LEIDSCH DAGBLAD HEATH LEIDER V. 8. bombarderen twee raketbases Maudling trekt zich terug Democratisch DE VRIES Centramarkt T.R.O.S. VRAAGT NU VIJF GULDEN Viifliiior in Auckland Wegpiraat in arrest A Botsing bij Goor: 5 doden Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 28 JULI 1965 No. 31627 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 EDWARD HEATH, de nieuwe leider van de conservatieven (Van onze Londense correspondent) De 49-jarige Edward Heath is er zeker van dat hij zal worden gekozen tor leider van de Britse conservatieve partij, als opvolger van Sir Alec Douglas-Home. Zijn naaste rivaal, Regi nald Maudling, maakte gisteren bekend, dat hij zijn nederlaag erkent en dat hij zijn kandida tuur intrekt. Zoals gemeld leverde de eerste stemming in de Lagerhuisfractie van de conservatieve partij geen beslissing op. Heath kreeg daarbij 150, Maudling 133 en Enoch Powell, de derde kan didaat, 15 stemmen. Heath had in eerste instan tie een meerderheid van 15^- moeten hebben. De conservatieve partij streeft naar een on middellijke beslissing om bitterheid te vermij den en haar fundamentele eenheid te demon streren. Na de uitslag van de eerste stemming schakelden vele aanhangers van Maudling over naar Heath om hem bij de tweede stemming zonodig een zo indrukwekkend mogelijke meer derheid te geven. De stemming xvas een historische gebeurtenis, omdat de conservatieven thans voor het eerst hunleider langs democratische weg in plaats van via duistere onderonsjes, hebben gekozen en bovendien een leider, zon der aristocratische achtergrond. Hij komt uit dezelfde maatschappelijke middenlaag als premier Harold Wilson en ging evenals deze niet naar een dure kostschool, maar naar een h.b.s. In Engeland wordt, hoewel hierin een kentering komt, bijna iedereen naar zijn schoolopleiding be oordeeld. Van de Azoren tot Frankrijk, Zwit serland, Italië en de Balkan strekt zich een hogedrukgebied uit. Langs de noordflank hiervan vinden we een 'krachtige westelijke luchtstroming, waarmee storingen van de. Oceaan naar de Britse eilanden en onze om geving komen. Een van deze storingen bereikte vanmorgen ons land vergezeld van regen, die toen voornamelijk ten noor den van de grote rivieren viel. De wind wakkerde aan uit zuidwestelijke richting. Het regengebied zal het gehele land passeren, maar na een tamelijk korte periode van droog weer moet morgen opnieuw regen worden verwacht, om dat dan alweer een volgende Oceaan storing ons land zal doordringen. Het uitzonderlijk slechte en natte zomer weer blijft dus nog steeds voortdu- Voor goed auto-onderhoud iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Waar kwaliteit voordelig is. Haarlemmerstraat 164 - Leiden Deze week gesloten wegens vakantie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiu WEERBERICHT Weinig verandering De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veel bewonking met nu en dan regen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde zuidwes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 29 JULI Zon op: 04.57 uur; onder: 20.35 uur Maan op: 05.42 uur; onder: 21.45 uur. Koogwater in Katwijk te 03.28 en 16.01 uur. Laagwater te 11.46 uur. STRANDVERWACHTING Na enkele opklaringen die er op een snel regenfront volgen, bereikt ons morgen een nog iets actievere depressie. Daardoor tijdelijk weer re gen en een krachtige zuidwestenwind. Overdag 17 18 graden. Temperatuur zeewater 16 graden. Vooruitzichten: een sterke westcir culatie houdt het strandweer voor lopig onbestendig. Verrassing Heath's zege kwam als een ver rassing omdat uit het gisteren ge publiceerde tweeërlei opinie-onder zoek was gebleken dat onder de kie zers Maudling verreweg de popu lairste was van de twee. Bovendien