EIDSCH DAGBLAD Aim brengt de Kamer in ipschudding STEVENSON [OVERLEDEN Vliegtuigwrak in tuin GROTE SPANNING OVER RESULTAAT VAN DE MARINER HOFNAR bgencht 1 maart 1860 DONDERDAG 15 JULI 1965 No. 31616 cteur: E. A. E. van Dlshoeck fdredacteur: J. Brouwer (Van onze parlementaire redactie) )e regering heeft besloten de Amerikaanse projecten voor ont-1 kelingshulp in zuidoost-Azië te steunen met een extra-bijdrage laste van de lopende begroting. Zij ziet de economische hulp. de Vietnamese vooral voor Zuid-Vietnam is bedoeld, als een noodzakelijke vulling op de pogingen het Vietnamese conflict tot een poli oplossing te brengen. De fondsen zullen in 1966 verder den uitgebreid. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10.70 per kwartaal, f3.55 per maand, f 0.83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Interpellatie over Zuid-Vietnam door communist Bakker !LLE REACTIE it heeft minister Luns (Buiten- Zaken) gisteren in de ede Kamer meegedeeld. De he isman, die door de communist ker, werd geïnterpelleerd, ver- Ie enige opschudding in de Ka- door te verklaren dat het Zuid- lamese regime zich naar zijn allerminst heeft gediscrediteerd de wijze, waarop premier Ky bewondering voor Adolf Hitler laten blijken. De regering ook niet van plan de diploma- betrekkingen met dat regime •erbreken, zo antwoordde een desbetreffende vraag de heer Bakker. - nister Luns trok de juistheid het interview in de Sunday Jr. waarin de Vietnamese pre zen verering van Hitier heeft longespreid, sterk in twijfel, ar ook als de woorden van de raai juist zijn weergegeven", zei .Kunnen daaruit nog geen con- worden getrokken over de ling van het door hem gepresen- le regime." Die uitspraak, stel- (diplomatiek) bedoeld om een iende mogendheid niet te kwet- in de Kamer duidelyk ver- „Onbegrijpelijk" Iet is onbegrijpelijk, dat de mi er van Buitenlandse Zaken een lelijke uitlating doet", zei jkvr. ewaa.» van Stoetwegen (CHU). i dergelijke uitspraak moeten ons bepaald distantiëren", zei de alistiscbe fractieleider drs. Ne- ïorst. De communisten en paci- n waren helemaal furieus. „Op moment, dat in Zuid-Vietnam Hitler-aanbidder aan de macht it, geeft de Nederlandse regering WEERBERICHT Weinig verandering et KNMI verwacht van heden- morgenavond unvankelyk wolkenvelden, later oden met zonneschijn. Op de ste plaatsen droog. Zwakke tot wind tussen noordwest en rdoost. In het Oosten van net koeler dan vandaag, elders j verandering in temperatuur. Jpgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING andaag door zeewind koeler dan eren. Een hogedrukgebied bij otland komt dichterbij. Morgen >iel met wat meer zon. Zwakke st noordelijke wind. Temperatu- dag van 17 tot 19 graden, water 15 graden. ooruitzichten: Hoge druk krijgt invloed waardoor stabiel en Idelijk weer wat zonniger. 16 JULI ion op: 4.39 uur; onder: 20.53 u. laan op: 22.44 uur; onder: 7.01 u. loogwater in Katwijk te 4.51 en 7.16 uur. «aagwater te 0.42 en 13.04 uur. 'it nummer bestaat nlt 18 pagina's aan dat regime steun", zei de heer Bakker Minister Luns, geschrokken van de reactie, die zijn woorden had den opgewekt, haastte zich in tweede instantie te verklaren, dat de rege ring de uitlatingen van de Zuidviet- namese premier op geen enkele wijze goedkeurt en ze hoogst ongelukkig acht. Hy beloofde drs. Nederhorst een onderzoek te zullen instellen naar de juistheid van het interview. Gevraagd of de regering de be zorgdheid over de verscherping van deelt, antwoord er Luns bevestigend. Die verscherping wilde hij echter niet, zoals de communist Bakker