Zebra - verlichting „Televizier" vraagt om afgelasting onderzoek zoekt voor circa 3000 lersonen woning in Noord wijk Bouw van plm. 700 huizen noodzakelijk Uit raam gevallen Aantal ingeleverde handwapens gering ALMDUDLER... HEERLIJK! oflimdumc Griekse koning zal waarborgen vragen Jlir. Van Ascli van Wijck bedankt als ondervoorzitter K. van K. LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 JULI TWEEDE BLAD HUISVESTING GROOT PROBLEEM Een van de grootste problemen, waarmee de directie van Estec kampen heeft is niet alleen de aanwerving van technisch per- tneel, maar de huisvesting van de naar schatting 3000 personen, de staf van rond 800 man in Noordwijk medio 1967 zal heb- :n meegebracht. Reeds verleende de regering een extra contin- :nt van 100 woningwetwoningen en 245 premiewoningen, maar armee is men nog niet aan de kleine 700 die men denkt nodig hebben. ..Hoe minder huizen we ter beschikking krijgen, hoe Acer technisch personeel wij uit de Randstad moeten wegtrekken. )it zal voor vele kleine bedrijven ernstige gevolgen kunnen Reeds extra contingent van 345 woningen Bol,. Adus dr. A. W. Lines directeur »n het European Space Technology jjjentre (Estec) van de European aa'- Ipace Research Organisation (Esro) irna a Parijs, gistermiddag in een cause- :tive# voor de Kamer van Koophandel iver Leiden en vertegenwoordigers van ldustriële clubs uit het district :looiEjnland. vqDe Engelsman zette in het kort zn. dat het personeelsbestand de staf van Esro 200 man in hoofdkwartier te Parijs, 800 in irdwijk, 100 man in het Esdac vragflata centre is verzamelpunt van ge- te Darmstadt (W.-Dld.), PO in het Italiaanse research-cen- fum en rond 150 man op stations Spitsbergen (Noorwegen), België, .^Waska en Noord-Ierland zal gaan IJl^dragen. Zomer 1967 zal de Noord- fjjkse personeelsbezetting volledig joeten zijn. Het personeel onderscheidt men in A (universitair) en B (HTS, LTS), waarvan de eerste in t momenteel 110 bedraagt, af ge erde ingenieurs. Dit moeten er 230 worden. Van die 110 komen is zes ingenieurs uit Nederland, r<st uit de andere negen deelsta- i, die vorig jaar maart de conven- |e tekenden, waarbij het Europese -IJetenschappelijke ruimteproject voor Jaar financieel werd gegaran- -6 ujcerd. «Krappe arbeidsmarkt B-personeel probeert men rlanfveel mogelijk mensen in ons land jka vinden, vooral uit economische 6 •Verwegiugen. Kan men hier 60 Jin de ongeveer 450 benodigde elek- q. ™o-lechnici, fyn-instrumentmakers n elektronici in Holland vin- tuzuun, dan wordt aan de verwachtin- «Oen voldaan. Kan men dat percen- ïge in en rond Noordwijk niet aan t.^%n huis helpen, dan moet men de fAchnici gaan aantrekken die vry jerpicht bij Noordwijk wonen, waardoor „markt" ernstig zal worden over- raagd. Door de noodzaak en de be- eöe/ekkelijk ruime middelen (buiten- lenders zijn tenslotte duurder door lun vestiging in een ander land), lullen in dat geval de Nederlandse ledrijven daarvan ernstige schade ondervinden. Wordt het probleem wel tijdig op- dan kan men ook technici van zorflders in ons land aantrekken, waar- loor de spreiding geleidelijker kan Verlopen en de vaderlandse industrie 24iet te ernstig wordt benadeeld. Dj De mening als zou het Estec-per- lonecl buitensporig veel verdienen, m. omdat het belastingvrij zou zijn, prak dr. Lines met klem tegen. Na ftrek van de interne belasting zal jiei Estec-personeel niet veel of wei- Eig meer verdienen dan in de Ne- eilandse industrie. De mogelijkhe- ca en het bijzonder interessante