leek het alsof de conversatieve frac tie zich zou uitspreken voor de rus tige, c-venwichte Maudling, inplaats van de vurige, daverende Heath. De meerderheid van de Londense bla den. van de deftige „Times" tot de populaire „Daily Mirron" toe, had echter voor Heath gepleit. Dat het Heath werd, voor wie men vooral in de industriegebieden warm liep, is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de grillige economi sche situatie, die een felle oppositie leider vereist, die premier Wilson het vuur na aan delschenen kan leggen. De vrijgezel Heath is zeker niet de vader- figuur die in het verleden doorgaans als een voorwaarde werd beschouwd voor het premierschap, waarop hij zich thans moet voor bereiden. Geen geboren premier Maudling noch Heath is een ge boren premier. Want in Engeland is de premier de centrale allesbeheer sende politieke figuur. Beiden mis sen het grote overwicht dat hiervoor nodig is. Zelfs Wilson, bij wie dit overwicht wel aanwezig is, bezit nog alt'jd te weinig staatskwaliteiten, zo als bv. Macmillan en Home die in uime mate toonden. Heath kan zich in het Lagerhuis ook zelden verhef- boven het peil van de gewone partij-politicus, die niet vrij is van demagogie. Maar hij heeft thans vol op de gelegenheid zich in de goede richting te ontplooien. Heath kreeg vooral de steun van de jongeren in de partij. Niet spectaculair zij oppervlakkig leek, omdat Maud ling én Heath, hoewel hun persoon lijkheden verschillen, elkaar intellec- I tueel en politiek weinig ontlopen. De meeste aanhangers van de een, waren bereid de ander te steunen. Van het opperste belang is echter de democratische doorbraak bij de J conservatieven. De meesten in Tory- krmg hadden al jaren genoeg van leiders die door hun afkomst en wel stand in werkelijkheid vreemd ston den tegenover vele problemen van deze tijd, omdat zij er persoonlijk niet bij waren betrokken. Heath Is de man die waarschijn lijk het best voor de conservatieven de verkiezingen zal kunnen winnen. Maar tegenwoordig moet men hier voor ook een goede televisiepersoon lijkheid zjjn. Op dit gebied slaat de menselijke Maudling een beter figuur dan de robotachtige Heath, van wie hoegenaamd geen warmte uitgaat. Heath's overwinning is ook op- valltnd, omdat de partij zijn geest drift vooj de E.E.G. lang niet kon delen. Hij is er de man niet naar wat Europa betreft water in zijn wijn te doen. Men kan er zeker zijn dan een conversatieve re gering onder het premierschap van Heath, zodra zich de kans voordoet, opnieuw de E.E.G.-richting -zal in slaan. Eén vernietigd en éen zwaar beschadigd De leden van de TROS, die een gulden contributie voor het lopende jaar hebben betaald, zullen bij de lidmaatschapskaart, die hun wordt toegezonden een verzoek vinden zo spoedig mogelijk de tot vijf gulden verhoogde contributie voor het jaar 1966 te voldoen. Hiermee wil de lei ding van de Tros de regering tege moetkomen i n haar eis, dat een zendvergunning pas kan worden aangevraagd, als een organisatie minstens tienduizend leden telt. die een jaarlijkse bijdrage van minstens vyf gulden hebben gestort. Volgens de TROS-administratie, die is gevestigd in het voormalige REM-kantoor aan de Herengracht in Amsterdam, is het ledental inmiddels opgelopen tot 132.000 De aanvanke lijke vaststelling van de TROS-con- tributie op één gulden per jaar had destijds plaats na een oriënterend gesprek'met de vorige minister van 0 K. en W mr. Bot. De leiding van de TROS zou de overtuiging hebben gekregen dat de regering ge noegen zou nemen met dit bedrag. Minstens De latere nota-Cals, die goeddeels door minister Vrolijk is overgeno men. noemde een jaarcontributie van minstens vijf gulden. De TROS meende, dat het tegenover de leden onelegant zou zijn om