Perioden koele zomers duren 20 tot 25 jaar M. A. Reinalda overleden A.O.Y. AANVAARD HUNTER echt een lekkere Amerikaan Einde komt in zicht. Prins tankt bij Wim Beltman Spaanse regering staat grotere vrijheid aan studenten toe LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 7 JULI (Van onze weerkundige medewerker) Eind volgende week (vrijdag 16 julibeginnen wij al aan de twee de helft van deze zomer, na een eerste helft die althans tot heden nog bitter weinig met „zomer weer" had te maken. Met veel moeite heeft De Bilt twee zo merse dagen (boven 25 graden celsius) gehaald, hetgeen er nor maal al 12 hadden moeten zijn. Is de kou van deze eerste week van juli extreem? En de regenval in de lente en voorzomer? De regenval in de lente en de junimaand was abnormaal. Op enkele plaatsen in vier maanden (maart, april, mei en juni) ruim 400 mm neerslag tegen 195 mm normaal. Dit komt hoogst zelden, tioee a driemaal in een eeuw voor. De kou is niet bij zonder. Het afgelopen weekeinde zal met maxima van 14 a 15 gra den het koudste van deze zomer zijn geiveest, maar ook in 1962 was het weekeinde rond 6 juli met 13 tot 15 graden veel te koud Oorzaak De oorzaak? Direct kan die wel worden verklaard. Een bijzonder hardnekkige hogedrukgebied boven het noordelijk deel van de Oceaan (westelijk van Schotland) en een ac tief lagedrukgebied boven Scandi navië is een voor west- en midden Europa, -als ook voor Scandinavië, de ongunstigste luchtdrukverdeling, die in de zomer denkbaar is. Koude luchtmassa's uit het poolgebied drin gen daarbij tot diep in Europa door. Zondag in Munchen slechts 12 gra den en sneeuwval op 1500 meter hoogte in de Alphen. Maar de indirecte oorzaak van dit ongunstige weertype? Wanneer men vraagt waarom is dat hoge drukgebied boven de oceaan nu zo hardnekkig? Daarop moet men het antwoord, althans nu in 1965, nog schuldig blyven. Einde Duidelijk hebben wij met tenden sen te doen. Bekijken wij de tem peraturen van 1900 af in de zomer dan blykt, dat de zomers tussen 1912 tot 1930 met uitzondering slechts van 1917, 1921 en 1925 ook veel te koud zijn geweest. Zoals nu de perio de 1950 tot heden geheel uit de toom valt, hier met uitzondering van de zomers 1955 en 1959. De periode 1930 tot 1950 is be- lajigryk warmer dan normaal ge weest met als drie ongunstige uit zonderingen (over die 20 jaar) in 1931, 1940 en 1946, toen de zomer belangrijk te koel bleef. De weer kundigen maken het weer niet, ook de zomer niet. Gelukkig maar. want ze zouden een kort leven hebben. Maar wel zijn de weermannen er oorzaak van dat er geen enkel re cord en extreem verschijnsel in het weer onbesproken blijft. Dit was vroeger in de jaren twintig-dertig niet het geval, toen zelfs het K.N.M.I. hoogst zelden aan de pers cijfers over bijzondere weerver- schijnselen verstrekte. Gewoon Dit feit geeft bij enkele lezers wel >ens de indruk, dat wij thans veel neer bijzondere (record koude of Koningin en Prins naar Rotterdam Prinses Beatrix en Claus von Amsberg zullen vrijdag bij hun be zoek aan Rotterdam vergezeld van Koningin Juliana en Prins Bernhard, zo is in de Maasstad bekend gewor den. Het bezoek aan Rotterdam be gint om half twaalf en eindigt om streeks vijf uur. Op het programma staan zoals gemeld een rijtoer door de stad, boottocht door de haven en een bij eenkomst in het stadhuis, tijdens welke de leden van de gemeenteraad en een aantal genodigden zullen wor den voorgesteld. Graafwerk met enkele gevolgen De dertigjarige Derek Chap- f lin, die bij een café in Swan- f ley (zuid-Engeland) een gat f moest graven voor een af- 4 voerbuis, heeft met zijn schop f internationale verwarring ge sticht. Waar ik moet graven, graaf ik, zei Derek tegen