LEIDSCH DAGBLAD Zware bommenwerpers in actie tegen Vietcong BIERMAN N.V. Snelle overval stelling bij Ba op Gia V S - ruimte vlucht 8 dagen start 17 van aug. Auto's als stukjes speelgoed van de weg gevaagd Amerika's economie groeit sneller dan van de Sowjet-Unie (§ud ^Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 5 JULI 1965 No. 31607 pirecteur; a a El van Disüoeck joofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10.70 per kwartaal, f 3.55 per maand, f 0.83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro do 57055 B-52 bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht hebben 'andaag bombardementen uitgevoerd in een gebied op ongeveer zestig km ten noordoosten van Saigon. De streek is een onderdeel van een zone waar zich, naar men vermoedt, ten minste achtdui zend guerrillastrijders van de Vietcong op houden. Een week ge leden waren Amerikaanse parachutisten en Zuidvietnamese mari niers dit oerwoudgebied binnengetrokken. Zij vonden voedselop slagplaatsen, die meer dan driehonderd ton rijst bevatten. In Saigon verwacht men, dat de bombardementen van de ge weldige bommenwerpers de inleiding vormen tot een tweede op mars in dit gebied. Het is de tweede maal in drie weken dat de bommenwerpers in de strijd worden geworpen. Bloedige slag ten zuidwesten van SAIGON Vietcongstrijders, naar schatting duizend man, overvielen vanochtend stelling die de plaats Ba Gia dedigt. Volgens een Amerikaanse woordvoerder leed het garnizoen zware verliezen. De Vietcong ont ruimde de post later weer. De rege ringsstrijdkrachten keerden daarop terug. Ba Gia ligt ongeveer 65 km zuidwesten van de grote Ameri kaanse luchtbasis Da Nang. Een Amerikaanse militaire woord voerder heeft meegedeeld dat giste- in een slag bü Baelieoe, onge- 175 km ten zuidwesten van Sai- |on, 130 Vietconstrydcrs waren ge- Aan Zuidvietnamese zijde sneuvelden veertien man. Vanochtend werden weer twee luchtaanvallen op Noord-Vietnam litgevoerd. Verscheidene bruggen werden gebombardeerd in een gebied eer honderd km ten zuiden van Hanoi. De „New York Times" meldde gis teren. dat een grote concentratie van oorlogsmaterieel in het gebied van Hanoi en Haiphong toenemende be zorgdheid in Washington veroor zaakt. „Kringen van de inlichtingen- KOUDSTE WEEKEINDE [(Van onze weerkundige medewerker). Het afgelopen weekeinde zal \er loaarschijnlijk wel het koud ie van deze zome blijven. Eind- ven meldde gisteren als maxi- 14 graden Celsius. Dat is rmaal voor midden april en ne ten graden beneden het normale juli-maximum. Het record laag ste juli-maximum is voor De Bilt 12.8 graden Celsius in juli 1903 jgemeten. Een groot verschil met uid-Italië, waar Palermo gisteren 42 graden noteerde. Nog twee gra den kouder dan in ons land bleef het gisteren in München. Aan de .zuidzijde van de Alphen viel in Locarno 55 milimeter regen. Dicht hij de grond werd gisteren en ook in de afgelopen nacht in Oost- Brabant een temperatuur van nul traden gemeten. De aanvoer van koude lucht neemt langzaam af Van morgen af is een geleidelijk herstel met wat hogere middag- temperaturen te verwachten. dienst geloven dat een grote hoeveel heid oorlogsmaterieel over zee naar Haiphong wordt aangevoerd en wordt gebruikt om een zwaar ver sterkte enclave in Noord-Vietnam te vormen", aldus de militaire corres pondent van het blad, Hanson W. Baldwin. Haiphong is een havenstad, 80 kilometer ten oosten van de Noordvietnamese hoofdstad gelegen. Tot het oorlogsmaterieel zouden Mig- 21 straaljagers behoren, aldus Bald win, die zich zouden kunnen meten met de modernste Amerikaanse jachtvliegtuigen, die in Vietnam in gebruik zijn. De enclave zou tevens een klein maar belangrijk offensief potentieel hebben in de vorm van de Russische 11-28 lichte straalbom- menwerper. Baldwin schrijft voorts, dat Noord-Vietnam voigens onbeves tigde berichten nu de beschikking heeft of in ieder geval zal krijgen over ballistische raketten met een be reik van ruim 1600 kilometer. Rus sische adviseurs en technici staan de Noordvietnamezen terzijde, aldus de correspondent. zien de Noordvietnamezen en de Vietcong volgens hem eerst de resul taten van het natte-moessonoffen- sief van de komende maanden zul len willen afwachten. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Dean Rusk, heeft zaterdag een gesprek met de Russi sche ambassadeur a. S. Dobrinin ge had dat een half uur duurde en dat werd aangeduid als „een algemene bespreking". Vietnam zou het be langrijkste onderwerp van gesprek geweest zijn. Verwacht wordt dat zij elkaar nog een keer zullen spreken voor Dobrinin met zijn periodieke vakantie naar Moskou gaat. Tweede pauze De mogelijkheid van een „tweede pauze, langer dan de eerste" in de bombardementen op Noord-Vietnam „is in studie", aldus deelde de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, gisteren in een televisie-interview mee. Hij waar schuwde echter dat de Amerikaan se regering daarmee de weg naar vrede wenst te bereiken „en niet zo maar een gebaar wil maken dat van geen enkel nut voor de vrede zou zijn". Van de andere kant is „tot dusver geen enkele aanwijzing ge komen üie doet veronderstellen dat een pauze de zaak zou veranderen". „Gematigdheid heeft onze politiek in de naoorlogse periode ge kenmerkt". aldus minister Rusk. In de kwestie-Vietnam hebben de Ver enigde Staten zich gedurende de eer ste vier jaren van de infiltraties van uit Noord-Vietnam van ingrijpen onthouden. Rusk verklaarde dat Ha noi ..wooidvoerder" is van de „tien duizenden lieden die naar Zuid-Viet- nam zijn gestuurd" en dat het daar om Noord-Vietnam is dat aan de conferentietafel moet plaatsnemen. De Zuidvietnamezen in de rijen van de Vietcong vormen volgens de minister slechts een kleine minder heid die ncoit in staat zal zijn om her vertrek uit Zuid-Vietnam van de tienduizenden uit het noorden ge komen guerrillastrijders te verzeke ren. Rusk liet uitkomen dat Wash- mtgton geen enkel bezwaar zou ma ken wanneer Hanoi „leden van de Vietcong of het Nationale Bevrij dingsfront" naar de conferentietafel zou willen meebrengen. De Ameri kaanse regering is niet van plan welk lid dan ook van de Noordviet namese delegatie het recht te be twisten aan een eventuele vredescon ferentie deel te nemen. Maar zij ver wacht dan ook niet dat men op enige wijze kritiek zal leveren op de sa menstelling van de Amerikaanse de legatie. aldus Rusk. Nog te vroeg Het is nog te vroeg om de kwes tie-Vietnam voor de Verenigde Na ties te brengen, aldus de Britse am bassadeur in Washington, Sir Pa trick Dean gisteren in een inter view vooi de Amerikaanse televisie. Hij vond het overigens wel wenselijk, dat dit eens zou gebeuren en ver klaarde dat hij in het geheel niet verrast zou opkijken wanneer het uiteindelijk zover kwam. Zolang de betrokken partijen het echter niet eens zijn over deze procedure be twijfelde by of de Verenigde Naties iets zouden kunnen ondernemen. „Een dermate omstreden kwestie waarby dan nog de belangen van de grote mogendheden op het spel staan nu aan een dergelyke or ganisatie voorleggen zou het tegen gestelde van wat beoogd wordt tot gevolg kunnen hebben", aldus Sir Patlick. Hij achtte overigens de kans op on derhandelingen vrywel nihil, aange- Vannacht is rond het midder nachtelijk uur een onbemande auto op de Amsterdamse Rozen gracht een meubelwinkel bin nengereden. Dit gebeurde toen de bestuurder een meningsver schil met een taxi-chauffeur be- prak. De auto vond het gesprek blijkbaar wat langdradig en ging op weg om tot stilstand te komen Omdat zowel de astronautenploeg als de technici op de grond in tijdnood zijn gekomen, heeft het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart Nasa besloten de vlucht van de Gemini V een week uit te stellen tot 17 augustus. De vlucht zal acht dagen gaan du ren. Aanvankelijk was een vlucht van zeven dagen geprojecteerd. Blijkbaar heeft men een extra experiment ingelast, waardoor ook de training op het laatste moment moest worden verlengd. De bemanning zal bestaan unt de ruimtevaarders Gordon Coo per en Charles Conrad. Reserves zijn Neil Armstrong en Elliott Seez. Cooper maakte in men 1963 in ruim 34 uur. 22 omwentelin gen om de aarde. Men had gehoopt de Gemini V be gin augustus te kunnen lanceren maar, zoals één van de woordvoer ders zei, „wij komen in tijdnood. Het vluchtplan is nog niet geheel vast gesteld en de bemanning heeft meer training en voorbereiding nodig voor een opdracht als deze". Cooper en Conrad en hun reserves hebben zes dagen per week twaalf uur gewerkt sinds de vlucht