LEIDSCH DAGBLAD MARS LIJKT OP MAAN Bejaarde (69) uit tehuis gezet Minister overweegt een prijsstop voor horeca NASA CONSTATEERT Kans op leven gering Granaatscherf slaat gaten in kampeertent p DE VRIES Centramarkt Laatste 18 folds Bommen op de Vietcong Megenramp weer groter VEEL VRIJ? VERF! VLOEIT VLUG STRAK JAWEL 2 x vers per week alles ^Opgericht 1 maart 1S60 VRIJDAG SO JULI 1965 No. 316» jtrccteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Wellicht 10.000 kraters Weinig ivater op planeet i i 11'| I i t i l i i m De elide foto van de Mariner I lantis. Geleerden hebben kraters an Mars toont het gebied At- J in het oppervlak waargenomen. Houwitser uit de richting: (Van onze Zwolse correspondent) Een rafelige stalen scherf van een 55 mm - granaat van een hou- ritzer sloeg gistermiddag met een norrend geluid drie gaten in de tent Amsterdams echtpaar dat lampeert op het vakantie-oord-Belt- raven. Het 10 centimeter brede staal loet ternauwernood het echtpaar en Ie drie kinderen een half, 5 en jaar), die by de tent zaten, hebben emist. De schade bleef nu beperkt ot scheuren in de luifel, binnen- en ai tentent. De granaatscherf was afkomstig een brisantgranaat, dei op on er honderd meter van de spoor- jn Utrecht- 't Harde ontplofte. De igervoorlichtingsdienst zegt, dat de ranaat door een richtfout tijdens mi normale schietoefening van de /11ste afdeling veldartillerie uit de jeilige koers was geraakt. Door pj»i Advertentie IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIII Waar kwaliteit voordelig is. Ia a riem nierstraat 164 - Leiden Deze week gesloten wegens vakantie. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniii Het projectiel dwaalde daardoor 1500 meter naar links af. De Amsterdamse kampeerder ver telt, dat hij vlak voor de granaat scherf zijn tent doorboorde, de lucht druk van de explosie heeft gevoeld. Een broer van de Amsterdammer heeft vanuit het vakantieoord „Belt graven" direct de marechaussee ge waarschuwd. Reeds na een half uur waren de militaire autoriteiten op het kampeerterrein om de toestand te onderzoeken. De granaat is ruim 100 meter van de spoorlijn in de bosrand, in de toppen van de bomen ontploft. De scherf is over de spoorbaan en daar- aangrenzende autosnelweg Zwolle- Harderwijk gevlogen. De granaat was toegerust met een „snelle buis", d.w.z. een ontsteker aan de top van de granaat, die het projectiel zodra het de grond raakt laat exploderen. Die explosie is nu teweeggebracht, doordat de granaat de boomtoppen raakte. Drie treinen werden vastgehouden aan de stations, zij kregen respec tievelijk een half uur, 20 minuten en 5 minuten vertraging. Het is niet voor het eerst, dat dit is voorgeko men. Drie zware mortiergranaten zijn in 1960 op 100 meter afstand van de spoorlijn ontploft. Burgemeester boos O De burgemeester van Olde- broek mr. dr. J.H. Luiting is zeer verbolgen over het gebeurde. „Ik laat De foto's die het Amerikaanse ruimtevaartuig Mariner-IV op 14 juli van Mars heeft gemaakt, geven geen bevestiging van de! theorie dat er leven op deze planeet zou zijn. maar zij sluiten de mogelijkheid ook niet uit. Dit heeft het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA) gisteren verklaard naar aanlei ding van de publikatie van de laatste achttien foto's, die de Ma riner-IV naar de aarde heeft overgeseind. De Mariner-IV maakte na een tocht van de aarde van 288 dagen in totaal 21 foto^s van Mars. De eerste drie werden direct nadat zy naar Pasadena in Californië waren over geseind, voor publikatie vrijgegeven. Andere conclusies zijndat Mars meer lijkt op de maan dan op de var de. Als de rest van het opper vlak van de planeet er net zo uit ziet als het stuk dat door de Ma riner is gefotografeerd, moeten er op Mars meer dan 10.000 kraters zijn. Op de thans gepubliceerde foto's zijn zeventig kraters te zien, waarvan de middellijn vari eert van drie tot 120 km. Van de kanalenwaarover vroeger veel is gesproken, heeft men niets kunnen waarnemen. Luchtdruk