Doe het zelf- begin met 'n tafel Een wonderlijk ideaal koel bewaren TOIKENPIKKERS Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld Mannelijk karweitje voor vrouwen Wat bezielt kleine meisjes toch om te veronderstellen dat het hoogste wat zij ooit kunnen bereiken. het huisvrouwen schap is Van alles willen ze worden: kinderarts, winkeljuffrouw, so ciaal werkster, actrice, zange res. sleepbootkapitein, autoped- fabrikante, modiste; de won derlijkste beroepen hoor je hen opsommen, maar daarbij: óók huisvrouw. Met een man. En vier of acht kinderen. En drie poezen en vijf honden en een kanarie en een geit en een auto Mijn eigen dochter is wat dat be treft niet wijzer. Waarom toch?", vraag ik ver baasd. ..Zo'n heerlijk beroep is dat huisvrouw spelen niet. Elke dag de zelfde stofzuiger hanteren, dezelfde stoelen afstoffen, elke week dezelf de rampen lappen, dezelfde truien „Nou, da's toch leuk", zegt Ma rian luchtig. 't Is ontaard vervelend", zeg ik met nadruk. „Overigens, als jij zo veel behagen schept in kopjes af- Uit de boutique-collectie van de Nederlandse ontwerper Jean Louzac is dit complex, bestaande uit 9/10 mantel, bijpassende rok, shantung blouse en hoedje. (met 8 tegels van 24 cm wordt bet blad 96 x 48 cm, met 10 tegels van dezelfde maat 120 x 48 cm. met 8 tegels van 28 cm wordt het 112 x 56 cm en met 10 van die tegels 140 x 56 cm. Met tegels van 49 of 65 cm in 't vierkant kunt u uit twee tegels een tafeloppervlak van 49 x 98 cm. resp. 130 x 65 cm maken. Terwijl één tegel van 65 of 89 cm voldoende is voor een één- kleurig, vierkant tafeltje dat han dig is als bijzettafel of als meubel m de kinderkamer.) Kies de kleuren van de tegels met overleg en in dienst van het interieur waarvoor de tafel be stemd is. In het voorbeeld van de foto werden tegels van 24 cm in gebroken wit, caramel en zwart gebruikt. Plak de tegels met de aanwezige lijm op het spaanplaat. Zaag de houten randen voor de lyst op maat en in verstek, heeft u geen verstek- bak, kyk dan uw houtleverancier of de lijstenmaker eens lief aan en vraag hem dit werkje voor u te doen geef echter wel de juiste maten op en vertel hem hoe de lijst aangebracht zal worden. Een andere mogelijk heid is de randen eenvoudig haaks op elkaar te zetten. Lijm en spijker de randen nu om het tafelblad, zo dat hun boven kant vlak met de tegels komt te liggen. (U kunt de rand ook iets hoger zetten, zodat u een opstaand randje verkrijgt, doch dit heeft het nadeel dat de tafel dan moeilijker schoon te maken is. De kleine spy- kertjjes worden geheel in het hout gedreven. De randen worden gron dig glad geschuurd, eerst met het grovere, dan met het fijne schuur pap'er, en met de nerf van het hout mee! De lyst kan naar ver kiezing met blanke lak of witte of zwarte matverf worden afgewerkt. De poten worden. 6 a 7 cm van de kant naar binnen, onder het tafel blad geschroefd. Vernacht u dat de tafel veel te lijden zal hebben (met andere woorden, zijn er kleine kin deren in de buurt) dan verdient het aanbeveling eerst tegen de onder kan van het tafelblad vier afval- stukjjes triplex te lijmen en de po ten door het triplex heen in de ta fel te schroeven: er is zo minder kans dat de schroef ga ten in het spaanplaat uit zullen brokkelen. Op soortgelijke wijze kunt u een tafel maken met porseleinen tegels of mozaïek hetgeen uiteraard veel prijziger wordt. Boven dien zijn dergelijke tegels zwaarder dan de eerstgenoemde lir.oleumtegels. reden waarom het tafelblad beter van meubelplaat dan spaanplaat gemaakt kan worden. Linoleumtegels. die in eerste in stantie als vloerbedekking op de markt worden gebracht, kunnen voor allerhand decoratieve en prak tische doeleinden worden gebruikt. U kunt er bijvoorbeeld laden en kastdeuren in keuken en kinderka mer mee bekleden een bekle ding die duurzamer en minder fra giel is dan verf. Linoleumtegels doen het goed als spatstuk achter gootsteen of wasbak en zijn zeer effectvol als wandbekleding voor een muurgedeelte in andere ver trekken of hall. Zwarte tegels tegen