ENZAB homas Schippers vindt als opera-dirigent zijn weerga niet ÜL kunst kAleiÖOSCQQP FESTIVAL SPOLETO: Concert in Katwijk WIM VAN BEEK (ORGEL) EN JAAP STOTIJN (HOBO) IN TRIUMFATORKERK Tekort bij Tuba nt ia coureurs van Alle naam starten in de G.P. van Nederland Koopt Feijenoord nu nog spelers? Van Miert naar ADO LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 JULI VIJFDE BLAD (Van onze correspondent) de jonge "Nederlander Edo de Waart werd uitgenodigd een paar te dirigeren op het Festival van Spoleto, deed al gauw het ge- !e ronde, dat hij de opvolger zou worden van Thomas Schippers, vroegen deze of hij, sedert kort gehuwd, „het festival der jeugd", - -vuio ging worden. Met iets van bijna heilige verontwaardiging antwoordde Schippers: „Spoleto ontrouw worden? Nooit. Er bestaat vojö wereld geen festival, dat men met Spoleto kan vergelijken Persoonlijkheid ihippers (van oorsprong Neder- IO\\ler), is in de muziekwereld een öonüjkheid van de allereerste r. Hij werd ontdekt door Menotti L^plke opera van deze werd door voi ten doop gehouden. Nu is hij tratpcipal resident conductor" (dat is m f| eerste vaste dirigent) van New- krijks Metropolitan Opera en hij is In l<üe volgend jaar het nieuwe ge- fhat daarvan zal openen met de op- van een speciaal voor de ge- 31jpheid geschreven opera van Sa- H Barber: „Antonio en Cleopatra" j tekst van Shakespeare. Geen )rd van Shakespeares verzen wordt r Barber veranderd, maar natuur- wordt er wel een en ander weg- >ten, omdat een opera nu eenmaal b toneelstuk is. Hij vierde triomfen trt tien jaar is Schippers werk- voor het Festival. Dankzij deze -dirigent, die zijn weerga niet werd „Spoleto" met één slag „11. >1 r; y liei Verdi dirigeerde hij er steeds „Traviata" en dit jaar „Otello", hij ook de regie verzorgde, de Italiaanse opera hebben liefde. Vier jaar geleden presen ce hij ons een volkomen onbe- id werk van Donizetti, een opera nog nooit was opgevoerd. „De Kunstmarkt en exposities in Zwolle I (Van onze correspondent) foor de derde achtereenvolgende lal organiseren middenstand, VVV I Zwolse gemeenschap, verenigd in ^|stichting „De Suikerberg" een die gehouden wordt op Potgieterssingel langs de stads- tcht. Een deel van de wandelpa- gfb is daartoe afgesloten. In de twee "waande jaren trok 'dit evenement fc. 25.000 en 30.000 bezoekers. Dit udlr rekenen de organisatoren op uiïOOO belangstellenden. 1V*P deze kunstmarkt gaan de kunst (het vertier hand in hand. In een "bge rij overdekte stalletjes expo- Nn kunstenaren schilderijen, toldhouwwerk en wat dies meer zij, Wijl daarnaast 's avonds op een yjdium landelijke en internationaal frende artisten zorgen voor amu- Mment, dat men kan beluisteren op terras, desgewenst onder het ge- van een consumptie. Voorts kan jtn een bezoek brengen aan de Jlnkelder „Chez Marcel", die is in- in de ter plaatse aanwezige swallen. De kunstmarkt duurt tot [augustus. deze periode wordt o.m. de kermis gevierd en zijn er op plaatsen elders in de stad expo ses te bezichtigen. In het Overys- r» Museum tot 1 september de ten- jtöjonstelling „Zwolle vroeger en kaks" en in het Hopmanshuis tot juli de expositie „schilders rond ju Zwolle". Voorts is er voor bloe een lathyrustentoon- fcllipg en voor de jeugd „Holiday to rail". THOMAS SCHIPPERS t operadirigent die zijn weerga niet vindt. H(j vierde voorts triomfen als diri gent van het New York Philharmonic Oschestra in de Sowjetunie, zeven weken lang. Over die tournee vertelt hy, dat de Russen uiterst gevoelig zijn voor muziek van Slavische com ponisten, verder voor Liszt, voor Mendelsohn en vooral ook voor he dendaagse of bijna-hedendaagse mu ziek, maar dat zij Beethoven niet goed schijnen te kennen, althans er niet veel belangstelling voor hebben. Utrechtse reliëfs voor conservering 1 jaar naar Bonn De vier Romaanse reliëfs, die half mei in de Pieterskerk te Utrecht werden gevonden tijdens restaura tiewerkzaamheden, zullen het land voor een jaar verlaten: zij moeten