supralux GF Zevende Europabeker voor „rode duivels" of „oranjehemden"? MEER DAN 60 VLEERMUIZEN IICHTER BEHANG Tele vizier: „onjuist CS en gióteren MATTERHORN BEDWONGEN Kerkelijk Leven GOLDEN FICTION- voor rokers met een eigen stij l IN AMSTERDAM VOELEN HERV. EN GEREF. VOOR NAUW CONTACT Vliegeren aanbanden Kaagweek Ben Casey getrouwd J 1906 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 JULI DERDE BLAD Dc Nederlandse ploeg zal vanavond tijdens het songfestival in Knokke in de finale tegen België zingen. België kreeg gisteren 392 junten en Italië 384. Hiermee verdreef België de Engelse ploeg uit de finale. De stand is nu, behoudens de eer- e en tweede plaats, bekend: Enge- Bnd neemt de derde plaats in, ptankrijk de vierde, Italië de vijfde. Jultslanci is als laatste geëindigd. )e KRO-televisie zendt vanavond via het erste net het Nederlandse aan deel im de finale tegen België uit, het tweede nieuwsbulletin van de ITS. Er zal ook worden geprobeerd [e prijsuitreiking op het scherm te Hengen. Het optreden van de Ne- lerlandse ploeg zal ongeveer 40 mi- luten duren Kan niet beter Over het niveau van het Neder - indse programma voor vanavond zei cu van Rees: „Het kan niet beter, t heb er alles aan gedaan om ireetje. Liesbet h, Connie, Suzie en een zo sterk mogelijk repertoire laten zingen. En ik durf te be ieren, dat ik daarin ben geslaagd". Alle vocalisten moeten vanavond oud en een nieuw liedje zingen. )at betekent voor Greetje Kauffeld', ie men steeds meer hoort fluis- dat zij de grote ster van het eokke-festival is: „I am a fool to rant you" en een volledig omgezet Aan de Amsterdamse grachten". Liesbeth ,,Va-t' en loin" en 7,o lang", voor Suzie „Weep more" en „Ik wil een man als tobin Hood", voor Jan Arntz „Ik stapelgek op jou" en „The lady trampen voor Connie van Ber- „Salty dog" (waarvoor Engeland grote belangstelling schijnt te heb ben) en „Making whoopy". Vanavond zal het in het Casino een soort hel van Knokke zijn. Zul len het de „rode duivels" of de „oranjehemden" worden, die met de zepende Europabeker voor zangvoor dracht gaan strijken? 11 VERF EN LAK Van onze Utrechtse correspondent) In een Veenendaalse woning heeft de dienst gemeentewerken dezer dagen een verrassende ontdekking gedaan. Een kolonie vleermuizen had achter het behang een onder komen gevonden. De bewoonster had al geruime tijd vreemde gelui den achter het behang waargeno men en verzocht gemeentewerken «ens een onderzoek in te stellen. Duidat men er van uitging, dat muizen of andere schadelijke vier voeters hiervoor aansprakelijk waren, maakten zij enkele gaten in het behang, waarin een hoeveel heid DDT werd gespoten. Om te zien welke uitwerking het verdel- gmgsmiddel had, werd het behang enige tijd later losgemaakt en kwamen er meer dan 60 verdoof de vleermuizen te voorschijn, en deel van de unieke buit werd overmeesterd, maar de rest was spoedig weer uit de verdoving ont waakt en nam ijlings de vlucht. In de muur van de woning bleek een gat te zitten, waardoor de die ren vry in en uit konden vliegen. Naar aanleiding van het straf rechtelijke onderzoek heeft de direc tie van de N.V. Televizier meege deeld het onjuist te achten, dat de politie en Justitie op de strafklacht van de omroepverenigingen zijn in gegaan. In een gisteravond uitgegeven ver klaring zegt de directie zich daarbij te baseren op de navolgende '-yf punten 1. Op auteursrechtelijk gebied is een strafrechtelijk onderzoek een grote uitzondering. Auteursrech telijke geschillen plegen voor de civiele rechter te worden uitge vochten. 