WILLEM II kunst Fanfare W 22 cent L\leiöosQ£QP Ook Sowjet-Unie kampt met werkloosheid ...uw amicale bolknak HEDENDAAGSE COMPONIST EN HET PUBLIEK'' Scherpe aanval op een Londen juicht het hussiscli toneelstuk West-Duitsland ziet officieel niet af van recht op kernwapens XPIIIIT Staartje LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 13 JULI ;0NCRES IN ONS LAND It tweejaarlijks congres van International Music coun- in 1949 door Unesco ge- wordt van 20 t/m 23 juni in ons land gehouden. Het •esthema is de hedendaagse onist en het publiek, comité, een van de 41 bij het tangesloten nationale comité's, aezer dagen besprekingen ge- met leden van het „Interna- council executive committee- 1. Radio Unie. de Ned. Televi- chting en het Holland Festi- rer het gezamenlijk te organi- congres. een gistermiddag in Amster- rehouden persconferentie kon le plaats waar het gehouden slechts worden gezegd, dat het waarschijnlijk de hoofdstad AI-cent-rum t zal zijn. doch dat eheel is uitgesloten dat het jam 'het dan gereed gekomen azenier Pieter tnian overleden kreeg zijn opleiding aan demie voor Beeldende Kunste: Haag. Hij specialiseerde zich zenier. Bovendien maakte hjj andschilderingen, boekbanden, {en en postzegels. Op zyn 70ste rdag hij werd geboren op 5 185 in Teteringen Noord-Bra- - werd hjj benoemd tot Rid- de Orde van Oranje Nassau. iyn belangrijkste werken beho- ven gebrandschilderde ramen oude stadhuis in Den Haag, gelegenheid van het 700-jarig van de stad werden aange- een groot heraldisch raam stadhuis in Leiden, een raam gebouw van de Hoge Raad in een raam in het Gemeen- um in Den Haag, een groot ramen in het trappenhuis van isioenraad en Octrooiraad in ramen in de Vrijzinnige n Den Haag, de Hervormde Colmsohate en de Hervormde Sneek, in de aula van de ie begraafplaats in Den Haag, B.P.M.-gebouw in Den Haag, Soogovens in Velsen, de Hee- Hengelo en de Kema in Arn- ok in het gebouw van Shell- in Rotterdam vindt men :n een wand in emaille van Hofman. Hij sloot zijn if met een groot Michel de ■herdenkmgsraam in de Herv. Vlissingen, dat door hem is yen. Het wordt op het ogen- gevoerd en zal in het najaar geplaatst. concertgebouw) zal zyn. De bespre kingen over de financiële hulp zyn namelyk nog niet afgesloten. Het Rijk subsidieert het congres met f 65.000. Amsterdam, dat „reeds zoveel ten koste heeft gelegd aan de totstandkoming van het RAI-Con- giescentrum", vindt een aanvullende subsidie niet verantwoord. Rot terdam heeft zich bereid verklaard f 15.000 in de kosten by de dragen. Het Nederlands comité heeft de no dig geachte aanvullende subsidie op f 35.000 geraamd. Communicatie Dr. Jos Wouters, voorzitter van het Uedeiiandse comité zal het con gres maandagavond 20 juni 1966 openen. De vergaderingen van daarop volgende dinsdag, onder voorzitterschap van H. H. Stucken- sclimidt (Berlyn), zyn gewijd aan „De levende communicatie", die van woensdag 22 juni, onder presidium van Lionel Salter (BBC), aan „De technische communicatiemiddelen en hoe deze de componist raken". Dan komt o.m. de elektronische mu ziek ter sprake. In de ochtend van de slotdag, onder voorzitterschap van prof. Hans Sittner, wordt de voor lichting van het publiek behandeld, 's Middags presideert de componist Marius Flothuis de besprekingen over de vraag: „Heeft de componist het publiek en heeft het publiek de componist nodig?" Alois Contarsky vervangt Theo Bruins Theo Bruins is ziek. Hij zal als so list in het pianoconcert van Kees van Baaren, dat het Concertgebouworkest morgenavond in het Concertgebouw in Amsterdam in het kader van het