van de Gemini IV van de astronauten James McDivitt en Edward White. Al we ken vóór deze succesvolle vlucht zijn zij met hun training begonnen. Ook in ons werelddeel komen van tijd tot tijd wervelstormen voor. zoals in Italië, waar velen zijn gedood en enorme schade is aangericht. Deze foto toont een boerderij in de Povlakte bij Par ma. die in een puinhoop is ver anderd. Twee doden Bromfiets rijdt tegen auto Bij een aanrijding tussen een bromfiets en een personenauto op de ïijksweg tussen Raamsdonksveer en Costerhout zijn gisteravond twee per sonen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 22-jarige heer Ad van den Elshout uit Ooster hout en de achttienjarige mejuffrouw N. Boons uit Raamsdonkdorp. Toen ze vanaf de polderweg de rijksweg op leden kwamen ze met hun bromfiets in botsing met een personenauto. Beide overleden enige ogenblikken na het ongeval. Hun stoffelijke resten zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Raamsdonksveer. Wervelstorm in Italië De hittegolf in Italië woedt onverminderd voort. Gisteren is echter in het noorden van het schiereiland grote schade aange- Paratyfus in restaurant Automobilisten strandden op kraaiepoten •Van i Brusselse correspondent) De absolute voorsprong van de i nomische commissie van het Con- Een onderzoek door de keurings- Amerikaanse economie op de Sow- gres, genaamd „Huidige economische dienst vanw aren in Zutphen heeft jetrussische zal blijven toenemen, al- [aanwijzingen voor de Sowjet-Unie". aangetoond dat de voedselvergiftiging Jus een Amerikaans rapport aan het In h t raDDOrt ODtremerkt die enkele klanten van een restau- Congres. Het rapport voorspelt voorts - - rant in Apeldoorn hebben opgelopen. dat de economische groei van de moet worden gezocht in het feit. dat Sowjet-Unie in de komende vijf jaar twee personeelsleden drager warenniet sneller zal zijn dan die van van paratyfusbacillen. Deze twee j Frankrijk of Italië, en aanzienlijk werknemers hebben een werkverbod [geringer zal zijn dan die van Japan. [stond en de keuringsdienst heeft het be- l>"f conclusies lijn vervat in een WestJj drijf onmiddellijk ontsmet. De zaak «oor deskundigen samengesteld rap- slechte net lets vóór dat van Italië dat hoewel het bruto nationale pro- dukt van de Sowjet-Unie het op een j na grootste ter wereld was, het bruto nationale produkt per hoofd van de bevolking slechts op de vijfde plaats i de V S., Frankrijk, West-Duitsland en Engeland, inmiddels de gezamenlijke tegen i bankstel. WEERBERICHT Minder koud Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond wisselende bewol king met aanvankelijk nog enkele lokale buien. Matige tot zwakke noordwestelijke wind, later draaiend naar zuidwest. Koude nacht, morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 6 juli Zon op: 04.28 uur; onder: 21.01 uur Maan op: 13.42 uur; onder: 00.38 uur. Hoogwater in Katwijk te 09.08 uur en 21.38 uur. Laagwater te 04.41 uur en 17.07 uur. STRANDVERWACHTING De hoge druk bij Ierland valt weg. Hierdoor draait de matige wind naar ""f zuid-west. Morgen nog een kleine kans op buien, maar overwegend zon- jnig. Overdag 16 k 17 graden. Veel later 15 graden. Vooruitzichten: ge leidelijk aangenamer strandweer met een langzame stijging van de tempe ratuur. bestaat uit 16 pagina's Japan. Het rapport vat de nomische problemen, waar het Krem lin mee heeft te kampen als volgt sa men: „In de tweede helft van dit de cennium zien de Russische leiders j zich geplaatst tegenover een sterk toenemende vraag bij schaarser ge worden middelen. Gegeven een ver minderde toeneming van het aantal arbeidskrachten en de verminderde efficiency van de kapitaalinvesterin gen. kan het regime niet tegelijker tijd de levensstandaard verhogen, een snelle groeisnelheid handhaven en zich meten met de V.S. in de ruimtevaart en de atoomontwikke lingen". Tevens wordt opgemerkt dat het geboortecijfer in de Sowjet-Unie is gedaald als een onbedoeld effect van het grote gedeelte van de ge trouwde vrouwen, dat werkt. Sinds het begin van de jaren-'50 is het geboortecijfer gedaald met 21 pro cent. En de Sowjetrussische regering maakt zich zorgen over de zware last van de huishouding voor de werken de huisvrouwen en moeders. Volgens het rapport zijn de zware huishou delijke