EIDSCH DAGBLAD E.E.G. geen front tegen De gesloten Gaulle TELEVISIE BEKLIMT DE MATTERHORN Starfighterwrak na botsing Spaak maakt zich ongerust over de Nederlandse houding TOEGEVEN VRIJ WARM TWEE DODEN BIJ BOTSING Koninklijk dankwoord voor radio en t.v. BOEKHOUDER VAN 33.500 BEROOFD Kolonel Borghouts staatssecretaris voor Luchtmacht Artikel in de Prawda Vrouw in topleiding van Vietcong-strijders Vredesraad (9ucJ MARINER «ericht 1 maart 1860 DINSDAG 13 JULI 1965 No. 31614 leur: EL a. EL v&d Dlsboeck cteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10.70 per kwartaal, f3.55 per maand, f0.83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 achtjes aan, dan breekt het lijntje niet!". Daarmee zou mendat de bevoegde Belgische kringen de huidige „kijk" van onze buren op de gevaarlijke stroomversnelling in de EEG-ge- rtenissen van de laatste weken kunnen aanduiden. Liever nu 1 toegeven, dan dat de EEG-onderhandelingen geheel vast- zo luidt, eveneens volgens deze bron, het advies van de che demissionaire minister Spaak, die zich grote zorgen kt over een al te principiële houding van zijn Nederlandse "r-partner, althans in deze dagen van spanning. Ie minister meent dat deze span- g moet worden voorkomen en is Is geneigd tot een zoveelste toe- tn aan de huidige wensen van lijs, omdat hy niet inziet hoe het ndpunt van de overige vyf juri- jh kan worden verdedigd. mmers, aldus Spaak, de EEG is mede met Franse hulp, ver ruit op het tijdschema, zoals dit iet verdrag van Rome is vastge- 1. Dat maakt het standpunt van Fransen zeer sterk: zij zullen a dat er nu gedaan wordt wat er [ens het verdrag gedaan moet den en meer niet; voor dit ogen- en volgens de letter van het •ag ook nog geen controle op de iciële middelen door het Euro parlement. En dus ook geen su- lationale macht, ister Spaak betreurt dat met in sommige Nederlandse krin- zijn visie als alleen maar „pro- wordt betiteld. Zijn huidige wordt ingegeven door een ambitie de integratie in de mettertijd inclusief supra-na- öa'iteit en parlementaire controle, Voltooien. Brussel wordt het steeds dui- L^ijker dat het front van de vyf Fere Euromarkt-landen tegenover Inkrijk niet zo eensgezind is als l zou moeten zijn om tegenover De [o miles EEG-politiek een onover- nnelijk bolwerk te kunnen vor- lo Niet gesloten |)e Gaulle vindt geen gesloten tegenover zich. Spaak wil be delen en ook al heeft zijn eigen hem een waarschuwing gege- zy zal er toch niet onderuit hem weer als minister van andse Zaken te zien. Luxem- heeft van de eerste dag van de af geen onverzettelijk stand- ingenomen. Italië is bereid tot mits men de nodige toe voor zijn landbouw krijgt zal wellicht het langst zijn standpunt blijven staan, weet niet wat Bonn doet De Gaulle met een plan voor een nog groter Europa, I misschien een Duitse hereniging maken. Zou dan, zo men zich in Brussel af, Ne- and als enige het been stijf moe- i houden? Dan zou het front van vijf zeker uiteen vallen. is duidelijk, dat een toenade- bg tussen de partijen nodig is. De {toerende Euromarkt-commissie dat zij werkt aan compromis- ;ellen maar dat is dan ook het wat men daar loslaat Wan- als vaststaand aanneemt generaal De Gaulle zeker zal eer andere positie dan tot in te nemen, zal de crisis niet ^WEERBERICHT jHet KNMI verwacht van heden- t morgenavond vrij warm weer met derlyke bewolking. Later plaat- enkele buien en daling van mperatuur Zwakke tot matige wind wegend tussen zuid en west. J (Opgemaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING. i dan zon, maar morgen pas een kleine onweersstoring uit nkrijk. Een meest matige, zuid- telijke wind Overdag temperatu- van 18 tot 20 graden, zeewater graden. Vooruitzichten: depressieactiviteit de oceaan neemt af Bij ons oorlopig nog licht onbestendig. 