j hun incognito wensten te hand haven. Zij woonden de voorstel ling bij van de satirische klucht Prinses Beatrix- Claus v. Amsberg in Utrecht (Van onze correspondent». Prinses Beatrix en haar verloof de Claus von Amsberg hebben gisteravond voor het eerst Utrecht bezocht. Ze woonden in de Stads- schouwburg de Holland-Festival voorstelling van het Theatre de l'atelierbij. Na de officiële ont vangsten van het verloofde paar in Amsterdam. Den Haag en Rot terdam, was dit het eerste, offi cieuze, bezoek aan Utrecht. Prin ses Beatrix en de heer Von Ams berg stelden er prijs op niet ge fotografeerd te worden in het aan de schouwburg grenzende restau rant „Esplanade"aangezien zij Holland Festival speelt onder leiding van Bruno Maderna, worden vervan- de 8en door de Pian:st Alois Contarsky. Het uit te voeren werk blijft het pianoconcert van Kees van Baaren. L'Enterrement" (De begrafenis van Henri Monnier en Jean Anouilh's tragedie „antigone". 1 Bolsjoiballet toe Naastenliefde met vergeving of oog om oogtand om tand Het partijorgaan Prawda heeft een nieuw toneelstuk scherp aangevallen, omdat het christelijke naastenliefde met vergeving zou prediken voor collaborateurs uit de tweede wereldoorlog. Het stuk. getiteld ..Waar is uw broeder. Abel", werd afgedrukt in de jongste uitgave van ..Teatr". De schrijver is Voeri Edlis. en de twee mannen gaan elk hun ■t jechische week PjeJ rne;sji ons land lDhjechische week, die van 15 J juli in ons land ivordt ge- t -n hoofdzakelijk in Sche- xcilen- maar oofc in Rotterdam, ep}fdam. Utrecht en Bloemen vel brengt uit Tsjecho-Slowa- Q het blaasorkest ..Amati", 8 bn de 52 musici zelf hun in- v. «nten maken, de folkloris- vot dansgroep „Dubina", een ïn mannequins en een brigade ff par ons land. Ambassadeur yn<Mdislav Zilka zal zaterdag Tsjechische week officieel ®orn op de Pier in Schevenin- rbrfaar stands worden inge- renmar Tsjechoslowaakse pro- worden uitgestald. te openingsdag zullen „Amati" •orlbina" concerteren en optreden baèturzaal in Scheveningen om ,°'s!ens elke volgende dag 's mid- strP de Boulevard of op de Pier enjUingen te verzorgen. Deze >rt*zeischappen treden 's avonds ^1 In Amsterdam op 20 en 21 np| Utrecht op 19 juli m Rotter- t 22 en in Bloemendaal op 23 Icjiodeshow wordt zes keer ge lei! nu eens op de Pier, dan weer '^Kurhaus en ook een keer in 2i*e-strandbad. koifie restaurants op de Pier is tie gehele week in het teken ^[Tsjechische keuken. 2ifr het motto: „wat weet men m4jecho-Slowakye", worden en- «dstrijden georganiseerd, die tend een toeristisch karakter pi en waarvoor als prijzen va- gefazen naar Tsjecho-Slowakije h paar zijn gesteld. è'Je Haghc Sanghers" gingen iu Katwijk 50Jion. Mannenkoor „Die Haghe a. Vs", dat ook herhaaldelijk in Ier van het Holland Festival en^t, zingt vanavond in de Nieu- *~|k in Katwijk, programma bevat werken uit wen koormuziek met zes taal- - In de eerste helft ligt het i op de polyfonie, het tweede I meer Slavisch georiënteerd, pisten werken mee de organist de bas Bertus Mul- igramma bevat werken van Plaeestrina, da Vittoria, I pz. Dowland, Poulenc, Martinu, Jccola, Franck, Dvorak. Ar- flsky, Tsjernepnine, Appletsje- 4 Philip Loots. Het stuk bestaat uit een dialoog tussen twee figuren: een gewezen politieke commissaris van het rode leger die krijgsgevangen werd ge maakt en een Rus die tydens de oor log in het nazi-leger heeft gediend. Zy ontmoeten en herkennen el kaar vele jaren na de oorlog in een uts. De verrader gaat het maatschappelijk goed, hy is vrolijk en gezond, heeft een vrouw en drie zoons. De commissaris draagt