barmond gaat „bruisen -van Kaagweek-activiteit Grootste drukte wordt zaterdag verwacht Anderhalf uur vechten voor 7 mensenlevens STANKOVERLAST INVALKENBURG Politierechter straft de afstraffer af IV V V-resoluties over Spanje en Zuid-Afrika kei vertier rond 45ste Kaag-week et anders zo weldadig rustige Warmond belooft de komende week het grote tuinfeest van de VVV War- él te worden van bruisende activiteit. De Warmondse VW organi- i namelijk in samenwerking met de Warmondse middenstand, de inklijke Nederlandse Zeil-, Roei-, en Motorsportvereniging en enkele ica-bedrijven rond de 45ste Kctagweek véle aantrekkelijke evenemen- Het actieve VW-bestuur hoopt dit jaar nog meer dan anders de i tussen de gemeente Warmond eti haar inwoners en de deelnemers de Kaagweek te verstevigen. Kaagweek niet alleen be- vertelt de heer J. H. Th. (jdhof, Warmonds VVV-voorzit- „De Kaagweek is er ook voor Warmonders. Daarom hopen met het opstellen van een zo intrekkelijk mogelijk program- het vertier te ge uze mening onmis- ?n dergelijk wa- iwrtevenement". Kermis jogtepunt in dat vertier wordt ermis die van vrijdag 16 tot en woensdag 21 juli op het ter- I Warmond jaar bij wijze van proef de kermis te doen samenvallen met de Kaag- week. om op die manier wat meer vertier rond dit watersportevene ment te brengen. Naar de mening van deze Stichting (en van het ge meen testuur) is deze Kaag-ker mis niet zo'n groot succes geworden en men besloot de kermis weer in september te houden. Twee maal bij de gemeentehaven is geo- Het is eigenlijk een beetje mde zaak met die kermis. War- heeft al sinds jaar traditionele kermis, in septem- Op aandrang van de WV be de organisator van die na- Ikermis de Stichting tot Vie- Warmonds Feersten" vorig Wet gevraagd op vivisectie een petitie, waarin zij zeggen gtig verontrust te zyn door het dat in ons land meer dan 1,1 warmbloedige dieren per het leven laten door dierproeven, i 150-tal Nederlanders zich nd tot de regering en de leden de Eerste en Tweede Kamer. Zy an op een wettelijke rege- de vivisectie. Nu een con- irende instantie ontbreekt, ach- ïy excessen, zowel bij de behan- g als bij de verzorging van de h niet uitgesloten Zo ziet er op ogenblik niemand op toe, of de n niet onnodig onverdoofd aan Hjke proeven worden onderwor- :»uk bestaat niet de zekerheid, wel met voortvarendheid naar matieve methoden van onderzoek allerlei dierproeven wordt ge- De 150 aanbieders van de pe- vensen dat aan een comité van ndigen het toezicht en de con- op de dierproeven in ons land it opgedragen. Dt de ondertekenaars aan de pe- behoren acteurs, beeldende kun- laars, pastoors, notarissen, pre- inten professoren (geen hoogle- een medische faculteit) enz Cveer een derde van hen is arts. at het toezicht op de dierproeven le zorg voor de proefdieren betreft leemt het ANP van universitaire er bij de universiteiten van en. Utrecht, Amsterdam, Gro- n Nymegen dierenartsen aangesteld, die hiermee zijn be- Zy houden toezicht op en dra- verantwoordeiykheid voor de ge- llheistoestand van de proefdie- de omstandigheden, waar de dierproeven worden ver- Migcman „koopt" ulo-diploma (Van onze Eindhovense correspondent) •ii ongeveer 20-jarige jongeman Eindhoven heeft zich meester ge- van een einddiploma van een aagde ulo-leerling. Daarvoor was. :n taxi een aantal adres afgereden om een diploma te )en". De politie in de lichtstad nt aan, dat de jongeman zelf is »kt oor het diploma. Hij deed voor als een gemeenteambtenaar met het opsporen van een ude bij het ulo-examen. Daarvoor hij de examenpapieren mee- zei hij. Op een