EIDSCH DAGBLAD ,TELEV1ZIER" STICHT ZELF EEN OMROEP nval verhaast bekendmakin Eerste foto van goede van Mars kwaliteit Volgens normen nota-Vrolijk Griekse premier tot aftreden gedwongen I/WEERBERICHT alles Staatsloterij betaalt ƒ800.- teveel uit 20 tol 40% korting Vlieland pgencht 1 maart I860 VRIJDAG 16 JULI 1965 No. 31617 Leur: EL A. EL van Dlshoeclc jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10.70 per kwartaal, f3.55 per maand, f0.83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 67055 Op korte termijn komt er een nationale omroepstichting „Tele- iier-RTN (Radio en Televizie Nederland)". Dit heeft de heer A. G. de Ruwe, hoofdredacteur van het weeKblad Televizier, Jsteravond bekendgemaakt, een paar maanden eerder dan de be- peling was en ook op 'n volgens hem ongelukkig moment, name- w vlak voordat bijna drie miljoen Nederlanders met vakantie an. De directe aanleiding tot deze overhaaste bekendmaking, Jus de heer De Ruwe, zelf ijlings uit Parijs teruggekeerd, is de litie-inval van eergisteren. Totaalprogramma igin september zullen de plan- welke ivorden gebaseerd de maatstaven die in de „nota voepbestel" zijn aangegeven en artoe uiteraard eerst de minis- iële beschikking moet worden \ewacht uit de doeken wor- gedaan. De heer De Ruwe was lochtend niet bereid nu al in tails te treden. In Hilversum moet bij de omroep- turen bekend zijn geworden, dat .30 voorbereidingen reeds ver zijn ge- ^Tderd", aldus de hoofdredacteur Televizier, die daaraan de inval jchrijft. „De mogelijkheid bestaat, kennis is genomen van bepaalde tdten". Inmiddels heeft de Leidse Itie bevoegdheid gekregen haar lerzoek uit te breiden tot de om- porganisaties in Hilversum. 3" W raakneming? Wielrenner voor j motoren gegooid ,n onze A'damse correspondent) '3 en 28-jarige wielrenner is gister- md in het Olympisch Stadion het ihtoffer geworden van een aan- Tijdens stayerwedstrijden werd door een 37-jarige caféhouder en gi 46-jarige havenarbeider over de ustrade gegooid vlak voor aan- rmende motoren. Snel reageren de wierenner zelf en de gang iers deden de aanslag mislukken. betreft hier waarschijnlijk een lakneming van de onderwereld, havenarbeider is namelijk een ir van de caféhouder, die op 4 ii door de wielrenner in zijn borst linkerbeen geschoten werd. Deze hi letpartij had plaats, toen de ha ll arbeider de woning wilde bin- idringen, waar de wielrenner int met de ex-vriendin van de 'houder. De daders van de aan- zijn ingesloten. I )e politie beschouwt de aanslag op j lein als een lijnrechte poging tot rd. De daders worden dinsdag de officier van Justitie geleid, ewel in het stadion enkele honder- i mensen getuige waren van de islag heeft zich maar één getuige de politie opgegeven. Men is be- j 6sd voor repressaiiles van de on- Mjrwereld, die haar meedogenloosheid teravond op schandalige wijze dui- flBjk demonstreerde. Televizier beoogt een „nationaal totaalprogramma" op een der netten. Hoe en wat precies, zullen de onge veer 500.000 abonnees van wie vol gens een recent opinie-onderzoek 88 procent niet is aangesloten bij een omroeporganisatie in het komende nummer kunnen lezen. De abonnees worden niet automatisch lid van de te vormen stichting. ..Wanneer wij er in slagen een gioot deel van de abonnees lid te la ten worden en daarbij anderen te la ten aansluiten, zodat we in de for mule voor een grote omroepvereni ging vallen, dan zijn we in staat een stoot te geven in de richting van een Nederlands totaalprogramma". De heer De Ruwe benadrukte, dat „Tele- vizier-RTN" niet de „zoveelste zuil' mag worden. „Hoofddoel blijft het to taalprogramma en daarvoor zijn wij bereid weer in een groter geheel op t-e gaan" verzuiling die er is, uit eigen belang. De AVRO heeft een net voor zichzelf geclaimd, wij niet. Wij willen niets anders dan een duw in de goede rich ting geven". Al liet de heer De Ruwe wel uit komen dat Televizier niet alleen staat, medestanders wilde hij (nog) niet noemen. Slechts dit: „Wy zyn er van overtuigd, dat nationaal voe lende stromingen uit de verschillen de richtingen in ons volk zullen mee werken aan de totstandkoming van deze nationale omroep". „Die stro mingen worden steeds sterker", zei hy, „De omroepen verloren in één jaar 165.000 leden. Wij wonnen in de zelfde periode ruim 180.000 abon- Medeplichtig aan ontsnapping van treinrover De 27-jarige Londense chauffeur Henry Holsgrove zal vandaag voor de rechter moeten verschynen om dat hij verdacht wordt van mede plichtigheid aan de ontsnapping van enkele medewerkers aan de grote treinroof uit de gevangenis. Ronald Biggs, de voornaamste van de vier ontsnapten, is nog steeds voortvluchtig. Welk aandeel Holsgrove precies heeft gehad in de ontsnapping uit de gevangenis in Londen is nog niet bekend. De politie heeft gisteren een van de auto's, waarmee de ontsnappings poging is uitgevoerd, in een Lon dense straat teruggevonden. Hy zat vol vingerafdrukken en in de baga geruimte lag een deel van de ge vangeniskleding. die door Biggs gedragen kan zyn. Als voordelen van een dergelyk 1 programma noemde de heer De Ruwe meer continuïteit en grotere wendbaarheid. „Het is niet zo, dat iedereen moet worden ontzien. Ieder een mag togen alle schenen schoppen, maar dan wel iedereen met gelyke Beeldband camera werkt goed Geen AVRO" 9? De Televizier-plannen lopen beslist niet parallel met het streven van de AVRO. aldus de heer De Ruwe.'„Bij de AVRO zou ik willen zeggen: kyk niet naar mijn woorden, maar naar myn daden. De AVRO is naar myn mening de grootste voorstander van Demonstraties in Athene Koning Constantijn heeft de Griek- mier bekend. In de uitzending werd se premier Papandreoe gisteravond tot aftreden gedwongen te midden van een machtsstrijd over de strijd krachten. Papandreoe had aangekon digd, vandaag te zullen aftreden, maar de koning beëidigde on- middellijk een opvolger. Nog geen uur nadat Papandreoe had bekend gemaakt dat hij vandaag zijn ontslag zou indienen, benoemde de jonge ko ning George Athanasiades-Novas (72), president van het parlement en lid van de Centrum-Unie-partij van Papandreoe. als opvolger. REGEN Jet KNMI verwacht van heden- ?f morgenavond: veel bewolking t aanvankelyk op de meeste plaat- n i nog enige regen of motregen. or tige tot vrij krachtige noordooste- wind. In het oosten van het R id iets hogere temperaturen, elders 34 ilnig v randering. (Opgemaakt om 11.15 uur). 17 JULI Zon op: 4.40 uur; onder: 20.51 uur. an op: 23.01 uur; onder: 8.11 uur. ogwater te Katwijk te 5.26 en 17.49 laagwater te 1.20 en 13.38 uur. STRANDVERWACHTING Een storingsgebied et veel bewol- en wat lichte regen trekt naar 9-kt oosten weg. Morgen meer hoge- akinvloed met opklaringen en een ende noordoostenwind. In de tódag ongeveer 18 graden. Tempe- zeewater 16 graden. taur s Vooruitzichten: een hogedrukcen- Urn komt tydens het weekeinde bo de Noordzee te liggen met stabiel zonniger strandweer. 