LEIDSCH DAGBLAD Zuidvietnamese premier wil noorden infiltreren Treinrover kondigde vlucht tevoren aan „HANOI MET EIGEN WAPENS BESTOKEN" LMeer Amerikanen Gezellige, maar geen overstelpende drukte JONGEMAN (21) IN VALKENBURG DOODGESCHOTEN Weddenschap met de dood bekocht (Sue/ Qil teuws Opgericht 1 maart 1860 directeur: E. A. E. van Dishoeck Idredacteuri J. Brouwer MAANDAG 19 JULI 1965 No. 31619 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 De Zuidvietnamese premier generaal Ky hoopt er zeer spoedig te slagen een eigen ondergrondse tot stand te brengen, bestaan- euit qs.die Noord-Vietnam binnendringen, precies op de ianier zoals de communisten in het zuiden opereren. Hanoi zou aarmee met eigen wapens worden bestreden. Dit zei de premier in tn vraaggesprek voor een Amerikaans televisie-station. Ky zei bovendien van mening te zijn, dat er meer troepen van de IS of van de bondgenoten nodig zijn „om de Vietnamese troepen staat te stellen de achterhoede te reorganiseren". 1 *|1 nel Pham Ngoc Thao, een der leiders UnVCrSCilllll 2 van de mis,ukte Staatsgreep van fe- O bruari jl., in een gevecht met Zuid- 11 lesgevraagd gaf generaal Ky toe, t vele mensen in Zuid-Vietnam on- rscbillig staan tegenover de oor- en ook niet willen meewerken a de oorlogsinspanning. Hij weet onverschilligheid aan de voortdu- E ide regeringswisselingen in Sai- b. Ky zei te verwachten het ver- uwen van de bevolking te kunnen nnen door de regering en de strijd- pchten te zuiveren. Ky zei er op vertrouwen, dat binnen een jaar toestand zich ten gunste van de regering zal keren, maar hij ge ile Amerikaanse militaire leiding Saigon heeft de Amerikaanse mi jter van Defensie, McNamara, ver- w ht 100.000 man versterkingen naar id-Vietnam te zenden. Deze 100.000 den komen bij de versterkingen ongeveer 80.000 man die reeds Zuid-Vietnam zijn aangekomen aldaar worden verwacht. Verdubbeling [et is mogelijk, dat de totale Ame- aanse troepensterkte voor het ein- van het jaar wordt verdubbeld, Har niemand wil een gissing wagen betrekking tot de omvang, die strijdmacht tenslotte zal krijgen, olgens sommige schattingen zou- nict minder dan 300.000 Ameri- nse militairen nodig zijn om te rkomen, dat Zuid-Vietnam wordt oren aan de communisten, lierdoor zou de oorlog in Vietnam aeveer komen op het peil van de eaanse oorlog van de jaren vijf- het hoogtepunt waarvan 000 Amerikaanse soldaten en ma- ers en 47.000 man van de lucht- cht tegen de Noorkoreanen en de imunistische Chinezen streden. Anders [aar dit zou een heel ander soort log zijn, aldus deskundigen. Korea had men een front en moette men de vijand in conven- tele strijdformatie. Het was moge- doeltreffend gebruik te maken massale artillerie. Het terrein heel anders, hoofdzakelijk open Jd, waarin de vijand was blootge- /j d aan de aanvallen van de Ame- >anse luchtmacht. Vietnam bestaat geen front. De l bestaat uit een massa betrek- |k kleine operaties, waarbij de t2 cd voordeel trekt van de dek- fsraogelijkheden, welke de wilder- biedt om toe te slaan op plaat- waar hij in de meerderheid is jdan weer in de wildernis te ver- |nen. voordvoerder van het Zuid- namese ministerie van landsver- iging heeft medegedeeld dat kolo- Weerbericht WARM WEER rij warm tot warm weer met zon- perioden en later op de dag op een lokale regen- of on- rsbui. In de nacht en ochtend en daar mist. •akke tot matige zuidoostelijke t Aan de kust zeewind. (Opgemaakt om 11.15 uur) STRANDVERWACHTING warme, zuidoostelijke lucht- 1 tamp Morgen zonnige perioden, J kke wind en opnieuw iets war- ii de middag temperaturen van ot 24 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Kleine onweers maar overigens goed en vrij m strandweer. 