genees middelen bij zich voor zijn hart, voelt zich eenzaam en is contempla tief. De Prawda maakt bezwaar dat de Commissaris, die in het stuk wordt aangeduid met „Ik", de verrader („Hy"» niet aangeeft. De Prawda schrijft: ..Ik" schuwt de burgernor men die Sowjetmensen in zulke ge vallen leiden. „Ik" eigent zich de be voegdheden toe van rechter, getuige, aanklager en verdediger en het recht om te vergeven. „Ik" roept: denk niet dat ik je hoé dan ook wil laten terechtstaan, je wil laten veroorde len. daar gaat het niet om. De schrij ver beroept zich voor de steun aan zijn „Ik" op de bybel en voor de he dendaagse problemen gebruikt hij de parabel van Kain en Abel". De Prawda merkt op, dat de eis van het Oude Testament „oog om oog, tand om tand" vervangen is door de christelijke moraal van „Ver- 1 geef hun, vader, want zij weten niet rat zij doen". Edlis, aldus het blad, heeft zijn stuk opgebouwd rond de moraal, dat het niet de rechtbank, maar zijn ge- eten is die de moordenaar straft". De communist dwingt de verrader zich symbolisch te zuiveren door een brief aan zijn oudste zoon te schrij ven, waarin hij zijn misdaden bekent. De brief blyft bij de Commissaris Overweldigd door emotie, krijgt de Commissaris een hartaanval en het stuk eindigt met de woorden van een bedienster in een restaurant, die zegt „De klant sterft"... De Prawda schrijft: „Zo is het ein de van een stuk waarin de stelling- name ten opzichte van een scherp en sociaal en politiek thema is ver vangen door het binnentreden in het rijk van de abstracte moraliteit". Het stuk zou dit seizoen gespeeld worden door het Moskouse „Sovre- mennik" (hedendaagse) theater, een van de meest bediscussieerde to neelgezelschappen. Maar de schrij ver heeft zijn contract met Sovre- mennik verbroken toen het theater in gebreke bleef het stuk op te voeren. Edlis is een jonge toneelschrijver van wie tot nu toe drie stukken zijn opgevoerd. Het laatste was „Het zil veren pijnbomenwoud", dat thans in het Vakhtangowa-theater ge speeld wordt. Londen heeft gisteravond de eerste van een reeks uitvoeringen van het I Russische Bolsjoi-ballet in de „Royal j Festival Hall" met grote byval ont vangen. Het applaus aan het slot van de voorstelling duurde meer dan tien minuten. De grootste ovatie kreeg de al bij na legendarische Wladimir Wasiliew, wiens spectaculaire sprongen aan het publiek kreten van enthousiasme ont lokten. De voorstelling werd bijge woond door de Russische minister van cultuur, mevrouw Foertsewa, die een officieel bezoek aan Engeland brengt. De Amerikaanse impresario Sol Hu- rok, die ook in de „Royal Festival Hall" aanwezig was, deelde mee dat hij het Bolsjoi-ballet volgend voor jaar een tournee door de Ver. Staten wil laten maken. Volgens een Russische econoom verricht 20rr van de arbeiders in de Sowjet-Unie geen produktief werk ten behoeve van de open bare economie. Uit de gekozen bewoordingen kan worden gecon cludeerd. dat de desbetreffende econoom werkloosheid bedoelt. Het percentage is echter niet direct vergelijkbaar met de werk gelegenheidscijfers van het Westen. werkloosheidsproblemen kennen. De werkloosheid in de Verenigde Sta ten het land waartegen de Sow jet-Unie zich gaarne afmeet be draagt thans 5ró van het totale aan tal beschikbare arbeiders. Belangwekkend Niettemin beschouwen Westelijke waarnemers in Moskou het cijfer dat nog nooit tevoren werd gepu bliceerd een belangwekkende aan wijzing voor de officiële bezorgdheid ten aanzien van de werkgelegenheid in de Sowjet-Unie. Een fundamenteel onderdeel van de communistische filosofie is. dat