LEIDSCH DAGBLAD Epidemie onveiligheid in verkeer woekert voort Colin Chapman op erewoord vrij man VIJFTIG DODEN PER WEEK OP DE WEG Opvoeden tot fatsoen en hoffelijkheid De klap op het circuit De Gaulle ingenomen met Oostenrijkse rol ZAAK CHAPMAN AANGEHOUDEN MOORD IN VALKENBURG Gesprek in doodsangst van anderhalf nnr met waanzinnige Vrijdag intocht van Duitse toeristen Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 20 JULI 1965 No. 31628 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Dr. J. W. Hingst, studentenarts in Utrecht, heeft in het maand blad „Gezondheidszorg" van „Het Groene Kruis", de aandacht gevestigd op een nieuwe epidemie waaraan de artsen niets kunnen 5TEI doen: de epidemie van de onveiligheid in het verkeer. MEDICUS SLAAT ALARM Epidemieën zijn de een na de an- der teruggedrongen, zo schrijft dr. Hingst. De strijd tegen de protozoën, bacteriën en hopelijk ook bijna tegen het virus verkeert in een gunstig stadium. De epidemie van de onvei- ligheid is moeilijker te bestrijden, omdat de mens er zelf de veroor zaker van is. Als ernstig beletsel in preventie van ongevallen noemt de algemene houding tegenover ongevallenepidemie. Zijn er en kele gevallen van kinderverlamming ■constateerd, dan volgt een emotio- L uric reactie van het publiek. Treden in één week drie sterfgevallen op zulk een ziekte, dan verwekt lit ontsteltenis. Dat er in ons land in 1961f gemiddeld bijna 50 mensen per week hun leven op de weg ver- l|loren, dringt volgens dr. Hingst, uwelijks tot het krantenlezend pu- iliek door. Deze volkomen verkeerde instel- g tegenover de ongevallenepidemie aakt preventie bijzonder moeilijk. Dr. Hingst stelt, dat lichamelijke kortkomingen als oorzaken van lerkeersongelukken de minst belang- Ijke groep vormen: ze kunnen bij- ia steeds gecompenseerd worden. Dr. ingsc meent dan ook, dat lichame- rï^flijke tekortkomingen op enkele uit- mdermgen na, waarvan onvol- loende gezichtsvermogen wel de be langrijkste is, geen onoverkomelijk ieletsel vormen om goed net verkeer deel te in bet gewone leven nog wel weten te beheersen in de auto agressief roe keloos en daardoor gevaarljjk wor den. Geschat wordt dat ruim 80 pro cent van de verkeersongevallen te wijten is aan onbehoorlijk gedrag. Bij de veroorzakers treft men zo wel geestelijk gestoorden aan als mensen met ernstige tekortkomingen in hun karakter. Dr. Hingst meent dat er in ons land teveel geestelijk gestoorden achter het stuur zitten, sommigen met een geldig rijbewijs. Als remedie hebben sommigen voorgesteld alle aanvragers van een ri.bewijs aan een psychologisch on derzoek te onderwerpen. Theoretisch is hier alles voor te zeggen, aldus dr. Hingst, maar praktisch is het voorshands onmogelijk deze grote aantallen te verwerken. Persoonlijk voelt hij er meer voor om een ieder die een grove verkeersovertreding maakt, aan een dergelijk onderzoek te onderwerpen. groot zelfvertrouwen en daardoor ge neigd teveel te riskeren. Men kan deze lieden uitschakelen, maar dr. Hingst vraagt zich af of men het probleem met het opnoe men van deze eigenschappen niet te beperkt benadert. Hij meent dat er een andere weg bestaat om de oorzaken van verkeersongelukken te begrijpen. De weggebruikers be staan uit een mentaal niet voorbe reide anonieme menigte, onderling niet verbonden door een gevoel van saamhorigheid en verantwoordelijk heid voor elkaar. Vandaar dat zijn betoog leidt tot dc conclusie, dat er aan opvoeding wat meei moet worden gedaan. Op voed. ng langs verstandelijke weg wordt in ons land goed ter hand ge nomen. maar de opvoeding tot fat soen en hoffelijkheid heeft een die- .kterfoutei?. ook in het verkeer het I pere fundering nodig. De kwintessens aantal patiënten belangrijk overtreft. ervan is, dat men aan het jonge kind De tekortkomingen in het karakter het besef bijbrengt, dat er nu een- acht hij roekeloosheid, geldings- j niaal dingen zijn waarvan men zich drang, gebrek aan verantwoordelijk- I onder alle omstandigheden heeft te heidsgevoel, onverschilligheid, te onthouden. Veelal riskeert men te veel Overigens gaat dr. Hingst er op >a sis van de samenstelling van onze samenleving van uit, dat het aantal •steiyk niet-zieken behept met ka rWÊM'-- Vaderlijke gevoelens'''' (Van i correspondent) Vanmorgen om half elf ver scheen de directeur van de Lo tus-renstal, de Engelsman Colin Chapman, voor de Haarlemse door? I P°^tierec^ter' Gisteren is Chap- de gebreken compen- weet. te vinden. Psychische tekortkomingen zijn dr Hingst wel van de groot ste betekenis bij de verkeersonveilig heid. Compensatie voor gebreken in 0|de persoonsstructuur is van een ge heel andere orde, want daarbij dient niet het lichaam te gehoorzamen, [CJroaar de mens zelf. Karakterfouten en wangedrag „Dikwijls krijgt men de indruk, dut velen gemakkelijker aan geld ko- om zich een auto aan te schaf- dan aan goede manieren om veilig te besturen", schrijft dr. Hingst. Hij meent dat de epidemie seDvan de onveiligheid niet in de eerste £er plaats is to wijten aan geestesziekte uf misdadigheid, maar in een groot karakterfouten Men dient zich dan ook af te vra- ;n of deze fouten door opvoeding ferbeierd of althans in toom kunnen fforden gehouden. Dr. Hingst meent dat reeds Veel gewonnen zal zijn als Mne mode weer eens voorschrijft meer dacht aan goede manieren te be steden. Hij acht het een ongelukkige samenloop dat het snelverkeer zich heeft ontwikkeld in een periode, waarin omgangsvormen tot een be scheiden peil waren genivelleerd. Dr Hingst stelt voorts, dat er aan wijzingen zijn, dat mensen die zich WEERBERICHT KOELER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Enkele regen of onweersbuien, maar F gen overdag ook perioden met neschijn. Zwakke tot matige ver erlij ke wind. Koeler. (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 JULI Zon op: 4.45 uur; onder: 20.47 uur. nr-Maan op: 23.59 uur; onder: 12.57 uur. Hoogwater in Katwijk te 8.04 en 20.29 laagwater te 3.41 en 15.58 uur. STRANDVERW ACHTING Onweersstoringen uit Frankrijk >ns bereiken. Morgen over- 'egend goed strandweer met zonnige (perioden. Zwakke veranderlijke wind. In de middag temperaturen van ruim graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Wel onstabiel, maar 'erigens goed strandweer. bestaut uit 14 pagina's man voor de officier van Justitie in Haarlem, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, geleid. Hij werd al een nacht vastgehouden in het politiebureau van Zand- voort. De Engelsman zou zich zondag hebben schuldig gemaakt aan mis handeling van een politieman in functie, kort voor de start van de Grote Prys van Nederland op het circuit van Zandvoort. 's-Morgens om 9 uur hadden al fotografen postge vat voor het parket van de officier van ,'ustitie in Haarlem. Zij moes ten tot tegen 6 uur wachten voor zij een foto van Chapman konden ma ken. Via een zijgang was hy onop gemerkt binnen gebracht, nadat hij ongeveer om drie uur uit Zandvoort was vertrokken. De Britse consul en de advocaat van Chapman, mr. A. S. Groen, gingen wel door de hoofdin gang naar binnen. Chapman kwam tegen 6 uur als een vrij man met zyn advocaat naar buiten, want hij had de officier van Justitie op zijn erewoord beloofd in het land te blij ven en op de rechtszitting te ver schijnen. Overdreven De officier van Justitie heeft tij dens een persconferentie verklaard dat hij Chapman via een achterin gang naar binnen had laten bren gen om hem tegen overdreven be langstelling te beschermen. Volgens mr. v. d. \alk Bouman was de zaak wel wat overtrokken. Na het horen van Chapman had de officier van justitie de indruk gekregen dat het een „kwestie van zenuwen" was ge weest. De Engelsman zou een duw van de politieman hebben gekregen en als reactie hebben teruggeslagen. De getuigenverklaringen zijn ech ter op dit punt niet duidelijk en te genstrijdig. Het onderzoek naar de juiste toedracht vond vanmorgen bij de politierechter plaats. Getuigen De verklaringen van Chapman en van de politie over het incident wij ken op belangrijke punten princi pieel van elkaar af. Chapman, wiens Van de N.A.M. Vijfde gasvondst in Friesland De N.V. Nederlandse Aardolie- maatschappij heeft meegedeeld, dat zij gisteren in haar exploratieboring Suawoude opnieuw in de provincie Friesland gas heeft aangeboord. Dit is de vijfde gasvondst van de N.A.M. in deve provincie. Deze nieuwe