LUNS BLIJFT NOG AAN LEIDSCH DAGBLAD Heftige relletjes in Griekse hoofdstad GRATIS NIET VOOR Voorrangsfout kost drie mensenlevens Vader (56) door zijn zoon doodgestoken Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 22 JULI 1965 No. 31622 (Van onze parlementaire redactie) Minister Luns is niet van plan nog vóór de Kamerverkiezingen van 1967 heen te gaan. „Ik hoop deze kabinetsperiode in ieder geval nog uit te zitten", zo liet de bewindsman de Senaat igistermiddag weten bij de behandeling van zijn buitenlands beleid. voor de voeten, had geworpen. De Wageningse burgemeester, die er een nogal sarcastische wijze van beschou wen op na houdt, is echter al jaren lang bezig de minister te vervolgen en wat dat betreft was zijn optreden weinig opzienbarend, ook al is de PvdA niet meer in de oppositie. Hij is bovendien wel eens feller uit de hoek gekomen dan ditmaal. Desondanks bleek mr. Luns toch door het optreden van de heer De Niet te zijn geprikkeld. Hij viel al thans scherp tegen de senator uit. populaire bewindsman, die de laatste tijd niet helemaal zichzelf meer is tam daarmee de eerder gewekte indruk weg als zou hij wellicht op korte ermijn willen aftreden. b ie indruk had mr. Luns zelf gewekt, toen hij in antwoord op kritische bejegeningen van de socialistische senator mr. Af. de Niet de wat duistere wtspraak deed, dat aan zijn ambtstermijn mogelijk sneller een eind zou tomen dan de Wageningse burgemeester zou kunnen hopen en ver wachten. In tweede termijn door de Senaat irriteerd te raken, tenzij hij het duidelijkheid gevraagd, zei de be windsman dat deze uitspraak niet mpliccerde dat hij nog vóór 1967 zou leengaan. „Ik heb mij niet uitgelaten ver de termijn, waarin de heer De liet nog met mij opgescheept blijft", Luns sarcastisch. „Mocht ik erder verdwijnen dan is het in ieder eval niet om diens uitlatingen". Wat mr. Luns met deze geluiden leeft willen bereiken, is gisteren on duidelijk gebleven. Politieke waame- »rs houden het er op dat de minis- die de laatste tyd druk in de weer geweest met buitenlandse consul- - iaties, wat overwerkt was en daarom ?al prikkelbaar. Feit is in ieder geval lat de bewindsman de afgelopen da- in uit zijn gewone doen was en de ebatten in de Senaat zonder enige eactie en met nauwelijks interesse leeft gevolgd. Pas gistermiddag, te- het einde van de beraadslagingen wam hij weer wat los, plaatste een XI iterruptie of veroorloofde zich een zy'n befaamde grapjes. Geen aanleiding Krijgt Engeland een giro-dienst [Van onze Londense correspondent) Engeland dat al op verschillende tebieden continentale allures heeft tangenomen, zoals de invoering van ien 24-uurs treindienstregeling, be rekeningen van temperaturen in tden celsius en binnenkort de in dring van meters in plaats van •ds, overweegt nu de oprichting een post-girodienst. De eerste girodienst begon tachtig geleden in Oosterijk en tien- andere landen kennen een der- ke dienst ook al jaren, maar in jeland moesten tot dusverre alle mgryke financiële transacties banken lopen. De banken heb- zich ook lang tegen een giro- inst verzet. Gezien de toenemende roofover- op geldtransporten waren er pogingen aan de gang ook de Aders te bewegen een bankreke- te openen en hun loon daarop laten overschrijven. Maar psycho- is een dergelijk denkbeeld iilijk te verwezelijken. Bovendien bankrekening duur, omdat op cheque belasting moet worden omdat de banken een ver ing eisen voor het bijhouden van :eningen. De posterijen, die er op uit zijn om financiën te versterken hebben :kend dat een girodienst met an- •half miljoen rekeninghouders^ die gemiddeld bedrag van 150 pond gulden hebben gestort) in staat winst te maken De bedoeling is om centrale post-girodienst bij Liver- il te vestigen. Er zijn 3.000 func- i voor nodig. WEERBERICHT Plaatselijk buien Het KNMI verwacht van heden- l»t morgenavond veranderlijke bewol- 5- i ng met plaatselijk enkele buiën. 5 latige, langs de kust af en toe vrij rachtige zuidwestelijke wind. Weinig erandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Een storing bij Ierland veroorzaakt orgen later op de dag weer een re- of onweersbui. Een meer zuide- ke wind voert tijdelijk iets warmere eht uit Frankrijk aan Morgenmid- g temperaturen van ruim 20 gra ft. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Perioden van goed randweer afgewisseld door enkele ppreide buien. 23 JUNI Zon op: 4.48 uur; onder: 20.44 uur. laan op: 0.17 uur; onder: 15.34 uur. 'oogwater te Katwijk te 9.57 en 22.27 laagwater te 5.21 en 17.54 uur. gevolg van enkele ongelukkige parlementaire incidentjes in de afge lopen weken al was. De Senaat sloofde zich in ieder geval op alle mogelijke wijze uit om de bewinds man te laten weten, dat m«n met zijn terugkeer m het kabinet-Cals was in genomen. De weinige kritische gelui den, die mr. Luns te horen kreeg, waren dermate mild van toon, dat de bewindsman zich er nauwelijks aan kon stoten. Wilde hij horen, hoe de Senaat op zijn eventueel aftreden zou reageren, dan kwam de bewindsman stevig aan zijn trekken, want achter elkaar lieten woordvoerders van re- gerings- en oppositiepartijen blijken daarvan geen termen aanwezig te zien. Alleen de socialisten deden er het zwijgen toe. Geprikkeld De enige senator, die mr. Luns mo gelijk heeft kunnen irriteren, was mr. De Niet, die de bewindsman in eerste instantie diens vergoelijkende uitla tingen over de Hitler-adoratie van de Zuidvietnamese premier Ky had aan gewreven en hem de geringe succes sen van zijn buitenlandse missies „Als het aan de geachte afgevaardig de had gelegen, was ik al in 1952 ver dwenen", zei de minister. „Daarom was het mij liever geweest als de heer De Niet zijn gelukwensen ter gelegen heid van myn twaalfeneenhalf-jarig jubileum achterwege had gelaten. Overigens zal ik mij door zijn kritiek niet laten verleiden aan mijn buiten landse missies een einde te maken". De heer De Niet, wiens optreden door de liberaal Van Rlel in tweede ter mijn als „pretentieus gepraat" werd afgedaan, was zo verstandig er bij de replieken niet verder op in te gaan. Hy constateerde sporen van overbe lasting by de bewindsman en liet het daarbij, vooral toen bleek, dat zijn kritische beschouwingen ook in de Senaat niet veel weerklank hadden gevonden. IN NOORDOOSTPOLDER Door onoplettend over een voor langskruising by Luttelgeest (Noordoostpolder) te rijden heeft een Nederlandse automobilist een ongeval met een Duitse wagen ver oorzaakt die aan drie mensen het leven heeft gekost. De vier andere inzittenden van de auto's werden zwaar gewond naar het ziekenhuis in Emmeloord vervoerd. De slachtoffers waren: de bestuurder van de Duitse wagen, R. E. H. Hirschman (39 jaar) uit Homberg, de 65-jarige mevrouw K. M. Puls uit Duisburg, en de 62-jange R. I.assche uit Blokzijl. Voor het leven van mevrouw Hirschman wordt ge vreesd. De andere drie gewonden, onder wie haar dochtertje en twee zoons van het Nederlandse slacht offer zijn buiten levensgevaar. De Duitser, die niet tijdig kon rem men voor de met negentig kilome ter overstekende Nederlandse wa gen, werd aan de linkervoorzijde gegrepen. Na langs een boom te hebben geschampt reed de wagen tegen een andere boom op, waar door de twee inzittenden uit de Duitse auto werden geslingerd. Zij waren direct dood. Ook enkele in zittenden van de Nederlandse auto kwamen na de botsing op het weg dek terecht. Op weg naar het zie kenhuis overleed de heer R. Las- sche. De Nederlandse auto werd bestuurd door een zoon van de heer Lassche. Een dode en vele gewonden Pyromaan Mr. A. J. Vleer met vakantie? (Van onze R'damse correspondent). Ook de afgelopen nacht heeft de pyromaan in Ridderkerk ver stek laten gaan. De cyclus is na vier branden doorbroken. Het eni ge wat men thans kan doen is uiterst waakzaam blijven. Evenals de vorige nacht was een legertje fotografen en jour nalisten naar het dorp onder de rook van Rotterdam getrokken. Ditmaal werd het nog versterkt door televisiemensen en een ra dio-reporter. Van middernacht tot een uur of twee heeft men de ogen wijd opengesperd en de oren gespitst om maar niets te missen, als er iets gebeurde. Maar er ge beurde niets. In de loop van de avond, en ook 's nachts nog, belden wel mensen op, die meenden iets ver dachts te zien. Adjudant Fortuin rapporteerde dat enkele van die tips hebben geresulteerd in de ontdekking van drie vrijende paartjes. Maar van de pyromaan geen glimp. Misschien is hij wel met vakantie, wordt voorzichtig ver ondersteld. Provo's voorlopig op vrije voeten De officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam mr. H.E. van Renesse, aan wie gistermiddag drie jeugdige aanhangers van de anarchistische beweging „Provo" zijn voorgeleid, heeft deze voorlopig op vrije voeten gesteld. Zij zullen waar schijnlijk omstreeks september te rechtstaan wegens het in voorraad hebben van opruiende geschriften, die tot een verstoring van de open bare orde opwekken. burgemeester van Enschede «Van onze parlementaire redactie) Mr. A. J. Vleer uit Eindhoven is met ingang van 16 augustus benoemd too burgemeester van Enschede. De heer Vleer is 53 jaar oud. Hij be hoort tot de Remonstrantse Kerk en is lid van de Partij van de Arbeid. Sirds 1958 is hij secretaris van de Eindhovense technische hogeschool. Koningin, Prinses en Claus naar Italië De Koningin, Prinses Beatrix en haai* verloofde Claus von Amsberg zyn vanmorgen per vliegtuig van het vliegveld Soesterberg naar Italië vertrokken voor een vakantie in het zomerverblijf van de koninklijke fa milie iii Porto Ercole. REGENSCHAADT FRUITOOGST De vele regen heeft in de fruitteelt gebieden in ons land ernstige schade toegebracht aan de produkten, waar aan de oogst thans in volle gang is. Frambozen, rode en zwarte bessen, wcike vooral in Zeeland, Brabant en Limburg worden geteelt, zijn in ern stige mate tot rotting overgegaan door de vele regen. De kilo-opbrengst van deze produkten zal hierdoor aanzienlijk lager zijn dan aanvan kelijk werd verwacht en de kwaliteit van het produkt, dat nog geoogst kan worden, is minder dan by goed «eer het geval zou zijn. De prijzen zijn de laatste dagen wat aangetrok ken, maar voor veel telers, kan dat de zaak niet goed maken, omdat zij te weinig kilo's oogst of een te slecht produkt hebben. Een beeld van de nieuwe brug bij het Haagse Schouwsedert jaren een schrikbarende, flesse- hals voor het steeds toenemen de verkeer. De beweegbare delen van de brug zijn elk 9x/i meter breed. De grootste lengte is ruim 2.P/2 meter. Het viaduct is ge construeerd van voorgespannen beton. Het project, dat 14 mil joen heeft gekost, zal volgend jaar voor het verkeer worden opengesteld. Scholieren redden twee kinderen van verdrinkingsdood Twee Haagse scholieren hebben de 13-jarige Klaas Dijkstra en zijn elf jarig broertje Henk. die uit Bnmssum op vakantie aan het Scheveningse strand waren, van de verdrinkings dood gered. De broertjes kunnen niet zwemmen en waren gisteravond toch de zee in gegaan. Door de vloedstroom werden zij meegenomen en kwamen bij een golfbreker in moeilijkheden. De Haag se scholieren, de 16-jarige Marinua de Jong en de 18-jarige Gerard Ny- hof, beiden werkzaam als vakantie hulpen in een strandpaviljoen, gin gen gekleed te water en slaagden er na veel moeite in de broertjes veilig op het droge te brengen en aan hun angstige moeder terug te geven. !2T Dit nummer bestaat uit 16 pagina's (Van onze correspondent in Athene) In Athene is het gisteren tot de ergste ongeregeldheden sinds jaren gekomen. Volgens de offi ciële cijfers werd één persoon gedood en werden er 114 ge wond, van wie 81 ernstig. Het aantal arrestaties bedroeg 251, maar slechts 31 zullen vandaag voor de rechter worden geleid. Het tumult brak uit. nadat de nieuwe premier. Novas, korte tyd te voren had verklaard op 30 juli een vertrouwensvotum aan het parlement te zullen vragen. Drie uur lang tot het middernachtelijk uur leverde de politie met gummistokken en traangas slag tegen naar schatting 10.000 betogers voor de afgezette pre mier Papandreoe. De betoging begon bij het univer siteitsgebouw. waar ettelijke duizen den studenten waren bijeengekomen Zij droeg een verdergaand commu nistisch karakter dan voorgaande demonstraties, omdat ook voor het eerst anti-Amerikaanse leuzen wer den aangeheven. De V.S. werden daarin met het Griekse hof geïdenti ficeerd en samen zouden die twee machten uit zyn op een knechting van het Griekse volk. De politie liet de demonstranten toe op het minder toeristische Omoniaplein, maar de studenten die op weg waren naar het beroemde Grondwetsplein, kregen in de straat ervoor de volle laag traan gas. Dat gas verspreidde zich weldra over het plein en maakte het verblijf op de terrasjes voor de vele toeristen onmogelijk. Uniek tafereel In de uitbrekende