„Michigan Y outh Chorale zong met volstrekte ernst Herman Bogtman: een! uitmuntend aquarellist. kunst kalei öoscqqp HET ANDEREAMERIKA van Dief Goya op ^nderW borgtocht in vrijheid Apinnen staakten I j voor verbannen vriendje Bolbol Perfecte prestaties van begaafde jeugd ERE-EXPOSITIE BIJ HEUFF Voorname ceramiek van Wim Duller LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 JULI goed! Dc Londense rechtbank heeft gisteren ingestemd met de vrijlating op „borgtocht" van de 61-jarige vrachtwagenryder Kempton Bunton, die ervan wordt beschuldigd de Goya ter waarde van een-en-een-kwart miljoen gulden te hebben gestolen. Hy heeft dit schilderij vier jaar ver borgen gehouden. De Goya, een portret van de Her tog van Wellington, verdween op 22 aug. 1961 spoorloos uit het Britse Rijksmuseum. Er volgde daarop een reeks anonieme brieven aan kranten met het aanbod het schilderij te willen terugzenden tegen een losprijs die even groot moest zyn als de waarde van het portret, later werd gezegd dat het portret zou worden teruggegeven, mits alle geld, dat zou worden gekregen, voor een tentoon stelling van het werk voor liefda digheidsdoeleinden zou worden aan gewend. Twee maanden geleden werd een reou voor een safe van de spoorwe gen naar een Londens blad gezonden. Men trof het portret daar onbescha digd aan. Volgens de politie heeft Burton in een schriftelijke verklaring bekend de diefstal te hebben gepleegd. Hij verklaarde dat hij een door de rechtbank aangewezen advocaat moet hebben, omdat hij geen geld heeft om er zelf een te betalen. Zevenendertig a-pinnen in de dierentuin van Giza in Cairo heb ben een staking van een dag ge houden om hun vriend, de zeven jarige Abessijnse Bolbol, terug te krijgen. De moeilijkheden begonnen toen Bolbol in de grote kooi in de dierentuin werd geplaatst en het hoofd van alle apinnen op hol bracht. Een 15-jarige aap, Khamis, die jaren alleenheerser over de ha rem was, nam dat niet en het werd vechten tussen die twee. Khamis en Bolbol schenen la ter tot een regeling te zijn geko men om de dames te verdelen. Bolbol hield zich echter niet aan het pact. Dit leidde tot een verwoed ge vecht waarbij de apinnen de zijde van de nieuweling kozen. Khamis kwam in het ziekenhuis terecht en Bolbol werd tot eenzame op sluiting veroordeeld. De directie van de dierentuin had echter buiten de apinnen ge rekend, want deze reageerden met terugtrekking in hun kooien en lieten zich verder niet meer zien. Dat was een teleurstelling voor de kinderen, die de dierentuin be zochten, want de apenkooi is nu eenmaal een van de grootste at tracties. Na 24 uur besloot de directie l\ zwichten en Bolbol ging terui i naar de dames-apen. Khamis i nu alleen komen te zitten. Journalist in arret In Cairo is bekendgemaakt, dj i de adjunct-hoofdredacteur van he Egyptische Blad Al Achbar, Moest* t pha Amme, is gearresteerd „in vet t oand met een belangrijke zaai j waarover publikatie van alle inlich tingen officieel is verboden". t Moestapha Amine is evenals zjj: t broer Ali een van de belangrijkst journalisten van Egypte. c De gebroeders ondervonden d j laatste tijd moeilijkheden van d zyde van de overheid. De Aminé's zijn rechts-georiën teerd en voorstanders van een pro Amerikaanse politiek. i Ali Amine verliet onlangs Al Ach t bar om correspondent van Al Ahran c in Londen te worden. Volgens som migen ia Ali zeer bedreven in he schrijven „tussen de regels". Zo ze. <j men uit een van zijn artiekelen kun nen opmaken, dat hij in het buiten land eindelijk vrij kon ademhalen, g Het „èndere", het „fijnzinnig-gecultiveerde" Amerika was weer aan het woord tijdens het optreden van het Michigan Youth Chorale 1965", in de huidige samenstelling en onder leiding van dirigent Robert Pratt, van zeker even hoge, want ragfijne en kunst zinnige kwaliteit als het koor, dat zich onder deze naam voor het eerst eveneens in de Pieterskerk presenteerde onder directie de superieure Lester McCoy. De herinnering aan het vorige con cert was bij ons nog sterk levend. In enthousiaste