adres had beet. Hij liet tien gulden achter, ens anders kreeg hy nog een irlyst. Maar op een ander adres d men, dat hij zich niet goed kon timeren en belde men de politie Deze onderzoekt de zaak thans. De VVV deelde die mening geens zins. Bij een Kaagweek hoort een kermis was het motto en daarom kan het gebeuren dat het kleine an de zeldzame plaatsen in Nederland is waar twee maal per jaar 'n kermis wordt gehou den: een in de Kaagweek en een in september. Die kennis is overi gens niet de enige „vermaaksbron" gedurende de gehele Kaagweek is er 's avonds gelegenheid tot dansen in de Kaagsocieteit, boerderij „Meer- rust" en hotel „De Stad Rome". Hoog tepunt in deze dansfestijnen is het Tuinfeest Dat tuinfeest ook in andere ja ren al een hoogtepunt belooft dit jaar iets bijzonders te worden. Nier- minder dan vierorkesten zullen in en bij goed weer: om de rustie ke boedery van de heer F. Th. van der Meer voor dansmuziek zorgen. By deze orkesten zijn naar alle waarschijnlijkheid de winnaars van het Kaagconcour 1965, dat a.s. zon dagmiddag in „Meerrust" wordt be sloten, terwijl de heer Van der Meer verder de hand heeft kunnen leggen op een bijzondere Duitse beat-groep: „The Vikings, winnaars van het gro te Westeuropese beat-concours in Berlyn. Op zaterdag 17 juli wordt de Warmondse stratenloop gehou den, eveneens een festijn dat altyd veel belangstelling trekt. Iedereen komt aan bod: geoefende atleten en mensen die zo maar eens hard wil len lopen. De stratenloop wordt ge organiseerd in samenwerking de Leidse atletiekvereniging. De Bata- Tydens de Kaagweek is er een ge regelde bootdienst van het kermis terrein naar de Kaag-societeit, V.V. Limburgers protesteren (Van onze correspondent) Behalve een groot aantal toeristen, dat door het slechte weer van de laatste weken hun vakantie in Valkenburg eerder heeft afgebroken dan was voorzien, heeft ook nog een aantal vakantie gasten voortijdig de aftocht geblazen als gevolg van een alles doordringende rioolstank, die hotels en pensions binnendringt. Niet alleen de toeristen, maar ook de Valkenburgers zelf ondervinden hiervan uiteraard veel hinder. Dins dag heeft een aantal hoteliers en pensionhouders een brief gestuurd het gemeentebestuur, waarin wordt gevraagd om spoedig herstel of verlegging van het riool, omdat zij door de kwalyke geuren in hun bestaan worden bedreigd. Het stam- riool in Valkenburg is vorig jaar ge heel vernieuwd ten koste van onge- anderhalf miljoen gulden. Al direct daarna ondervonden veel in- ;rs van het vakantiestadje wa teroverlast, omdat het stamriool ver moedelijk een te geringe capaciteit heeft. Vooral na een hevige regen bui kan het riool het vele water uit de hoger gelegen delen van Vlaken- burg niet verwerken. Ook de direc teur van de gemeentewerden A. Ha- vermans is nu bij de stankverwek- kende noolputten gehaald. Hij ver telde ae klagers, dat hem nooit eerder gaten waren doorgegeven. Zyn eerste onderzoek wees al direct een gebrek aan. Een rioolput, die met kranten en oude matten door omwonende was afgedekt, bleek in het geheel geen stanKafsluiter te hebben. Men vrragt zich af in Valkenburg of het ge meentebestuur de mankementen nu zal verheipen. Vorig jaar heeft bur gemeester F. A. A. H. Breekpot al eens tegen de klagers gezegd, dat de burgerij verplicht is zich aan de door de overheid veranderde situatie op eigen kosten aan te passen. avonds de prijsuitreikingen plaats hebben. De Kaagweek duurt dit jaar een dag langer dan voor gaande jaren. Hierdoor heeft elke wedstrydzeiler in zyn programma een rustdag: en juist deze