O WILLEM II Componist Carl dezer dagen 70 Orff jaar kunst kaleiöoscoop Fanfare S 22 cent Schepper van de Carmina Bu 9 ...uw amicale bolknak SYNGMAN RHEE moedig en koppig Grootse ontvangst voor Papandreoe Derde restaurant aan Coolsingel verdwijnt Wereldomvattende bekendheid Bij alles gaat het mij tenslotte niet om het muzikale, maar om stelijke uiteenzettingen", heeft de componist Carl Orff eens tgd. En hij voegde eraan toe: ,,Men vraagt mij soms, waarom neestal oude stof voor mijn totneelwerken uitkies. Voor mij is niet oud, voor mij geldt het nog steeds. Het aan de tijd ge- dene valt weg, de geestelijke kracht blijft bestaan", het op deze, door hem zelf onovertrefbaar geformuleerde merkende eigenschappen van zijn scheppingen terug te bren- dat Carl Orff thans als bijna geen andere Duitse componist deze eeuw een wereld omspannende populariteit geniet? Ook lijn 70ste verjaardag dezer dagen, die in bijzondere mate tot e overpeinzingen inspireert, heeft deze vraag toch waarschijn- geen zin. Want met het oog op de genialiteit is het voldoende, onstateren welke uitwerking zijn scheppingen hebben, zonder lorzaken te willen doorgronden. de het unieke, voor de elementaire muzikaie vorming: bestemde „Schut werk", dat hem behalve zijn compo sities een wereld omvattende bekend heid verzekerde. De vyf delen tellen de nieuwe uitgave uit de jaren 195054 werd voor talrijke talen be werkt en aan de hand van dit werk ontstond tn 1958 de eerste onderwys- film over een muzikaal thema. Sedertdien heeft dit studiewerk van Orff, voor de beoefening waar van de auteur een speciaal instru mentarium ontwikkelde, ontelbare kinderen in de hele wereld de bele venis muziek, taal en ritme doen er varen. LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 20 JULI VIERDE BLAD Componist Bigot (77) overleden Iii Parijs is 77 jaar oud, de Franse dirigent en componist Eugène Bigot overleden. Hij was op 2 februari 1888 in Rennes «Bretegne) geboren. Na muziekstudie in zijn geboorte stad studeerde hij aan het Conserva toire National de Paris by Xavier Lcroux, André Gédalge en Paul Vidal In 1913 werd hij koorleider van het Théatre de Champs Elysées, maar in 1914 moest hjj in dienst ais reserve- officier. In 1923 werd hy dirigent by het Conservatoire-Orkest, waarby al lengs radio-uitzendingen kwamen. In 1935 koos het Lamoureux-Orkest hem tot president en eerste dirigent, waarbij in 1936 zyn eerste dirigent schap kwam by de Opéra Comlque- op uitnodiging van directeur Jacques Rouché. Intussen vond Bigot tyd voor het componeren van symfonische en ka mermuziek, balletten en liederen en dat ondanks zyn vele gastdirecties in en buiten FrankrUk. Een dozyn jaar geleden dirigeerde hy ook de Neder landse Opera. Advertentie Specifieke stijl en in 1937 de „Carmina Bura- verschenen, die de 40-jarige op wereldberoemd maakten, was pecifieke „Orff-styi" volledig tot ilooiing gekomen. Weliswaar had 1895 in München geborene al zijn jeugd gecomponeerd en 1911 af talryke werken voor vale composities gepubliceerd, in hy zyn standpunt bepaalde opzichte van de invloeden van issy, Schönberg, Richard iss en Pfitzner. |na al deze werken heeft Orff e „Camina Bura- teruggetrokken, want pas met „scenische cantate" begon voor „zyn werk". Bbleven zyn de „Entrata" voor orkesten naar William Byrd's Bells" en de bewerkingen van iteverdi's „Orfeo", „Ballo delle late" en „Lamento d'Arlana". Nu den er toneelwerken, waarin Orff eenmaal ingeslagen weg conse- vervolgde: „Der Mond", „Die „Catulli Carmina", „Die Ber- n", „Antigonae naar de tra- ie van Sophokles in de vertaling Hölderlin, „Astutuli", „Trionfo frodite" (met „Carmina Buruna" „Catulli Carmina" tot een triptl- verenigd), „Comoedia de Chris- esurrectione", „Oedipus de tiran" Sophokles-Hölderlin en ten- te „Ludus de nato Infante miri- Vemieuwing rit had altijd al als einddoel de aieuwing van het muziektoneeL irby ging hy, zoals al een mees- voor hem van het kunstwerk als iliteit uit. Maar uitgaande van heel andere gedachte dan Ri- rd Wagner. Door zyn bewuste en fcquent doorgevoerde „Rückwen- C ins Ursprungshafte", wil hij men zou haast willen