gas vondst zal door produkt ieproeven op waarde worden geschat. (Van onze Weense correspondent) Een der zorgen die de Oostenrijkse regering bezighouden, is de verhou ding tot de E.E.G. ook in Oostenrijk heeft men weinig op met het optre den van Frankrijk ,maar toch heeft de regering en met name premier Klaus, met succes een poging gedaan om in de toekomst zeker te zijn van de steun van president De GauUe. Ofschoon de generaal andere E.E.G,- landen telkens grote moeilijkheden bezófff. schijnt hij voor het kleine Oostenrijk vaderlijke en bescher mende gevoelens te koesteren. Voor eerst heeft hij de speciale rol goedge keurd die Oostenrijk speelt in de handel en de culturele betrekkingen tussen Oost enWest. Hij is zeer inge nomen met de neutraliteitspolitiek van Oostenrijk en de daaruit voort vloeiende pogingen om een efficiënte pacificatie te bereiken. Vooral echter heeft hij duidelijk laten weten dat hij met het streven van de regering in Wenen steunt om tot een concrete associatie met de E.E.G. te komen. Premier Klaus is over zijn bezoek aan Parijs uiterst tevreden, ofschoon de generaal hem toch duidelijk heeft laten weten dat Oostenrijk in de toe komst niet gelijktijdig lid kan zijn van de E.V.A. en de E.E.G., Wenen zal dus niet van twee walletjes tege lijk kunnen eten zoals sommige poli tici zich hadden voorgesteld. Zij Zul len dus moeten kiezen, maar gelukkig is dit nog niet urgent, daar het wel vaststaat dat een eventuele associatie pas in 1967 tot stand kan komen te meer omdat Frankrijk nu zyn vaste waarnemers inde E.E.G.-com missie, die zich over het Oostenrijkse associatieverzoek moet beraden, uit Brussel heeft teruggetrokken. Daar men echter ook in Oostenrijk De Gaulle als de moeilijkste onderhan delaar beschouwt, heeft de regering zich van zijn welwillendheid willen verzekeren. Maar ook in Wenen weet men dat politiek van de generaal vol onberekenbare factoren is. •fo De heer Jackowski uit Am- sterdam het Amsterdam in de Amerikaanse staat New York - draagt zijn echtgenote op de schouders weg van hun onder gelopen auto. Zware regenval en hevige stormen hebben in dit district overstromingen veroor zaakt. Adlai Stevenson begraven Onder grote belangstelling is gis teren Adlai Stevenson, de Ameri kaanse ambassadeur by de Verenigde Naties, ter aarde besteld in Bloo ming ton, Illinois. Langs de route van de kerk naar de begraafplaats ston den meer dan 60.000 mensen. Onder de 200 genodigden, die de rouwdienst in de kerk bijwoonden, waren presi dent Johnson en vice-president Hum phrey. zienswijze door twee getuigen wordt onderschreven, houdt vol, dat hij door een agent naar achteren zou zijn geduwd, daarbij over een stro baal viel en zich daarom verweerde. Volgens de politie was er geen sprake van dat Chapman hardhandig naar achteren zou zyn geduwd. Drie getuigen, onder wie een po litieagent en een Rode-Kruishelper staven deze tvyze. Colin Chapman, de eigenaar van de Lotus-renstal, die zondag in Zandvoort tweemaal tot een handgemeen met de politie kwam met zijn raadsman mr. A. S. Groen, nadat hij door mr. G. W. F. van der Valk Bouwman, de Haarlemse officier van Justitie, is verhoord. (Van onze correspondent) De Haarlemse politierechter, mr. N. Reeling Brouwer, heeft besloten de zaak tegen Lotus-directeur Chapman aan te houden. Dit gebeurde vanoch- j tend op verzoek van de officier van Justitie, mr. Van der Valk Bouman. j wandelaars, maar 's avonds is het Gezien de opgewonden sfeer en deer verlaten en vrij donker. Vanach- 1 grote belangstelling van pers en pu- ^r bankje sprong plotseling een bliek voor deze zaak, kwam de poli- gemaskerde man uit de struiken. I tierechter tot zijn besluit. Het leek hem beter de kwestie van Chapmans (jCflldSkcrd ruzie met de Zandvoortse politie tij dens de races om de Grand Prix, grondig uit te zoeken en daarom ver wees hij de zaak naar de rechter van instructie. Dit betekent dat de defi nitieve behandeling nog wel 2 of 3 I Onder bedreiging met de revolver maanden op zich kan laten wachten, wilde de gemaskerde man de jon- Ook vanochtend was er veel be- gen dwingen zijn angstige verloofde langstelling voor de affaire-Chap- aan te randen. Piet