geconserveerd worden in Duitsland. Na de sensatieonele vondst van de uit 1180 daterende reliëfs (een vondst die vergelijkbaar werd geacht met de ontdekking van een onbekende Rembrandt of Vermeer) kwamen deskundigen van de Rijksmonumen- tendienst in Den Haag en van het Rijksmuseum in Amsterdam tot de conclusie dat deze conservering noodzakelijk is om scheuren en ver pulvering te voorkomen. De schei kundige bewerkingen die hiervoor nodig zyn kunnen niet in ons land worden uitgevoerd; de enige moge lijkheid bleek een staatsbureau in Bonn waar de reliëfs gedurende een jaar onder handen zullen zijn. Daarna zal men overgaan tot de finitieve plaatsbepaling in de Pie terskerk. De reliëfs, die enkele weken zijn geplaatst in crypte van de kerk, heb ben waarschijnlijk sinds omstreeks 1580 onder het zand in de kerk gele gen zij werden daar wellicht begra ven om verwoesting tijdens de beel denstorm te voorkomen. Dit zand heeft kennelijk een con serverende werking uitgeoefend die nu door de techniek moet worden overgenomen. hoge rijndijk 278-280 IÜU leiden BMW-dealer voor leiden en omstreken Beeld van Claus in Haarlems hart In de loop van de komende week wordt in de Lepelstraat in Haar lem een beeldje geplaatst van de in Haarlem geboren en in Amsterdam werkende beeldhouwer Eric Claus. Dit stelt het steekspel voor. In de middeleeuwen werden er op de Grote Markt toen 't Sant gehe ten, veel toernooien gehouden. De heer Claus heeft aan zijn 85 centi meter hoge beeldje ongeveer vier maanden gewerkt. Het is gemaakt in opdracht van de stad Haarlem en in brons gegoten door de firma Joosten in Soest. Dit is niet het enige beeld van Eric Claus dat in Haarlem geplaatst zal worden. Hij heeft tevens de opdracht gekregen om een plastiek te maken, voor het terrein van een school in Haarlem- Noord. Dit beeld, even eens in brons gegoten, zal over een paar maanden gereed komen. Het stelt de „Vier Heemskinderen" voor. Enkele malen is Claus' werk natio naal en internationaal bekroond. Hij verwierf in 1961 in de tentoonstel ling „Kunstprijs voor de Sport 1961" een eerste prijs met zijn in brons gegoten plastiek „Zwemster", in 1962 behaalde hy een eerste prijs met een penning ter nagedachte nis van de Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright, die tevens be kroond werd in 1963 op het tiende congres van de „Federation Inter nationale des Ediiteurs de Medailles". Beelden van Claus staan onder meer in Velsen en Beverwijk. DISCIPLINE EN INTELLIGENTIE Wim van Beek, organist der Groningse Martinikerk, viel de eer te beurt, met medewerking van de meesterhaboïst Jaap Sto- tijn, om het allereerste concert in de geschiedenis van de Kat- wijkse Triumfatorkerk te mogen verzorgen. Het eerste concert van een serie van zeven. Ds. Pijlman, tevreden over de opkomst, herin nerde er nogmaals aan, deze nieu we kerk mede dienstbaar te zien aan de muziek-culturele verhef- ting. Ons kleine land mag fier zyn op een uitgebreide garde van hoogbe- kwame orgelkunstenaars. Ook Van Beek rekenen we daartoe. Zijn pro gramma was wel niet zo markant, maar we nemen aan dat een gast organist niet te veel riskeren wil op een kersvers orgel, waarvan nog te weinig op grond van ervaringen be kend is. Zyn keuze behelsde Vivaldi's Concerto in G in Bach's bewerking, twee Bach-koraalvoorspelen, een Noël van Daquin en Psalm 150 van Adri- aan Schuurman. Sympathiek in zijn spel is allereerst de complete zelfdiscipline. Alles dient de te presenteren werken en niets blijkt vertoon. Vivaldi getuigde van evenwichtigheid in de muzikale be nadering en van een vaste gelyk- Nieuwe directeur Schouwburg Tilburg Tot directeur van de Stadsschouw burg in Tilburg is benoemd de heer L. N. de Brabander (37), van 1 sep tember 1960 af administrateur en sedert 14 april jl. waarnemend di recteur van deze schouwburg. Voor zijn benoeming in Tilburg was hij in Den Haag voor een twee tal stichtingen belast met het orga niseren van culturele manifestaties. In Tilburg