DERTIENDUIZEND MAAL OM AARDE VOOR TWINTIG DE FOTO'S alles '$:.kan met u&Èmsm velpon VS-Mariner acht maanden na start bij Mars Grandioos ruimte-experiment moet 14 juli bekroond worden R - -"7/ ATMOSFERISCHE METINGEN VAN BELANG VOOR LATERE LANDING VAN INSTRUMENTEN EN MENSEN Uiterste precisie Zeg het met bloemen LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 JULI (Van onze redacteur ruimtevaart) Volgende week woensdagavond, een uur voor middernacht, hopen de Amerikanen het meest ingewikkelde en ambitieuze ruimte-expe riment tot dusver te bekronen: na een reis van ongeveer 515.000.000 kilometer, dat wil zeggen circa dertienduizend maal om de aarde, in niet minder dan 229 dagen, passeert de Mariner IV de buurplaneet Mars op een afstand van 9600 kilometer, om daar ruim twintig foto's te maken en metingen, van allerlei aard te verrichten, die onze kennis omtrent de ,,rode planeet" op in drukwekkende wijze moeten vergroten. Het 260 kg wegende ruimtevaartuig, een in genieus laboratorium waarin de meest verfijnde microtechnieken zijn verwerkt, werd od 28 no vember vorig jaar gelanceerd, nadat op 5 no vember een poging tot een dergelijk experiment was mislukt door het falen van de laatste trap van de lanceerraket. Sindsdien is de Mariner IV onderweg ge weest, terwijl aarde en Mars hun banen om de zon bleven beschrijven. Na een reis van 515 miljoen kilometer passeert de Mariner Mars op een moment, dat de planeet ongeveer 240 miljoen kilometer van de aarde verwijderd is. Op een dergelijke afstand is het niet mogelijk, direct alle foto's van de planeet naar de aarde over te seinen: daarmee zullen enige dagen ge moeid zijn. 3 O LANGDURIGE AFZWAKKING SIGNALEN RICHTING A AR OF. ft GEURIGE VERMEENDE RICHTING JL ••••ar. GEEN AFZWAKKING OF AFBUIGING Het meest spectaculaire deel van het Mariner-experiment wordt gevormd door de foto's, die honderdmaal detailryker beloven te worden dan de beste, die door aardse telescopen vervaardigd kunnen worden, maar toch zijn deze foto's noch wetenschappelijk, noch praktisch voor ruimtevaart- doeleinden het belangrijkste. Grote verwachtingen heeft men vooral van de metingen van de diepte en dichtheid van de atmosfeer van Mars. Men moet daarover vry nauw keurige gegevens hebben om de ruimtevoertuigen te kunnen ontwerpen, waarmee later instrumenten (omstreeks 1968) en mensen (omstreeks 1978) op Mars kunnen landen. Men hoopt dat de atmosfeer dicht genoeg zal zyn om by deze landingen gebruik te kunnen maken van parachutes. Het was de laatste maanden reeds duidelijk, dat de Mariner inderdaad doel zou treffen, dat wil zeggen op korte afstand de planeet Mars zou passeren. Daarmee was al een bij zondere prestatie geleverd, zo on geveer in de orde van die van een scherpschutters, die op een kilometer afstand een dubbeltje raakt. Welis- De Mariner in de constructie hal onder de zorgzame handen van enige technici. waar heeft die scherpschutter niet de kans, de koers van zijn kogel nog wat te corrigeren nadat hij de trekker heeft overgehaald, maar de prestatie is er niet minder om. De koerscorrecties, die tijdens de vlucht van de Mariner werden aangebracht, waren op zichzelf reeds staaltjes van bijzonder technisch vernuft. Op mil joenen kilometers afstand van de aarde werden door middel van radio signalen kleine raketjes aan boord van de Mariner ontstoken voor zeer korte (tot in tiende seconden nauw keurig berekende) perioden, waar door snelheid en baan zodanig ge wijzigd werden, dat een half jaar Deze verschijnselen doen zich voor wanneer de radiostraling van de Mariner naar de aarde door de Marsatmosfeer gaat. De onderste lijn geeft een onge stoord signaal weer. Daarboven een signaal dat slechts korte tijd (het gestreepte deel) door de atmosfeer (het grijze vlak) gaat. Daarboven een zeer vereenvou digd schema van afbuiging door de atmosfeer en tenslotte een signaal dat lange tijd door de at mosfeer wordt afgezwakt. Meting van deze verschijnselen kan veel bijzonderheden omtrent de atmosfeer onthullen. later de beoogde ontmoeting met Mars zou plaats vinden. Daartoe moest