VAKANTIE KINDEREN Huishouden volgens de statistieken Er dreigt weer voedselvergiftiging De voeding van kamerbewoners Zaterdag 3 juli 1965 Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld (W)ETENS WAARD Elke zomer komen er in ons land een groot aantal ongevallen voor van zomergriep of zo- merdiarree. Zij worden veroorzaakt door sal monellabacteriën. Deze salmoneilose, zoals da ziekte eigenlijk heet, is een typische voedselin- fectie. Zij doet zich vooral in de zomer gelden, omdat de ziektekiemen een warme omgeving nodig hebben om zich te vermenigvuldigen. In ons land veroorzaken voorna melijk vlees en vleeswaren deze voedselvergiftiging. Geen reden overigens om ze niet meer te ge bruiken. Vlees is immers een be langrijk voedingsmiddel. Door een drietal maatregelen kan een infectie met salmonella bacteriën worden voorkomen. De drie die ons beschermen zijn: 1. Keukenhygiëne om te voorko men. dat de ziektekiemen zich ver spreiden. Was u handen vóór u het eten gaat klaarmaken en daarna, ook in de vakantie! Gebruik een aparte doek in uw keuken als handdoek en zorg ervoor, dat die handdoek schoon is. Papieren handdoekjes zrijn heel ge makkelijk. Was gebruikt keuken- en ta felgerei zo spoedig mogelijk af. Neem vooral goed heet water voor de afwas en ververs het water zo nodig één- of meermalen. Als de ruimte het toelaat en het vaatwerk met schoon heet water is nage spoeld, kunt u het in het afdruip rek aan de lucht laten drogen. Hoewel dit laatste in ons land niet gebruikelijk is, zou het vanuit hy giënisch oogpunt toch wel een vooruitgang zijn. 2. Koeling om te zorgen, dat de bacteriën zich niet kunnen verme nigvuldigen. Vanaf het moment van aankoop van vlees en vleeswaren moet de huisvrouw ervoor zorgen, dat ze zo koel mogelijk blijven. Daarom bij voorbeeld het vlees niet te lang in de boodschappentas laten zitten en het. thuisgekomen, zo snel moge lijk uitpakken en koel wegzetten, liefst in de koelkast. Is er geen koele bewaarplaats, dan het vlees meteen koken, bakken of braden. Laat ook vleeswaren niet te lang voor of na de maaltijd in een war me omgeving staan. Hebt u geen koelkast of koele kelder, kies voor warme dagen dan liever gerookte vleeswaren dan bo terhamworst, leverworst, gekookte lever en andere bederfelijke soor ten. Gaar koken, bakken en braden garanderen een gerecht, dat vrij is van salmonellabacteriën. Wij moe ten echter zorgen dat dit „veilige" vlees niet opnieuw wordt ver giftigd, van buitenaf. Dus ook na koken, bakken en braden blijven koeling en hy giënisch werken geboden. Als het vlees niet onmiddellijk na de bereiding gegeten wordt, moet het vlug worden afgekoeld en koel worden bewaard. Hetzelfde geldt voor overgebleven vlees. Met rauw vlees, vooral gema len rauw vlees, moet men in het hijzonder voorzichtig zijn. Daar om kan men beter van rauw vlees gehakt) niets proeven. Ook een broodje-tartaar is een gerecht dat men beter niet kan bestellen. Niet. alleen voor vlees geldt: vlug afkoelen en koel bewaren, ook voor soep. ragout, slaatjes, puree, stamp pot. melk, pap en pudding. Worden soep, ragout en de andere warme gerechten de dag na de bereiding opgediend en zijn zy niet onder koeling bewaard, dan dienen zij zeker 10 minuten goed doorgekookt te worden. Tongc - broodjes Rooster enkele sneetjes witte brood en bestrijk ze met wat mayo naise. Leg er een plak gerookte tong op en aan één kant een dik blokje kaas. Versier deze om en om met een plakje tomaat of wat ge hakte bieslook. Schuif deze broodjes nog even onder de grill of hoog in een voorverwarmde oven tot de kaas gesmolten Is. Ocufs a la suisse 4 eieren, 2 eetlepels room, 100 g kaas, 50 g roomboter, peper. zout. Smelt in een ondiepe, vuurvaste schotel de boter. Leg de in plak ken gesneden kaas hierin, zo dat de bodem juist bedekt is. Breek de eieren voorzichtig op de kaas. strooi er zout en peper over en giet de room eroverheen. Dek de schotel af met Iets ge raspte kaas en plaats deze 10 