aurianen snelden naar de finish ©-* - ^1 j 4 MUSICAL populairste kunstvorm in Amerika met wind in de rug ^eld- T Barbra Streisandde ideale vertolkster Automobilist na botsing met koe verdwenen Een voorlopig nog onbekend ge bleven automobilist heeft een be nauwd en waarschijnlijk pijnlijk avontuur beleefd. Aan het einde van de toegangsweg naar rijksweg 2 in Breukelen kreeg de man plotseling een losgebroken koe op zijn motorkap. Het dier is daarna in een sloot langs de weg geraakt cn verdronken. De wagen werd zwaar beschadigd. De motorkap was in elkaar gedrukt en de voor ruit aan splinters. Bij een benzinestation in de buurt had men vannacht om streeks één uur een harde klap gehoord, maar men wist verder van niets. Toen de veehouder Hoogendoorn uit Breukelen van morgen vroeg ging melken, miste hij een koe. Hij ging op zoek en vond het vermiste dier in de sloot. Ook zag hij de zwaar beschadigde, verlaten auto en een bloedplas. De politie reconstreerde het onge val en is nu op zoek naar de automobilist. 'oedel van Dam .reeg na 18 jaar v rste lekke band tt weer heeft de bijna 400 lemers aan de 18de Laura t eerste dag wel bijzonder gezeten. De regenbuitjes In uit en zij hebben drie- t van de dag met vrij sterke in de rug gereden. Zelfs de eerstelingen, die het juist eerste dag wel eens moei- ebben, viel alles erg mee. allend was wel het grote aan- chklanten, dat de reparatiewa- in de heer M. Bezemer te be ien kreeg. Zelfs Poedel van ■M^die al 18 maal van de party is tt, kreeg in de omgeving van lik een lekke band. Juist te- had hu een collega-deelnemer Iphen uitgelachen omdat ook end te repareren. Begrypeiyk ort daarna, toen Poedel met d plakmateriaal (en dat als handelaar) zün band stond te »n, hy op zün beurt werd uit- partyen waren er dit keer ook Eén van de vrouwelijke leden Ie Haagse politiegroep reed op Rijwielpad bij De Zilk tegen een ykien paaltje. Zij bleek een flin- ^uieblessure te hebben, die door 5 Van der Steen 's avonds werd ie vroeg vJde organisatoren bij het uit- ^1 van de route geen rekening 'jjsn houden met een gunstige /als gisteren, bleek duidelijk uit feit, dat velen reeds uren te aan de stempelplaats „De in Lisse waren, waar de con- pas om 2 uur open ging. Ver is was men opnieuw een half vroeg in Leimuiden in restau- be Keizer, vanwaar men pas om I I mocht vertrekken. iameniyk werd gisteren de 18de j begonnen langs de Hoge Rün- dijk in de richting van Hazerswou- de en Zoetcrwoude. Daar ging het de Weipoortseweg over door Zoeter- woude, richting Stompwijk, naar Delft, waar de eerste knipcontrole was opgesteld. Daar gingen de A- ryders linksaf richting Delft en de B-rijders naar Leidschendam. De A- ryders kwamen het meest zuideiyk tot aan Wateringen- en gingen over Ryswijk door het Westland. Daar ging het weer met de wind in de rug naar Den Haag en Scheveningen. By de watertoren werd dezelfde route weer gevolgd als de B-ryders, die over Voorburg waren gekomen. Vandaar ging het langs de mooie rüwielpaden door de duinen, tot Wassenaar, waar in Meyendel de eerste gezamenlijke controle was. Langs de boulevards van Katwyk en Noordwyk ging de stoet tot aan De Zilk. Over Lisse ging men langs de Ringvaart en de Haarlemmermeer- polder tot Leimuiden. Van Leimuiden was het slechts een wipje naar Alphen. De damesleden van het bestuur lieten zich langs de route ook weer niet onbetuigd, want in Wassenaar werd de ryders koffie en in Kat wyk soep aangeboden. [oordenaar van politieagent neergeschoten met een repeteergeweer gewa- jongeman, die zoals gis- in het kort gemeld in Pitts- (VS) 'n politieman en de vader ijn vriendin had doodgeschoten vee andere politiemannen ge- is gisteren in de vroege och- na een grote jacht doodgescho- oor de politie. 