MONT-BLANCTUNNEL OPEN FANTA De Gaulle en Saragat tweehonderd kilometer dichter hij elkaar Lucht zal zuiver zijn Harrie van Piere wint de Ronde van Maasdijk Tunnel ter lengte van 11.599 meter I voor 6 zegels en slechts 1 gulden 6 limonadeglazen met vrolijke clowns! ORANGE GEZINSFLES Stijlprijs voor Van As Zipporah Scotch zegevierde Speerwerpsters tonen vorm in Leidse Hout LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 JULI Zoetemelk weer snelste nieuweling (Van onze correspondent in Rome) Terwijl de verhouding tussen Frankrijk en Italië de laatste tijd heel wat te wensen overlaat, zal de afstand die Rome van Parijs scheidt met tweehonderd kilometer worden verkort. Mor gen zal de nieuwe tunnel onder de Mont Blanc worden ingewijd en zowel de Italiaanse president Saragat als zijn Franse ambtge noot De Gaulle zullen bij die plechtigheid aanwezig zijn. Met zijn lengte van 1.599 meter is de tunnel de langste ter wereld. Er is zeven jaar door beide landen aan gewerkt. heeft wel lang geduurd, voor men er aan toe is gekomen. Vooroorlogse plannen kwamen niet verder dan tot wat losse opmerkingen van Musso lini. Pas in 1946, dus onmiddellijk na het einde van de oorlog, werd een echt project opgemaakt. Dit gebeur de niet. zoals men zou verwachten, op initiatief van de beide betrokken regeringen, maar door particulieren. Bijzonder De tunnel heeft een heel bijzon der karakter, ook al ziet de reiziger daar niet veel van. In andere tun nels voor autoverkeer (die onder de St.-Bernhard b.v.) worden de gif gassen weggezogen en wordt nieuwe, frisse lucht toegevoerd door grote luchtkokers niet veel verschillend van die. welke wij ook lh ons land ken nen bij de tunnels onder grote rivie ren. Dat is bij deze nieuwe tunnel onmogelijk. Men zou luchtkokers hebben moe ten aanleggen, die ongeveer drie duizend meter hoger zouden uitmon den. De tunnel loopt niet onder een bergpas door maar onder de hoogste bergtop van Europa. Er moest dus iets anders op worden ge vonden. Vandaar, dat zich onder het wegdek een tweede tunnel bevindt, eigenlijk heel wat belangrijker en vooral heel wat duurder dan het zichtbare deel. Ingewikkelde elektri sche apparaten, die bediend worden uit twee cabines, een op Frans en een op Italiaans grondgebied, re gelen de luchtverversing en als we de architecten mogen geloven, zal straks, wanneer het te verwachten drukke verkeer door de tunnel zal ra zen, de lucht er heel wat zuiverder zUn dan in de straten van Rome of Milaan. Een zo lange tunnel, 11.599 meter, zou zonder goede luchtverver sing niet alleen onbruikbaar zijn, maar geen mens zou er levend uit komen. Twee personen In dc „geheime benedentunnel" worden nog andere zaken geregeld, alles onder controle van de twee personen, in elk der belde reeds ge noemde cabines. Elektronische appa raten stellen vast of een gebruiker van de tunnel te snel of ook te lang zaam rijdt. Andere toestellen blok keren onmiddellijk in geval van een ongeluk het gehele verkeer. Dat ver der de verlichting van de tunnel daar geregeld wordt, is welhaast een bijkomstigheid. Wat de reiziger van deze tunnel ziet ls ln de eerste plaats het voor zulk een tunnel bijzonder brede weg dek. Er zijn twee autobanen, elk 34 meter