zijn ploeg baas nadat hij de volgende f schade had toegebracht door f het stuk stoten van een ka- bel: de telefoongesprekken f met Europa werden tien uur f vertraagd, de televisieverbin- ding van Eurovisie werd uit- geschakeld, de verbindingen J van de satelliet Early Bird met Europa vielen uit en J tientallen telefoongesprekken J J vonden een abrubt einde. a a Chaplin voerde nog als ex- f a cuus aan dat niemand hem f a had gezegd dat hij goed f a moest uitkijken voor de ka- bel. 4 4 De verbindingen met lan- r 4 den als Spanje, Italië, Turkije t en Joego-Slavië zijn intussen f 4 nog steeds niet geheel in f i irde. natte perioden) weertypes mee ma ken dan vroeger. Gelukkig beschik ken wij zeker van af 1850 (periode 115 jaari over betrouwbare tem peratuur- en regencijfers uit ons and. Een vergelijking daarmee laat duidelijk zien, dat wij nog in een periode van te koele en gemiddeld natte zomers leven. Perioden, die ge middeld 20 a 25 jaar schijnen aan te houden. Zo bezien is er alle reden de zo- mertoekomst optimistisch tegemoet te zien. Dat juli en augustus deze zomer nog enkele warmtegolven gaan brengen, lijkt ons zelfs voor zichtig uitgedrukt. Overigens heeft de Nederlandse landbouw nog niet te lijden gehad van het koele weer. De vooruitzichten voor de oogst zijn goed. al is het gewas iets later dan Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK te Harkema- Opeind© A. Oudega (HO) te Ge- 5 Twijzelerhelde te Zetten-Ain- J. Smit te Werkendam VLIEGRAMPEN: RUIM 70 DODEN Eenenveertig militairen zijn giste ren om het leven gekomen toen hun vliegtuig in de buurt van Oxford door nog onopgehelderde oorzaak neerstortte. Er waren geen overleven den. De brandweer van Oxfordshire meldde dat het toestel, een Hastings trensportvliegtuig, uit elkaar was ge- narsten. Het kwam neer bij Dorches ter. 60 km ten westen van Londen. Ooggetuigen verklaarden dat het toestel als een oranje vuurbal naar w „cul^vuh beneden was gekomen. Lutjegast-Sebaldeburen T. Tljsma Ook in de Egyptiaohe plaats Sues Twflwtaimrt». had een grote vliegramp plaats. Een toestel van Russische makelij en ei gendom van de Egyptische lucht macht stortte neer tijdens een vlucht van Cairo naar Jemen. Eenendertig officieren en soldaten kwamen daar- delst Aangei zegging) J. M. Willemsen naar Sc zemler) J. Schiedam bij het leven. opdracht (dlaconossenhuls Bronov< -- Hfijjx». Presb. Cf Wellington GEREF. KERKEN -Jacoblparochle w TJ. Doesbu te Berkel-Rodenrijs Drachten Beroepen pl.) H. Wijl te Rheden-De Steeg TJ. Doesburg Tienhove Sluijs •.Dl.) J. v. Terneuzen L. Berger te Halfweg. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Bunschoten-Spakenburg (2e zendlngspred.) D. J. v. Stelten te Loosdrecht. CHR. GEREF. KERKEN Nu rispeet. Beroepen en te Vlis Mijdrecht Ermelo, Mussel Vllsslngen J. v. Amstel, kand. te f Prins Bernhard in levendig f gesprek met Wim Beltman, oud- f voetbalscheidsrechter en oud- f manager van Go Ahead. De heer f Beltman opende gisteren een f benzinestation in Deventer. De j) Prins kent de heer Beltman nog uit de tijd, dat deze officier bij f f de Landmacht was. Daarom had f de Prins zich bereid verklaard f f als eerste by het nieuwe ben- f f zinestation te komen tanken. f f Dat gebeurde op de terugweg f f uit Schalkhaar, waar de Prins f i in de Westenbergkazerne uit f t naam van de Koningin een f f nieuw vaandel had uitgereikt f t aan het 13de pantser infanterie t bataljon gardefuseliers Prinses f Irene. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoofddorp. Lelden. Tho- len en te Werkendam A. Hoogerland. kand. te Werkendam te Nieuwdorp en te Zaandam Chr. v. d. Poel. kand. te Rotterdam. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Leeuwarden (vac. Th. v. Veen) E. Borren te Joure. Zaligverklaring van O O Fransman en Belg De Vaticaanse congregatie van de riten heeft gisteren de mogelijkheid van zaligverklaring besproken van een Fransman en een Belg. De Frans man is Justin Grandin. die leefde van 1854 tot 1902. Hij werd bisschop van Canada. De Belg is Adolf Petit, geboren in Gent op 22 mei 1822. Als jongen werkte hij in een muziek instrumen tenfabriek, maar in 1842 trad hy in de orde der Jezuiten. In 1860 legde bij de kloostergelofte af. Hij werd een bekend prediker en een promo tor van r.k. sociale activiteiten. Hy stierf in Gent op 20 mei 1914. EIGEN VERENIGINGEN, EIGEN BESTVREN i Madrid) (Van onze correspondent Het is gebleken cat de Spaanse regering bereid is geweest te luisteren naar de wensen die de studenten tijdens hun demonstraties in maart van dit jaar te kennen hebben gegeven. Bij besprekingen tussen studenten leiders, vertegenwoordigers van het ministerie van Onderwijs en pro fessoren, hebben de studenten in principe gelijk gekregen. 5 Later op de middag opende de J, a Prins tjjdens een plechtigheid i Het resultaat van de^e bespre- J op de Markt in Arnhem de in- sepubheeerd m het Spaanse J ternationale militaire vijfkamp, (staatsblad. hebben toestemming 1 waaraan door Nederland en der- J lekregrn verenigingen op te richten, tien andere landen wordt deel- 5Plaats komen van de oude studentenbond, die hun voornaamste genomen. bezwaar was. Deze bond werd tot op dat moment geleid door van Met hogere grens voor premie en uitkering (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gistermid- ig met algemene stemmen de „wet op de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring" (A.O.V.) aanvaard. De wet, die voorziet in een verplichte verzeke ring voor loontrekkenden tegen lang durige arbeidsongeschiktheid, zal met ingang van 1 januari 1967 de in- validiteits- en ongevallenwetten ver vangen. Het vervallen van de onge vallenverzekering leidt ertoe, dat ge durende het eerste jaar van de ar beidsongeschiktheid als gevolg van een bedrijfsongeval, ziekengeld zal worden verleend. De Kamer nam by zitten en op staan de motie-Roolvink aan. waarin de regering wordt uitgenodigd de dagloongrens in de AOW. die het in komen aangeeft waarover maximaal uitkering en premie wordt berekend, te verhogen tot 20.000 gulden per jaar en die grens ook op te nemen in de ziektewet. Minister Veldkamp, die tegen de motie geen overwegende bezwaren aanvoerde, had de uitke- rings- en premiegrens in zijn wets ontwerp gesteld op de gangbare dag loongrens, die thans ruim 8.000 gul den bedraagt. Maximum Zoals gemeld is de hoogte van de uitkeringen afhankelijk gemaakt van de graad van invaliditeit en varieert hij van 10 tot 80 procent van het dagloon. Kon de maximale uitkering in de conceptie van minister Veld kamp hooguit f 6760 per jaar bedra gen, volgens de motie-Roolvink komt die uitkering maximaal op 16.000 per jaar. De motie, die vooral was inge diend om de middengroepen by lang durige ziekte en invaliditeit een ho gere uitkering te garanderen dan zij conform het wetsontwerp zouden krijgen, riep alleen verzet op by de C.P.N. en bij vyf can de aanwezige KVP-ers. Niet minder De Kamer aanvaardde voorts met algemene stemmen een motie vai socialist Van Lier, waarin de rege ring wordt gevraagd te voorkomen, dat invalide rentetrekkers bij de in voering van de A.O.V. minder in komen zouden verwerven dan zij nu krachtens de geldende interim rege ling ontvangen. Een motie var C.H.