hoogleraren voor behoud molens SPORTINA rapid altijd raak! Meer bekendheid geven aan Rijnlandse Molenstichting met de is fotograferen ongelooflijk gemakkelijk! FP3 RAPID SCHIETEN MAAR... ^Aankoop van molens een kostbare zaak <sHï£' WEKEN DE STATEN TERECHT AF VAN BESLISSINC KROON? Regering en jongeren werken samen in ontwikkelingshulp FLINK DOEN F. II. SOBELS OVERLEDEN „Raketten gericht op Singapore" HINDOESTAANS FAMILIELEVEN IN SURINAME m Roemenië vaart eigen koers LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 JULI TWEEDE BLAD Circulaire aan leden van universitaire genieenschap Een aantal Leidse hoogleraren heeft het ini tiatief genomen tot het in universitaire kringen belangstelling wekken voor het werk van de Rijnlandse Molenstichting. Dit heeft tot het resultaat geleid, dat aan de I leden van de universitaire gemeenschap een cir culaire is gezonden, waarin er op wordt ge wezen, dat de voortschrijdende mechanisatie in de afgelopen decennia het landschapsbeeld sterk I heeft gewijzigd en veelal zeker niet ten goede. Steun Het komt de Initiatiefnemers voor, dat het streven van de Rijnlandse Molenstichting in Leidse universi taire kringen nog niet die aandacht en steun heeft gehad, die het ver dient. De windmolens zijn een deel van het landschap rondom Leiden dat zij niet graag zouden missen. De molens zijn echter ten dode opge schreven tenzij zij met hulp van an deren in stand worden gehouden. Daar zeker vele leden van de uni versitaire gemeenschap zich nauw verbonden voelen met het landschap om hun stad, menen de hoogleraren een beroep op hen te mogen doen om de Rijnlandse Molenstichting te helpen bij haar werk de molens in deze omgeving te behouden. Comité Het comité van aanbeveling be staat uit prof. dr. D. J. Kuenen. prof. dr. J. Dankmeijer. prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, prof. dr. P. A. H. de Boer, prof. dr. W. den Boer, prof. dr P. J. Gaillard, prof. dr. J. H. Oort, prof. mr. C. H. F. Polak, prof. dr. H. van de Waal, prof. mr. K. Wiersma. Middenstandsdiploma In Leiden behaalden het midden standsdiploma: J. v. d. Niet, Noord- wijk; L. v. d. Oever, Oegstgeest; J. Oudshoorn, Leiden; A. Pennings, Lei- aen; A. Peters, Koudekerk a. d. Rijn; C. Pieterse, Zoetermeer; H. Pont, Lei den; E. Postma, Sassenheim; V. Post- ma, Sassenheim; G v. d. Pijl, Lan- geraar, F. Pijnnaken. Leiden; H.Rag- gers, Wassenaar; H. Ravensbergen, Rijnsburg; P. Romijn, Zoetermeer; J. v Rooden, Leiden; W. Roskam, Aar- landerveen; J. Ruiterman. Nieuw koop, C. v. Rijn, Rijswijk; J. v. San ten, Woubrugge; J. Schaap, Leiden; W. v. Schaik, Leiderdorp; P. Schlie- ker. Leiden: A. Schoonenberg, Zoe- terwoude; G. Schouten. Leiden; G. Selier, Voorschoten; P. Siere, Leiden; G. v. d. Sluis, Nieuwveen; C. Smit, Voorschoten; H. Someren, Wasse naar; J. Soullié, Voorschoten; F. Stikkelbroek, Noordwijkerhout; H. Swanenburg, Leiden: G. v. Tilburg, Rijnsburg; L. Tisseur, Leiden: J. Tousaint, Leiden: F. Mytersehout, Alphen aan den Rijn; C. v. Veen, Ha- zerswoude; D. v. Veen, Hazerswoude; H. Veerman, Leiderdorp; J. Veldman, Wassenaar; F. v. Velsen, Voorhout; C. Verburg, Woubrugge; J. Verhagen, Hazerswoude; E. Verwey, Noordwijk; E. Vink, Noordwijk: P. Vink, Noord- wijk; K. v. Vliet, Ter Aar; M. v. d. j Vlugt, Leiden. De Sportina rapid is volledig kleinbeeld 24 x 36. Fout inleggen van film en fotograferen zonder film, door blokkerings systeem nu volledig uitgesloten. Handige sneltransport-handle draait met één slag de camera weer schotklaar en laat het telwerk verspringen. Stevig metalen camerahuis. Schokvrije drukknop-sluiter. SPORTINA rapid I f 39.- SPORTINA rapid II f 49.