LEIDSCH DAGBLAD Geen Franse deelneming aan gesprek op 26 juli OPEN BRIEF Rel op de Dam Parijs gebeten op de Italianen en op prof. Hallstein Uitkering bij ziekte in de E.E.G.-landen tHoogeHuys (§ud &lte teuwo Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 3 JULI 1965 No. 31606 Directeur: Ei A E van Disnoecfc Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10.70 per kwartaal, f3.55 per maand, (0.83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l, Lelden Giro no 67056 (Van onze Parijse correspondent) 1 In Brussel deden gisteren geruchten de ronde, dat Frankrijk rich bereid zou hebben verklaard de onderhandelingen over con- Itrole op de financiering van het landbouwbeleid in de „Zes" voort te zetten. In Parijs bestaat echter een andere indruk: na een kort gesprek tussen president De Gaulle en zijn minister van Bui- tenlandse Zaken, Couve de Murville, is te verstaan gegeven, dat i de minister in geen geval naar de Brusselse besprekingen van zijn collega's in medio juli zal gaan. „Democratie is in het geding" Gewijzigd voorstel In Parijs deed gisteren ook het stel- lige gerucht de ronde, dat president IV De Gaulle niets meer zou voelen voor een onderhoud half juli met het Italiaanse staatshoofd Saragat ter gelegenheid van de ingebruikne ming van de Mont-Blanctunnel. Parijs is gebeten op de Italiaanse mi nisters, die in de ogen van De Gaulle de grootste schuld dragen voor de mislukking van Brussel. Ook de West- duitse voorzitter van de Europese Commissie, prof. Hallstein, heeft op het ogenblik in de wandelgangen van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken een slechte naam. Men verwijt hem, dat hij zich gedraagt als een staatshoofd of als de voor zitter van een ministerraad, terwijl hij volgens Parijs niets meer is dan een doodgewone secretaris van een permanente commissie, wiens taak 1 bet is te bemiddelen. In kringen van de Europese Com missie wordt inmiddels vernomen dat alles in het werk zal worden gesteld I om vóór de vergadering van 26 juli een gewijzigd voorstel In te dienen voor het tot stand komen van de vol ledige gemeenschappelijke markt, de I financiering van het landbouwbeleid I in de EEG, het scheppen van eei i Europese schatkist met eigen midde- len en het toekennen van budgetaire bevoegdheden aan het Europese par- l lement. De commissie vergaderde trouwens daarover al donderdag- avond en gisteren en zal maandag opnieuw bijeenkomen. De wijzigingen zouden overigens vooral betrekking hebben op technische kwesties, zoals de verdeelsleutels voor de bijdragen van de zes EEG-landen aan de totale kosten van de agrarische politiek in de „Zes". Beginselen zoals de eigen j financiële middelen van de gemeen- j schap en de parlementaire controle I die hebben geleid tot het echec I woensdagnacht in de EEG-minister- raad zouden onaangetast blijven, om- dat deze door vier van de zes EEG- j landen tegen Frankrijk (en België) in beginsel zijn aanvaard. Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de EEG-commissie, acht een op lossing van het financieringsvraag stuk voor de Europese landbouwpoli tiek mogelijk, doch niet met vrij geven van wezenlijke democratische beginselen van de Europese gemeen schap. De Franse regering heeft niet na gelaten de indruk te wekken, dat de onderhandelingen in de Europese ministerraad zijn vastgelopen opzui ver financiële zaken. In wezen is ech ter de Europese democratie in het ge ding. Vier van de zes gemeenschaps- landen hebben zich duidelijk op een ander standpunt geplaatst dan Frank rijk, aldus dr. Mansholt, die in dit verband betreurde dat België géén duidelijk standpunt heeft ingenomen. Dr. Mansholt gelooft niet, dat de Franse regering de klok van de EEG zal proberen terug te zetten tot de toestand die enkele jaren, bij de in gang van de tweede etappe, bestond. Vrees is een slechte raadgever, zo zei hij. Frankrijk kan eenvoudigweg niet terug, daarvoor zijn de zes gemeen- schapslanden reeds te zeer verweven op economisch gebied. Als Frankrijk tot blokkering van de verdere ontwikkeling zou beslui ten, zouden de consequenties ervan voor de naaste toekomst niet ernstig zijn. De gemeenschappelijke markt en de bestaande regelingen zouden ge woon doorwerken. Wel zou grote on zekerheid ontstaan ten aanzien van de toekomst en in het bijzonder voor de GATT-onderhandelingen. De hele wereld kijkt dan ook naar de ge meenschap en de onzekerheid mag niet te lang duren. Wij zullen moeten proberen, aldus dr. Mansholt, deze maand nog verder te komen. En men zou volgens hem in een onmogelijke situatie komen als het doen en laten van de andere EEG-landen en de EEG-commissie zou worden afge dwongen door een Franse weigering verder mee te werken. De inwoners van de zes E.E.G.