niet alleen de baan zeer nauwkeurig zijn, ook de snelheid. Wen neer de Mariner iets te snel of langzaam zou vliegen, zodat na ruim zeven maanden de Marsbaan een kwartier te vroeg of te laat zou wor den gekruist, zouden de beoogde me tingen niet kunnen worden verricht. Dergelijke nauwkeurigheden in rich ting en tijd zijn welhaast onvoor stelbaar wanneer het over honderd den miljoenen afstanden gaat. Want de afstand is eigenlijk al onvoorstelbaar. Wanneer men in de tijd, dat de Egyptische pyramiden gebouwd werden (ongeveer 3000 jaar geleden) per fiets ges ter t zou zijn, sindsdien 24 uur per dag, alle dagen en alle jaren doorgereden zou zijn, zou men pas nu die afstand hebben afgelegd. Op deze enorme afstand mag de Mariner niet een kwartier te voeg of te laat komen, niet verder dan een paar duizend kilometer uit de koers zijn geraakt 1 Ruim 20 foto's inneer de Mariner Mars pas seert. moeten twee camera's tezamen 22 foto's maken, die op magneet banden worden „bewaard". Wanneer de Mariner enige tijd later zich uit de omgeving van mars verwijderd heeft, overgeseind. Doordat de afstand aardeMariner leer groot is, wordt voor het over zenden van één foto veel energie gevraagd, zodat dit ongeveer 9 uur n beslag zal nemen. Men is thans an plRn, por etmaal slechts één fo- o naar de aarde te laten seinen, zodat het overbrengen van de gehele trie enige weken tijd zal vergen. Deze foto's zullen onder meer ge- ;vens kunnen verschaffen over de algemene gesteldheid van de Mars bodem en geografische bijzonderhe den. Men is bijvoorbeeld bijzonder ïwuwgierig naar de aard van de .kanalen", die men vorige eeuw meende te ontdekken, maar waar- later bleek dat het waarschijn lijk min of meer scherpe markerin- van verschillend geaarde grond soorten of eenvoudige begroeiingen zijn. Zekerheid heeft men daarover nog nimmer gekregen, en van de aarde af genomen foto's kunnen niet nauwkeurig genoeg zijn om uitsluit sel over de aard van deze bodem verschijnselen te geven. 12» Gordels Twee soorten waarnemingen van andere aard zyn wetenschappelijk astronautosch van groot belang. In de eerste plaats is men benieuwd het af niet voorkomen van een magnetisch veld om de planeet, waardoor ook een soort „Van Allen- gordels" zouden kunnen voorkomen. Ontbreken magnetisch veld en gor- "~'i zouden kunnen voorkomen. Dan is het onwaarschijnlijk dat zich hogere levensvormen zouden kunnen ontwikkelen zoals wij die op aarde kennen. Over geheel andere levenvormen kan men zich geen oor- si vormen. Hogere levensvormen Is zij aie kennen zouden niet be stand zijn tegen schadelijke stra lingen in het heelal die bij het ont breken van een magneetveld en daailn gevormde gordels ongeremd de Marsbodem zouden bereiken. De Van Allengordels om de aarde van een groot deel van die straling op of zetten haar om in andere, min der gevaarlijkse stralingen. Atmosfeer Het tweede belangwekkende expe riment is het meten van de diepte en dichtheid van de atmosfeer. Dit is van groot belang voor de verdere ontwikkeling van ruimtevaartuigen, die een landing op Mars moeten ma ken. Men moet weten of de atmos feer het gebruik van parachutes voor de landing mogelijk maakt, hoe evetuele Jitteschllden ontwikkeld moeten worden voorafremming tij dens de binnenkomst in de atmos feer en dergelijke. Mocht de atmos feer niet voldoende zijn voor het ge bruik van parachutes, dan moet een landing geschieden met behulp van remraketten, waardoor toekomstige ruimtevaartuigen naar Mars veel zwaarder zouden moeten zijn als ge volg van het gewicht van raketmo tor en brandstof. Reeds nu moet men over dergelijke gegevens beschikken om kort voor en na 1970 landingen op Mars mogelijk te maken. De atmosfeermetingen geschieden op een zeer ingenieuze wijze. Wan neer de Mariner van de aarde af gezien „achter" Mars om trekt, moe ten de radiosignalen door de Mars- atmosgeer gaan, waardoor zij worden verzwakt. Het begin en verloop van die verzwakking kunnen worden ge registreerd, waardoor men zich een indruk kan vormen over de uitge strektheid en dichtheid van de at mosfeer. Bovendien kan