<*Tlcicktwackt van de rloordzee fl I Bezoek aan vuurtorens mogelijk EEN SMALLE, ijzeren trap wentelt zich 28 meter omhoog naar de licht bron, die in het nachtelijk duister op een afstand van zestien mijl vanuit zee zichtbaar is. We klimmen in etappes. Ongeveer halverwege worden we een knus kamertje binnengeloodst, de „uitkijk". Dank zij het spaarzame schijnsel van een ouderwets radiotoestel slagen we er in een van de twee mak kelijke stoelen voor het raam te bereiken, dat uitzicht biedt naar drie kanten: rechts zien we de vuurtoren van IJmuiden, links die van Scheveningen en pal voor ons in de verte, als een schemerlampje van Poseidon, de verlichting van het REM-eiland. Beneden ons: Noordwijk, grotendeels donker, een stille boule vard, een verlaten strand, een rustige branding. tl f" 1 OOFDLICHTWACHT Dirk van Dee (42 jaar. stoer en joviaal, met schipperstrui en dito pet met zeeverkenners- embleem. als vaste attributen verrekijker, morselamp. fles X Ik en rol snoep) biedt ons achtereenvolgens zijn kijker ..kun de REM beter zien" en een snoepje aan. Terwijl wij met V jeoefende manipulaties de kim afspeuren, vertelt hij over de errengordel" langs de Nederlandse kust: vijftien vuurtorens en e lichtschepen. Elf torens, bij zeegaten en havens, zijn A-pos- jy 2 met een bezetting van vijf tot acht man. De Noordwijkse *1:s een van de vier B-posten, die elk aan drie man werk Vroeger zat op zo'n B-post één o, alleen maar voor de bewaking V de controle van het licht. Maar 153 is de kustwacht ingesteld en men hier op vijftien meter een uitkijk aangebouwd. We hier dus ook voor in nood lerende schepen, smokkel en tvissery-inspectie". Schepen in nood: „Die Kat- logger bijvoorbeeld, die •loos was geworden door een iloffing in de machinekamer, defrvan was de eerste melding ook ons. Overigens gaan er weken Erbij, dat er niets gebeurt. Geen aws, goed nieuws, zullen ar zeggen. Maar op Schiermon- l0* oog", vertelt hij met een zekere oepstrots, „heb ik een keer drie epen op één dag 5» Smokkel: „We worden gewaar- difjuwd door Accijnzen in Rotter - kottertje met Jhiizend liter drank vertrokken, ff ding wordt dan gevolgd door de HJtwacht en het vliegwezen. Als we 'm hier langs zien komen gaat in noordelijke richting, dan IJmuiden enzovoort. De tse kustwacht wordt ook inge- fakeld. Meestal gaan die drank- |0 kkelaars naar Denemarken, irwegen of Zweden. Maar komt kotter daar, dan hebben ze 'm ng in de peiling. Waagt-ie zich nen de drie-mijlszone, dan wordt meteen gepikt". Reportage: Frits Koffijberg Foto's JAN HOLVAST Kustvlsserjj-inspectie: „Er zyn eens Poolse treilers, die hier anker gaan. Die houden we lurlijk scherp in de gaten". Ove- c ns vatten de lichtwachts hun t ruim op: „Als we 's zomers ,iei itbed zien afdrijven met iemand up, waarschuwen wjj vanzelf- pkend de reddingsbrigade". falpURZEE an Dee vertelt eveneens de eer- te zUn geweest, die enige maan- geleden het neerstorten van de 'as aapte Neptune van het vlieg- ip Valkenburg meldde. „Ja 's hts om drie min. over twaalf. I moest even naar beneden om I 4 lamp in te draaien. Ik kom ar boven, kyk naar de zee In eens een huizenhoge steek- n, en zeker wel twee- driehon- d meter breed! Ik had daarvóór gezien of gehoord, maar ik dat het een vliegtuig was, het »s geen schin zijn. Verschrikkelijk, een vuurzee Het duurde lang overigens, anderhalve mi- it schat ik. Had ik beneden maar n langer werk gehad, dan had aP niets gezien, zo snel was het ge- rd. Ik heb toen onmiddellijk ■Af kenburg