Motie tegen Engelse prins vermoedelijk niet in behandeling Ellende progressief in Olltwikkelillgslaildeil SS-er Hofmann LEIDSCH Ém DAGBLAD Franse grotmeisjes weer bovengronds Jiiekeboe - spelletje leidt tot één ambtelijke worst LZC wint Nederlandse dames leiden met 7 - 0 (Van onze Londense correspondent) Het Labourlid Jenkins heeft gis teren in hel Lagerhuis de reeds door hem aangekondigde motie ingediend, waarin hij zijdelings kritiek uitoe fent op prins Philips toespraak over Rhodesië. Prins Philip had vrijdag toen hij studenten in Edinburgh toe sprak aangedrongen op het oefenen van geduld bij het zoeken naar een oplossing voor het Rhodesische pro bleem. In de motie wordt de prins niet persoonlijk genoemd. Slechts wordt gezegd dat voorwaar de voor een constitutionele monar ch ie is, dat leden van de koninklijke familie zich niet in het openbaar uitspreken over politieke strijdvra gen. Uit het oogpunt van procedu re bestond er voor het parlement geen enkel bezwaar tegen indiening van deze motie, die tot nu toe slechts door 31 labour leden is ondertekend. Het is mogelijk, dat conservatieven die het met deze kritiek op het Brit se koninklijke huis oneens zijn, de motie zullen amenderen. Het is echter zo goed als zeker, dat de motie nooit in debat zal wor den gebracht. Het is namelijk een motie bestemd om „in de naaste toe komst" te worden behandeld. Deze formule betekent, dat het alleen een protestmotie is, die de regering naast zich neer kan leggen. Er zyn in de ze zitting al 282 van deze soort mo ties ingediend, zonder dat er de bat op volgde. Indien echter meer dan 100 leden de motie zouden steunen, zou de regering er aandacht aan moeten schenken. Constitutionele deskundigen hellen over naar de mening, dat de prins 't volste recht had voor zijn standpunt uit te komen, omdat iedereen weet dat hjj uitsluitend I namens zichzelf sprak. Maar het is twijfelachtig of de fijne nuance tussen de koningin als hoofd van het gemenebest en haar echtgenoot als particulier in Afrika begrepen wordt. De contro verse is verscherpt door het feit dat Kenia dc toespraak van de prins heeft veroordeeld, terwijl Rhodesië en Zuid-Afrika goedkeurende klanken hebben laten horen. Algemeen is men het er over eens, dat leden van de koninklijke fami lie zich buiten de partijpolitiek moe ten houden. De kwestie van Rhode- sies toekomstige constitutie vormt in derdaad geen partijkwestie, omdat in Engeland alle partijen het eens zyn over de wenselijkheid van een Afrikaans meerderheidsregime. Maar het Gemenebest is verdeeld over het tempo waarin dit moet worden ver wezenlijkt. Fluittoon van goudontdekker LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 6 JULI Vrijdag op de Dam OPTREDEN VAN POLITIE WORDT ONDERZOCHT A'damse correspondent) In de VS is een radiopactief in strument ontworpen, dat een fluit toon voortbrengt bij het registreren van goud is een voorwerp. Hoe meer goud dit voorwerp bevat des te lui der is de toon. De douane beproeft het apparaat voor het ontdekken van goudsmokkelen. Ook zal het waarschijnlijk waarde hebben voor het bepalen van douanerechten voor gouden voorwerpen die worden in- j damse politie met zijn gevoerd daar de juiste hoeveelheid gen een aantal ^demonstranten, die goud kan worden vastgesteld. vrijdag bloemen wilden leggen bij het Nationaal Monument op de Dam. Het apparaat bevat de radio-iso toop xenon-133 die zwakke gam- mastralen uitzendt. Wanneer het op goud wordt gericht begint dit x-stra len uit te zenden. Naarmate het goudgehalte hoger is wordt de fluit toon van het instrument luider. Men verwacht ruimere toepassing van het toestel. Labotaroiumproeven wijzer er op, dat het door bepaalde gen veranderingen ook voor zilver, koper en andere metalen kan worden ge bruikt. op het ogenblik onderwerp een uitgebreid onderzoek. De chef van de algemene dienst, hoofdinspecteur K. Heyink, heeft gisteren een begin gemaakt met de betrokkenen en ooggetuigen, onder wie een aantal journalisten, te ho ren. Hij zet zyn onderzoek nog voort. In de loop van de week