ae muur in de kinderkamer kun nen als schoolbord dienen. Op de bovenvlakken van keukenkastjes zijn de tegels handig, vooral als u ze met blanke plastic „lakt" u kunt er weliswaar geen brood op snijden of peterselie hakken, maar wel hete pannen opzetten. U kunt er het niet meer mooie oppervlak van een serveerblad mee vernieu- we en zelfs een oude keukentafel mee moderniseren. J.V. (W)ETENS WAARD geschikt. De tafel wordt twee tegels breed en vier (als in de foto) of vijf tegels lang. Bereken aan de hand van de gekozen tegels de af meting van het tafelblad en zaag ze'f of laat het spaanplaats op maat zagen. Lang niet ieder huisvrouw is de gelukkige bezitster van een koelkast of een goede kelder, zodat het bewaren van roomboter in de zomer nog wel eens moeilijkheden oplevert. Beschikt U (nog) niet over een goede koelgelegenheid. dan verdient het aanbeveling om juist voldoende roomboter voor onmiddellijk gebruik in huis te halen. Een goede methode om boter koel te houden is het botervlootje omwikkelen met een natte doek óf een dubbelwandige pot te gebrui ken, waar tussen dan een stukje vochtig schuim- plastic wordt gedaan. Door verdamping van het vocht blijft de boter koel. Gevulde paprika's paprika's, 50 gr. oude kaas, 4 eieren, peper, zout. Snijd de gewassen paprika's in -^de lengte door en verwijder het steeltje en de pitjes. Leg de helften ik. in een platte, beboterde vuurvaste ;e-schotel, bestrooi ze met zout en peper en leg er een paar stukjes roomboter in. Voeg iets water toe en plaats ze gedurende 10 minuten in de oven. Vul vervolgens de pa prika's met de in dobbelsteentjes gesneden kaas en breek er een ei Plaats de schotel weer zo lang in de oven tot de eieren ge- ttold zijn. en Paprikasoep 100 g belegen kaas, 3 paprika's, 50 g boter, 25 g rijst, 1 bouillon tablet. 1 liter kokend water, peter- elie, paprikapoeder. Snijd de paprika's in ringen, was ze en ontdoe ze van het zaad. Smoor enkele van de mooiste rin gen in de boter gaar, Smoor enkele van de mooiste ringen in de boter gaar. Kook van water, bouillonta blet, rijst, paprika's en paprikapoe der soep in ongeveer 15 minuten en maak deze af met de gesmoorde paprikaringen, de in blokjes gesne den kaas en de fijngesneden peter selie. Ramequin Leg in een beboterde, vuurvaste schotel laag om laag 150 g dunne sneetjes brood en 200 g jong bele gen in plakken gesneden kaas Klop 3 eieren los met zout, peper en noot, voeg een liter melk toe en giet dit mengsel over het brood Strooi er zodra het vocht is inge trokken wat paneermeel over en leg hierop wat klontjes boter. Bak de ramequin in ongeveer 30 mi nuten ln de oven gaar en licht bruin. huisvrouw hen zo aantrok want een beroep is het, en tamelijk zwaar bovendien) Wat die onafhankelijkheid be treft: da's een misverstand. Na- luurliik vertelt je man je wat je moet doen. „Schat, repareer je vanavond dat jasje even? En kun je dat overhemd straks nog strij ken? Zorg ervoor dat volgende week mijn beste kostuum gestoomd is. En doe je dit en dat en nog veel meer?" Hij vraagt het vriendelijk, maar het blijven orders. En je volgt ze zonder morren op want dat is „e plicht. Naar eigen goeddunken over het huishoudgeld beschikken is ook een fictie, want hoe zou dat kunnen? Man en kinderen moeten eten groente, brood, belegging, brandstof en kleding moeten volgens een be paald schema worden aangeschaft en de beste huisvrouw is zij die het evenwicht tussen al die dingen weet te bewaren. Kan ze kopen want ze wil? Een Dior-creatie, een machtig plaat werk in zeskleurendruk, een exo tische palm in-een-pot voor in de gang, een minkman tel of een sport wagen, indien haar dat zo invalt? Ze dénkt er zelfs niet over. Het gezin gaat voor! De kinderen naar eigen in zichten opvoeden is er ook niet bij, want er bestaat zoiets als een leerplichtwet ivaaraan alle huismoeders zich dienen te on derwerpen; er zijn doktoren, psychologen, kinderrechters, leerkrachten, geestelijke raads lieden die zich met de opvoeding bemoeien, zich er duchtig in mengen en wier invloed