breed, gescheiden door een behoorlek brede middenbaan. Aan beide zijden is een voetpad ter breed te van bijna een meter voor het dienstdoend personeel. Op elke hon derd meter afstand ls langs dat pad een veiligheidsnis voor dat personeel elke nis. zoals vanzelf spreekt, voor zien van telefoon. Op elke driehon derd meter afstand ls een grote vel- ligheidsnls voor auto's. De tunnel is lichtelijk hellend. De Ingang aan de Italiaanse zijde bevindt zich op 1381 meter hoogte, die aan de Franse kant, bij Chamonix, op 1274 meter. Precies halfweg de tunnenl bevindt 2ich de grens tussen Italië en Frankrijk, aangegeven door een mo numentje. De „echte" grens bevindt zich drieduizend meter hoger in de gletcher „Du Gant" en bij de „Ai guille du midi". Particulieren Graaf Dino Lora Totino uit Turijn is eigenlijk de man die er het meest voor heeft gedaan. Ook de aanleg is geschied door particu liere ondernemers, een Franse en een Italiaanse maatschappij. De kos ten, die ongeveer 235 miljoen gul den zijn ook voor de helft door de Franse, voor de andere helft door de Italiaanse ondernemer gedragen. Oud plan Straks zullen die twee ook de In komsten delen, want er zal een vrij hoge tol worden geheven. Maar het is wel de bedoeling, dat het tarief zal worden verlaagd, wanneer van de nieuwe weg een zo intensief ge bruik wordt gemaakt, dat de onder nemers een redelijke winst kunnen boeken. Een auto van normale af metingen zal ongeveer 1218 gulden tol moeten betalen. Als men weet. dat indertijd, dat was in 1882, de St. Gotthard, die drie km. langer is, ongeveer 60 miljoen gulden heeft gekost, hetgeen reke ning houdend met de waardevermin dering van het geld eerder meer dan minder ls. kan men niet zeggen, dat er bij de aanleg met geld gesmeten is. Integendeel. Want de Gotthard- tunnel moge dan langer zijn, verge leken bij dit nieuwe werk is hij een vrij eenvoudig geval. Electronische apparaten kwamen er destijds heus niet aan te pas. Parijs ligt nu twee honderd km. dichter bij Rome. Maar er zijn an dere afstanden die heel wat sterker zijn afgenomen. In de winter was een autoreis van Turijn naar Genè- ve een onderneming, die negen uur '836 km) duurde, met de nieuwe tun nel is die reis teruggebracht tot am per twee uur (175 km». Voor Turijn is deze tunnel nog belangrijker dan die van de St. Bemhard. Tot voor kort was Turijn, de Italiaanse stad waar de grootste industrieën geves tigd zijn 'men denke slechts aan de Fiat) min of meer geisoleerd en uit Het interieur van de Mont- Blanctunnel het buitenland moeilijk bereikbaar. Dat wordt nu wel heel anders en de nieuwe verbinding zal vooral deze belangrijke en sympathieke stad ten goede komen. De tunnel zal overigens nog niet direct voor het verkeer worden open gesteld. Wanneer dat gebeurt staat nog niet vast. Voordat het zover is moet er nog de laatste hand aan worden gelegd. Eerst zullen alleen personenwagens en autobussen van deze verbinding gebruik mogen ma ken en dan nog slechts van 06.00 uur tot 22.00 uur. Op een later tijd stip zal de tunnel voor dag en nacht opengesteld worden, ook voor vracht wagens. krijgt U sinaasappelsap vruchtenlimonade Erkend Bottela; en „Coca-Cola": Bottelo N.V. - Schie De gedachte om een tunnel