vrije dag is naar de mening van Warmonds VW een aanleiding om te zorgen voor voldoende ontspannings- en vermaaksmogelijkheden. Wanneer het weer meewerkt (en dat wordt zo langzamerhand wel eens tyd) dan zal de VVV in die opzet met een dergelyk programma zeker gaan sla gen. Noordwijkse zandbouwer naar Parijs Ben Pley uit NoordwUk, die een paar weken geleden de eerste prys won in de zandbouwwedstryd van het Franse dagblad Le Figaro, heeft in de finale in Scheveningen de eer van zyn badplaats hoog gehouden. In deze eir.dstryd, waarin Ben uit kwam tegen de jeugd van Scheve ningen en Kijkduin, modelleerde hy opnieuw de imposante leeuw, waar mee hy in Noordwyi een fraaie ca mera had gewonnen. De jurv in Scheveningen, onder voorzitterschap van de Haagse beeld houwer Rody Rooyakkers heeft een moeilyke taak gehad. Er waren bij zonder moeie dingen gemaakt en om uit de top van tien beste zandbouw- kunstenaars de drie winnaars te kie zen. was een lastige opgave. De jury kende in deze nationale finale aan Ben Pley de 2e prys toe. Op 16 augustus a.s. gaat de jonge Noordwyker met nog twee Neder landse zandbouwers naar Parijs om in La Baule de kleuren van ons land te verdedigen. In het eindeklassement kwam de Noordwykse ploeg uitstekend voor de dag: Nienke Putman uit Noordwy- kerhout eindigde op de vierde plaats en Kees Putman werd met een uniek springend paard vyfde. Een 35-jarige expediteur uit Amsterdam nam het niet. Hoe haalde die automobilist het in zijn hoofd om driemaal achtereen te claxonneren, als juist hij met gijn fiets voor de wagen reed. En hem dan tenslotte nog te passe ren ook. Dat was toch al te gek. Een paar straten verder stopte de auto, waarin een echtpaar uit Uithoorn met 'n dochter zat. Dat was een prachtige gelegenheid om die kerel even mores te leren. Resoluut stapte de expediteur op de wagen af en zei: „Kom jy er eens uit. wegpiraat". De Uithoorner had het portier nog niet geopend of hy werd door de expediteur aan zyn stropdas uit de wagen getrokken. Terstond plaatste de expediteur met zyn vuist een voltreffer op het oog de automobilist en sloeg met een tweede klap diens kunstgebit in tweeën. Dat was dat! De echtegenote van de automobi list, die haar man poogde weg te trekken, richtte zich tot de expedi teur: „Als u denkt in uw recht te staan, kunnen wij daar rustig over praten. Dan hoeft er toch niet te worden gevochten? „Niks praten", reageerde de expedi teur en sloeg de vrouw zo hevig tegen het voorhoofd, dat zy er een ge scheurd jukbeen en een lichte her senschudding van overhield. Dat was dat! De dochter van het echtpaar riep verontwaardigd uit: „Maar ik laat myn moeder niet slaan" en gaf de expediteur een klap met haar hand tas. Ook dat liet hy niet op zich zit ten en hy zorgde er prompt voor, dat ook de dochter op weinig zachtzinnig wyze met zijn vuist in aanraking kwa Zie de hele familie was afgestraft Gisterochtend was het de beurt aan de Amsterdamse politierechter, mr. F. H. J. ten Kroode. om af te straf fen. Het werd voor de expediteur een week rustig zitten in de gevan genis. Als de politierechter de eis van de officier van Justitie, mr. J. M. Schampers, had gevolgd, dan hadden zyn vrouw en zeven kinderen hem niet één, maar drie weken moeten meisjes, inzittenden an deze bus. die in Spanje van de weg en vervolgens half over een afgrond raakte, kwamen om het leven: niet door het ongeluk zelf. doch door de panische angst die hen uit de bus deed sprin gen hun dood tegemoet. De andere 42 schoolmeisjes in de bus kregen een shock, maar bleven verder ongedeerd. Pracht prestatie van