er een ze kere mate van afbuiging van de ra- diosignale door de atmosfeer plaats vinden, waaruit men weer andere belangwekkende conclusies kan trek ken. In een van beide bijgaande te keningen wordt een en ander zeer schetsmatig uitgebeeld. Voor deze atmosfeer-metingen ge bruikt men niet alleen de „eigen" signalen van de Mariner, doch men zendt in de korte periode voor en tij dens het „voorbijgaan" van de at mosfeer ook signalen vanaf de aarde naar de Mariner, die dan weer moe ten worden geretourneerd. De opge treden vervormingen, eventueel ook frequentiewijzigingen, zullen mede dan wijzigingen vormen voor de ge aardheid van de Mars-atmosfeer. Na Mariners komen Voyajers Amerikaanse bureau voor n ruimtevaart Nasa wil nog twee Mariners naar Mars zenden, en wel in de laatste maanden van 1966, alvorens in 1968 te experimenteren met de verdere ontwikkelde Voyager. Er zullen zich in de komende tien jaar slechts zes korte perioden van ongeveer een maand voordoen, waar in de planeten aarde en Mars gun stig ten opzichte van elkaar staan voor dergelijke onbemande Mars- vluchten. Hoeveel Voyagers men in die periode wil lanceren hangt in sterke mate af van de resultaten in de Marinervluchten. Wellicht zal reeds met de laatste Mariner een kleine capsule naar de oppervalkte van Mars worden ge dirigeerd voor onder zoek naar de aanwezigheid van bacterieel leven. Het al of niet voorkomen van leven elders in het heelal is een van de meest intrigerende vragen waarop de ruimtevaart vermoedelijk ant woord zal kunnen geven. Mocht bly- ken, dat op Mars planaardig of la ger dierlijk leven voorkomt, waar voor nu reeds aanwijzingen bestaan, De start van de Mariner op 28 november van het vorige jaar. Thans heeft het ruimtevaartuig een fantastische reis achter de ook elders ln het heelal leven een normaal verschijnsel is, en het zou bijzonder onwaarschijnlijk worden, dat alleen op de aarde intelligent le ven ontwikkeld zou zijn. De foto's die de Mariner dezer dagen maakt, zullen evenwel over het voorkomen van leven op Mars nog geen uitsluit sel kunnen geven, wel sterke aan wijzingen. Gesteldheid Over 't algemeen wordt aangenomen dat de oppervlakte van Mars licht golvend Ls. mogelijk met enige door erosie aangetaste bergmassle- ven. De hoogste top zal vermoede lijk niet meer dan 4200 meter zijn. Zeer waarschijnlijk is het voorko men van twee ijskappen aan de po len, doch deze blijken uit fotogra fische opnamen in de zomers zo snel en sterk in omvang af te nemen, dat zij vermoedelijk zeer dun zyn, niet te vergelijken met de poolkap pen die wij op aarde kennen. De ai- gemene opvatting ls, dat de opper vlakte van Mars een woeetijnachtig karakter heeft en bedekt is met een laag fijn stof dat door windsnel heden van aardse orkanen tot grote wolken wordt opgezweept. De Amerikanen hebben een soort gelijk ruimtevaartuig in 1962 naar de omgeving van Venus gezonden. Daar werden bijzonder belangwekkende metingen verricht doch geen foto's genomen. De Russen hebben reeds en kele malen ruimtevaartuigen naar Ve nus en Mars gezonden, doch deze dan wordt het vrijwel zeker datzijn tot dusver steeds mislukt. Het rug. die woensdag bekroond moet worden. laatste Russische Maarsschot kwam drie dagen na het lanceren van de Mariner IV, doch op 6 mei jJ. moes ten de Russen bekennen, dat ook dit schot met de Zond II een misluk king was geworden doordat alle ra dioverbindingen waren uitgevallen. Advertentie In deze tekening zijn schets matig de banen van aarde, Mars en Mariner aangegeven met de aanduiding, waar zij op verschil lende tijdstippen bevinden. De verhoudingen zijn in deze te kening niet juist weergegeven. Op deze schaal zouden aarde en mars puntjes zijn van nog geen duizendste millimeter. Doordat zij nu als vrij grote bollen zijn aangegeven (met lichte dag- en zwarte nachtzijde) lijkt het alsof de Mariner (het kruisje op de streepjeslijn) reeds op 1 juli de directe omgeving van Mars be reikte. O 28 NOV C'foAN IFEBH I •O<- BAAN VAN DC AARDE 28 NOV - °«0 On 'sr) I3ULI 14 mi

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9