Dr. Pickering, het hoofd van het NASA-laboratorium voor straalaan drijving, verklaarde dat de gegevens van de Mariner-IV hebben bevestigd, dat de luchtdruk op het marsopper vlak tussen een en twee procent is van de luchtdruk op zeeniveau op aarde. Voorts was geconstateerd dat er rondom Mars geen stralingsgordel is en geen meetbaar magnetisch veld. Dr. Pickering zei dit tijdens een plechtigheid in het Witte Huis, waar bij de achttien foto's aan president Johnson werden overhandigd. Deze reikte daarop de medaille van de NASA uit aan dr. Pickering. Johnson merkte op dat hij „een beetje opgelucht was dat de foto's geen tekens van leven daar verto nen". Hfj zei er zo over te denken, omdat hy tot de generatie behoort die door de schrijver Orson Wells „aan het schrikken gemaakt werd" met een realistische radio-uitzending in de jaren dertig van een denkbeel dige invasie van de aarde door mars- Verder zei Johnson: „Het is moge lijk, het kan best mogelijk zijn, dat leven zoals wij het kennen met zijn mensdom unieker is dan wij dach- Geen oceanen het hier niet bij zitten en zal in Den Haag aan de hoogste bel trekken," zei hy gisteravond. Bijzonder ver stoord is hij over het feit, dat hij het gebeurde pas ruim vier uur nader hand vernam via de radionieuws dienst. Hij heeft zich er toer ogen blikkelijk bij de leiding van de leger plaats over beklaagd, dat men hem niet op de hoogte heeft gesteld, ter wijl de scherven op het grondgebied van zijn gemeente zijn terecht ge komen. Het is niet de eerste keer en de burgemeester zal nu opnieuw op maatregelen aandringen. clrijving in Pasadena, deelde nog mee, dat men uit de foto's kan afleiden dat er op Mars nooit oceanen of an derszins aanzienlijke hoeveelheden water zijn geweest. De kans dat men leven op de planeet zou vinden, werd zijns indiens daardoor geringer. Als er leven zou zijn in de een of andere primitieve vorm. wellicht in de vorm '-an bacteriën of planten, zou Mars „de beste en misschien de enige plaats in Let zonnestelsel zijn voor het behou den van primitieve omstandigheden". Geschiedenis Volgens dr. Leighton zal een ver dere bestudering van de foto's van giote invloed zijn op de wetenschap pelijke opvattingen omtrent de oor sprong van de zonnestelsels. Wellicht zou ook een nieuw licht vallen op de geschiedenis van de aarde. De ouderdom van de gebieden van Mars die de Mariner heeft gefotogra feerd, wordt geschat op twee vijf miljard jaar. Men had geen grote bergmassa's of valleien waargenomen en ook geen bijzondere sporen van erosie. Daarom was het moeilijk aan te nemen, dat er, voldoende ongebon den water op Mars voorkomt om stromen te vormen, zo meende dr. Leighton. Voor een simpel uitstapje ir Sinds enkele weken kan men op het Rembrandtsplein voor het bowlingcentrum zijn schoenen poetsen in een daar geplaatste machine. Voor een kwartje zijn schoenen weer hooqglanzend Weer verliest sturfighter cockpitdak (Van onze Haagse correspondent) De chef van de luchtmachtstaf heeft een speciale onderzoekcommissie ingesteld om na te gaan hoe het komt, dat gisteren voor de tweede keer binnen veertien dagen het cockpitdak van een Starfighter is afgewaaid. Het ongeluk overkwam de 28-jarige eerste luitenant L. van Gameren van de vliegbasis Leeu warden, toen hij om kwart voor vier op 6000 meter hoogte met ongeveer 700 kilometer snelheid boven de Noordzee vloog. De cockpit is zonder verder schade aan te richten in het water geval len. Luitenant Van Gameren had weinig moeite met het voltooien van zyn vlucht. Ongedeerd landde hij na tien minuten op zyn thuis- Wat de luchtmacht verbaast is. dat dit het tweede ongeluk van deze aard binnen veertien dagen is, ter wijl er in de jaar daarvoor nooit iets dergelijks is voorgevallen. Slij tage kan niet de oorzaak zyn, want het incident van gisteren deed zich voor met een nog vrijwel nieuw toestel. De F-104 van luitenant Van Gameren werd pas een paar maan den geleden door Fokker afgeleverd De bejaardenzorg in het Zuidlim burgse dorpje Bocholtz is in op spraak gekomen, nadat de overste van het bejaardentehuis St.