Beatles in hun onherkenbaar nieuwste film SIW timmert aan de weg in het Zeeuwse Baarland TOPPERS sss. George DE ZAAK VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN P X I I f I Muziek- en I TLJ I grammofoonplatenhandel V V I I \J I \J I 11 V HAARLEMMERSTRAAT 66 Jongeren van alle nationaliteiten vinden elkaar op (en in) de zware Zeeuwse klei JWTOPTIENJWTOPTIENIWTOPTIEN CL, 1 Wooly bully (Sam the Sham) i 2 II silenzio (Nlnl Rossi) 3 Mr. Tambourineman (The Byrds) 4 Cry to me (The Pretty Things) fZ* 5 I'm alive (The Holll's) 6 You are my girl (Roy Orbison) j- 1 j E"1 7 I don't want to go on without yoy (The Searchers) 8 Roadrunner (The Pretty Things) 9 Price of love (The Everly Brothers) 10 Got live if you want It N3ITd01MlN3LLd01MlN3I.Ld0.LMl De nieuwe Beatlejilm is deze week op de smach tende wereld losgelaten. Donderdag beleefde de rolprent de wereldpre mière in Londen. Prinses Margaret en lord Snowdon waren bij de voorstelling aanwezig. De opbrengst gaat naar liefdadige doel einden. Te oordelen naar de reacties van het publiek zal de nieuwe film een groter succes worden dan de eerste. Het verhaal is wel dunnetjes, maar de film bevat meer lachwerk en meer visuele grollen. Kortom: de Beatles doen dolle dingen. f Er zijn zes nieuwe Beat- a lesongs van John Lennon a en Paul Mc Cartney en a ook één van de componist a George Harrison. Hij i schreef „I need you". f De titel is kort en krachtig „Help". Drummer Ringo Star, die zijn bij- J naam Ringo dankt aan J zijn liefde voor opvallende J ringen, tikt volgens het filmverhaal een nieuwe i ring op de kop met'een a grote rode steen. Het is i een strop voor de Beatles i en in het bijzonder voor a de drummer dat de dra- a ger van deze ring moet worden geofferd door een j mysterieuze godsdienstige secte. Een groot deel van f de film gaat over de steeds f mislukkende pogingen van i de sekte om Ringo rood te l verven: een noodzakelijke voorbereiding voor de of- f er plechtigheid. Ringo wil de ring wel kwijt, graag zelfs, maar hij kan deze niet meer van zijn vinger afkrijgen. Ook een geleer- f de, die de wereld wil be- i heersen, heeft interesse i voor de ring, welke bij- zondere eigenschappen schijnt te bezitten. f Scotland Yard en een- heden van het Britse le- ger, waaronder een pant- serbrigade, trachten de Beatles te beschermen te- gen hun belagers. De leid- ster van de secte, gespeeld door Eleanor Bron wordt J hoe kan het anders J verliefd op Ringo en ver- raadt haar volgelingen om het kwartet te redden. Eén van de lachscènes doet zich voor als alle vier de Beatles elk een ver schillende deur binnen gaan van vier naast el kaar gelegen arbeiders huisjes. Maar de deuren blijken alle uit te komen In de enorme luxieuze zaal. In de slaapkamer van de jongens bevindt zich een grasveld, dat wordt ge maaid door een tuinman, die daarvoor een vals ge bit gebruikt. En zo zijn er meer absurditeiten. De kosten van de nieu we Beatlefilm zijn onge veer het viervoudige van die van de eerste film „A hard day's night". Er wordt een opvallend ge bruik gemaakt van kleu ren: sommige scènes zijn geheel groen, blauw of roze. (LEIDSCH DAGBLAD MET blote voeten staat zij in de natte Zeeuwse klei. een Turks meisje, dochter van een hoge ambtenaar in Istanboel. ter wijl zij een hoop verbrokkelde stenen, in de middeleeuwen ge bakken (juist, van Zeeuwse klei), met een zware spa uiteen slaat. Zij zwoegt als een wegwerker. Evenals, even verderop, een En gelse bobby-in-opleiding, die bezig is een kruiwagen vol te schep pen. en een prille Deense, pas van de middelbare school, die ge vaarlijk met een houweel zwaait. Evenals nog negentien andere jongens en meisjes van tien verschillende nationaliteiten. Samen werken zij aan een weggetje, dat de fundamenten van een veer- tiende-eeuws kasteel bereikbaar moet maken voor fietsers en wandelaars. Baarland heet de plaats, waar de Stichting Internationale Werk kampen zo aan de weg timmert. En zoals het gezegde wil, trekt deze bedrijvigheid veel aandacht. Want Baarland, weggestopt in een uit hoek van Zuid-Beveland, mag dan wel gezegend zijn met twee grote kerken (een gereformeerde en een hervormde), het is onthut send arm aan vertier (de enige .vermakelijkheid" is de kantine van een pas geopende camping aan de Westerschelde, twee kilometer verder). Voor de achthonderd dor pelingen is het groepje buitenland se jongeren dan ook een verzetje, waarmee zij bijzonder zijn ingeno- Geschikt Dat laten de Baarlanders