deed, toeschrijven aan de toenemende Amerikaanse militaire interventie in het conflict. Zij wordt volgens de bewindsman veroorzaakt door de toe nemende hulp, die de Noordvietna- mese regering het z.g. bevrijdingsle ger van ae Vietcong biedt met wa pens en troepen. De verscher ping van de strijd komt niet voor recening van Washington, maar van Hanoi en Peking. Volgens mr. Luns geldt nog altijd dat Zuid-Vietnam het slachtoffer dreigt te worden van communisti sche agressie, die bij welslagen stel lig elders in zuidoost-Azië zal wor den voortgezet. Als die agressie geen halt wordt toegeroepen zijn Thai land en Maleisië de volgende slacht offers en komen ook de jonge lan den in Afrika in gevaar. De be windsman zei, dat totnutoe elke be middelingspoging (zoals die van de geirenebestlanden) in Hanoi en Pe king met hoon is bejegend. De re sultaten van de missie-Davies noem de hij „uitzonderlijk weinig bemoe digend". 9 Slot pag. 2 Slechts enkele van beoogde 21 foto's O Vannacht heeft op het tevoren vastgestelde tijdstip de Mariner IV op een afstand van ongeveer 10.000 km van de planeet Mars foto's gemaakt van deze fascinerende buurplaneet. Aanvankelijk leek alles perfect te verlopen, doch later gingen de deskundigen in de volgstations zich zorgen maken over één onderdeel van het instrumentarium, dat niet geheel naar \vens scheen te werken. Mocht dat inderdaad het geval zijn, dan is het experiment waar schijnlijk gedeeltelijk mislukt. Zekerheid daarover zal men eerst krijgen, wanneer het overseinen van de eerste foto begint. Dat zou hedenmiddag om 13.41 uur Nederlandse tijd moeten geschie den. Niettemin had men in Amerika goede hoop. dat er in ieder geval enkele goede foto's ontvangen zullen worden. Geen gordels van straling over Twijfel bandrecorder De vlucht van de op 28 november gelanceerde Mariner over 515 miljoen kilometer in 228 dagen is vrijwel perfect verlopen. Onderweg zijn vele waardevolle metingen verricht, en gistermiddag om 15.28 uur Neder landse tijd werden radiografische be velen vanaf de aarde volledig opge volgd. zodat de Mariner zich gereed ging maken voor zyn laatste en be langrijkste taak: het maken van foto's en het doen van metingen in de directe omgeving van de planeet Mars. De radiobevelen vanaf de aarde deden er met 'n snelheid van 300.000 km per seconde twaalf minuten over >m de Mariner te bereiken, en het .antwoord" dat de gegeven bevelen werden opgevolgd nam eenzelfde tyd beslag. Om 0.12 uur vannacht ging de mera werken. Het bleek dat zij minder dan 0.7 graad in richting af van het plan. zodat de camera vrijwel volmaakt op het doelgebied gericht was. Alles wees er op, dat het ■tograferen zelf feilloos verliep, en dat de 21 beoogde opnamen werden i naakt. Enkele minuten nadat signalen aren ontvangen dat alles goed ver- 'P met het fotograferen, ontstond echter enige bezorgdheid by de deskundigen in het laboratorium straalaandrijving te Pasadena, de gehele operatie werd geleid. Andere experimenten in de nabij heid van Mars voerde de Mariner feilloos uit. Het ruimtevaartuig stelde vast dat er geen of slechts zeer zwakke stralingsgordels om Mars lig gen zoals de Van Allengordels om de „Amsterdammer' drukte op knop Groot verlies voor de VS controle- f f station in Hartbeeshoek (Zuid- f r Afrika» op de knop moest druk- f ken om de camera van de Ma- f riner IV in de juiste positie te f brengen, was de in Amsterdam f geboren Zuidafrikaanse geleerde f v Gerrit Mackor, die „toevallig f f dienst had" op het historische f f moment. f Hij heeft verklaard dat hij r J „heel