y^toekomstwerk" zal voor de meesten zieden zijn bij Estec in dienst te tre- meende hij. ei» Nogmaals contingent van 330 woningen Overigens ziet dr. Lines de huis- esting (nog) niet als zijn- grootste Jrobleem. Behalve de 100 woning net- en de 245 premie woningen, stelt i 4de regering nog eens 330 woningen "beschikbaar voor hoger personeel. Het totaal van 675 woningen, die op Jeen of andere manier ter beschikking tomen, zal in de grootste behoefte nen voorzien. Het tempo van ge- Ikomen staat echter niet vast. De Esro kan de eerstkomende acht «A Jaar zonder te grote financiële zorgen rondkomen. De tien lidstaten en de twee nog niet aangesloten landen, Noorwegen en Oostenrijk, hebben voor een budget van rond f500 mil joen gulden gezorgd. Een groot deel daarvan zal in Noordwyk worden be steed, dat wil zeggen voor de 30.000 m2 gebouwen (ongeveer 30 miljoen gulden) en voor de inrichting en technische uitrusting (rond 100 tot 150 miljoen). Voor de ontwikkeling van plannen en projecten mag de j ad™s„„U^rt°g„en, Estec de eerste acht jaar rond 500 mor. miljoen gulden uitgeven. Deze be- diagtn zijn in 1962 berekend en moeten waarschijnlijk met 10 tot 15 procent worden verhoogd wegens kostenstijgingen. Geen man in ruimte brengen Het doel van de Esro en de Estec is zuiver wetenschappelijk onderzoek te verrichten over alle mogelijke ruimteprojecten. Het doel is beslist niet een man in de ruimte of naar een planeet te brengen. Ook zal men niet voor militaire of commerciële doeleinden werken. Het ls de bedoeling dat Estec (i.e. werk te richten. Daartoe heeft de Esro) de faciliteiten en de financiële I afdeiing personeel reeds contact ge- iniddelen verschaft voor wetenschap- had met de hoofdinspectie van het pelijke onderzoekingen van de ruim- technisch onderwijs in ons land. te door universiteiten of instituten. Wellicht, meende dr. Lines, zal dit Onder de faciliteiten verstaat men gevolgen hebben voor de opleiding ondermeer gebruik en uitrusting van aan lagere, uitgebreide en hogere raketten en satellieten, die men zal technische scholen in Leiden lanceren van bases als Cape Kennedy de omgeving, en Woomera in de Verenigde Staten, Noord-Zweden (volgend jaar), Can berra Sardinië en wellicht een nog in te richten basis in Frans Guyana. Wat de leverantie van materialen e.d. aangaat, zal men in Noordwyk voor zover langdurig gebruik nodig is zelf de raketten en satellieten ont wikkelen. Daarvoor zijn ruim 1500 firma's in Europa beschikbaar, bij wie naar kwaliteit en prys zal wor den ingekocht. Voor zeldzame appa ratuur zal men aankopen verrichten in de Verenigde Staten, hoewel men de Estec zoveel mogelijk op Europa zal oriënteren. De studie, en onderzoekobjecten tenslotte, zoals bijvoorbeeld voor as tronomie, astrofysica en meteorolo gie, worden geselecteerd door com missies van onafhankelijke ge leerden. Daarbij wordt gekeken naar nut (vredelievend en niet-commer- cieel) technische uitvoerbaarheid en financiële mogelijkheid. De geleer- zullen tenslotte de Esro-directie de projecten, uit de wetenschap- pelijke experimenten en onderzoe kingen tenslotte ook economisch nut zal verkrijgen (bv. opwekking van elektriciteit door kernenergie en voor de meteorologie), dan zal men daar een algemeen gebruik van maken. De wetenschappelijke dienstverlening blyft echter het belangrijkst. Daar van zullen alle wetenschappelijke in stelling op dit gebied kunnen profite- Opleiding van technici Op een van de vele vragen ant woordde dr. Lines nog, dat