te gra ven onder de Mont Blanc ls al heel oud. De eerste die op het idee kwam was een Franse natuuronderzoeker. Horace Bénédict de Saussure, die ln 1787 neerkijkende van de top van de alpenreus bemerkte, dat deze wel iswaar heel hoog was, maar betrek kelijk „smal". Hij begreep al, dat een tunnel van weinig meer dan twaalf km. lengte op ongeveer dui zend meter hoogte de vervaarlijke Mont Blanc zou overwinnen. Het Weer onenigheid over Japans- Koreaans verdrag Het op 22 Juni ln Tokio geteken de verdra® tot normalisering van de betrekkingen tussen Japan en Zuld- Korea. dat al eerder tot demonstra ties in de Zuidkoreaanse steden had geleid, ls gisteren de oorzaak geweest van een vechtpartij ln de Zuidkore aanse Nationale Vergadering. Aan hangers van de regering en de op positie gingen elkaar te lijf, nadat het verdrag officieel ter goedkeuring aan het parlement was voorgelegd. De vergadering werd verdaagd na dat het omstreden verdrag voor eer ste bespreking naar de Commissie voor buitenlandse betrekkingen was verwezen. Eerder op de dag hadden tien ge pensioneerde militaire leiders, onder wie leden van de militaire Junta van Tsjoeng Hee-park (1961-63) een ver hulde waarschuwing laten horen dat goedkeuring van het verdrag tot een staatsgreep sou kunnen lelden. TOERNOOI LEIDSCHE HOLT (Van onze tennismedewerker) Het is nog met geen mogelijkheid te zeggen wie straks in de finale van het hoofdnummer van het toernooi van De Leidsohe Hout, het H.E.B. tegenover elkaar zullen staan, maar als er een stijlprijs wordt uitgereikt dan ls het een uitgemaakte zaak dat deze naar de no. 1 van het Haagse Luoky Stroke, Van As gaat. Iedereen, die hem gisteren in aotie heeft ge zien in het HD.B. met zijn club- en teamgenoot Artes tegen de stoere Katwijkse formatie Blanken/Verhees, zeul deze mening willen onderschrij ven. Overigens scheelde het maar een metertje of de Lucky Stroke-com binatie was gewipt. Met 6-2, 3-6, 4-5 kwam. ironie van het spel, de sterke man Van As op zijn gevaarlijke ser vice zowaar op 30-40, matchpunt dus voor de Katwijkers! Blanken sloeg op de service van Van As een back handlob, die wel de oplopende Hage naar verraste, maar jammer genoeg voor Blanken en Verhees uitging. Op 7-6 maakte Van As op de service geen fouten meer. 8-6 voor de Luoky Stro- ke-dubbel. De kwartfinales in het H.E/B. zullen naar de verwachting worden betwist door Madera-De Groot, Van As, Blommendaal, Holle- man, J. Temminck, Van Baarle en vermoedelijk Pasma. Fel Madera die zijn vorig Jaar de titel verdedigt, had het tegen zich fel verwerende Kallenberg een vlot gewonnen eersite set, 6-1, niet bepaald gemakkelijk, maar in ern stige moeilijkheden kwam hij niet, 7-5. Overtuigender was de winst van Van Baarle. 6-1, 6-1 tegen Behm, Blommendaal, 6-0, 6-2 tegen Nuis, welke laatste niet zoals gisteren abu sievelijk werd vermeld, van Jansen verloor doch in drie sets zegevierde, en de man, die met zyn constante spel voor verrassingen kan zorgen. Madera's teamgenoot van Forescate 1, Swart. Obstakels In het D.E.B. leek mevr. Van Ber- ge-Henegouwen voor ongedachte ob stakels te komen, toen zy de eerste set van mej. De Groot met 2-6 ver loor. Daarna echter vond de Leid- sohe-Hout speelster de