LEIDSCH DAGBLAD JIOME AFGETREDEN Moordenaar gegrepen Trein grijpt trekker: vier kinderen dood Okker wint simca1500 tourist Conservatieve oppositieleider raadpleegde niemand bij besluit Grote verrassing Op overweg in Nieuwerbrug Bodegraven KONINKLIJK BEZOEK AAN DE WEST alles Vlieland (£)ud QTie teuwo Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 23 JULI 1965 No. 31623 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3.55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Londense correspondent) Sir Alec Douglas lome, leider van de Conservatieve Partij en oppositieleider in het Lagerhuis, is gisteravond geheel onverwacht ifgetreden. De mededeling kiuam als een politieke bominslag. Iedereen wist dat r Alec, wiens leiderschap in zijn eigen partij sinds de conservatieven de verkiezingen verloren in twijfel werd getrokken, waarschijnlijk over niet il te lange tijd zou heengaan. Maar op dit tijdstip kwam zijn aankondiging üs een volkomen verrassing. Nog de vorige week had hij verklaard van ilan te zijn de conservatieven opnieuw aan te voeren bij de volgende Igemene verkiezingen die, gezien Labours minimale meerderheid, bin- n niet al te lange tijd werden verwacht. Rechtschapen HU Algemeen werd gevoeld dat de harmante en als mens en politicus door rechtschapen en strikt •irrlyke Home niet de man was die C et op den duur tegen de hyperin- ilügi-nte premier Wilson zou kun- bolwerken. e 60-jarige Home, die in 1963 Macmillans plotselinge aftreden, ai tüleider en premier tegen wil ank werd en het indirecte slachtof jen intrige, welke ten doel Richard Butler buiten de onfeur van Downingstreet 10 te hou- bleef in feite als oppositieleider ^an, omdat er geen duideiyke op volger bleek te zijn. I aangenomen dat er geen anderen komen opdagen een democratische doorbraak. Want het bezwaar dat men in brede kringen tegen Home had, was dat hy, hoe innemend ook van karakter, een typische represen tant was van een afgesloten tyd- perk, waarin de landadel in Enge land de lakens uitdeelde. Het waren de traditionele aristocra ten, die op enkele uitzonderingen na de gewone burgers in de conserva tieve party, zelfs al waren zy miljo nairs, de voet dwars zetten. Voor de oor'og waren de premiers Bald win en Chamberlain de enige niet- arlstocratische buitenbeentjes. Zowel Heath als Maudling behoren tot de genen die destyds na de conserva tieve nederlaag van 1945. door But ler als chef van het party-apparaat, werden klaargestoomd om de Tory's een modern aanzien te geven. Pas nu krygen zy een kans. Goed moment Home, die gewend is zelf beslissin gen te nemen, heeft by zyn besluit niemand geraadpleegd. Hy verklaar de gisteravond dat hy heenging om dat hy thans van mening is dat een ander het misschien beter zal doen dan ny. Hy had zyn taak, de party- eenheid te herstellen, en de party- organisatie te vervolmaken, alsme de een nieuw party-programma uit te werken, volbracht. Dit was daar om het goede moment om te ver trekken. In feite ligt de zaak anders. Want vorige week nog liet Home weten dat hy vast besloten was als leider aan te biyven. De genadeslag kwam mis schien omdat sindsdien uit een opi nie-onderzoek gebleken was dat het grote publiek verreweg de voorkeur geeft aan Wilson als leidende figuur en dat de Labour-party thans een voorsprong van 4% bezit. Negen procent van de ondervraag den antwoordde dat het conserva tief zou stemmen wanneer er een nieuwe conservatieve leider kwam. Bovendien werd de onrust in de con servatieve fractie steeds groter. Meer dan 100 Tory's drongen openlyk op