werd hij o.m. nog belast met de secretariaten van het Festi val voor de werkende jeugd, het con gres Kerk en Kunst en het Tilburg- se Theatercontact. matige hand als waarborg voor een technische vlekkeloze overdracht. Strak, maar in een gedreven bewe ging, worden de vormen gebeiteld. Op geen plek, waar ook, mist het spel der lijnen de belichting die deze be hoeven. Pedaal en manualen dekken elkaar feilloos. En dit beeld gold voor al het gespeelde. Het instinct voor begeleiden wees eveneens tekenmale op smaak en intelligentie. Daquin wierp de vraag op of de dispositie redelijk tegemoet komt aan het idioom der Franse orgelklanken. Wij menen vooralsnog van niet. En of koraa Ivoor spelen van Bach en an dere barokcomponisten wel altijd de wenselijk uitkomende stem zullen vinden, moeten we afwachten. Vival di en Schuurman lieten registratief geen wensen open. Deze nog weinig ingeburgerde Psalm van Schuurman mag als repertoire-verrijking worden begroet. De fuga is een knap werk stuk en de fluitende figurering boven de gebroken koraaldelen in het trio is iets feestelijks en evenals de fuga vernuftig en logisch van opbouw. Hoge prijs voor Christusbeeld Een 12de eeuws verguld bronzen Christusbeeld ter hoogte van 27 cm, is gisteren uit naam van de Belgische madame Michele Stoclet geveild bij Sotheby. De opbrengst was 21.000 pond (f210.000). Dit beeld in Romaanse stijl be hoorde eens tot een crucifix. Koper was de Britse kunsthandelaar T. J. Hewett. Het beeld is afkomstig van de verzameling van wijlen Adolphe Stoclet, een van 's werelds grootste verzamelaars van schone kunst. De opbrengst was volgens Sotheby veel groter dan verwacht werd. glanzende toon in de oude glorie, on verdroten, in zijn lijfstuk de Sonate m G van Sammartini, in de oosters geïmpressioneerde Pastorale van Saint-Saëns en in het geniale Piece van Fauré. De kerkakoestiek begunstigt het aankleden van de klank maar zeer ten dele. De organisten zullen dienen uit te zoeken wat in deze ruimte het voordeligst tot z'n recht komt, waar schijnlijk het virtuoser gerichte re pertoire, dat niet op een te luide klankkracht aanspraak maakt. Mis schien ontstaat mettertijd behoefte aan meer gradaties van de klank- sterkten. Jeugd strijdt 0111 de Leidse tennistitels Regen spelbreker De regen was er gisteren de oor zaak van, dat het programma niet kon worden afgewerkt. Zodoende res teren voor vandaag en morgen nog 61 partijen, waarvoor op het park De Munnik 5 banen beschikbaar zyn. Zonder nieuwe attenties van Pluvius zal het geen al te grote moeilijkheden geven, maar de wedstrijdleiding van de Leidse jeugdkampioenschappen kon zijn bezorgdheid in die richting niet al te best verbergen. Intussen is er toch nog wel ge speeld op de vierde toernooidag. In het m.e. 1 bereikte Gertie Dooren- bos de finale door een alleszins dui delijke zege op Evelien Kengen: 6—2, 61. Haar grote concurrente, Josine van der Koog, is nog niet zover, maar zy zal zeker de laatste fase weten te bereiken. In het j.e. II dient zich een andere kandidaat voor de finale, waarin on getwijfeld Bernard Doorenbos zich zal weten te plaatsen. Jan Auke van Werkum liet gisteren tegen Rico van der Schaaf zien dat met hem geducht rekening zal moeten worden gehou den: 60. 61. Dat kan een span nende kwartfinale in dit nummer worden. De gebroeders O. en J. Ruysenaars gaven een sluitend dubbelspel te zien tegen Rien van der Nat/Rico van der Schaaf, 62, 61. Met dit resultaat bereikten zij de halve finale. (Van onze correspondent Het exploitatie-tekort van de voet balclub Tubantia uit Hengelo voor het komende seizoen op f59.400 be groot, heeft ertoe geleid dat B. en W. van Hengelo de raad zullen voorstellen de voetbalclub een bij drage van f25.000 uit de gemeente kas toe te kennen en een lening van f 23.300 te verstrekken. Het ex ploitatie-tekort van de club bedroeg het afgelopen seizoen f51.852. B. en W. menen dat Tubantia alle moge lijke moeite zal moeten doen om van particuliere zijde