2. Het is een richtsnoer voor politie en Justitie, dat geen strafrechte lijk onderzoek plaatsvindt in ge val van een dergelijk civiel ge schil. 3. In casu bestaat een dergelijk ge schil, dat reeds geruime tijd by de civiele rechter in behandeling 4. Televizier publiceert de radio- en televisieprogramma's al jaren. Men kan niet volhouden, dat het algemeen belang plotseling een strafrechtelijk onderzoek recht vaardigt. 5. In het licht van het bovenstaan de is het opvallend, dat het de omroepverenigingen gelukt is met een strafklacht tegen Televizier gehoor te vinden bij de officier van Justitie. NEDERLAND 1 (NTS) 7.00 uur Nieuws in het kort 7.01 uur Barend de Beer 7.06 uur De verrekijker 7.15 uur Van gewest tot gewest, regionaal programma 7.35 uur De Lucy Show, komedie (KRO) 8.00 uur Journaal (NTS) 8.20 uur De knecht van twee meesters, toneelstuk 10.50 uur Journaal (NTS) 10.55 uur Sluiting. NEDERLAND II (VPRO) Nieuws in het kort (NTS) Sportvariëteiven Kijken rond de toren (NTS), filmimpressu I UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM I 10.00 uui 11.05 uur I HILVERSUM II De K.R.O. zendt vanavond het televisiespel „De knecht van twee meesters'' uit van de Italiaan Carlo Goldini. Op de foto een scène met Wieteke van Dort, Rense Royaards, Peter der Linden. Paul van Gor- cum en Jan Jumay. Familieberichten (Overn uit andere dagbladen) Geboren: Bernard, z. v. Deiters Vroom, Bussum; Bernardus L. M., z. Ter HeegdeBreukers. Enschede; Floris, z. v. Van BentumBolt, Kameroen; Aimèe R. H„ d. v; jhr. en mevr. De Blocq van ScheltingaVan Es. Gestorven: dr. ir. Richarus S. van Wijck, 72 jaar, Capellenbosch (Ant werpen) Henricus F. A. J. Verhal len, 64 jaar. Amsterdam; Johann J. Marincic, 67 jaar, Haarlem; Franz J. Lachnit, 55 jaar. Aalsmeer; ir. Adolf de Jongh, 75 jaar, Hoenkoop: Robert Hirschig, 61 jaar, Amsterdam; Dirk Hoek. 59 jaar, ScheveningenJosef Cohen, 79 jaar, Groningen; Johanna M. MaagdenbergReparon. 77 jaar, Driebergen: J. E. Kadt, 76 jaar. New York: ir Annand D. Charlouis, 71 jaar, Den Haag. De eens zo machtige Matterhorn heeft gisteren tweemaal in enkele uren tijds het onderspit moeten delven de berg moest zijn meerdere erkennen in een kleine bruinharige Zwitserse en een ploeg waaghalzerige Britse cameramannen. Verder zouden nog meer dan honderd klimmers .buiten mededinging" hebben gepoogd de top van de Matterhorn te bereiken. De brunette. Yvette Vaucher (27), een huisvrouw uit Genève. was de eerste vrouw die de 4478 meter hoge top via de steile noordwand bereikte. Zij was vergezeld door haar man. Michel, één van de beroemdste gidsen van Zwitserland. De cameramannen bereikten de top enkele ure later, langs een gemakke lijker weg, maar zij moesten hun ca mera's en zendapparatuur meenemen om directe beelden te kunnen uitzen den van htm bestijging voor t.v.-kij- kers in Europa en elders. Dit geschiedde ter herdenking van het feit dat de Engelsman Ed ward Whymper, 100 jaar geleden, op 14 juli 1865, de top bereikte. Whym per had er 13 uur voor nodig en bracht een nacht op de berg door. Bij de afdeling vielen vier van zijn met gezellen, drie Engelsen en een Franse gids dood. De t.v.