14 JULI Zon op: 4.36 uur; onder: 20.55 uur. Haan op: 21.55 uur; onder: 4.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.40 en 16.05 uur, laagwater te 11.50 uur. I Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Mr. Luns Minister Luns heeft gisteren in Fary de verwachting uitgesproken i de EEG zeker nog wel één of meer weken zal voortdu ren. De minister zei dit na een vyf kwartier durend gesprek met zijn Franse ambtgenoot Couve de Mur- v«lJe. Mr. Luns wilde zich niet na der over zijn voorspelling uitspreken. Hij verwacht ook niet, dat Frank rijk de boycot van de EEG-minis- terraad zal opgeven om op 26 juli aanstaande in Brussel tegenwoordig te zijn bij de volgende conferentie van de zes ministers. Minister Luns herhaalde overigens met nadruk, dat hij niet naar Parijs is gekomen als bemiddelaar of om met Frankrijk te onderhandelen. Accent Een andere vraag die men zich in Parijs gisteren stelde luidde of het accent van de „diplomatieke week" die we hier nu dus beleven zich eigenlijk al niet van Europa naar het Verre-Oosten had verplaatst. Inderdaad circuleerden in de Fran se hoofdstad gisteren geruchten dat de Amerikaanse onderminister Bail zijn Europese ambtgenoten vandaag zou voorbereiden op de eventualiteit dat Washington binnenkort wellicht verplicht zou zijn het gros van zijn troepen in Europa naar Vietnam over te brengen. In dat geval zoi Europa zijn eigen militaire inspan ningen dus niet onbelangrijk moeten verhogen. Morgenmiddag directe beelden Een groep klimmende cameramannen is van plan morgen in Zermatt een prestatie te leveren, die, indien zij slaagt, het groot ste technische kunststuk wordt in de geschiedenis van de televisie. Als het weer meewerkt zullen de vier cameramannen, allen erva ren Britse alpenisten, naar de top van de 4.478 meter hoge Mat- terhorn klimmen. Zij nemen draagbare televisie camera's en zendapparatuur mee om de gehele bestijging van de piek op te nemen. Hun beelden worden on middellijk uitgezonden en zullen door miljoenen kijkers in Europa, de Verenigde Staten en Canada direct te zien zijn. De N.T.S. zendt morgenmiddag van half twee tot twee uur een samenvatting van de ochtendrepor tages over de beklimming uit en daarna (vamtwee uur tot half drie) 'n directe reportage van de top vanaf de Matterhorn. De ironie wil, dat de verzending van de beelden via de communica tiesatelliet Early Bird naar net westelijk halfrond het minst moeilijk van alle technische problemen van de operatie is. Deze historische uit zending komt precies een eeuw nadat de Matterhorn bedwongen werd door de Engelsman Edward Whymper. De vier cameramannen zullen Wliym- pers route van 14 juli 1965 op de voet volgen. Hoos centrum 3.260 m. hoogte gelegen Hórnlihut bezig geweest met het opzetten van de apparatuur. In het op 2.400 meter hoogte gelegen Schwarzseebergstation van de kabelbaan is het tijdelijke Eurovisiecentrum geïnstalleerd. De beelden die de klimmende cameramannen op hun tocht naai de top van de Matterhorn maken, gaan naar dit centrum. Vandaar gaan zij naar de 3.000 meter hoge Gomergrat, vanwaar zij over de Alpen naar Italië worden gezonden. Tenslotte worden zij door mobiele Italiaanse t.v.