zenuwachtig" werd. toen f r Amerikaanse geleerden uit het J 3.600 km ver weg gelegen Pasa- J dena hem de opdracht gaven op f J de knop te drukken. J Hij slaakte een grote zucht f van verlichting, toen 54 se- f J conden nadat hy op de knop f „start" had gedrukt flitsende J lichtjes en lijnen op een scherm f J aanduidden, dat alles goed was f verlopen. f aarde. Voorts werden de metingen omtrent de uitgestrektheid, dichtheid en gesteldheid van de atmosfeer vol gens plan uitgevoerd. De resultaten van die metingen moeten echter nog verwerkt worden voordat men zich aan conclusies durft te wagen. Deze atmosfeer-metingen zijn van belang om de landingssystemen te ontwikke len voor toekomstige ruimtevaartui gen, die instrumenten op de planeet moeten deponeren. (Van onze correspondent in Londen) De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Adlai Stevenson, is gistermiddag in Londen plotseling overleden. Hij zakte op straat inelkaar, vlak bij de Amerikaanse ambassade, waar hij even tevoren een be zoek had gebracht. Zijn particu lier secretaresse, die naast hem liep, heeft nog mond-op-mond beademing toegepast, maar dat heeft niet meer mogen baten. Hij is 65 jaar geworden. Stevenson, die voor besprekingen met Britse regeringsfunctionarissen in de Britse hoofdstad was, had kort voor zyn dood nog een interview ge had met de diplomatieke correspon dent van de BBC, Barman, die geen tekenen had bespeurd, dat de Ame rikaanse diplomaat zich niet goed voelde. Hij was geheel ontspannen. Het interview werd 's avonds om tien uur uitgezonden. Het was diep- treffend enkele uren na zijn dood naar Stevensons stem te luisteren. Hij beantwoordde de vragen over de kwestie-Vietnam met zijn bekende vlotheid en welsprekendheid, hoewel men zijn zware ademhaling kon horen. Stevensons plotselinge heengaan betekent een zwaar verlies voor de Amerikaanse diplomatie en voor de Leden van de Amerikaanse strijdkrachten houden in Londen de wacht bij de kist, die de stoffelijke resten bevat van Adlai Stevenson. Met motor tegen muur: twee doden De 28-jarige fabrieksarbeider L. Verdellen en de 22-jarige elektricien M. Meusen, beiden uit Reuver, zijn gisternacht bij een verkeersongeluk omgekomen. Doordat de bestuurder in een bocht van de Rijksweg in Swalmen de macht over het stuur verloor, botste de motorfiets, waarop beiden zaten, tegen een muur. Bei- ongehuwd. Poging om bebomvde kom te ontwijken met dood bekocht (Van onze Roermondse correspondent) Een Canberra van de Britse luchtmachtbasis Bruggen (in Duitsland) dus niet een Duits vliegtuig zoals wij gisteren in een deel van onze oplage meldden is gistermiddag neergestort in Leeuwen (gemeente Roermond). De drie inzittenden kwamen om het leven. brandstoftanks vlam en joegen de vlammen brullend tientallen meters hoog. De Roermondse brandweer moest dekking zoeken tegen de ont ploffende munitie van de boordka- Een commissie van de R.A.F. zoekt thans naar de oorzaak van het onge luk. Het wrak wordt bewaakt door Engelse militairen. wage ijzingen dat de band recorder, waarmee de foto's werden vastgelegd voor latere overseining de aarde, niet naar wens func tioneerde. Het was echter niet mo gelijk, met zekerheid de signalen te interpreteren, zodat de spanning nog gevonden, ren zou voortduren. Sommigen vreesden te moeten con- Zcei 38g cluderen. dat de bandrecorder niet De Canberra moet al direct na de lang genoeg werkte, namelyk slechts start in moeilijkheden zijn gekomen. de gewenste 25 minuten die Volgens bewoners van Leeuwen kwam ra nodig zou hebben. An- het tweemotorig