zeggen, imitievere" toestand bereiken: heid van taal, klank, beweging gedachte, zoals deze in de oud- kkse tragedie voorbereid werd. samensmelting van oer-elemen- ritme, tekst en mimiek tezamen oorspronkeiyke, aanschouwelyke zal de mogelijkheid bieden in tijd tot een nieuw „wereldto- d" te geraken. het „Orffsche Theater" wil de iziek alleen één van meerdere ttponenten en niet de overheersen- zyn, „noch uitdrukking, noch im- ®Kie. noch begeleidende muzikale Bttratie, niet autonoom, maar een CARL ORFF per is echter toch teveel componist, dan dat niet de muziek zyn werk het bepalende signum zou geven. Hierby rij kt deze muziek los van alle analyses over tonaliteit of ato naliteit van het naturalistisch ge sproken woord vla de ln een muzika le vorm betrokken taal tot de meest gecompliceerde meiismen en ritmi sche vormen, die zich onttrekken aan een nauwkeurige bepaling. Groot pedagoog Reeds sedert 1920 wfjdt Orff zich alleen aan scheppende en pedagogi sche werkzaamheden. Uit het werk aan de door hem mede-opgerichte „Güntherschule" ln München groei- Werken van Arshile Gorky in Boymans In het Museum Boymans-van Beu- ningen ln Rotterdam zal van 24 juli tot 5 september een tentoonstelling worden gehouden van circa 50 schil deryen en 100 tekeningen van de Amerikaanse schilder Arshile Gor ky. Het werk van deze kunstenaar Is niet minder belangryk en in ons land nog minder bekend dan dat van Ni colas de Stael. Vooral door de -vele tekeningen, belooft de Rotterdamse expositie een byzonder goed over zicht te geven van dit oeuvre. Gorky, „de bittere", was de kunste- naarsnaam van Vosdanig Manoog Adoian, zoon uit een Armeens immi grantengezin in de VS. zyn werk heeft een surrealistische en expres sionistische inslag. Hy was een feno menale tekenaar. Aan een fatale ziekte ïydende, verkoos hy in 1948 de dood. Muziekscholen nog zonder subsidie? Het Tweede-Kamerlid Wilm&ns (PvdA) heeft de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappeiyk Werk verzocht een oplossing te zoe ken van het vraagstuk van de subsi diëring van muziekscholen. Een groot aantal van de door het Ryk gesub sidieerde muziekscholen heeft, zo is hem ter ore gekomen, het toekomen de subsidie over het voorlaatste cur susjaar (196364) of boekjaar (1964) met als teldatum 1 februari 1964 nog niet ontvangen. Hy wil verder weten, of dit ook geldt voor het cursus- of boekjaar waarin de teldatum 1 februari 1965 valt en om hoeveel muziekscholen het gaat. Ook informeert de heer Wilmans naar de oorzaak van de achterstand in uitbetaling. Hy wyst erop, dat de financiële moeiiykhe- den van de muziekscholen, die mede als gevolg van het te lage Rykssub- sidie toch al groot zyn door de trage uitbetaling zowel qua budget als qua liquiditeit nog worden verzwaard. Tenslotte vraagt hy of de bewinds man ervan op de hoogte is, dat de andere subsidiërende overheden dik- wyis met voorschotten werken, even als de Ryksoverheid dat by tal van andere door haar gesubsidieerde cul turele instellingen en organisaties pleegt te doen. Voer voor psychiaters: Documentaire over schilder Labique op Spoleto-feest Film van uitzonderlijke betekenis (Van onze correspondent) Het Festival van Spoleto biedt ver rassingen op elk gebied. Maar iets heel bijzonders was een Italiaanse documentaire van Raffaele Andreassi over de schilder Antonio Ligabue. Ligabue was een z.g. „naïeve" schil der. Hy begon zyn leven als staljon gen in een circus, waar hy door de trap van een paard aan het hoofd werd gewond. Daarna leefde hy als vagebond ln het drassige land aan de monding van de Po. Hy verbeeldde zich verwant te zyn met velerlei die ren, vooral arenden en leeuwen, en stootte dierlyke geluiden uit. Af en toe trok hij zich terug in een boeren schuur, kleedde zich dan in eigen aardige vrouwelijke kleren, alles heel licht en teder van kleur, waarvan de zindeiykheid en de fynheld hem diep gelukkig maakte. Na verdrijving van de bpze geesten, die hij overal aanwezig achtte, schil derde hij dan in sterke, vroiyke kleu ren primitieve maar zeer aantrekke- ïyke voorstellingen van leeuwen, hon- veel zelfportretten. Hij gaf die schil- deryen weg voor