Voorseizoen voor Katwijk en Noord wijk niet te best S PIIIIT Lezen en puzzelen op winderig strand LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 JULI Steeds meer Zweden komen naar Nederlandse kast (Van één onzer redacteuren) Er zijn altijd mensen op liet strand. Ook als de zon niet schijnt en een koude zeewind de temperatuur op het strand bijna even laag houdt als die van het water (15 graden). Dan zet je je gehuurde kleed hokje met de achterkant naar de wind en bouwt met een paar zonneschermen een knus hoekje om je huiverige, in luchtige kledij gestoken lichaam. Je kijkt af en toe zorglijk door het open dak naar de dreigende wolken, zucht eens diep en gaat een romannetje lezen of de zoveelste kruiswoord puzzel oplossen. Je hebt per slot van rekening vakantie. En je kunt niet altijd dagtochten maken. Het weer speelt de badplaat sen aan de Nederlandse kust de laatste tijd danig parten. Ver scheidene exploitanten, die het van het seizoenwerk moeten hebben, zien de balans door slaan naar het voorseizoen van het vorig jaar. De grote drukte moet natuurlijk nog komen, maar niemand, behalve mis schien de Enkhuizer Almanak, durft zich aan voorspellingen te wagen. De strandexploitanten hebben het op het ogenblik beslist minder druk dan het vorig jaar om deze tijd. Een parkeerplaats is in Katwijk en Noordwijk gemakkelijk te krijgen. IJs- en haring-verkopers blijven met aanzienlijke voorraden zitten. Op het Xoordwykse strand worden min der paarden verhuurd dan het vorige jaar. De terrassen op de boulevards maken een herfstachtige indruk, be halve dat van „De Landbouw" in Noordwijk, waar men geheel achter en onder glas en met constant brandende gaskachel (een voorbeeld dat nu ook elders op de boulevard navolging heeft gevonden) kan zit ten. Kranten Toch zijn ze er wel, de binnen- en buitenlandse badgasten. Een Kat- wijkse boekhandelaar verkoopt dage lijks stapels kranten in drie talen. Alleen al van de Duitse „Bildzeitung" gaan er elke dag 200 over de toon bank. Tot zijn spijt verkoopt hij nog geen Zweedse krant, omdat volgens hen de Zweedse dagbladen het ken nelijk niet belangrijk vinden op de kruiswoord puzzels Katwykse krantenmarkt vertegen woordigd te zijn. Toch zou het misschien wel lo nend zijn, want nu reeds zijn er we kelijks tweehonderd Zweden in Kat wijk „En er komen er in het hoog seizoen nog meer", zegt Katwijks VVV-direceur Chr. Verplancke. Het is ongetwijfeld te danken aan de pro- pagandareizen die hij in Scandina vië heeft gemaakt. Ook Noren, zij het wat kleiner in aantal, komen tegenwoordig naar Katwijk. De Duitsers hebben we al", zegt de heer Verplancke, die reeds tien jaar di recteur is. „Als resultaat van een intensieve reclame. We zyn nergens te beroerd voor, overal zijn we ver tegenwoordigd". „Is er een Bahnhofaktie ln Duits land, mijn informatrices zijn er bij. Een moderne VW is niet meer een kantoortje, waar je inlichtingen kunt krijgen. Tegenwoordig wordt er een intensieve propaganda en honderd procent service van je verlangd. Het toerisme is een mil joenenbedrijf geworden, dat eco nomen en wetenschapsmensen in dienst moet hebben. Het toerisme is een fabriek". Met gerechtvaardigde trots toont hij ons de bewijzen van de contacten met grote buitenlandse reisbureaus. In -zijn bureau hopen de stapels kleurige, ln alle moderne talen uit gevoerde folders zich op. „Ik ben hier met niets begonnen. Maar nu spreekt Katwijk zijn woordje mee in het internationale toerisme. Ik zie het als een pro- dukt, dat verkocht moet worden. En ik verkoop Noordwijk, Den Haag, Scheveningen, Amsterdam en Kinderdijk er ook bij", v'oor de badgasten worden speciale bustochten georganiseerd. De zes- Een veelzeggend beeld van het strandbezoek. tien personeelsleden spreken niet alleen Frans, Duits en Engels, maar o.ider hen is ook een meisje, dat Zweeds spreekt en een jongeman, die het Noors perfect beheerst. Geen dancing „Wjj hebben in Katwijk geen dancing en geen cabaret", vervolgt de heer Verplancke. „Als ze willen dan sen, stuur ik ze naar Noordwijk. Er worden boottochen georganiseerd naar Meerrust in Warmond. Maar in Katwijk hebben wc iets anders. Een klein