vaart en de controle op haar grounds trok es en dat betekende voor haar tegenstand ster een gedecideerde nederlaag, 6-3, 6-2 voor mevr. Van Berge-Henegou- Van Wijngaarden, regelmatig win naar van C-toernooien, dacht tegen tafelkenrüs-lnternational Gerard Bak. ker een snelle winst te zullen boeken, doch kwam van een koude kermis thuis. Bakker won de eerste set met 8-6 en gezien de wijze waarop Van Wijngaarden de tweede set met 6-4 voor zioh opeiste, maakt het voor ons op zijn minst twijfelachtig of hij zijn reputatie tegen de zeer kalm spelende Bakker waar zal kunnen maken. (Van onze wielermedewerker) Door rn de eindsprint zijn mede vluchter Henk Schouten te verslaan heeft de 22-jarige Harrie van Piere uit Uithoorn gisteravond de Ronde van Maasdijk op zijn naam gebracht. Leo Duijndam won de sprint van het peloton, dat één ronde achterstand had, vóór Ad van Haren en Nol Kloosterman. De Rijpweteringer Joop Zoetemelk was de snelste nieuweling en behaalde zijn achtste zege. In deze sterk bezrtte ronde hebben gerenommeerde renners als Rudl Lie- brechts (acht overwinningen in zes ten dagen». Nederlands kampioen Evert Dolman en Harm Ottenbros 'winnaar avondzesdaagse> geen over heersende rol kunnen spelen Wel probeerde Dolman in het begin een beslissing te forceren, maar het pe loton Let hem niet gaan. Harrie van Piere en de slimme Henk Schouten maakten handig gebruik van een ogenblik van onoplettendheid in de langgerekte groep en bezorgden het peloton halverwege de 80 km lange Koersen Nootdorp (Van onze medewerker). Zipporah Scotch, die in handen van Wagenaar jr. in de eerste af deling van de seriedraverij in 1.26.1 de slotaanval van de favo riet Bonny Gregor M had afge slagen, herhaalde dit ln de finale. Zipporah was direct op kop en liet zich geen moment bedreigen. Haar grootste rivaal Bonny Gre gor, die een enkel foutje maakte en steeds minder gunstig in de koers lag, kon op het nippertje het tweede geld redden vóór X Worthy. Barones Spencer K. die enige ma len een minder goede verrichting had laten zien, toonde nu weer haar klas se en behaalde nu ln de interna tio- r.ale draverij een glorieuze 1.25.2 zege. Dc Barones gaf Yackle Moore geen schijn van kans. Youthful Nora Spencer werd verrassend derde. Dean Hollandia, die zich meer en meer als een goed paard ontpopt, won, ondanks 20 meter handicap, de lepenprijs voor Corita R en Blanc* Scotch. In de openingsdraverij viel een sur prise door de zege van BB Hanover (w. f 12.50), die gekoppeld met Doornroosje V f61.20 gaf. Uitslagen De uitslagen lulden: Beuken-prijs, le afd 1. B. B. Ha nover (B. Neef» (1.29.9); 2 Doorn roosje V; 3 Beautiful Boy. Tot.: wl. t 12.50. pl. 2.70. 2 20. 5. koppel 61.20. OOV 4.50 Populieren-prijs: 1. Argonaut (W. de Lang) (125.2); 2 Anastaala Hanover; 3 Zelda's Happiness Tot: wl. f3 40, Dl. 1.60, 1 40, 1 00. koppel 4 00 cov. 4.40. trio 28 60. Olmen-prlje. le eerie: 1. Zipporah Scotch (J. Wagenaar Jr.) (1.26.1); 2. Bonny Gregor M: 3. X Worthy. Tot.: wl f3 10. Dl 1.70. 1 50. 2 50.' koppel 7 50. cov 4 70. 2e serie: 1 Z Tolly T (J. J Bakker) (1.26.6); 2. Alarlk; 3. X Messldor. Tot.; wl. f 1.00. pl. 1.10. 