20 JULI on op: 4.44 uur; onder: 20.48 uur. m op: 23.44 uur: onder: 11.43 uur oogwater te Katwijk te 7.17 en 2 uur, laagwater te 3.05 uur en uur. Vietnamese veiligheidsstrijdkrachten, is gedood. Men verwacht dat zijn dood tot sterke beroering onder de katholieke Zuidvietnamezen zal leiden. Witboek De Noordvietnamese regering heeft een „witboek" over de strijd in Viet nam uitgegeven, waarin wordt ver klaard dat het onmogelijk zal zijn een internationale conferentie bijeen te roepen zoals in 1954 in Genève is ge houden. Ook wordt interventie van de Verenigde Naties uitgesloten. De inhoud van het witboek is in de afgelopen drie dagen door radio- Hanoi uitgezonden. Daarin staan de voorwaarden die op acht april door de Noordvietnamese premier zijn ge steld en die Hanoi beschouwt als de basis van een vredesregeling. Deze voorwaarden houden een Amerikaanse terugtrekking uit Zuid- Vietnam in. „Als deze basis wordt aanvaard, zullen er gunstige voorwaarden zijn geschapen voor de vreedzame rege ling van het Vietnamese probleem en zal het onmogelijk zijn de bijeen roeping van een internationale con ferentie zoals in 1954 in Genève te overwegen", aldus het witboek. Voorts werd verklaard dat „elke poging in de richting van interventie van de Verenigde Naties in Vietnam „irrelevant" is omdat deze pogingen in principe in strijd zijn met de Ge- neefse akkoorden van 1954 inzake Vietnam". Uit briefwisseling van Biggs met Lagerhuis-lid blijkt: (Van onze Londense correspondent) Ronald Biggs treinrover nummer twee, die tien dagen geleden uit een Londense gevangenis ontsnapte, heeft in september een brief aan een Lagerhuis-lid geschreven waarin hij zei dat hij het moeilijk vond om geen poging te doen om te ontsnappen. Een antwoordbrief van dit Lagerhuis-lid, Lipton, werd aange troffen in de gevangeniskleren van Biggs,, die dezer dagen in Devon werden gevonden. De tot dertig jaar veroordeelde Biggs had verzocht er bij de autoriteiten op aan te dringen zijn leven dragelijker te maken. liezen. Van de autoriteiten kreeg hij de toezegging dat zijn geval later zou worden bekeken, maar men liet alvast doorschemeren dat de aan hem be staande strikte bezoekersvoorschrif ten zo goed als zeker geen verande ring zou komen. Lipton zond Biggs een copie van deze brief met de me dedeling dat hjj verder niets voor hem kon doen. ,Te zwaar bewaakt' De brief was een maand na de ont snapping van treinrover Wilson ge schreven. Biggs deelde mee, zo zei Lipton, dat hij de directeur van de gevangenis had beloofd zijn leven te beteren en dat hij door goed gedrag zou proberen in aanmerking te ko men voor de maximale aftrek van straf in Engeland, eenderde van de totale straftijd. Maar omdat Biggs op de lijst stond van degenen die mogelijk zouden proberen te ontsnappen moest hij zich aan allerlei beperkingen onder werpen. Hij mocht dagelijks slechts twee uur arbeid verrichten, mocht geen lezingen, cursussen, of andere gemeenschappelijke bijeenkomsten bijwonen en werd slechts een uur per dag gelucht, zodat zijn gewicht sterk toenam. Hij werd ook steeds weer in andere cellen opgesloten en werd dag en nacht elk kwartier gecontroleerd. Ook tijdens bezoeken werden hem de allergrootste restrictie opgelegd. was ROERIG TIBET Het in Calcutta verschijnende In diase dagblad „The Statesman' meldt dat de Chinese autoriteiten vijfduizend man versterkingen naar Zuid-Tibet hebben gezonden, om al daar een opstand neer te slaan. Ra dio-Lhasa (onder Chinees toezioht) meldde ook: „De Tibetanen hebben in hun gehele land weerstandsgroe- pen gevormd, om te helpen bij het bedwingen van de opstand." Volgens „The Statesman" zijn de inwoners van Zuid-Tibet in groten getale vurige aanhangers van de in ballingschap vertoevende Dalai La ma. Voorts bevinden in Noordoost- Tibet en in het uiterste westen van het land tegen de Chinese bezettings troepen gerichte verzetshaarden. Hongerstaking Treinrover Thomas Wisbey leeft in Leeds nog steeds in hongerstaking waarmee hij zes dagen geleden is be gonnen, maar hij accepteerde warme melk die de gevangenisdokter hem had voorgeschreven. Wisbey's advo caat heeft tegen de behandeling, die de gevangenen na de ontsnapping van Biggs ondergaan, geprotesteerd. Wisbey kreeg namelijk 23 uur per dag eenzame opsluiting. Door de honger staking is hij erin geslaagd de aan dacht hierop te vestigen. Vijf van de tot dertig jaar veroor deelde treinrovers, en ook waar schijnlijk de overige vijf, worden op het ogenblik naar andere, scherper bewaakte gevangenissen overgebracht De gevaarlijkste treinrover, Dou glas Gody, die van Manchester naar Durham