gebeld". EBOREN in de Vecht- streek. Breukelen. komt Dirk van Dee uit een fa milie van palingvissers. De lief de voor het water is hem dus aangeboren (..ik ben gek op autorijden, maar ik zou mijn motorbootje niet voor een auto willen ruilen"). Als verklaring voor het embleem op zijn pet vertelt hij niet alleen de Ko ninklijke Marine te dienen, maar ook. sinds '59. de Noord wijkse zeeverkenners, waar hij schipper van de Karei Door- mangroep is. ..Dat heeft me al tijd al aangetrokken. Als kwa jongen heb ik nog bij de pad vinderij gezeten". In het begin van de oorlog dook de toen achttienjarige Dirk onder in Friesland. Later werd hem ook daar de grond te heet onder de voe ten en zocht hy „verkoeling" in het Noordzeewater: een beurtschipper bracht hem een eind in de richting van Schiermonnikoog, het laatste stuk liep hy over het wad. De man, die later zijn schoonvader zou wor den, stuurman by het reddingswe zen, bezorgde hem het baantje van „opstapper" (matroos), zodat Dirk op het eiland kon biyven. In 1946 stapte „opstapper" Van Dee over naar 't loodswezen, toen op Schier monnikoog een lichtwacht werd ge vraagd. In 1950 deed hy examen voor hoofdlichtwacht en in '54 werd hy overgeplaatst naar Noordwyk. Jj1 ANTASTISCH uitzicht, 22 he?" zegt hij. als we de kijker eindelijk terugge ven. „Mijn vrouw en ik gaan hier 's middags weieens puur voor ons genoegen zitten. En als er paardenrennen op de boulevard zijn. dan is het hier loge, manl" ri INDPUNT van de twee- de etappe is het ..vuur" van de vuurtoren, een lichtinstallatie ter waarde van een half miljoen gulden. Het zijn de lenzen, die het duur JOURNAAL maken, want de met de hand gemaakte lamp zelf kost 75 gulden. men. Je hebt draailichten met de zon mee of tegen de zon in, enzo voort En elk schip heeft een lich- tenboek, waarin alle torens van de wereld met hun karakters staan vermeld". Het is een lamp van duizend watt, die door lenzen wordt versterkt tot 300.000 watt. By normaal zicht is het licht op een afstand van zes tien myi te zien (twaalf mijl met het blote oog). De Noordwykse to ren „verbruikt" jaariyks vier lam pen: om de 1.500 branduren gaat er een nieuwe in. Verder is er een propaangas-noodverlichting, die el ke dag bU wüze van controle een kwartier voor en na tyd in wer king wordt gesteld. De noodappa- ratuur heeft verscheidene malen zijn nut bewezen, toen Noordwyk nog niet genoeg transformatorhuis jes bezat en op zomeravonden wel eens een zekering doorbrandde. De lamp. waarvoor de aanvoer is teruggebracht tot 80 volt, („anders krygt-ie van het steeds aan- en ui!gaan een te grote klap") gloeit een half uur voor zonsondergang 'aan en dooft bij zonsopkomst. KARAKTER Noordwjjk by avond, vanuit de uitkyk van de vuurtoren Op het moment dat hy dit zegt 's nachts tegen tweeën is er beneden geen kip, laat staan een paard, te zien. Wacht, net draait een auto langzaam de boulevard op, twee lichtbundels dansen over het duin. Voor de lichtwachts die, meestal in alle eenzaamheid, acht uur achtereen wakend moeten doorbrengen (de diensten lopen van vier uur 's middags tot twaalf uur 's avonds en van middernacht tot acht uur 's ochtends), is 's nachts elke auto een niet onbe- langryke afleiding. „Je kunt niet constant naar zee turen, dat houdt geen mens vol. Je moet van tyd tot tyd je blik kunnen laten af dwalen. en dan is er hier beneden altyd wel iets te zien, een auto, wandelaars. Als er maar iets be weegt, is het al niet meer een tonig". „Op Schiermonnikoog, waar je middenin het