- Uit de SPORTSMAN familie Wereld-topklasse produkt van CIBA-ILFORD N.V. Officiële publikaties BEDIENINGSTIJDEN BLAUWPOORTS- Burgemeester Lelden brengen sluitingstijden i als volgt zijn geregeld /Ot maandag 6.00 uur. Gedurende bovenvermelde tijdstippen opend, met dig voorafgaand gemotiveerd verzoek gelegenheid tot doorvaren zal worden die transporten f» - in Hoogmade en RijP wetering - Sinds de windkracht vervangen is docr motoren ontbreken de grote zeilschepen op de Nederlandse vaar ten en plassen en ook de windmolens zouden goeddeels zijn verdwenen, in dien de vereniging „De Hollandse Molen" niet veertig jaar geleden alarm had geslagen en sindsdien ge ijverd had voor het behoud van de nog resterende molens, zo staat in de dj circulaire te lezen. Toch kan niet worden tegengegaan dat de windmolens, waarvan het on- kostbaar is, de een na de ander buiten gebruik worden gesteld. Wel kan worden voorkomen dat de buiten gebruik gestelde molens door hj gebrekkig onderhoud aan verval en ondergang worden prijsgegeven. Met dat doel zyn dan ook in verschillen- de streken stichtingen in het leven geroepen, die zich het lot van derge lijke molens aantrekken door deze aan te kopen, te restaureren en te onderhouden en zoveel mogelijk in bedrijf te stellen. De stichting die dit doet voor de poldermolens rondom Leiden is de in 1959 opgerichte Rijnlandse Molen- stichbing, aldus de circulaire. Tal van molens zijn intussen door deze (Advertentie) ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook In briljant. ALTIJD VOORDELIG. stichting aangekocht en gerestau reerd. Het bezit van de stichting is nu uitgegroeid tot tien molens, die daardoor voor de ondergang zijn be hoed. De grote molen bij Hoogmade. waarop de Rijnlandse Molen- stichting haar oog heeft laten vallen. De aankoop van deze molen is echter een kostbare zaak (Foto Leldsch Dagblad) Onder de molens, die de stichting nog graag wil verwerven, bevindt zich ook een grote kostbare molen bij Hoogmade, maar de aankoop daar van stelt de stichting voor grote fi nanciële problemen. (Inmiddels zyn aan de Rijnlandse Molenstichting te koop aangeboden de grote water- - Spoorlijn Leiden-Sehiphol over fabrieksterrein in Warmond (Van onze Haagse correspondent) Zijn de staten van Zuid-Holland op voldoende gefundeerde gronden van een beslissing van de Kroon afgeweken? Dit was de vraag, die vanmorgen naar voren kwam tijdens een zitting van de Raad van State, waarin bezwaren tegen de partiële herziening van het streekplan Bollenstreek werden behandeld. (Van onze parlementaire redactie) Dc minister voor Ontwikkelings hulp, mr. Th. Bot, heeft gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld, dat be sloten is tot samenwerking tussen het jongeren vrijwilligerkorps en het jon- gfcrenvrijwilligersprogramma van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Beide instanties zullen hun acti- willen uitbreiden tot de sectoren on derwin en volksgezondheid. Concre te plannen zal hy later nader uit de doeken doen in een nota aan de Tweede Kamer. Enige verbazing wekte de minister zonder portefeulle met zyn verkla ring, dat - afgezien van de afge leide ministeriële verantwoordelijk heid alleen hy aansprakelijk kan riteiten gecoördineerd voortzetten in worden gesteld voor het ontwikke- specialc stichting onder voorzit- j lingshcleid. Zijn relatie met Buiten- terschap van drs. L.J.M. L3ar, dc oud-staatssecretaris van O.K. en W. De oprichtingsaktie voor de nieuwe stichting is inmiddels in Den Haag verleden. Overheid en particulier ini tiatief zullen zich gezamelijk in de mogelijkheden verdiepen om een hulpverleningsprogramma op te bou wen. De financiering van de uit zendingen komt voor rekening van de regering, die ook de projecten met de regering van de ontvangende lan den zal voorbereiden. De rekrutering van de vrijwilligers zal vooral aan de particuliere organisaties worden overgelaten. De minister ontrouwde zijn plan nen voor het ontwikkelingsbeleid en hield een pleidooi voor aanpassing van de wetenschappelijke en tech nologische kennis aan de problemen waarmee de ontwikkelingslanden te kampen