zyn bel angry ker dan al het andere en ze hoeft dus maar in te pakken wat ze bezit. Wie in de eigen auto op vakantie gaat, is aan geen andere beperkin gen gebonden dan de afmetingen van de bagagebak. zy is de enige vakantie gangster die het zich kan permitteren een hoed mee te ne men en die geen enkele maal te dragen. zy die thuisbiyft heeft het het gemakkelijkste van allen: ze kleedt zich voer de buren niet mooier of anders dan normaal, en is ze gast vrouw van vakantiegangers dan weitjes laten doen. Maar, o wee, als een huisvrouw gaat werken die het zogenaamd niet „nodig" heeft. Dit „nodig" hebben is overigens een zeer rekbaar be grip. Vast staat wel dat de vrou wen die het werken niet „nodig" hebben het niet doen om het geld, maar wel om een inner lijke behoefte te bevredigen. Hun salaris wordt dan ook meestal voor het grootste ge deelte aan huishoudelijke hulp besteed. Laat vooral niemand denken dat ik hier de party kies van de wer kende vrouw. Noch ik, noch een ander kam absoluut vóór of tégen zyn waar het een zo individueel en veelomvattend probleem betreft. Waar ik echter wel tegen ben is het zo algemeen verbreide vooroor deel waardoor zo vele vrouwen wor den geremd of zich schuldig voelen als ze werken. Vooropgesteld zy dat de mooiste taak van de vrouw in het leven het krijgen en opvoeden van kin deren is. Het aantal vrouwen wie dit geen bevrediging schenkt en die naar hun oude werkkring terug verlangen zolang hun kinderen nog klein en onafhankeiyk zyn is uiterst gering. We zouden deze kleine categorie daarom het beste kunnen verwaarlozen zonder ons er verder in te verdiepen of ze mis schien te kort komen aan moeder lijk instinct of zich mee laten slepen door hun eerzucht. Op een gegeven moment echter zyn de kinderen de hele dag op school of het huis uit en ze vinden de al te toegewijde moeder gewoon lastig en zouden best wat meer on afhankelijkheid willen hebben. Is het een wonder dat vooral de vrou wen die voordat ze trouwden een prettig beorep hadden, waar ze vaak lang voor hebben moeten stu deren zonder daar echt de vruch ten van te kunnen plukken, op een gegeven moment zin krijgen om weer het oude werk te hervatten? Zo gesteld ïykt het een vry logi sche en weinig zondige of slechte ractie van deze huisvrouwen. De vrouwen die echt een beroep heb ben geleerd (en het is toch niet hun schuld dat hun vaders vonden dat je ook als meisje een vak moest hebben?) vinden meestal niet de juiste bevrediging in hobbies en ac tiviteiten. Vandaar dat deze groep van werkende vrouwen vry groot is. Het is verder hun taak en hun verantwoordelijkheid om het huishouden zo te organiseren dat niemand er onder lijdt. En in de meeste gevallen lukt dit ook uitstekend want ze kunnen bijna altijd kiezen tussen een baan voor hele en halve dagen en voor voldoende huishoude lijke hulp zorgen zodat ze zich wanneer ze thuis zijn onbekom merd aan man en kinderen kunnen wijden. De band tussen werkende moeders en hun ge zinnen hoeft niets minder hecht te zijn dan tussen niet werken de moeders (denk maar eens aan de niet werkende moeders die onverschillig of al te piete peuterig op hun huis zijn). En dan is er een andere, nog veel grotere categorie vrouwen die niet een bepaald vak hebben ge leerd maar toch een inneriyke leegte voelen die ze niet in staat zyn met hobbles of sociaal werk te vullen. Deze groep vrouwen heeft het het moeiiykst. zy kry- gen de meeste kritiek en werken dan ook met de meeste schuldge voelens omdat ze niet weten te rechtvaardigen. Voor deze vrouwen geldt nu bij uitstek de spreuk: „Vryheid-biyheid". Want als deze huisvrouwen thuisbiyven doen ze hun werk met tegenzin, verwaarlo zen het huis en de sfeer er in, verliezen de interesse in hun gezin of bemoeien zich Juist te veel en op een vervelende manier met hen dit zyn vaak heel actieve vrouwen die een baan en het huishouden heel goed tegeiyk aankunnen). Kortom, ze worden geprikkeld en nerveus met alle gevolgen van dien voor het hele gezin. Was dit type vrouw met een win kelier getrouwd dan was er niets aan de hand, want dan had ze een druk leven. Maar ze is het nu een maal niet en is het dan niet beter om haar