zal hy de verbaal van de verklarin- leggen aan hoofdcommissa ris H. J van der Molen. Hoofdin specteur De Leeuw heeft inmiddels ontkend, dat hij tegen een journa list zou hebben gezegd, dat de zaak in scène zou zijn gezet door de re dactie van de KRO-actualiteitenru- briek Brandpunt. De betrokken ver slaggever beweert het tegendeel. De KRO heeft inmiddels de hoofdcom missaris schriftelijk om opheldering gevraagd. Somber relaas van Oe Thant staat terecht Helden De secretaris-generaal va VN, Oe Thant heeft gisteren in een rapport over de hulp aan ontw'kke lingslanden gezegd dat, zoals het er nu u<tzlet, in 1970 meer mensen door werkloosheid, honger en ondervoe ding zullen worden getroffen dan nu. „De ellende van de ontwikkelings landen is progressief. Zy dreigt in Advertentie yuulesi exfruz MEE O-P "V.A. HST TIE De Algemene Vergadering streeft naar een jaarlijkse groei van het nationale inkomen van ontwik kelingslanden tot vijf procent in 1970 Het rapport zegt dat dit per centage tussen 1955 en 1960 jaarlijks gemiddeld 4.5 procent was. en in 19601963 tot vier procent is terug gevallen. Het verschil in het inko men per hoofd tussen genoemde lan den is in de eerste jaren zestig nog groter geworden. Het rapport, dat op de huidige vergadering van de.Ecosoc (Econo mischs en sociale raad van de VN) in Genève zal worden behandeld, zegt verder dat de aanwas van in ternationale hulp en kapitaalverle ning aan de ontwikkelingslanden tot stilstand is gekomen. De achterstand in voedselvoorziening en medische verzorging zyn voor ongeveer een miljard mensen „nog onduldbaarder gemaakt door het peil van huisves ting die zy moeten verduren." „Het wrange feit blijft bestaan dat veel van de armste economieën het langzaamst zijn gegroeid", aldus Oe Tnant. Hoewel de kloof soms on- overorugbaar lijkt zijn de ontwik kelingslanden er zelf een bewijs van dat de moeilijkheden kunnen wor den overwonnen. Het politieke klimaat heeft de VN- oncwikkelingsprogramma's niet rechtstreeks aangetast maar wel „de sfeer". De goodwill en het vertrou wen zijn verminderd. Het hele hulpverleningssysteem vraagt om grotere harmonisatie. Franz Josef Hofmann, een voor malige SS-kapitein, staat sinds van daag in Hechingen terecht voor oor logsmisdaden. Hy heeft reeds levens lang wegens moord in het concentra tiekamp Dachau, en hij staat ook te recht in het Frankfortse Auschwitz- proces. Ditmaal wordt hij beschul digd van moord op 3.384 gevangenen in drie kampen in Zund-Duitsland dicht by de Franse grens. Hij was in die tijd commandant van deze kam pen. Dautmergen, Schörzingen en Bi singen. Hetzelfde proces zal zich ook be zighouden met massamoorden in het kamp Vaivara-Saka in Estland, waar de SS-sergeant Helmut Sch nabel de leiding had. Twee andere SS-man- nen zullen eveneens terechtstaan. Een vyfde heeft zelfmoord gepleegd tijdens zijn voorlopige hechtenis. Bij na 200 getuigen zullen worden ge hoord. Het proces zal naar schatting vier maanden duren. In Bonn is gisteren een proces in beroep begonnen tegen twaalf voor malige SS-mannen en politiefunc tionarissen, die ervan worden be schuldigd te hebben deelgenomen aan het vermoorden van 152.000 joden in het dodenkamp Warthegau. nu in westelijk Polen. Het eerste proces eindigde in maart 1963. Zes van de verdachte werden toen schuldig be vonden en veroordeeld tot straffen variërend van 15 maanden tot drie en een half Jaar. Zowel de openbare aanklager als de verdediging waren in beroep gegaan. maar alleen, als U onze voorschriften goed opvolgt. U maakt gebruik van de wekelijks in ons blad afgedrukte vakantiebon. Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 18 cents postzegel) inzenden, of aan ons bureau bezorgen. de eerste opzendings- Niet opbellen, telefonische opdrachten worden niet in behandeling ge- ■fr Weekabonnees moeten niet vooruit betalen, voor de weken waarin zij met vakantie gaan. Na thuiskomst bieden wij voor die weken een kwitantie aan. Als brief te vereende*»: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingerold acm ons toezendt. [Woonplacrts:_ Kwartaal abonnee doorhalen wat niet van toepassing is. Zeven vrouwen, die vijftien dagen op 110 meter diepter in een grot by de Franse plaats Lacave hebben ver toefd, zijn gisteren naar boven ge haald. Zy droegen donkere brillen om hun ogen aan het licht te De vrouwen werden direct i nabijgelegen hotel gebracht lunch. Vijfhonderd toeschouwers Juichten onder de tonen van een band de meisjes toe toen zij tevoorschijn kwamen. De dokter die het experi ment heeft geleid toonde zich zeer tevreden. Een der deelneemsters, een 33-jarige moeder van twee meisjes, zei dat zij het direct over zou wil len doen als dat nodig was. De 23- jarige Nicole, een ander deelneem ster, zei: „Mijn mooiste herinnering is de goede sfeer van vriendschap, mijn slechtste die van de modder die alles bevuilde". De aankomst van enige mannen van de pers in hun ondergronds verblyf was vol doende om een paniek te ken „nadat wij met zever vijftien dagen in de grot hadden ge leefd zopder enig onvriendelijk woord". De zeven meisjes (Annie, Irne, Barbare, Janine, Franqouse, Marie- Madeleine en Nicole van 21 tot 36 jaar oud) zagen er allen goed uit. Voordat zij naar boven gingen zon gen zy een lied, „De kluizenaars de grot", dat zij hadden gecom poneerd tijdens haar ondergrondse verblijf. Intusser hadden zy ieder gevoel voor tyd verloten. Toen zy zondagavond vernamen dat de tyd voorby was, dachten zy dat het nog langer dan een dag zou duren, vol gens hun eigen berekening. t Als helden zijn de voetbal- f Iers van Victoria gisteren in t hun woonplaats Setubal ont- f vangen na hun overwinning t op Benfica in de Portugese f voetbalbekerfinale. De uitslag t f ivas 31. „A Bola" schrijft f dat de morfine van Setubal f f Benfica verdoofde en Mundo f f Desportivo zegt dat een vol- J komen gemis aan discipline f J Benfica deed onder gaan. Duizenden mensen stonden f in de straten van Setubal bij f de terugkeer van de helden, J die op de schouders werden f j gedragen naar het stadhuis, J waar de ontvangst plaats J vond. Sportsplinters Het Groningse GVAV heeft gis teren twee nieuwe spelers gecontrac teerd. Het zyn rechtsbuiten Wim Vis ser, die van Alkmaar komt en de amateur Jörns, die als linksbinnen voor Drachten speelde. Een Australisch waterpoloteam, dat al enkele maanden in Europa rondtoert komt dinsdag 13 juli Nederland om een aantal wedstrijden te spelen. Op woensdag 14 juli spelen de Aus traliërs tegen de Kikvorsen (de of ficieuze Nederlandse ploeg). Vrijdag 16 juli wordt in Heemstede gespeeld en zaterdag en zondag 17 en 18 juli ontmoeten de Australiërs in Zutfen en Apeldoorn nationale selectieteams. De uitslagen van de gisteravond gespeelde wedstryden in de water- polocompetitie voor de hoofdklasse heren luiden: Neptunus (Amersfoort) Meeuwen 4-4: HZPC—Neptunus (Arnhem) 7-1. Het jundorentoernooi van het Wassenaars Blauw Zwart heeft een overwinning opgeleverd voor HRC. Blauw Zwart legde zelf op de tweede plaats beslag vóór Alpfhense Boys, Roodenburg en Lenig en Snel. VAKANTIEADRES: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen. Rusland verovert de wereldtitel floret (equipes) Rusland heeft maandag de wereld titel op floret voor herenequipes be haald door in de finale Polen met 9-3 te verslaan. Het was een herha ling van de Olympische finale in To kio, toen ook Rusland en Polen te genover elkaar stonden en de Russen zegevierden. Het vorige jaar was de Russische overwinning echter minder overtui gend: 9-7. Het is voor de zevende achtereenvolgende maal sinds 1959, dat Rusland op dit wapen de wereld titel wint. Frankrijk eindigde op de derde plaats en verwees Hongarije door een overwinning met 9-6 naar de vierde. „Een lid" van de Tweede Kamer heeft in het voorlopig verslag over het voorstel tot herziening van de werkwyze van de Tweede Kamer een kritisch geluid laten horen over de wyze, waarop in de parlementaire stukken de verschillende opvat tingen worden weergegeven. Uit de warwinkel van „een lid", „verscheidene leden", „vele le den" kunnen buitenstaanders moeilijk wys worden. Soms