hebben. Hy bleek al actief bezig te zyn landse Zaken omschreef hy als „personele unie". De interdeparte mentale commissie voor de ontwik kelingshulp bleek hij als zyn staf te beschouwen. Minister Luns, daarover later ondervraagd, maakte zich met een grapje van de kwestie af door te verklaren dat hij zich wel ver antwoordelijk. maar niet mede plichtig beschouwde. Tijdens zijn vakantie in Schevenin- gen wilde een 25-jarige Duitser zyn 22-jarige schoonzuster eens laten zien hoe sterk hij wel was. Hij nam zijn twintigjarige vrouw op en tilde haar over de ballustrade van „Oberbayern" aan de Palacestraat. Samen vielen zij over het hekwerk op het twee en een halvemeter lager gelegen trottoir. De jonge vrouw liep een bekken fractuur op en is in het ziekenhuis opgenomen, de departementale bemoeienissen met De sterke man is met onbekend in de ontwikkelingshulp te coördineren wendig letsel ook naar het zieken en zei de ontwikkelingshulp ook te huis gebracht. Wat toch is het geval? De Bel gische accufabriek Tudor kocht in 1952 in Warmond een stuk grond van 2 li ha. om er te zijner tijd een fa briek te bouwen. Nu maken de Ned. Spoorwegen bezwaar tegen deze bouw, omdat de spoorlijn Schiphol LeidenDen Haag over dit stuk ter rein moet lopen. De Staten hebben het uitbreidings plan toen in die zin gewijzigd, maar, zo stellen het gemeentebestuur en de accufabriek, dit kan niet, want het fcracee van de spoorlijn stond toen nog in het geheel niet vast. Trouwens er is ook nu nog geen beslissing van de regering over de aanleg van de nieuwe lijn. Rijkswaterstaat heeft achteraf grond-mechanische bezwaren ge maakt tegen een te kleine afstand tussen Rijksweg 4 en de spoorlijn, omdat de weg zou gaan verzakken en omdat de aftakkingen hiervan onder de spoorlyn door moeten worden geleid. Onderhandelingen tussen de NS en Tudor over ruil van terrein in War mond tegen terrein elders hebben niet tot resultaat geleid. Van de zijde van de Staten werd gesteld, dat wel degelijk mag worden afgeweken van beslissingen van de Kroon als de omstandigheden dit rechtvaardigen. Zowel staatsraad Algera als voor zitter prof. dr. Beel vroegen echter, waarom Rijkswaterstaat destijds dan niet met bezwaren is gekomen en waarom niet duidelijk met stukken is aangetoond, dat de wijziging nood zakelijk is. Als dit plan wordt goed gekeurd, aldus de heer Algera, staat het tracee vast voor het Tudor-ter- rein, maar nog niet voor de aangren zende terreinen. Wat gaat er dan gebeuren, als er straks nog een stroom van bezwaren komt? Dan moet het tracee op het Tudor-terreln ook weer worden gewijzigd. De Raad van State zal zich over een en ander beraden en advies aan de Kroon uitbrengen. In de ouderdom van 86 Jaar ls overleden de heer F. H. Sobels, die gedurende vele jaren een bekende en alom gewaardeerde figuur in het Leidse openbare leven is geweest. Gedurende langer dan twintig Jaar was hy commissaris van de Leidse Spaarbank en bijna even lang lid van de Commissie van Beheer van deze instelling. Voorts was hij oud-be stuurslid van de Leidse Maatschappij voor Weldadigheid en de Leidse Hulpbank en oud-lid van de Armen- en Voogdijraad van de Loge „La Ver- tu". Bij het bereiken van de tachtig jarige leeftijd werd destijds de ge legenheid geboden de heer Sobels daarmee geluk te wensen. Het in drukwekkende aantal personen, dat van die gelegenheid gebruik maakte, bewees hoezeer de heer Sobels zich in veler vriendschap en sympathie mocht verheugen. De crematie van het stoffelijk overschot heeft heden in alle stilte te Velsen plaatsgevonden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Margaretha G. M.. d.v K. J. M. Lange en M. M. G. van Paridon. Augus- A. J„ T W. Langeveld C. A. M. van der Veek. Maria Th.. T. W. Langeveld en C. A. M. van der Veek. Paulus J. P.. z.v J. I. Huljsste- den de Wit en E. H. M. van Valderen. Boude wijn W„ z.v. W. Koele en J. van Wille