-teams naar Turijn doorgegeven. Van Italië gaan de beelden naar Genève en vervolgens komen zij op de Eurovisie- en intervisienetten via het technische Eurovisiecentmm in Brussel. De Early Bird vangt de beelden op van grondstations ,n Groot-Brittannië en Frankrijk en relayeert ze naar de Verenigde Sta ten en Canada. In holen Een van de moeilijkste problemen, het transport van de technische apparatuur naar de Hórnlihut, is al Helikopters van fcet Zwitserse leger hebben daarheen tien ton apparatuur gebracht. Een deel van het gevoeligste materieel, dat kan worden gestoord door lage temperaturen en vochtigheid, is he graven in holen, die in i zijn gehakt. De operatie zou niet mogelijk zijn geweest zonder de uiterst lichte Japanse en Franse draagbare came ra's, die de klimmers mee naar boven nemen. Zij wegen slechts 6 kg kunnen betrekkelijk gemakkelijk worden meegedragen. De vier klimmende cameramannen zijn Hamish Mc Innes, John Cleare. Robert Baillie en David Ccrabbe. Zij worden vergezeld door twee Zwitser se gidsen. Chris Brasher van de BBC winnaar van de gouden medaille voor de 3.000 meter veldloop op de Olympische Spelen in Melbourne 1956 zou commentaar leveren mi is in Zermatt ziek geworden. Hij is vervangen door de Schotse bergbe klimmer Ian McNaught-Davis. Noordwand Tegelijk met deze vier Engelsen zullen 'vier Zwitserse alpinisten de uitermate moeilijke noordwand van de Matterhorn beklimmen. Als de weersomstandigheden dit toelaten, zullen de cameramannen, die de Whymper-route volgen ook directe Twee mensen zijn vanmorgen om gekomen, toen nabij Liessel, gemeen te Deurne, een autobusje met zeven arbeiders tegen een met varkens be laden vrachtauto aanreed en vervol gens tegen een boom botste. De slachtoffers zijn de 21-jarige A. N. Claassen uit Milheeze. vader va.i twee kinderen, en de 25-jarige H. van den Einden uit Deurne, vader van één kmd. Van de overige vijf inzittenden werden er drie met ernstige dingen in het ziekenhuis in opgenomen. Twee konden m deling van hun lichte verwondingen, huiswaarts keren. Het busje werd volkomen vernield. Aangenomen wordt, dat de bestuur der niet'heeft gemerkt, dat de De Koninklijke Familie heeft gis- veel oprechtheid, begrip en medele- teivvond voor televisie en radio be- ven voelden, de mooie tekeningen, ge- dam'tt voor de felicitaties, die werden dichten kaarten en bloemen hebben ontvangen ter gelegenheid van de verloving; van Prinses Beatrix met Claus v\n Amsberg. De Prinses zei: „Het is nu twee we ken geleden, dat onze verloving offi cieel bekend werd gemaakt. In deze tijd hebben wij zoveel blijken van en hartelijkheid ontvan- Deurne dat het ons helaas onmogelijk ...o jg auen persoonlijk te bedanken, hoe graag wij dit ook zouden doen. Daarom willen wij alle Nederlanders, zowel als degenen, die ons vanuit Suriname en de Nederlandse Antil len. vaak op heel eigen wijze felici- hem rijdende vrachtautobestuurder teerden, hier nu zeggen hoe uw reac- te kennen had gegeven naar links te ties ons getroffen hebben. De hart- willen afslaan. 'verwarmende brieven, waarin wij Overval in donkere straat in Utrecht (Van Utrechtse correspondent) Kort nadat ik thuis was, ging de De 60-jarige boekhouder M P. J. Thijssen is gisteravond om tien uur in Utrecht neergeslagen en beroofd. De dader verdween met de 33.500 gulden, die de heer Thijssen bij zich had om naar de banksafe te brengen. De recherche van de gemeentepoli tie stelt een onderzoek in, waar bij een speurhond is ingescha keld. Het slachtoffer, dat als avondboek houder een paar maal per week van 19 tot 22 uur werkt bij de groothan del in fruit, J. van der Wurf aan de Kroeselaan 207, liep letsel aan zyn hoofd en een hand op. Zyn wonden werden in het St.