lukt het ook kamerleden zelf pas met hulp van de griffier, die het stuk heeft opgesteld. Dit kamerlid zou het „kiekeboespelletje" van de tegenwoordige verslagen geheel willen laten verdwynen door rond en openlijk aan te geven, hoe de verhoudingen liggen en welke opvattingen bepaalde frac ties en ook bepaalde leden van fracties tot uitdrukking hebben gebracht. „Waarom dit spel gespeeld? Men mag gerust tot uiting laten komen, uit welke hoek de wind waait. De verslagen zouden daar door bovendien aan levendigheid kunnen winnen, want men zou de eigen stijl, waarin bepaalde leden hun beschouwingen geven, gemakkeiyker kunnen handha ven dan thans het geval is. Zulke beschouwingen worden zyns in ziens nu te dikwijls byeenge- voegd en tot één „ambtelijke worst" gedraaid", aldus „een lid" Wenselijk Het voorlopig verslag, waarin dit lid zyn opmerkingen maakt, is een duidelijk voorbeeld van wat hy bedoelt. De diverse me ningen samenvattend komt men echter wel tot de conclusie, dat de grote meerderheid een alge mene herzieing van het regle ment van orde voor de Tweede Kamer wenselyk acht. Het in gediende voorstel kan zoals „vele leden" het uitdrukken - in wezenlyke mate bijdragen tot een beter functioneren van de volksvertegenwoordiging en daar door van de parlementaire de mocratie. Dat men het minder eens zou zijn over het z.g. voorleesverbod, lag voor de hand. Uitvoerige be sprekingen zijn eraan gewijd, waarbij veel verschil van mening naar vorenen kwam. In vele ge vallen waren ook de fracties onderling verdeeld. „Velen" ver wachten van het verbod een ver betering. Daarby werd door an deren de waarschuwing geuit, dat de debatten wel levendig moeten zijn, maar niet in een „show" mogen uitmonden. Tijdens de discussie is ook de vraag gesteld of de Tweede Ka mer niet enige algemene regels moet gaan stellen over het ge bruik van radio en televisie tij dens de vergaderingen. Daarin zou dan moeten worden geregeld, wanneer radio en televisie wel of niet kunnen worden toege- (Van onze waterpolomedewerker). LZC heeft gisteravond het plaatsje in de eerste klasse van de zomercom petitie waterpolo van de KNZB zo goed als veilig gesteld. De Leidenaars versloegen hekkesluiter Rotterdam met 37 en legden daardoor op twee kostbare winstpunten beslag. Alleen in de eerste periode heeft de ongeïnspireerd spelende Rotterdamse ploeg de balans in evenwicht kunnen houden. Nadat Hans Parrel de Leide naars de leiding had gegeven, zorgde Chris van der Wiel kort voor de wisseling voor de gelykmaker: 11. In de resterende speeltyden is Rot terdam er niet meer aan te pas geko men. Zonder tot grootse daden te ko men beheerste LZC de matige stryd. Ran (4) en Schoof (LZC) Hans Parrel en Van der Wiel (2) bepaal den de eindstand op 37. De zyi-dames zonder Alie Hoge- veen en Ineke van Oosten hebben het in Den Haag tegen CWP niet kunnen redden. Na een 10 achter stand by de rust moesten de Leidse dames met een 31 nederlaag genoe gen nemen. Greet BergmanHeems kerk zorgde voor de enige Leidse treffer. ATLETIEK Overwinningen van Wijnande Taekema Tijdens wedstrijden op de sintel- baan Maarschalkerweerd in Utrecht heeft de Nieuw-Brunhilde atlete wy- r.ande Taekema twee overwinningen behaald by de meisjes B. Zy won het kogelstoten met een goede 10.91 m. en het hoogspringen met 1.40. Estafettewedstrijden Morgenavond (aanvang 7.15 uur) houdt de A.V. „Holland" op de sin- telbaan Leidse Hout estafette wed stryden, waarvoor grote belangstel ling bestaat. Vorig jaar verbeterde GVAVGro ningen tydens deze wedstryden het Nederlands record op de 4x200 meter. Ook thans hebben de Groningers weer ingeschreven. Nederlandse jeugd wint In Den Haag is gisteravond de eer ste ronde gespeeld van het West- europese jeugdlandenschaaktoernooi, europese j eugdlandensohaaktoernooi dat de laatste keer (in 1963) werd ge wonnen door Denemarken. De uitslagen van de eerste ronde luiden: DenemarkenNederland V3- 2*,£ (voorlopig); West-Duitsland Engeland 2-2; BelgiëZwitserland 2^2-1 VzNoorwegenOostenrijk 3-1 De bouw van de Rotterdam se