mi nuten in een hete oven. Yoghurt - pudding Vermeng H liter yoghurt met 3 lepels basterdsuiker, 4 schaven ananas (klein gesneden) en het sap van een halve citroen. Week fi blaadjes gelatine ln koud water en los ze vervolgens op In 1 dl verhit ananassap. Meng dit sap door de yoghurt en laat deze Iets drillig worden in een bak koud water of op een koele plaats. Roer alles tot slot goed dooreen en doe de puddingmassa in een Ingevette puddingvorm. Goed laten opstijven, keren en garneren met toefjes ge spoten slagroom. best de maaltijden kunt samen stellen en bereiden, tips en aanwij zingen voor koken (ook op één pitje) en voor het bewaren en ver werken van restjes en verder re cepten die ook al weer zijn afge stemd op de (on)mogelijkheden van kamerbewoners. Vele kamerbewoners zien er te gen op veel tijd en moeite te be steden aan hun maaltijden, be grijpelijk maar natuurlijk niet te recht. Het voorlichtingsbureau voor de voeding heeft een folder uitge geven speciaal voor hen, die over weinig tijd en kookruimte beschik ken. U kunt er in lezen hoe u het Twintig lange jaren reeds benijdde ik de systeem-vrou wen, die zo keurig en ordelijk hun werk indelen, die op maandag wassen, dinsdag strijken, woensdag winkelen, donderdag de slaapkamers een goede beurt geven, vrijdags de huiskamer boenen, zaterdags de keuken reinigen en zondags uitrusten, om dan van voren af aan te beginnen, met frisse moed en alsof de ganse routine weer allemaal nieuw is Ik ken ze wel, een paar van die vrouwen: in hun huis staat alles keurig op zijn plaats, je vindt er geen rommel, er ls nooit iets zoek, nooit Iets echt vuil, spinnen heb ben er geen léven, de muizen vre zen deze huisvrouwen erger dan een kater, de mieren graven ver twijfeld een gang naar de belen dende percelen. Zij zijn model huls vrouwen en ik benijd hun moed. hun energie, hun machtig organisatietalent. En vooral benijd ik hen om het feit dat ze zich zo blijmoedig aan de sleur kunnen onderwerpen. Welk een zielsrust gaat er van zulke Z3 weten het huis niet slechts net jes te houden, hun woonkamer is bovendien gezellig, warm, huise lijk. De mijne /Is huisvrouw ben lk maar een amateur, een hopeloze dilettant die het toch nooit zal leren, omdat sleur in welke vorm dan ook, voor mi) de hel betekent en wie gaat er moedwillig in de hel zitten? Muizen vind ik schattige diertjes, mieren zijn grappig in hun driftige ener gie. spinnen zijn volmaakte vlie genvangers allen zijn van harte welkom! Een beetje rommel stoort me niet; zoeken naar verkeerd opge borgen voorwerpen ls een opwin dende bezigheid en de tijd in stuk jes hakken lijkt me beulenwerk: de Tyd is juist zo'n mooi gaaf ge heel, een Etmaal, daar ga Je toch niet in hakken, dat deel Je toch niet in partjes, als een sinaasap pel? Daarom streef ik er naar mijn tijd heel te houden: een etmaal huishoudelijke arbeid en niets an ders, een etmaal achter de schrijf machine (nou Ja, eten en sla pen ook natuurlijk), een etmaal besteed aan luieren, in de zon zit- te of zomaar een beetje rondzwer ven De dagelijkse realiteit dwingt je weliswaar soms tot het indelen van de Tijd, of het ene karwei in de steek laten om het andere te aoen, maar als ik de kans krijg mijn kostbare etmaal heel te hou den voel ik me pas echt gelukkig. Toch is het oen verkeerd systeem, want het huis lijdt er onder. Dan begint mijn geweten met een hin derlijk zwaard te prikken, dan werp ik een woedende blik over mijn schouder naar de spin die zijn net weeft in een hoekje van de kamer, dan probeer ik het stof op de boekenkast niet te zien en zie het toch en krak, daar valt mijn gave etmaal in stukken! Zo gaat het niet langer, lk moet en zal een goede hulsvrouw worden, zoals lk me dat twintig Jaar gele den had voorgenomen. Wég die schrijfmachine! Vort spin, in de tuin is ruimte genoeg, wéér is de zwabber, de dweil, de borstel? Moederlijke ^overpeinzing j Uren achtereen ben ik in touw: ik zwabber, dweil, stof en boen, ik lap ramen