imondi rijdt de tijdrit ils een GROOT kampioen ©ster Portret van een campionissimo Touwtrekken om zoons van Wil van Beveren... isscliien Raymond... TOUR IN CIJFERS Krantenbezorger Toch nog PREMIE voor Dédé Parijs juicht voor jonge Italiaan rftANSE JEUGD COSTER JONGE COSTER Felice Gimondieenvoudig boerenzoon is op weg naar rijkdom LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 JULI VIERDE BLAD (door Fred Raeké) lat, Raymond Poulidor, hoorde jij het eerst, in het Pare des Princes? Wat drong het X. tot je door, toen je, eindelijk, de baan op CX waar heel Frankrijk op je wachtte? Was Hat vriendelijke applaus, dat je het eerst jrscheidde? Of was het die doordringende rtoon, dat fluiten, geproduceerd door al die \chien, Raymond, heb je er niet heeJemaal uit kunnen begrijpen, dat rumoer, dat je door de Fransen toch nog wordt beschouwd als t ote, een heel grote coureur. honderden, die je hoonden, omdat je de Tour verloren had? En Raymond, heb je, hijgend nog van die immense laatste inspanning, gezien, hoe dat stadion oprees, hoe het uitbarstte, toen, zo weinig seconden na jou maar, die jongen in het geel binnenreed? Hoe Frankrijk hem huldigde, het nieuwe fenomeen Felice Gimondi? Groter Die voorsprong is steeds groter ge worden in die 37 kilometer. Die voor sprong groeide en groeide uit tot nederlaag Walter Boucquet ook. En toen die honderden Italianen in het Prinsen park brulden en schreeuwden, toen de Fransen op de banken gingen staan omdat de Tour-winnaar zijn opwachting maakte, toen zei Ray mond Poulidor stamelend in een mi crofoon: „Dit is de grootste neder laag uit mijn carrière". Misschien, Raymond, leek het de grootste nederlaag. Maar hij was heft niet. Want hij was geleden tegen de jeugd, tegen jonge wielrenners die zo hard nodig zijn om de Tour te laiten voortleven. Om zo Jacques Goddet weer te steunen in dat wilde, vreemde, unieke spektakel, dat Tour de France heet. Frankrijk besefte Raymond Poulidor, dat ook, Raymond, tijdens jouw verlies dat schrikbarende men aannam, toen ook die andere, jonge Italiaan, Gianni Motta, snel ler bleek te rijden en die complete tij'drijder, de onbelangrijke Belg ronde aan de zijde van Felice Gimon di in het dolle Prinsenpark. En het juichte toen ook weer voor jou, om dat je met je 29 jaar toch een grote, heel grote coureur bent. terry. Frankrijk heeft nog maar zo vvijlg grote renners en de Franse iet jti stelde zo teleur. Misschien je toch nog, in die laatste eeVs. dat het allemaal niet zo erg 'oerdkunnen zijn. Je wist al, dat je centfour had verloren. Ja, verloren, astlcfit jij de enige van al die an- renners was, die hem had moe- breel winnen. Omdat Frankrijk dat f li Raymond Poulidor, de opvolger B5?S Jacques Anquetil immers, ver woestte. Je wist al, van onderweg. rerfbe eenzame kilometers van de it. dat Felice harder reed dan Dat die slanke Italiaan, die omer, al zo heel snel op je ►n te lopen. En dat zoiets ge in de tijdrit, die je als je grote kans had beschouwd. 