geld te krijgen en tevens dat de club moet proberen een fusie aan te gaan. HENGELSPORT De stand in de Leidse Hengel- competitie luidt na de wedstrijden in De Vliet en het Rijn- en Schie- kanaal: DW 6—10 (60); S. en G. 6—10 (51); Sportvrienden 6—7 (60); DVS 66 (69); Hengelsport 66 (65); De Ruisvoorn 66 (54); Zaal berg 6—6 (42); De Bliek 6—6 (38); De Brasem 6—2 (25)De Leede 6—1 (13); Onder Ons 6—0 (22). Gewichtheffen Ter afsluiting van het wedstrijd seizoen heeft de Leidse Krachtsport- vereniging (LKV) gisteravond in het clubgebouw aan de Oude Vest een wedstrijd getild tegen het Utrechtse Olympia. De Leidse gewichtheffers brachten 72 kg meer omhoog dan hun tegenstanders. H. Paalvast (240 kg) en W. Paalvast (215 kg) kregen voor hun prestaties een extra prijs. De overige totalen waren: K. Devilee (240 kg), J. van Kampen (280 kg), J. Nolten (315 kg) en J. Mark (217'6 kg). GESLAAGD? GEFELICITEERD EN NU: EEN INDUS HORLOGE! Ja, dat is een ideaal cadeau als bekroning van jarenlang blokken. Stel je eens voor... De verhalen over dat monde ling. Hoe je je redde bij een moeilijke vraag. Hoe die ene je dwars zat en die andere je een "duwtje" gaf. Terwijl je het vertelt, toont het Indus- horloge aan je pols, dat Je het er goed hebt afgebracht. Indus moderne heren- en elegante dameshorloges. Tot op de se conde nauwkeurigl Alle coureurs van naam zullen zon dag 18 juli op het circuit van Zand- voort starten in de Grote Prys van Nederland, de zesde wedstryd van de reeks van tien tellend voor het we reldkampioenschap formule 1-ren wa gens 1965. Hoogstwaarschijnlijk zal er dit maal geen Nederlander aan de Grand Prix op Zandvoort deelnemen. De organiserende Nederlandse autorensportvereniging doet nog po gingen om een renwagen voor Rob Slotemaker beschikbaar te krijgen, maar de kans dat dit gelukt is bij zonder klein. Onderhandelingen met fP 'f van vandaag 2 „Misschien een Zwitser Niet alleen in Rotterdam heerst de mening, dat Feijenoord in zijn huidige samenstelling bijzonder weinig kans heeft tegen een club als Real Madrid. Hier en daar wordt het Feijenoord zelfs kwalijk genomen, dat het nog niet heeft geprobeerd zijn door het weggaan van Bergholtz en Groot gedunde rijen te ver sterken B0LSJ0I BALLET NAAR LONDEN Het uit 80 leden bestaande be roemde Bolsjoi Ballet is gisteren per vliegtuig uit Moskou in Londen aan gekomen. Het zal maandag voor het eerst optreden in de Royal Festival Hall. Twee jaar geleden trad het ge zelschap voor het voetlicht in Covent Garden. Tijdens de tournée, die zes weken zal duren, danst het Bolsjoi Ballet een serie glansnummers. Zowel voor de solisten als voor de leden van het corps de ballet stro men de uitnodigingen binnen voor recepties en feestjes, zodat de reis ook in dit opzicht uitermate ver moeiend zal zyn. Onderscheiding voor Sir David Webster Sir David Webster, de algemeen, administrateur van het Britse Royal Opera House, is de onderscheiding „commendatore al merito della Re- publica Italiana" verleend wegens zyn bijdrage tot de versterkingen van de culturele betrekkingen tussen Engeland en Italië door het doen optreden van Italiaanse zangers, di rigenten en producenten in het Royal Opera House. We sneden het netelig punt aan bij de Feyenoord-praeses, de heer I Kieboom. „Dit Feijenoord nog po gingen om een goede speler aan te trekken?" „Even potlood en papier pakken", zei Kieboom, „dan zal ik de naam noteren". Kieboom betreurde het, dat Coenen van MW (dat was nieuws) niet is gekomen. Coenen, vertelde Kieboon, wou graag en de zaak was rond, maar zyn vrouw wilde niet. Zij kon geen afstand doen van Maastricht. En Van Himst. „toen Anderlecht om Bergholtz kwam zei ik": „Goed, maai' dan willen wij eens praten over Van Himst. Dat is een jongen, die ons bevalt. De Belgen begonnen te lachen. „Dat begrijpen we", zei den ze, „maar Van Himst kan niet weg, hoor je dat goed? Kan niet weg". Let wel: „Ik vind het systeem in Nederland billijker. Maar dan moet je ook de consequenties