1.20, koppel 5 30. cov 3 20. Finale: 1. Zipporah Scotch (J Wa- genaar Jr.) (1.28 8); 2. Bonny Gregor M. 3. X Worthy. Tot.: wl. f2.50, pl. 1.10, 1.10, 1 40. koppel 4.90, cov 3.90. Berkenprije: 1. Barones Spencer K (A C. Groenewegen) (1.25.2); 2. Yackle Moore; 3 Youthful Nora Spen cer. Tot.: wl. f2.90. pl. 1.50 2. 5.10, koppel 3.90, cov. 6.60. trio 142 30. Beukenprijs, 2e afd Diana Volann (E. Leeman) (1.35.1); 2. Donna Fa- biola; 3. Dorothea Magowan. Tot.: wl. f 4.50^ pl. 1.80. 1.60. 1.30. koppel 12.20. lepenprijs 1 Dean Hollandia (A. J. C. Harm- sen (132.6); 2 Corita R; 3 Blanca Scotch Tot wl. f4 80. nl. 2 50. 2 90. 230. koppel 9 70. cov. 5.90 Linden-prijs: 1. Charmante Batavus <P E. Bron) (1.28 4); 2 Aklno K; 3. Curacao Tot: wl f3 80. pl 190. 4, 2 10. koppel 10 90. cov 8 50. trio 232 10. Total 16a tor-omzet f119.127. wedstrijd een ronde achterstand. De Leidénaer Nol Kloosterman verover de in de sprint van het peloton ach ter Leo Duyndam en Ad van Haren een verdienstelijke vijfde plaats. Kloosterman bleef daarbij snelle ren ners als Zomer, Peters en Koever mans de baas. Bi) de nieuwelingen voegde Joop Zoetemelk opnieuw een zege aan zijn ere-iyst toe. De sterke RUpweteringer verraste tn de slotfase zijn mede vluchters Jan Zoons en Nico Tous- saint en ging na een kleine solo ze gevierend door de finish. Met een ronde achterstand ging Jan Burik aan de kon van het peloton als vierde over de streep. Uitslag Piere (Uit- Amateurs: 1 H. I hoorn )de 80 km in 1 uur. 59 min. en 21 seconden; 2. H Schouten (Bad hoevedorp» 3. cp een ronde L. Duyn dam (Homselersdyk)4. A. van Ha- I ren 's-Ora vend eel5 A. Klooster man (Leiden»; 6. K Zomer (Half weg»; 7. H. Peters (Heemstede»; 8. j S. Koevermans (Vlaardingen)9. E. Kroon (Den Haag; 10. H. Ottenbros (Alkmaar); 11. E. Dolman (Rotter dam Nieuwelingen: 1 J Zoetemelk (Rypwetering) de 55 km in 1 uur. 15 minuten en 22 seconden: 2. op 'i ronde J. Zcons (Den Haag»; 3 N. Toueealnt (Honselersdijk»4 op een ronde Th. Bulik <St. Willebrord' 5. I B. Janbroers (Amsterdam); 6 K. Verstraten (Schiedam). ATLETIEK J Fenomenaal record van Ron Clarke DUIVENSPORT „Leidse Postduiven Club" Wed vlucht van Duffel (497 duiven). Ge lost 7.50 uur. Aankomst eerste duif 9.18.44 uur (118.218 km). Uitslag; 1. Van Hees; 2. J. Degen; 3. en 7. G. Knljnenburg; 4. B. Geenjaar; 5. P. Groenendijk; 6, 9, 10. Van Alphen sr.; 8. P. Langhout. LPV „De Rijnklievers" Wed vlucht van Duffel. In concours 564 jonge duiven. Aankomst eerste duif 9.15.48 uur. Uitslag: 1. J. Braute- naar; 2. A. G. Holland; 3. P. Vee- lenturf; 4. J. van Alphen; 5. Chr. v. d. Pluym; 6. A. v. d. Dop; 7. en 3. v. d. Linden; 9. Chr. v. Hemert; 10. P. v. Goozen. Wedvlucht van Ruffec (750 km). In concours 57 duiven. Gelost 6 uur. Aankomst eerste duif 16.00.49 uur. Uitslag: 1. G. de Pau; 2. D. de Rid der; 3. H. Veoht; 4. D. Zwaan; 5. Chr. v. d. Pluym; 6. Gebr. Kok; 7. v. d. Wal; 8. v. d. Dop; 9. v Hemert; 10. v. d. Wal. De Italiaanse amateur Giorgio Ursi, die tijdens de Olympische Spe len van Rome onze landgenoot Tie- men Groen uitschakelde in de achter volging, heeft op de wielerbaan van het Olympisch Stadion ln Rome een nieuw wereldrecord gevestigd op de 5 km met staande start. Ursi reed de Competitiewedstrijd dames (Van onze atletiekmedewerker) Tijdens een competitiewedstrijd