0 Dit nummer bestaat lit 18 pagina's De nieuwe Griekse premier Athanassiades-Novas. Het nieuws sloeg de 77-jarige pre mier met stomheid. Hij had een ont moeting met ministers en een groep parlementsleden van zijn partij in zijn huis. „Ik heb gezegd dat ik morgen zou aftreden, morgen", zo schreeuwde Papandreoe. Alarm Het was de eerste crisis in het nu zeventien maanden oude bewind van Constantijn en een van de ernstigste, die het land sinds vele jaren heeft getroffen. Gemeld ls dat de politie en het le ger in toestand van alarm zyn ge bracht in het gebied Athene. Vele duizenden studenten hebben in ver schillende delen van de hoofdstad ge demonstreerd onder kreten als „Wy willen Papandreoe", en „Weg met Athanasiades-Novas, die verrader' Radio-Athene maakte het nieuws van de beëdiging van de nieuwe pre- gezegd. dat de koning ook twee nieu we ministers heeft beëdigd: Toembas als minister van Openbare Orde en Costopoelos als minister van Buiten landse Zaken en Defensie Beiden zyn ook lid van de Centrum-Unie-party van Papandreoe. Costopoelos was on der Papandreoe minister van Buiten landse Zaken. Het was niet bekend waarom er slechts drie ministers zyn benoemd en of de koning dit alleen maar be doelt als een interim-regering. De koning heeft dus ook Garoefalias ver vangen. Om Garoefalias. die minister van Defensie was, is de rel uitgebroken. Papandreoe wilde het leger ontdoen van politiserende officieren, hetgeen door Garoefalias, een vriend van de koning, werd geweigerd. Papandreoe eiste daarop zijn aftreden, waarna hy in conflict kwam met de koning. Het is niet de eerste keer dat de Griekse monarchie verwikkeld is in een machtsstrijd met de regering. In de honderd jaar dat het huidige ko ningshuis bestaat, zyn al drie ko ningen het land uitgezet. De ouders van Constantyn. koningin-moeder Frederika en wijlen Koning Paul, zyn er vaak van beschuldigd dat zy ver der zyn gegaan dan hun grondwette- lyk was toegestaan en dat zy zich hebben bemoeid met zaken van de regering. Aan de twijfel of de Mariner-IV in staat zou zijn een go foto van de planeet Mars over te seinen, is gisteren een eind ge komen. Minder dan een uur nadat de eerste signalen waren ont vangen, verklaarde William Pickering, hoofd van het ruimtecen trum in Pasadena, dat er een duidelijke foto werd opgebouwd. De NASA, het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart, noemde 'de'eerste opname, die om half twaalf vannacht werd voltooid, ^van goede kwaliteit". De zeer tevreden deskundigen hebben meegedeeld, dat de beeld band van de camera in het ruimte vaartuig, waarvan men even aan nam dat hij niet goed functoneerde, nu perfect schijnt te werken. Picke ring gelooft dat de Mariner op zijn minst zes of zeven foto's heeft ge maakt. Het duurt ongeveer 8V2 uur voordat elke foto gereed is gekomen. Het was de bedoeling dat de Mari ner 21 opnamen van Mars zou maken. De eerste door de Mariner over geseinde foto, die vanochtend vroeg werd gepubliceerd, toont lichte on effenheden aan de oppervlakte van de planeet. In beeld is gebracht een woestynachtig gebied genaam „Ely sium", dat ten noorden van de eve naar van Mars is gelegen. De opper vlakte van Mars is op de foto helder verlicht, in scherpe tegenstelling tot de donkere hemel op de achtergrond. PLAATS VOOR WITTEVEEN IN V.V.D.