Death als nieuwe leider aan. Het was de timide Engelse vorm van een pa leisrevolutie. Geen druk Men kon het de veerkrachtige Ho me aanzien dat hy onder een hevige iast gebukt ging. Daarom heeft hy plotselvng het roer omgegooid en be sloten er mee uit te scheiden, hoe wel niemand persoonlyk druk op hem heeft uitgeoefend. Zyn besluit werd gemakkelyker gemaakt doordat Wüson dezer dagen verklaarde dat er dit najaar geen verkiezingen zou den worden gehouden. Wilson deed dit waarschynlyk mede om de con servatieve party in verwarring te brenger.. Want onder de dreiging van verkiezingen durfden de tory's van verkiezingen drufden de Tory's Men klampte zich voorlopig vast aan Home. Nu hoeft dat niet meer, hoewel iedereen weet dat Wilson door de economische omstandigheden toch tot vroege verkiezingen kan worden gedwongen. Vervolg pagina 2 VADER GETUIGE VAN DRAMA DOUGLAS-HOME (Home heeft nu de dingen gefor- erd, zoals Macmillan dat destyds, net daartoe door gezondheidsre- jn gedwongen, ook had gedaan, ïe's aftreden betekent, dat er de conservatieven een eind komt kn df voor hun party zo verlam- jende onzekerheid. Heath-Maudling keus zal in de eerste ronde gaan ien Ldward Heath, de „held van ssel" en Reginald Maudling, die tnutoe de enige twee kandidaten het leiderschap zyn en die bei wat hun leeftijd betreft, tot de neratie van Wilson behoren. Voor conservatieve party betekent de inoeming van een van beiden (Van één onzer redacteuren) Vier schoolkinderen uit Nieu werbrug (gemeente Bodegra- 1) zijn gistermiddag om tien minuten voor drie om het leven gekomen, toen de landbouwtrek ker, waarop zij zaten, door een trein werd gegrepen. Het onge luk gebeurde op een particuliere overweg, die met hekken is af gezet, in Nieuwerbrug. De ma chinist van de trein, die uit Bo degraven kwam en in de richting Utrecht reed, heeft op het laatste ogenblik nog signaal gegeven. Dit mocht echter niet meer ba ten. De slachtoffers van het ongeluk zyn de broertjes Cornells en Johan Pieter Kok (8 en 6 jaar), Gys J. Klaassen (14 jaar) en Martin Heemskerk (9 jaar), De vader van de twee broertjes de heer D. Kok, had juist voordat het ongeluk gebeurde, het hek van de overweg geopend. Stofwolk WEERBERICHT K0EX WEER Het KNMI verwacht van heden morgenavond koel weer met nu dan opklaringen, maar ook enkele en, waarvan sommige met onweer, atige, in de kustprovincies tydelyk achtige zuidwesteiyke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING Een depressie boven Engeland be- ikt morgen het midden van de oordzee. Tydelyk met plaatselyk iweer, morgen gevolgd door drogere cht met enkele opklaringen. Matige, Idelyk vry krachtige wind, ruimend in zuid naar westelyke richtingen, ts koeler, overdag temperaturen m 17 k 18 graden. Zeewater 17 gra- Vooruitzichten: Meer opklaringen «n te sterke zeewind met nog at buien. 24 JULI Zon op: 4.49 uur; onder: 20.43 uur. aan op: 0.40 uur: onder: 16.57 uur. oogwater- te Katwyk te 11.03 en tur, laagwater te 6.30 en 19.06 Een ooggetuige vertelde ons: „Ik hoorde het signaal van de treinbe stuurder. Toen ik keek, stond de trek ker, met Gys aan het stuur, midden op de rails. Op hetzelfde ogenblik zag zyn bestaut uit 14 pagina's De Koningin en Prins Bernhard j zullen zaterdag 25 september per vliegtuig van Schiphol vertrekken voor een bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen. In overleg met beide regeringen van de te bezoeken landen zullen de Koningin en de Prins eerst de Ne derlandse Antillen en vervolgens Su riname bezoeken. De c bezoek aan deze landen ninkryk zyn