-afgevaardigde Tilanus, wa werd gevraagd om de in te stellen gemeenschappelijke medische dienst geleidelijk ook in te voegen in andere sociale verzekeringen, werd eveneens aanvaard met alleen de stemmen van de K.V.P. tegen. De Kamer nam voorts een wetsontwerp aan waarbij de ziektewet, die v lopig nog gehandhaafd blyft, aan de wet op de A.O.V. wordt aangepast. Ook ging de Kamer akkoord met de noodzakelijk geworden wijziging van de organisatiewet sociale verzekering. Jaar gevangenis voor brandstichter (Van onze Utrechtse correspondent) De Utrechtse rechtbank heeft 32-jarige man die op 17 maart brand stichtte in de Utrechtse Bandenon- dernemmg, en daarmee een schade aanrichtte van 440.000 gulden, oordeeld tot een gevangenisstraf een jaar met aftrek en voorwaarde lijke ter beschikkingstelling vai regering. De officier had 2 jaar met aftrek en voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering ge- eist. Verdachte werkte als onge schoolde arbeider bij de U.B.O. was tevens lid van de bedrijfsbrand weer Hy stichtte de brand me bedoeling hem onmiddellijk weer te blussen en daarna een compliment je van de directie te krijgen. staatswege aangestelde jonge politici ae Spaanse studenten voelden deze vakbond als een belemmering in hun algemene vrijheden. Deze nieuwe wet geeft hun de kans hun eigen verenigingen op te richten en eigen besturen te kiezen. De staat voldoet hiermee in ruime mate aan de gestelde eisen van de studerende jeugd. Per faculteit van alle centra mag een vereniging op gericht worden die de activiteiten moet ontwikkelen die de algemene vorming van de studenten ten doel heeft en die de academische belan gen moet dienen. Het bestuur van deze vereniging wordt gekozen door alle officieel bij de betrokken facul teit ingeschreven studenten. Samen vormen deze faculteitsverenigingen het studenten-corps van de univer siteit. Uit deze corpora wordt het dis- trictsbestuui samengesteld en de dis- li ïctsbesturen wijzen weer op hun beurt de leden van de nationale stu dentenraad aan, die het hoofdbe stuur van de studentenvakbond zal vormen, het vroegere Sindicato Es- panol Universitario. ruim getrokken grenzen bezitten zij nu alle vrijheid. De minister van Onderwijs keurt bij voorbaat alle bepalingen goed die de studenten en professoren nog willen toevoegen om een goede functionering van de ver enigingen te bevorderen. Deze tegemoetkoming aan de wen sen van de studenten betekent een definitieve doorbraak naar ruimere democratisering van de Spaanse vak tonden. De staat zal zich steeds ver der hieruit terugtrekken en het be stuur van deze vakbonden, die een van de sterkste peilers van het regi me vormen, steeds meer door de le den, door vrije verkiezingen laten aanwijzen. Niet gesehorst Deze nieuw opgezette vakbond moet aan het begin van het nieuwe studiejaar worden verwezenlijkt. Be- scuurskandidaten moeten een blanco strafregister hebben en zy mogen voor hun activiteiten in het verleden nooit geschorst zijn. Door deze be paling wordt een aantal van de lei ders van de onlangs-gehouden stu dentendemonstraties van bestuurs functies uitgesloten. Alle studenten zijn verplicht lid te worden van deze faculteitsverenigin gen en ook de stemming Is verplicht. Eventuele samenkomsten van de ver enigingen moeten van tevoren aan het rectoraat van de universiteit wor den gemeld en de rector heeft het recht een afgevaardigde te sturen die de besprekingen bijwoont. Door deze maatregel hebben de studenten een ongedachte mate van vryheid gekregen. Door het Sindi cato Espanol Universitario zullen nu alleen extra-academische activi teiten als sport, sociale bijstand, or ganiseren van gezamenlijke reizen en werkgelegenheid voor studenten ontwikkeld worden. Geen politiek De enige belemmering die de Spaanse studenten nog ondervinden is het feit dat het ook nu verboden is de politiek te beoefenen. Indien zij opnieuw over