alleen de kapitalistische landen Borstbeelden van Albert van Dalsum Het bestuur van de Stadsschouw burg in Tilburg heeft de beeldhouw ster kloosterzuster Jezualda Kwan- tem uit Tilburg opdracht gegeven een borstbeeld in brons te vervaardigen de acteur Albert van Dalsum. Het beeld dat Van Dalsum op 17 september zelf zal onthullen, krijgt, een plaats in een der foyers van de schouwburg. Van Dalsum laat de beeldhouwster een tweede borstbeeld vervaardigen, dat hij te zijner tijd aan de HaagseRadio-Unie en het Belgische Natio- Schouwburg wil aanbieden. nale Instituut voor Radio-Omroep. Auteur Jozef Cohen overleden In Groningen is gisteren vrij onver wachts overleden, op 79-jarige leef tijd, de auteur Jozef Cohen. Deze werd voor zijn literaire arbeid di verse malen onderscheiden. De heer Cchen werd in 1886 in De venter geboren, was aanvankelijk journalist en studeerde o.m. letteren aan de universiteit in Göttingen. In 1914 kwam hy naar Groningen als directeur van de Openbare Leeszaal, welke functie hij tot 1951 heeft ver vuld. Hij schreef vele romans en no vellen. In 1939 werd zijn „de eeuwige droom" bekroond door een toneel - wedstrijd-jury onder leiding van pa tor Molkenboer. In 1951 verkreeg Jo zef Cohen de Amsterdamse novellen- prijs voor zijn „Tocht van de dronke man". In 1952 werd hij benoemd tot lid van de Maatschappij voor Ne derlandse Letterkunde en in 1954 kreeg hij de literaire prijs van de stad Groningen, de Hendrik de Vries prijs. Voorts heeft hij met zijn hoor spel „Het staat op de muren" de eer ste prys gewonnen bij een luisterspel- edstrijd, uitgeschreven door de Ned. West-Duitsland vraagt niet om Volgens Von Hase streeft de kernwapens, maar het ziet geen re- Bondsregering er niet naar, zelf het den officieel af te zien van zyn beheer over kernwapens te krijgen, recht om dergelyke wapens te ver- In dit verband wees hij er op, dat krijgen. J West-Duitsland in 1954 bij de ver- Dit heeft de woordvoerder van de dragen van Parijs, waarbij aan de bondsregering. Von Hase. gisteren bezetting van de Bondrepubliek een meegedeeld in antwoord op vragen over een uitlating van dr Schroder, de Westduitse minister van Buiten landse Zaken. Deze zou -in een vraaggesprek met een dagbladverte genwoordiger hebben gezegd, dat ..Duitsland tegenover zyn bondgeno ten kan afzien van het verkrijgen van zyn eigen kernwapens, als er een doeltreffende multilaterale af schrikwekkende kernmacht opgebouwd". Nog 750 miljoen analfabeten op de wereld Er zijn 150 miljoen analfabeten op j de wereld. Van de 965 miljoen leer plichtige kinderen ter wereld gaat slechts Jg, procent naar school. Dit i is in Genève bekendgemaakt op de 28ste internationale jaarlijkse onder wijsconferentie van Unesco en In ternationaal Onderwijsbureau, die van 12 tot 28 juli ivordt gehouden. einde kwam, had afgezien van het recht om atoom-, bacteriologische of chemische wapens te vervaardigen. De Westduitse regering achtte het echter niet noodzakelijk thans offi cieel afstand te doen van het recht om kernwapens te verkrijgen, „zon der dat daar een voordeel als com pensatie tegenover staat", aldus de regeringswoordvoerder. Een bericht wordt j b1 een Brits zondagsblad onder de j kop „Bonn dreigt atoombommen te kopen als schild" noemde hij in strijd met de betekenis van de uitlatingen van Schroder. it De verhoogde spoorlijn dwars door Delft is vandaag officieel in gebruik genomen. De foto laat zien hoe het er van bovenaf uitziet. •ït mt Anti-Amerikaanse demonstratie in San Domingo O Drie jonge rebellen hebben giste ren tijdens een enorme anti-Ameri kaanse