drie Utrechtse studenten op strand van Texel n Hongarije nog 63 gevangenen van opstand-1956 voorzitter van de „Vereniging voormalige politieke gevangenen tongarye", dr. Fabian, heeft gis- in Brussel verklaard, dat er Boedapest nog steeds 463 deelne- aan de opstand van 1956 ge in worden gehouden. Onder touden zich acht overlevenden taden van een groep van 50 jon- *n die destyds ter dood werden «ordeeld. Terwyl 142 van de sp werden terechtgesteld, werden vonnissen van de overige acht "izigd in gevangenisstraffen van i tot 25 jaar, aldus dr. Fabian. Mevrouw Brautigam op de bres voor de vakantiegangers (Van onze Utrechtse correspondent) Drie Utrechtse studenten heb ben deze week op het Koogse strand van Texel een ongeloof lijke prestatie geleverd. Met in zet van al hun krachten en hun eigen jonge leven, hebben zij anderhalf uur lang gevochten om zeven mensen te redden uit een mui watergeul met gevaar lijke onderstroom) VUf keer knapte de lyn, zij drenkelingen naar het strand trokken. Vier keer wond de 22-jari- ge Dick Dondorp de lyn temidden van de zuigstroom vast. Enige malen heeft hij liggen worstelen, terwyl hij het afgebroken stuk lyn met boei. waaraan een jongetje en vier vol wassenen hingen, tussen zyn tanden vast hield. Zyn handen waarin gis teren nog de diepe kloven van het schurende koord stonden, had hy op dat moment nodig gehad om te Duitsers, cLe "ook wensten te helpen. Deze Duitsers bleken meer last dan hulp. Ze kennen de zee en de eb- stroom niet en moesten uiteindeiyk ze'f aan land worden getrokken. De h.t.s.'er Dick Dondorp heeft, on danks het feit, dat de lyn nog vier maal brak, voortdurend het contact tussen de drenkelingen en de wal hersteld. Zoals gezegd, soms met be hulp van zyn tanden. Eén van de Duitsers, die hem om zyn nek kwam hangen, heeft hy een ferme tik moe ten geven. Zyn vriend Karei wor stelde intussen met het jongetje aan de boei. Beide studenten zyn in to taal anderhalf uur in het water ge- De gewaarschuwde gemeente Texel heeft onmiddellyk het waar deloos gebleken sisaldraad ver vangen door nylonreddingslijnen. Deze hebben een gegarandeerd draagvermogen van 400 tot 600 kilo. De gemeente onderzoekt of de Am sterdamse fabrikant van de eerste lyn aansprakelijk is te stellen. Het ongeloofïyke feit heeft zich overigens weer voorgedaan dat hon derden Nederlanders op het strand de worsteling van de studenten hebben aanschouwd, zonder ook maar een hand uit te steken. „Ondanks alle last, die we van de Duitsers hebben ze kennen de zee en haar ge varen niet moet tot hun eer wor den gezegd, dat zy direct proberen te helpen", zegt Tom Ryntjes. „De moeder van de geredde Duitse meisjes is de studenten schreiend van ontroering komen bedanken: „U hebt my het mooiste, dat ik in myn leven heb, teruggegeven", zei ze. La ter op de dag toonde zy hoeveel haar „Das Schonste" wel waard was. Ze bracht de drie jongens als beloning f3.50. Maar zy heeft boven dien aangekondigd de jongens te zul. len voordragen voor de medaille van de Deutsche Lebens- und Rettungs- Gesellschaft (voor redding met le vensgevaar). Mevrouw Brautigam, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, is bezorgd voor het lot van de kampeerders en voor dat van de vakantiegangers, die in het komende weekeinde per auto er op uit trekken. Voor wat de kampeerders betreft zou zij het jammer vinden, als dezi vakantiegangers 's avonds geen proviand zouden kunnen inslaan en z\ heeft de staatssecretaris van Economische Zaken schriftelijk gevraagd zo mogelijk te bevorderen, dat kampwinkels ook in de avonduren ge opend