thans Het laatste gedeelte van de wordt gemaakt aan boord va kruiser „De Zeven Provinciën", Op maandag 27 september zal het Koninkiyk Paar in Willemstad op Curasao debarkeren. Na rondreis over de zes eilanden van de Nederlandse Antillen gaan de Koningin en de Prins naar Suriname, waar zij op vrydag 8 oktober op het vliegveld De Zandery by Paramaribo zullen aankomen. Het Koninkiyk Paar zal in Suri- I filter VALKENBURG (L.) HAALT WEER VERLICHT ADEM (Van onze Maastrichtse correspondent) Op de dag, waarop het stoffelijk overschot van de zondag bij Valkenburg neergeschoten Piet Frijns op het kleine kerkhof van Ko_ j Schimmert ter aarde werd besteld, is het de politie gelukt zijn I moordenaar te vinden. de j name bezoeken brengen aan enkele Moors, wereldkundig werd gemaakt, instellingen in Paramaribo en aan beheerste vanmorgen alle gesprekken in de straten, winkels en pensions verscheidene districten. Het konink- het van vakantiegangers weme- lyk bezoek aan Suriname duurt totlenden Valkenburg. Het toeristen- zaterdag 16 oktober, wanneer de Ko- sta<*ie haaJt verlicht adem, ningin en de Prins per vliegtuig naar Nederland zullen terugkeren, waar zy op dezelfde dag op Schiphol zullen aankomen. De reis van het Koninkiyk Paar zal worden meegemaakt door de vice- minister-president mr. B. W. Bies heuvel en zyn echtgenote. Journalist zou voor VS hebben gespioneerd De hoofdredacteur van het Egyp tische dagblad „Al Achbar", Moesta- pha Amin, is gisteren in staat van beschuldiging gesteld wegens spiona ge voor de Verenigde Staten. Hij was woensdagmiddag in ge zelschap van een Amerikaanse diplo maat, Odell. gearresteerd, zo is offi cieel in de Egyptische hoofdstad be kendgemaakt. Deze diplomaat, die attaché is op de Amerikaanse ambas sade in Cairo, wordt door de Egypte- naren beschouwd als een agent van de Amerikaanse geheime dienst, 'hy werd evenwel vrygelaten in verband met zyn diplomatieke onschendbaar heid. Op het moment van de arresta tie overhandigde Amin volgens de officiële bekendmaking bepaalde do cumenten aan de diplomaat, aan de hand waarvan zyn schuld kwam vast te staan. Amin wordt ervan verschul digd, de veiligheid van Egypte in ge vaar te hebben gebracht door op ge zette tyden de Verenigde Staten politieke, economische en militaire inlichtingen te verstrekken. Hy stond, naar van officiële zyde wordt vernomen, reeds geruime tyd onder toezicht van de Egyptische contra spionagedienst. De Amerikaanse ge heime dienst zou hem forse bedragen hebben uitbetaald. Een woord verder van de Ameri kaanse ambassade in Cairo heeft meegedeeld, dat van de zyde van de ambassade geen officieel commen taar zal worden gegeven op de Egyp tische beschuldiging. EEG zag aaien. Maar er was niets te doen. Ik hoorde een klap ;n stofwolk. Toen de trein as, lagen stukken van de i de lichamen langs de rails voorby trekker er in het Omwonenden hebben onmiddellyk de politie en artsen gebeld. Ook inde trein zaten twee doktoren, die echter niets meer konden uitrichten. De vier kinderen moeten op slag dood zyn geweest. De heer Kok heeft nog tot zyn kin in een naast de rails lopende moddersloot gestaan, om overlevenden te zoeken. Geen uitzicht Enkele tientallen meters vóór de plaats van het ongeluk staat een sein- wachtershuisje. dat de treinbestuur der het uitzicht heeft ontnomen. Toen de machinist de trekker de rails zag •men was het al te laat om nog iets te kunnen uitrichten. De trein werd licht beschadigd. Tussen Alphen aan den Ryn en Woerden zyn de treinpassagiers tot 5 uur met bussen vervoerd. Daarna