óe winó kAn niet lezen LEIDSCH DAGBLAD Dameskoor Vivezza wint zangconcours LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 5 JULI RICHARD MASON Geautoriseerde vertaling van C. van Eijsden 62) „Ik begryp je niet", zei ik. „Wel, je hebt goeie cijfers gekre- jen en tegelijkertijdHij ge bruikte een woord, dat onder nen heel gewoon is en ik geloof niet dat hij de bedoeling had me ermee het trof me als een schot in mijn maag en ik had niet eens de neiging om hem een klap in zyn gezicht te geven, maar ik staarde hem hulpeloos aan. De uitdrukking van mijn gezicht bracht hem van zyn stuk. Hij wist dat hij laaghartig was geweest en verlegen van; maar hij pro beerde die verlegenheid te verbergen door te lachen. „Je kijkt net alsof Je in tranen jaat uitbarsten". Inderdaad, zo voel- ie ik me ook, maar ik wendde me vol afschuw van hem af. Na het examen, toen de cursus ïog maar veertien dagen zou du ren, hadden we een groot feest. Iedereen was aanwezig, Mervyn niet uitgezonderd, die de militaire dienst onvoorwaardelijke overgave nu in Bombay op i boot naar Engeland wachtte. Hij zag eruit als een gevangene, die juist gratie heeft gekregen en verklaarde, dat hy zich werkelijk zo voelde. Sabby kwam ook, omdat alle on derwijzers op het appèl waren ver schenen, met inbegrip ran de briga dier. Ze had veel aftrek bij een le gerofficier, een vrij dikke, vrolijke man, die meende dat hij goed met haar opschoot. Later op de avond vroeg ik hem, of hij nogal bij haar in de gratie was en hij zei: „Ik snap waarachtig niet, waarom ik hier niet eerder aan gedacht heb, kerel. Ze is een verdraaid fijn kind, weet Je". Ik bedacht met tevreden heid, dat er in ieder geval nog men- geen vermoeden van hadden dat er iets tussen Sabby mU bestond. En ik kon nu met vermaak en zonder enige jaloezie deze „flirtation" kijken. Ik liet hem aan het diner naast haar zitten keek toe, hoe hy probeerde haar over te halen tot het drinken wyn. Maar ze dronk alleen limonade, en daar toostte mee. Er werd een toost op de koning ingesteld en daarna stond Fenwick op en toostte op de brigadier. We sloten ons hier met genoegen by aan, maar je kon zien dat Fenwick groeide van triomf onder o: thousiaste by val, omdat hy de toost had voorgesteld. Toen hield de bri gadier een kleine speech over derwijzers, waarby hy hen ieder af- zouderiyk met naam en toenaam noemde. En toen hy tot Sabby genaderd, zei hy dat er geen w den genoeg waren, die voldoende Izyn bewondering konden uitdrukken voor haar moed, om heel alleen India te komen en uitsluitend mannen les te geven. Als ze ooit had gemeend dat ze in een précaire po sitie verkeerde omdat ze een Japanse was, dan wilde hy haar er voor altyd aan herinneren, dat wy het als geweldig voorrecht beschouwden iemand onder ons te hebben, die de fijnere eigenschappen vertegenwoor digde van een natie, waartegen we helaas moesten strijden. Hy ver klaarde, dat wy door Sabby hadden geleerd, dat de taal tot een bescha ving en een maatschappy behoorde, die men niet anders dan bewonde ren kon, en dat zodra de lelyke din gen voorgoed uit de weg waren ge ruimd, wy het tot onze taak reken den, een rol te spelen in het herstel len van al wat goed was. Sabby bloosde diep en keek op haar bord neer, zodat we haar ge zicht niet konden zien. Ik wist dat z(j dit uit bescheidenheid deed, maar ook omdat ze zich schaamde voor haar land. Iedereen Juichte haar toe en wilde met haar toosten, maar ze \j schudde alleen haar hoofd zonder op te kyken, en ze bleef nog een hele tyd met gebogen hoofd zitten. Ik denk dat ze wachtte totdat haar tranen waren opgedroogd. Hierna werd iedereen luidruchti ger. Peter stond op en maakte de verloving van Mario en Dorcas be kend. Mario deed aldof hy boos was, omdat hy had gezegd dat hy er nog geen ruchtbaarheid aan wilde geven. Daar zaten ze naast elkaar, het uit gelezen mooie paar uit een society- tijdschrift en ze keken alsof ze de hel? wereld aan hun voeten zouden brengen. Dorcas' blonde