zijn. Zy meent te weten, dat het hoofd bedrijfschap detailhandel geweigerd heeft een verzoek in te dienen, dat net mogelyk maakt de kampwinkels avonds open te houden en zy vraagt de staatssecretaris of deze ook niet van mening is, dat het voor kampeerders, die vaak 's avonds op kampeerterrein aankomen en die ook vaak lange tochten overdag ma- van belang is, dat kampwinkels in de avonduren geopend zyn. Drukte De massale uittocht van vakantie gangers per auto, die men in het komende weekeinde verwacht, ver- vulr het kamerlid met zorg voor wat de drukte op de wegen betreft. Zyn o heeft mevrouw Brautigam de minister van Verkeer en Waterstaat ichrifteiyk gevraagd, voor het ko mende weekeinde speciale maatrege len genomen om verkeersopstoppin gen op drukke kruispunten in het byzonder op het verkeersplein Oudenrijn zoveel mogelyk te voor komen en zyn er maatregelen voor bereid om knelpunten in het verkeer zo sr.el mogelyk op te sporen, by- voorLeeld door het inschakelen van extra helikopters. Ook wil mevrouw Brautigam weten, of er maatregelen zyn genomen om automobilisten ty- dig te waarschuwen voor overbelaste wegen en hen attent te maken op alternatieve routes. Tensoltte vraagt zy. of er, in samenwerking met de Duurlanden, maatregelen zyn geno men om de grenscontrole zo soepel mogelyk te doen verlopen. Maatregelen De Rykspolitie verwacht dat de verkeersdrukte vrijdag omstreeks vier uur in de middag al zal beginnen, de gehele nacht zal voortduren en za terdag tussen 10 uur 's morgens en 1 uur 's middags een piek zal berei ken. Zaterdag om twee uur, zo is de verwachting, zal de grootste drukte wel voorby zyn Wat de drukte op vrijdag betreft, hangt naar de me ning van de Rykspolitie veel van het weer af. Talryke vakantiegangers gaan namelyk kamperen en de po litie houdt er rekening mede, dat de kampeerders by slecht weer er de voorkeur aan zullen geven de zater dag af te wachten, alvorens te ver trekken. Er zullen tijdens de uren van grote verkeersdrukte een of twee vliegtui gen van de dienst luchtvaart in de lucht zyn om opstoppingen op de we gen op te sporen. Het aantal pa trouillerende auto's van de Rijkspo litie zal zoveel mogelyk worden ver groot. Tot omleggen van verkeer bij opstoppingen zal de Rijkspolitie niet zo gauw overgaan. Men kan, zo is haar mening, beter een uurtje wach ten op een grote weg dan een smalle weg kiezen, want gebeurt er een aan- ryding of iets dergelijks, dat een der gelijke weg verstopt, dan is de ellen de niet te overzien. Oudenrijn Voor het verkeersplein Oudenrijn hoeft de Utrechtse politie dezelfde maatrege'en getroffen als voor Pa sen, Pinksteren en andere hoogty- dagen voor het au totoerisme. Veer tien man van het Utrechtse korps en de verkeersongevallenbrigade zullen hier onafgebroken in de weer zyn om het verkeer te regelen. De stoplich ten worden weer naar de verkeers- behoefte geregeld en zo nodig zullen agenten ter plaatse met de hand by- richten Overigens adviseert de Utrechtse politie, evenals met pink steren mydt het verkeersplein Oudenryn en neem, als het even kan, een provinciale weg. Het zyn Utrechtse korpsstudenten, die op drie posten aan het Texelse strand badmeestersdiensten doen. Daarnaast zyn zy parkeerwachter, ijscoventer, bollenrooier etc. Zy ver dienen met dit werk el twaalf jaar lang het geld dat het mogelyk moet maken om financieel minder draag kracht igen tot het corps te laten toe treden. „Hilfe, Hilfe Maandagmorgen om elf uur by eb ontdekte Tom Ryntjes (21) van de post by De Koog een zwaaien de man in de mui by paal 19. De mul is te allen