en H. M.. d.v. J. Leeuwen en G. RIJsbergen. H. O. i H. G. Koemees ter. Johan. A. G. Vermeulen GETROUWD. J. W. P. Genemans en E. C. van Re- mundt. W. J. van Egmond en S. A. Kreuger. A. Goedend^rp en J Kante been. OVERLEDEN. I P. J. Langeveld, 89 Jr., n Lijtsman Pierobaum, 59 jr., Blrsak. G. Koelewijn, 67 jr., i Kolonel Soemedi, bevelhebber van het 31ste regiment infanterie, dat is gelegerd op de ongeveer twintig kilo meter ten zuiden van Singapore gele gen greep der Riouw-eilanden, heeft in Djakarta in een gesprek met het Indonesische persbureau „Antara" verklaard dat Indonesië in de omge ving van Singapore geleide raketten heeft opgesteld, „die als gevolg van de druk op een knop van Malakka en Singapore 'n vuurzee kunnen ma ken." Hij voegde hieraan toe: „Wan neer de vijand het zou wagen om Indonesië binnen te vallen, zal op deze knop worden gedrukt". Kolonel Soemedi zei ook dat de raketten hun doelen nauwkeurig kunnen raken, „omdat by het af vuren gebruik zou worden gemaakt van de meest moderne radaruitrus ting." Dissertatie van Leids ambtenaar Deze maand zal een handelsexem plaar verschijnen van de dissertatie, waarop dr. J. D. Speckmann onlangs aan de Leidse Universiteit is gepro moveerd. Het proefschrift draagt de titel van „Marriage and kinship among the Indians (Hindoestanen) in Surinam". Dr. Speckmann is weten schappelijk ambtenaar in de culturele anthropologic en niet-Westerse so ciologie aan bovengenoemde univer siteit. waar hij speciaal belast is met het geven van college in de methoden en technieken van onderzoek in die gebieden. Voor het schrijven van deze studie heeft de auteur van 19591961 in Suriname vertoefd, daartoe in staat gesteld door een subsidie van de toenmalige stichting voor weten schappelijk onderzoek van Suriname en de Nederlandse Antillen (Wo- Hy heeft niet alleen in Paramaribo gewoond, maar ook ln de districten Nickerie en Saramacca. waar hij het leven van de Hindoestanen heefö meegemaakt en gedeeld. Dr. Speck mann heeft zich toen op de hoogte gesteld van de veranderingen in cul tuur. levenswijze en zeden, die zich in de Hindostaanse bevolkingsgroep hebben voorgedaan vanaf het mo ment dat deze mensen in 1873 naar Suriname kwamen tot op de dag van heden. Vandaar dat hy in zyn proef schrift ook veel aandacht heeft ge schonken aan de geschiedenis van de Hindoestaanse bevolkingsgroep en getracht heeft de diverse fasen van haar culturatie in de west aan te ge ven. In het bijzonder heeft hij het geen blijkt uit de titel van zijn dis sertatie gelet op de veranderingen, die in hun huwelijks-, gezins- en fa milieleven optraden. Tenslotte zy vermeld dat dr. Speck mann in het laatste hoofdstuk van zijn proefschrift de problematiek heeft behandeld van het samenwonen van de verschillende ethnische groe pen in Suriname, zoals de Creolen, Javanen, Chinezen en Europeanen. De dissertatie werd in het Engels uitgegeven om haar onder ogen van een grotere lezerskring te brengen en speciaal onder die van Amerikaanse onderzoekers, omdat deze in het Ca- raïbisch gebied zeer actief zijn. Help de kleintjes in 't verkeer. Uk/65-speldjes alOcf.bij ruim 4500 CENTRR levensmiddelen-bedrijven Gheorghe Apostel van *t politieke bureau van de communistische par ty van Roemenië, heeft gisteren op het partijcongres een nieuw partyre- glement gepresenteerd. Daarin staat dat de strijdkrachten allereerst tot taak hebben de nationale onafhan kelijkheid te verdedigen. Aanwijzin gen dat Roemenië zijn rol in het Pact van Warschau zal verkleinen, zyn er evenwel niet. Het vervolgt duidelijk zyn nationalistische koers, maar wil de betrekkingen n.et de Sowjet-Unie niet verslechteren. In Westelijke kring wordt aangenomen dat op de hogere legerposten de ou dere generaals die hun opleiding ge deeltelijk in Rusland hebben gehad, geleidelijk worden vervangen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3