gisteravond op de sintelbaan Leidse Hout, tussen de damesteams van de Bataven, Minerva (R'dam) en Cele bes (Den Haag) kwamen twee ver richtingen van formaat tot stand. Al lereerst door toedoen van Gerda Kraan, die steeds beter in vorm ko mend, in een solorace op de 800 me ter een tijd noteerde van 2.10.6, waar mee zij het hoogste puntental scoor de. Andermaal slaagde de Rotterdamse atlete Henny de Bruin erin voor een prima resultaat bij het speerwerpen te zorgen. Brak zij zondag het Ne- afstand in 6 minuten en 11.7 secon den, waarmee hy 1.7 sec. sneller was dan zijn landgenoot Franco Constat- nino, die op 20 oktober 1960 (even eens in Rome) 6.13.4 reed. derlandse record van Wil Hulshof door 49,54 te werpen, gisteravond werd het 49.49 meter. Voor de eerste maal klopte zy daarbij Wil Hulshof- v. Montfoort, maar de Bataven-atlete trok zich aan de nieuwe recordhoud ster op tot 47.38 m. Voor beiden ligt er dus de kans in de komende ont moetingen als eerste de 50 meter- grens te passeren. Truus Cruiming (Celebes) noteerde op de 200 meter een goede 24.8 secon de. Haar clubgenote Joke Bijleveld beperkte zich tot de springnummers. die zij beide won. Hoogspringen met 1.45 en verspringen met een teleur stellend resultaat, nl. 5,38 m. Minerva eindigde als eerste met 15.971 punten vlak voor de Bataven met 15.937. Celebes behaalde 13.768 punten. In het Bat&venkamp was men dik tevreden want met dit to taal verdrongen de Leidse dames Hol landia (R'dam) van de zesde plaats in het algemeen klassement. De eer ste zes ploegen komen uit in de fi nale. De competitie duit op zondag 22 augustus. Ron Clarke op weg naat nieuw wereldrecord. Ron Clarke, de Australische won- derloper, die op het ogenblik in de vorm van zjjn leven verkeert, heeft woensdagavond in Oslo voor een fenomenaal nieuw 10 km-record gezorgd. De Australiër finishte als eerste In 27 min. 39.4 sec. en dat betekende dat hy het oude record (28 min. 14 sec.) met maar liefst 34.6 sec. had verbeterd. F.n passant verbeterde Clarke het record over zes mijl met een tjjd van 26 min. 47sec. Het oude record stond op naam van de Amerika- Bllly Mills en Gerry Lindgren 27 11.6 Verbleekt Naast de prestatie van Ron Clarke in Oslo, verbleekt misschien het nieuwe Europese 1500 meter-record waarvoor de Oostduitser Jurgen May op diezelfde avond in Erfurt zorgde. De 23-jarige atleet noteerde 3 min. 36.4 sec. en verbeterde het record van Michel Jazy (Frankrijk), dat op 3,37.8 staat met maar liefst 1.4 sec. Felle Chinese tegenkanting Ondanks felle Chinese tegenkan ting is gisteren door een werkgroep van de Wereldvredesraad in Helsinki een door de Russische delegatie ge steunde ontwerp-resolutie goed gekeurd waarin wordt gepleit voor het vreedzaam naast elkaar-bestaan van Oo6t en West. Deze resolutie zou vandaag in de voltallige slotbijeen komst van het congres van de We reldvredesraad worden ingediend. Tijdens het gehele congres hebben de Chinese afgevaardigden getracht Russische ontwerp-resoluties scher per te stellen zy verweten o.m de Russische schryver Ilja Ehrenburg, dat hy resoluties, waarin het Ame rikaanse imperialisme" wordt ver-» oordeeld, wilde „verwateren".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9