-FRACTIE Mevrouw ir. A. Kuiper-Struyk (VVD» verlaat de Tweede Kamer. Zij moet op medisch advies een ge deelte van haar veelomvattende taak - combinatie van het lidmaatschap van de Tweede Kamer en van de ge meenteraad van Rotterdam opge ven Mevrouw Kuiper heeft gekozen voor het Rotterdamse gedeelte van haar werk, zodat ze haar Kamerlid- niaaischap met ingang van het vol gende parlementaire jaar zal beëin digen. Zij is sinds 1959 lid van de Kamer. Dit betekent, dat in de VVD-frac- tie een pJaats vrijkomt voor de oud minister van Financiën, prof. dr. H. J. Witteveen. Van VVD-zijde werd De 25-jarige Constantyn lykt nu! reeds eerder meegedeeld, dat Vlak De foto beslaat een gebied van on geveer 100.00C km2. Een van de ge leerden in Pasadena, dr. Leighton, zei dat uit de foto bleek dat de op- pei-vlakte van Mars vlak is, met wei nig contrasten en als gevolg daar van moeiiyk te fotograferen. De con trasten die er waren, kwamen boven dien niet zo goed uit, doordat de foto noguJ gesluierd was. Er liepen verder wat strepen over de plaat. Er was geen teken te zien dat wees op enig leven op Mars en de fameuze „ka nalen" die astronomen in het verle den zo vaak hebben waargenomen. j Toeristen worden» in Frankrijk met gesehenken overstelpt vastbesloten in de crisis over 't leger vast te stellen dat hy het recht heeft meer te zyn dan een figurant. (zie ook pag. 2) Professor Pilz in Karinthië hoopte voor prof. Witteveen 'n plaats in de VVD-fractie te vinden. Zoals bekend zal na het parlementaire re ces mr. E. H. Toxopeus, oud-minis ter van Binnenlandse Zaken, in de Twraede Kamer terugkeren. Hy zal waarschijnlijk in de loop van 1966 mr. Geertsema als fractieleider op volgen. (Van onze Paryse correspondent) In het raam van de campagne die de regering sedert enkele weken voert, om meer buitenlandse toeristen naar Frankryk te lokken, heeft de minister voor Toemisme een nieuwe stunt gelanceerd. De professionele glimlach die hy eerst de stewardes sen en zelfs de douaniers had voor geschreven, worden met ingang van deze week bovendien nog begeleid door verrassingspakketten die toe risten uit Engeland, België en Duitsland aan de grenzen worden 1 aangeboden. De pakjes die ten getale van 40.000 stuks door de regering ter beschik king zyn gesteld, bevatten flesjes wyn, vruchten, kaas, geborduurde zakdoekjes en soms zelfs lappen kant van vijfeneenhalve meter lengte. Reeds eerder hadden ste wardessen op de luchthavens van Orly en Le Bourget, de buitenlan ders flesjes parfum en rozen aan geboden, om het langs die weg met bloemen te zeggen hoe hoog hun komst in Frankrijk dat de laat ste tyd een niet brillante toeristen balans meer te tonen had wel op prys werd gesteld. zijn evenmin zichtbaar. De woord voerder van de NASA merkte op dat de eerste foto ongetwyfeld de minst interessante van de reeks zou zyn, daar deze uit een ongunstige hoek is genomen. Volgens andere geleerden, die zich met niet-fotografische bevin dingen bezig houden, heeft Mars vrijwel geen magnetisch veld. Daar door houdt de planeet geen gordel van intense bestraling van de zon vast, zoals dat by de aarde wel het geval is. De oppervlakte van Mars zou daardoor gebombardeerd worden door radio-actieve deeltjes. Twee uur nadat de eerste foto was afgerond begon de Mariner-IV de tweede naar de aarde te seinen. Met de overseining van de 21 foto's die ais alles goed is gegaan door het ruimtevaartuig zijn genomen, is in totaal een tiental dagen gemoeid. Op 23 november van het vorig jaar werd de Mariner van Kaap Kennedy in de ruimte geschoten, met als op dracht de planeet Mars in zyn baan om de zon op te zoeken. Met een snelheid van ruim 100.000 kilometer per uur, heeft de Mariner thans in totaal ruim 500 miljoen kilometer af gelegd en is volgens de berekeningen van de elektronische breinen van de NASA op 10.000 kilometer afstand aan Mars