gevechten werd een student onder de voet gelopen. Aan zyn verwondingen is hy later bezweken. Anderen bleven enige tijd gewond op straat liggen. Er werden auto's omgegooid en in brand gesto ken en vele winkelruiten moesten er eveneens aan geloven. Het busverkeer in de binnenstad liep geheel vast. Het Een opname van de heftige demonstraties in Athene. veelbeproefde Grondwetsplein was daarna het toneel van een uniek ta fereel, waarbij politie, betogers en toeristen allen dezelfde stryd moes ten voeren tegen eigen tranen. Men had de indruk gekregen, dat het de strategie van de huidige re gering was de betogers van dag tot dag stoom te laten afblazen. „Elke dag wat minder stoom", zo zei een voorstander van Papandreoe. „terwijl de parlementaire positie van Novas elke dag beter wordt". Nu de stoom van gisteravond echter met tranen is gemengd, is de situatie weer ver scherpt. En Novas' rede voor de radio waarin hij zei vastberaden een einde te willen maken aan ordeverstorin gen, heeft ook weer tot die verscher ping bijgedragen. Papandreoe heeft direct gereageerd, door Novas nu niet alleen als ven-ader, maar ook als bloedvergieter af te schilderen. Vervolg pagina 2 AANLEIDINGRUZIE VAN ZUSJES Een 56-jarige vader is gistermiddag in De Meern doodgestoken door zijn 32-jarige zoon. Aanleiding tot dit drama was een huise lijke twist tussen twee zusters van 19 en 14 jaar. waarbij de zoon het opnam voor het jongste meisje. De vader duwde de zoon weg, waarna deze naar de keuken liep. een broodmes greep en zijn vader vijfmaal stak. De vader strompelde nog naar de huiskamerdeur voor hij ineen zakte. Na zijn fatale daad liep de zoon de straat op in de richting van het poli tiebureau om zichzelf aan te geven. Hij schreeuwde dat hij zijn vader had doodgestoken. Nog voor hij het bureau had bereikt, werd hij gearres- teerd door de politie, die door buren was gewaarschuwd. Kort na aan komst van de politie in de woning, I overleed het slachtoffer. Driftig Het gezin staat in De Meern niet al te gunstig bekend. Op de middag van de steekpartij was de vader bij de Utrechtse rechtbank geweest in ver band met een echtscheidingsproce dure. Zijn tweede vrouw had hem een jaar geleden verlaten. Van de meer dan tien kinderen uit het huwelijk met zijn eerste (overleden) vrouw waren er nog vijf thuis. De zoon stond bekend als een goed willende, maar driftig man, die pro beerde het gezin zo goed mogelijk draaiende te houden en die zich meer dan zijn vader met de opvoeding van de jongere kipderen bezighield. Hij kwam daar bij nogal eens in conflict met zyn 19-jarige zuster. Ongeveer een jaar geleden stak de zoon een kennis van het meisje met een vork. Met zijn vader kon de zoon over he talgemeen Te grote invloed Bij de ruzie tussen de twee meisjes trok de 32-jarige zoon party voor het jongste zusje. Hy was bang dat het oudste meisje, die de laatste tijd op het slechte pad zou zijn, te grote invloed kreeg op het jongere zusje. De zoon dreigde zyn oudste zuster een draai om de oren te geven, waar op het meisje schreeuwde: „Hij wil me doodsteken". Volgens de politie ls bij het onderzoek niets gebleken van een steekwapen dat de zoon op dat moment bij zich zou hebben. De vader, die een dutje deed, werd wak ker van het lawaai en beval zyn zoon zich niet met de ruzie tc bemoeien, waarop deze laatste naar de keuken liep en het broodmes greep. In dolle woede stak hU toe met het fatale gevolg. WÈL tijdelijk PRACHTIG SPELDJE bij 2 gezins- f lessen (3/4 liter) ctiocolodechcmjc Een verrukkelijke chocolodedronk slechtj 1% vet. Frij er» pittig von im Tosti lest de dorst, is lekker lucMig (9uc/ leuwo i Uit het Leidsch Dagblad van v t 24 Julij 1865: J (Advertentie) Cirque Car- f f ré. Staande met de welinge- f r rigte tent op de Ruine. Maan- l J dag 24 Julij. Eerste groote f Voorstelling in de Hoogere Rijkunst. f W. Carré, Directeur, t AdvertentieTe koop uit 4 de Hand, een buitengewoon f goed onderhouden en beklan- f te poffertjeskraam met 4 ka- l f mers en inventaris. Te bevr. B. Leidsch Dagblad onder f letter W. pirecteur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Bedoeling van uitlatingen van zichtbaar geprikkelde minister bleef onduidelijk

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1