-operatie was de moeilijkste technische prestatie die ooit door een ploeg cameramannen werd onder nomen. Miljoenen kijkers kregen dui delijke beelden op hun scherm. jc Yvette Vaucher, de eerste vrouw, die de Matterhorn langs de moeilijke noordzijde heeft be klommen. (Advertentie) zegging) E. G da (Fr.) te Ingen (toez.) T. Tijsma te Twijzelreheide te Arkel H. te Beuningen «Synode als luchtmachtpred. A. E. A. Voerman, stud.pred. leterdam te VUssingen L. M. Verse- Kerkdriel. GEKEF. KERKEN Beroepen te De Bilt (U.) Zwolle. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Ridderkerk J. van Am- tel. kand. te Mijdrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-C drs. P. iHonkoop, kand. te Kloetinge. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Gerkesklooster-Grote- ist-Stroobosch. Middelstum en te Ul- 4 rum D. Los te Monte Allegre (Brazilië) Pan is over gezag en O c gehoorzaamheid Paus Paulus heeft gisteren gezegd, dat zowel in de kerk als ir de wereld voorkomen die vijandig staan tegenover gezag. Op een alge mene audiëntie in de Sint Pieter zei hij, dat gehoorzaamheid voortdurend wordt aangevallen als zijnde tegen de ontwikkeling van de menselijke persoon en de vrije, rijpe en volwas- onwaardig. Hij zei dat het moeilijk is zich een juist denkbeeld te vormen van het kerkelijk gezag omdat „de ervaring en de geschiede nis ons voorvallen te zien geven die Vol smaak en tóch zacht! Of u nu GOLDEN FICTION rookt of GOLDEN FICTION FILTER, beide getuigen van een exclusieve smaak. Want u wilt immers genieten van een ul,9el"®" melange van pure, ongesausde tabakken. Matterhorn: unieke ervaring De Matterhorn werd onder het oog van gretige televisiecame ra's bestegen, de Tour de France vond een roemvol einde in Pa rijs, dat waren gisteren de be langrijkste gebeurtenissen op het televisiescherm. Wat de Matter horn betreft trof vooral de tech nische vaardigheid waarmee een en ander in een directe repor tage (ook via Early Bird, naar Amerika en Canada) werd uit gezonden. Alles liep bijzonder vlot, maar het feit dat er altijd nog een onzichtbare cameraman bezig was om van een nog on herbergzamer punt af de stoere klimmers te filmen, ontnam aan de onderneming toch een klein beetje de spanning. Het bleef echter een unieke ervaring; de beelden van de omgeving waren bijzonder fraai. Tour de France Aan de Tour de France heeft de Nederlandse televisie wel ge regeld, maar niet op indrukwek kende wijze aandacht besteed. Barend Barendse bleek uitste kend voor zijn taak berekend, maar die bestond uit niet veel meer dan het becommentariëren van de dagelijkse samenvatting na het tweede journaal. Een bij zonder laat tijdstip, vooral voor een sport die toch ook zeer veel belangstelling trekt bij de jeugd. Daar komt nog bij dat het kijk onderzoek heeft uitgewezen dat zelfs het tweede journaal (al duurt het maar vijf minuten) door zeer veel kijkers al wordt weggedraaid, kennelijk omdat men het welletjes vindt en naar bed wil. Men heeft in Bussum blijkbaar gemeend, dat in Ne derland onvoldoende belangstel ling is voor de dagelijke recht streekse reportage van de aan komst van elke Tour de France étappe. België (zowel de Vlaam se als de Waalse televisie) en Frankrijk namen die recht streekse reportages wel over, Duitsland niet, dat zich even als Nederland tevreden stelde met een samenvatting van tien minuten. Overigens zond België behalve de rechtstreekse repo- tage ook nog die tien minuten samenvatting uit, maar om streeks aoht uur, op een stichte- Enquête ivijst uit De werkgroep Hervormd/Gereformeerde Kringen in Amster dam heeft onlangs in een zevental wijken van de stad een en quête gehouden onder hervormden en gereformeerden, waarvan de namen willekeurig