was het treinverkeer weer normaal. Om vyf minuten voor 6 arriveerde en trein uit Bodegraven, die de Een deel van de totaal ver- ïielde landbouwtrekker in een sloot naast de spoorlijn. (Foto Leldsch Dagblad) De beschadigde voorkant de trein. (Foto Leldsch Dagblad) beschadigde trein naar Bodegraven heeft gesleept. Later is de trein naar Leiden gebracht. De stoffelyke resten van de slacht offers zyn overgeb»cht naar de aula van de Bodegraafse begraafplaats „Vredehof". Een trieste bykomsfig- heid is, dat één van de broers van de omgekomen Martin Heemskerk, Dirk, een trektocht door Luxemburg aan het maken is. Via de radio werd hy gisteravond opgeroepen om naar huis terug te keren. Tom Okker heeft zijn gisteren af gebroken partij tegen de Australische crack Roche gewonnen. De Neder lander had nauwelijks twee minuten nodig om de resterende game op zijn naam te brengen. Hierdoor ging hij met de cyfers 6-3, 6-3, naar de halve finale over. Hy zal nu de winnaar van het duel FraserFox ontmoeten. (Men zie ook de sportpagina's). -commissie gereed met voorstellen Een 30-jarige Indische Nederlander uit Schaesberg, gehuwd en vader an twee kinderen, heeft vannacht om twee uur een bekentenis afgelegd, ij was gistermiddag op grond van enige binnengekomen tips gesom meerd naar het politiebureau van zijn woonplaats te komen. sommeerd naar het politiebureau van Schaesberg te komen. (Merk waardig genoeg werd hy niet van huis gehaald). Geen van de ïynen in het onderzoek had tot op dat mo ment in zyn richting gewezen. Om zeven uur verscheen de man in het politiebureau. Hy had zyn snor af geschoren en zyn haar laten knip pen, kennelyk om niet aan het sig nalement te voldoen. Een urenlang verhoor, waarvan het laatste deel door de officier van Justitie persoonlyk werd geleid, volg de. Omstreeks twee uur bekende de arrestant zondagavond de dodelijke schoten op Piet Fryns te hebben af gevuurd, nadat hy eerder op de avond al een ander jong paartje had lastig gevallen. Hij gaf toe een gluur der te zyn. met een sterke neiging jonge gelieven in hun samenzyn te storen. Hy kon niet tegen de aanblik van vrijende paartjes. Als hy ze in een auto zag zitten, kon hij nooit na laten op de ruiten te tikken. Ont moette hy ze langs de weg, dan kwam er meestal ruzie van of dreigde hij met zyn pistooL „Ik kan niet tegen de aanblik van vrijende paartjes" Dit nieuws, dat vannacht om half drie op een inderhaast in Heerlen belegde persconferentie door de of- Justitie in Maastricht, opgeborgen Ook in Schaesberg. een 15.000 in woners tellend mynwerkersdorp vlakby Heerlen, was de arrestatie het onderwerp van alle gesprekken. De dader, die in Indonesië is geboren en 15 jaar geleden naar Nederland kwam, stond in zyn woonplaats be kend als een wat a-sociale figuur, die zich niets van zyn omgeving aantrok. Vroeger werkte hy in de mynen, maar de laatste tyd was hy zonder beroep. Met de politie had hy nooit iets te maken gehad. Zyn arrestatie is te danken geweest aan enkele tips, zoals die tydens het verloop van de groot scheepse speurtocht naar de dader by tientallen by de politie en Justi tie zyn binnengekomen. Urenlang Een inwoner van Schaesberg had gistermiddag medegedeeld, dat in zyn woonplaats een man woonde, die geheel aan het signalement van de moordenaar beantwoordde. Toen zich korte tyd later een tweede tip gever meldde, die precies dezelfde persoon op het oog had en boven dien nog kon verklaren dat deze in het bezit van een vuurwapen was, werd de man omstreeks vyf uur ge- Z.