kunst kalei öoscoqp Triomfaal succes voor La Callas in Londen DR. BERNARD DRUKKER bespeelt wonderorgel Miller: Schrijvers winnen aan invloed sr ven hoofdzonden J voor f 2800 Maar zij lijdt aan lage bloeddruk Openbare school voor kleuters moet worden gesticht in Hillegom Het vlot niet met de nieuwe regering in de Dominic, republiek LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 6 JI LT VIERDE BLAD In Sydney's Chevronhotel IUSTRALIËR HOUDT VAN MUZIEK (Van onze correspondent) Een van de indrukwekkendste hotels in het Australische Sydney Chevron, dat een sprookjestuin van een Indische maharadja lijkt. Het telt acht bars, drie restaurants, schitterend aangelegde inen en een openluchtbad. Daar ontmoette ik ,,de docter", zoals gasten hem noemden: dr. Bernard Drukker, de Nederlandse usicus. die er het „wonderorgel" bespeelt. De belangstelling voor ize oud-landgenoot is er enorm. taar, orgel en drums. In Sydney heeft hij grammofoonopnamen gemaakt en hij is voor de radio (Australische Ra dio Omroepcommissieen voor de te levisie opgetreden. Bernard Drukker is organist van de Church of England van de South- portschool en koormees ter. Het bespelen van het wonderorgel in het Chevron-hotel doet hij „voor ontspanning", zoals hty zegt. „Niet zo ver als u misschien zou denken", zegt Drukker, „het muzikale leven Is hier zeer intensief en ik ben echt tevreden. Volkomen vreemde mensen komen dagelijks in het Che vron-hotel naar mij toe en vragen mij oude, folkloristische muziek te spe len. Australiërs houden veel van muziek"! Schrijver-criticus Lord Sackville - 63 - overleden Lord Sackville de romanschrij ver en muziek-crlticus Edward Sack ville West is gisteren in de ou- derdom van 63 jaar in Tipperarv (Ierland) overleden. Hij was een der I voornaamste Anglo-Ierse intellectue len van ztyn tijd. Sackville, die behoorde tot de Bloomsbury Group, verwierf faam met romans als „The ruin" en „Mandrake over the water carrier". Vervolgens begon hij muziek-kri- tieken te schreven. Hij was zelf een uitstekend pianist. In zijn wekelijkse kolom in de New Statesman schreef hy tussen de oorlogen tal van stuk ken waarin hij wees op de ver diensten van toen nog weinig beken de Britse componisten als Britten, Tippett en Berkeley. In 1951 gaf hU samen met Des- mond Shawe Taylor „The record gui de" uit, een encyclopedische studie van vrijwel alle tot dan op gram mofoonplaten vastgelegde muziek. Gevolg van massacommunicatie .Ligt dit niet vèr weg Dr. Bernard Drukker. i wat i Nederland „cultuur' zulk een groot Jang is?", zo vroeg ik hem in de ute woonkamer van zyn huis in luthport, dichtby Surfers Pardise legen en niet ver van Brisbane, de lofdstad van Queensland. Aan de de ingang van het huis ingt een door de bekende klokken- rter Eysbouts uit Aerle-Rixtel loord-Brabant) gegoten klok met scriptie: „Lotty en Bernard Druk- woensdag 24 mei 1961, Rodi lira. Mirjan" de namen van rakkers' kinderen. De klok is een pchenk van Eysbouts aan de oud- ardier van de Amsterdamse ittoren by diens vertrek naar "{Australië. Dmk muziekleven Er wordt in Australië grote aan- 'acht besteed aan ballet, en de grote Sydney en Melbourne. Jebben hun symfonie-orkesten. Zy toumee's door het hele land, medewerking van buitenlandse proemdheden als solist, of dirigent, 3 Willem van Otterloo, die hier al s geweest is en dit Jaar weer komt, Dean Dixon uit West-Duitsland. Een verhandeling over de zeven loofdzonden uit de 13de eeuw is gis- geveild voor 280 pond sterling (f2800). De verhandeling, die oorspronke- ik het eigendom was van de Augus- ijnenabdij In Waldhausen in Ne- •Oostenrijk is geschreven door Perault, een doctor van Universiteit van Parijs en wty- lisschop van Lyon. De verkoper was het lagerhuislid Voodrow Wyatt, de koper een Brit- boekhandelaar. Zeventien partyen manuscripten en toeken, eigendom van het historisch rp Genootschap van Long Island, wer- len aan een boekhandelaar in Lon den verkocht voor in totaal 7695 pond (f76950). Daarbij bevond zich een brevier £uit de 14e eeuw, geschreven de inedictyner abdij van St.