-Elisa- beth één van de bewoonsters de verdere toegang tot het huis heeft geweigerd, omdat ze een uitstapje had gemaakt naar haar vroegere woonplaats, het nabijgelegen Sim- peiveld. De 69-jarige mevrouw Van Alphen had samen met nog zes andere uit Simpelveld afkomstige bejaarden een uitnodiging ontvangen voor een kerkelijke bijeenkomst voor zieken en bejaarden in dat dorp. De over ste had van tevoren de bewoners van het huis verboden aan deze uitnodiging gevolg te geven. Alleen mevrouw Van Alphen negeerde dit verbod. Het gevolg was dat ze bij haar thuiskomst aan de deur kon blijven staan. Oude vete Niet aan afspraak gehouden (Van onze parlementaire redactie) Ruim veertig procent van de hotels, café s en restaurants bren gen, naar een steekproef van de economische controledienst heeft uitgewezen, hun gasten te hoge prijzen in rekening voor logies, spijzen of dranken. Daarom heeft minister Den Uyl (Economische Zaken) een prijsstop voor de horeca-bedrijven in overweging. Vorig jaar juni is met de horeca- sector een afspraak gemaakt, waarbij de hotels, restaurants en café's werd toegestaan een deel van de stijgende loon- en inkoopkosten door te be rekenen in de prijzen. De prijzen van maaltijden mochten met 8 procent worden verhoogd, die van dranken 6 procent, die van logies met 5 Vi pro cent en de pensionprijzen met 7 pro- cent. De extra-doorberekening was toegestaan wegens de moeilijke ren- tabiliteitspositie, waarin vele bedrij ven door de stijgende kosten dreig den te geraken. De steekproef, die de economische controledienst heeft verricht, heeft echter uitgewezen, dat 40 procent van WEERBERICHT Aanhoudend koel Het KNMI verwacht van heden- >t morgenavond nu en dan opkla- ingen, maar ook enkele buien. Ma- ige tot krachtige noordwestelijke vind. Aanhoudend koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur) 31 JULI Zon op: 05.00 uur; onder: 20.32 uur. 1/aan op: 08.41 uur; onder: 22.27 uur Hoogwater in Katwijk te 05.09 en i7 39uur, laagwater te 01.02 en 13.26 STRANDVERWACHTING Hoewel de stormdepressie wegtrekt en de wind morgen tot krachtig of matig afneemt blijft de aanvoer van koele lucht doorgaan. Ook morgen enkele buien, maar ook zonnige pe rioden In de middag temperaturen ran 15 tot 17 graden, zeewater 16 gra den. Vooruitzichten: Gedurende het veekeinde wel een langzame verbe tering maar nog geen goed strand- veer. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's de bedrijven zich niet aan de af spraak heeft gehouden. Vele bedrij ven hebben dit voorjaar hun prijzen hoger opgeschroefd dan was overeen gekomen. De uitslag van de steek proef is voor minister Den Uyl aan leiding geweest het horecabedrijf ter verantwoording te roepen. Dat is gistermiddag in het ministerio van Economische Za ken gebeurd in een gesprek tussen de „directie prijzen" van het depar tement en het bestuur van het be drijfschap horeca. Minister Den Uyl nam zelf niet aan het gesprek deel. Van de zijde van het bedrijfschap is opnieuw de moeilijke rentabiliteits- positie in het geding gebracht, die de afgelopen maanden reeds de sluiting Overdreven De secretaris van het bedrijfschap, drs. A W. Merk, liet gisteravond na afloop van het gesprek blijken de zorgen van het ministerie nogal over dreven te vinden. Hy vond, dat de bedryven die tegen de afspraak heb ben gezondigd hooguit kan worden verweten dat zij voor een enkel on derdeel van hun assortiment te hoge prijzen vragen. Van te hoge prij zen over de gehele linie is volgens hem geen sprake. De heer Merk zei, dat men van een dienst verlenende sector als het hori- cabedrijf, moeilijk kan verlangen, dat de kostenstijgingen intern worden op gevangen door verhoging van de pro- duktiviteit. Wat dat betreft is het prijsbeleid teveel op de industrie af gestemd. Hij meende, dat de 31.000 horecabedrijven de enorme stijging van de loonkosten nog vrij behoor lijk hebben weten op te vangen. Het