ervan aanvaarden." „Een laatste vraag: Wat denkt u van de prijs, de exorbitante prijs, die Ajax heeft betaald voor Groot?" „Mag ik mij van een oordeel ont houden Kopen eens gaan praten met Kieboon". „Kerkhoffs"? „Die heeft een contract van twee jaar". „Een Zwitser?" „Misschien wel "zei Brox en daarmee was de kous voorlopig af. Data De data van de wedstrijden tussen Feijenoord en Real Madrid voor de Europa Cup zyn nog niet bekend. De heer Brox, de manager van Feijenoord, heeft in Geneve met een vertegenwoordiger van Real Ma drid gesproken over 8, 22 en 29 sep tember de laatste voor een even tuele beslissingswedstrijd. Woensdag 8 september leek te vroeg, want Real Madrid staat nog voor een trip naar Zuid-Amerika. Waarschijnlijk zal het worden: 15 en 29 september, met 6 oktober voor de eventuele be- slissingswedst rij d. Nol Kloosterman naar Duitsland Lotus en Brabham hierover hebben geen resultaat opgeleverd. Momenteel worden besprekingen gevoerd met de Italiaanse Ferrari-fabrieken. De Grote Prijs van Nederland gaat ook dit jaar over 80 ronden (totaal 335,4 km). De wedstrijd wordt voor afgegaan door een tweetal nationale races. Het voorlopige rennersveld pas nadat zaterdag op Silverstone de Engelse Grand prix is gehouden staat definitief vast welke coureurs zullen starten ziet er als volgt uit: Fer rari: John Sur tees (GB) en Lorenzo Bandinl (It.). Lotus: Jim Clark (GB) en Mike Spence (GB). BRM: Graham Hill (GB) en Jack Stewart (GB); Brabham: Jack Brabham (Australië) en Dan Gurney (Ver. Staten); Coopler: Bruce Maclaran (Nw.-Zeeland) en Jochen Rindt (Oostenrijk). Honda: Richie Glnther (Ver. Staten) en Ronnie Bucknum (Ver. Staten). Walker Racing team: Joakim Bonnier (Zweden) en Joseph Siffert (Zwitserland) belden met een Erabham-BRM. Wilment Racing team: Chris Amon (Nw.-Zeeland) en Frank Gardner (Australië) belden met een Lotus-BRM. Hoge bedragen Met de organisatie van de Neder landse Grand Prix zijn bijzonder hoge bedragen gemoeid. De belang rijkste post er wordt gewerkt met een budget dat de 200.000 gulden ruim overschrijdt vormen onge twijfeld de startgelden, waarvoor 155.000 gulden zijn gereserveerd. De duurste coureur is wereldkampioen John Surtees, die zelfs als hij geen prijs wint meer dan 1600 pond ster ling (ruim 16.000 gulden) ontvangt. De Ferrari van de Brit behoort na melijk tot de eerste categorie wagens waarvoor 800 pond moet worden uit gekeerd. Voorts krijgt de titelhouder 450 pond omdat hij in 1964 in de strijd om het kampioenschap 40 pun ten behaalde, alsmede 100 pond om dat hij kampioen is. Tenslotte bren gen de 13 punten die hij dit seizoen vergaarde 260 pond op. Een overwin ning in de Grand Prix van Zand voort zou de top-rijder van Ferrari nog eens 700 pond rijker maken. Zoals gebruikelijk zijn de vrijdag en de zaterdag voorafgaande aan de race gereserveerd voor de training. Aan het einde van de eerste trai ningsdag zal de DAF variomatic-ren wagen voor het eerst aan het Neder landse publiek worden getoond. Za terdagmiddag wordt verder een wed strijd van formule 5-renwagens ge houden. Aan de Ronde van West-Duitsland in 29 juli t.m. 8 augustus, wordt We hebben ook wat vragen ge- door vier Nederlandse amateur wiel- steld aan Guus Brox, de manager renners deelgenomen. De c van Feijenoord. I zijn de Rotterdammers Eef Dolman „Zal Feijenoord nog een speler ko- en André van Middelkoop, Harry van pen?" Piere uit Uithoorn en Nol Klooster- „Ik heb me in Zwitserland ge- j man uit Leiden. Piet Liebregts (Den trip meemaken naar Luzern oriënteerd", antwoordde Brox. „Mijn Bosch) zal het kwartet als coach zaterdagavond voor de Intertoto I wordt (Van onze correspondent) De Haagse eredivisieclub ADO heeft belangstelling voor de Spar taanse middenvoor Piet van Miert, die door de club zelf op de transfer- lijst is gezet. Van Miert behoort nog wel tot de spelers die dit weekeinde de mening is van „ja" en ik wilde nog begeleiden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15