zouden gaan tot openbare demonstraties kunnen zij voor bepaalde tijd worden geschorst door de rectoraten van de staatsuni versiteit. Toch is de houding van de staat edelmoediger dan waarop de studen ten hadden gehoopt. Binnen zeer (Advertentie) U proeft het bij elk trekje: dit is pure, Amerikaanse tabak van opperbeste kwaliteit. Steek eens op! Hunter is een Koninklijk genoegen in een Koninklijk formaat. King Size f. 1.25 DS. R. DE VRIES 25 JAAR IN HET AMBT Geref. predikant te Katw ijk aan Zee Het is vandaag vijfentwintig jaar geleden, dat ds. R. de Vries uit Kat wijk aan Zee werd bevestigd als pre dikant in de geref. Kerken in Ne derland. Ds. De Vries werd op 24 augustus 1913 te Grootegast in de provincie Groningen geboren. Hy studeerde aan de theologische hogeschool in Kampen, waar hy eind 1939 zijn kandidaatsexamen aflegde. De heer De Vries werd 7 juli van het daar opvolgende jaar door ds. M. Elzinga bevestigd als predikant van de Geref. Kerk van Rotterdam-Heyplaat. Op 19 december 1943 verwisselde de ju bilaris deze kerk met die van Al- blasserdam, vanwaar hy op 16 maart 1947 naar Kampen vertrok. Daarna diende ds. De Vries nog ruim zes jaar de Gref. Kerk van 's Graven- hage-Moerwijk. Op 14 oktober 1962 werd hij door ds. P. van der Spek uit Rotterdam-IJsselmonde bevestigd als predikant van de Geref. Kerk van Katwijk aan Zee. Ds. De Vries werd afgevaardigd eerst naar de particuliere synode van Overijsel en naderhand naar die De heer M. A. Reinalda, oud-lid van de Raad van State, oud-commis saris der Koningin in de provincie Utrecht en oud-burgemeester van Haarlem, is op 77-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Op zyn uit drukkelijk verzoek heeft de cre matie vandaag in alle stilte plaats gehad. Marius An toon Reinalda behoorde tot de Nederlanders, die ondanks het gemis aan voldoende onderwijs zich door hun energie en doorzettingsver mogen het tot de hoogste betrek kingen in den lande wisten te bren gen. Ook op maatschappelijk terrein lieeft de heer Reinalda een zeer groot aantal functies van zeer uiteenlopen de aard bekleed. Van het veertigtal functies, die hij bekleedde, kunnen worden genoemd: voorzitter van de persraad, voorzitter van de Neder landse federatie voor vluchtelingen hulp, voorzitter van de stichting „De Nederlandse orkeststichting" tot be heer van het Concertgebouworkest, voorzitter van de Nederlandse emi gratiestichting, president-commissa ris van de N.V. Provinciale Utrecht se Elektriciteitsmaatschappij en van ae N.V. de Arbeiderspers, voorz. van 't College van regenten van 't stads en academisch ziekenhuis in Utrecht, lid van het algemeen bestuur van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs en van de stichting „steun wettig gezag". Naast zyn vele per manente functies had de heer Rei nalda ook zeer vele incidentele. Zo is hij onder meer lid geweest van de staatscommissie-Langemeyer, ter bestudering van het politievraag- stuk en van de staatscommissie in zake de pensionering van orkestmu sici. De heer Reinalda was Ridder-in de orde van de Nederlandse Leeuw en Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. Hij was ook drager van buitenlandse onderscheidingen. HUS IN PRAAG HERDACHT In Tsjecho-Slowakye is Johannes Hus. de Boheemse kerkhervormer, die 550 jaar geleden zyn leven op de brandstapel eindigde, gisteren offi cieel herdacht. Leiders van hervormde kerken in het Westen waren uitgenodigd de plechtigheden by te wonen. Hus leid de, zoals bekend, een godsdienstige en nationalistische beweging, die een zuivering van de R.K. Kerk voor stond. Nadat hy door het concilie van Konstanz ter dood veroordeeld was, voerden zyn volgelingen de Hussieten oorlogen, die van 1419 