gisteren gevoerde prijsgesprek is, naar de heer Merk zei, in een prettige sfeer gevoerd. Van de zijde van het departement is begrip ge toond voor de moeilijkheden, waar- Een foto vandaag vrijgege ven door het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Straalbommen werpers bestoken stellingen van Vietcong, mee de horecabedrijven te kampen hebben. Het geprek, dat nog niet vol tooid is. zal later worden voortgezet. Het bedrijfschap heeft de hoop, dat by die gelegenheid met het de partement overeenstemming kan worden bereikt, zodat een prij zenstop achterwege zal kunnen blijven. (Van onze weerkundige medewerker) Er voltrekt zich voor de landen tuinbouw een regenramp, die zich nog dagelijks uitbreidt en waarvan ook de vakantiegangers, de horeca bedrijven en de vakantiecentra de dupe gaan worden. De stormdepres sie trekt langzaam weg, maar Ter schelling meldde deze voormiddag nog windkracht 8 uit west-noord west. Dit bij 12 graden Celsius. Er wordt nog iets koudere lucht aange voerd, waardoor er steeds meer schoorstenen gaan roken. De meeste regen werd vanmorgen in Groningen, Drente en de Noord- Oostpolder gemeten, plaatselijk tot 1/0 millimeter. Hierdoor is in Drente Overijsel en Gelderland de juli maand boven de 200 millimeter neer slag gekomen. De Bilt stond van morgen op 11/5 millimeter, zodat daar sinds 181/8 alleen de julimaanden van 1865, 1930 en 191,2 natter bleven. Randstoringen van Ierland en Zuid-Engeland afkomstig brengen vandaag en ook morgen nog tal van buien, sommige met omveer. Zo het zich laat aanzien zal ook het komende weekeinde, waarin zondag augustus op de kalender verschijnt, nog in deze doornatte herfststem- ming delen. De grond voor deze maatregel ligt in een oude vete tussen de bejaarden zorg van Bosholtz en de stichting Zonnebloem in Simpelveld. De overste van het tehuis van de Con gregatie van de Dochters der Liefde zei donderdag de maatregel tegen mevrouw Van Alphen te hebben ge nomen op aandringen van burge meester J. W. G. Bardoul van Bocholtz. Samen met de overste en een kapelaan vormt de burgemees ter de plaatselijke commissie voor de bejaardenzorg. Burgemeester Bardoul zei gisteren: „Ik heb inderdaad gewild, dat me vrouw Van Alphen het tehuis zou moeten verlaten, als ze naar de Simpelveldse bijeenkomst zou gaan. De andere zes bejaarden zijn ook niet naar Simpelveld gegaan en mevrouw Van Alphen heeft de rust en de verdraagzaamheid in het te huis verstoord, zy is bovendien on gehoorzaam geweest aan de leiding van het huis en dat kan niet wor den toegestaan. Dit heeft niets met aantasting van persooniyke vryheid van de bejaarden te maken". Verontwaardigd In Simpelveld heerst grote veront waardiging over de houding van burgemeester Bardoul en de leiding van het huis. De kinderen van me vrouw Van Alphen hebben rechts kundig advies ingewonnen om zo nodig by de justitie recht voor hun moeder te zoeken. aanvoer van hondebrood en voet- mout, gedroogd vlee* en 6 ver schillende soorten koekjes, zoals mopjes, mergpijpjes, leverkluifjes en noem maar op. Hondebrood met 50% vlees voor 1,35 per kg. Oók met 10% vlees. EEN VOEDZAME. WARME MAALTIJD met oermout, f 1.35 per kg. Kokend water opgieten en klaar. Met waardevolle mir Dralen en extra toegevoegde groente Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 I0| (§ud §)üei/tvö Uit het Leidsch Dagblad van 1 Augustus 1865: 1 De gezamentlijke vleesch- houwers te 's Hage hebben evenals die in Leiden, den 1 prijs van het vleesch ver- 1 hoogd met 10 ct per pond. Zoo die verhooging was ge schied na de afschaffing der plaatselijke accijnsen. zouden iwelligt velen haar daaraan hebben geweten, ofschoon ten onrechte. De 24en Julij sloten W B en zijn kostganger te Mar- tenshoek een ongewone koop. W. B. verkocht zijne vrouw en l hare kinderen, benevens t l huismeubilair voor f25 aan t zijn kostganger. Van dezen (f i koop werd acte opgemaakt en J getekend, waarna de verkoo- per vertrok.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1