wat eten of een glas bier, tot in 1961 VIgorelli hem „ont dekte" en in Rome een grote tentoon stelling van zyn werk organiseerde, waarna hy voor zyn doen heel ryk werd. Hy kocht een huis, had drie auto's en een chauffeur en maakte, reeds op jaren en ongehoord leiyk, het hof aan een vrij Jonge, knappe vrouw, die hem aanzette steeds meer te schilderen en te tekenen. Twee jaar geleden werd hij door een beroerte getroffen en zyn rechterarm verlam de, zodat hy niet meer werken kon. In mei 1965 is hy gestorven, stellig een der meest eigenaardige figuren van onze tyd. De film over Ligabue is, vooral ook voor psychiaters, een document van uitzonderlijke betekenis. Voor de ge wone toeschouwer Is er het contrast tussen de byna verdleriykte vagebond en de bUzondere tederheid van zyn kunstvisie, een tederheid dte overi gens ook tot uiting komt ln de eigen den, zebra's, papegaaien en ook heel aardige verhouding tot zyn „muze". Max Bill in Zurich Zomertheater in een week gebouwd Voor de somma van 7000 fran ken heeft het Zwitserse univer sele genie Max Bill architect, schilder, beeldhouwer en politi cus in Zürich een schouwburg gebouwd, aldus het „Hblad". Deze staat op de Lindenhof, in het oudste gedeelte van de stad. De schouwburg heeft 420 plaat sen en is in een week gebouwd. Hy bestaat uit elementen van mon- tagebouw, geprefabriceerd stalen de len, die niet geschroefd of gelast, maar aan elkaar geklemd worden. De staalconstructie is overtrokken met een soort zeildoek, een nieuwe kunst stof die geiymd wordt en vocht noch warmte doorlaat. Het toneel is even breed als de schuin oplopende toe schouwersruimte. Het theater kan naar veranderende behoefte of stand plaats afgebroken en weer opgebouwd vergroot en verkleind worden. Bil heeft het geheel gebouwd als model voor een makkelijk vervoer baar, volkomen nieuw type zomer theater. In dit geval staat het ten dienste van de Zürich er Werkbühne, een jonge toneelgroep, die al ln vele Zwit serse en Westduitse steden is opge treden. Het wilde zyn meesterproef afleggen met een serie van 18 voor stelingen van Jarry'8 Ubu Roi, in de regie van Georg Muller, aankleding van Max Bill zelf, choreografie van Nicholas Beriosow en met een op windende muziek van Wemer Speth. Met dit stuk werd een groot succes behaald. Eerste Zuidkoreaanse president Felle verdediging van oud-minister tegen aanklacht De gisteren overleden Syngman Rhee, de eerste president van Zuid-Korea, heeft dit land twaalf jaar lang met ijzeren hand gere geerd. In die tijd werkte hij met grote volharding voor een onaf hankelijk en verenigd Korea. Ge- cerd en bewonderd als de grote patriot, die de repubUek Zuid- Korea had gesticht, werd hij ech ter tegelijkertyd gehaat om zijn feodaal despotisme. Slngman Rhee, die op 26 maart 1875 werd geboren, ging in Seoel op een Amerikaanse school voor metho disten. Daar leerde hy de grondstel lingen van de democratie. Door zyn vele geschriften voor democratische hervormingen en tegen de Japanse invloed op de Koreaanse rege ring werd hy in 1897 gearresteerd Werkweek kerkmuziek in Bennekoin Op het landgoed Hoekelum te Bennekom wordt door de Lutherse Werkgroep voor Kerkmuziek van 24 tot 81 Juli a.s. de 15e Werkweek voor Kerkmuziek gehouden. Onder leiding van dr. Willem Mudde en mevrouw Meti Smit-Duyzentkunst studeren do deelnemers aan deze week een programma in van oude en hedendaagse kerkmuziek. Koorstemvorming verzorgt prof. dr. Gerhard Martin uit Oostenryk. Een referaat over de uitvoeringspraktyk van oude orgelmuziek houdt prof. dr. Newman Powell uit de VS. Vrijdagavond 30 juli wordt deze week besloten met een concert in de Evang. Lutherse kerk te Arnhem. Ruim 200.000 mensen in Athene op de been De afgetreden Griekse premier Pa pandreoe, die zich voor het eerst sinds zyn heengaan in het openbaar vertoonde, is gisteravond door zeker "!00.00ft mensen stormachtig begroet. Hij reed in een met bloemen over dekte auto van zyn woning in Cas- tri, 25 km van Athene, naar het hoofdbureau van zijn Unie van het Centrum Party in de Griekse hoofd- si ad. Op de schouders van partyge- noten werd hij het gebouw binnen gedragen. In