-Pierre de fcaldin te Gent, dat 2600 pond [(f26000) opbracht. Deze en andere Westerse en Oos terse manuscripten en miniaturen öjn verkocht door Sotheby. Bekend acteur Jan v. d. Linden - 65 - overleden In zjjn woning in Den Haag is op 65-jarige leeftijd overleden de ac teur J. P. van der Linden. Jan Peter van der Linden volgde aanvankelyk een opleiding tot schil der aan de Academie voor beelden de kunsten in zijn geboorteplaats Den Haag. Op aanraden van Edu- mard Veterman en na een aanbod van Cor van der Lugt Melsert werd hi) acteur. Hij debuteerde omstreeks 1920 bij het Rotterdams Hofstad To- I neel van Van der Lugt, ook was hy 11(1 daar regisseur. Voorts maakte hy deel uit van het Residentie Toneel het Rotterdams Toneel van Johan I Steenbergen jr, De Haagse Comedie en het Rotterdams Toneel van Co Ar- noldi. De laatste jaren werkte hij bij De Haagse Comedie. uir Enkele van zijn rollen waren: de doodgraver in „Hamlet" de aankla- ger ln „De nacht van de 16e Janua ri", Anselme in „De Vrek", Doolittle nek in ..Pygmalion" en de beklaagde in «Het proces Andersonville". ssen in het bespelen van piano, gi- Dr. Drukker heeft een druk leven als muziekdirecteur aan de South- portschool in Queensland, die 600 leerlingen telt. Na schooltijd geeft hij ook privé- De Amerikaanse toneelschrijver Ar thur Miller heeft gisteren op het Pencongres In Bied verklaard, dat de schrijvers tegenwoordig aan Invloed winnen en een politieke en maat schappelijke macht worden. Sprekende over de situatie van de schrijver merkte Miller op: „de cul tuur betaalt tegenwoordig, al deed zij dat vroeger niet. Zij heeft massa's verbruikers, en een massaal distribu tie- en publiciteitsapparaat, precies zoals de automobielindustrie en de badpakkenfabricage". Over de huidige positie van de schrijvers zei hij: „Als Je Jaren ge leden zei. dat je schryver was, klonk dit een huisbaas niet bepaald als de hoogste aanbeveling ln de oren. Te genwoordig aarzelt hij op zijn minst voor hij weigert je een woning te ver- huren want Je zou wel eens rijk kun nen zijn." Deze positieverbetering schreef Mil ler toe aan de massacommunicatie, speciaal de t.v., „waardoor mensen, die vroeger slechts bekend waren bij een gespecialiseerde groep, thans op alle niveaus onder de aandacht van het publiek worden gebracht met het gevolg dat zij, potentieel althans, po litieke en maatschappelijke machts elementen worden. „Ik geloof, dat de literatuur op het punt staat, eigendom van het publiek te worden inplaats van het voorrecht van betrekkelijk weinigen", zo zei Miller nog. Wat het literair© klimaat ln de V.S. betreft maakte hij de volgende opmerking: „Niet lang geleden was de klacht, dat de schrijver of kunstenaar bij het publiek bijna totaal onbekend was. Dit werd beschouwd als ©en kenmerk van het materialisme van onze cul tuur. YVty naderen snel de ttyd, waarin de schrijver evenals de andere per sonen die het publiek bezighouden, zoals de politici en de acteurs even goed bekend en evenzeer overgeleverd zullen zijn aan de grillen van de mas- sapubliciteit." BLIJVEN TELLEN... Van tijd tot tijd telt u uw geld. Is het nog geen tijd om het bij de N.M.B. te brengen? Sparen is er nu nóg inte ressanter geworden: beleggingsboekjes en spaarrekening met een rente van 3'termijnboekjes nu met een rente van Zo blijft u tellen. Bijtellen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Lelden: Breeatraat 61-63. Sassenhelra: Postwljkkade 1 Zij zong voor Koningin Elisabeth Op bevel van Ged. Staten Het gemeentebestuur van Hllle- I van het kleuteronderwijs had onder- gom is door Gedeputeerde Staten zocht, dat de oprichting van een open- openbare kleuterschool in Hillegom (Van onze Londense correspondent) De gevierde en vurige Maria Callas ontving gisteravond, na haar triomfantelijk optreden als Tosca in het Royal Opera House in Londen een staande ovatie. Zo groot was de geestdrift van het publiek, dat zij twaalfmaal werd teruggeroepen. Men vroeg om meer, zelfs nadat de dirigent Georges Prêtre de avond met het spelen van het volkslied had gesloten. Voor zij het gebouw verliet sprak Maria Callas met de Koningin, Prins Philip en de Koningin moeder, die deze liefdadigheidgala-voorstelling hadden bijge woond. Er werden fantastische prijzen betaald. Zelfs een half uur nadat de voorstelling was begonnen werden er nog plaatsen voor f 650 per stuk aangeboden! Maria Callas zei, dat zij diep gelukkig was over de enthousiaste reac- ?s