onmis kenbaar is. En wal. die veelbezongen vrijheid betreft Oef. wat zijn we vrij Ik heb de proef genomen, kort geleden. Ten aanschotrwe van het ganse gezin haalde ik een rol drop uit mijn tasje en begon die rustig leeg te eten. Algemene verbazing. „Geef mij er één?" zei Henk be gerig. „Wij lusten ook wat," deelde Adriaan mee. .Krijgen wij helemaal niets?" vroeg Marian ontdaan. Zelfs vader fronste de wenkbrau wen. „Je verwent Je zelf nogal zei hij Ziet u, dat noemen ze dan vrij heid. De kindere zeggen: „Als ik van mijn zakgeld snoep wil kopen is dat mijn zaak". Vader zegt: „Ik zal zelf wel beslissen of ik super of gewone benzine in de tank laat gieten". Maar als moeder de vrij heid neemt een minimaal deeltje van haar huishoudgeld in drop om te zette en dat helemaal zelf te consumeren dan komt er aan de verbazing geen einde. En toch wil Marian in de toe komst huisvrouw worden. En héér dochters en kleindochters en Nu ja, ik werd het óók: vrijwil lig! THEA BECKMAN. Als de regen of het koude ,,zomer"-weer u dwingen bin nenshuis te blijven, hebt u tijd voor allerlei huiselijke hand werkjes. Echt vrouwelijke handwerkjes, zoals dat heet. en minder vrouwelijke werkjes die in deze moderne tijd echter geenszins onvrou welijk zijn. Immers, al veel vrouwen hebben het borduur raam vervangen door zaag. schroevedraaier en/of verf kwast. En wat meer is, de praktijk heeft uitgewezen dat menig doe-het-zelf-werkje net ter en beter door vrouwen woridt gedaan dan door man- Er is geen vrouw die niet als ze wil en zich in het hoe en waar om verdiept zelf de slaapkamer kan schilderen, de zitkamer be hangen of een nieuwe traploper op de draaitrap kan leggen. Al voelt ze er misschien ook niets voor op het dak te klimmen om pannen recht te leggen, dan is er toch geen reden waarom ze niet zelf de nieuwe gordijnen zou naaien en de nieuwe gordijnrails vastschroeven, waarom ze niet zelf het nieuwe si- salbouclé zou leggen of de vloer net linoleumtegels zou beplakken. Heus. het idee dat dat mannewerk- jes zijn is bepaald van een vorige generatie de generatie die nu tachtig is en niet meer zo vlot uit de voeten kan. Het idee dat der gelijke en vele andere werkjes al leen voor de vakman zijn is zeker boerderij tot een moderne villa liet ombouwen, ontdekte te laat dat het enorme spiegelglazen zitkamerraam veel te hoog in de muur ivas gezet. Timmerman en metselaar waren weg en bleven weg de schilders stonden te wachten. Ze heeft het raam, met de hulp van een oud tuinman netje enkele bakstenen lager ge zet. En terwijl de overtuiging dat Je met zelf doen massa's geld be spaart terrein wint, wordt vooral het zwakke geslacht zich meer en meer bewust van het feit dat je door zelf doen kleine luxes kunt bezitten die je anders nooit beze ten zou hebben, dat je dingen kunt hebben die precies aan je smaak en aan je praktische verlangens voldoen. (Het klaargekochte keu kenkastje laat een niet schoon te maken gaping tussen muur en meubel vrij, de kast die je zelf in elkaar zet past precies). Hier volgt een beschrijving van een eenvoudig werkje, dat geknipt is voor Het Eerste Werk stuk van de nieuwe doe-het-zel- ver, of liever doe-het-zelfster. Zelfs zü die nog geen zaag han teert, nog geen boor bezit, kan het maken (ze laat haar beno digdheden bij de houthandelaar op maat snijden). Het is een la ge tafel (elke doe-het-zelver is of met een lage tafel of met bloe- menplanken begonnen!) die een aardige aanwinst zal zijn voor de slaapzitkamer, of de moderne zitkamer. heeft er voor nodig: linoleum tegels en de daarvoor aangewezen sinds tien jaar al aan 't veroude ren (Zeker, een goed vakman doet het werk beter en vooral snel ler dan de leek, maar de leek die zich op het werk toelegt ver krijgt heel wat beter resultaten dan de slechte en/of niet-geinte- resseerde vakman, waarvan er te genwoordig helaas maar al te vele zijn. Ons familiebad werd vak kundig ingebouwd, helaas zo slecht uat we zelf het vakkundig werk hebben afgebroken en een luxe om bouw hebben gewrocht). Het idee dat