metro vordert gestaag. Het spectaculaire werk wordt op het ogenblik verricht in Rotterdam zuid, icaar men hard werkt aan de voltooiing van het station „Rijnhaven"Deze overzichtsfoto geeft hiervan een beeld met rechts de bovengrondse perrons en op de achtergrond de boven grondse baan over de Hillenweg en Hillenlaan. Jeugd strijdt om tennistitels De eerste dag van het tennistoer- nooi om het Leids Jeugdkampioen schap heeft geen verrassingen ge bracht. Wel is er in de verschillende partyen stevig strijd geleverd. Moei- lyk had Kallenberg het In het j.e. 1 (de jeugd van 18, 19 en 20 jaar) te gen Huysmans, maar hij wist zich te handhaven: 8-6, 2-6, 6-2. De grote favoriet is voor het J.e. Ij ongetwyfeld Diok Bouman. Misschien kan Bert Hoeke het hem nog moeiiyk maken. Meer stryd belooft het m.e. 1 De verwachte finalisten zyn hier Jo« sine van der Koogh (Noordwjjk 8V) en Gertie Doorenbos (Porescate). Diok Bouman lijkt wel zyn stempel op deze Leidse Jeugdkampioenschap pen te zullen gaan drukken. In het j.d. 1 vormt hy met Bert Hoeke een welhaast niet te kloppen formatie en in het g.d. 1 zal hij met Annelies Heymans ook wel de eerste plaats voor zich opeisen. Afgelopen zondag zegevierde dit dubbel op het tennis toernooi in Waddinxveen. In de fi nale werd met 7-9, 8-6, 6-3 gewonnen van de Roomburg-combinatie Els Heymans/Kees Koole. In het j.e. 1 en 2 boekte Peter Wils van de Katwijkse L.T.V. gisteren twee overwinningenIn het J.e. 1 versloeg hij Peter Kwestroo (6-3, 6-3) en in het J.e. 2 Onno Ruysmans (6-0, 6-3). Indonesische ambassade GEEN BEZWAAR TEGEN STUDIE VAN WAWEJAI Een woordvoerder van de Indonesi sche ambassade in Den Haag heeft gezegd dat er geen bezwaar tegen is c:at de voetballer Wawejai voor stu die in Nederland blyft indien hy dat wenst en dit op eigen gelegenheid denkt te kunnen doen. Als hy de In donesische minister van Sportzaken, de heer Maladl, tydens diens verblyf in Nederland om toestemming zou hebben gevraagd, zou hem dit zyn verleend. Volgens de woordvoerder is men van Indonesische zyde van oordeel dat de jongeman is weggelopen uit de oetbalploeg maar niet uit Indonesië. Zwitserse tennisploeg te zwak Het Nederlandse dames-tennis- team heeft gisteren in de landen- wedstrijd tegen Zwitserland een omlystingsnummer van het interna tionale toernooi van Eindhoven een beslissende voorsprong van 70 genomen. Het vorige jaar in Zwit serland zegevierde Nederland met 13—0. Dl Zwitserse ploeg, die enkele ervaren krachten miste, speelde be neden elk internationaal niveau. De Zwitserse speelsters stelden zich by de service-opvang één of twee meter achter de baseline op en beperkten zich verder tot een vry doelloos le pelen vanaf de achterlijn. Enkele games De enige. die probeerde tennis te spelen, was de Zwitserse kampioene Annemarie Studer, maar deze kon nauwelyks hersteld van een ziek te slechts in enkele games tegen stand bieden aan de goed vollerende Els Spruyt. Betty Stöve, de enige van de drie Nederlandse topspeelsters, die was opgesteld, versloeg zich op twee van óe vyf (boog)ballen van Maja Leuthold, maar won desondanks met 6—1. 62. Meer nut had de ont moeting voor de beide debutantes in de Nederlandse ploeg: de 18-jarige Lydie Janssen-Venneboer en de 16- jaiige Judith Salome. Ondanks haar grotere wedstrydervaxing was Lydl het meest nerveus van de twee. maar zy had dan ook de ei*varen Michele Bourgnon als tegenstandster, die het wapen van de lob kundig hanteerde. Na eindeloze rallies, waarbij de Doetinchemse speelster nauwelyks meer naar het net durfde te komen, werd het toch een Nederlandse zege in drie sets 64, 68. 6—4.' Ju dith Salome zegevierde met 86, 8—6 over Sylvia Gubler. Het Amsterdamse meisje serveerde zwak en sloeg nau welyks een volley. Het afwisselen van drives en lob beheerste ze echter volkomen en wat misschien nog be- langryker was: voorsprong of ach terstand, ze werd er niet heet of koud onder. Een meisje met een dergelijke wedstrijdmentaliteit is zeldzaam op de Nederlandse banen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4