-landen, die als loon of pen sioentrekker verzekerd zijn, kunnen tijdens hun vakantie in één der andere E.E.G.-landen aanspraak maken op uitkeringen en verstrekkingen van de ziekteverzekering als hun gezondheidstoe stand onmiddellijke geneeskundige verzorging nodig maakt. Deze regeling, die een uitvloeisel is van de E.E.G.-verordening op de sociale zekerheid van migrerende arbeiders, geldt ook voor hun ge zinsleden, zo blijkt uit een publikatie van de E.E.G.-commlssie. Formulier E-6 Essentieel is, dat de verzekerden voor zij met vakantie gaan van hun ziekenfonds een formulier E-6 vra gen, waarmee zij hun recht op uit keringen en verstrekkingen kunnen bewijzen. Bij ziekte of ongeval tijdens de vakantie, moeten zij met dit for mulier naar het dichtsbijzijnde be voegde orgaan van de plaatselijke ziekte verzekering gaan. De ziektekosten (geneeskundige verzorging, geneesmiddelen, zieken- huisverpleging enz.) komen dan ten laste van het orgaan van de verblijf plaats. In het algemeen genomen wordt geneeskundige verzorging in Duits land, Italië en Nederland kosteloos verstrekt door artsen die bij de uit voeringsorganen zijn aangesloten. De geneesmiddelen zijn in Nederland gratis, doch in Duitsland en Italië moeten kleine bijdragen worden be taald. In België, Frankrijk en Luxemburg moet de verzekerde ln beginsel meteen de kosten betalen aan arts of apotheek en krijgt hij naderhand van het uitvoeringsor gaan die kosten volgens tarief terug. Politie speurt naar psychopaat Alle politieposten in zuid-Limburg maken al enige dagen intensief jacht op een 20-jarige inwoner van Hoens- broek, die ervan wordt verdacht een uitgebreide serie inbraken en zeden misdrijven te hebben gepleegd. De man verliet 14 dagen geleden een inrichting voor psychopaten in Den Haag met een paar dagen wandel verlof. Hij is daar tot op heden niet meer teruggekeerd. In verschillende plaatsen in zuid- Limburg zoals Schinveld, Amsten- rade, Nuth en Schinnen heeft hij de laatste dagen ingebroken. De politie heeft een sterk vermoeden, dat de man zich overdag goed schuil houdt en 's nachts voor zijn levensonder houd uit inbreken gaat. Van de man is bekend dat hij een bijzonder ge vaar oplevert voor jonge kinderen. Het is niet onmogelijk dat hij ook be trokken is geweest bij een inbraak in Waubach waar een 44-jarige we duwe 's nachts in haar bed werd overvallen. Met een in ether gedrenkte doek trachtte de indringer de vrouw in haar slaap te bedwel men Toen de vrouw echter voor tijdig wakker werd, wist zy de man tegen de muur te drukken en naar een revolver in haar nachtlastje te grypen By het zien van het vuur wapen sloeg de inbreker ijlings op de vlucht. Indonesië reorganiseert De Indonesische minister van Handel. brigade-generaal Achmad Joesoef, heeft bekendgemaakt, dat hij ondei zijn plan voor reorgani satie van de Indonesische handels betrekkingen een nieuwe drasti sche maatregel zal nemen. Negen Indonesische staatshandelsbureau in Groct-Brittannië, West-Duitsland, de Verenigde Staten, Japan en Hongkong zullen binnenkort worden gesloten Er zullen echter nieuwe In donesische staatshandelscentra wor den geopend in Beiroet, Moskou, Pa rijs en Mexico, zo voegde hij hier aan toe. Drie weken geleden heeft de minister verklaard, dat van de 4.000 man personeel van de Indonesische staatshandelsbureaus in het buiten land hooguit 500 man nodig zyn. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal In de zojuist verschenen Memorie van Antivoord inzake de nota betreffende het omroepbestel verklaart de minister, dat hij .heeft willen aangeven dat de consequenties van de invoering grondig dienen te worden overwogen"Een der aspecten waar aan hij bijzonder belang hecht is het droit de réponse", zowel voor de pers, als voor radio en televisie. Van dit „recht op antwoorden" maken de vereniging de „Nederlandse Dagbladpers" en het „Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren hier in het openbaar gebruik. De Memorie van Antwoord, zojuist verschenen, houdt zich ook bezig met de exploitatie van de reclame in radio en televisie. Deze Memorie van Antwoord heeft verbazing gewekt en teleurstelling ver oorzaakt by de pers. De regering toont onvoldoende oog voor de belangen die een onafhan kelijke Nederlandse pers heeft bij de reclame in de ether. Zij onderschat het gewicht dat het Nederlandse volk hecht aan het bestaan van een ge zonde, ryk gevarieerde pers. De dagbladen hebben aangeboden om, gelijk in andere landen, de exploitatie van de etherreclame op zich te nemen. zy zijn vanouds verkopers en beproefde exploitanten van reclameruimte. Nu er reclameruimte komt in de ether, zou een deskundig en efficient beheer by de Nederlandse pers in vertrouwde handen zyn. Geen concrete grond De regering wenst de pers niet in te schakelen by het beheer van do reclame in de ether. De minister en zyn adviseurs zien er het nut niet van in. Steekhoudende argumenten voor die stelling zyn echter noch in do nota betreffende het omroepbestel, noch in de Memorie van Antwoord te ontdekken. Steunend op geen enkele concrete grond veronderstellen de minister en zijn adviseurs dat de pers by de exploitatie van de etherreclame geen belangrijke prestaties kan leveren. Alsof een goed beheer van die re clame niet van groot belang is voor televisie, radio én pers en voor het adverterend bedryfsleven; alsof kennis en kunde, ervaring en doelmatig bedrijfsbeheer geen bydragen van de eerste rang zouden zyn! verdienen WEERBERICHT Temperatuur ver beneden normaal Het belooft een guur weekeinde te worden. Volgens het weeroverzicht van het K.N.M.I. van 10 uur, heeft j de noordelyke luchtstroming in onze I omgeving zyn oorsprong dicht by de pool. De temperaturen zyn daarom aanzieniyk beneden normaal. Hierin is ook zondag geen verandering te verwachten. In de aangevoerde lucht komen opklaringen voor, maar ook vallen er enkele lokale, overwegend lichte buien. Voor de vakantiegangers: zomerse temperaturen komen slechts voor ten zuiden van de Alpen. STRANDVERW ACHTING De noordelyke luchtstroom houdt het strandweer nog te koel. Morgen wat meer opklaringen en nog een klein», kans op buien. Matige wind tussen noordwest en noord. Overdag 15 tot 17 graden, temperatuur zee water 15 graden. Vooruitzichten: hoge druk boven de Oceaan versterkt zich naar Schot land, waardoor na zondag geleideiyk iets beter strandweer mag worden verwacht. 4 JULI. Zon op: 4.26 uur; onder: 21.02 u. Maan op: 11.05 uur; onder: 0.06 u. Hoogwater te Katwyk te 7.05 en 19.37 uur. Laagwater te 2.52 en 15.17 Dit nummri bestaat alt 18 pagina's en een byvoegsel Incidenten rond verloofde paar in republikeinsAmsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) Met de komst van de hofauto's die Prinses Beatrix en Claus von Amsberg en hun gevolg vanmorgen om 11 uur naar het hoofdste delijke stadhuis brachten, heeft het verlovingsfeest zich vandaag verplaatst naar een vrolijk vlaggend Amsterdam. ook ander Am- Het is begonnen met de man. die in hakenkruisvlag uit zyn raam hing, vervolgens zyn er gisternacht pamfletten aangeplakt met de op wekking om vandaag rustig thuis te biyven en tenslotte deed zich gister middag een onverkwikkehjke ge beurtenis voor by het nationaal mo nument op de Dam waar een aan- mensen bloemen wilde leggen, welke daad door een hardhandig op tredende politie werd verhinderd. Demonstreren Het is bekend dat er plannen zun om tydens het bezoek van het ver loofde paar te demonstreren. De on zekerheid over de wyze waarop het „republikeinse" Amsterdam zal rea geren heeft de N.T.S. doen besluiten geen directe reportage's uit te zen- Hoe strak de ge autoriteiten reeds staan bleek gis termiddag om halfzes op de Dam waar kunstenaars, studenten en pu blicisten bloemen wilden leggen by het nationaal monument. Zy werden opgewacht door politie mannen, die de overvalauto's reeds gereed hadden staan. Zy stonden onder leiding van hoofdinspecteur N. H. de Leeuw, die het neerleggen van de bloemen wilde verhinderen op grond van de Amsterdamse politie verordening die het verstoren var orde in de ruimste zin des woords verbiedt. Maar de voorzitter van de linkse studentenvereniging „Poli- teia", Rens van Halen, wees erop dat de arrestatie dan in ieder geval pas kon plaats vinden, nadat de bloe- Arrestaties De inspecteur beval de bloemen- leggers te arresteren. De cameraman, Wim van der Linden, die voor de K .R.O.