de vakman direct klaar staat om dit of dat voor u op te knappen is in alle gecivili seerde streken een legende. (Een vriendin van ons die een oude lijm, voor de bekleding van de ta fel: spaanplaat van 20 mm dikte voor het tafelblad; beukehouten of ramin randen van 40 mm breed te en 5 a 8 mm dik voor de lijst van het tafelblad; vier tafelpote van ongeveer 30 cm hoogte die u kant en klaar koop. Verder hout- lym en fijne koploze spijkertjes voor de lijst-, fyn en middelgrof schuurpapier, blanke lak of verf. De afmeting van de tafel wordt bepaald door het aantal tegels waarmee u het bovenblad beplakt en door de afmeting van die tegels zelf deze laatste zijn namelijk in verschillende maten verkrijg baar. Voor een langwerpige tafel zijn de kleinste tegels, die van 24 of 28 cm in 't vierkant, het meest wassen, kolen scheppen en bedden opmaken, kun je je gang gaan. Hier in huis is genoeg te doen". Weg is ze! Naar buiten, de lieve vrijheid tegemoet. Ik zie haar in volle ren het pad af suizen, naar een vriendje wuiven, de berk een ruk geven. „Annie, zullen we spelen?" En Annie, die ook groot genoeg is om haar moeder een handje toe te ste ken, gaat er enthousiast op in. Toch dat heeft haar moeder me zelf toevertrouwd hoopt ook An nie later de hoge status van huis vrouw te bereiken (maar pas na dat ze vijf jaren voor mode-ont werpster heeft gestudeerd). Het is wonderlijk. Jonge meisjes te worden nu de wereld met al voelen er niets voor om dienstbode haar boeiende beroepen voor hen openstaat. Poetsen, boenen, dwei len, zemen en schuren achten ze beneden hun waardigheid, ze ver worden vol geestdrift onderwijzeres kiezen een interessanter beroep en of verpleegster of gaan vliegen met Maar nauwelijks staan ze een •iere jongelui hun plaatsen aan; al les is beter dan huishoudelijk werk. Maar nauwelijks staan ze ee jaar voor de klas. hebben ze hun ooievaartje gehaald, zijn ze drie maal in New Delhi geland, hebben ze twee maanden lang plaatsen aangewezen, of ze treden overge lukkig in het huwelijk, laten zich „mevrouw Dinges" noemen, kijken trots om zich heen en brengen de rest van hun lange leven door met poetsen, boenen dweilen, zemen en schuren. Het zijn dan wel eigen spulletjes die onder hun zorgzame handen beginnen te glimmen, maar wat het werk zelf betreft is er geen enkel verschil met de dienstbode. Niettemin voelen ze zich gelukkig, uitverkoren en verhoogd. Wie het begrijpt mag het zeggen. „Nu ja, als huisvrouw ben je onafhankelijk. Niemand vertelt je wat je moet doen, je kunt naar eigen goeddunken over het huishoudgeld beschikken, je kunt je kinderen naar eigen in zichten opvoedenje bent vrij!" Dat zeggen ze dan als je vraagt, waarom het beroep van -j Poppekincl Op de New Yorkse (poppen)- markt is een produkt verschenen, .ervaardigd wordt naar het ge- van de toekomstige bezitster. er vaardiging van zo'n kunst- „my doll" genaamd, gaat als volgt in zijn werk: men stuurt een .foto van degene in de regel een kind voor wie de pop bestemd is de fabrikant. De fabriek ver groot het gezicht van de foto en 'brengt het over op „gevoelig lin- jpalnen" dat vervolgens wordt gevormd naar de contouren en afmetingen van het ware gezioht en verhard. H Dan komen de schilders van de fa ll friek om op het gezicht de H kleurtjes van het origineel aan te H brengen. Het lichaam van de pop is ruim '60 cm lang. De politie in Atlanta (V.S.) zit k met de handen in het haar, omdat ige inwoners met de handen haren van andere lieden zit- Er zijn n.l. individuen, die en vrouwen de pruiken hoofd rukken en ze verko- man werd gearresteerd hij een jonge vrouw, die op wandelde, haar pruik van van het hoofd had ge- Een andere vrouw deed bij aangifte, dat zij een ogen- gedut in het portiek van huis en dat, toen zij wakker haar pruik weg was. iken zijn in Atlanta zowel bij als vrouwen op het ogen- en daarom zegt de I Moederlijke Een avondjapon met kanten bovenstuk uit de collectie van de Westberlijnse mode-ontwer- «J per Richter.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9