verhuisde wordt in zijn nieuwe cel door middel van gesloten televisie gade geslagen. De tralies zijn van een alarmsysteem voorzien dat automatisch verbonden is met het op vijftig meter afstand gelegen politie bureau. Gody's gevangeniskleding is met het oog op ontsnappingsgevaar van dikke gele strepen vooralen. Twee bewakers houden 's nachts in de cel de wacht. Paderborn in West-Duits- land is zwaar getroffen door de overstromingen. De brug bij het slot Neuhaus werd bijna geheel (Zie ook elders in dit blad). Autobotsing in Woubrugge: dode en 3 gewonden Een autobotsing, die gisteravond in Woubrugge plaats had .heeft drie ge wonden en een dode (een baby van een jaar) tot gevolg gehad. Een in woner van Waddinxveen, de heer Johan Wentink, die op de nerenweg tot de ontdekking kwam, dat hij niet naar huis maar in de richting van Amsterdam reed, wilde zijn wagen op de autoweg keren. Op hetzelfde ogenblik naderde er een bestelwagen, bestuurd door een in woner van Langeraar, die de wagen voor hem te laat zag en er met vrij wel onverminderde snelheid tegen aan botste. Vier van de vijf inzittenden van de personenauto werden gewond: de ouders van de bestuurder, diens echt genote en een baby Elisabeth Margriet. Zij werden naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht, waar de baby later is overleden. De personenauto werd to taal vernield en moest door een kraanwagen van Boot in Alphen worden weggesleept. De bestelauto werd zwaar beschadigd. De gewonden hebben vrij lang op medische hulp moeten wachten. In Woubrugge waren zowel de politie als dc dokter niet te bereiken. Via de Alphense politie kon tenslotte dr. Cornet worden gewaarschuwd. Strand en Waddeneilanden in trek Onbekende dader trachtte meisje mee te sleuren De 21-jarige h.t.s.-er J. P. Frijns uit Schimmert, is de al lopen nacht door een tot nu toe onbekende dader met een aantal pistoolschoten neergeschoten en aan de gevolgen daarvan overleden. Uit de enkele verwarde getuigen verklaringen is van morgen komen vast te staan, dat de jongen rond middernacht met zijn meisje op de Betsie Perkbank in Schaelsberg tus sen Valkenburg en Schin op Geul zat, toen plotseling uit het donker een jongeman tevoorschijn kwam, die het meisje vastgreep en trachtte mee te sleuren. De h.t-S.'er verdedigde zijn meisje zo fel tegen de aanvaller, dat de laatste al gauw de vlucht moest nemen. Vijf kogels Op enige passen afstand draalde do jongeman zich om en schoot vijf kogels uit een 9 mm-pistool op het tweetal af. Vier van de kogels raak ten de Jongen, die door het meisje hevig bloedend naar de bank werd gedragen. Haar hulpgeroep werd ge- ..Een gezellige, maar beslist geen overstelpende drukte", noemde de Utrechtse politie zaterdag de drukte op het verkeersknooppunt en vaak knelpunt. Oudenrijn bij Utrecht. Ook elders in ons land is het afgelopen weekeinde wel drukker dan normaal geweest, maar vrijwel nergens zo. dat de vakantiegangers lange tijd hebben ge- puzeld om een gaatje voor hun auto te vinden, of dat zij aan een meer huiselijk puzzelgebruik in de auto zijn geslagen. naar het noorden en vooral naar het Viel het dus met de uittocht van vakantiegangers naar het buitenland nogal mee, het onverwacht zonnige weer van zaterdag lokte daarentegen velen naar het strand. Eindelijk kon den de exploitanten van strandtentjes j doel. Er werden meer passagiers dan iets erdienen. ofschoon die ene ooit vervoerd mooie dag natuurlijk nog geen zomer eilanden. Op Texel logeren thai maakt. Want zondag was het alweer j 18.000 mis. Zuidafrikaanse radiozender De Zuidafrikaanse omroepmaat- scnappij zal voor twintig miljoen gul den de sterkste radiozender van Afri ka gaan bouwen. Deze zal worden gebruikt om een „waar en feitelijk beeld te geven ven de republiek en haar bevolking", zo zei het hoofd van de afdeling buiten land van de maatschappij. De uitzen dingen zullen in negen talen worden verzorgd. Verwacht wordt dat eind oktober met de eerste program ma's begonnen zal kunnen worden. De internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (ICAO) heeft gisteren met 39 stemmen tegen 1 een resolutie aangenomen, waarin