Twee stortzeeen velden vonnis over „Jacomina Storm skutsjes te erg Zuidafrikaan komt protesteren tegen de ton van Luns Canadese ,Expo '67' 30 miljoen bezoekers LCIDSOH DAGBLAD MAANDAG 29 J17M Schipper-eigenaar Arie van der Plas vol lof over redding door de KW 110 (Van een speciale verslaggever) Schipper-eigenaar Arie van der Plas uit Katwijk aan Zee, van de kotter .Jacomina^ KW 219 is er kapot van. Op de thuisstoom van de visserij met de boomkor is zijn nog geen anderhalf jaar oude schip zaterdagmorgen omstreeks negen uur op de Noordzee, nog maar een mijl of zes noordwest van IJmuiden, gekapseisd en twee uur later gezonken. Een paar weken geleden heeft hij een oude logger, die ook zijn eigen dom was, voor de sloop verkocht. Met het vergaan van de Jacomina" is hij in één klap ridder te voet. Maar de zes opvarenden hebben hun leven weten te redden, al ging het niet gemakkelijk. Ze zijn behouden aan de wal gekomen. En dat is een heel ding. De rest zal ook wel weer in orde komen. Op dit moment is voor hem die redding en vooral ook de manier waarop schipper Teun Hoek van de RianneKW 110 dat heeft geklaard, een veel belangrijker zaak. Een bijzonder staaltje van vak manschap, zegt schipper-eigenaar Arie van der Plas. Het is allemaal nog zo kersvers, dat het moeilijk is achterom te kij ken en zich nog eens de gebeurte nissen helder voor de geest te halen. Het is ook allemaal zo gauw gegaan. En er was op dat moment maar één ding: zorgen het leven er niet bij in te schieten. Zelf niet. Maar ook niet een van je Windkracth 8 Er stond windkracht 7 tot 8 uit het zuidwesten, toen de „Jacomina" KW 219 op IJmuiden aankoerste. Een wilde en grimmige zee. met ber gen water af en toe. Toen de KW 219 vlak achter elkaar twee van die huizenhoge golven over zich heen kreeg, maakte het schip zo'n zware slagzij, dat iedereen aan boord voel de, dat er nu wel een wonder moest gebeuren wilde de kotter weer over eind komen. Dat wonder gebeurde niet. En toen was het voor de mensen er op of er onder. Schipper-eigenaar Arie van der Plas wist de opgevouwen rubber dinghy te grijpen, sprong er mee in zee en probeerde zo snel mogelijk een eind by het kantelende schip van daan te komen. De andere vijf op varenden wisten op de kiel van het schip te klimmen Terwyl de schipper wegzwom, pro beerde hij de dinghy open te krij gen, maar dat lukte niet. Wel had het ding voldoende drijf vermogen om ook hem boven water te houden. De jongen, Simon van der Plas, sprong van de kiel en zwom naar de schipper om hem te helpen. Maar hoe hij ook rukte en trok, het lukte niet. Op dat moment gleed monteur A. van Duin van de kiel af in het wa ter. Het gelukte hem bij de schipper met de nog altijd opgevouwen dinghy te komen, die hem wist te grijpen. Toen de schipper eindelijk het koord i had gevonden, moest hij de mon- I teur even loslaten ob de dinghy met j een ruk open te trekken. Meteen greep hy weer de monteur, die al half ver- sufd wfas en in de diepte dreigde te verdwijnen. te springen en naar de dinghy te zwemmen. Maar matroos J. Duin dam kon niet zwemmen en de beide anderen wilden hem niet in de steek laten. Later zijn ze toch in zee ge sprongen, waarbij de stuurman en de kok een knappe prestatie leverden door ook de matroos behouden naar de dinghy te loodsen. Kantelen En zo lagen daar tenslotte zes mannen op de onderkant van een rubber dinghy, met bijna geen of helemaal geen kleren aan. Die had den ze zoveel mogelyk uitgetrokken om tydens het zwemmen niet door het gewicht naar beneden getrokken te worden. De dinghy kantelen en goed leggen zou maar een paar mi nuten hebben gevergd, als iedereen er afgegaan was en zwemmend had geholpen. Met de half versufte mon teur en met matroos J. Duindam, die de zwemkunst niet machtig is. was dit nu onmogelijk. Er bleef niet an ders over dan afwachten en hopen opgemerkt te worden. Op korte af stand dreef nog altijd de omgeslagen .Jacomina". Het was koud en ang stig. Zo kon je het hooguit twee uur volhouden. Gelukkig is er op zaterdagmorgen veel scheepvaart van de visgronden naar