lasten, gecombineerd met de eisen van een werkkring voor vele werkende vrouwen aanleiding ge weest tot beperking van het kinder tal tot één, hooguit twee. Een andere factor die tot deze daling bijdroeg is het relatief kleine aantal vrouwen dat nu de leeftijd bereikt voor het krijgen van kinderen, door de lage geboortecijfers gedurende de tweede wereldoorlog. Het rapport voorspelt dat de bevolking der Sowjet-Unie die nu ongeveer 229 miljoen bedraagt, in 1975 tussen de 245 en 261 miljoen en in 1985 tussen de 259 en 299 mil joen zal liggen. -Zestig voor het merendeel Neder landse automobilisten, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag ge strand op de kraaiepoten die een smokkelaar had uitgeworpen tussen Eindhoven en Hasselt in België. De man die met 2600 kilogram Neder landse smokkelboter op weg was, werd achtervolgd door de Belgische douanebeambten. Hij wist ze lange tijd voor te blijven. Hij reed rondom ce stad Hasselt en ook er doorheen daarbij kraaiepoten. bakstenen en rookbommentjes uit zyn blijkbaar wel voorziene arsenaal op de weg werpend. Toen zijn voorraad was uit geput stopte hij en ontkwam. Meer dan zestig automobilisten, die de op de smokkelaar jagende douaniers waren gepasseerd, zaten echter met kapote banden. Rubirosa overleden De Dominicaanse diplomaat Por- firio Rubirose is vandaag bij een ver keersongeluk in het Bois de Boulogne in Parijs om het leven gekomen. Ru birosa is gehuwd geweest met de Amerikaanse miljonaire Barbara Hutton en met de Franse actrice Danielle Darrieux. Hij overleed na het ongeluk tijdens het een ziekenhuis. richt door een grillige wervel storm, die de dood van zeker elf personen op zijn geweten heeft. De wervelstorm trok een pad van vernietiging, waarin ruim 150 gewonden achterbleven. Van velen hunner is de toestand ernstig. Bij Parma werden auto's als stukjes speelgoed van de autosnelweg geveegd en vele meters verder in de velden neer gegooid. De helft van het aantal doden zat in auto's die door de wind werden op genomen en verderop neerkwamen of in rivieren wegzonken. Een Italiaan se vrouw en kind kwamen om in een auto, die bij Milaan in de rivier de Olona werd geveegd. Vijf personen kwamen om het leven in instorten de boerenwoningen en veestallen. De schade, die in de Po-vallei werd aangericht door de wind met een snelheid van 200 km per uur en door hagelstenen ter grootte van tennis ballen, wordt op vele miljoenen gul dens geraamd. De wijngaarden in de streek van Verona-Vizenza zijn zwaar beschadigd. Honderden plattelanders zullen in afwachting van omvangrijke herstel werkzaamheden aan hun huizen el ders hun intrek moeten nemen. Ve len stonden te huilen bij de funda menten van hun door de wind volko men weggevaagde huizen. Op de wervelstormen volgden korte, hevige regenbuien. Genua was in het noorden een van de weinige punten, waar het mooi weer bleef. De lange hittegolf heeft in Italië tot dusverre 29 slachtoffers geëist tien door de wervelstorm, twee door blikseminslag en 17 door de hitte. In Zuid-Italië en op Sicilië werd de hitte gisteren ondraaglijk doordat via de Middellandse Zee een hete wind binnenwaaide. In Palermo steeg het kwik tot 42 graden. gïïg Pakje margarine twee cent duurder De consumentenprijs van he' pak je margarine van 250 gram is van daag met 2 cent verhoogd. Deze prijsverhoging is tot stand geko men in overleg tussen het ministerie van Economische zaken en de bond van Nederlandse margarinefabrikan ten. Deze bond deelt mede, dat de oor zaak van deze verhoging moet wor den toegeschreven aan de sterke stij ging van de prijzen van margarine grondstoffen in de afgelopen maan den, terwijl tevens een zekere aan passing in de handelsmarge plaats had. teuwo !Uit het Leidsch Dagblad van 6 Junij 1865: Men brengt de reis van ij H.M. de Konmgin naar En- f geland in verband met een a plan om de hand te vragen èi van de Prinses Helena, gebo f ren in 1946, voor Z.K.H. den f Prins van Oranje. f Dingsdag tegen den avond y zag men te Scheveningev y met een garnalen bootje een y pleiziertogtje naar Engeland y ondernemen door L.R.C stu y dent te Leiden. Vermits de a wind veranderde, heeft hij de a reis opgegeven en per stoom- a boot teruggekeerd. a

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1