tot 1436 duurden. Aan de vooravond van de herden king hield de Oecumenische Raad van Tsjecho-Slowakye een her denkingsdienst in Praags Goethische Behlehemkapel waar Hus' volgelin gen hun eerste kerkdiensten in het Tsjechisch hielden en waar de Hus sieten na zyn dood hun centrum hadden. De by eenkomst werd toegesproken door dr. W. A. Visser 't Hooft, secre taris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Verder werd het woord gevoerd door aartsbisschop Pavel So- kolowski van de Russisch-Orthodoxe Kerk, ds. Pierre Bourget, voorzitter van de nationale raad van de Franse Hervormde Kerk, dr. Ermanno Ros- tan, moderator van het Waldenser kerkgenootschap in Rome, en dr. Erich Eichele, bisschop van Wurttem- berg. van Zuid-Holland-West. Voor de ge nerale synode van de Geref. Kerken deputaat voor hulp aan door scheu ring getroffen kerken en tydens zyn ambtsbediening als predikant van de Geref. Kerk van 's Gravenhage as hy meermalen rapporteur van de commissie voor belangrijke zaken in de classis 's Gravenhage. Ds. De Vries was indertyd redac teur van het theologisch studenten- tydschrift „Vox Theologica" en be werkte samen met nu wyien ds. A. Pingnalda in de uitgave „De By bel toegelicht voor het Nederlandse volk" het koek Zacharia. Ds. De Vries zal zyn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Geref. Kerken tegelyk met zyn zil veren huwelyksfeest maandag 20 september feestelyk herdenken. Fusie onaanvaardbaar Het besluit van de Britse metho disten om te streven naar nauwere betrekkingen met de kerk van Enge land heeft in de kring van sommige anglikanen, speciaal de anglo-katho- lieken in de High Church, grote be roering verwekt, zy vrezen, dat dit streven misschien een belemmering zal vormen voor een uiteindeiyke hereniging van Canterbury en Rome. De heer A. H. Simmons, overste van het Genootschap van het Heilig Kruis, een Anglikaanse kloosterorde, heeft aan de aartsbisschop van Can terbury, dr. Michael Ramsey, te ken nen gegeven, dat fusie met de metho disten volkomen onaanvaardbaar is. Hy betoogde, dat de Kerk van Enge land zich niet moet binden aan een vorm van eenheid, die een compro mis inzake het geloof zou verbergen en sprak de waarschuwing uit, dat sommigen liever naar Rome zullen zien dan in zulk een kerk te blyven. Het conservatieve parlementslid Peter Kirk heeft als zyn mening te kennen gegeven, dat de terugkeer van de methodisten het einde betekent van het huidige staatskerkeiyke ka rakter van de kerk van Engeland. HERDOOP IN STRIJD MET R.-K. LEER Het zonder onderscheid opnieuw dopen van christenen, die tot de R.K. Kerk overgaan, wordt in Vati caanstad „zeer onoecumenisch" en „instryd met de r. katholieke leer" geroemd. Priesters die deskundig zyn in het kerkelyk recht, waren echter niet geneigd in te gaan op de merites van het speciale geval van de 18-jarige Luci Johnson, dochter van de pre sident der V.S., die by haar opne ming in de R.K. kerk opnieuw is ge doopt ofschoon zy vroeger als episcopaalse reeds was gedoopt. Het nieuwe doopsel heeft de ver ontwaardiging en ergenis gaande ge maakt van leiders van de Episco paalse Kerk in de V.S. Een Amerikaans priester, die een hege positie by het Vaticaan be kleedt, had hier begrip voor en zette uiteen, dat het opnieuw toedienen van het doopsel volgens het kerke lijk recht alleen geoorloofd is, indien er gegronde twyfel bestaan aan het feit van het eerste doopsel of aan de geldigheid ervan. In zodanig geval moet de betrok ken persoon voorwaardelyk worden overgedoopt met de formule: „In dien gy niet reeds gedoopt zyt, dan doop ik u in de naam van de Vader, van de Zoon en van de Heilige Geest",

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4