gedeelte van de pakweg dertigduizend bedden behoort toe aan de hotels, maar de rest is bij particulieren thuis. En daar gaat het om. In Katwijk zijn we gastvrij. Hier zeggen we tegen een buitenlander, die onze bovenverdieping heeft ge huurd: „Kom vanavond bij ons tele visie kijken. Borreltje, sigaartje. En ook (natuurlijk): vissie?" Dat zijn dingen die op prijs worden gesteld. En de rekening wordt er niet hoger „Er zyn wel eens Katwijkers, die mopperen omdat hier geen dancing is. Don zeg ik: „Dat willen jullie tcch zelf? Dat hebben jullie zelf in de hand. Dat moet je het gemeente bestuur niet verwijten of de VW. De beslissing ligt by jullie, op de dag van de gemeenteraadsverkiezingen. Dan moet er niet alleen gestemd worden, maar dan moet je ook nog een keer lid zijn van een politieke partij". Een Katwijkse pensioneigenaar vertelde ons, dat naar zijn mening de VVV de particulieren bevoordeelt boven de pensions en hotels. De heer Verplancke is hier nogal geprikkeld over. „U moest eens weten, wie zijn contributie eerder betaalt, een par ticulier of een pensionhouder. Bo vendien kunnen ze tijdens de ver gaderingen zeggen, wat hun bezwa ren zyn. Maar in de praktijk valt dat wel mee. U moet de jaarrekenin gen maar eens bekijken, die zfjn elk jaar hoger. In september gaan ze allemaal zelf met vakantie, met de tent achter in de auto. Ze moesten zelf eens in het buitenland in een hotel gaan zitten, en dan eens een vergelijking maken En toch neem ik tijdens mijn reizen m het buiten land altijd een prachtige hotellyst voor ze mee. Nee, er is geen sprake van bevoordeling van particulieren". Omdat er altijd veel van te voren wordt besproken, zal het ook dit jaar een druk seizoen worden". „Het is overal in Europa slecht weer geweest en dat vindt natuur lijk ook zyn weerslag in Noordwijk. We hadden, eerlijk gezegd, wel iets meer verwacht van het doortrekken van de F 36, die de Duitsers in staat stelt binnen een paar uur naar Noordwijk te komen. Vooral de week einden vielen tegen". „Wel kryg ik de indruk, dat het toerisme zich enigszins aan het wij zigen is. Vroeger gingen de mensen met bussen op stap. nu hebben ze allemaal eigen auto's. Dat maakt voorspellingen nog moeilijker. Toen het bericht afkwam, dat in Beieren een meter sneeuw lag, gingen dui zenden Duitsers skieën. Anders wa ren ze misschien naar Noordwijk ge komen. Wel menen we een stijging van het aantal Fransen te kunnen constateren". De Noordwykse VVV organiseert zoals alle jaren weer verscheidene evenementen voor de badgasten, zo als orgelconcerten, taptoes, een schatgravery, Circus Elleboog voor de kinderen, vier vuurwerken. In bet kantoor wordt met tien man ge- werLt. Er is één Spaanstalig meisje bij. Noordwyk tc halen", vindt de heer Dekker. „De top ligt nog steeds van 15 juli tot 15 augustus. Voor die tyd heb je de moeilijkheid van de scho len. die nog geen vrij hebben en de examens, die reeds lang van te voren zyn vastgesteld. Het bollensei- zoen begint echter steeds drukker te Noordwijk met zyn 20.000 inwoners kan aan 25.000 slapers plaats bieden. De prijzen voor logies met ontbot variëren van 35 gulden in Huis ter Duin tot 7 gulden bij een particulier. Zandvoorl Moeilijk Vooral door het slechte weer is de vakantiebezetting in Zandvoort dit seizoen ver beneden peil gebleven. De heer J. D. Hugenholz, directeur van de Zandvoortse WV, verklaarde dat eeu groot deel van Zandvoorts hotels nog lang niet is volgeboekt. Het weer heeft tot dusver bijzonder veel roet in het eten gegooid. De maand juni is vooral byzonder slecht geweest. Veel toeristen zijn eerder naar huis getrokken en voor al omdat de dagjesmensen die spe ciaal met mooie dagen naar Zand voort komen uitbleven, zyn de ver diensten van de zomerexploitanten in Zandvoort beneden peil gebleven. De heer Hugenholz voerde aan dat ais beste bewys voor de onderbe zetting geldt, dat op de parkeerplaat sen in Zandvoort de laatste weken zeer grote gaten te zien zyn. Het geen in dit seizoen de laatste jaren nooit meer is voorgekomen. Dit is nog duidelyker dan statistieken, al dus de heer Hugenholz. Overigens neeft men in Zandvoort een goede hoop dat de komende