de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika wordt veroordeeld. Alle landen worden in de resolutie ^vnkantie-1 aangespoord druk op Zuid-Afrika uit te oefenen om te bevorderen dat dit t nummer bestaat uit 12 pagina's Voot Prins Bernhard is de va kantie al begonnen. Op de foto zien we de Prins in korte broek en met onafscheidelijke pijp als toerist in het Italiaanse Ortebello Het sombere weer op vrijdag heeft het uitblijven van de drukte op het verkeersplein Oudenrijn op zijn ge weten. Vele vakantiegangers stelden hun vertrek uit. Daardoor ontstond tevens een grotere spreiding, mede veroorzaakt door de vele waarschu wingen en aanwijzingen aan de va kantiegangers. Druk in treinen De Nederlandse Spoorwegen heb ben het wel bijzonder druk gehad. niet ver van Porto d Ercole. 1 Het accent lag op het vervoer van en waar de koninklijke villa is ge- i naar het buitenland. In Rotterdam legen. In het weekeinde heeltj enjtoomidaal stapten vrtldag m za- n terdag ook veel Spaanse arbeiders in de I rins een prwebezoek aan trein voor een vakantiereisje naar Zwitserland gebracht. huis. De stroom toeristen bewoog zich o nn/!'anti^faneeiT °P l,eland land van deze politiek afziet. \"'Z„ V *erschc!llne meer dan De meeste westelijke landen - 12.000 op Amelaan crca 15.000 en waaronder Canada, de VS en Frank- op Schiermonnikoog nos eens 4.000. onthielden üich van stem- Dat maakt een totaal van 57.000 toe- 1 risten: 5.000 meer dan vorig jaar. I ming. De 30-jarige G. Heijmans uit Tegelen heeft gisteravond een in overmoed aangegane weddenschap met de dood moeten bekopen. Tijdens een gesprek in een café met andere jongelui, die hoog opgaven van hun sportprestaties, wedde hij. evenals een Venlose vriend om 100 gulden, dat hij van een hijs kraan. die aan de Maas ligt op de grens van de gemeenten Tegelen en Venlo. in de rivier zou durven springen. Nadat het groepje naar de rivier was gegaan, sprong de vriend als eerste. Hij bracht het er heelhuids af. De heer Heijmans. die vervolgens aan de beurt was, kwam echter niet meer boven. Zijn stoffelijk overschot werd na geruime tyd dreggen opgehaald. hoord door een 41-jarige gemeente werkman. Onmiddellijk werden een arts en de politie gewaarschuwd. Da jongen was toen echter al overleden. De rijkspolitie van Valkenburg heeft de wijde omgeving afgezet en is on middellijk met behulp van speur honden op zoek gegaan naar de da der. Uit de tamelijk verwarde ver klaringen van het geheel overstuur geraakte meisje heeft men een vaag signalement van de dader kunnen opmaken. TV OM MISDAAD TE BESTRIJDEN (Van onze Londense correspondent De Brits© politie-autoriteiten gaan een grootscheepse propaganda-cam pagne beginnen, die anderhalf mil joen gulden zal kosten, om zoveel (mogelijk -medewerking van het publiek te verkrijgen bij de bestrij ding van de toenemende misdaad. Scotland Yard gaat als experiment geheime televisie-camera's opstellen in de straten van de wilde wijk Soho en van het deftige Mayfair. Deze camera's verbonden met het politie bureau. dat dit gebied bestrijkt, zul- zulen dag en nacht verborgen in vrachtauto's of in gebouwen op de loer liggen. Zodra er iets verdachte wordt waargenomen kunnen dertig patrouillerende agenten, voorzien van radio-ontvangers, onmiddelijk wor den gealarmeerd. Door middel van kleine microfoons die zfj bij zich dragen kunnen zij on middellijk naar het bureau rappor teren. Misdadigers kunnen daardoor moei lijk meer tussen de mazen van de diverse politie-patrouilles doorglip pen. Geheime politie-televisie heeft reeds aanzienlijk succes geboekt ln Liverpool. Diefstallen van gepar keerde auto's bijvoorbeeld namen in centraal-Llverpool met 12% af en de algemene misdaad met 40%. Uit het Leidsch Dagblad van f J 20 Julij 1865: t B. en W. van Leyden doen J te weten, dat eerlang zal wor~ J den overgegaan tot de benoe- J ming van een leraar voor de J oude laten op eene jaarwedde van 11500, I Burgem. en Weth. voornoemd D. Tieboel Siegenbeek, burgem. v. Puttkammer, secretaris Te Antwerpen dreef de oppasser de apen in den die- rentuin met de zweep naar t hunne hokken. Zij vielen j

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1