haar was Li een prachtige nonchalante golf achterovergekamd en haar gezicht was delicaat blank en Engels en mooi gevormd en op dat ogenblik kon ik me levendig voorstellen, dat ze de rest van hun leven zouden doorbrengen in restaurants en loges en landhuizen, met paarden en hon den en fyne flessen wijn. We toostten allemaal op hen. En toen stond er weer een ander op en zei: „Nóg een verloving. Dit keer zyn het Lamb en Sandra". Er was een penibel ogenblik van stilte, omdat niemand dit had ver wacht en de meesten van ons wisten, dat Sandra een van Rosies vriendin nen was. Maar toen herinnerden we ons plotseling, dat ze ook nog goedhartig en humoristisch was en er volgde nog meer lawaai en gebons op tafel en Lamb, die biykbaar zelf had aangedrongen op het bekend maken van de verloving, stond op en hield een toespraak, terwyl zyn ogen achter zyn bril met hoornen randen straalden. Hy sprak over alsof ze een Vestaalse maagd was en alsof wy dat óók allemaal vonden; en we voelden ons nu zo ge lukkig als het maar kon en we lach ten uitbundig. En tenslotte stond ik op, om te zeggen dat Peters boek zou worden uitgegeven. Hy had het twee dagen tevoren per telegram gehoord. driehonderdenzeventig tele gramformulieren hadden veilig hun bestemming bereikt en onmiddeiiyk indruk gemaakt. Het was alweer een belangryk feit, dat gevierd moest Worden. We zaten om de tafeltjes met de overbiyfselen van het diner en we bleven uren doorpraten. Er was geen tekort aan drank, omdat we allemaal geld hadden by gedragen; de briga dier had bovendien tweehonderd ru pees ggegeven. Onze meeste kleine vetes werden vergeten tn een roes van broederlykheid, maar ik kwam met opzet niet in de buurt van Fenwick; ik wilde niet riskeren, dat ik hem de hand zou schudden en alles zou ver geven. Ik wist, dat als ik hem ver gaf, ik er de volgende dag spyt van zou hebben, en het was beiache- lyk iemand te vergeven, omdat je zelf te veel had gedronken en je gelukkig voelde. Mervyn zat aan myn ene kant. Hy was vrolyker dan ik hem ooit had gezien en veel meer dronken dan een der anderen. „Jullie zyn uilskuikens," zei hy. „Jullie zyn allemaal verschrikkelyke uilskuikens. Als je in de wildernis zit, denk dan maar eens aan my in Chelsea." „Misschien willen we niet allemaal naar Chelsea." „Iedereen wil naar Chelsea." „Maar ik niet," zei ik „Dan ben jy een leugenaar, of an ders een idioot. In ieder geval ben je een uilskuiken." „Waarom?" „O, klets niet. 't Is een prachtige plaats. Chelsea. Binnen twee maan den ben ik er. Ik zal gaan eten by Leopard en absint drinken en dan naar huis gaan en een fyne avond hebben." „Je kunt nu geen absint krijgen in Londen." „Kan me niet schelen. Ik zal in ieder geval toch een fyne avond hebben. En waar ben Jy over twee maanden?" (Wordt vervolgd) I kunnen komen, NIEUWKOOP enqueteert zijn vakantiegangers De WV Nieuwkoop gaat in menwerking met de Ned. Herv de Gereformeerde Kerk gedurende het komende vakantieseizoen enquête houden onder degenen die hetzij lang of kort, hun vakantie Nieuwkoop komen doorbrengenBij de sluizen, op het kampeerterrein en in de hotels ontvangen de gasten een circidaire, waarin hun verzocht wordt aan de hand van het beant woorden van velerlei vragen, deze enquête mee te werken. Men wil weten hoelang men Nieuwkoop verblijft, hoe men komen is, voorts de wijze van i blijf, zoals camping, hotel of boot Voorts wordt de vraag gestéld waar- Nieuwkoop als vakantieoord heeft gekozen, hetzij voor de water sport, het natuurschoon of de tige omgeving. Voorts kunnen de gasten hun verlangens uiten i ■ichting van ontspanningsavond le vorm van muziek, toneel, caba ret of film, Wensen op gebied sportbeoefening, fiets- of wandel tochten, puzzéltochten ent of vaarten tevens of er wensen bestaan v 's avonds eventueel 'zelfs op zondag. Onder- dt ook of er behoefte be- een kinderchrèche en of het op prijs gestéld zou worden dien er speciale kerkdiensten voor de vakantiegangers worden gehou den. Aan de hand van de verzameling antwoorden die men op de gestelde ragen verwacht, hoopt men in de toekomst naar behoefte en mogelijk heden aan de wensen tegemoet te Advertentie ex&uz 6o4te*i MEE OP maar alleen, als U onze voorschriften goed opvolgt. U maakt gebruik van de wekelyks in ons blad afgedrukte vakantiebon. Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 18 cents postzegel) inzenden, of aan ons bureau bezorgen. de eerste opzendings- Niet opbellen, telefonische opdrachten worden niet in behandeling ge- 38. Bij de rand van het dorp trof Joris een houthakker aan. die bezig was met een gouden bijl een boom te kappen. „Welaan"mompelde hij, „als men hier werkelijk de waarde van het goud niet kent, zal deze werker zijn gereedschap onge twijfeld tegen een schappelijk prijsje willen afstaan". Hij naderde de dorpeling en sprak glimlachend: „Het komt me voor, dat uw werktuigje wat bot is en versleten. Doch werp het niet weg: juist zo'n afgewerkt voorwerp is voor een toerist een aardig souvenir. Ik biedt u er een florijn voor!" Maar nu kwam Panda, die Joris wantrouwend gevolgd was, verontwaardigd toesnellen. „Dat is niet eerlijk!" riep hij. „Die meneer weet niet. dat goud heel veel waard is! Daar mag je geen misbruik van maken!" „Ik koop geen goud, doch een eenvoudig gereedschap"zei Jo ris met een geprikkelde blik naar Panda. „Maar komaan, ik wil er tien florijnen van maken. Dat is toch een goede prijs". „Prijs?" herhaalde de houthakker. „Wat is prijs?" „Dat is geld", legde Joris uit. „Het geld, dat ik ervoor geef". „Wat is geld?" informeerde de houthakker verder. „Dit!" riep Joris met stijgend ongeduld. En hij duwde de ander enkele bankbiljetten onder de neus. Deze rook er aan en keerde zich hoofdschuddend af. „Nee"zei hij. „daar kan ik niet mee kappen. Ruil ik dus mijn bijl niet voor". Teleurgesteld ging Joris heen. „Wat een toestand!" mompelde hij. „Ze kennen de waarde van het kostelijke geld niet! Hoe pak ik dit nu aan?? RECHTER TIE EN DE ANTIEKE DOT K door Robert van Gulik DE LIJKE AVONTUREN VAN GRAMMETJE FOK i prettige vakantie, i Als brief te venenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U i ingevuld aan ons toezendt HUISADRES: Naam- i - wanneer U deze bon Straat: Woonplaats:. No. Kwartaal abonnee Maand Week doorhalen wat niet van toepassing is. VAKANTIEADRES: p.o. Straat: Eersie dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen. 255 Het allerliefste was Bram doorgelopen totdat hij Sinbad had gevonden, maar hij moest ook rekening houden met zijn met gezellen. Toen ze eenmaal de grot hadden verlaten en de duis ternis ging invallen, besloot Bram om tot zonopgang rust te '.men. Koud was het niet en op een bedje van mos sliepen Bram, Karo en Tutu al spoedig in. Ook de ogen van Ali-Ben-Japie vielen dicht. Hij was moe. en hij was gelukkig, en hij zou vast nog langer dan de anderen heb ben geslapen als hij niet plotseling wakker was geworden door de heerlijke geur van wildbraad Wildbraad Al had Ali-Ben-J apie aan boord van het goede schip Kokanje heel lekker gegeten, toch wist hij nog heel goed, hoeveel honger hij had geleden. Daarom stond hij op, zonder goed te weten wat hij eigenlijk deed. En inplaats van de anderen te wekken werkte hij zich door de varens en het dichte struikgewas, op zoek naar de oorzaak van die heerlijke geuren. Al gauw stond hij aan de rand van een diepgelegen dal. waar een afgebroken touw aan een paaltje hing. Hulde voor Boskoopse Gouwe Sunghers Zaterdag was het de laatste con coursdag, georganiseerd door het Boskoopse Alg. Mannenkoor „Die Gouwe Sanghers", waarby het in de i-jrote beurshal van Florida een re gelmatig komen en gaan was van zangers en muzikanten. Van half twee tot kwart over acht heeft de jury (dit keer bestaande uit de heren N. v.d. Linden te Amster dam, voorzitter, L. Smeets te Den Haag en A. Krelage te Hilversum) de pogingen en de prestaties aange hoord en beoordeeld. Van de 19 op gegeven mededingers hadden deze ig 3 