voorby geschoten. In rechte lyn gerekend bevond de Ma riner zich op dat moment op 215 miljoen kilometer van de aarde. De radiosignalen, die de zenders, gevoed door zonne-energie, uitstralen, had den er op dat moment 12 minuten voor nodig om de aarde te bereiken. ■fa Het is meer als curiositeit, cfat wij deze Marsfoto afdrukken, want voor een leek is er weinig te zien op de eerste foto. die door de Amerikaanse Mariner-4 van Mars werd gemaakt en naar de aarde is doorgeseind. Maar de deskundigen zijn zeer tevreden met het resultaat, dat het cosmische oog op ruim 8000 km van de planeet registreerde. Advertentie Fusie tussen vijf scheepswerven De besturen van NV scheepsbouw- werf en machinefabriek „De Klop" in Sliedrecht, J. en K. Smit's Scheepswerven NV in Kinderdyk, L. Smit en Zoon's scheeps- en werktuigbouw NV in Kinderdyk, Verschure en Co's scheepswerf en machinefabriek NV in Amsterdam en NV werf Gusto v/h firma A. F. Smulders in Schiedam hebben over eenstemming bereikt om tot een vol ledige samenwerking in de vorm van een fusie te komen. Daartoe zal een houdstermaat- schappy worden opgericht, die de naam zal dragen: NV Industriële handelscombinatie Holland. ZINGEN FLUITEN PRATEN PRONKEN Een lieve lust Is Vlieland's vogel afdeling, Tropische vogels, kana ries, parkieten, papegaaien - rond om hebt u voor het kijken, luiste ren, kiezen. Gevederde vriendjes; die leven en kleur en muziete brengen In uw huis. Kom langs; verheug u in zo veel vogels bij elkaar in de speciale afdeling. weet heeft De Westduitse raketgeleerde pro fessor Pilz bevindt zich al enkele weken met zijn blinde secretaresse in de zuidoostenrykse provincie Ka rinthië, zo meldt de Weense pers. Pilz, die in Egypte het toezicht had op de bouw van raketten, was de vorige maand plotseling uit Cairo verdwenen. Zyn secretaresse, Hanne- lore Wende, verloor in november 1963 haar gezichtsvermogen toen zy een voor Pilz bestemd postpakket open de dat daarop ontplofte. De pro fessor wilde tegenover Oostenrijkse I De Amsterdamse politie meent dat hier vermoedelijk sprake is van ver journalisten, die zyn verblyfplaat^ duistering, daar de vrouw redelykerwys moet hebben geweten dat een ontdekte, geen enkele verklaring af vijfde-lot maar recht gaf op f 200.-. Zij is tot op heden niet komen opdagen, leggen omdat hy. naar hy zei. „zyn De recherche, die de vrouw met behulp van het door de collectrice ver deel had gehad van de methoden strekte signalement hoopt op te sporen, vermoedt dat de gezochte heeft van de Israëlisch geheime dienst", gedacht: „Dat is nog eens een meevallertje". Een collectrice van de Staatsloterij in Amsterdam-west heeft een kostbare dameSDalfieS reaenmantok vergissing gemaakt, toen zij een door een tot nu toe onbekende vrouw aan- K^1' re9enmaiUeiS geboden w innend éénvyfde-lot voor een héél lot aanzag en daardoor f 1000 - in plaats van f 200,- uitbetaalde. en wintermantels In onze herenzaak Kostuums, hoeden, flanellen sporthemden enz. Alleen betaling a contant Maarsmansteeg 4-6 Telef. 21673 Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) (d)uc/ Uit het Leidsch Dagblad van 18 Julij 1865: Te Hellevoetsluis heeft zich een commissie gevormd om gelden in te zamelen voor de dienstbode, die met le vensgevaar 4 kinderen gered heeft uit een in brand staand huis van haar meester. Voor de betrekking van directeur en leeraar aan de H.B.S. te A'dam is aan den gemeenteraad aanbevolen o.a. Dr. C. J E. Bintel de la Rivière te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1