24-jarige Leroy Francis Scott in een bebost gebied waar hij vyf uur had verstopt, verrast, fas een wond aan het verzorgen, lij in een eerder gevecht met de had opgelopen. De politie *f>t toen hy zyn geweer ophief, erweg naar het ziekenhuis is hy leden. politie vertelde, dat er onenig- was geweest over de attenties, '6cott de 16-jarige Ruth Godfrey 'les. De politie werd naar het huis Iepen. Scott begon te schieten en «te Godfrey, de vader van het Ije, eerst. De agent McDonough vyf keer getroffen, zijn lichaam later in het bouwvallige huis J Godfrey aangetroffen. McDo- Wh of een van de twee gewonde ■ten raakte Scott voor hy kon Dertig agenten begonnen het dag werd de omgeving af toeken. Scott zat gehurkt achter boom toen de politie hem na- Be. Zyn hemd was doordrenkt met Sommigen konden er niet aan ontkomen kopje onder in de koude Noordzee. (Foto Leidsch Dagblad) R.-K.-LUTHERSE WERKGROEP Een gemengde R.-K.-Lutherse werkgroep zal de mogelijkheid na gaan van contacten en samenwer king by studies en actie tussen de Lutherse Wereldfederatie en de R.-K. Kerk, aldus een bekendma king van het Vaticaanse secretariaat voor christeiyke eenheid. Van de groep maken zeven rooms- katnolieken en zeven leden van de Lutherse kerken deel uit. De drie voornaamste programmapunten zyn: 1. documenten en discussies over de omvang, de aard en de begrenzing van een verder samengaan by studie en actie tussen de Lutherse Wereld federatie en de R.-K. Kerk: 2. do cumenten en discussies over theolo gische kernpunten voor de toekom stige dialoog tussen de twee licha men en 3. samenvatting van discus sies en de formulering van concrete i aanbevelingen. Een groepje Laurianen 'rijdt over de boulevard van Katwijk. Regen Hoewel de weersomstandigheden vanmorgen heel wat slechter waren dan gisteren het regende enkele malen püpestelen vertrokken al len toch weer in de beste stemming. Zoals wy gisteren melden gaat het vandaag zuidelyk tot over de Lek en Vianen. Morgen wordt in oosteiyke richting gereden langs de volgende routes: Alphen aan den Ryn, Aar- landerveen, Nieuwkoop, Noorden. Woerdense Verlaat. Kockengen, Por tengen, Breukelen, Nieuwersluis, Loe- nen. Oud Loosdrecht, Nieuw Loos- drecht, Hollandse Rading, Lage Vuur - sche Maartensdijk, Westbroek, Maars- sen, Vleuten, Ha ar zuilen, Harmeien, Woerden, Barwoutswaarder, Nieu- werbrug, Bodegraven, Alphen aan den Ryn. By de „Driesprong" in Oud Loos drecht splitsen beide groepen zich en rydt groep A naar Kortenhoef, 's-Gravenland, Hilversum en Soest, om zich in de Lage Vuursche weer bü de anderen te voegen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Rudolf, zn van P. A. van Leeuwen en D C. van der Hoogt: Abram Nlcolaas. zn van J. Stlkkelorum en M. C. C. Wijnands: Theodorus Maria, zn van C. P. van Teylingen en C. E. van der Klugt; Ellen, dr van C. de Winter en A. Verhoeven: Jolanda, dr van A. J. van der Heyden en H. ten Dam; Teu- nls, zn van W. Nljgh en W. van Bee- len; Myranda Johanna Elisabeth, dr van J. Verboeven en F. S. C. van der Waals; René, zn van M. J. Pasma en J. T. Reeuwijk; Ronald, zn van C. Mo lenaar en M. Slingerland; Johannes Gerardus, zn van R. A. van der Klaauw en J. R. J. M. Vermeulen: Ronald Hu- bertus Vincentlus, zn van J. Haver sians en M. H. A. Wehrens; Wilhelmus Johannes Maria, zn van W. J. M. Olst- hoorn en C. P. M. Vogelaar. In Katwijk werden de deelne mers op soep onthaald. (Foto Leidsch Dagblad") Niets kan het Amerikaanse publiek zo hl extase, op winding en bewondering brengen als de musical, de mengvorm van toneel, dans en muziek, die sinds "My fair lady voor de hele wereld een begrip is geworden. Op Broadway, Newyorks beroemde theaterboulevard, gaan op dit moment maar liefst twaalf musicals tegen niet meer dan negen „gewone" toneelstukken. Op het lijstje van de tien Newyorkse stukken met de langste looptijd staan vijf musicals: "Hello Dolly", "What makes Sammy run?", "Funny girl", "Fiddler on the roof" (een bewerking van de ontroerende Tewja- verhalen van Sjolem Aleichum) en "Golden boy" (naar het gelijknamige successtuk van Clifford Odets). 