dacht er ondanks man. De officier van Justitie had 4 j het op hem gerichte wapen geen se- ("Van onze Maastrichtse correspondent) Ondanks een zenuwinzinking heeft de 20-jarige Valkenburgse Bertha Geurts een nauwkeurig verslag gedaan aan de rijkspolitie, hoe de moord op haar verloofde zich zondag om middernacht heeft afgespeeld. Een dramatisch verhaal van een zenuwslopend gesprek met de gemaskerde moordenaar. De grote intocht van buiten landers wordt vrijdag verwacht. In Beieren, Noordrynland-Westfa- len en Saarland beginnen de vakan ties morgen. Het Duitse ministerie van Verkeer wijst erop, dat volgens de ervaring van voorgaande jaren het grootste deel vakantiegangers met schoolgaande kinderen reeds op het eerste vakanticweekeinde er op uit- De verkeersintensiteit wordt door het dan reeds drukke toeristenverkeer sterk verhoogd. De Bundes-Verkehrs- wacht meeft iedereen dringend aan geraden het begin van de vakantie reis enige dagen uit te stellen. Een politieonderzoek heeft uitgewezen, dat de laatste tien jaar op vrijdag de meeste ongelukken gebeuren. De zwartste vrijdag is die aan het be gin van de zomervakantie. De Bundes-Verkehrswacht heeft de trekt. Dit jaar wordt in Duitsland i vereniging voor Veilig Verkeer ge rekening gehouden met een zeer wsagd iedere Nederlander te advise- sterke l>elastine van het uesennet 0n? te houden, zowel in eigen land als in Duitsland met de van vrydag vier uur s middags tot grote verkeersdrukte in het komende maandag twaalf uur 's middags. I weekeinde. Bertha en haar verloofde, de 21- jarige h.t.s.-er Piet Fryns uit het Zuidlimburgse dorp Schimmert, wa ren om halfelf zondagavond gaan wandelen. Aan „de Kluis", een by de toeristen bekend bankje in een beboste omgeving, waren ze gaan zitten. Overdag komen hier veel Een witte zakdoek bedekte de on derste helft van zijn gezicht. Met getrokken revolver kwam hy voor de verschrikte Piet Frijns te staan. meter verderop scheen licht uit de ramen van een huis. Noch de doods bange Bertha, noch haar verloofde, durfde om hulp te roepen. De man bleef dreigen met zijn revolver tot even over middernacht. Anderhalf uur duurde dit gesprek in doods angst. Gevecht getuigen opgeroepen, Chapmans dediger, mr. A. S. Groen uit Haar lem. niet minder dan 8. Na de uit spraak van de politierechter kreeg Chapman zyn paspoort terug en ging hij naar Zandvoort om een aantal zaken af te handelen. Hij kon nog niet zeggen of hij vandaag zou terugvliegen naar Engeland. Zijn particuliere vliegtuig staat op Schip hol. conde aan het bevel uit te Verontwaardigd probeerde hy zijn toekomstige moordenaar op tactische manier van zyn waanzinnig plan af te brengen. Hij trachtte hem te over reden weg te gaan, bood hem siga retten aan, smeekte hem zijn revol ver weg te steken en moet in stilte gehoopt hebben dat er nog late wan delaars by „de Kluis" zouden komen. Er kwam niemand. Nauwelijks 100 V.V.V. WARMOND KAAG WEEK 1905 WARMOND GROOT TUINFEEST DER V.V.V. WARMOND IN Boerderij Meerrnst ,J woensdag 21 juli a.s., aanvang 20.30 uur. DANSEN op muziek van vele orkesten, diverse attracties. Het wachten moe besloot de ge maskerde omdat de verloofde bleef weigeren aan de opdracht te voldoen om zich aan Bertha Geurts te vergrijpen. Toen de man aanstalten maakte het meisje aan te randen, sprong Piet Fryns toe om zijn verloofde te beschermen. De gemaskerde schudde hem van zich af en Piet viel op de grond. Toen schoot de onbekende op de jonge man. Vier dodelijke schoten, waar van één schot door het hart. Bij het rijfde schot ketste de revolver. Vervolg pagina 2 KERMIS. ATTRACTIEVE (Sue/ ^)//euwo r Uit het Leidsch Dagblad van 9 9 21 Julij 1865: 9 9 Men zegt dat de Koning 9 9 van België den wensch te 9 9 kennen heeft gegeven om in 9 9 Engeland te worden begra- 9 9 ven, en in dezelfde groeve te 9 rusten waarin het stoffelijk 9 f overschot ligt van Prinses 9 j Charlotte. 9 9 Door de Chinezen is een 9 9 tamelijk vreemdsoortige be- 9 9 stelling gedaan. Er zijn na- 9 9 melijk elf vaten koude punch 9 von Westerwick en een groote 9 menigte chemische zwavel- stokken naar Hong-Konk ge- 9 zonden. 9

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1