van het publiek. De tenor Tilo Gobbi zeide: „Maria Callas heeft prachtig gezongen. Je weet, dat als je met Maria zingt, alles goed gaat". Maria Callas had eerst honderden teleurgesteld omdat zij wegens haar gezondheidstoestand bij de drie voor afgaande voorstellingen verstek had moeten laten gaan. Haar plaats werd toen gelyk gemeld met groot succes ingenomen door de in Enge land wonende Australische zangeres Marie Collier. Deze maakte zo'n uit stekende indruk dat zy onmiddellijk een uitnodiging ontving van de Scala in Milaan. Indringender dan ooit! Maria Callas lijdt aan lage bloed druk. Zij verklaarde dat zy besloten had uitsluitend op deze ene gala voorstelling op te treden, omdat het Engelse volk dit van haar verwachtte. Zomeracademie voor organisten in Haarlem De minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelyk werk, mr. M. Vroiyk, zal zondagavond 11 Juli ln de Waalse Kerk in Haarlen de zomeracademie voor organisten of ficieel openen. Deze academie gaat uit van de Stichting Internationaal Orgelconcours, dat vanavond het jaarlyks concours in de Grote Kerk in Haarlem opent met een concert van de deelnemers aan de improvi- satiewedstryd. De wedstryd zelf wordt morgenavond in de grote kerk in Haarlem gehouden. Zondagavond zal Klaas Bolt een orgelrecital geven, waarna in het Frans Halsmuseum een ontvangst volgt van het bestuur van de Stich ting Internationaal Orgelconcours. Maar ook dit optreden was tegen het advies van haar dokter. Maria zag van repetities af. maar zy kan deze rol wel dromen. indringender dan ooit. Het was ech ter duideiyk dat zij niet in staat zou zijn geweest viermaal achtereen op te treden. De wereldberoemde Itali aanse prima donna, de sopraan Maria Callas, is gisteravond in Het Londense Covent Garden Theater opgetreden voor o.a. Ko ningin Elizabeth. De zangeres be treedt hier door de artiesten ingang het theater. Zuid-Holland bevolen bare kleuterschool iif de voonwtyk hadden het gemeentebe stuur om zo'n kleuterschool ge vraagd, maar de gemeenteraad was tegen. Hij oordeelde, dat Hillegom nog geen openbare kleuterschool kent en als er een zou moeten ko men. moest die niet in Elsbroek staan, maar in de oud© dorpskern De ouders van de kleuters uit Elsbroek vonden dit besluit van de ia.ad vreemd, omdat B. en W. van Hillegom de gemeenteraad hadden I voorgesteld het verzoek verantwoord was. Elsbroek ligt centrisch van de oude dorpskern en is ervan gescheiden door een drukke verkeersweg, zodat het levensgevaar - iy'k ia de kleuters naar de byzon- dere kleuterscholen te sturen, die vier tot vyf kilometer van Els- breek liggen. Nadat in december vorig Jaar de kwestie in behandeling werd geno men by Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, bleek dat de ouders van tenminste dertig kleuters Gede puteerde Staten moesten verzoeken Jean Aujame verongelukt De Franse schilder Jean Aujame ls by een auto-ongeluk in Frankrijk om het leven gekomen. Hy is 60 jaar ge worden. Aujame was een figuratief schilder die verscheidene prijzen heeft gekregen. Het vooral als dramatische actrice die na de eer ste acte reeds vyfmaal bisseren moest dat zij haar gehoor gevangen hield. Haar st«m was minder sterk dan gewoonlijk, doch zachter en flu- weliger dan by het vorige optreden ln Londen. Haar grote aria „Vlssi d'arte" zong zty met grot© eenvoud en daardoor „Mutter Courage" had groot succes Als onderdeel van het Holland Fes tival is gisteravond in de Amsterdam se Stadsschouwburg onder grote be langstelling en met groot succes op getreden het Westduitse toneelgezel schap „Biihnen der Stadt Köln" met een voorstelling van „Mutter Courage und Ihre Kinder", geschreven door Bertolt Brecht. Het ls een kroniek uit de 30-jarige oorlog geschreven in 1939 en bedoeld als waarschuwing voor de tweede we reldoorlog, met muziek van Paul Des sau onder regie van Peter Palitzsch. De titelrol werd gespeeld door Ursula von Reibnitz. Vanavond wordt „Mutter Courage" opgevoerd in de Kon. Schouwburg in Den Haag. Elsbroek te stichten. Door middel van machtigingen ls dit thans ge schied Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben thans overwo gen, dat het gemeentebestuur van Hillegom het verzoek van de ouders van Elsbroek alleen had mogen af wijzen, als