koren verstek laten gaan. De prestaties van deze laatste con coursdag lagen kenneiyk hoger dan van de eerste dag, getuige de aard van de uitgereikte prijzen. De juryvoorzitter, de heer Van der Linden, sprak zyn erkenteiykheid uit de uitstekende organisatie van het concours Komende tot een alge- 3 beoordeling stelde de heer V. d. Linden, dat het peil -an de koorzang door de tegenwoordige verenigingen aanmerkelyk hoger ligt dan b v. vóór de oorlog De invloed van ae t.v. en dergelyke noemde hij veel minder ongunstig dan verwacht werd. Niet de passiviteit, maar het zelf doen noemde de heer V. d. Linden de ver- ryking van het leven. Na heo bekend maken van de pun tenverdeling en het bezingen van het Hollandse boerenland ln een spe ciaal optreden van „Die Gouwe Sanghers" volgde de ere-wedstryd, waarvan de uitslag als volgt is: le prys Dameskoor Vivezza te Vlaar- dingen, 2e prijs Mandolina-orkest Melodia te Oud- en Nieuw Gastel, 3e prijs Ken. Nat. Zangschool te Den Haag, 4e prys Chr. Haags ocaal ensemble te Den Haag. loi besluit zong de Kon. Nat. Zangschool, samen met het mannen koor „Die Gouwe Sanghers", het Kruisvaarderskoor uit II Lombardi van Verdi. De uitreiking van de be kers geschiedde door de voorzitter van het Boskoopse mannenkoor, de heer J. van Bergen. Beker voor hoogst aantal punten afd. uitmuntendheid afd. Gem. ko- len: Chr. Haags Vocaal ensemble 345p Beker voor hoogste aantal pun ten superieure afd. Dameskoren: Damtskoor Vivezza te Vlaardingen, tevens wisselbeker voor het hoogste aantal punten. Beker voor het hoog ste aantal punten superieure afd. mannenkoren: Con Amore te Aals meer 33 p. Beker voor hoogste aantal punten 2e afd. Fanfare: De Biesbos te Dordrecht 343 p. Beker voor hoog ste aantal punten afd. bekroonde kinderkoren: Klein Arti te Ledschen dam 346 p. Directeursprijs voor A Machielse van Fanfarekorps De Biesbos. Voorzitter Van Bergen sprak de dank van de organiserende vereni ging uit jegens alle medewerkenden. Uitslag De gespecificeerde uitslag van deze concoursdag is als volgt: 4e afd. fanfare: Jeugdkorps Euterpe te Groot-Ammers 310 p. 1ste pr. Afd. bekroonde kinderkorenKinderkoor Klein Arti te Leidschendam 364 p. lste pr., kinderkoor Die Singvogel te Alphen a. d. Ryn 301 p. lste pr., Zevenhuizens Knapenkoor te Zeven huizen 292 p. 2de pr., Meisjeskoor De Lenteklokjes A te Sassenheim p. lste pr., Meisjeskoor De Len teklokjes B te Sassenheim 325 p. lste pr., Meisjeskoor De Lenteklokjes C te Sassenheim 311 p. lste pr. Jeugd koor Zang en Vriendschap te Til burg 308 p. lste pr. 2de afd. fanfare: Fanfarekorps De Biesbos te Dord recht 343 p. lste pr., Afd. uitmun tendheid mandoline-orkest: Melodia Oud- en Nieuw-Gastel 338 p. lste pr. 2de afd. mandoline-orkest: Avanti te Vaals 322 p. lste pr. Ere afd. Gem. koren: Gem. Zangver. So li Deo Glorida te Stellendam 315 p. lste pr. Afd. uitmuntendheid Gem. koren: Chr. Haags Vocaal Ensemble te Den Haag 345 p. lste pr. Supe- e afd. Gem. koren: Kon. Nat Zangschool te Den Haag 322 p., lste pr. Sup afdeling dameskoren: Da- j meskoor Vivezza te Vlaardingen 363 I KOUDEKERK Motorrijder na botsing gewond Een motorrijder uit Leiderdorp, die zondagmiddag om 4 uur met een flinke snelheid uit de richting Alphen aan den Ryn kwam, heeft de perso nenauto van een inwoner van Al phen geramd. De personenauto, die bezig was te draaien by de ingang van Lagewaard-Hogewaard, sloeg om. De bestuurder bleef ongedeerd. De motorryder moest echter met een ge broken been en schaafwonden op last van dokter Van der Berg naar een Leids ziekenhuis worden overge bracht. Enige leden van de plaatse- lyke EHBO verleenden eerste hulp. De politie heeft een onderzoek inge steld. lste pr. met lof. lste afd. mond- accordeon orkest: Kunst en Volhar ding te Lisse 300 p. lste pr. Afd. so praan solo: Mevr. C. Viele-Van Strien te Leiden geen punten 2de prys. Wegens technische storing heden geen Scheepvaartberichten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15