de Estec nu reeds zoekt naar mogelijkheden de opleiding van technici op alle ni veaus zoveel mogelijk op het Estec- Een 56-jarige Leidse huisvrouw is gisterochtend omstreeks half tien in haar woning aan de Van Speyck- straat onwel geworden en uit het raam van de slaapkamer op de eerste etage gevallen. Haar val werd gebroken door een m aanbouw zijnde serre, aan de ach terzijde van de woning. De onfortuinlijke vrouw kreeg een hoofdwond en enkele bloeduitstortin gen. Zij klaagde voorts over pijn in haar rechterschouder en in de rug. De E.H.D. zorgde voor ver het Academisch Ziekenhuis. In Leiden 82 stiletto' s Het aantal verboden handwa penen, dat in de afgelopen twee weken bij de Leidse politie is ingeleverd, is niet bijster groot: 82 stiletto's. 7 valmessen. 115 boksbeugels en 59 ploertendo ders. De politie in de Sleutelstad spreekt van een magere oogst, temeer omdat bij dit aantal de voorraden van handelaren be grepen is. Zij is er van over tuigd, dat er nog heel wat ver boden wapens de inleverings termijn is gisteren verstreken in omloop zijn. Ook in Amsterdam is de politie maar matig tevreden met zo'n kleine 500 ingeleverde handwapens. In don ker Amsterdam zjjn schiet- en steek partijen trouwens nog aan de orde van de dag. In Den Haag bedraagt het aantal ingeleverde wapens „slechts" 573, waarvan 284 stiletto's. Rotterdam leverde tot en met gis teren 162 stiletto's, 22 ploertendoders. 65 boksbeugels en 40 valmessen ii In Groningen verzamelde men stiletto's en 1425 boksbeugels, Haarlem in totaal 287 verboden pens. Verzoek aan pers in Zuid-Vietnam De Amerikaanse legerleiding in Zuid-Vietnam heeft vandaag de bui tenlandse correspondenten in Saigon verzocht, voortaan elke mededeling uit hun berichten weg te laten die „de Vietcong of het bewind in Ha noi" van nut zou kunnen zijn. Verkwikkend als de berglucht... Bereid met geurige Alpenkruiden is Almdudler zo verkwikkend als de zuivere berglucht. Geniet van deze aparte Oostenrijkse Alpendrank. Almdudler is alcoholvrij, maar met een „tic" ook een heerlijke long drink. PER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES 75 CT Dit betekent geen militaire in de eigenlijke zin des woords, zo zei een Amerikaanse militaire woord voerder, maar een aanpassing van de veiligheidsvoorschriften aan de wij zigingen die de operaties de laatste weken hebben ondergaan. Berichten over troepenverplaatsingen of ver liezen bijvoorbeeld geven de vijand een enorm tactisch voordeel, zo zei hij. Met ingang van heden zullen de precieze verliescijfers wekelijks in plaats van dagelijks worden bekend gemaakt. Op de dagelijkse perscon ferenties zullen de verliezen slechts met Jicht, matig of zwaar" worden aangeduid. De betrokken eenheden zullen niet worden genoemd. Moch- [ten de journalisten toch gegevens te I weten komen die volgens de veilig- j heidsvoorschriften beter niet kon den worden gepubliceerd dan zouden I ze die op eigen Initiatief moeten weg- i laten, aldus de woordvoerder. Crisis nog niet opgelost Prinses Alexia Koning Constantijn van premier Papandreoe waarborgen te vragen, dat de premier niet voor nemens is het van oudsher konings gezinde Grieke leger te ontwrichten. Dit bericht van betrouwbare zijde is de nieuwste ontwikkeling in de controverse, die is ontstaan door Papandeoe's besluit om het leger te zuiveren van officieren met politieke neigingen. Het is niet duidelijk of de Koning zich tegen een zuivering verzet of dat hij binnen bepaalde grenzen toch wel officieren wil