72 seconden achterstand is •lstj, Raymond, in een tijdrit van nog 40 kilometer. En toen die mo- ider je kwam vertellen, dat Gi- di harder reed, omdat die gele hem opzweepte, hem voortjoeg, i^Atleten op reis Nederlandse ploeg voor de jaar- vijf- en tienkampwedstrijd en Engeland en België, die 23 en terl juli in Welvyn wordt gehouden, s volgt samengesteld: Ellen Joa- 1—Ort (Atmodes), Corrie Bakker fthleta) en Marjan Thomas (DEM), van Heek (Holland), Wim This- (Holland), Jelle Doornbosch arlem) en Rein Knol (Haarlem), e Lissese atleet Piet Beelen (Spar- is gekozen in de Beneluxploeg op 21 en 22 juli in Oslo tegen n Joegen uitkomt. Beelen loopt de i km. Felice Gimondi tijdens zijn briljant gereden tijdrit. toen wist je het al Raymond, dat je deze Tour zou verliezen. Was het daarom, dat die nederlaag zo hard zo groot? Kwam het daardoor, dat Gimondi meer dan één minuut sneller reed in de tijdrit, die jij had moeten winnen? Het Pare des Prin- wist het al, Raymond, toen je de baan opreed, vechtend tot de laatste meter. Frankrijk wist al, dat neer dan een minuut verloren had. En daarom waren er die hon derden, die zo honend floten. Troost Maar troost je, Raymond, troost je met de gedachte die jouw ploeglei der Magne, die oude wielerkenner Antonin, al voor je had uitgespro ken. Troost je met die oude waar heid: „Men kan alUjd het best door de jeugd worden verslagen". De jeugd, die met Felice Gimondi uit Italië aan het hoofd zo onstuimig kwam aanstormen in de 52-ste Tour. De jeugd, die de eerste noch de laatste etappe vreesde. Kijk eens, hoe Felice Gimondi die laatste, beslis sende tijdrit heeft gereden als een groot kampioen. Hij schoof zijn voorwiel over de streep, Gimondi, en zette zijn petje af, want het was warm, benauwd, tussen Versailles en Parijs. Hij con centreerde zich en hij glimlachte niet meer, zoals hij zo vaak had gedaan. Hjj keek de weg af, en sloeg ver volgens een kruisteken, zoals zoveel Italiaanse sportlieden doen, als ze iets heel groots moeten gaan ver richten. En toen de man naast hem tot vijf had geteld, reed Felice Gi mondi weg, geladen met jeugd en kracht, en binnen enkele kilometers 1 had hij voorsprong op Raymond Pou lidor. De uitslag van de laatste etappe luidt (tijdrit, 37.8 km): 1. Gimondi (It.) 50.57 met bonificatie 50.37; 2. Motta (It.) 51.27 met bonificatie 51.17; 3. Poulidor (Fr.) 52.05 4. Boucquet (Belg.) 52.16; 5. Anglade (Fr.) 52.14; 6. Brands (Belg.) 52.51; 7. Ronchini (It.) 52.55; 8. Otano (Sp.) 53.00 9. Gabica (Sp.) 53.02; 10. Pingeon (Fr.) 53.13; 11. De Rosso (It.) 53.16; 12. Uriona (Sp.) 53.17; 13. G. Desmet 1 (Belg.) 53.20; 14. ex I aequo: Duez (Fr.) 53.21; Etcheverria Sp.) z.t.; 16. Nüdam (Ned.) 53.24; 17. Perez-Frances (Spanje) 53.26; j 18. Janssen (Nederland) 53.28; 19. Lebaube (Fr.) 53.34; 20. Lefevre j (Fr.) 53.42; 26. Maliepaard (Ned.) 54.35; 30. ex aequo: o.a. Wouters (Ned.); 34. ex aequo: o.a. Karstens (Ned.) 55.04 46. De Roo (Ned.) 55.15; 48. Harings (Ned.) 55.2(2; 65. De Haan (Ned.) 56.22 72. Van Looy (Belg.) 56.42 88. Van Dongen (Ned.) 57.46 96. Lute (Ned.) 1.02.10. Eindklassementen Het algemeen klassement ziet er i de laatste etappe als volgt uit: Gimondi (It., Pezzi) 116.42.06; 2. Poulidor (Fr., Magne) op 2.40; 3. Motta (It., Baldini) op 9.18; 4. Anglade (Fr., De Muer) op 12.43; 5. Lebaube (Fr., Geminiani) op 12 56; Perez-Frances (Sp.. Pla Sanchis) op 13.15; 7. De Rosso (It., Baldini) op 14.48; 8. Brands (Belg., Driessens) op 17.36; 9. Janssen (Ned., De Muer) op 17.52; 10. Gabica (Sp., Langarcia) op 19.11; 11. Kunde (Did, De Kimpe) op 19.22; 12. Pingeon (Fr., Plaud( op 20.32; 13. Uriona (Sp., Langarcia) op 24.34; 14. Duez (Fr., Plaud) op 25.07; 15. Fontana (It., Baldini) op 25.31; 16. G. Desmet 1 (Belg., De Kimpe) op 28.04; 17. Zimmermann (Fr., Plaud) op 29.35; 18. Foucher (Fr., De Muer) op 29.53; 19. Pambianco (It., Pezzi) op 32.48: 20. Rostollan (Fr., Geminiani) op 34.51; 21. Bouc quet (Belg., Driessens) 117.16.58; 22. Soler (Sp.. Plaud) 117.18.42; 23. Jimenez (Sp., Langarcia) 117.18.51; 24. Wright (G.B.. De Kimpe) 117.22.17; 25. Manzanequé (Sp., Pla Sanchis) 117.22.44 29. Wouters (Ned.) 117.25.45; 33. Harings (Ned.) 117.29.36; 50. Ntfdam (Ned.) 117.44.08, 51. Maliepaard (Ned.) 117.45.48; 55. De Roo (Ned.) 117.48.01: 59. Karstens (Ned.) 117.55.07; 67. Lute (Ned) 118.04.28; 77. De Haan (Ned) 118.19.32; 89. Van Dongen (Ned1.) 