drie zomer maanden het verlies nog zullen De parkeerplaats aan het be- j gin van de boulevard van Noordwijk is in juli altijd over vol. Nu kunnen er nog tiental len wagens bij. En toch is het al juli. goedmaken. Het Zandvoortse circuit draait byzonder goed. Een conclusie is nu nog moeilük te trekken. Het staat vast, dat de afgelopen weken beslist minder zyn geweest dan dezelfde periode van vorig jaar. Voorlopig ziet het er naar uit, dat 7y, die reeds van te voren iiebben verhuurd, er het beste af komen. Het slechtst zijn zy er aan toe, die het moeten hebben van het strandvermaak en van de dagjes mensen. Voor hen is het te hopen, dat de dictatuur van Pluvius spoedig zal worden beëindigd. Klachten „Ik weet wel, hoe die klachten ont staan. Het is nu behoorlijk druk, maar het is nog voorseizoen. Niet alle bedden zyn bezet. Tien jaar geleden werd er alleen verhuurd van 15 juli tot 15 augustus. Nu willen ze ver huren van april tot oktober. We doen wat we kunnen, maar ze moeten niet het onmogelyke eisen". Ook Noordwyk maakt een vrij rustige indruk. Met Pasen en Pink steren was het vry druk, maar nu is ook hier het wachten op het hoog- -en. „Van Pinksteren tot half juli is het altyd een slumpperiode", zegt de heer R. A. Dekker, directeur van Noordwyks VW. „Een vergelyking met vorig jaar is nog niet mogeiyk. SCHAAKZEGE Nederland heeft de schaakwed strijd tegen Tunesië met 4',i gewonnen. Doordat de afgebroken party uit de eerste ronde, die zondag in Amsterdam is gespeeld, tussen Van Schelt inga en Djait in remise eindigde, werd deze ronde afgesloten met de stand 4 MilMi in het voor deel van cmze landgenoten. In Rot terdam speelde in het Nederlandse team in plaats van de nationale jeugdkampioen Hartoch de Jonge Rotterdammer J. van Baarle. Nu bleef de strijd onbeslist: 33, zodat de eindstand 7%4*4 voor Neder land werd. De uitslagen uit de tweede ronde luidenF. Kuypers (Ned.)Delcadi (Tunesië) VzBouwmeester— Kchouk *4H: Van Scheltinga— Djait 10; CortleverDen Cheikh Vz*4Van BaarleBouaziz Vz', EnklaarRehouma 0—1. Schandaal grijpt om zich heen (Van onze correspondent) Het financiële schandaal ln de Westduitse voetbalbondsliga grijpt om zich heen. Als derde vereniging in deze „liga der miljonairs", zo ge heten naar de inkomsten van de club dreigt in Kaiselautern, tot nu toe de club van Ko Prins voor de bijl te gaan. Het bestuur is afgetreden, maar men ontkent dat dit iets te maken heeft met de affaire Hertha uit Berlijn. Deze club heeft de Bondsliga moeten verlaten, wegens het betalen van veel te hoge salaris sen en transfersommen. Deze bedra gen zjjn in de bondsrepubliek aan strenge en karige regels gebonden. Hertha heeft uit wraak al onthuld dat ook Meiderich zich hieraan had schuldig gemaakt. Hertha heeft ook onthuld dat Kalserslautern voor Prins 120.000 mark heeft betaald. Wat de gevolgen voor Prins zullen zijn Ls niet duidelijk. Voor commen taar was hij gisteren niet bereikbaar. In de week van 2 tot 10 september zal de Russische waterpoloploeg een drietal weds try den in ons land komen spelen. Vermoedeiyk zullen deze wedstrijden tegen nationale selecties in Amersfoort, Rotterdam en Groningen plaats vinden. WATERPOLO De Zijl verliest van De Dolfijn De Zyl heeft gisteravond de be langrijke wedstryd tegen het Am sterdamse De Dolfyn verloren. De Leidenaars moesten na een span nende strijd met een 5—4 nederlaag genoegen nemen. De Kool ploeg heeft koploper De Dolfijn in eigen water niet kunnen verrassen. Ge Rol zette ln het tweede gedeelte een snel opgelopen 10 achterstand (Both) in een 12 voor sprong om, maar kort voor het ver- stryken van de tweede periode zorg de Both voor de Amsterdamse ge lijkmaker: 22. Rademaker gaf daarna Dolfijn een voorsprong, waarna Wim Berg man de stand weer in evenwicht bracht (33). Toen Wim Meester van de Leidse achterhoede even te veel ruimte kreeg, beslisten de Am sterdammers de strijd: 53. Verder dan 54 'doorslag van Van Kampen op Rol» lieten zij het in de spannen de slotfase niet komen. Het reserve-team van AZC heeft het kampioenschap van de reserve derde klasse behaald. De Alphenaren versloegen ZIAN 4 met 60. Het door invallers