uit de registers gekozen waren om een in druk te krijgen van de oecumenische gezindheid der leden. Van ongeveer 100 per wijk (50 hervormde en 50 gereformeerde adres sen) uitgereikte formulieren kwamen er in totaal 743 ingevuld terug (386 van hervormden en 357 van gereformeerden) hetgeen ongeveer 97% betekent. Naar leeftijdsgroepen bezien waren er by de hervormden van 41 t/m 50 jaar en by de gereformeerden van 31 t/m 40 jaar de meeste voorstem mers voor alle onderdelen. In de leeftydsgroepen beneden de 30 jaar waren by de hervormden aanzien- ïyk minder voorstemmers dan by de boven 60-jarigen. By de gereformeer den was er een veel geriinger ver schil tussen de beide leeftydsgroepen, hoewel ook daar de oudere voorstem mers groter in aantal waren dan de jongere. De „oecumeniciteitsgraad" was by de hervormden 87% en by de ge reformeerden 75%. Tenslotte was er nog een overzicht over de verschillende onderwerpen, waarover de mening der geënquêteer den werd gevraagd. Door 351 van de 386 hervormden en door 316 van de 357 gereformeerden werd positief gereageerd op de vraag naar geza menlijk evangelisatiewerk, resp. 91% en 88%. By de hervormden kwam de gemeenschappelyke avondmaalsvie ring op de tweede plaats, by de ge reformeerden pas op de vyfde. De laatste plaatsen op de ranglyst van onderwerpen werd by beide groepen ingenomen door de vragen naar here niging der kerken ei neerde catechisaties. Groot percentage voor lierenisrins: van kerken c C Behalve de vragen of men her vormd dan wel gereformeerd was, en dooplid of belydend lid, werd ook gevraagd naar geslacht en leeftyd. Vervolgens waren er de vragen aar het in de eerste plaats om ging. i werd gevraagd een mening ken baar te maken inzake gezamenlijk evangelisatiewerk, uitgave van een gezamenlijk kerkblad, gezamenlijke kerkdiensten. kanselruU. gecombi neerde catechisaties, gemeenschappe lijke avondmaalvoering en de here niging van beide kerken. Op deze vragen werd slechts als antwoord gevraagd „voor" of „tegen". Vooi de hervormden bleek het aan tal voorstemmers op alle punten 69% te zyn, tegen 2% en een tussengroep 29%. By de gereformeerden wa- deze percentages resp. 55 - 4 - 41. niet altyd trouw zyn aan de feiten en niet altyd gelukkig" Hy zei dat het gezag van de R.-K. Kerk pasto raal is en dat de eenheid van de kerk een eenheid van geloof en lief devolle barmhartigheid is. In Rijnsburg l Arme jeugd van Rijnsburg t en ValkenburgZij zal een f geliefde vakantiebezigheid r niet zo onbeperkt kunnen be- F t drijven als de jeugd elders in i Nederland: de rijkspolitie van f de gemeente Rijnsburg wijst f er namelijk nogmaals op, dat f het in Rijnsburg en Valken- J burg verboden is binnen een J afstand van drie kilometer f van het vliegkamp Valken- J i burg vliegers op te laten, f 4 Daarbuiten mag het wel, maar tot op acht kilometer rond het vliegveld mogen de f vliegertjes niet hoger dan f 100 meter stijgen. Vliegers f zijn, aldus de politie, niet al- f leen gevaarlijk voor vliegtui- f gen in verband met aanra- J J king, maar ook in verband J f met storing in radar en com- J f municatie. J Zomermozaiekgevar. progr. 31.50 Zo- merconferentie CHU. reportage. 