118.31.02. Het dagploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Pezzi 1.37.56; 2. Bal dini 1.38.44: 3. Langarcia 1.39.40; 4. De Muer 1.39.51; 5. Driessens 1.40.12; 8. Pellenaars 1.42.56. Algemeen ploegenklassement: 1. Sp., Langarcia 349.29.19; 2. Fr., De Muer 349.45,27; 3. Italië, Baldini (door Fred Racké) Felice Gimondi is 22 jaar en Jacques Anquetil zei van hem in het Pare des Princes: „Hij is een groot kampioen. Maar we moeten na tuurlijk eerst nog zien of hü dat ook blüft". Als het aan Felice Gimondi ligt, ge beurt dat wél. Luciano Pezzi, die in deze Tour zyn ploegleider was, ziet er ook alle kansen in, want „hü bereidt zich precies zo voor als de grootste coureur die Italië heeft gehaa: Fausto Coppi. G;mondi slaapt bij wijze van spre ken met zijn fiets. Hij leeft voor het wielrennen, precies zoals Cop pi dat zolang heeft gedaan. Felice is ook een beetje teruggetrokken. Hy houdt niet zo erg van dat ge- I jaagde, driftige Italiaanse gedoe. an tanmeiden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, LeidenHU kan ei trouwens ook de humor Leeftijd 1650 jaar. 349.50.55; 5. België, De Kimpe 350.05.22; 6. Italië, Pezzi 350.07.36; 7. Spanje, Pla Sanchis 30.16.10; 8. Frankrijk, Magne 350.19.40 9. Neder- land Pellenaars 350.24.05; 10. Fran*- "0^- rijk, Geminiani 350.33.13; 11. Belgie,1 Driessens 350.40.02; 12. België, Marien 350.46.27; Rémy 351.02.28. André Darrigade heeft dan toch nog iets gewonnen. Op deze laatste van de Tour kwam het moment zijn glorie. De oude André legde namelijk in het Pare des Princes de laatste ronde, die in deze Tour moest worden gereden, het snelst af. Darri gade werd uitbundig toegejuicht door Puntenklassement: 1. Jan Janssen (Ned.) 144 pnt; 2. Reybroeck (Belg.) 130 pnt; 3. Gimondi (It.) 124 pnt; 4. v. Looy (Belg.) 109 pnt; 5. Wright (G.B.) 98 pnt. 13. Frankrijk, lSpektakel had gezien: de grote para de ter gelegenheid van de nationale feestdag. Het Australische waterpolo team, dat een toernee door ons land maakt, heeft woensdag in Zwijndrecht de eerste wedstrijd tegen een formatie van de Kikvorsen gewonnen met 5-4. Darrigade kwam als een der eers ten op de baan. In de tijdrit had hij het rustig aan gedaan en zo kon hij nog eenmaal alle snel slinkende krachten persen uit zijn vermoeide lichaam, dat al 16 Tour de Frances heeft doorstaan. Darrigade slaagde, want niemand na hem reed de laat ste ronde zo snel als hij. En het Prinsenpark kon zich, na al die uren voortdurend applaus voor alle André Darrigade. i al die uren aanhanke- or het dolle circus van al die vermoeienissen in zon, nog eens extra uit- hulde voor die oude Ajax in knock-out- competitie tegen ACC A.s. zaterdag speelt Ajax op haar terrein aan De Kempenaerstraat voor de derde ronde in de knock-out competitie van de KNCB tegen de lste klasser ACC uit Amsterdam, aanvang 11 uur. De winnaar van deze wedstrijd (elk der partijen mag niet meer dan 40 overs bowlen en elke bowler niet meer dan 9) komt uit in de halve finale tegen de win naar van VOC tegen Excelsior, welke wedstrijd eveneens zaterdag a.s. wordt gespeeld. ACC komt