tyde verboden zwemwa ter en zeker by eb. Tom rende naar de wateriyn en hoorde: „Hilfe, HilJ'e!" Terwyl hy zich met lyn plus boei om het middel in het water gooide, raakte ook twee Duitse meisjes van 15 en 16 jaar op dezelfde plaats in moeiiykheden. Tom wist het drietal te bereiken, wierp de man de boei toe, die met enige meters lyn aan Toms middel vast bleef zitten en nam in elk van zyn gespierde ar men een van de meisjes. Toen men aan de wal begon te trekken brak hec touw tussen hem en het strand. Zonder te worden getrokken heeft Tom in een half uur durende wor steling de drie drenkelingen eerst zwemmend, later lopend en half struikelend op het strand weten te krygen. daarby geholpen door de 22-jarige rechtenstudent Karei van Duinkerken. Tom heeft over de af stand van 50 tot 75 meter een half uur gedaan en raakte eenmaal op het strand aangekomen, onmid dellyk buiten bewustzyn. Meer last Inmiddels dreigde achter zyn rug opnieuw een tienjarig Duits jongetje door de stroom te worden meege sleurd. Ditmaal trok Karei er met de lyn achteraan, gevolgd door drie (Van onze A'damse correspondent) Het congres van het ..Interna tionaal Verbond van Vrije Vak verenigingen", dat sinds vorige week woensdag in Amsterdam bijeen is. heeft zich gisteren in een aantal resoluties uitgespro ken over o m. Spanje en Zuid- Afrika. In de resolutie over Spanje vraagt het congres de onmiddellyke vryla- ting van politieke gevangenen en stopzetting van de onderdrukking en vervolging van hen, die alleen maar van de fundamentele rechten en vrij heden van de mens willen genieten. Zolang dit niet gebeurt, moet het Franco-regiem als een farce worden beschouwd, die bedoeld is om de in ternationale publieke opinie te mis leiden en de voortzetting van poli tieke en economische onderdrukking voort te zetten. Kortzichtig Het congres betreurt de opportu nistische en kortzichtige politiek van bepaalde regeringen, die door Spanje in internationale en regionale orga nisaties te accepteren, én door het regiem financieel en economisch te steunen, bygedragen hebben en nog bydragen aan het voortbestaan van de Franco-dictatuur. Het congres wil verder het publiek via de aangesloten organisaties voor lichten over het feit, dat toeristen die Spanje bezoeken, i.p.v. de Spaanse arbeiders voordeel te doen, alleen maar de positie van de huidige rege ring versterken. In de resolutie over Zuid-Afrika roept het congres de aangesloten or ganisaties op, alle mogeiyke druk uit te oefenen op hun regeringen om hen tot internationale sancties en boycot- maatregelen te brengen. Vandaag wordt na de bestuursver kiezing het congres gesloten. Advies gevraagd over vergelijkend warenonderzoek De minister van Economische Za ken. drs. J. M den Uyl, heeft de on langs ingestelde commissie voor con sumenten-aangelegenheden van de Sociaal-Economische Raad vandaag advies gevraagd over de mogelyke verdere ontwikkeling van het verge- ïykend waren-onderzoek in ons land De minister, die dit zelf vanochtend in een toespraak tot de voor de eer ste maal in vergadering byeen- komende commissie „een verre van eenvoudige adviesaanvraag" noemde, zei er zich van bewust te zyn dat het vergelykend waren-onderzoek als een van het bedrijfsleven onaf- hankelyk hulpmiddel om de door zichtigheid van de markt te vergro ten voor de consument in ver scheiden kringen uiteenlopend wordt gewaardeerd. Hy is er echter van overtuigd, dat nieuwe verschyn- selen als het vergelykend warenon derzoek juist ook zeer positieve kan ten kunnen hebben.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11