demonstratie ter herdenking van het einde van acht jaar mari niersbezetting in 1924 een in ben zine gedrenkte Amerikaanse vlag in brand gestoken. Twintigduizenden mensen riepen anti- Amerikaanse leuzen. terwijl sprekers uiting gaven aan hun ver ontwaardiging over het huidige Amerikaanse optreden in de Domi nicaanse Republiek. De herdenkings plechtigheid had plaats in het hart van het door de rebellen bezette centrum van San Domingo. Overal in de rebellensector hin gen affiches met de tekst „Amerika nen verlaat opnieuw het land". De 12de juli is niet alleen de dag, waarop de mariniers in 1924 ver trokken. maar ook de dag, waarop in 1865 de laatste Spaanse troepen heengingen. Ook Caamano heeft op de demon stratie het woord gevoerd, maar zyn woorden waren veel minder fel dan die van de meeste andere sprekers. Kleine jongens tekenden hakenkruizen Op deuren van garages in de West duitse plaats Bad God es berg waren achttien hakenkruisen gekladderd. De bedrijvers van deze wandaad waren drie jongens van respectievelijk 6, 8 en 10 jaar, aldus de politie. Zy kon den voor hun daad geen reden opge ven. Dr. Manevich schrijft in een ar tikel in het jongste nummer van het officiële tijdschrift „Economi sche vraagstukken" dat zijn cyfers gelden voor een groot aantal jonge mensen en volwassen mannen. Zy omvatten vermoedelijk ook huis vrouwen van wie hij geloofd, dat zij niet behoren te werken. Mane vich schrijft, dat een bepaald aan tal mensen verplicht is zyn tyd door te brengen met de verzorging van privé-tuinen of het verrichten van huishoudelijke arbeid. Automatisering Dit is een gevolg van de automa tisering. waardoor arbeiders zonder werk zijn gekomen. Verder noemt Manevich de slecht ontwikkelde in dustrie in kleine en middelgrote ste den en de geboortegolf na de tweede wereldoorlog, die thans de arbeids markt overspoelt. Wie verplicht is tuinen te onder houden of huishoudelijk werk te ver richten. maakt 6 tot 7% uit van de bevolking van Leningrad en Mos kou, die in staat moeten worden ge acht voor de openbare economie te werken. Volgens Manevich is het landelij ke gemiddelde 20 pet. In Siberië is het percentage ge stegen tot 26 en in een Siberische stad in de streek van Nowosibirsk zelfs tot 38.8. Twee weken geleden heeft het tijdschrift „Filosofische vraagstuk ken" geschreven, dat in de streek van Nowosibirsk slechts 11 pet. van de jongens en meisjes, die de mid delbare school hebben doorlopen, het soort werken konden vinden, waar voor zij op school opgeleid waren. In dat artikel werd gezegd, dat door de na-oorlogse geboortegolf overal in het land problemen ont staan voor jonge mensen, die werk zoeken. N oorliohting „Communist", het belangrijkste ideologische orgaan van de Russi sche communistische partij, dat om de veertien dagen verschijnt, heeft er op aangedrongen, dat de pers in de Sowjet-Unie meer voorlichting geeft over bepaalde belangrijke In ternationale gebeurtenissen, vooral omdat iedereen op het ogenblik ge makkelijk naar buitenlandse radio stations kan luisteren. Het verzwijgen van bepaalde ge beurtenissen en deze niet uit het ge zichtspunt der socialistische ideolo gie toe te lichten, betekent dat de vervalsingen der burgerlijke propa gandisten de vrije hand krijgen. „Als de massa alles weet. kan zij alles beoordelen en te dien aanzien bewust handelen", aldus het blad, een uitspraak van Len in aanhalend. Het blad wijst erop, dat de Weste- ijlke voorlichtingsorganen een hoge mate van doeltreffendheid hebben bereikt en op alles wat in de wereld gebeurt, onmiddellijk reageren, ter wijl de Russen