bewoordingen hebben wij toen uitvoerig gewaagd van ex clusieve prestaties en er onze bewon dering over uitgesproken, dat zoveel met jongeren van beiderlei kunne be reikt kan worden, mits het materiaal, het muzikale en vocale talent en de oprechte, ononderbroken studie zin daartoe aanwezig is. Wederom hebben deze begaafde Jongeren een selectie uit talloze leerlingen van z.g. „hlghschools" bewezen tot perfecte prestaties in staat te zijn en daarbij getuigenis af gelegd van de hoge stand van Amerikaanse muziekonderwijs, w van de verbazingwekkende resultaten ons zeker afgunstig mogen stemmen. Vanzelfsprekend kan men van deze Jeugd leeftijd ongeveer tot 20 jaar niet het allerhoogste verwachten: daartoe is deze pure, zuivere zang veelal te pril en mist zij nog de ka rakteristieke, indringende uitbeel dingskracht, waarover de „levensrij pen" beschikken. Doch de technische gaafheid van dit homogene, jongfrisse koor, dat met een stralende openheid kan zin gen, is dermate aantrekkelijk, dat men er constant geboeid, meermalen ook ontroerd tot het einde toe naar blijft luisteren. De heldere doorzichtigheid komt vooral tot uitdrukking in de vloeiende geestelijke zangen. Het „Exultate Deo" van Scarlatti bleek reeds onmiddellijk een verras sende opening in haar luchtige licht heid, hoewel de dirigent ongetwijfeld aan het „Hallelujah" een Juichervder en dynamischer expressie had kun nen verlenen, al zal behoedzaamheid om niet tot forceren te geraken, hier in wellicht een rol gespeeld zal heb ben. Met Jong materiaal moet men nu eenmaal voorzichtig omgaan! Prachtig van sfeer was Victoria's „O Magnum Mysterium", met de te dere inzet der sopranen. Ook het „Ehre sei dir" van Schütz en het dubbelkorige, in Venetiaanse stijl ge schreven „Magnificat" van Pachelbel gelukten wonderwel, al kan men zich indenken, dat dit werk, dat eigenlijk van twee gaanderijen af gezongen moet worden, nog dieper indruk ma ken kan. Waarbij kwam, dat ook de akoestiek in deze immense ruimte beperkingen oplegde aan de vocale kracht. Morgans' „An instrument of the peace", dat ook op het vorige concert gezongen werd en waarmee het koor uitdrukking geeft aan de edele doel stelling: het brengen van vrede en onderling begrip tussen de volkeren (Youth for understanding) behoorde tot een der hoogtepunten, nog over troffen echter door het bepaald ex cellent gezongen ..How excellent Thy name" van Hanson, een interessante en stemmingsvolle compositie, welke wij nog eens hopen aan te treffen op de programma's van Nederlandse di- zegd. rigenten. Hierna betekende, composi torisch gezien ,het „Anward, ye peop les" van Sibelius bepaald een terug val. De avond werd besloten met eni ge Negro Spirituals: devoot, verin nigd, weemoedig, dan weer in hoge mate expressief gezongen. Het spe cifieke timbre, dat voor deze geeste lijke zangen nodig is, kan eigenlijk alleen door het negerras zelf gerea liseerd worden. Doch een succesvolle benadering werd reeds meermalen op juiste wijze getroffen, ofschoon de metalen geladenheid, welke vereist wordt en waarmee speciaal de bassen een hecht fundament kunnen men, zeker nog niet tot volle wasdom uitgroeide. Dit is evenwel bij zulke jonge stemmen een onmogelijkheid. De ongenoemde tenorsolist reikte al een heel eind in de goede richting. Tussendoor heeft de organist, wiens naam naet op het programma meld stond met de koraalvariaties op „Wer nur den lieben Gott lasst wal- ten" van Pachelbel en twee koraal- bewerkingen van Brahms, een stijl volle en gedegen indruk van kunnen gegeven, waarbij hij blijk gaf Opleiding balletpedagogen Met ingang van het studiejaar 1965 1966 zal aan het Brabants Conser vatorium in Tilburg dansvakonder- wys worden ingericht onder de ns Ballttacademie van het Brabants conservatorium. De opleiding is afge stemd op de door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk gestelde bepalingen en richtlijnen en resulteert in de diplo- a's balletpedagogie en toneeldans. In beginsel worden alle toegelaten leerlingen opgeleid voor het