lopende het verenigingsjaar het lidmaatschaps geld te verhogen. Men achtte de eis 1 van de regering bovendien onrede- i lijk, omdat de omroepverenigingen j na aftrek van de kosten van de om roepbladen van hun leden niet veel ,meer dan één gulden per jaar aan contributie overhouden. Weerstand Bij het vragen van een bijdrage van vijf gulden is de TROS zich er van bewust, dat er enige weerstand by de leden moet worden overwon nen. Men krijgt immers vooralsnog absoluut niets terug voor zyn geld. Het innen van de contributie voor 1966 zal dan ook gepaard gaan met een grootscheepse propaganda-actie. (Van onze correspondent in Washington) Zesenveertig zware Amerikaanse bommenwerpers hebben gis teren een massale aanval gedaan op twee mobiele lanceerbases van luchtafweerraketten in Noord-Vietnam. Eén van de bases werd vernietigd, de andere zwaar beschadigd, waar tegenover stond dat drie (volgens de Noordvietnamezen zes) Amerikaanse bommenwerpers met conventioneel luchtafweergeschut werden neergeschoten. Dit alles werd gisteren in Washing ton bekend gemaakt door onder-mi nister van Defensie, Sylvester, die aantoonde dat de gisteren gebombar deerde lanceerbasis niet dezelfde zijn als de een tijd geleden gesignaleerde bases rondom de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi. bestaut uit 14 pagina's De Rijkspolitie in Achtkarspelen heeft een 37-jarige autosloper uit Surhuisterveen gearresteerd, die heeft bekend zaterdagnacht in zijn woon plaats de 53-jarige voetganger G. Scholte int dezelfde gemeente te heb ben -.angereden en daarna zonder stoppen te zijn doorgereden. De heer Scholte kwam bij het ongeval om het leven De autosloper, die terug keerde van een verjaarsparty in Harltcma Opcinde waar hy enkele glazen bier had gedronken, heeft na het ongeval de beschadigde auto ver borgen on dei het hooi in een boer derij. bewoond door een nicht, in Opeinde, gemeente Smallingerland. Vermoedelijk door tips is de politie erachter gekomen waar de auto X in de nationaie viouwen- kliniek van Auckland (Nw Zee land) heeft de 26-jarige mevr. Shirley Ann Lawson het leven geschonken aan een vijfling: vier meisjes en een jongen. Volgens de behandelende ge neesheer was de bevalling zon- uer complicaties veriopen. Het jongetje kwam het eerst en woog 1800 gram. De meisjes wogen: 1J30 gram. 1880 gram. 1850 gram en 1550 gram. Moe der en kinderen maken het goed. vader ook. Hierboven het gelukkige echtpaar De twee aangevallen mobiele raket- bases schynen slechts kort geleden geïdentificeerd te zyn en wel pas na dat afgelopen zaterdag een Ame- kaanse straaljarer met een raket werd neergeschoten. De bombarde menten van gisteren waren, volgens Sylvester nodig, omdat de twee mo biele bases een gebied bestreken, waarin militaire doelen van primair belang gelegen zyn. De kransraket- bases rondom Hanoi, vyf in getal, bestreken daarentegen een gebied waarin geen militaire doelen van hoogste prioriteit voor de Amerika nen liggen. Bovendien, aldus Sylves- I ter, wyst alles erop dat vyf bases nog 'niet functioneren. Inval De onderminister poogde tydens zyn persconferentie de indruk weg te nemen, dat Washington besloten zou hebben tot grootscheepse vernie tiging van alle raketbases in Noord- Vietnam. Een dergelyk besluit zou nl. on- vermydelyk de speculatie wekken, dat bombardementen op de bevol kingscentra van Hanoi voor de deur staan, hetgeen vooral politiek een ne telige kwestie is daar deze bombar dementen ten eerste grotere inmen ging van de Noordvietnamezen en wellicht de Chinezen in de Vietnam- oorlog te weeg zouden kunnen bren gen, en ten tweede waarschUnlyk scherpe kritische reacties zouden ver oorzaken in heel Azië en ook in Euro pa. Verder zei de onder-minister, niet veel over de