-Afrikaan naar Nederland om over schenking aan hulpfonds te praten De heer F. Bourquin, de leider van een Zuidafrikaanse protestbeweging tegen een beslissing van de Neder landse regering om honderdduizend gulden te schenken aan het Verde- digings- en Hulpfonds in Zuid-Afri- ka, wordt zaterdag in Amsterdam verwacht voor een verblyf van twee weken in Nederland. Hy zal tydens zyn verblyf hier besprekingen voe ren met regeringsvertegenwoordigers. Bourquin zei gisteren dat hy als particulier gaat om te trachten de Nederlands® regering van gedachten te deen veranderen over de schen king die werd ged-an als hulp aan I „slachtoffers van de apartheidspoli- i tlek". Vechtpartij Uit de verklaringen van de arres tant bleek, dat Piet Fryns zyn po gingen om de aanrander aan de praat te houden, niet. zoals werd verondersteld, anderhalf maar twee- en een half uur heeft weten vol t« houden. Tenslotte was het uitgelopen op een vechtparty, waarby de scho ten vielen, die een eind maakten aan het leven van de jongeman en diens verloofde Bertha Geurts een schok bezorgden die zy wellicht haar hele leven niet te boven zal komen. Omdat het pistool tydens de wor steling was afgegaan, staat niet vast, dat de aanrander Piet Fryns opzet- telyk van het leven heeft beroofd. Het is dus niet zeker of hem directe moord ten laste gelegd kan worden. Nadat zyn slachtoffer dodeUjk ge wond op de grond was neergevallen en Bertha Geurts in paniek was weg gesneld om hulp te halen, is de da der over een voetpad naar Valken burg gevlucht en in een auto ver dwenen. 's Nachts heeft hy zyn wa pen in een krant verborgen onder brug over een beekje bij Stryt- hagen. De volgende dag is hy naar zyn woning in Schaesberg terugge keerd. In zyn woonplaats, waar hy scharrelaar aan de kost kwam, heeft hij nadien nog enkele kar weitjes opgeknapt. De E.E.G. -commissie heeft haar aangekondigde compromisvoorstel len ter oplossing van de huidige cri sis gisteren voltooid. Naar van welingelichte zyde in Brus sel verluidde zyn de desbetreffende documenten per ylbode naar de rege ringen van de zes lidstaten gezon den. De voorstellen staan op de agen da van de E.E.G. ministerraad van maandag in Brussel. Frankryk zal, naar bekend, daaraan niet deelne- De E.E.G. -commissie wilde geen by zonderheden over de compromis voorstellen meedelen. Waarnemers in Brussel verwach ten dat de compromisvoorstellen voorzien in een overgangsregeling voor de financiering van de gemeen- schappelyke landbouwpolitiek tot 1970 om dan by het ingaan van de eindfase der gemeenschappeiyke markv, de kosten van de landbouw politiek te bestryden uit eigen in komsten, verkregen uit de douane rechten op de invoer. Dit zou bete- j kenen dat de kwestie van de Euro- pese parlementaire begrotingscontro le ook tot 1970 kan wachten. Tot dat tydstip zullen de kosten van de landbouwpolitiek worden bestreden uit nationale bijdragen. Advertentie SLAKKEN LUIZEN MIEREN SCHIMMELS VLIEGEN MUGGEN HORZELS WESPEN bestrydingsmiddelen. KLAVER WEEGBREE MADELIEFJES PAARDEBLOEM in een moderne tyd, moderne middelen vraag raad by vakmensen. weet heeft Vraag proefrit bij een van de 220 service punten. f AdvertentieKoffijhuis (De Paauw. Matinée et soirée i musicale et chantante, door de familie Buziau, dagelijks i des voormiddags ten half i twee ure en des avonds ten 9 ure. H. W. Keuls a Dingsdag rijdt er een a volkstrein van Leiden naar A'dam. Vele geschikte fa- a brieksarbeiders hebben uit t hunne verdiensten iets be- a spaard om met kermis ook i eene uitspanning te hebben, i

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1