wel blijken ook vertelt Anneke Dor- land (20), de vrouwelijke helft van de tweehoofdige Nederlandse lei ding. „Ze hebben ons een radio, een pick-up en platen geleend. We hebben een bak sla van ze gekre gen en frambozen. Een Franse jon gen die te vroeg arriveerde, kreeg 'n maaltijd aangeboden en werd later hier netjes afgeleverd.Werkelijk.de dorpelingen zijn heel erg geschikt". Tien jaar geleden werden bij een ruilverkaveling de opvallend gaaf gebleven grondvesten van het kas teel Hellenburg blootgelegd. Ten einde nu ook Baarland op te stoten in de vaart der recreatiegebieden door FRITS KOFFIJBERG •fa Vrouwelijke charme, mod der en een kruiwagen: een wat vreemde combinatie, maar daar let men niet op in Baarland. (genoemde camping is het begin) heeft men besloten van de ruïne en naaste omgeving een wandel park te maken. De jonge buiten landers, die door de SIW naar Zeeland zijn gedirigeerd heb ben tot taak in drie weken tijd de ruïne schoon te plukken en een weg aan te leggen. Voor het laatste worden stenen gebruikt, die eens de muren van het kasteel vormden. Verbaasd Overigens zijn de Baarlanders by al hun vriendelykheid en be langstelling niet zozeer erkentelyk als wel verbaasd en geamuseerd. ,De plaatseiyke bevolking vindt het verloren tyd, dat merk je wel" zegt Anneke. Vorig jaar is hier ook al een werkkamp gehouden om de ruïne, die overwoekerd was door onkruid schoon te maken. Maar toen hebben ze vergeten de boel dood te spuiten, met het gevolg dat we nu opnieuw kunnen beginnen. Maar deze keer moet eerst de weg klaar. Dan hebben we tenminste iets bereikt". En zo zwoegen zy dus als weg werkers. elf jongens en elf meisjes uit Frankryk, Italië, Denemarken, Engeland Turkye, Duitsland Ier land. Zweden. Griekenland en Ne derland 's ochtends van half negen tot twaalf uur en 's middags van één tot vier uur, vyf dagen in de week. Maar het werk. al moet het natuurlyk wel gedaan worden is niet het allerbelangrijkste. De kampen, welke de SIW organi seert voor jonge buitenlanders (het zyn er dit jaar elf) hebben als voornaamste doel het bevorderen van internationaal contact en de vorming van jongeren. En werken is een heel goede én voordelige me thode gebleken om dit doel te be reiken. Buitenland In het buitenland bestaan soortgelijke organisaties als de Stichting Internationale Werk kampen. Ze zyn allemaal aange sloten by de Co-ordination Com mittee for International Volunta ry Workcamps dat onder auspi ciën van de Unexco werkt. En zoals de SIW jaariyks ongeveer twee honderd jonge buitenlanders drie weken ergens in Nederland aan het werk zet, zo worden ook jonge Ne derlanders naar het buitenland ge zonden naar Frankryk en Duits land vooral, maar ook naar Portu gal, Polen, Tsjecho-Slowakye, Egypte Israël en Algerye. Vorig jaar waren het zeshonderd jeugdige Nederlanders, hoofdzakelyk scholie ren en studenten, die op deze ma nier in het buitenland gingen wer ken en dit jaar zyn het er weer aanzienlyk meer. Terug naar Baarland en wel naar een grote bollenschuur, waar provi sorisch twee slaapvertrekken zyn ingericht en een grote zaal met eet- en leestafels en een James Bond-bar (leider sye Ruiter: .James Bond kennen ze in elk land"). Het internationaal contact wordt tot in de maag gelegd, vertelt An neke Dorland. de ene avond eet men Turks, de andere spaghetti, een derde avond Frans. Waarna dikwijls vertegenwoordigers van een bepaald land een .folkloristisch" programma verzorgen. De Fransen Politiek ,Met de politiek wachten we nog even" zegt Sye (24), .eerst kyken we de kat uit de boom. Maar we zyn toch wel van plan kwesties aan te snyden als b.v. Cyprus." Tydens de lunch drie vingers dikke boterhammen vertelt de Griek George Graviliedes met zyn 31 jaar de oudste en met zes kam pen de meest ervarene in het ge zelschap over het vormende effect van werkkampen: „Er is hier ock een Turkse jongen. Vroeger zou ik niet met hem hebben willen pra ten over Cyprus. Maar nu zie ik wel in dat elk probleem van meer kanten kan worden bezien". Enthousiast steken jongens en meisjes uit heel Europa de handen uit de mouwen om de fundamenten van een kasteeltje bereikbaar voor toeristen te maken. Een kijkje op het werkterrein van de S.I.W. in Baarland (Zeeland) hebben intussen al een tour „die chant" voor hun rekening geno men, waarby Anneke iets van Neerlands bodem moest brengen. „Ik zong 't Kwezelke haha- ha verse hrikkelyk!"

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13