55 jr. e.v. A. Zundert; J. C. Woxiw. 80 jr. e.v. J. Sandberg; T. van den Nieuwendijk, 64 jr. man; J. Stlk- voort. 67 jr, man; J. van Berkel, 64 jr, e.v. C Rodenburg; M. J. van Wyk. 85 Jr. w.v. N. J. de Boer. Samenspel van uiterlijkheid levensblijheid kinderlijkheid en dynamiek (Van onze correspondent in Washington) Wie zich afvraagt waarom de „musical" in Amerika zo populair is kan zich er natuurlijk van af maken door te zeggen, dat het grote Amerikaanse publiek uit is op licht amusement met wat lied jes, een dansje en ivat namaak- emoties. Dat is dan preciesivat de musical te bieden heeft. Maar daarmee heeft men geen ant woord op de vraag gegeven, waar om de Amerikanen nu juist op musicals zo verzot zijn en niet evenzeer de Nederlanders, die voor het overgrote deel ook naar het theater gaan om niet al te zwaarwegend amusement te ge nieten. Wy geloven dat een goede verkla ring voor de populariteit van de musical in Amerika is, dat zyn we zenlijke karaktertrekken opvallend overeenkomen met wat men met een gruwelyke generalisering „het Ame rikaanse volkskarakter" zou kunnen noemen, en wat men al even gene raliserend zou kunnen beschrijven als een samenspel van dynamiek, uiterlijkheid, levensbiyheid en kin- deriykheid. Die elementen vindt men allemaal terug in de musical. Tom Jones, een man die het we ten kan omdat hij tot de producen ten van musicals behoort, vatte kortgeleden het karakter van deze kunstvorm als volgt sanien in een artikel in de New York Times. „Mu sicals bieden beweging". De echte beginnen meteen levendig en blüven op gang. Musicals zyn onthullend door muziek, dans en grote nadruk kelijkheid. Ze „ademen", dat wil zeg gen zü vallen van het ene uiterste in het andere: van het heel intieme in het heel grote, van de close-up „Lelijk", spichtig met een te grote neus", zeggen sommigen van Barbra Streisand (23). Maar zy geeft in „Funny girl" blijk van een groot musicaltalent. Het werd met 'n miljoenencon tract gehonoreerd. V.J in het panorama. Musicals laten al les zien. Zy beperken zich niet tot de dramatische handeling, zij zyn wijdlopig en lyrisch. Transformatie Met deze beschrijving door een man. die tenslotte deze kunstvorm zegt te beschouwen als de enig aan vaardbare vorm van hedendaagse poèzie, lykt my bovengenoemde pa- rellel tussen Amerikaans volkskarak ter en musical voldoende duideiyk gemaakt. Nu nog iets over de musicals, die op dit moment in New York te zien zjn. Het al genoemde „Fiddler on the roof" is de meest geprezen musical van het afgelopen seizoen, niet in de laatste plaats door de onnavolg bare manier, waarop Zero Mostel de melk bezorgende Tewja speelt, die alle problemen rond zün talrijke dochters met wyze humor en humo ristische wysheid te lijf gaat. „Golden Boy" met Sammy Davis in de hoofdrol is naast een kassucces ook een opvoering van kwaliteit, door de New York Times vooral geprezen. Zoals gebruikelijk is bü de omwer king van een toneelstuk tot musical, heeft het oorspronkeiyke stuk van Odets wel heel wat veranderingen ondergaan voor het gegarneerd met dans en zang op de planken kwam. De hoofdfiguur uit Odets stuk was 'een muzikaal hoogst begaafd ejon- geman van Italiaanse afkomst (met de naam Bonaparte), die om vele re- 1 dencn beroepsbokser wordt. In