verzwakte reser ve-zevental van De zyi leed tegen het Amsterdamse De Meeuwen 4 de eerste nederlaag: 5—1. Dames De „Leidse" damesteams hebben gisteravond weinig succes gehad. LZC boekte tegen ZIOS de zesde nederlaag in successie (40) en ook Boskoop ging by het sterke Die Haghe ten onder: 6—2. Nel Heems kerk nam de beide doelpunten voor haar rekening. Alleen de Golfbrekers legden verrassend tegen DES op een puntje beslag: 55. De schotvaar- dige Wil van der Drift (3), Coby Hogeboom en Jet Prins scoorden de Leidse treffers. Het dameszevental van het Alphense AZC heeft gisteravond de eerste zege behaald. ZCR uit Den Haag werd na een 30 ruststand met 31 verslagen. Ria van Riet schoten, Tineke Baarveld en Bea van Leeuwen namen de AZC-tref- fers voor hun rekening. Ook voor het paardrijden be staat weinig belangstelling. Op het veld van de voetbal vereniging „Koninklijk paleis Soestdijk" heeft een elftal sa mengesteld uit oud-internatio nals een wedstrijd tegen een amateurteam. De oud internationals wonnen deze wed strijd met 4-0. Na afloop reikte prins Bernhard de beker uit aan aanvoerder Rinus Schaap. Leidse kampioenschappen Zaterdagmiddag (aanvang 2.30 u.) en zondagmiddag (aanvang 1.30 u.) vinden op de sintelbaan in de Leidse Hout de kampioenschappen pi van de Afdeling Leiden van KNAU. Sports plinters Nederland heeft voor de tweede keer in het toernooi om het Europese dames-teamkampioenschap op de Haagse golf- en countryclub in Was senaar gisteren voor een verrassing gezorgd. Na eerst in de kwalificatie- ronden de vierde plaats in de eerste kampioenspoule te hebben bereikt, hebben onze dames gisteren in de eerste match playronde tegen het sterke Franse team met 33 gelyk Het Spaanse militaire elftal is gisteren in Gyon door een 30 zege op Marokko intergeallieerd voetbal kampioen geworden. By de rust stonden de Spanjaarden al met 20 voor. In de stryd om de derde plaats, die in Madrid werd gehouden, ver sloeg Turkye met 21 België. By de rust was de stand 20. In de eerste ronde van een inter nationaal tennistoernooi, dat in Düsseldorf wordt gehouden, zorgde oud-Wlmbledonkampioen Neale Fra- (31) gisteren voor een verrassing door de als nummer één geplaatste Zuidafrikaanse Cliff Drysdale uit te schakelen. Fraser won in drie sets 1—6, 7—5, 6—3. De 23-Jarige Hongaar Zoltan Nemere heeft in Parys de wereld titel in het degenschermen overge nomen van de 34-Jarige linkshandige Brit Bill Hoskyns, die ditmaal met de tweede plaats genoegen moest nemen. Nemere behaalde in zyn vyf finalepartijen vier overwinningen Zyn enige verliesparty was die tegen Hoskyns, die Nemere versloeg met 5—2. De Ier Seamus Hayes heeft giste ren in Aken op de door de overvloe dige regen drassige bodem het puis sance springconcours gewonnen. Als enige ging de Ierse combinatie Hayes/Goodbye in de vierde barrage met succes over de 2,12 meter hoge muur en de 1,80 meter hoge en 2 meter brede oxer. De uitslagen van de gisteren voor de zomercompetitie van de KNZB gespeelde waterpolowedstrijden lui den: eerste klasse A: 't Gooi—HPC 4—1; GZCUZSC 4—3. De Nederlandse boksbond heeft op uitnodiging van de EBU (Euro pese Böksunie) een scheidsrechter aangewezen voor de Europese titel strijd in het lichtweltergewicht tus sen de Italiaan Lopopolo en de Spanjaard Fombrita, die op 17 Juli in Santa Cruz de Tenerife (Canari- sche eilanden) wordt gehouden. De NBB koos hiervoor Ben Bril. Nog deze maand nieuw kabinet in Belgi ie De Belgische kabinetsformateur, prof. P. Harmei, heeft gisteren ln Brussel verklaard de hoop te koes teren omstreeks 21 juli klaar te zUn met de samenstelling van een nieuwe regering van katholieken en socia listen. De afgelopen dagen hebben de twee partyen al een grote mate van overeenstemming bereikt over een ontwerp-regeringsprogramma, dat echter nog door partycongressen moet worden goedgekeurd. Indien prof Harmei in zyn op dracht slaagt, betekent dat een voortzetting van de rooms-rode coa litie, die by de verkiezingen van 23 mei een onverwacht grote nederlaag leed en in de Kamer van Volksver tegenwoordigers 28 zetels verloor aan de liberalen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4