-televisierubriek „Brandpunt", filmopnamen maakte van het gebeu ren, werd door de agenten op hard handige wyze van de Dam verwy- derd. Het op het spitsuur plaatsheb bende incident trok vry grote pu blieke belangstelling. Eer groep van circa twintig beto gers, bega* zich om 10 uur gister avond weer naar het monument, maar werd nu niet belemmerd door het viertal aldaar geposteerde agen ten. Vervolg op pag. 2 Beatrix bezocht Claus' moeder (Van speciale verslaggever) Prinses Beatrix en Claus von Ams berg zyn gistermiddag kort na 12 uur aangekomen by het Kreiskranken- haus van ülzen. Ruim een uur heb ben zij daar Claus' moeder bezocht, die bij een aanrijding een zware her senschudding heeft opgelopen. Het verloofde paar werd afgehaald van het militaire vliegveld Celle-Witzen- dorf door Freiherr Julius von dem Bussche-Haddenhausen, oom van Claus, burgemeester van Hitzacker en landraad. De heer Von dem Bussche bestuur de zelf zyn auto, de grootste die in Hitzacker rondrydt. Prinses Beatrix was na een rit van drie kwartier met politie-escorte zeer "errast een muur van Duitse en Nederlandse fotogra fen te vinden (zie foto). Toen Prinses Beatrix en Claus een maal de hal van het ziekenhuis had den bereikt, drukte het publiek de neuzen tegen de ruiten. „Ach, da ist sie, ach wie süsz", riep een vrouw verrukt. De regering wenst niet dat door het derven van reclame-inkomsten door de pers de nieuwsvoorziening in het gedrang zou komen. Zy heeft er ook daarom geen belang by de abonnementspryzen van de Nederlandse bladen op te jagen. Dus heeft zy een geldelyke compensatie voor de Nederlandse pers op het oog. Als echter de pers er nadrukkelyk de voorkeur aan geeft die compensatie zelf te verdienen, wordt dat door de minister en zyn ad viseurs als een argument gebruikt dat de pers buiten de exploitatie van de etherreclame zou moeten biyven. De minister en zyn adviseurs prefereren biykbaar een pers die haar hand ophoudt, en zeggen daarby dat het argu ment, dat de pers hierby voor haar onafhankeiykheid beducht is. „ge zocht" is De pers meende dat het met kracht verdedigen van één van onze be- langryke maatschappeiyke beginselen, de onafhankeiykheid van de pers, de Nederlandse regering zou aanspreken en dat difook tot de taak van de regering behoorde. Maar neen, ook voor de vele argumenten hiervoor ln het voorlopig verslag aangevoerd, biyven de minister en zyn adviseurs tot nu toe doof. De pers stelt zich zeker niet voor dat alle baten van de reclame ln de televisie aan haar moeten toekomen. Het is ook aan geen sterveling be kend, hoe groot de invloed van de reclametelevisie op de pers zal zyn. Niet temin spreken de minister en zyn adviseurs al by voorbaat over „een com pensatie aan de pers, die zeker minder dan 40 procent zal moeten bydra gen". Het N.DJP.-bestuur vraagt zich af, welke profetische berekenings- schaal hier wordt gehanteerd. Vergaande betekenis De exploitatie van de reclame in de ether schynt maar een ondergeschikt onderwerp tegenover de ontwikkelingen in onze televisie- en radiowereld. Toch kan een beslissing op dit punt van vergaande betekenis zyn. In het geding is immers ook de onafhankeiyke en gedifferentieerde pers, waarvoor ons vaderland terecht befaamd is. Leden van Tweede Kamer Uiteraard zult u de regeringsnota met ernst en aandacht bezien. Aan u is het, om van uw weloverwogen standpunt blyk te geven in de volks vertegenwoordiging. •avertentla ZOMERPRIJZEN LEIDEN BREESTRAAT 173 LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Advertentie Advertentie HHBHBIIIIIIIIIillllllflIillllllllllllIII VOLAUTOMATISCHE Telefoon 01720-2491 Uit het Leidsch Dagblad van 5 Julij 1865: Het aantal reizigers, dat Dingsdagavond per spoor trein van Leiden vertrok, be droeg 4059. De eerste haringjager is Zaterdag te Hellevoetsluis binnengeloopen en 10 ton vollen en 11 ton maatjesha ring van uitnemende quali- teit medegebragt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1