er andere openbare kleu terscholen genoeg in Hillegom zou den zijn. Het verzoek van de ouders voldeed overigens aan alle eisen, zo dat de school inderdaad in Elsbroek moet komen, waar de tenminste der- t:g kleuters die naar de openbare kleuterschool zullen gaan, wonen binnen een straal van drie kilometer van de plaats, waar de school zal kernen. Paul Taylor vond eigen dansstijl „The Paul Taylor Dance Com- pany", met als choreograaf de jeugdige danser Paul Taylor, heeft gisteravond in de Kon. Schouwburg zijn eerste voorstel ling gegeven in het kader van het Holland Festival. Paul Taylor komt uit de school van Martha Graham, de propagandiste van de moderne dans in Amerika, doch zocht naar eigen wegen en heeft Inderdaad een eigen stijl gevon den, waarin veelvuldig humor en intelligentie om de voorrang strij den. Eigentijdse dansen worden door hem en zyn gezelschap uitgevoerd op composities van Haydn, Handel, Vi valdi, Scarlatti, Telemann en andere barokcomponisten, waarby ln hoofd zaak uitgegaan wordt van de muziek. Ook de „pop-art" komt aan de orde. Het staat vast, dat dit eerste optre den, waarin o.a de balletten „Aureo le'„Duet" en „Scudorama" werden uitgevoerd, buitengewoon in de smaak is gevallen. Sinds 1960 heeft Paul Taylor dan ook met zijn groep op vele FeatJvala zowel In Amerika als Europa sterk de aandacht getrokken. Op het International© Dana Festival In het i Champs Elyséea Theater in Party©, won hty, met de Sowjet Unie, Enge land, Frankryk en Zweden als con currenten, de Gouden Prtya voor choreografie. Het overleg over de vorming van een voorlopige regering in de Domi- nicaan.se republiek is na aanvanke- lijk optimisme opnieuw in een im passe geraakt. De vertegenwoordi gers van Caamano en Imbert heb- I ben geen overeenstemming kunnen i bereiken over drie kandidaten, die door een commissie van de Organi satie van Amerikaanse Staten wa ren voorgesteld voor de vorming van een regering. De secretaris-generaal van de OAS, Jose Mora, weigerde jzich uit te laten over de oorzaken van de mislukking. De radiostation, dat door de „im- bertisten" wordt beheerd, beschul digde gisteren de OAS ervan dat zy een orgaan is dat ln dienst staat van een grote mogendheid, dat zy buiten haar bemiddelingsmissie gaat en verantwoordelyk is voor alle ne gatieve aspecten van de huidige toe stand in de Dominicaande republiek. De betrekkingen tussen de OAS- 1 commissie en de aanhangers van 'Caamano schtynen veel beter te zyn. Daarentegen werd. op het militaire vlak, door het hoofdkwartier van de Interamerikaanse strijdmacht mel ding gemaakt van schending van de I overeenkomst tot staken van het vurenaanhangers van Caamano hadden militairen van Nicaragua, die in de Interamerikaanse strijd macht dienst doen, aangevallen. Er waren onder de militairen geen do den of gewonden gevallen. Van de zyde van de „caamanisten" werd gezegd, dat de door hen beheerste wijk was beschoten en dat een kerk was getroffen. Hlerby waren drie personen gewond. Een fregat van Imbert'a junta heeft fisteren een uur lang ztyn ka- mandoposten van Caamano's re bellen gericht. Vervolgen© verliet het schip de haven van Santo Domingo, geescorteerd door de Amerikaanse torpedoboot jager Davis. Schoten werden niet gelost. Het In cident leidde echter tot een reek© nieuwe protesten van de rebellen te gen de Junta en de Verenigde Sta ten. Kolonel Francisco Caamano De- no, leider van de rebellen, die de ma noeuvres in de haven van het dak van zyn hoofdkwartier ln het cen trum der stad gadesloeg, zei, dat de Junta het fregat met voorbedachte rade de haven had laten binnen varen om een incident uit te lokken, dot zou kunnen dienen als voor wendsel voor een aanval op het re bellen bolwerk. Het fregat voer achter de Ame rikaanse marinetanker Pioneer Val ley de haven binnen. E>e tanker voerde brandstof aan voor een elek trische centrale, die een groot deel in het land van stroom voorziet. De Amerikaan Ellsworth Bunker, hoofd van de commissie van be middelaars van de Organisatie van Amerikaanse Staten, zei: „De OAS had van beide partyen toestemming gekregen om de tanker de haven te laten binnenvaren. Wy konden niet intyds contact opnemen wat betreft het fregat".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11