met het volgende elftal in 't veld: H. v. Weelde, F. en H. Duk- ker, H. Rikse. D. Oostra, W. Hen- drikse, J. Nespens, W. van der Hurk, G. Abendanon, D. Smith, R. Janssen. Ajax stelt daar tegenover: J. J. de Jongh, F. Olthuis, A. Kantebeen, P. von Oven, A. de Goederen, R. Baak, N. de Bree, F. Tattersall, B. Spiering, R. Velthuizen, H. de Jongh. Nieuws van de transfermarkt Jacques Goddet compliment teert groenetruidragev Jan Janssen. Waterpolonieuws Het Leiderdorpse DKD heeft gis teravond in de vierde klasse E van de zomercompetitie waterpolo van de KNZB kampioen RET niet de eerste nederlaag kunnen toebrengen. De Rotterdammers bleven in eigen water met 6—1 aan de goede kant van de score. Henk Hendrikse redde de Lei derdorpse eer. Het reeds gedegradeerde RZPC kreeg in de vierde klasse G van Bos koop geen schijn van kans. Met als tussenstanden 4—0, 2—1, 2—1 en 3—1 werden de Rotterdammers naar een 11—3 nederlaag gespeeld. Cees van der Kraats (2), Nico Geers (3), Ydo Tamming (2), Hans Bontekoe (2), Jan van der Stam en Henk de Water scoorden de Boskoopse doelpunten. Ook de Boskoopse dames legden tegen het Haagse ZCR op de volle winst beslag (6—0). Tineke van der Broek (2), Nelle Heemskerk (3) en Ina van Ooijen zorgden voor de doel punten. De 16-jarige Amsterdamse Judith Salome en de Groninger Nanno Kra nenborg zijn in Venlo kampioen ge worden bij de oudere tennisjeugd. Ju dith Salome, die onlangs tegen Zwit serland haar eerste interlandwedstrijd speelde, won in de finale met 60, 62 van de Amsterdamse districts kampioene Ineke van Wezel. Bij de jongens zegevierde Nanno Kranen borg met 8—6, 6—0 over Henk Tijve- leyn. (Advertentie) 349.45.54; Frankrijk, Plaud getekend. Voor de tweede maal heeft een midvoorsprobleem het De venter Go Ahead in aanraking gebracht met de arbitragecom missie van de KNVB. Handelde het de eerste keer om de figuur van Wageningen-speler Chris Geutjes, die na een vinnig touw trekken met Spel. Enschede voor Twenthe koos; deze maal gaat het om de succesvolle Emmen- midvoor Wil van Beveren. De Drentse amateur heeft lange tijd samen met zijn broer Jan onder leiding van zijn vader, de sportjournalist Wil van Beveren, con tact gehad met Go Ahead voor een mogelijke transfer. De heer Van Beveren heeft Go Ahead beloofd dat deze club voor het komende seizoen de beschikking zou krijgen over het Emmense amateur tweetal. Een contract is echter nooit Toen de heer Van Beveren als woordvoerder van zijn (minderjarige) zoons na enige tijd bepaalde voor waarden ging stellen en na „kortslui ting" met het Go Ahead-bestuur con tact opnam met andere eredivisie clubs, kwam Go Ahead in het geweer en schakelde de arbitragecommissie in. Zegt de heer Van Beveren,Jk heb afspraken met Go Ahead gemaakt om van het gezeur van vele semi- profcluhs af te zijn". Wil van Beve ren heeft intussen een verbintenis aangegaan met het Rotterdamse Sparta. Broer Jan heeft eveneens de contacten met Go Ahead afgebro ken. Het laatste woord is aan de arbi tragecommissie. Brit Heracles heeft nog een tweede Britse voetballer aangetrokken. Na de 19-jarige Schot Dennis Milne heeft de Almelose club diens 20-jarige landgenoot Phil Tinney gecontrac teerd. Tinney werd geboren in Dun dee, speelde het afgelopen seizoen in het tweede elftal van F.C. Dundee en stond de twee jaren daarvoor onder contract by Liverpool. Hij kwam en kele malen uit in het Schotse jeugd- elftal. F.C.