belangrijke vraag, of de gisteren aangevallen bases wellicht waren bemand met Russisch perso neel. Algemeen wordt nL aangeno men, dat Noord-Vietnam de raket ten uit de Sowjet-Unie heeft betrok ken en dat deze, vanwege de gecom pliceerdheid der bediening, met Rus sische personeel en al geleverd zyn. Slachtoffers Vietnam-oorlog gevallen kunnen zijn en er is weinig verbeeldingskracht I voor nodig om te beseffen dat dit geen positieve bydrage tot de relaties tussen Amerika en Rusland zou be tekenen. Ook in Washington is men zich hiervan bewust, maar aan de andere kant heeft de Amerikaanse regering al een tyd geleden aangekondigd dat de aanwezigheid van Russisch per soneel in Noord-Vietnam voor de Amerikanen geen reden zal zyn om zich te onthouden van aanvallen op raketbasis. Intussen staat nu vast, dat presi dent Johnson vandaag om half zes Nederlandse tyd, op een door een groot aantal t.v. stations uit te zen den persconferentie zal aankondigen, tot welke maatregelen hy in verband met de Vietnam-situatie heeft be sloten. Er ïykt geen twijfel meer aan dat-hij een drastische uitbreiding van de Amerikaanse troepen in Vietnam bekend zal maken, aangezien hij in een voor gisteravond voorbereide maar niet uitgesproken rede voor de gouveneurs van de Amerikaanse sta ten al stelde, dat „grote uitgaven in geld, materiaal en mensenlevens zul len moeten worden gedaan in Viet nam". De president noemde dit in zyn rede noodzakeiyk, omdat Ame rika niet mag wankelen. Gistermiddag besprak de president de situatie nog eens met de nationale veiligheidsraad, het hoogste college, dat de Amerikaanse regering kent voor discussies over buitenlandse en militaire politiek. (Van onze Enschedese correspondent) I Vyf vakantiegangers zyn vanmor- gen omstreeks tien uur om het leven gekomen by een verkeersongeluk op een brug over het Twentekanaal tus- I sen Goor en Delden. Het ongeluk ge beurde op de helling van de brug, waar een personenauto by een in - j haalmanoeuvre in botsing kwam met een tegemoet komende vrachtauto. Het ongeluk gebeurde in een flauwe bocht aan het begin van de oprit van de brug, toen de kleine personenauto, j komend uit de richting van Goor ver- moedclyk in een slip raakte, en op j de linkerweghelft tegen een tegemoet I komende vrachtauto botste. Omgeko- j men zijn de heer J. van de Riet (35 j jaar), die de auto bestuurde, de 4- jarige Dik van de Riet, de dames G. J en II. van de Riet. respectievelijk t.4 en 66 jaar oud, beiden tantes van de autobestuurder. De naam van het vijfde slachtoffer is nog niet bekend. Het is vermoedelijk een in Rheine (Duitsland) wonende schoonzuster van de heer J. van de Riet, die hij naar huis zou brengen, nadat ze eni ge tyd in Rijssen had gelogeerd. Kleuter door vader (C)U(j ®ftieuWo overreden Het vierjarig dochtertje van de timmerman-aannemer E. P. Visser uit Oosf.rum in Friesland is omge komen onder een auto, bestuurd door haar eigen vader. Toen de heer Visser met zyn personenauto een tegemoetkomende boerenwagen zou passeren sprong van de drie kinde ren. die achter deze wagen liepen, zyn 4-jarig dochtertje Christina ach ter de wagen weg vlak voor de auto. De heer Visser bracht het kind direct naar het ziekenhuis in Dokkum, waar het meisje een half uur later is over leden. I f Uit het Leidsch Dagblad van i 29 Julij 1865: a Geivezen vonnissen in t strafzaken door het kanton- t gerecht op 22 julij 1865: o.a. i 20 wegens zich op de open- f i bare straat in staat van f i kennelijke dronkenschap te J i vertoonen. f In de zitting van den t i Leidschen Gemeenteraad van t 1.1. Donderdag is overgelegd t i de gemeenterekening over 1864, sluitende met een voor- t i delig slot van f 79578,32y2.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1