diploma balletpedagogie. By gebleken aanleg kunnen zij eventueel tevens de oplei ding toneeldans volgen. Het bestuur van het Brabants Conservatorium heeft tot de inrich ting besloten om te voorzien in de grote en steeds toenemende behoefte balletpedagogen. Weer internationale orgeldagen in Arnhem Volgend jaar van 20 tot 23 mei zullen voor de tweede maal de in ternationale „Orgeldagen Rijn streek" in Arnhem worden gehou den. Hiertoe is besloten naar a leiding van het succes dat dit evene ment in 1964 heeft geoogst. Ook dit maal zullen acht veelbelovende Jon geren, nl. 2 Nederlandse, 2 Duitse 2 Franse en 2 Zwitserse organisten zich in de Grote Kerk in Arnhem aan het oordeel van een internatio nale jury onderwerpen. Eén der prijswinnaars van het vorige orgel- concours, de Zwitser Guy Bovet. heeft reeds zijn deelneming toege- reeds met de mogelijkheden van het orgel terdege vertrouwd te zijn. Een in groten getale opgekomen, bijzonder geïnteresseerd gehoor, heeft tenslotte staande blijk gegeven van zijn oprechte dank en hulde, ook aan de dirigent, die met volstrekte ernst diep muzikaal begrip zijn intelli gente discipelen op zo voortreffelijke wijze de „hogeschool" van de koor zang binnenleidt. Het Michigan Youth Cho rale tijdens het optreden in de Pieterskerk. (Foto L-D./Holvast) Het door-en-door beschaafde op treden van dit koor heeft ons weder om getroffen en bepaald geluk kig gestemd! Twee concoursen van „Gaudeamus" „Swingle Singers" in de Kurzaal Evenals voorgaande jaren organi seert de Stichting Gaudeamus ook 1966 weer twee concoursen, t.w. n concours voor vertolkers ziek van onze tijd (van 17 tot 24 maart in Utrecht) en r componisten. Het laatste ■s valt samen met de internatio nale muziekweek (15 tot 22 septem ber 1966) en omvat een internatio nale prijsvraag voor koor-, kamermu ziek-, orkest en elektronische wer ken, alsmede een internationale prijsvraag voor een werk voor tele visie. Er zijn voor dit concours vier prijzen van f2000 tot f400. Aan het concours voor vertolkers fan muziek van onze tyd kunnen vocalisten, instrumentalisten en en sembles met maximaal 9 medewer kenden deelnemen. De leeftydsgrens is bepaald op 35 jaar. De eerste prys (f3.000) is beschikbaar gesteld door de Fondation Europeënne de la cul ture. De jury bestaat uit Johan van den Boogert (Nederland», René Allain 'Frankrijk), prof. Wolfgang Fortner (Duitsland), prof. Siegfried Palm (Duitsland) en dr. Francis Travis (USA). Tijdelijke opheffing van tijdschrift Tegenstroom" Het literaire twee-maandeiykse tijdschrift „Tegenstroom" onder re dactie van T. Kars, B. van Houten Keiler, zal voorlopig van het to neel verdwenen, nu twee van de me dewerkers zyn gearresteerd, verdacht oplichting van de PTT voor de somma van f200.000. zy waren leden van een complot, dat de Rykspostspaarbank ten on rechte f 78.000 liet uitbetalen en daarna nog eens vervalste postwissels incasseerde ter waarde van byna een ton. In een voorwoord van B. fan Houten wordt van de (tydelyke) staking der uitgave melding ge maakt In dit nummer treft men voorts een uitvoerig essay van diens hand aan over MultatulL De gemeente Arnhem heeft in middels besloten op grond van de grote culturele waarde die zy aan dit internationale orgelconcours hecht, haar basis-subsidie te verhogen. De combinatie van vier zangeres sen en vier zangers, gespecialiseex-d in het vocaal ten gehore brengen van instrumentale 'muziek van Bach en zyn tydgenoten, „The swingle sin gers", hebben gisteravond voor het eerst in ons land in het openbaar in de Kurzaal in Scheveningen een vol ledig concert gegeven. Na door de grammofoonplaat „Jazz Sebastiaan Bach" plotseling beroemd te zyn geworden gaven de zeven Fransen en een Amerikaan tydens het Gala du Disque in Amsterdam een korte uitvoering. In de Kurzaal lieten de zangeressen en zangers horen niet alleen werken van Bach te kunnen vertolken maar ook Handel, Mozart e.a. De s.pranen Christiane Le Grand en Jeannette Baucomont, de tenoren Ward Swingle en Claude Germain, de alten Anne Germain