en deuren en lig van vermoeidheid 's avonds op mijn knieën voor de pick-up want de beentjes willen me niet meer dragen maar is het huis nu schóón? Geen spra ke van. Hier en daar is het schoonwear ik toevallig ben rondgeraasd met stofzuiger en wasmiddel. Intussen komt de spin weer uit de tuin binnen wandelen, de mieren benutten dankbaar het schoongeveegde paadje naar de provisiekast, de poesjes halen de kattebak overhoop en het hondje komt binnentrippelen met vier onnoe melijk vuile poten... De krant, de onmisbare krant l'.wam te hulp. In een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, één van die kostelijke diagrammen waarvan de tekenin getjes me altijd zoveel genoegen doen, stond hoe oen huisvrouw haar werktijd moet Indelen. Niet: vier, vijf uur werken en dén pas rusten. Neen: één uur zwabberen, dan tien minuten rust. Weer een uur boenen, tien minuten rust. Nog een uur soppen, tien minuten rust. Andermaal een uur poetsen, vijf tien minuten rust. De „rust" werd gesymboliseerd door het krabbeltje van een vrouw die ln een luie stoel zit met een boek in de han den. Dat boek sprak me wel aan! De volgende dag zou ik op die ma nier mijn Etmaal versnipperen, hek was een wetenschappelijk en in de praktijk beproefd systeem; als ik mij er aan hield kon me niets meer gebeuren. Ik begon om negen uur. Om tien uur precies startte lk met de eerste rust. Een luie stoel in een overhoop gehaalde kamer, een boek, een kop koffie, een siga ret hè, hè, eventjes uitblazen Een blik op de klok vertelde me dat lk nog zes minuten had, die koffie smaakte best, lk haalde nog een kopje. Het boek boeide me, na twaalf bladzijden wist ik zeker dat lk een meesterwerk in handen had neen, het was toen over tien. Ik moest nu eerst weer een uur werken. Om elf uur tien. tyd voor de rust. Neen, géén boek want ik ben in staat al les om me heen te vergeten als ik me daar weer in ga verdiepen. Tien eindeloze minuten zat ik voor me uit te staren en me een onge luk te vervelen Daarna kwam er van de ver plichte rusttijden een poosje niets terecht, want of twaalf uur kwa- de kinderen uit yhool en moest er geschaft worden. Om half twee kon lk weer starten: uurtje werken tien minuten voor me uit staren Toch maar even het boek inkyken,, ik kén geen tien minu ten nietsdoen 's Avonds om tien uur was het boek uit. Ja, dank u, het wds een meesterwerk, van Joseph Roth, kent u die? Eén van de meest verguisde, maar ook tederste auteurs die zich ooit doodge- dronken hebbeno, pardon, ik had het over m\jn werk. Hu ja, dat was niet klaargekomen. Maar het verbrokkelde etmaal was, dank z1J Joseph Roth weer eens een eenheid geworden, gaaf, teder, prachtig. Want zo'n boekdat lees je niet in tel kens tien minuten, dat lees je in één ruk uit, dat is toch wel het minste wat we aan het in alcohol en mededogen gedrenkte brein van Roth verschuldigd zijn. Een huisvrouw ben lk Intussen niet geworden, het systeem van het Bureau voor de Statistiek deugt niet, voor my. Joseph Roth kon e* trouwens ook niet mee overweg, met statistieken bedoel ik. Hy was een mens, die schreef voor mensen. THE A BECKMAN Uw kinderen zullen pas echt vakantie hebben als ze niet op hun kleren hoeven te letten. Neem dus gemakkeiyke, weinig besmetteiyke spulletjes voor ze mee die goed zijn te wassen en gauw droog zijn. De meisjes hier naast dragen jumpertjes van cry lor, eon kunstvezel met alle voordelen van dien. Links daarvan een jongensjack van nylon-ecotton met schuine in de pas verwerkte borstzakken en onder twee steekzakken. Dit is een model uit de Sherpa-collectie f Dit jasje (wash and-wear) is geheel gevoerd met contrasterende poplins. Links onder een Bentwick-badjasje voor meisjes in helle kleuren en met ruime opgezette zakken. Er zit een brede kraag op, waarin het hoofd helemaal schuil kan gaan. En tenslotte zomaar een foto (van Wil Dy km an) van een strand- verkennertje op een zomerse zondag.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11