IJmuiden. En gelukkig werd al gauw de dinghy bi) het omgeslagen schip ontdekt door de eveneens thuisvarende ..Rianne" KW 110. Maar bovenal gelukkig toonde schip per Teun Hoek uit Katwijk aan Zee zich een bekwaam zeeman die pre cies wist wat hem te doen stond. Hij voer langs de „overzij" van de dinghy, zodat die wat uit de wind kwam te liggen. Een iyn werd over gegooid en een voor een werden de drenkelingen aan boord gehaald. Daarna ook de dinghy. Alarm Blyven wachten bij de „Jacomina" had geen zin. Scheveningen-Radio was gealarmeerd. De sleepboot Ti- Dit is de KW. 219 ..Jaco mina'die zaterdag bij stormach tig weer op de Noordzee om sloeg en in de golven verdween De opvarenden werden gered. (Foto L.D./J. v. Duljn, Katwijk a/r tan van Wijsmuller was direct IJmuiden vertrokken. Zelf konden de mensen niets doen. Met een om geslagen schip mag je toch geen ha ven binnenlopen en bovendien, als het schip plotseling zou zinken en je kon de lijn niet meer kappen, dan werd je zelf ook nog meegetrokken. En dus koerste de .Rianne" KW 110 op IJmuiden aan. waar omstreeks tien uur zaterdagmorgen een hoogst dankbare bemanning van de KW 219 aan land werd gezet. Ze hadden het er levend van af gebracht. Een uur la ter moesten zy horen dat hun schip, met de sleepboot Titan die nog niet had vastgemaakt, als toeschouwer, in de diepte was verdwenen. De .Jaco mina" was plotseling recht overeind gaan staan en toen in één zucht ge zonken. De .Jacomina" KW 219 werd ge bouwd op de scheepswerf .Vooruit" in Zaandam en kwam op 18 februari 1964 in de vaart. De kotter, die 118 ton bruto meet, is 28.23 meter lang 6.34 meter breed en 2.92 meter hol. Er staat een 450 pk Storkmotor in. De mogelykheid is niet uitgesloten, dat een poging zal worden gedaan om het schip te lichten. koorgewelf Ja n van Scorel in Jfarmenhuizen De Hervormde kerk In Warmen huizen (N.H.) is gerestaureerd, waarbij fut door Jan van Scorel beschilderde koorgewelf weer is aangebracht. Dit koorgewelf werd omstreeks 1890 op last van de Ko ning uit de kerk verwijderd om dat deze in bouwvallige staat ver keerde. Het werd opgeborgen in het Rijksmuseum en daar geres taureerd. De panelen, die omstreeks 1525 door Jan van Scorel werden ge schilderd. stellen voor Hemels Manna: De dans om het gouden kalf; Hemelvaart; Intrede in de Hemel; OpstandingDe weg naar het vagevuur; De weg naar de hel; Ontmoeting van Abraham met Melchizedek en de tocht door de Rode Zee. In de kerk van Warmenhuizen wordt op het ogenblik een ten toonstelling gehouden onder het motto „Kunst rond de kerk van Warmenhuizen". Fotografische reprodukties en teksten geven een beeld van het leven van Jan van Scorel. Naast de preekstoel is een paneel van een onbekende leer ling van de schilder opgesteld. Verder zijn er schilderijen te zien van schilders uit Bergen, die in en om Warmenhuizen gewerkt hebben, er is een verzameling oude prentbriefkaarten, waarop de kerk voorkomt en enige antie ke voorwerpen. De tentoonstelling blijft geopend tot 31 augustus. Matroos bi] brand omgekomen Congres in Noordwijkerhout Franse lof voor Nederland Nederland is een van de kleine landen die de grotere, zo als Frankrijk, de nodige lessen kunnen geven op het gebied van de sociale ontwikkeling. Dat heeft de Franse oud-minister van wederopbouw. E. Claudius Petit, zaterdag in Noordwijker- hout verklaard. Hij zei dit in een rede waarmee hij een Europese studieconferentie van sociale deskundigen besloot, die de In ternational Conference for So cial Work deze week had geor ganiseerd in het Klein Seminarie ..Leeuwenhorst". Sprekend over de sociale aspecten van de sterk groeiende verstedêyking in Europa, het onderwerp waarmee de ruim 200 deelnemers uit 17 Euro pese landen zich deze week hebben beziggehouden, betoogde hy dat de stedelijke ontwikkeling nog veel te weinig wordt bedreven met het oog op de toekomst. Daar reeds verscheidene delegaties het seminarie „Leeuwenhorst", dat in alle opzichten een ideaal conferentie oord is gebleken, was de aula lang niet meer geheel gevuld tijdens deze 1 slotzitting, maar