-Twente '65 kocht Egbert ter Mors van Go Ahead en contrac teerde verder de 17-jarige Rob La- garde (broer van de Enschede-doel- man Piet Lagarde), die tot dusverre het doel verdedigde van de amateur tweede-klasser Emma. De besturen van ADO en Blauw Wit zijn tot overeenstemming geko men over de grootte van de transfer som voor Donald Feldmann. Fel'dmann, die enige jaren geleden door de Hagenaars van Ajax werd overgenomen, zal het komende sei zoen voor Blauw Wit uitkomen. Chris Geutjes (voormalig twist punt, zie aanhef) is door Sportclub Enschede verkocht aan NEC Nijme gen. Neem 'na „JONGE COSTER'* als „tik" in uw longdrink! j per liter 7,95 K 3 grote flessen TONIC: 1.25 e i o e ALLEEN onze zaak Herenstraat 6 is wegens vakantie gesloten van 19 t/m 24 juli. wel van inzien. HU kan lachen en blü zijn als ieder ander. Maar hü heeft maar één doel: een groot ren ner worden en daar leeft hij voor". Boerderij Felice Gimondi komt uit Sedrina, een klein dorpje uit de buurt van Bergamo. Vader Diego Gimondi dryft er een klein boerderijtje en Felice heeft tot aan het moment dat zün wielercarrière enige be tekenis begon te krügen, meege holpen op de boerderij. Het was trouwens zün vader, die vroeger een onbetekenende amateurrenner was, die hem aanspoorde aan wiel rennen te gaan doen. De successen kwamen snel: de taaie, slanke Felice, die de middelste van j drie broers is, won een serie ama- teurraces in Italië en viel spoedig op Vorig jaar kwam zün grote kans, toen hü met de Italiaanse ploeg naar de Ronde van de Toe komst ging. Gimondi won de eerste etappe en bleef vervolgens vele da gen lang in de buurt van de eer sten. Op de laagste dag, tijdens een zware nogal ingewikkelde etappe, profiteerde hij van de rivaliteit tussen Fransen en Spanjaarden en verzamelde juist voldoende voor sprong om de Toekomst-ronde te kunnen Ondergeschikte Dit jaar werd Gimondi opgenomen in de „renstal" van de Italiaanse fabriek voor keukenmeubilair Sal- varani. Hü werd er de onderge schikte van kopman Vittorio Ador- ni en ploegleider Pezzi wilde hem om zün jeugd nog niet naar de grote Tour sturen. Cs Zwit- had ser Maurer was echter verhinderd aldus moest Gimondi toch. Hü weinig zin in, was er eigen lijk een beetje bang voor. Maar Gimondi ging wèl snel in de aan val en zo heeft hü veruit de mees te dagen de gele trui gedragen. Toen Adorni op de eerste berghellin gen uitviel, werd Gimondi tegen wil en dank kopman van zijn equipe, maar hü groeide allengs in zün positie. Totdat hy tenslotte in twee machtige tydritten Ray mond Poulidor versloeg, de Tour won en in Italië op slag werd ge promoveerd tot „campionissimo", een eretitel die in dat land door niemand na Coppi en Bartali meer was gedragen. Rijkdom Gimondi is als een eenvoudig boe renzoon op weg naar de rijkdom. In het Pare des Princes bood de grote wiclerpromotor Daniel Dous- set hem 70 contracten aan, die elk minstens 3.000 gulden waard zijn. In de Tou- won Gimondi door zün strijdlust een extra pre mie: een grote auto. Daarin zal hij in de komende maanden sa men met zijn vriend Amaldo Pambianco van dorp naar dorp, van stad naar stad rijden. Hü zal er gevierd worden en zich laten bewonderen. Maar tegen begin september zal de auto staan in de schuur bü de klei ne boerderij In Sedrina. Dan gaat Felice Gimondi zich voorbereiden op een nieuw, groot doel: het we reldkampioenschap. Nu al is hü daarvoor een van de grootste kans hebbers omdat hij voor de sport leeft als die ene, die hü zo bewon dert: Fausto Coppi.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7