wegzuiveren, wier trouw volgens Papandreoe twijfel achtig genoemd mag worden. Uit gezaghebbende bron werd gis teravond tevens vernomen dat de premier erop blijft staan, dat hijzelf de portefeuille van Defensie over neemt. De Griekse Kroonprinses Alexia is gisteren aan de pers getoond. Zy is vandaag vijf dagen oud. Zy verscheen op de arm van haar moeder, Konin gin Anne-Marie. en geflankeerd door haar vader, Koning Constantijn. Journalisten en fotografen waren uitgenodigd in de tuinen van het paleis Mon Repos te komen, waar de Prinses zaterdag ls geboren. Vader en moeder straalde van vreugde. De Prinses doorstond de persconferentie aanvankelijk goed, maar na een half uur begon zU te huilen. Haar vader, de Koning, greep met vaste hand in en kietelde haar onder de kin. Dit bleek voldoen de te zijn om de tranenvloed tot stilstand te brengen. oJp n 4 481 r let leujiïg (Advertentie) ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG. j Na de officiële opening van het nieuwe gebouw van de Kamer van Koop- 1 handel en Fabrieken voor Rijnland, kwam de Kamer gistermiddag voor het eerst in deze nieuwe omgeving bijeen. In de fraaie vergaderzaal, waar men nog even aan de gewijzigde opstelling moest wennen en nog enkele voor- I zieningen moesten worden getroffen, voelden bestuur en leden zich echter I spoedig thuis. By de voetgangersoversteekplaatsen op de Rijnsburgerweg ter hoogte van het Academisch Ziekenhuis en op de Hoge Rijndijk naby het Rembrandt- lyceum zijn lichtmasten geplaatst, waardoor de zebra's 's avonds extra worden beveiligd. De lichtmasten zijn van een zoda nige constructie, dat zij ook op verre afstand goed te zien zijn. De sterke kwiklampen geven de aanwezigheid van het zebrapad zeer duidelijk aan, zodat hier van een belangrijke ver- keersverbetering gesproken kan wor den. Het is niet uitgesloten, dat er straks nog meer zebrapaden in Lei den op deze wijze beveiligd zullen worden. De foto toont de zebra-ver lichting bij het Academisch Zieken huis. (Foto L-D./Holvaat) De voorzditer van de K. van K., ir. J. J. G. van Hoek, sprak de wens uit, dat de dagelijkse werkzaamheden in i deze Ideale ruimten t.b.v. het be- I drijMoven vruchtdragend mogen zijn. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de ondervoorzitter, jhr. Z. H. M. van Asch van Wijk in Al phen a.d. Rijn, waarin mededeling werd gedaan, dat hij in verband met zyn vertrek uit het district der Ka mer bedankte als lid en ondervoorzit ter. Ir. Van Hoek betreurde het, dat de heer Van Asoh van Wijck in het vervolg niet meer kan deelnemen aan het werk der Kamer. Van zijn vrucht bare adviezen hebben wij, aldus spre ker, steeds In hoge mate geprofiteerd. Voorlopig, aldus werd medegedeeld, zal in deze vacature nog niet worden Van de gemeente Koudekerk a.d. Rijn was een schrijven binnengeko men, met het verzoek adhesie te wil len betuigen aan een verzoekschrift Brief aan officier van Justitie en Leidse politie-commissaris De raadsman van Televizier, mr. A. G. Maris, advocaat en procureur te Den Haag, heeft in een brief aan de officier van Justitie by de Haagse rechtbank bezwaar aange tekend tegen het politie-onderzoek dat gisteren heeft plaatsgehad in de kantoren van Televizier in Lei den. Hij verzoekt om dat onderzoek onmiddellijk af te gelasten. „Het is steeds een beginsel van het politionele en justitiële autoritei ten geweest zich niet te mengen in civiele geschillen", aldus deze brief. Tussen Televizier en de omroepver enigingen, alsmede het Centraal