-Antoniuszieken- huis behandeld. Om half één van nacht keerde de heer Thyssen naar huis terug. Gewond De overval gebeurde kort nadat de heer L. G. van der Wurf, een van de drie broers, die de directie van de groothandel voeren, was vertrok ken. „Vijf minuten tevoren, was ik weggegaan", aldus de heer Van der Wurf. „Ik woon aan de overkant van het bedryf in de Asselijnstraat. beelden kunnen geven van delen van de noordwand-bestijging. De bestijging begint morgen om 5 uur Westeuropese tyd uit de Hórnlihut. De eerste televisiebeelden kunnen omstreeks 8 uur (W.E.T.) verwacht worden. Daarna volgen geregeld uitzendingen van deze berg tocht. Verwacht wordt dat de top omstreeks 14 uur (W.E.T.) zal wor den bereikt. telefoon. De boekhouder vroeg hulp. omdat hy was overvallen. Mijn vrouw en een schoonzusje snelden direct naar de overkant om hulp te bieden, terwijl ik eerst de politie belde, die vlug kwam. Wy vonden de heer Thyssen in het kan toor by de telefoon. Hy bloedde erg. Op drie plaatsen was zijn schedel gedeukt. Ook een hand was gewond, waarschynlyk omdat hy deze om de slagen af te weren op zyn hoofd heeft gehouden". Boksbeugel Waarmee de boekhouder is neer geslagen? „Ik vermoed een boksbeu gel", veronderstelt directeur Van der Wurf. De heer Thijssen vertelde hem, dat hy, nadat hy de safecas settes by zich had gestoken, de zaak had gesloten en naar zyn auto hep. „By de zaak was het niet duister, want ik had nog gezegd, dat hy het licht van de zaak kon laten bran den. Maar verderop, op het groente- maiktterrein, dat aan onze zaak grenst is het donker", aldus de heer Van der Wurf. Daar is de boekhouder van achteren aangevallen waar schynlyk door één man, maar het dezer dagen ons geluk verbreed en verdiept. Heel in het byzonder dan ken wij ook de bevolking en autori teiten van de steden, die ons met zoveel hartelykheid ontvangen heb ben. U heeft ons kostbare ogenblik ken gegeven, waar wy altyd met vreugde aan terug zullen denken". De heer Von Amsberg zei vervol gens zich gaarne aan te sluiten by deze woorden van dank, die ook hem uit het hart gegrepen waren. Ook Prins Bernhard en de Ko ningin sloten zich bij deze dankwoor den aan. waarby de Prins de gele genheid aangreep om ook te danken voor de talloze gelukwensen, die hy by zyn verjaardag ontving. De minister van Defensie heeft voor benoeming tot staatssecretaris van Defensie voor de Koninklijke Luchimancht voorgedragen kolo nel J. J. F. Borghouts, thans hoofd san de sectie personeelszorg van de luchtmachtstaf. De heer Borghouts Is r.-k. en is de beginselen van de K.V.P. toegedaan» Hy is woonachtig in Hillegersberg, is getrouwd en heeft drie kinderen. De Koningin heeft de heer Borg houts vanmorgen in Paleis Soestdijk. beëdigd. kunnen er ook meer zyn geweest. Aan die achterkant wonen men sen. Het is maar vreemd, dat niemand het schreeuwen en hulp geroep van de heer Thyssen heeft gehoord. Hoe harder Thyssen schreeuwde, des te harder sloeg men toe. Daarop heeft hy zich bewuste loos gehouden en toen ging de over valler er van door. „Daarna is hy hevig bloedend naar de zaak terug gelopen om my te bel len", zei de directeur. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Behalve het geld heeft hij ook een aantal papieren meegeno men, bankstaten en chauffeurslys- ten. Vanmorgens was van deze voor een derde waardeloze papieren nog geen snipper teruggevonden. De Utrechtse politie deelde nog mee, dat de slagen ook kunnen zijn toege bracht met een baksteen. De twee Starfighters, die gister- I maakten deel uit van een formatie rvcidag bij Hoogwoud, tussen Hoorn van drie fotoverkennings- Star fighters De leider van de formatie heeft op een gegeven ogenblik ge merkt dat er iets gebeurde. Hy zag even later één der vliegtuigen neer- Do twee verongelukte straaljagersvallen, het andere was verdwenen. Alkmaar, zyn neergestort, ter. In de lucht met elkaar in bot sing zijn gekomen. De waarnemend bevelhebber van de Vietcong in Zuid-Viet- nam is een vrouw. Dat staat al thans te lezen in de Prawda, die een artikel brengt van een Rus sische verslaggever die zich als correspondent bij de Vietcong- strijders in Zuid-Vietnam be vindt. Bij het artikel is een foto afge- diukt waarop de vrouw, Ngoejen Fm genaamd, is te zien, zittend in het hoofdkwartier van de Vietcong. Volgens de verslaggever is de vrouw 45 jaar. Zy had hem verteld dat zy op 17-jarige leeftyd lid van de op standige beweging tegen de Fransen was geworden, nadat haar broer in een gevangenis was mishandeld. In 1939 was zy met haar echtgenoot gevangen genomen. Na 2*6 jaar was zy vrijgelaten wegens een hartaan- doening. Haar man was toen over leden. evenals haar zoontje. Opnieuw werd zy lid van de opstandige be weging eerst tegen de Fransen later togen het bewind in Saigon en de Amerikanen, aldus de correspondent van de howda, die de Vietcong be schrijft als een goed-georganiseerd leger, dat zich nog steeds uitbreidt. De Sow jet-Unie en Noord-Viet nam hebben in Moskou een over eenkomst tot economische steun en ter versterking van de Noordvierna- mese verdediging gesloten, aldus heeft het Sowjetrussische persbureau Tass meegedeeld. De Noord Viet namese delegatie die daartoe een be zoek aan Moskou heeft gebracht, is zondag weer naar huis teruggekeerd. Afgevaardigden van de Sowjet- Unie, India en verscheidene andere landen zyn gisteren van de byeen- komst van de wereldvredesraad in Helsinki weggelopen, nadat Albanië de Sowjet-Unie ervan had beschul digd als voornaamste doel „vriend schap met de Amerikanen" na te streven Tydens de rede van de Al banees stond de voornaamste Russi- van de Prawda, die de Vietcong be- sche afgevaardigde op en zei: „Dit is geen circus". Hy noemde de rede van dc Albanees een „belediging van onze delegatie". Hy stelde voor de Albanees het recht van spreken te ontnemen, maar de voorzitter ver wierp dit waarop verscheidene dele gaties wegliepen. De Amerikaanse Marmer IV was gisteren om 12.00 uur op een afstand van 211.905.632 km van de aarde en 857.780 km van Mars. De ruimtesonde De tormatieleider heeft echter, voor- °P dc fot< het brandende vlieg- zover bekend, geen enkele mede- tuigwrak van de piloot, die zich deling van de twee' vliegers gehoord. zoals wy gisteren in een gedeelte nadert de rode pian^et" met dat er iets niet i.i orde zou zyn. V2n onzc oplage hebben gemeld sneihejd van 15.8OI km per uur en het leven gekomen vlieger schietstoel heeft kunnen zal die morg:en passeren. Dan hoopt 20 foto's van de planeet is de tweede luitenant P. O. de Raadt redden. uit Enschede, 26 jaar en gehuwd. I te maken. ie 11 lus Uit het Leidsch Dagblad van 1 J 16 Julij 1865: J Ter gelegenheid van het 1 4 9e Nijverheids-congres ver- 4 dient het gemeentebestuur 4 weder hoogen lof voor de bij i uitstek sierlijke en smaak volle illuminatie-toestellen, 1 langs en in den Singel ge- plaatst. Woensdag hebben de Prov. Staten met 43 tegen 21 1 stemmen een voorstel ver- worpen, door 7 leden gedaan 1 om 300.000 rentegevend te 1 4 beleggen, die renteloos in de 1 Provinciale kas aanwezig 1

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1