fotoverkennings- deren meenden daarentegen, dat de j vliegtuig /eer laag aanvliegen met recorder te lang werkte waardoor l een ratelend geluid. Voor het zich foto's over elkaar geregistreerd wer- in de grond boorde, vloog het rake den, waardoor zij waardeloos zou- lings over een huizenblok en enige den zyn. boerderijen. Uit het feit, dat de vlie gers pas op het laatste moment van Eerst hedenmiddag 13.40 uur Ne- hun schietstoelen gebruik maakten, derlandse tyd zou begonnen worden meent men te kunnen opmaken, dat met het overseinen van de eerste zy alles in het werk hebben gesteld om de bebouwde kom te ontwijken. Deze poging is wel gelukt, maar zij hebben haar met de dood moeten be- Enkele meters naast een Het zijn kapitein Thomas Francis neerstortte. Hij was in zijn werk- "ulJ' s^oe9 dc Canberra tegen de Clapp (27) en de luitenants Lesley I plaatsje bezig en op nauwelijks tien I grond, nadat het straalverken- Deingle (38) en Harry Sine (27). Zij meter afstand boorde de Canberra!1 hebben nog getracht zich met hun zich diep in de grond De bakker 1 mngsvliegtuig eerst nog net het schietstoelen te redden, maar dat is werd in zijn werkplaats door de vlam- ja£ l3(j Qeraakt De mislukt. Van twee van hen kwamen men bedreigd, maar kon vluchten b de stoelen weliswaar los van het toe- Enkele seconden later vatten de de tuin was groot. stel, maar door de geringe hoogte ontplooiden de parachutes zich niet. Kapitein Clapp kwam neer op het dak van een boerderij, waarin een groot gat werd geslagen. Hij bleef steken in het huiskamerplafond en overleed na enkele ogenblikken. Sine kwam honderd meter verder even eens op een dak van een boerderij terecht. Hij was direct dood. Dingle werd dood bij het brandende wrak Democratische Party. Hij was twee keer kandidaat voor het Amerikaan se presidentschap, namelyk in 1952 en 1956. Hoewel hij vele miljoenen stemmen op zich verenigde, moest hij het beide malen afleggen tegen de grote populariteit van generaal Eisenhower. (Zie ook elders in dit blad) Socialisten in België akkoord O met „program" Het bestuur van de Belgische so cialistische partij heeft gisteravond het herziene ontwerp-program van formateur Harmei voor een nieuwe rooms-rode coalitieregering goedge keurd. De definitieve beslissing over de voortzetting van de coalitie met de Christelijke Volksparty zal worden genomen door een congres van de BSP, dat voor 25 juli bijeen xs ge roepen. De aanvaarding van het ontwerp- program door het bestuur van de BSP geschiedde met vijftien tegen acht stemmen, by twee onthoudin gen. Vorige week zaterdag had het bestuur een eerste versie van het program afgewezen, omdat de meer derheid er voor te klein werd ge acht. namelyk twaalf tegen tien stemmen. byna negen moeid is. Waarschijnlijk kan men derhalve aan het begin van de mid dag met meer zekerheid zeggen, in hoeverre het 'otn-experiment is ge slaagd. Pas op 24 juli zal de laatste foto naar de aarde worden overge seind. Explosies BOUQUET 1 27ct (Slid Qlï teinvo Uit het Leidsch Dagblad van 17 Julij 1865: In den afgeloopen nacht is te 's Hage overleden Dr. R. C. Bakhuizen van den Brink, in leven archivaris van het Rijk, ridder der orde van den Ned. Leeuw, officier der Leo- polds-orde van België. (Advertentie) De onderge- 1 teekenden hebben de eer 1 hunnen geachten Stadgenoo- 1 ten te berigten dat zij nabij 1 de Rijnsburger Poort, hebben 1 opengesteld eene Drinkhal Trinkhallewaar tegen bil- lijk tarief minerale wateren en limonades gazeuses ver krijgbaar zijn. Fischer Co.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1