koor riepen betogers zyn naam, onder begeleiding van auto claxons. Bloemen, linten en confetti rogenden op de ex-premier neer. Toen Papandreoe er eindelyk in geslaagd was het partygebouw bin nen te komen, wilde hy het volk toe spreken .rnaar het duurde wel twin tig minuten voordat hy zich enigs zins verstaanbaar kon maken. „We zullen zien wie het land regeert de koning of het volk", zet hy. Papandreoe merkte voorts op, dat ln een gekroonde democratie het volk regeert, de koning adviseert en de regering beslist. De ministers wor den niet door de koning gekozen, maar door het volk. De nieuwe premier, Novas, heeft naar aanleiding hiervan gezegd dat Papandreoe beter voorstellen kan doen die een eind maken aan de door hem veroorzaakte crisis. Anders schiet hy te kort in zyn plicht jegens het volk. Novas zei dat er onder de huidige omstandigheden geen nieuwe verkiezingen zullen wor den pehouden. De meerderheid van Het is moeiiyk om zich voor te stellen dat welke regering dan ook deze t&frelen nog een tweede avond kan dulden. Veel hangt nu af van het staatsmanschap van Papandreoe. Na een dergelyke ontplooiing van kracht die ongehoord is in de Griekse geschiedenis ïykt er geen sprake van te zyn dat Novas nog lang aan de regering blyft. Maar zelfs om de op lossing Stephanopoelo6 te aanvaar den, zou Papandreoe veel water in de wyn moeten doen. (Stephanopoelos, vice-premier ln de rcgering-Papandreoe, heeft zich nadrukkelijk buiten het avontuur- Novas gehouden en is nu beschikbaar voor een compromis-oplossing. Hy zou een centrumregering kunnen vormen zonder Papandreoe maar ook zonder de zogenaamde verraders - groep'. Papandreoe zal zo'n regering al- I leen kunnen aanvaarden als er een figuur in ia, die iedereen ziet als zyn absolute vertrouwensman. De voormalige minister van Finan ciën Giuseppe Trabucchi heeft zich gisteravond in een gezameiyke zit ting van het Italiaanse parlement en tot levenslang veroordeeld. In de j byzonder fel verdedigd tegen de te- gevangenis werd Rhee christen. In gen hem ingebrachte klacht over 1904 profiteerde hy van een algeme- ambtsmisbruik. ne amnestie voor politieke gevange- Volgens de Ua<,ht ma Itallaan. se ondernemingen toegestaan heb ben tabak in Mexico te kweken en deze voor de verkoop aan te bieden nen. Na zyn vrijlating ging hy naar de V.S., waar hy promoveerde in de letteren en de wysbegeerte. In 1918 proclameerde het Kore aanse volk zyn onafhankeiykheid maar de opstand tegen de Japan ners werd bloedig onderdrukt. Rhee werd president van de voorlopige re gering in ballingschap, een functie die hy byna dertig jaar vervuld heeil. Hy woonde in China, Zwitser land en Amerika. In 1945 ging hy weer naar zyn land en hy was byna twee jaar president geweest, toen in 1950 de oorlog tussen Noord-en Zuid Korea uitbiak. In 1953 by bestandsonderhandelingen tussen delegaties van de Volkerenor ganisatie en de communisten, gaf Rhee een verklaring uit. waarin hy zich fel kantte tegen een mogelyke verdeling van het land. In deze hou ding bleef hy volharden. Hy weiger de de bestandsvoorwaarden te aan vaarden en deed de onderhandelin gen byna mislukken. In maart 1960 werd Rhee voor de derde keer tot president gekozen. In het land braken echter relletjes uit. De democratische party verklaarde dat de verkiezing ongeldig was omdat er met de stemmen geknoeid was. By gevechten tussen troepen en betogers kwamen ruim 100 demon stranten om het leven. Tenslotte werd in het parlement een resolutie aangenomen, waarin Rhee werd ver zocht af te treden. Rhee trad inder daad af en vertrok met zyn vrouw naar Hawai. Syngman Rhee, ©en kleine en kwie ke man met een raadselachtig ver schrompeld gezicht, had een prikkel bare en koppige natuur. Hij was ech ter ook een moedig man die beschik te over een zeer grote geestkracht. Hij bad geen kinderen en leefde heel eenvoudig. Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderenl De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. ChefarineA In één jaar Café-restaurant „Bristol" aan kamer wil het niet zoals wel zou i de Coolsingel bij het Hofplein blijken by het vertrouwensvotum. Novas behoort, evenals Papandreoe, tot de Unie van het Centrum Party. Papandreoe werd tot aftreden als premier gedwongen toen de Koning geen toestemming wilde geven voor het ontslag van een aantal rechts georiënteerde officieren en van de minister van Defensie. Oplossing Athene Rotterdam zal per 1 september sluiten. Bristol is het derde grote café-restaurant aan de Coolsingel in één jaar tljds, dat tot sluiting overgaat. De bouw van de metro, die geruime tyd van de Coolsingel en de omgeving van het Hofplein een chaos maakte, gepaard met een duidelijke structu rele wijziging in de horecasector in Rotterdam, heeft deze bedryven grote schade toegebracht, aldus horeca- kringen. Wanneer over enkele jaren de metro rydt en de Coolsingel weer een open boulevard Is zal het voorname- ïyk een winkelstraat zyn geworden. De dancing Bristol zal biyven be staan en rond 1 oktober, later, zal er naast deze dancing een klein café onder de naam Bristol worden ge opend. De huidige benedenzaal van het café-restaurant wordt showroom van een Rotterdams automobielbedryf. de bovenverdieping wordt in beslag 'ge nomen door de uitbreiding van een reeds in het gebouw gevestigd bedryf in kantoormachines. aan het Italiaanse staats-tab&kmo- nopolie. De klacht is door kamer en senaat tegen de 64-jarige christendemocra tische senator ingediend. Het was de eerste maal in de ge schiedenis van het na-oorlogse Ita lië dat een minister of een oud-mi nister voor het parlement geroepen werd om te antwoorden op straf- rechteiyke klachten. In zyn verde diging zei Trabucchi, dat hy de toe stemming gegeven had ln een perio de van slechte tabaksoogsten. Hy zei van mening te zyn niets voor de machtiging om de tabak in Mexico te kweken en de staat had van de import geen nadeel onder vonden. Indien het parlement de klachten goedkeurt zal Trabucchi zich ter ver- finitieve afdoening van de zaak moe ten verantwoorden voor het consti tutionele hof, Itallë's hoogste gerecht. Geen kandidaat van Portugese oppositie De Portugese sociaal-democratische aotieparty, de belangrijkste opposi tiebeweging in het land, heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt meegedeeld dat de party geen kan- didaad zal stellen voor de presidents verkiezingen van a.s. zondag. Een nieuw systeem, volgens hetwelk de president zal worden gekozen door een 575 leden tellend kiescollege, sluit elke mogeiykheid tot vertegen woordiging van de oppositie uit, al dus de verklaring. By de verkiezingen staat thans al leen admiraal Americo Thomaz kan didaat, president van Portugal sinds 1958. Hy vertegenwoordigt de natio nale Unie, de politieke organisatie die het bewind van premier Salazar steunt. CHAUFFEUR (30) DOODDE BABY Een 30-jarige chauffeur uit het Limburgse plaatsje Schaesberg heeft bekend zijn drie maanden oude kind je te hebben gedood. De rijkspolitie heeft in opdracht van de officier van Justitie in Maas tricht, mr. J. J. Th. Corsten een on derzoek ingesteld naar het overiyden in maart van dit jaar van een drie maanden oude baby. Het onderzoek had tot resultaat, dat de vader van het kind werd gearresteerd. Tydenf het verhoor bekende hy het kind te hebben gedood. De man was nog noodt met de po litie in aanraking geweest. Het echtpaar heeft nog een doch tertje van anderhalf jaar. Omtrent het motief willen politie en justitie die ook verder in deze zaak weinig mededeelzaam zyn, zich niet uitlaten. De vrouw is niet gearresteerd. Britse persraad „Drakesteyn-foto" geen inbreuk op privéleven Prinses De publikatie van de z.g. Drake- steyn-foto van Prinses Beatrix met Claus von Amsberg in het Londense dagblad Daily Express is volgens de Britse persraad geen inbreuk op het privéleven van Prinses Beatrix. Een door David Martin ingediende klacht werd afgewezen. De express heeft aangevoerd, dat het artikel plus foto informatie ge ven over een nieuwe ontwikkeling m het leven van de Prinses. Men heeft met publikatie van de op zichzelf on schuldige foto's gewacht tot na de verklaring van de Koningin en de Prins. Het Nederlandse Koninkiyic Huis heeft zich ook niet beklaagd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11