het toch nog zeer internationale en uitgebreide gehoor werd kennelyk zeer geboeid door de grote visie, welke de Franse oud-mi- nistsr ontwikkelde op het probleem van de urbanisatie en de opvang de Hoogtepunt van eeuwfeest Ondanks de steeds minder wordende belangstelling voor de wereldtentoonstelling in New York, maakt Canada enthousiste plannen voor de Canadese internationale tentoonstelling in 1967. De organisatoren van de ,.Expo '67" zoals deze wordt ge noemd, verwacht enin de zes maanden van de tentoonstelling meer dan 5 miljoen bezoekers uit de Ver. Staten. In totaal rekenen zij op naar schatting 30 miljoen bezoekers. De Expo zal het hoogtepunt zyn van het Canadese eeuwfeest. In te genstelling tot de Newyorkse tentoon stelling wordt verwacht dat deze Ex po met verlies zal werken. De Canadezen verwachten van de Expo echter belangrijke indirecte voordelen, zoals een uitbreiding van de toeristen, handel, meer belas tinggelden en nieuwe handelscon tracten. De organisatoren schatten de te maken kosten op 176 miljoen dollar en de Inkomsten op 131 miljoen dol lar. De Canadese regering zal de helft van het tekort aanvullen, de provin cie Quebec 37% en de stad Montreal 12%%. Canada verwacht dat de Inkomsten van de toeristen met 400 miljoen dol lar zullen stijgen in 1967 en een Ca nadese econoom heeft onlanks een schatting gedaan dat de regering 225 miljoen dollar meer aan belastingen zal Innen tengevolge van de tentoon stelling. GROTEDROOGTE In het noord-oosten van de Ver- nlgde Staten is het droog. In sommige streken is de toestand self alarmerend. Elke dag zonder vol doende regen veroorzaakt een verdere daling in het reeds gevaarlijk lage waterpeil van de reservoirs. Waar hettekort ernstig Is. mogen geen tuinen worden besproeid. Een vuile auto Is een bewijs van goed bur gerschap en by het diner moet men de kelner om een glas water vragen ongevraagd wordt het niet meer geserveerd. De droogte teistert het gehele gebied in Maryland tot Maine. President Johnson heeft de federale diensten verzocht maatregelen te treffen indien de toestand nog erger wordt. O o 6 t-I n d 1 a heeft te lijden onder de hevigste droogte sedert tien jaar. Er bestaat echter geen vrees voor een ernstige economische ontwrichting. De autoriteiten in Calcutta schatten dat minstens 400.0000 hectare jute. belangrijk voor de uitvoer, is be schadigd. De droogte in Italië was de he vigste sedert 1938. De dooi was lang- ar dan gewoonlijk en er viel geen regen. Geschat wordt dat de rijst oogst beneden normaal zal zijn. In Portugal worden slechte oog sten verwacht. In het zuiden heeft de droogte een sprinkhanenplaag tot gevolg, waardoor ernstige schade wordt aangebracht aan de tomaten- zonnebloemenoogst. Taalstrijd in Belgische kerken In de Pelruskerk in Oostende waai Tot dusver hebben 54 landen zich voor deelname opgegeven. De Ameri kaanse regering zal 9.5 miljoen dollar uitgeven voor haar inzen doing, Frankrijk geeft er 15 miljoen dollar voor uit en Duitsland 14 miljoen dollar. De tentoonstelling zal worden ge houden op het eiland St. Helen in de St. Lawrence rivier. Dit eiland is voor dit doel groter gemaakt en Montreal zal het net van de „ondergrondse" tot de plaats van de tentoonstelling uitbreiden. De toegangsprijs bedraagt, evenals in New York 2.50 dollar, maar ver wacht wordt dat een groter aantal bezienswaardigheden gratis te be zichtigen zullen zyn. Met Allah's wil President Soekarno heeft zaterdag voor een islamitische conferentie in Bandoeng verklaard, dat Indonesië „met Allah's wil" binnenkort zyn eigen kernbom zal kunnen vervaar digen. om de territoriale onschend baarheid van het land tegen in menging van buitenaf te bescher- De bom, zo verklaarde de president verder, zal niet worden gebruikt om agressie te plegen tegen enig land of landen, dcch wel „in geval wy wor den aangevallen." Dan zal de gehele Indonesische natie alle beschikbare wapens gebruiken, aldus de president verder. De communistische en de moham medaanse party van Indonesië, als mede vakverenigingen en andere or