en Alice Herald en de bas sen Jean Cussac en José Germain, zyn drie jaar geleden hun huidige combinatie begonnen, oorspronkelyk als oefening voor de ontwikkeling van hun zangtechniek. Het aandach tig auditorium in de niet geheel bezette Kurzaal bracht de zange- >n en zangers een hartelijk applaus, waarmee het de vocalisten herhaaldelyk terug liet komen om de lof voor hun prestaties in ontvangst te nemen. Groot succes voor Residentie-Orkest in Darmstadt Het Residentie-Orkest is terugge keerd van een verblijf in Darmstadt, waarbij op 18 en 19 juli twee con certen werden gegeven onder leiding Pierre Boulez en Bruno Mader- Wy publiceerden reeds de uitge voerde interessante programma's, waarop de moderne muziek een grote plaats innam. De bijzonder volle Stadthalle rea geerde buitengewoon enthousiast. De componisten Kees van Baaren, wiens pianoconcert, voor Aloys Kontarsky gespeeld werd en Peter Schat, wiens „Dansen uit het Labyrinth" klonken, n by de introductie van hun werken in de zaal aanwezig. De flui tist Koos Verheul was solist in de Dimensio III c van Bruno Maderna, dat hy in het afgelopen seizoen ook Leiden virtuoos blies. Een reeks hooggestemde kritieken het Residentie-Orkest, dat zich op de befaamde concertserie van de „In ternationale Ferienkiarse für Neue Musik" als eerste buitenlands or kest deed horen, ten deel gevallen. Een uitmuntend beheerser der moeilijke aquarelleerkunst be toont zich de Haagse kunstenaar Herman Bogman lid van Pulchri Sudio sinds jaren een man van grote reputatie. Deze wordt 22 september a.s. 75 jaar, in verband waarmee in Kunst zaal Heuff, Hoflaan 7, Wassenaar, een ,,ere"-tentoonstelling voor hem is ingericht. By Bogman zit de kunst in het bloed: hy is de zoon van de bekende dierenschilder H. C. C. Bogman en de kleinzoon van de figuurschilder J. M. Bogman. Deze ras-aquarellist, voor wie de gecompliceerde techniek geen enkel probleem meer oproept, wijdt zich aan het landschap, aan stadsgezich ten, stillevens en bloemen, alles in een impressionistische stijl, welke herinneringen oproept aan een Ver ster of Israëls, hoewel zyn eigen visie frappant is. In een warme, zwierige en met fijnzinnige smaak gekozen kleurenweelde legt hij in figuratieve zin zyn indrukken vast, zodat, elk aquarel van zyn hand tot een char merende ogenstreling wordt. De liefde en de toewijding, waar mee hy tewerk gaat vinden haar weerslag in de meest uiteenlopende onderwerpen. Wy denken bjjv. aan de levensechte „Paddestoelen I en II", het bepaald virtuoos gedane „Appelbloesem", de sfeervol, hoofdza- kelijk in paarse kleuren gehouden „Oude kerk in Gulpen", de „Pont Neuf in Parijs" en de ..St.-Servaes- brug in Maastricht". Niet zo maar kopieën, doch zij zijn gedragen door eigen herscheppende, uitzonder lijk verfijnde geest, welke deze im pressies verre boven het fouter am- bachtelyke uitheft. Men herkent in hem omlddellijk de aquarellist „pur sang" voor wie de flonkering van de kleur tot essen tieel bezit geworden is, in scherp contrast tot een haast elders stilmakencle gevoelige vertedering. Bogman is op zyn gebied een waar meester, by wie zowel het detail als de algehele conceptie, mede door een voortreffelyke vlakbeheersing alle rechten verkrygen. De kennismaking met zijn werk groeit dan ook uit tot een visuele verukking, welke het ge kunstelde gepruts van vele z.g. .nieuwlichters" verre achter zich laat. Naast Bogtman presenteert zich op deze expositie de ceramicus Wim Duller, een autodidact, by wie zich in zyn potten, vazen, schalen en bak jes vakmanschap paart aan kleur gevoeligheid van voornaam gehalte. Een origineel, volkomen abstract beeld, knap van opzet en gedachte. „De vruchtbaarheid" staat in de achtertuin en bew-yst dat Duller ook in die richting grote verwachtingen voor de toekomst oproept. Deze ex positie Is tot en met 5 augustus te bezichtigen. H. Kasteel Gulpen: aquarel vai Herman Bogman. (Pot» LD ./Holvast „De vruchtbaarheid": scu//v, tuur van Wim Duller. (Feio L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4