Bureau voor de Omroepen in Ne derland, een stichting die nauw verwant is met de omroepvereni gingen hangt reeds geruime tijd een civiel geschil over de schen ding van auteursrecht met betrek king tot programma-publikaties van radio en tv in het weekblad Televizier. In dat geschil heeft de hoge Raad op 25 juni uitspraak gedaan. Het hoogste rechtscollege heeft de zaak terugverwezen naar de rechtbank in Den Haag teneinde de eisende omroeporganisaties in de gelegen heid te stellen bewijs van hun stel lingen te leveren. De omroeporganisaties hebben doen blijken dat deze civiele procedure langer duurt dan zij gewenst ach ten, aldus mr. Maris. Misschien om die reden hebben zij thans een klacht gedaan om te trachten langs de weg van een strafrechte lijk onderzoek door de politie en de justitie het bewijsmateriaal te doen verzamelen, dat nodig is om hun civiel-rechtelijke eis te doen slagen. Het schjjnt mr. Maris onjuist dat de officier van Justitie en de politie op deze klacht zyn ingegaan en zich door het bedoelde strafrech telijke onderzoek hebben gemengd in een in wezen civiel geschil. Een gelijksoortige brief is gezonden aan de hoofdcommissaris van po litie te Leiden. van deze gemeente om in deze om geving op- en afritten aan te bren gen aan de geprojecteerde Rijksweg 16, welke straks een rechtstreekse verbinding zal geven tussen de Brie- nenoordbrug in Rotterdam en Haar lem. Aansluiting op dit tracé acht het gemeentebestuur van Koudekerk van belang voor de gehele Rijnstreek. Al vorens op dit verzoek een beslissing te nemen, zal contact met de rijks instanties worden opgenomen. Weinig moeite had de Kamer deze middag met de vaststelling en goed keuring van de jaarstukken 1964. Na enkele opmerkingen verkreeg het be stuur het fiat der leden. In de begro ting van 1965 is ook nu een bedrag gereserveerd voor de viering (in 1966) van het 150-jarig bestaan van de Ka- Mulo- examens r Mulo-diploma A de dames E. U. Rietkerk in Noordwijk; G. G. v. Roijen in Noordwijk; G. Ouwehand in Katwijk; A. Smaal in Katwijk; W. G. Veerman in Katwijk aan Zee; G. P. Zwitser in Katwijk aan Zee;P. de Mos in Leiderdorp; M. D. v. d. Plas in Katwijk M. E. v. d. Sleet in Rijnsburg J. Spaar garen in Leiden; M. J. Verbiest in Leiden; A. v. d. Vlist in Leiden; J. M. Gerritsen, W. J. G. de Ru, S. van Soest allen in Leiden; E. Los te Nieuw-Wetering; M. G. Meyer en A. A. van Dam in Oude-Wetering; M. E. Korenhof in Oegstgeest en de heren J. v. d. Plas in Katwijk aan Zee; D. J. v. Roojjen in Katwijk; R. Tulman in Katwijk aan Zee: M. de Jong in Leiderdorp; J. D. E. v. Oudshoorn in Leiderdorp; W. A. C. v. Oudshoorn in Leiderdorp; F. Ser iier in Leiden K. Uijttenboogaart in Leiden; J. C. C. Habraken in Leiden H. M. Reilingh in Oegst geest R. Vermond, P. de Vet, J. J. Guldemond. C. van Leeuwen, C. Vermond J. Salomons. J. Schoon- heim R. Sieval allen in Leiden; A. N. Verhaagen in Leiderdorp; J. L. de Winter in Warmond; C. Spijker in Oegstgeest. Afgewezen werden 15 kandidaten. De kandidaten met een behaal den tevens het middenstands diploma. JHR. Z. H. M. VAN ASCH VAN WIJCK Ais gast had de K. van K. deze middag in haar midden dr. A. W. Lines, directeur van Estec Nederland, die een interessante uiteenzetting gaf over de komende vestiging van deze internationale organisatie in het dis trict (Noordwijk) der Kamer. Advertentie Step nooit op straat. Uk/65-speIdjes alOct.bij ruim 4500 CENTRO □EE uvensmiddelen-bedr.j.tn

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3