22.00 Haarlemse orgelmaand 1965: kerkorgel - Positief antwoordden 329 hervorm en en 257 gereformeerden op de vraag naar gewenste hereniging van de beide kerken. En voor gecombi neerde catechisaties voelden 312 her vormden en 235 gereformeerden. Uit deze cyfers kunnen natuurlyk gevolgtrekkingen gemaakt worden. In het algemeen blykt echter al wel, dat er door zeer velen positief gereageerd werd op direct gestelde vragen. Be langstelling voor samengaan of mins tens samenwerking met de andere kerk is duidehjk by de grote meer derheid der geënquêteerden aanwe- door gecombi- zjgi op sommige punten zelfs zeer uitgesproken. (Van onze zeiimedewerker) De Kon. Zeil-, Roei. en Motor sportvereniging „De Kaag" staat voor het elfde lustrum, dat op de gebruikelyke wedstrijden met onder linge, internationale en nationale wedstrijden wordt herdacht van za terdag 17 tot en met donderdag 22 juli. Een dag langer ditmaal in verband met de grote deelname. Iedere klasse krygt thans een rust- dag, waardoor grotere spreiding van het overbeladen programma mogelijk is geworden. Als steeds is de zaterdag gewijd, aan de éénmans- en dameszeilwed- strijden, de motorboot- en toerjacht- wedotrijden, terwyl voorts een wa- terski-demonstratie in de namiddag reportages' <*>™»entaren. wegeninfor- ongetwijfeld veel bezoekers zal trek lyk tydstip dus. Had het bij ons ook niet gekund, tien minuten na het nieuws van 8.20 tot 8.30 uur? Conring: vernietigend „Achter het nieuws" liet nog even zien hoe in het Duitse ac tualiteitenprogramma Panorama de kwestie-Conring was behan deld. Het requisitor dat de Duitse verslaggever aan het slot tegen dr. Conring uitsprak was zo treffend juist en ook zo ver nietigend, dat het bepaald hoop vol mocht heten voor de toe komst van de Duitse democratie. Het programma daarna, dat „Quatorze Juillet" als aanleiding had, bewees dat er buiten Knok ke heus nog wel vakbekwame zangers en zangeressen rondlo pen. Het was een vlot, vroiyk, leuk in eikaar gezet programma, maar behalve hun vakbekwaam heid brachten de Franse arties ten weinig meer aan extra ta lent of inspiratie. Dick Powell viel daarna tegen. Het lijkt erop dat de dood van Powell een slechte invloed heeft gehad op de kwaliteit en de mentaliteit van de serie. Vroeger was er vaak sprake van een hard, -echt-toe-recht-aan verteld ver haal, maar tegenwoordig raken we steeds meer verstrikt in iet wat huilerige, brave, schoolmees terachtige televisie-spelen. „Les celibataires" Op Nederland n kregen we een toneelbewerking van de ro man „Les celibataires" van Hen ri de Montherland te zien. Een stuk waarin zuiverheid en traag heid om de voorrang streden. Bij hoge uitzondering stond De Montherland toe dat zyn roman, die als zijn beste wordt be schouwd werd verfilmd. Zyn aarzeling is begrijpelijk, die ro man leek vrijwel niet verfilm- baar, maar dat hij achteraf toch tevreden geneest schynt te zyn kan men zich ook wel weer voor stellen, omdat de verfilming met kennelijk veel trouw aan het ori gineel was verricht. Veel winst voor het televisie-drama zat er daardoor niet in, ook al werd deze prod uktie bekroond met de grote prijs van het dramatische oeuvre (in Monte Carlo) en ook al werd de hoofdrolspeler Jean- Paul Moulinot tot beste acteur 1963 23.30 Vers gramima. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 308 in. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Actualitei ten. 18.25 Mannenwerk: licht progr. en aportactualiteiten. 20.00 Nws. 20.05 Lu cia di Lammermoor, opera, uitgevoerd door Omroeporkest, -koor en solisten. (20.55 Boekbespreking). 22.30 Nws 22.40 Actualiteiten 23 05 Discotaria: Jeu we gT.pl. 23.55-24.00 Nws. VRIJDAG 16 JULI Hilversum 1, 402 m. KRO: 7.00 Meditatie. 