ganisaties, hebben de regering drin gend om maatregelen verzocht tegen het angstwekkende stygen van de prijzen van een aantal eerste levens behoeften. De prys van de ryst, die in het begin van het jaar 100 roepiah per litei bedroeg, was begin deze maand opgelopen tot 300 r. en vorige week moest er 450 r. voor een liter worden neergeteld. Petroleum, begin deze maand nog te koop voor 50 r. kostte vorige week 200 r. D. van Nieuwkoop (De Kaag) overleden itrc:3 C. Bergmans Eugéne Pusic uit Zuid-Slavië, sprak tend tot een taalincident gekomen. ndagmergen by i brand op de Groninger liustvasr- „Sabam de haven van Lenden slotwoord, waarin hy de taak hen. die in het maatschappijke werk werkzaam zyn, duidelyk belichtte en De heer F. Bourquin, secretaris van een emigrantencomité in Zuid-Afrika, die door een protestcomité naar Ne derland is gezonden, is zaterdag in Den Haag aangekomen. De heer Bour quin, Hagenaar van geboorte, maar nu geneutraliseerd Zuid-Afrikaan, zal namelyk trachten de „ton van Luns" tegen te houden. Zoals gemeld 1 errassing Het opengaan van de dinghy bracht een nieuwe, onaangename verrassing. Het reddingsvlot lag on dersteboven, met de tent naar be neden. Tijd om het te kantelen was er niet, want eerst moest de mon teur in veiligheid worden gebracht. Die werd op de onderkant van de dinghy gezet, waarna de schipper en de jongen er ook opklommen. Nog altyd zat de dinghy met de vanglyn vast aan het omgeslagen schip. Dat betekende, dat als de kot ter zou zinken, de dinghy mee de diepte zou worden ingetrokken. Nieuwe moeilykheden, want noch de schipper, noch de jongen had een mes by zich. Gelukkig bleek in de broekzak van de monteur wel een mes te zitten, waarmee de lijn kon worden doorgesneden. Met de op zyn kop liggende dinghy misten de drie ook alle roei- middelen, zodat zy, ondanks de zeer woelige zee, maar met hun handen probeerden naar de KW 219 te „roeien". Want daarop zaten nog stuurman A. van Duin, de kok D. Hoek en de matroos J. Duindam. De iï De heer F. Bourqu heeft de Nederlandse regering een bedrag van f 100.000.ter beschik king gesteld aan het verdedigings- en hulpfonds, dat zich bezig houdt met het verlenen van juridische steun aan Zuidafrikanen hierbij wordt geen kleuronderscheid gemaakt die der- gelyke steun niet kunnen betalen. Hoewel dit fonds door de Verenigde Naties is aanbevolen, dient het vol gens de heer Bourquin uitsluitend om sabotage-activiteiten te steunen van personen, die tegen de apartheids politiek van de regering zijn gekant. Ichterschip en zcu oor onachtzaamheid van de be- Dc 525 ton d.w. metende kustvaarder van de redery Saba in Zuid- j Groningen was uit Zaandam in Lon- bijzonder j den aangekomen om stukgoederen te werd pas omstreeks verbinding te stellen om hen er op te wyzen, dat de indiruk. die de gift de Nederlandse regering Afrika heeft gemaakt. slecht is. Juist van Nederland, dat lossen Ket tenslotte een stamverwant land is. halt acht hadden wy dit niet gedacht. Vandaar halve achterschip brandde de betogingen van oud-Nederlanders in Pretoria. Van geen enkel ander land zou een dergeiyke beslissing zo veel pyn heb- ben gedaan", zo vertelde de heer Bounguin by aankomst op Schiphol. Hy stelde, dat er geen enkele reden I was om voor juridische by stand te zorgen. „Iedere onvermogende in ons land krijgt deze bystand pro-deo, net als in Nederland. In feite kent de I apartheid geen slachtoffers". Voor de rest wees hy er met nadruk op. dat hy zich niet over de apartheid wil i uitlaten tydens zyn bezoek van 2% week aan Nederland. De heer Bour- 1 quin, wiens reis door een „Engels sprekende zakenvriend wordt betaald en die van de gelegenheid gebruik maakt, in Nederland op familiebezoek te gaan, hoopt dat zyn persooniyke bezoek meer zal doen dan een eerder gevoerde schrifteiyke actie. „Ik heb van de Nederlandse rege ring zelfs geen bewys van goede ont vangst van myn brieven gekregen", zo merkte hy op. „En daar zyn wy. oud-Nederlanders in Zuid-Afrika, zeer teleurgesteld over". De heer Bourquin is in 1953 geëmigreerd naar Zuid-Afrika. •zaakt