de musical is de hoofdfiguur een neger- j jongen met alle wyzigingen en verschuivingen de problematiek van- I dien. 99 rol nog steeds nummer één. Maar .Funny Girl" steekt Dolly naar de kroon en dat vooral door de ont dekking van Barbara Streisand, die samen met Sidney Chaplin de hoofd rol in het stuk speelt. Het is zeker niet overdreven U zeggen, dat Barbara Streisand op dit moment de populairste actrice zangeres in Amerika is. Allemaal het gevolg van haar fabuleuze suc ces in „Funny girl". Natuuriyk zyn er ook veel mensen, die haar leiyk, spichtig en te lang van neus vin den, maar over het algemeen wordt zij geadoreerd. Steeds meer zelfs, nu zu haar aanvankeiyk privé-karak- ter van wat ongewassen, slordig ge kleed beatnik-meisje heeft vervangen voor een ietwat knotse elegantie met jurken van de duurste Newyorkse huizen, etc. „Funny girl Van de oudere musicals, die al te- een of over de 5000 opvoeringen achter de rug hebben, is „Hello Dol- I ly met Carol Channing in de hoofd- SAMMY DAVIS Golden Boy Zy heeft verder een neiging tot originaliteit, die al tot uitdrukking kwam in de onzinnige verhalen, die zy in het begin van haar carrière 'ze is nu 23) over haar afkomst op diste. Ze beweerde toen in Madagas car geboren en in Rangoon opge voed te zyn. In feite was zy in haar eerste 16 levensjaren niet uit New York weggeweest en was een van de weinige dingen, die in haar leven ge beurd waren, het schrappen van de tweede a in haar voornaam Barbara. Milj oenen maar twintig minuten niet op de p'anken is, geeft Barbra Streisand blijk van een aangeboren musical talent. zy zingt afwisselend rauw en emotioneel, schreeuwerig en subtiel. Haar extravagante gezicht gebruikt ze handig voor vele expressies en wie van musicals houdt moet in haar wel de ideale vertolkster zien van deze kunstvorm vol dynamiek, uiteriyke schyn en afwisseling tussen sentiment en bravoure. Een paar van de songs uit „Fun ny girl", dat het leven behandelt van de beroemde comedienne Fan ny Brice, heeft zy al tot „tophits- gemaakt, zoals „People", „Don't rain on my parade" en vooral „My man". Windeieren heeft haar succes Bar bra die getrouwd is met Eealliot Gould, dan ook niet gelegd .Afge zien van alle inkomsten uit de ver koop van haar Funny Girl-gram- mofocnplaten en het honorarium voor haar optreden in de show elke avond, heeft zy een muitimiljoen- cioUar-contract afgesloten met Co lumbia Broadcasting Company voor televisieprogramma's in de komen de tien jaar. Koude oorlog In „Funny Girl", waar zy van de negen kwartier, die het stuk duurt, ..Funny Girl" ia op zichzelf zeker geen al te sterk werk, maar des ondanks is het door Barbra een enorm succes op alle fronten gewor den. Of hetzelfde zal gebeuren met de nieuwe musical „Flora" the red menace", waarin Liza Minelli opvalt als een nieuwe ster, die door de New yorkse pers met veel gejuich is be groet, staat nog te bezien, maar uitgesloten is het niet. Wy hebben het ongeluk gehad dit stuk door de radio te horen, waar door uiteraard het grootste deel van de eventuele charme van de opvoe ring wegviel. Wat overbleef was ech ter een onverteerbaar baksel van kwasi jolige koude oorlog-ingre diënten met volstrekt onzinnige communisten, samenzwerend om de belangen van de boze te bevorderen. Voor genuanceerde zaken als po litiek, menselijke verhoudingen, enz. lijkt de musical niet het ideale me dium. Maar voor pittig, onstuimig amusement met lach en traan naar Amerikaans patroon is deze kunst vorm onovertroffen. Zolang de ont- spanningsfabriek Broadway zal blij ven bestaan zullen musicals wel tot de grote trekpleisters van het repertoire blijven behoren.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13