duin zat, keek je naar de natuur. Vooral tegen half vier, vier uur 's ochtends werd het Interressant. Ik heb toen een he le studie gemaakt van bergeenden, hoe ze broeden en zo. Ze leggen hun eieren in konyneholen, ja zelfs in bewoonde holen, want een konyn gaat voor zo'n eend heus wel uit de weg, en graven de ei eren onder het zand. Later zie je dan een moedereend met een stuk of veertien eendjes achter zich naar zee lopenen als zij er is, heeft zy meestal geen jong meer overDe boosdoeners zyn de mantelmeeuwen, die „Elke toren heeft een eigen serie slagen of blinken", vertelt Van Dee, „Noordwyk geeft één lange en twee korte." Het hele „karakter", zoals de vakterm luidt, van Noordwyk duurt twintig seconden: 8 secon- len licht- 2 donker- 3 licht- 2 don ker- 3 licht- 2 donker. „Binnen honderd myi vind je niet hetzelfde karakter, misschien wei in Zuid-Amerika of Japan, in elk geval ver genoeg hier vandaan. Fr is zo'n variatie in te maken, dat is gewoon enorm. Je kunt romme len met de tydsduur, met scher- Naar boven lopen om de verlich ting te controleren of naar bene den om een paar rondjes om de toren te maken, dat zyn de enige „uitstapjes" die de lichtwachts zich tydens hun dienst veroorloven. Zy mogen uiteraard niet lezen of sla pen („ik heb nooit last van slaap, daar wen je aan als Je dit werk 18, 19 jaar doet"). Hun taak is kij ken en melden. Het laatse ook door middel van een journaal, „waarin alles komt wat we zien". Deze nacht bUjven tenzy er de komende uren nog iets bijzon ders voorvalt de aantekeningen in het journaal beperkt tot de vol gende waamemeningen Windkracht 5 („dat schatten we altyd en we zitten er nooit ver naast") Zicht 4 k 4% mijl Zee 2 3 („de schaal loopt tot 6") Kim: nevelig Lucht: half tot zwaar bewolkt Scheep vaart om noord en zuid Druk ke kustvisserij onder de post. „Er gaan weken voorbij, dat we niets bijzonders hebben te melden. Maar soms gebeurt er van alles achter elkaar", aldus hoofdlichtwacht Van Dee. „Het is natuurlijk vervolgt hij aarzelend, maar dan om zichzelf lachend: Natuurlijk is 't het beste als er niets bij zonders gebeurt, maar ja werkelyk als jachtbommenwerpers naar beneden duiken Twee jaar geleden heb ik er nog een lezing over gehouden voor de KRO- sc hooi radio". „Op Schiermonnikoog zag ik urenlang het noorderlicht. Hier heb ik het nog nooit gezien. Noord wyk is natuuriyk wel een kleine tweehonderd kilometer verder en zit in een andere hoek, maar het komt. geloof ik, vooral, doordat de lucht hier vernield wordt door de stadsverlichting van Amsterdam en Den Haag". MORSE „Maar Noordwyk heeft natuur iyk ook zyn voordelen", zegt hy, terwyl hy de morselamp pakt en daarmee begint te knipperen. „Kent u morse? Dat was de G „Verlangen loods' betekent dat. Met slecht zich gebeurt het wel- eens dat schepen om een loods vra gen. Dan seinen we„ hy knip pert weer dit terug, de u vaart gevaarlyke koers". Hy zet de lamp neer. „Zullen we even verder kyken?" Hoofdlichtwacht Van Dee by de door kostbare lenzen omgeven lichtbron van de Noordwykse toren. Voor scholen en ver enigingen bestaat de mo gelijkheid om een keer een vuurtoren van binnen te bekijken. Voor een be zoek aan een van de to rens in het vierde en vijf de district (o.a. Noord- wijk, Scheveningen en Hoek van Holland) dient men zich te wenden tot de directeur van het Loodswezen in Rotter- kapitein-ter-zee J. A. van Beusekom, Pieter de Hoochweg 125b (tel. kantoor: 010-259766).

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13