daarmee soms laat zijn. De eerste berichten leveren soms het grootste effect op. aldus het blad, dat de Westelijke propagan disten er vervolgens van beschuldigt radio, pers en toerisme te misbrui ken om buitenlandse standpunten in de Sowjet-Unie ingang te doen vinden. m fzsti ;,i VOETBAL beteringen van kantine, kleedkamers, scheidsrechterslokaal etc. zeer veel geld kosten, deed een dringend be roep op de leden om zoveel mogelyk donateurs en poolleden te werven. De verenigingen kunnen tegenwoor- De op 24 maart j.l. gespeelde wed- j dig niet meer buiten de opbrengst stryd LugdunumZwarte Schapen van de toto. Zilveren Molentoernoni Vervolgens attendeerde de heer W. van LFC) heeft in de Sportkroniek onder de rubriek „voorlopig ge schorst" zijn „staartje" gekregen. Twee officials van de Zwarle Schapen, de heren Krumme en Mirani, die zonder toestemming van de arbiter het veld betraden en de spelers aanzetten om en bloc speelveld november a.s. in de KNVB geen functie uitoefenen. Van beide ploe gen werden de aanvoerders bestraft. Jan Teeuwen (Lugdunum) mag tot 1 september a.s. niet spelen en tot 1 september 1966 het aanvoerder schap niet bekleden (wegens het slaan van een tegenstander), zijn collega van de Zwarte Schapen, L. J. Corban mag tot 1 juli 1966 geen Alleen de regen die maandag captain zijn. omdat hij schromelijk overvloedig viel zal Nieuw-Zeeland in zijn taak tekort is geschoten, i*1 vierde testmatch tegen Enge- Voorts werd het Zwarte Schaap F. land, die in Leeds wordt gespeeld. Noordman de aanwezigen op het feit, dat ondanks een rem op de uitga ven, vele veranderingen toch door gang zullen moeten vinden. Hy vroeg daarom de leden de financiële actie van de activiteitsgroep sterk te steunen. Want blijft men hierin achterwege. dan is het gehele verlaten, mogen tot 1 DOCOS-complex binnen vijf jaren "otaal achtergebleven gebied. CRICKET Engeland staat op winst d. Stolpe geschorst tot 1 septem ber a.s. wegens het schoppen van een tegenstander en zijn clubgenoot Hogendorp tot 15 augustus a.s. De laatste wegens het slaan naar een tegenstander, na kort tevoren die tegenstander een vuistslag hebben gekregen. DOCOS vergaderde Tijdens de jaarvergadering in ..Het Honk" aan de Rooseveltstraat, deelde DOCOS-voorzitter C. van Teylingen mee. dat de afdeling voet bal over het afgelopen seizoen in het algemeen wel tevreden kan zijn. Hij bedankte de activiteitsgroep voor het zeer vele werk, dat zij vrijwillig heeft verricht en betrok daarbij ook de andere commissies, die belangeloos zoveel tijd offerden om de vereni ging draaiende te houden. Penning meester Jacq van Steen die mede- nog van een smadelijke nederlaag kunnen afhouden en een geflat teerde draw binnen bereik kunnen brengen. De Nieuwzeelanders, die in hun eerste innings slechte 193 pjns scoorden, kwamen op de vierde en tp voorlaatste dag tot 161 voor 9. De I twee batslieden, die momenteel aan de wickets staan, zullen dus vandaag 192 runs moeten scoren om Nieuw- Zeeland een innings-nederlaag de Engelsen kwamen in hun eerste in nings tot 546 voor 4te laten ontgaan. Het schamele totaal van de gasten werd voornamelijk veroorzaakt door het voortreffelijke bowlen van off- spinner Fred Titmus. De Engelsman nam vier wickets, waarna het von nis vrijwel geveld was. Titmus bowl de 24 overs, waarvan 17 maidens. Hij nam vijf wickets voor 16 runs. De enige batsman, die de Engelse bowlery weerstond, was Vic Pollard. HU kwam tot een totaal van 50 not deelde, dat de verbouwingen en ver- I out en sloeg zes maal een vier.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7