7.05 Ouverture Voor de kin- oudere 'eeroverzicht) 11.40 Licht 1 Voor de onderlinge wedstrijden op de eerste dag zyn niet minder dan 495 deelnemers ingeschreven, een aantal dat door geen enkele vereni ging hier te lande ooit is bereikt. Daarnaast zullen niet minder dan 755 deelnemers de internationale zeilwedstryden op de vyf overige da gen tot een naar we hopen aantrek- kelyk schouwspel maken. Daarby le vert de Soloklasse opnieuw 't grootste aantal deelnemers. In deze klasse zijn niet minder dan 97 deelnemers 'ngeschreven, zodat het bestuur ge noodzaakt is hen in vier groepen te laten zeilen. Grote inschrijvingen zijn ook binnengekomen in de Vrij- heidsklasse (90), de Sternklasse (67), Schakelklasse (55), Valkenklasse (54» en Flying Juniors (53». De Re genboogklasse telt niet minder dan negentien inschrijvingen voor de open wedstryden. Daarnaast natuur - en thans voor de 49ste maal de Holland - Frieslandwedstryd in deze klasse. Van die 49 wedstryden heeft Friesland er 25 gewonnen, 19 in Sneek en 6 op de Kaag. Van de an dere 23 wedstryden won het Kaag- Vincent Edwards, ster van de t v.- 35-jarige Dr. Ben Casey", heeft bekend gemaakt, dat hy op 13 juni in het geheim is getrouwd met de 22-jarige actrice zangeres Kathy Kersh. team 17 maal op de Kagerplassen, 6 maal in Sneek. Men komt dus hoe langei hoe dichter weer by elkaar. De eer van Sneek wordt verdedigd door de zeilers H. de Vries, H. Rö- fekamp, M. Oppenhuizen, J. Alber- da en Jackie de Wilde, terwyi voor het Kaag team uitkomen Bouw van Wyk, ir. G. A. Bakker, K J Tol. A Bakker en J. Hofland, een team, dat ongetwyfeld voor de Friezen te sterk zal biyken. 11.00 Voor ensemble. 12 00 Angelus. 12.03 Londens symfonie-orkest: mod. muz. 12 f27 Me- "«deUn^en t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten of er - muz. 12.50 Lichte gr.muz. 13.35 Mu- slésta: gevar. muz.progr. 15.00 Kamer orkest en soliste: mod. en seml-klas. muz. 15.30 Voor de zieken. 16.30 De Springplank: Jonge artiesten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grmuz. strijdlied. 7.20 Lichte Van de voorpag.. praatje. 130 Lichte gr.muz. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr mint. 8.50 Voor de kinderen. 9.00 Te land en te water, Informatief progr voor weg en waterweggebrufkers. VPRO: 9.40 Morgenwijding VARA: io 00 Lichte gr.muz. 11.00 Nws. 11 02 Voor de kleu ters. 11.15 Vrij entree, cabaret. 11.40 Lichte gr.muz 12.00 Orgelspel. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw 12 30 Overheidsvoorlichting: Voor de land bouw. 12.40 Lichte ork.muz. 12.55 Ac tualiteiten. AVRO: 13.00 Nws 13 10 Actualiteiten en gr .muz. 13 25 Beurs berichten. 13.30 Schakeringen- een reeks programma's over Kunst en Kul- woord en muziek. 14.30 Lichte Nws. T Jeugd artikel .15 Muzikale i oor de kinderen. 16 49 Voor de 17.30 Jazz-rondo 17.50 Kloek: ïn uit de weekbladen. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.00 Journaal. tl wis Kras aoor Nederland. 19.35 De Flintstones: 56. Generale repetitie. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 At tentie. 31.00 Stlefbeen en zoon- Jarig vandaag. 21.35 't Heb het gezien: lled- Jesprogr. 31.55 Ik kan er niet afbiy- ven: progr. over de gevaren van de welvaartstaat „belichaamd" In de cor pulentie. 22.10 Levenservaring: gesprek over de menselUke angsten voor kan ker. NTS: 22.35 Journaal 22.40-22.50 Extra Sport ln beeld: Training voor de kort VARA mruz. progr. 20 2. ther Reuther 20.50 Wat doet hij wie ls hlluitbeelden van beroeps

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5