te laten doen wat ze graag wil zodat ze weer een opge wekte huisvrouw kan worden? Er is niemand by gebaat als in dit geval het vooroordeel moet zegevieren, noch de man, die zyn heil buitens huis gaat zoeken, noch de kinde ren die zich van de moeder afke ren. (W) ETENSWAAR D De. in de zomer en najaar verkrijgbare verse haring of panharing, is heel geschikt om te ko ken of te bakken. Er zit veel eiwit in. evenals vitamines en voedingszouten. Haring kan daar om uitstekend vlees vervangen bij de warme maaltijd. Wanneer men de haringen wil bak ken. moeten ze tevoren goed schoongemaakt worden, opengevouwen en door bloem gewen teld. In ±7 min. worden ze vervolgens in de koekepan in een stukje roomboter gaar en bruin gebakken. Gecombineerd met kropsla of rode kool en aardappelpuree vormen ze een zeer smakelijke, voedzame en bovendien goed kope maaltijd. Aardappelen a la savoyarde Snyd 1 ui in dunne schyven en fruit deze in 50 gr. boter. Snyd 1 kg. aardappelen in dunne plakjes (b.v. op een komkammerschaaf) en leg deze laag om laag met de ge fruite ul en 100 gr. geraspte oude doet ze het een beetje feestelyker dan gewooniyk. Ze is de enige die nooit die verschrikkelyke vakantie ontdekking doet dat ze dit of dat vergeten heeft en het dies zonder zal moeten stellen. Ze is de enige die ook tydens de vakantie een reuzentube gebruikt (voordeliger dan een kleiner formaat), terwyi zy die weggaan voor hun vertrek de kleinste tube of een monster tubetje en de kleinste potjes en flacons van hun geliefde toiletarti kelen aanschaffen, ten einde hun bagage niet onnodig te verzwaren. De thuisbiyfster heeft de beschik king over al haar kleren, ook de zwaarste en meest omvangryke en meest besmettelyke. die de reizig ster met opzet achterlaat. De thuisblijf ster heeft al haar belangrijke en zwaarwegende bezittingen bij de hand: een tas vol paperassen en duisterheden die ze eens per jaar gebruikt, een kast vol boeken, omvang rijke foto-albums en alle epistels die ze de laatste jaren ontvan gen heeft, terwijl zij och arme die haar bagage licht moet houden, zelfs afscheid ne men moest van de dierbare bun- Iel liefdesbrieven: ze zijn van teveel gewicht en wegen zwaar. J. V. By de foto's: 1. Wie het water opzoekt heeft meer nodig dan een badpak. By voorbeeld een das voor hèm, rr.uts en handschoenen plus een warme jas voor haar. 2. Wie de zekere zon opzoekt reist het lichtst: zomergoed is licht en, in deze mode, weinig omvang rijk bovendien. kaas in een beboterde, schotel. Voeg zoveel bouillon toe. dat de aardappelen half onder staan. Strooi tenslotte een laag kaas over de aardappelen en plaats de schotel in een matig warme oven, tot de aardappelen goudbruin en gaar zyn. Coupe magloire 'i 1. slagroom, 1. advokaat. 4 repen melkchocolade. 40 gr. poeder suiker, geconfyte kersjes, paar lange vingers. Snipper de chocoladerepen fyn. Sla de room met de suiker styf en roer ze voorzichtig door de advo kaat. Meng door deze gladde en dikke massa de chocoladesnippers en vul de coupes hiermee. Gameren met de lange vingers. Gevulde kropsla 1 grote krop sla, 1 pak mon chou, 1 dl. mayonaise. 75 gr. ham. 'i pa prika. klein uitje, zout, peper. Neem het binnenste gedeelte uit de sla. zodat er een holte ontstaat. Was de krop sla zorgvuldig en laat hem goed uitlekken. Vermeng de mon chou met de mayonaise, de kleingesneden ham. de heel gesne den paprika, d-8 geraspte ui. wat zout en peper. Snyd ten slotte het hart van de slakrop (eerst goed wassen» heel fyn en voeg dit bij het mengsel. Vul de uitgeholde krop hiermee en zet hem koud weg. Vanille roomijs Klop 3 eieren schuimig met 100 gr. suiker. Trek een vanillestokje af in 't liter melk en giet de melk al roe rende by de eieren. Laat de massa onder goed roeren op een klein pitje binden. Los 2 blaadjes geweekte gelatine hierin op en laat de vla afkoelen. Schep er daarna voorzichtig liter styfgeslagen room door, en doe de massa in het yslaatje. Zet de koelkast op de koudste stand. Na het bevriezen (duur plm. 2 uur) kan de kast weer op de normale stand gezet worden, waardoor heit ys de Juiste consisten tie behoudt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9