geluk van de mensheid en de vrede ie be- in de wereld te bevorderen. De president van het congres, mevr. Luppinacci uit Italië, richtte woorden van dank tot de Nederlandse organi- het congresbureau, de regent de zusters van het seminarie en al morgens bedwongen. Het j degenen, die tot het welslagen van het congres hadden by gedragen. Een groep van rond 80 Vlamingen verliet demonstratief de kerk toen de predikant in het Frans begon te preken. In een andere kerk in deze bad plaats deed zich eveneens een inci dent voor. Toen een priester zyn preek in het Frans aanving begon een dertigtal Vlamingen hardop in het Vlaams te bidden. Dit gebed werd echter overstemd door orgelspel. Daarop kon de priester verder in het Frans preken. De dertig Vlamin gen verlieten het kerkgebouw. Tot Haagse correspon- Slechte indruk „Ik zal trachten my met kamer- schipper riep hen toe ln het water leden en leden van de regering in Wat is verkeerd? Inmiddels heeft het bestuur van het verdedigings- en hulpfonds zater dag in Johannesburg laten weten, dat het geen antwoord heeft ontvan gen van de Zuidafrikaanse autoritei ten op zyn verzoek om eens uit de doeken te doen, wat naar de mening van de autoriteiten verkeerd was in het optreden van het fonds. De storm is de skutsjes te erg twaalf schepen verschenen geweest. Nadat zaterdag van de traditionele wedstrijd op Flues- sen een minuut of acht waren verstreken sloeg één schip werd de strijd Prinses Margriet en haar verloofde waren speciaal naar Friesland ge komen om het wedstrijdzeilen met vrachtschepen te gaan kyken. De stormachtige wind hield echter de schepen aan de wal. Om kwart over vijf werd tenslotte besloten de wed- stryd toch te laten doorgaan. Van de de start. Drie schippers vonden het te riskant om zich met hun schepen op het wilde water van Frieslands groot ste meer te wagen. Met zwaar ge reefde zeilen vertrokken de negen schepen van lager wal. Na acht mi nuten sloeg het skutsje uit Grouw van schipper U. Swaga, dat aan de kop lag om. Het skutsje van Woud send, dat in derde positie lag en een politieboot schoten meteen te hulp om de bemanning van het ge kapseisde schip, die zich aan het gangboord had vastgeklampt, te red- negen den. Kort daarna verdween het om- ir Het forse skutsje van Grouw heeft zich gewonnen moeten geven in de strijd met de wilde elementen. geslagen schip onder water. De an dere schepen streken de zeilen en zochten een heenkomen aan de wal. Gisteren werd het gezonken schip gelicht Ongeveer zesduizend toeschouwen» waren getuige van het ongeval. Zy hadden urenlang staan ♦vachten of de wedstrijd zou door gaan. l) VAN NIEUWKOOP (Foto Leldscli Dagblad) Vrydag is de heer D. van Nieuw koop in De Kaag in zyn vissersboot plotseling overleden. Hy bereikte de leeftijd van 66 jaar. Voor de Kaagse gemeenschap was hy bij uitstek een centrale figuur, die om zyn persoon lijkheid en kwaliteiten zeer werd ge waardeerd. Het dorp is dan ook zeer getroffen door dit overlijden. Het aantal functies dat de heer Van Nieuwkoop bekleedde, was legio. Zo was hij onder meer lid van de gemeenteraad van Alkemade (hij was voorzitter van de prot.-chr. frac tie». zyn werkzaamheid voor de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer van De Kaag. het Oranjecomité, de plaatselyke jeugdherberg en de ys- vereniging, de Kagerpolder, de Zuid hollandse Bond voor de Binnenvis- sery en de Kamer voor de Binnen visserij en de reisvereniging van de Lisserhoek. In al deze verbanden kende men hem vooraanstaande functies toe. Hy was een goed orga nisator en wenste zich volledig niet alleen voor zyn eigen werk maar ook voor de gemeenschap, waarvan hy deel uitmaakte, in te zetten. Nog niet zo lang geleden werd hem de gouden medaille van Oranje-Nassau ver leend. De begrafenis van deze diep- betreurde dorpsgenoot zal geschieden op woensdag 28 juli om kwart over drie op de Hervormde begraafplaats te Sassenheim, na een rouwdienst in de Chr. Geref. Kerk aan de Veld horststraat te Lisse, die om 2 uur begint.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4